KABINET KOMT MET GELDEN LAAGSTBETAALDEN TEGEMOET in dit gebied gaande spaarbanken samenwerken: om u nog meer service te geven! hier is het eerste resultaat Gemeentelijke visie op nieuwe gemeentewet Londen onderzoekt beweringen Brandt Door BTW wordt leven 1.25 pet of meer duurder Ren eens naakt over een plein KIJDAG 24 MEI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Zekerheid over zeegrenzen (Van e r verslaggevers) DEN HAAG De Vereniging van Ne- crlandsc Gemeenten heeft minister cernink van Binnenlandse Zaken zienswijze kenbaar gemaakt ten anzien van een in 1967 gepubliceerd ïtwerp tot wijziging van een gedeelte de gemeentewet. Dit advies is de linister tijdens het congres van de ereniging dezer dagen ter hand ge- eld. Tal van zaken betreffende burge- leesters, wethouders, colleges van B. en de raad komen er in aan de de. Met diverse voorgestane wijzigingen de Vereniging van Nederlandse Ge- leenten zich zeer wel verenigen. Di- erse wijzigingen ondervinden evenwel Warm zonnetje in Kopenhagen KOPENHAGEN (Reuter) Het war- e meizonnetje was vandaag voor een )-jarig fabrieksmeisje in Kopenhagen nlèiding haar kleren uit te doen en op rand van 'n fontein was op haar bun- te gaan spelen, 't Was in 'n drukke ikelstraat en het duurde niet lang of jn politieman zag iets ongewoons in het afereel. Hij gelastte het meisje zich on te kleden en vroeg de omstanders of e mand zich gegriefd voelde. Een vrouw uwoordde bevestigend, waarna het \eisje bekeurd werd wegens schending de openbare zeden. sterke bedenkingen, terwijl weer andere wijzigingen aangevuld worden. Over het grondgebeid van een ge meente meent de vereniging, dat er ze kerheid dient te komen over de gemeen telijke grenzen aan de zee. De naam van een gemeente moet een zaak wor den van de gemeenteraad. Het wapen van een gemeente moet niet meer af gestemd worden op het besluit van de soevereine vorst van 24 december 1814. De vereniging is van oordeel dat aan bloed- en aanverwantschap tussen ambtsdragers niet zo zwaar meer moet getild worden als tot dusver; thans gel den immers andere maatstaven. De vereniging wenst vast te houden aan het systeem van het aantal raadsleden naar inwonertal. Zij is tegen een vrije keuze van raadsleden om meer raads leden naar hun goeddunken tot de raad toe te laten, dan wettelijk is vastgelegd. Het minimum aantal raads leden dient elf te zijn; het maximum (boven de 800.000 inwoners) 65 leden. De openbaarheid van de raad dient zo groot mogelijk te worden. Geheime vergaderingen dienen slechts bij hoge uitzondering plaats te vinden. De Vere niging ontraadt ten sterkste om wet houders eigen verantwoordelijkheid te laten dragen tegenover de raad. Zij spreekt zich uit voor het huidige colle giale bestuur. Ook in het uitbreiden van het aantal wethouders ziet zij grote gevaren; voor gemeenten tussen 20.000 en 100.000 inwoners zou enige differen tiatie mogelijk moeten zijn. Niet geporteerd is zij voor een wet- houder-niet-raadslid. Slechts onder bij zondere omstandigheden zou zij kunnen meegaan deze figuur te accepteren. Zij kiest voor het tussentijds ontslaan van een wethouder maar meent, dat een afkoelingsperiode geschapen dient te worden tussen het voorstel tot ontslag en het verlenen van ontslag. Zij spreekt zich uit voor het handhaven van het huidige benoemingssysteem van burge meesters en wacht een beslissing van de regering af over de vraag of hij maar twee periodes mag aanblijven. fROEPEN NAAR TSJECHO-SLOWAKIJE? „Zorgvuldige zenuwenoorlog' LONDEN (AP) De Britse autori teiten zijn begonnen de officiële West- uitse verklaring te controleren dat de gmmunistische buurlanden van Tsje- ho-Slowakije plannen klaar hebben om 1.000 man troepen naar Tsjecho-Slowa- ije te brengen. De Westduitse verklaringen, die gis- ren officieel bekend gemaakt werden, .vamen als een verrassing voor de 3ritse regering. In Londen hebben zegs- ieden verklaard, dat de Britten geen tennis droegen van de beweerde plan- i. Een woordvoerder zei, dat als de Westduitsers duidelijke bewijzen hebben de ontworpen troepenbeweging, zij lit niet meegedeeld