S)a Qzidóz Festival te Cannes na chaos gesloten Pulchri reikt Jacob Hartogprijzen uit REGERING POMPIDOU WANKELT HARKNESS BALLET Krachtig gezelschap met veel, prima getrainde, jeugd Vier weken voorwaardelijk voor Boetes Kloof tussen Y.S. en Hanoi nog breed PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 20 MEI 1968 Spaak in het wiel van KRO-Ajax? MA om bericht, dat de K.R.O.-televisie een serie AJaxwedstryden op het scherm gaat brengen, hebben wij moeten melden, dat deze uitzendingen op losse schroeven zyn komen te staan, doordat naar het scheen de N.T.S. een spaak in het wiel trachtte te steken. Brandpunt-buitenspel heeft a's reactie op ons bericht vóór de uitzending van zaterdagavond nog eens bij de K.N.V.B. en Ajax geïnformeerd hoe het nou zit. Het zit goed, kon Ed van Westerloo de kijkers meedelen. Zowel Ajax als de K.N.V.B. hebben de K.R.O. nogmaals bevestigd, dat de wedstrijden kunnen worden uitgezonden. Zodra de speeldata zijn vastgesteld zal alleen zoals gebruikelijk worden bekeken of er op die door de weekse avonden geen andere vriendschappelijke wedstrijden worden gespeeld. Er lijkt dus niets aan de hand. Maar wat verklaart Bob Spaak van N.T.S.-sport in een interview in Het Parool van diezelfde zaterdagavond over het K.R.O.-lnltiatief speciale voetbalwedstrijden voor de t.v. te brengen? „Daar kan ik niet veel over zeggen, ik geloof dat het bericht een beetje prematuur door de K.R.O. verspreid is. Het is helemaal niet zeker, dat men tot overeenstemming met de K.N.V.B. komt hierover, er wordt nog over gepraat". Als zijn collega's van de K.R.O. de wedstrijden tenslotte toch niet zullen mogen uitzenden, zal Bob Spaak er geen traan om laten, want: moet er meer sport op de televisie komen? „Nee", zegt Bob Spaak In hetzelfde interview, „volgens my is dat niet reëel. Je benadeelt daarmee de levende sport. Het bezoek aan wedstryden neemt nnwillekeurig af als je veel voetbal (om eens een sport te noer op het scherm brengt. En de levende sport is toch voor mij het allerbelang rijkste. Bovendien zou je daardoor de bron waaruit je voor tv.-uitzending put, uitputten". Niet te veel sport dus op de t.v woordkeus van Bob Spaak doet daarbij vrezen, dat hy de hoeveelheid. N.T.S.-sport geeft wellicht net voldoende vindt. En over de K.R.O.-uitzendingen van de Ajaxwedstryden wordt volgens Bob Spaak die er niet te veel over kan zeggen nog gepraat, al neemt de K.R.O. aan dat gesprek kenneUjk niet deel. Wordt er dan toch een Spaak in het K.R.O.-Ajaxwiel gestoken? En gebeurt dat niet in buitenspelpositie? Voorjaars- RADIO PROGRAMMA CANNE8 Het filmfestival van Can nes is zondag definitief gesloten oi mogelijkheid van geweld tijdens het draaien van films-ingstuurd door de producers, te vermijden. Zaterdag tra den vier leden uit dejury. Een aantal films werd door hun regisseurs ingctrok- Maar zondagmorgen heeft de direc teur van het festival, Robert Favr« bret de leiding van het festival bijeen geroepen en de volgende verklaring gelezen: „Daar de toestand vertoningen onder normale omstandigheden niet toe laten, heeft de leiding van het festival besloten het feest stop te zetten. Het biedt zijn verontschuldigingen aan vooi deze toestand aan buitenlandse deelne- Zaterdagavond heeft een verbitterde bespreking van vijf uur plaatsgevonden, waarbij de filmcritici en