A. ROLAND HOLST Prins van de Nederlandse dichters Team voor Osaka binnenkort benoemd Philipscomputer voor girodienst jffivitella VIER BOMMEN OP HOOFDSTAD HAITI „Wat is het machtig om zo prachtig op je tachtigste te zijn Eerste stap naar snellere verwerking Protest tegen censuur België BP gaat boren op Noordzee Lastig voor marechaussee NEDERLAND KRIJGT RAAD VAN KERKEN Oud-verzet ontevreden over pensioen FLEXIPUP Proces tegen dr. Spock c.s Invasie van guerrilla 's DINSDAG 21 MEI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 EEN samenleving, waarin de historie nog de politiek bepaalt en niet, zoals nu, omgekeerd kan ervaren worden als een klimaat. Alleen in zulk een samen leving geboren en geborgen, kan een kunstenaar uitgroeien tot wat men ,,een groot kunstenaar" noemt. Er op terug ziende, zal zijn levenswerk ook de ken merken blijken te hebben van een klimaat en niet van een of andere weersgesteld heid. Die weersgesteldheden komen er wel in voor, met donder en bliksem en al, maar nooit geheel op zichzelf: er blijft, al of niet bewust, altijd als 't ware een be roep op de achtergrond van een klimaat, zelfs al heeft dat beroep nog maar de in tonatie van het verleden, van de herinne ring". Aldus schreef de dichter Adriaan Roland Holst te Bergen in het min of meer onder zijn patronaat staande maandblad voor letteren „Maatstaf", editie maart 1964, elfde jaargang. - FF Roland Holst, die Hemelvaartsdag 80 jaar wordt, leeft onmiskenbaar in een „klimaat": de stormen ontvlucht hij wel. Een van die stormen is de „run" die de vaderlandse dagbladpers op hem maakt ter gelegenheid van zijn op han den zijnde verjaardag. Interviews met „Jany" zijn ditmaal taboe: hij weigert pertinent, niét de journalistieke bezoe ker te ontvangen, wél hem een inter view toe te staan. Hij maakt zijn afwij zing van publiciteit rond zijn tachtigste kenbaar op een wijze die geen toorn opwekt, maar tevens op een wijze die duidt op niét de minste omkoopbaar- „De televisie wilde duizend gulden be talen voor een filmpje over mij in mijn gewone doen, fietsend door het dorp en zo, en hier thuis, in Frankenstate, maar ik heb ze gezegd dat ik er onder geen enkele voorwaarde aan begin". Motief? „Ik kan de laatste tijd niet zo veel bewondering meer opbrengen voor de publiciteitsmedia". De reden van de afkeer is wel duidelijk voor degenen die het misprijzen heb ben ervaren na de publikatie van Ro land Hoists poëem over Beatrix en Claus in „De Telegraaf" Het zij zo. Tachtig jaar worden schept geen verplichtin- Onverrichterzake Een Hollandse schilder in Parijs, Con rad Kickert, die nauw verwant is met de Bergense school, liet me enige jaren geleden een telegram lezen, dat Adri aan Roland Holst hem bij gelegenheid van zün tachtigste verjaardag had -doen toekomen: „Wat is het machtig om zo prachtig op je tachtigste te zijn". Een interviewer, die na een minuut zijn ge sprekspartner onverrichterzake achter laat. stuurt zo'n telegram niet. Maar ik zou Roland Holst graag een telegram met zo'n, zijn eigen, velzeggende tekst hebben gestuurd. Overigens is een minuut voldoende voor een indruk van de wereld waarin komstwoord van de voorzitter van het tien jaar bestaande A. Roland Holst- fonds, burgemeester L. J. de Ruiter, zal onder meer een rede worden uitge sproken door prof. dr. J. W. Schulte Nordholt. In 1958 ontving Roland Holst, die 42 jaar voordien was ingeschreven als in gezetene van Bergen, de erepenning van het dorp, vervaardigd door Marijke Visser. Hij werd hierbij ereburger van Bergen. Op die (zeventigste) verjaardag werd ook een bronzen afgietsel van een door de beeldhouwer Titus Leeser uit Ommen vervaardigde kop van Roland Holst onthuld, als geschenk van het Kunstenaars Centrum Bergen aan de gemeente. Nadat hem het ereburger schap was toegekend repliceerde Ro land Holst toen met de mededeling, dat als hem het ereburgerschap van Lon den was toegekend, dit hem niets zou hebben gezegd. (Overigens berichtte hij de aanwezigen, dat hem na zorgvuldige informatie was gebleken dat dit niet 't geval was, zodat men niet ongerust behoefde te zijn). Daarentegen was hij zéér ingenomen met