hebben aan Enge- and. Gewoonlijk wisselen de lidstaten de NAVO gegevens van dergelijke lard uit omdat een dergelijke zaak van invloed kan zijn op de veiligheid van West-Europa. Bijzonderheden over de veronderstelde ommunistische plannen, aldus een oordvoerder voor de Westduitse rege- ing werden door de Westduitse minister Buitenlandse Zaken, Willy Brandt "t kabinet in Bonn voorgelegd. Ver- daard werd dat dit de laatste gegevens met een hoge graad van waar- chijnlijkheid. In de afgelopen twee we- jn er aanhoudende geruchten in Oostelijke- en sommige Westeuropese hoofdsteden geweest dat Sovjet- en an dere communistische troepen Tsjecho- Slowakije zouden binnentrekken in ver band met de liberalisatiecampagne daar. De indruk onder Britse autoriteiten is geweest dat deze geruchten deel uit maakten van een zorgvuldige „zenuwen oorlog" tegen het nieuwe regime in Praag door de andere leden van het Warschau- Gronouski gaat Humphrey helpen WARSCHAU (AP-DA) De Ame- ikaanse ambassadeur bij Polen, John A. Gronouski, heeft verklaard dat hij als ambassadeur afgetreden is om een actief aandeel te gaan nemen in de presidentiële verkiezingscampagne voor .vice-president Hubert Humphrey. Hij deelde de pers mee, dat hij zon dag naar Washington vertrekt en „van plan is maandagmorgen aan het Werk te gaan. Gronouski, van Poolse afkomst, is de man, langs wie de contacten tus- i China en de VS liepen. Vergoeding van rijkspersoneel in Flevoland DEN HAAG Staatsecretaris Van Veen van Binnenlandse Zaken is niet van plan voor het buiten Lelystad in ooste lijk Flevoland woonachtig rijkspersoneel dezelfde financiële tegemoetkomingsrege lingen te treffen als voor het in Lelystad woonachtige personeel. Hij heeft dit mee gedeeld in antwoord op schriftelijke vra gen van drs. E. Nypels, lid van de Twee de Kamer voor de Oemocraten '66. Deze had er op gewezen dat het personeel in andere delen van de polder, b.v. in Dron- ten, Biddinghuizen en Swifterbant woont, meestal onder dezelfde of zelfs moeilijker omstandigheden werkt dan personeel dat zich in Lelystad vestigt. Het buiten Lelystad gevestigde perso neel is. volgens de staatssecretaris, in het algemeen voor tewerkstelling buiten de stedelijke centra aangenomen. Dit perso neel verkeert derhalve niet in een uit zonderingspositie ten opzichte van soort gelijk personeel bij andere rijksdiensten elders in Nederland. Raadslid ging over de streep (Van een onzer verslaggevers) ZWOLLE Gedeputeerde Staten van Overijssel hebben het raadslid voor de gemeente Den Ham, G. J. Bouwhuis van zijn raadslidmaatschap onthe ven. Gebleken is, dat niet zijn zoon, maar hijzelf werken ten behoeve van de gemeente heeft uitgevoerd, hetgeen niet is toegestaan. Steeds meer mensen laten hun sala ris via de spaarbank lopen. Gebeurt dit via een der spaarbanken in het Delta-gebied, dan kunt u nü bij meer dan 200 spaarbank-kantoren over uw salaris direct beschikken. Waar u ook in het Delta-gebied bent, werkt of woont. Hebt u bepaalde reke ningen te voldoen, dan kan dat via de spaarbank - zonder extra kosten. Het geld, dat u niet dadelijk nodig hebt, levert u nog rente ook! Een reden temeer om uw salaris via de spaarbank te laten lopen! 'n publicatie, van de BONDSSPAARBANKEN. SAMENWERKEND IN HET DELTAGEBIED De Spaarbank te Rotterdam Spaarbank Anno 1820 Schiedam Spaarbank Vlaardingen Nutsspaarbank Maassluis Spaarbank te Dordrecht De Spaarbank te Gorinchem Nutsspaarbank Alblasserdam Spaarbank te Delft Nutsspaarbank te Tholen Vlissingsche Nutsspaarbank Nutsspaarbank te Middelburg Nutsspaarbank Middelharnis-Sommelsdijk Nutsspaarbank Ziertkzee Nutsspaarbank Gouda Leidse Spaarbank Harriman maakt 1 bezwaar tegen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Dc regering wil de con sument tegemoetkomen, omdat hij vol gend jaar door het nieuwe belasting systeem B.T.W. voor alles praktisch meer geld moet betalen. Het leven wordt in 1969 naar officiële schattingen namelijk 1,25 procent duurder. Het kan zelfs nog een hoger percentage worden. Minister Witteveen kondigde in de Tweede Kamer woensdagavond de vol gende tegemoetkomingen.aan 1- De uitkeringen van ed A.OAV. en A.W.YV. gaan op 1 januari 1969 met minstens 1 procent omhoog. 