de vertegen woordiger van de filmindustrie ver deeld waren. Sommigen vonden dat het festival gesloten moest worden, anderen pleitten voor vertoning van de films die nog door de producers aangeboden wei Een Franse delegatie heeft zondag eer bezoek gebracht aan Favre Lebret. On der hen bevonden zich de regisseurs Louis Malle, Claude Lelouchen Michel Cournot en de producers Claude Nfcdcovs- (Vervolg txw de voorpagina CHIENLIT qSHRDL In een besloten ministerraad heeft De Oaulle gisteren gezegd: „Wel hervormin gen maar geen poppekast'. In het Frans zei hy: „Reforme oul, chlenlit non". Heel wat Fransen hebben dat ordinaire woord „chlenlit" niet begrepen, zochten het op in een woordenboek, maar konden het niet vinden. De maandagochtendbladen hebben de lezers uit de droom geholpen. Chlenlit is kazernetaal, met chlenlit duidt men iemand aan, die in bed watert of nog erger: iemand die zyn vuile hemd omkeert en het dan weer aantrekt. In iets meer populaire vorm is chlenlit iemand die tijdens het carnaval met een masker of feestneus rondloopt. In nor male omstandigheden zou zich niemand aan dat woord stoten, ook al wordt het door een staatshoofd uitgesproken. De Oaulle neemt wel vaker woorden in de mond. waarvoor men zich in de salons zou generen. Chlenlit is de jongste aan winst in zijn vocabulaire. Een woord dat hem niet alleen door de stakers, maar ook door de zakenwereld bijzonder kwa- lUk 1b genomen. Oliestaking? In ParUs bereidt men er zich intussen op voor, dat ai ie banken vanmiddag gaan sluiten. Dit betekent niet minder dan een ramp. Want zonder geld en post- en giro ver keer doet niemand meer Iets. Er zal geen geld zUn om de lonen te betalen en alle winkeliers kunnen hun geld niet meer naar de bank brengen uit vrees voor overvallen en diefstallen. Huis moeders kunnen geen geld meer van de spaarbank halen want er zit geen sterve ling achter de loketten. Tot overmaat var ramp is aan de benzinestations opdracht gegeven zich gereed te houden voor een algemene staking. De mee6te olieraffina derijen staken geleidelijk. Radiostations waarcliuwden liet publiek maandagmor gen vroeg geld te halen van de banken en de tanks van de auto's te laten vullen. Er is hier en daar in Parijs en ln de voorsteden, een run op de levenmldde- lenwinkels, vooral voor suiker, melkpoe der. kaarsen en petroleum, maar de sta kers by gas en elektra zijn voorlopig al thans genadig en hebben laten weten dat zij de stroom niet «uilen uitschakelen ky en Bertrand Javal. Zij bevalen aan het festival te sluiten. Er deden berichten de ronde dat er demonstraties gehouden zouden worden als toch films gedraaid zouden worden. De leden van de jury die aftraden zijn: de sterren Monica Vitti, Terrence Young, en de regisseurs Louis Malle, en Roman Polanski. De regisseur van de Nouvelle vague Francois Truffaut heeft zaterdagmorgen verklaard, dat „het festival deze middag zijn deuren moet sluiten. Alles wat waar de heeft en belangrijk is in Frankrijk moet stopgezet worden." Jean Luc Godart, de Franse regis seur zei: „Wij moeten het festival stop zetten en een commissie benoemen". Claude Lelouch, die de officiële Franse bijdrage „Les gaulolses bleues" regis seerde en die mederegisseur was van de film waarmee het festival besloten zou worden „13 dagen in Frankrijk", over de Olympische Spelen in