het ereburgerschap van Bergen. Prins Roland Holst thans verkeert: het is zijn" leefruimte in Frankenstate, de uitzonde- ringshoogbouw van Bergen. De wijde woon- en slaapkamer vloeien dwars in elkaar over. De woonkamer gedomi neerd door een rechthoekige tafel, een derde van het vlak in beslag genomen door torens boeken, de linkerwand be zet met boekenrekken, versierd met uit klapbare rozestruiken tonende felici- tatiekaarten, een uitvergroting van een strandopname (de zee is Jany's lust en leven, hij is er onverbrekelijk mee ver bonden), en nabij de deur een soort al taartje met twee kandelaars met groene kaarsen; de slaapkamer bevat een flink tweepersoons antiek ledikant, met daar naast zo'n lantaarnpaalachtige kapstok als men tegenwoordig in elk antiqua riaat kan vinden. Feest in Bergen Vijf en tien jaar geleden zijn de 75e en de 70e verjaardag van de dichter in Bergen niet ongemerkt voorbü gegaan. Ook thans zal het dorp uitvoerig stil staan bjj Roland Hoists verjaardag, want vrijdag 31 mei belegt de stichting A. Roland Holtsfonds een feestelijke contactavond in „De Rustende Jager", waarbij ook prinses Beatrix en prins Claus van de partij zijn. Na een wei- Een jaar tevoren was A. Roland Holst door de jury, die de prijs der Neder landse letteren toekende, de titel van ..Prins van onze dichters" verstrekt. De meimaand van 1963 bracht Roland Holst in Italië door. om huldigingen en festiviteiten te ontlopen, die mogelijk rond zijn 75e verjaardag zouden wor den opgezet. Hij verzamelde in dat jaar twaalf van de zijns inziens beste gedich ten uit zijn oeuvre, die in handschrift onder de titel „Onderhuids" werden uit gegeven door zijn vriend Bert Bakker (uitgeverij Daamen, 's-Gravenhage). „Ik sterf als een lucide analfabeet", schreef Roland Holst eens. Naar eigen zeggen leest hij namelijk nimmer, en kranten kijkt hij niet in; mar hij weet intuïtief wat er aan de hand is. Over zijn grafschrift behoeft hij zich geen zorgen te maken, op de eerste plaats omdat deze „eeuwige veertigjarige" voor lopig niet van plan is het tijdelijke met het eeuwige te verwisselen, en op de tweede plaats is dat grafschrift er al. Want op een van zijn omzwervingen door het dorp knoopte hij de uitroep stille kleine wilderr langver van een veelbelovend lev< ls tenminste dit gebleven. Mr. Cals en prof. Bakema naar Japan DEN HAAG (ANP) De commissa ris-generaal van Nederland voor de we reldtentoonstelling 1970, mr. J. M. L. Th. Cals, vertrekt op 25 mei per KLM naar Japan. Hij zal daar tezamen met de directeur, de heer J. H. van Gemert, die al naar Japan is vertrokken de con ferentie van commissarissen-generaal bijwonen, die van 27 mei tot 1 juni In Kyotot wordt gehouden. Voorts zal hij onder meer in Tokio en Osaka bespre kingen voeren met Japanse autoriteiten en de Nederlandse Kamer van Koophan del. Op 3 juni zal prof. J. B. Bakema zich eveneens naar Japan begeven om daar deel te nemen aan technische bespre kingen over de voorbereiding der Ne derlandse inzending. Hij maakt een voor lopig ontwerp voor de Nederlandse in zending. Prof. Bakema heeft in overleg met de commissaris-generaal de heren Piet Blom en ir. Carel Weeber gevraagd met hem als architecten van de Neder landse inzending op te treden. Over de verdere samenstelling van het team, waarin binnenhuisarchitecten, cineasten en andere kunstenaars zullen worden op- sergeant die zijn troep soldaten .genomen, zal na het bezoek aan Japan and bracht in _gedaehtenr;,Hal{, worden beslist. Prof. 3. B. Bakema, die op 8 maart 1914 in Groningen werd geboren, volgde als hospitant colleges aan de th in Delft, waar hij sinds 1963 buitengewoon hoog leraar in architectonische ontwerpen is naast zijn functie op het Rotterdams ar chitectenbureau v. d. Broek en Bakema. DEN HAAG (ANP) Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat en de vice- president van de N.V. Philips te Eind hoven, dr. ir. Th. P. Tromp, hebben gistermiddag ln de Trèv'eszaal in Den Haag een contract getekend. Op grond daarvan zal het op 12 juni te openen bedrijf van N.V. Philips Electrologica in Apeldoorn in februari van het volgende jaar de P.T.T. een