2. Grote gezinnen krijgen meer kin derbijslag. Nagegaan wordt hoeveel kin deren uit het gezin hiervoor in aan merking komen. 3. De uitkeringen volgens de Alge mene Bijstandswet worden verhoogd. Dit geldt ook voor de invalidltcitsrege- lingen en rijksgroepregeling uit deze De gisteren gekozen Miss Holland, de stralende Marjolein Abbink, te midden van haar minder gelukkige mededingsters, links Natlialy Hegl en rechts Ada Grootenboer. Marjo lein wachten enkele drukke weken. Zij had het gisteren al zo warm. bijstandswet, die al op 1 juli omhoog gaat. 4. De woningbouwsubsidies worden ongeveer met 14 miljoen gulden ver hoogd om de gevolgen van de B.T.W. voor de huren te kunnen opvangen. 5. De regering wil 150 miljoen gul den bestemmen voor een tijdelijke ver laging van de loon- en inkomstenbelas ting in 1969. De klemtoon valt hierbij, zoals minister Witteveen zei, in bijzonder belangrijke mate op de optrekking van de belastingvrije voet. De compensaties zijn vooral bestemd voor de laagst betaalden en maatschap pelijk zwakkeren. Tijdens de debatten dinsdag en woensdag over het nieuwe be lastingsysteem had de gehele Tweede Kamer hierop met grote klem aange drongen. Toch zijn de politieke spanningen in het parlement rond deze BTW nog lang niet geweken. De AR-fractie wil name- belastingverlaging wanneer de regering de compensaties niet haalt uit de alge mene middelen en wanneer te weinig gedaan wordt tegen de werkeloosheid. Alleen het optrekken van de belasting vrije voet vindt deze regeringsfractie aanvaardbaar, omdat de minst draag- krachtigen daar. recht op hebbdn. Minister Witteveen van Financiën kwam woensdagavond laat de zeer kri- (ische AR-fractie nauwelijks tegemoet. Ilij handhaafde zijn tijdelijke algemene 'iclastingvcrlaging. waarover dc rcgc- -ing bij de nieuwe miljoenennota in cptember een wetsvoorstel zul indienen •■gelijk met voorstellen voor de definl- ieve belastingverlaging in 1970. Ook de verhoogde AOW- en AWW-uit- ringen kunnen volgens de minister •an Financiën niet uit de algemene niddelen betaald worden, althans niet blijvens. „De premie behoeft echter net meer dan 0.1 procent omhoog, wan- Verdronken In Dedemsvaart in de ulk van sluis zeven is gisteren de 8-ja- ige J. Frans verdronken. Het kind was s middags van school naar huis vertrok ken en toen het daar niet aankwam is men gaan zoeken. 's-Avonda om tien uur heeft men het lijkje opgedregd uit de sluiskolk. Een tijdelijke betaling uit de algeme ne middelen voor 1969 is echter, zo meende prof. Witteveen wel mogelijk. „Daarover valt althans te praten". Daar mee heeft de bewindsman de AR-fractie iets meer geholpen om over haar kriti sche houding heen te stappen, want de AR-radicaal drs. Boersma had in een eerder stadium al gezegd, dat zijn frac tie in het midden van 1969 opnieuw de gevolgen van de BTW in het parlement wil bespreken. De bezorgdheid van vele fracties bij deze BTW ligt voor de hand in de tex tielsector bijvoorbeeld veroorzaakt het nieuwe belastingsysteem 2000 werkelozen extra. En in 1970 moeten de BTW-tarie- ven. die in 1969 op 4 en 12 procent ge steld zijn, omhoog naar 5 en 15 procent. Dit zal voor 1970 onherroepelijk ook weer prijsstijgingen voor de consument met zich meebrengen Dinsdag staat de regering voor nieu we problemen tijdens het deliat over de loonnota. die zeer nauw verbonden is met het BTW-systeem. En woensdag moet de definitieve beslissing vallen over het nieuwe belastingsysteem. Ilct drukke overleg van de laatste dagen in en tussen de fracties en vooral tussen de fractievoorzitters in de Tweede Ka mer wijst op een vrU ernstige, moei lijke spanning, waaraan het kabinet-De Jong thans onderhevig Is. Morgen op haar partijconvent in Utrecht kan blij ken. hoever de AR nog met minister Witteveen wil meegaan, want anders zal hij een grote Kamermeerderheid tegen over zich vinden. Positie van de werkende vrouw DEN HAAG (ANP) Minister B. Roolvink verwacht dat hij nog voor de winter een