Grenoble, zei, dat hij zijn films terugtrekt. Polanski zei dat hij herinnerd werd aan de dagen die hij in Polen had door gemaakt tijdens de Stalinperiode. tentoonstelling met kwaliteiten (Van onze kunstredactie) DEN HAAG Voorafgaand aan de opening van de voorjaarstentoonstelling van Pulchri Studio heeft de voorzitter van het genootschap, de heer Dirk Bus, zaterdagmiddag de Jacob Hartogprijzen uitgereikt. Er waren dit jaar drie gelijk waardige prijzen, resp. voor schilder kunst, beeldhouwkunst en grafiek. De schilderprijs wordt gedeeld door Kees Andrea en Jan Roede, die voor beeld houwkunst ging naar Jan Snoeck en de grafiekprijs was voor Pauline Braat. Als jury was het Pulchribestuur op getreden. Het was niet gemakkelijk ge weest vertelde de heer Bus. De tentoon stelling overziende kunnen wij dit onder schrijven. Negentig werkende leden vai Pulchri tonen ieder één werk en de kwa liteit is hoog te noemen. Wat opvalt is, als meestal bij Pulchri, een zekere be houdzucht. Geen avant-garde in de za len, daarvoor moet men in Den Haag terecht bij Orez of Kunstkring. Wel krijgt men hier goed vakwerk te zien goede kunst ook die over het geheel be taalbaar blijft. De bekroonde werken: Kees Andrea': ,,Boom, kat en maan" is héél aantrekke lijk: een soort „kijkkast" met donkere figuren, die merkwaardig contrasteren tegen een voorjaarsblonde achtergrond. Jan Roëde's „Harlekijn, zijn moeder er klein en rijk gebleven oom", even- figuratief, is een kapitaal stuk, dun geschilderd met een bewuste naïeviteit, die heel goed overkomt. Jan Snoecks „Buutpaal" is een krachtig gesloten stuk plastiek met een heel mooie oppervlak tebehandeling. De kleurets van Pauline Mengels-Braat, twee voorwerpen, munt uit door fraaie vlakverdeling en gevoe lig kleurgebruik. t is vrijwel onmogelijk op het ver der tentoongestelde in te gaan. Negentig werken in uiteenlopende genre's en door elkaar van té goede kwaliteit om e kele te kunnen uitlichten. We wijzen op een Pulchrispecialiteit, het portret, dat goed vertegenwoordigd is en waarbij ran Paul Citroen opvalt, die door Willy Rieser heel kloek en direct werd neergezet. Bij de „abstracten" vonden héél mooi „Compositie" van Henk Munnik, vooral door zijn fraaie kleuraf- wegingen. Bij de beeldhouwers maakt kwaliteit het gebrek aan kwantiteit ruimschoots goed. Jos van Riemsdijk maakte een „zittend meisje" volgens traditie, maar met grote plastische kracht. Monumentaliteit kenmerkt klein bronsje, twee zittende figuren, Theo v. d. Nahmer en „Moeder en kind" van de Pulchrivoorzitter bijvoorbeeld is een erg aantrekkelijk beeldje. Veel kwaliteit is er ook bij de grafiek. U moet het allemaal maar zelf gaan ziei op deze tentoonstelling, die geen uit springende hoogtepunten heeft maar al: geheel op hoog peil staat. Tot en met 8 juni kunt u aan het Lange Voorhout recht. Daarna ook trouwens, want in kunstkelder van Pulchri is er steeds verkoopstentoonstelling, die de moeite van het langskomen waard is Wie vertrouwd is met de vérstrekken- invloed van het Amerikaanse cultu re matriarchaat en dus weet dat Los Angeles zonder Mrs. Chandler geen ziekleven zou hebben, Chicago zonder Mrs. Fox geen opera, de New-Yorkse Met er zonder de bijsteun van Mrs. Gilpatrick financieel heel slecht zou voor staan, het vroegere Cuevas Ballet be stond bij de gratie van de