computer van tussen de vier vijf miljoen gulden leveren, die drie van de 17 bU de Postcheque- en Girodienst in Arnhem in gebruik zijnde computers zal vervangen. Het ligt in de bedoeling van de P.T.T. in 1968 en '69 nog vijf van deze apparaten te bestellen. Deze eerste computer voor de P.T.T., tevens de eerste van een nieuwe Philips- reeks computers voor algemene doelein den, is de eerste stap op weg naar een versnelde afwikkeling van het giroboe- kingsproces. Daardoor zal het mogelijk worden opdrachten tot overschrijving en BRUSSEL (ANP) Een vijftigtal hoogleraren, schrijvers en kunstenaars heeft gisteravond in het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel deelgenomen aan een protestvergadering tegen de censuur op de kunst. Directe aanlei ding daartoe was de aangekondigde ver volging van Hugo Claus wegens de op voering van zijn „Marieken van Nie- meghen", eind vorig jaar tijdens het filmfestival van Knokke, waarbij hij de openbare zeden zou hebben geschonden door drie blote mannen te laten optre den als goddelijke Drievuldigheid. Meer in het algemeen was de bijeen komst, georganiseerd in het kader van de Nederlandse dagen in het Paleis voor Schone Kunsten, bedoeld als reactie „tegen de steeds dieper ingrijpende ge rechtelijke inmenging in het werk van de kunstenaars". storting op de dag van binnenkomst ge heel te verwerken, tot en met het ver zenden van de afrekeningen. Tenslotte zal het nieuwe systeem moeten leiden tot een direct contact tussen klant en het computersysteem van de P.C.G.D., door het seinen van de gegevens over telefoonlijnen. Toekomstmuziek: een groot assortiment voor het publiek toe gankelijke machines, zoals gelduitbetaal- en -ontvangmachines en speciale tele foontoestellen voor rechtsstreeks contact met de computer. Het P.T.T.-bedrijf heeft thans 37 com puters in gebruik. Worden hierbij de computers van de Rijkswaterstaat, het Meteorologische Instituut, Rijkslucht vaartdienst en de dienst IJsselmeerpol- ders gevoegd, dan blijkt, dat de minister van Verkeer en Waterstaat, de beheerder is van veruit het grootste computerpark in Nederland. Intussen blijkt de P.T.T. een van de grootste afnemers van de produkten van de Nederlandse industrie. In 1967 werd voor bijna 450 miljoen gulden aan de P.T.T. geleverd, waarvan 325 miljoen bij Nederlandse bedrijven kwam. ROTTERDAM (A.N.P.) Deze maand nog zal de oliemaatschappij British Petroleum exploratieboringen beginnen op het Nederlands deel van het conti nentale plat, namelijk in vak Q 4 ten westen van IJmuiden. B. P. is hiermee de tweede oliemaatschappij, die op het Nederlandse deel van de Noordzee naar olie en gas boort. De N.A.M. begon ruim een maand geleden met exploratie boringen. De minister van Economische Zaken heeft aan Atlantic Oil Producing Com pany, gevestigd in de staat Delawar (V.S.) en kantoor houdende te Londen, een vergunning verleend voor het instel len van een verkenningsonderzoek op het Continentaal Plat. Atlantic Oil zal 't onderzoek instellen ten behoeve van Richfield Neteherlands Petroleum Com pany, Sinclair Netherlands Oil Company, Noordzee Sun Oil Company, Nether lands North Sea Superior Oil Ltd, Union Rheinische Nederland N.V. en Canadian Superior Oil (Nederland) N.V. De vergunning geldt voor vijf gebieden met een gezamenlijke oppervlakte van 157 vierkante kilometer. Unicum in de wereld (Van i onzer redacteuren) DEN HAAG. De Nederlands Her vormde Kerk, de Gereformeerde Kerken in Nederland, de Oud-Katholieke Kerk, de Rooms-Katholieke Kerk, de Evan gelisch Lutherse Kerk, de Remonstrantse Broederschap, de Doopsgezinde Broeder schap. de Evangelische Broedergemeen ten. het Genootschap der Vrienden en de Nederlandse Protestantenbond hebben bij monde van hun daartoe aangewezen afgevaardigden, in vergadering bijeen op 20 mei 1968, besloten over te gaan tot de oprichting van een Raad van Kerken in Nederland op basis van een in deze vergadering aanvaard statuut. De consti tuerende vergadering zal gehouden wor den op een nader te bepalen datum. De heer C. Roeleveld, secretaris van de Willibrordvereniging in Nederland, acht het belangrijkste van de thans