opdracht aan een onderzoek instituut kan verstrekken tot het instel len van een onderzoek naar de levens omstandigheden van de oudere, onge huwde werkende vrouw. De bewindsman heeft dit meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid J. F. Wolff (CPN). Resultaten van dit onderzoek kunnen medio 1970 worden verwacht. onderhandelingen met de Amerikanen over Vietnam in Parijs „kan niet eeuwig zo doorgaan, wil de conferentie tot zake lijke resultaten leiden". Dit standpunt heeft het hoofd van de Amerikaanse de legatie naar de besprekingen. Averell Harriman, gisteren ingenomen tijdens een gesprek met Journalisten. Harriman sprak zich er opnieuw voor uit de verklaringen en tegen verklaringen van de delegaties bij het overleg in het geheim te behandelen en ze niet telkens als propagandamateriaal volledig aan de pers ter hand te stellen. De Amerikaanse onderhandelaar heeft dit de Noordviet- namezen tijdens het overleg reeds voor gesteld, maai dit stuitte op tegenstand bij de Noordvletnamezen, die naar hun eigen woorden het hoofddoel van de on derhandelingen hierin zien dat de open baarheid van de standpunten van beide partijen wordt bevorderd, GRONINGEN Op Rijksweg 43 onder Marum is gisteravond een 41-jarige scooterrijder uit Groningen in aanrijding gekomen met een bromfietser. De scoo terrijder was vrijwel op slag dood. I VRIEZEVEEN Gisternacht is op de Kanaalweg bij Vriezevcen "n 24-ja- j rige bromfietser verongelukt. Hij reed I door 'n kuil viel en kwam daarbij met zijn hoofd op 'n i;ioolduiker terecht. Bij aankomst in het zuikenhuis bleek hij overleden. MR. KLAASSESZ OP LANDDAG VRIJGEZELLEN i Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN „Om te laten zien hoe u door de overheid als belastingbetaler wordt uitgekleed moet u eens naakt over een plein rennen en een .spotlied zingen". Aldus gistermiddag mr. J. Klaassesz, commissaris van de konin gin In Zuid-Holland, tydens de nationale landdag georgani seerd door de Nederlandse Vrljgezellenbond In het Kurhaus te Scheveningen. De commissaris riep alle vrijgezellen op lied te worden van de bond en zich uan te sluiten bi) een politieke party. Ver der vond hy dat wy In Nederland „ook van de kant van de wetgever" oen beetje vlotter moesten worden. „Nog altyd geven we een gulden uit om een mogeiyke fout van een kwartje te voorkomen". Tevoren had de voorzitter van de Haagse afdeling van de vrljgezellenbond enkele kernproblemen aangestipt. „De on gehuwde gaat gebukt onder een onevenredig hoge belasting druk. Nog steeds is de ongehuwde fiscaal vogelvry. De bond wil het hele tarief voor ongehuwden afschaffen en deze groep om z'n minst gelijkschakelen met de gehuwden zon der kinderen. Het is onzin om te stellen dat twee mensen samen dubbele kosten en lasten hebben en dat het leven van een vrijgezel uitsluitend bestaat uit het doen van pret tige dingen, die voor getrouwden niet mogeiyk zyn". Ook by het zoeken naar een woning wordt do Nederlands» vrijgezel achtergesteld by de gehuwde. De heer Engelsman vroeg zich af waarom dovrijgozel bewust wordt buitenge sloten als er woningen verdeeld worden. „Waarom moeten vrijgezellen noodgedwongen op dure huurkamers zitten, af- hankeiyk van zure hospita's, die door het verhuren van die en>- kamer hun hele huur eruit willen hebben?" Na de belde toespraken volgde een paneldiscussie over de vragen of een vrijgezel goedkoper leefde dan een getrouw de collega zonder kinderen, of een vrijgezel meer vrije tjjd heeft dan oen getrouwde collega en of het Juist was dat een vrijgezel aan sociale lasten dezelfde premies betaalt als ge zinnen. Alle vragen werden uiteindelijk met "ee beantwoord, 's Middags werd door de Haagse toneelgroep van de bond het toneelspel „Het Chinese landhuis" opgevoerd, dat veel succes oogstte Om half zeven begon een diner. Tafelpresse* was de heer J. Key, die 's mlddagH tot erelid was benoemd wegens zyn verdiensten als hoofdbestuurder en als voor zitter van de afdeling Rotterdam. Na het diner volgde een ba! dat om twaalf uur werd afgesloten.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7