Rockefeller- miljoenen, het Ballet Theatre dank zij Lucia Chase en de Graham Company zonder Bethseba Rotschild onbekend gebleven, die zal zich evenmin wonderen over het feit, dat het Hark- is Ballet door de olle-multimiljonai- Rebekah Harkness-Kean als pendant i het Balanchine ensemble is doe ld. Hpt Harkness Ballet, dat naast workshop op Rhode Island beschikt een paleisachtige studio in Manhat tan, startte enkele jaren geleden met en als Marjorie Tallchief en Erik Bruhn onder artistieke directie George Skibine. De groep heeft zich sindsdien geconsolideerd. De sterren stralen niet meer zo oogverblindend ei Brian MacDonald, de choregraaf van ten onzent bekende „Aimez-vous Bach?" Fabrieken Over het atakingsfront nog het vol gende: de bezetting van fabrieken breidt zich gestadig uit. ook tot de automobiel fabrieken van Peugeot en Citroën, waar maar voor 60 wordt gewerkt. Eveneens bU Citroën in de provincie wordt gestaakt Het Hoogovenbedrljf ln Lotharingen ligt sedert vanmorgen stil. De staking by de mUnen in het Pas de Calais en ln het bekken van de Loire is volkomen. Veer tigduizend mijnwerkers ln het noorden van Frankrijk bleven vanmorgen thuis. De mynen zelf zUn symbolisch bezet. By de poorten van Parijs en in Pcrys zelf is het autoverkeer buitengewoon moeilijk, zo niet onmogelük. Op de buitenboule vards kon men vanmorgen vroeg voo.- noch achteruit. Thijmgenootschap op laatste benen TILBURG KNP Tijdens het huis houdelijk gedeelte van de Jaarvergade ring van het Thijmgenootschap. zater dag te Tilburg gehouden, heeft voorzit ter J. Th. Snijders gezegd, de toekomst van het genootschap somber in te zien. Sinds 1964 loopt het ledental gestadig terug en worden de vergaderingen door een slinkend aantal belangstellenden be snijders noemde het genootschap een „afstervende boom" en gaf de leden twee mogelijkheden in overweging: het genootschap opheffen ofwel zoeken naar een radicaal nieuwe vorm. Hij deelde mee. dat het hoofdbestuur reeds con tact heeft gelegd met zusterverenigingen zoals de Adelbertvereniging. Op de vol gende vergadering zullen definitieve voorstellen over samengaan of samen werken met andere instituten worden voorgelegd. Het Thijmgenootschap werd in 1904 opgericht. Bij oprichting traden 38 ka tholieke academici toe. meest medici en juristen. In 1954 telde het genootschap ruim 2000 leden. Aan het slot van de jaarvergadering is de Struyckenprijs uitgereikt aan dr. P. van Moorsel uit Den Haag voor zijn beschrijving van de doortocht van het joodse volk door de Rode Zee en aan dr. G. te Stroete OSA voor zijn verklarende vertaling van het Boek Exodus. Beiden zijn lid van de theologische afdeling van het Thijmgenootschap. Zij zagen hun weri- ieder met een prijs van f 400,- gehonoreerd. heeft nu de leiding. Het Harkness Bal let, dat gisteren in het Circustheater danste, is een krachtig gezelschap ge worden met veel prima getrainde jeugd. Schoonheid van danslijn gaat samen onvermoeid podiumenthousiasme er durfde vermening van stijlen en tech nieken. Soms tast men mis, zoals in MacDonalds pas de trois „Zoalous Variations" op muziek van Schubert Ly risch bleef dit danswerk bloedarm er we zouden dit staalharde divertissement willen vergelijken met het drinken cola uit een champagnekelk. In „Time out of Mind" was Mac Donald daaren tegen in zijn element. Een