ge nomen beslissing, dat de raad zal be staan uit beleidsfiguren, die namens hun Kerken kunnen optreden, terwijl de oude Oecumenische Raad van Kerken bestond uit vertegenwoordigers, die zelf geen beleidsverantwoordelijkheid droegen. Na mens de Katholieke Kerk zullen in de raad zitting hebben kardinaal Alfrink met als plaatsvervanger vicaris Rooy- ackers van Den Bosch, en bisschop H. Ernst van Breda met als plaatsvervan ger vicaris R. Koper van Haarlem. De heer Roeleveld noemt het een uni cum in de hele wereld, dat in een natio nale Raad van Kerken ook de Gerefor meerde Kerken en de Rooms-Katholieke Kerk als leden zitting hebben. Zoals bekend was dit voor de Wereldraad een onhaalbare zaak. Ook is er nog geen land ter wereld, waar men dit op het natio nale vlak heeft kunnen bereiken. In de raad zullen, aldus de heer Roe leveld, alle zaken aan de orde komen, die tussen de Kerken besproken moeten worden. Het tot nog toe gevoerde bilate rale overleg zal voor een groot deel door multilateraal overleg vervangen kunnen worden. De voorbereiding van deze stap is aan katholieke zijde ter hand genomen door de professoren J. C. Groot en H. Fiolet, terwijl aan protestantse zijde de zaak aan het rollen is gebracht door dr. E. J. Beker, voorzitter van de oude Oecume nische Raad van Kerken in Nederland. Tot de belangrijkste werken, die prof. Bakema op zijn naam heeft staan, beho ren onder meer het winkelcentrum Lijn baan in Rotterdam, het Nederlandse pa viljoen op de Expoin Brussel, het ge bouw van de wereldomroep in Hilversum en Het Dorp ln Arnhem. Ir. Carel Weeber is sinds 1964 weten schappelijk medewerker aan de th in Delft, afdeling bouwkunde, en is tevens docent bij het hoger bouwkundig onder wijs in Rotterdam en Amsterdam, in 1966 kreeg hij de Prix de Rome voor ar chitectuur. Deze prijs werd in 1962 ver worven door de heer Piet Blom. Hij heeft ln Amsterdam gedoceerd aan de acade mie voor bouwkunst (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. De buitengewone pen sioenen van ruim een derde van de gepensioneerde oud-verzetsstrijders en de nagelaten betrekkingen van oud-ver zetsstrijders worden berekend volgens de voor een ongeschoolde geldende (laagste) normen. De „Landelijke Contactgroep van verzetsgepensloneerden en nagelaten betrekkingen 1940-1945" vindt dat „één van de belabberdste beslissingen In de wet buitengewoon pensioen". Tijdens de jaarvergadering van de groep in Utrecht noemde de voorzitter, de heer W. Meylink, het gisteren voorts een onbillijkheid dat de fiscus de smar- tegeldvermeerderlng bij 80 procent inva liditeit, die geregeld is bij de buiten gewone pensioenwet, tot het inkomen rekent. Door hun invaliditeit hebben de verzetsgepensloneerden veel hogere uit gaven. De heer Meylink vond het een nare geschiedenis, dat zij elk jaar weer de strijd moesten aanbinden met de amb tenaren van de fiscus om dat duidelijk te maken. Schrijnend noemde de heer Meylink de omstandigheden voor de weduwen van de verzetsgepensloneerden. Hij vraagt zich af waarom op korte termijn niets gedaan kan worden aan optrekking van deze pensioenen, want in de bijstandswet is geen plaats voor deze groep. De con tactgroep heeft inmiddels de regering telegrafisch verzocht de vermeerdering smartegeld met het oog op de komende huurbelasting buiten beschouwing te laten voor de inkomstenbelasting. Boven dien is gevraagd om een onderhoud met de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. In de Amerikaanse filmstad Hollywood werden een dezer dagen de „Emmy's" uitgereikt, een onderscheiding voor de meest gevierde televisieartiesten. In het komische vlak werd de prijs gedeeld door Don Adams bekend als de niet al te snuggere „Qeheimagent S6" -- en de eeuwig jonge Lucille Baü. Voor de afdeling dramatische series ging de prijs naar de negeracteur Bill Cosby, die overigens in de verste verte niet meer lijkt op de sympathieke dubbrliplon, die vanavond weer op Nederland II de beeldbuis vult. ADVERTENTIE cvmsinjK m Ljcky luie. My tho Kid, Jolly Jumpt or do gohmoders DJton btj3pêlps lïlnlltf tuoTAkirDiinnwc BOSTON (AFD) In de Amerikaanse stad Boston ls het proces