choreogra fisch niemandsland tussen waken en dromen, een herinnering aan de tijd, waarin de man, niet gehinderd door con ventie, zijn partnerkeuze kon doen. Mac Donald is hier een soort Canadese Bé- jart. In het jazzballet „Requiem for Jimmy Dean* voelt het Harkness Bal let zich uitstekend thuis. Jerome Rob- bins, die in een recent verleden van Mrs. Harkness ook al eens een extraatje van meer dan een miljoen dollars kreeg, is hier het grote voorbeeld geweest voor de choreograaf Jack Cole, die in de Por- toricaanse Brunilda Ruiz en de soepele Amerikaan Lawrence Rhodes twee zeer capabele solisten had. Sferisch maakte John Butlers pas de deux „After Eden", waarin Rhodes meü de Kopenhaagse Lone Isaksen danste, de sterkste indruk. Angst, paradijselijk geluk en hoop wis selden af in een decor van twee linaire plastieken, even tijdloos als de muziek Lee Hoiby. Begonnen was met „Night Song" van Norman Walker, die klassiek en modern ballet in zwart-witte aankleding combineerde op muziek van Alan Hovhaness. Laatstgenoemde herin nerde zonderlingerwijze sterk aan de 14e-eeuwse Fransman Guillaume Ma- chaut. Het begeleidende Brabants Or kest niet op het programma ver meld werd vakbekwaam gedirigeerd door Kresimir Sipusch. D-y. KATHOLIEK BUREAU GEEFT ADVIES BIJ GE BOORTEREGELING AMSTERDAM (ANP) Het Amster damse gerechtshof heeft vanochtend in hoger beroep het 44-jarige Eerste-Ka- merlid voor de PSP, dc heer Otto M. Boetes uit Heiloo, wegens bevordering van desertie veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van vier weken. Nadat de Alkmaarsc rechtbank de senator in eerste instantie tot een boete van 300.had veroordeeld, had in hoger beroep de procureur-generaal twee weken voorwaardeiyk en een boete van 500.tegen hem geisët. In april vorig jaar had de senator een toen al enige maanden van zijn onder deel in Den Bosch gedeserteerde land- machtmilitair, die ondervoed was en in de provokelder in Amsterdam verbleef, in zijn huis in Heiloo opgenomen. De ge deserteerde soldaat, die inmiddels voor de militaire dienst is afgekeurd, was vijf weken in Heiloo gebleven. Tegen de af spraak met de heer Boetes in was de soldaat op 22 mei vorig jaar niet naar zijn onderdeel teruggekeerd, maar met medeneming van een tentje en geld van de familie Boetes met een vriend naar Texel gegaan. De senator had toen aan gifte van de diefstal bij de politie ge daan „omdat er een eind moest komen aan het zwerversbestaan van de jonge man", zo verklaarde hij ter zitting van het hof. Port Harcourt in handen Nigeria LAGOS (Reuter) Nigeriaanse fe derale troepen zijn Port Harcourt Niafra's laatste verbinding met de bui tenwereld zaterdagavond binnenge trokken en beheersen de stad. Zaterdag meldden verslaggevers al dat de federale troepen Elelenwa, 12 kilometer buiten Port Harcourt hadden bezet en posities betrokken die hun een greep op de havenstad gaf. De stad werd van drie kanten ingesloten en het vliegveld was al in Nigeriaanse handen. WERKENDE JONGEREN TEVREDEN OVER KANSEN VOOR JEUGD (Van een onzer verslaggevers) BREDA Op de zaterdag in kasteel Bouvigne gehouden centrale raadsverga dering van de Katholieke Werkende Jongeren heeft de nieuwgekozen voor zitter Wim Bos zijn bezorgdheid geuit over de moeilijke situatie waarin veel werkende jongeren nog altijd verkeren. Hij kondigde een krachtige actie hun belangen aan en liet zelfs de moge lijkheid van protestdemonstraties open. „Je kunt", zo zei hij letterlijk, „nog zo'r grote tegenstander zijn van geweld, maai wanneer harde en correcte protestde monstraties uiteindelijk meer resultaten geven dan schriftelijke petities, zullen ook wij op onze manier hard en duidelijk aan onze eisen kracht moeten bijzetten." Voorzitter Bos pleitte voor een ver betering van de situatie in het lager on derwijs en noemde het onbegrijpelijk dat dit onderwijs zo langzamerhand gedeva lueerd is tot een intellectueel selectie systeem: wie niet geschikt is voor ader- lei hogere intellectuele studies wordt verwezen naar de lagere technische school. Hij vroeg meer aandacht voor deze schoolvorm, die door de helft van de Nederlandse jongens wordt bezocht. Naar zijn mening ontbreekt er nog steeds veel aan de democratisering van ons hele bestel; hij verwees in dit verband naar de studentenonlusten in West-Europa. Sprekend over de jeugdwerkloosheid signaleerde hij bij de regering een gebrek aan visie en een ontkennen van de naak te feiten. „Het is duidelijk, dat de maxi male ontplooiingskansen, die wij voor staan, niet aanwezig zijn". Hij wees op de bezwaren, die er tegen de huidige leerlingstelsels en de opzet van het vor mingswerk bestaan. Deze bezwaren zullen in een toekomstig jongerenstatuut ondervangen moeten worden. Na ruim zes jaar cel onschuldig verklaard HILVERSUM I (40am) AVRO: 18.1 Nieuw*, 18.16 Radiojournaal. 18.3U Tafelim ziek (opn). (19.00 Gesproken brief uit P« rijs). 19.30 Nieuws. 19.35 R.V.U.: creatiev ambachten en toegepaste kunst in Nedei land door drs. J. J. E. Salden. NRU: 20.05 schrijft, die blijft: ontmoeting met etour alledag. inschap. 21.10 Een muziek. 22.30 Nieuws. AVRO: 22.40 Journaal. NRU; 22.55 SU (opn). -.1.25 Radio: ama; veertiendaags ml- HILVERSUM II (29B m) NCRU: 18.0(1 Stereo: Meisjeskoor en licht sextet. 18.19 Uitzending va 19.00 óp de man af. praatje. 19.05 Stereo: Licht orkest (gr.). 19.30 Stereo: lichte gram- mofoonmuziek. 20.15 Het grote podium: Al- clna, opera van Httndel (opn.). 22.15 Llte- rama: radiokroniek over boeken, schrijvers en toneel. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondover- denklng. 22.50 Stereo: Vocaal ensemble: mo derne liederen. 23.15 Stereo: Klassiek piano trio (gr.). 23.30 Stereo: Voordracht en mu ziek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL Ned (324 m) 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesport- ultslagen. 18.30 Protestant-godsdienstige uit zending. 18.45 Sportkroniek. 18.52 Taalwen- ken (herhaling). 18.55 Grammofoonmuzlek. 19.00 Nieuws, weerbericht en radiokroniek. 19.40 Praatje. 19.50 Operaprogramma. 20.00-23.00 Koningin Elisabethwedstrljd voor plano 1968. DINSDAG HILVERSUM I (402 m) AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Sle- 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.11 Ra diojournaal. 8.20 Stereo: Lichte grammo foonmuzlek. (8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. NRU: 9.00 Uitgebreide re portage. 9.35 Waterstanden. 9.40 Muziek uit de kleuters en. 12.00 Nederlands Koor- i Mededelingen voor land- 1-29 Overheidsvoorlichting: 3.30 De lichte Muze belicht: Lichte uit de Nederlandse Antillen en Suri- Kol Israël Symf. Ravel (gr). 16.00 ;ende bougie: gevarieerd programma r automobilisten (gr). 