begonnen tegen de kinderarts Benjamin Spock en vier anderen, die ervan beschuldigd worden dienstplichtigen tot dienstweigering te hebben aangezet. De eerste zitting was voornamelijk gewijd aan het samenstel len van de jury. De beklaagden kunnen maximaal tot vijf jaar gevangenisstraf en een boete van 10.000 dollar veroor deeld worden. Ralph Bohoenmunn, de Amerikaanse pacifist en secretaris run Lord RusseUs VietnamcomÜé, is gistermiddag bij zijn aankomst op Bchiphol in een kort gevecht geraakt met leden van de Koninklijke Marechaussee, die hem bij de uitgang van de aviobrug stonden op te wachten en hem gelastten mee te gaan naar het kantoor van de marechaussee. Het ministerie van Justitie gaf opdracht Schoenmann direct naar Ierland, waar hij vandaan kwam, terug te sturen. De machine vertrok met bijna 'n half uur vertraging met 8choenmann aan boord naar Dublin. Schoenmann was vrijdag vanuit Rome naar Dublin gevlogen. Daar aangekomen werd hem de toegang geweigerd. Er ging echter geen vliegtuig meer terug en daarom werd hij in een cel opgesloten. Gisteren bleek hij bereid Ierland vrijwillig te verlaten. Waarom men hem op een vliegtuig naar Nederland zette is niet duidelijk. Zeker wasdat hij gisteren niet meer kon verder reizen naar Rome. PORT AU PRINCE (AFP/Reuter) Een vliegtuig van het type B-25, van onbekende nationaliteit, beeft gisteren vier bommen afgeworpen boven de hoofd stad Haïti, Port au Prince. Een van de bommen trof het presidentiële paleis, maar president „Papa Doe" Duvalier, een voormalige plattelandsdokter die sinds 1957 an de macht is en 'n dictatoriaal be wind voert, bleef ongedeerd. Wei werden, naar de Haïtiaanse am bassadeur in de aangrenzende Domini caanse Republjek meedeelde, enkele an dere personen gedood of gewond. Onder de gewonden bevonden zich twee adju danten van Duvalier. In Port au Prince wordt gezegd dat de president de toe stand nog volkomen meester is. De ambassadeur van Haïti in Washing ton, Arthur Bonhomme, heeft gezegd, dat twpe andere vliegtuigen de stad Cap Haïtien hebben gebombardeerd en ge wapende lieden in het gebied hebben neergelaten. Het Haïtiaanse leger had het gebied omsingeld en bereidde zich op een aanval voor. De ambassadeur zei JACK SELLICK Ben man die om het middel 147 cm meet zette zich in een restaurant bij de Engelse stad Bristol neer voor een stevig maal, maar hij at iets te veel. Hij raakte bekneld tussen de aan de vloer vastgeschroefde tafel en stoel en het kostte het personeel veertig- minuten om de boel los te maken en hem te bevrijden. „De schaanmde me dood", zei Jack later. na een telefoongesprek met president Duvalier dat een intact aangetroffen bom een Amerikaans opschrift bevatte. In kringen van Haïtiaanse ballingen te San Domingo wordt gezegd dat zwaar gewapende guerrillastrijders binnen en kele uren na hun landing in Haïti als voorhoede van een grote invasiestrijd macht een militaire post hebben ver overd en een radiozender geïnstalleerd, en nu proberen een algemene opstand te ontketenen. Volgens deze kringen staan de lnvaslelcidcrs in nauw contact met Duvaliers verbannen schoonzoon, kolonel Max Dominique, die vorig jaar Juli door de president uit het leger werd ontslagen toen hij zich in Gcnève be vond. Duvalier beschuldigde hem van desertie, muiterij en verraad. De guer rillagroepen zouden bestaan uit Europese huurlingen cn Haïtiaanse ballingen, en afkomstig zijn van Cuba. BOURGUIBA: VN -1 roepen naar Midden-Oosten NEW YORK (Reuter) De Tunesi sche president Hablb Bourguiba heeft in de algemene vergadering van de Verenigde Naties voorgesteld dat VN- troepen de plaats innemen van de Isra ëlische troepen ln de sinds juni vorig jaar door Israël bezette Arabische ge bieden. Dit zou een eerste stap kunnen zijn naar uitvoering van de resolutie van de Veiligheidsraad van 22 novem ber, waarin Israël gevraagd wordt zich uit bezette gebieden terug te trekken, aldus Bourguiba. Volgens Bourguiba hebben verschei dene staten, waaronder Frankrijk, te kennen gegeven bij te willen dragen as- een operatie van de VN ln het Midden- Oosten.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9