17.55 S.O.S.-be- .VERSUM II (298 m) NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Oude muziek (gr.). 7.30 Nieuws. 7.32 Actua liteiten. 7.45 Stereo: Klassieke grammofoon- (STER- reclameuitzendingen om 18.55, 19.03,19.56 en 20.16) NTS: 18.50 niir: Pipo de clown 19.00 nor: Nieuws in het kort CVK-IKOR: 19.06 uur: Kenmerk KRO: 19.32 uur: De Flintstones, tv-aerie NTS: 20.00 uur: Journaal KRO: 20.20 uuri Piste, circusprogramma 21.00 nur: Frits van der Poel laat de mensen praten 21.50 uur: Kardinaal Newman, documentaire HV: 22.15 uur: Mensen in alle ernst NTS: 22.30 uur: Tweede journaal NEDERLAND II (STER- reclameuitzendingen o 18.55 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort VARA: 19.03 uur: Coronation Street, 19.52 uur: Weer zien, rubriek NTS: 20.00 uur: Journaal VARA: 20.20 uur: Achter het nieuws, actualiteitenrubriek 20.45 uur: Mijn droomhuis, tv-serie 21.00 uuri Een mes in het water, film NTSi 22.30 uuri Tweede journaal Televisie morgen NEDERLAND t NTS-NOTi 10.20 uur: Het protest 10.45 uur: Walter and Connie 11.10 nur: Naar het voortgezet onderwijs NRU: 20.30—21.30 uur: Gamma van alpha en bèta, wetensch. progr. 23.25—23.55 uur: Radiorama, mini-magazine NCRV: 20.15—22.15 uur: Het grote podium, concert 23.30—23.55 uur: Vers in het gehoor, RADIONIEUYVSDIENST HILVERSUM I: 7.00—8.00—11.00—13.00— 16.00—18.00—19.30— 22.30—23.55 HILVERSUM II: 7.00—7.30—8.00—8.30— 12.30—18.30—22.30—23.55 HILVERSUM III Elk heel uur vanaf 9.00 iws. 11.02 Voor de zieken. 11 lchten. KRO: 12.00 Van twaalf l arleerd programma. (12.22 W11 v S Mededelingen 1 tulnboi 14.05 Schoolradio. 14. middag-magazine. (18.00-16. JPMI 'oorllchtlngHet dagelijks leven >2.30 Nieuw»; 12.40 Actualiteiten). Pizzicato: muzikaal Nieuws) 17. Nederlandse Antillen. Een len van Raymundo Debrot. Vandaag: ten en wonen op St. Maarten. 17.10 de kinderen. HILVERSUM 111 (248 m en FM - kanalen) 9.00 Nieuws. 9.02 Plaatjes voor de cht platenprogramma. 10.00 Nieuws. 11.03 Vrij popuur: popmuziek. 12.00 12.03 Zorro: tienerprogramma, leuws. 13.03 Ekspres: gevarieerd pla tenprogramma. (14.00 Nieuws) 15.00 NI 15.03 Er-Jee-Em-Drie. 16.00 Nieuws. 18.00 Mix: licht platenprogramma. BRUSSEL Ned (324 Lichte muzli lingen, progi TOKIO (AP) De versie van Hanoi ver de derde feitelijke bespreking ovei de kwestie Vietnam toont aan dat Ame rika en N.-Vietnam nog ver van elkaar ijderd zijn met betrekking tot de fundamentele kwesties ter beëindiging »n de Vietnamese oorlog. Het Noord-Vietnamese persagentschap VNA, zegt dat de leider van de Noord- Vietnamese delegatie, Xoean Thoey zaterdag Amerika beschuldigde van „be wust" vermijden om te spreken over de fundamentele kwestie die door Noord- Vietnam naar voren werd gebracht. Xoean Thoey herhaalde dat zijn wezigheid op de Parijse besprekingen dient „om met Amerika de onvoor waardelijke stopzetting vast te stellen van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam". Daarna zullen an dere vraagstukken die van gemeenschap pelijk belang zijn voor beide partijen be sproken worden". Harriman en Thoey hadden zaterdag woedende woordenwisselingen en be schuldigden elkaar ervan de fundamen tele kwestie die op de Parijse conferen tie besproken moeten worden, te ont wijken. T eleac-directeur naar Ned. Comedie HILVERSUM Met ingang van sep tember Is tot hoofd van de afdeling voorlichting en publiciteit van de Ne derlandse Comedie te Amsterdam be noemd, de heer Hent van der Horst. Sinds de oprichting van de televisie academie „Teleac" was de heer v. d. Horst bij deze stichting werkzaam, momenteel als directeur. Voorlopig zal zijn functie bij „Teleac" worden waar genomen door de heer M. Bollen, hoofd van de tv-techniek en drs. H. van (Van een onzer verslaggevers LEIDEN Morgen begint het Katho liek Bureau voor Levens moeilijkheden te Leiden boorteregelingsspreckuur. dat in het heeft gezeten, onschuldig verklaard Elisabethsziekenhuis aan de Hooigracht v'ermaal ging Jcan Mare Rufiange uit wordt gehouden, liet ligt in de bedoeling j beroep tegen het dit spreekuur iedere eerste en derde Geen etherreclame in nieuwsvorm DEN HAAG (ANP) In de voorschrif ten voor de Nederlandse televisiere clame is een bepaling van kracht ge worden, waarbij bet onder meer niet langer geoorloofd zal zijn een recla meboodschap te brengen in de vorm van een bericht van een nieuwsagent- De motivering is, dat de objectieve geloofwaardigheid van deze berichten en van de personen die ze brengen, niet behoort Ie worden gebruikt voor het onvermijdelijk subjectief aanprij zen in het kader van reclame. dinsdag van dc maand te honden. Belangstellenden kunnen zich voor een klein bedrag laten inschrijven. Voor her haald consult wordt geen verdere ver goeding gevraagd. Het bureau zal zelf geen middelen verstrekken. Wel geeft het recepten en adressen van apotheken, waar men de nodige middelen kan krij gen. Het spreekuur, dat door dr. H. Mudde wordt gehouden, is voor ieder- toeg-inkelijk, ook i, dat later werd lange gevangenisstraf. De vijfde hij wel succes. Een rechtbank sprak hem eind vorige week vrij. Thuis wachtten hem zijn vrouw, met wie hij nog geen twee maanden voor zijn arrestatie in het huwelijk was getreden en zijn zesjarig zoontje Alain. Platlelandsjongeren mikken hoog voor De vuwVmaa"ChïdBraziliaanse polikliniek Frans Smits overleden BRUSSEL (ANP) Dc Belgische let- ongehuwden terkundige Frans Smits is vrijdagavond minderjarigen, katholieken zowel als j op 77-jarige leeftijd overleden. Smits, die niet-katholieken. Indien er moeilijkhe- v ooral bekend werd door een studie over den zijn, die buiten het terrein van de zijn vriend Willem Elsschot, was penning- geboortenregeling liggen, adviseert de j meester van de Vereniging van Vlaamse staf van bet bureau. Letterkundigen. De Katholieke Plattelands Jongeren Ne derland gaan zoals eerder bericht een actie voeren voor pater Van der Zwaan om deze financieel in de gelegenheid te stellen een gecombineerde jeugdop- vangcentrum-polikliniek by de Brazili aanse stad Sao Paolo op te zetten. Met de actie wil men 150.000 gulden büeen krijgen. Eerder werd abusievelijk ver meld dat het om een bedrag van 15.000 gulden zou gaan. Het gironummer waarop bijdragen kun nen worden gestort is 77.23.34 ten na me van de Kath. Plattelands Jongeren Nederland met vermelding van Actie pater v. d. Zwaan. Het t.v.-seizoen loopt af. Bö de VARA waren zaterdag drie series aan hun laatste aflevering toe. Gisteren leken AVRO en NCRV al aan het zomerse „freewheelen" toe te zUn. Beiden plaatsten een buitenlandse produktie centraal. Merkwaardiger (of ongelukki gerwijs betrof het twee t.v.-spelen, zodat we ook de komende zomer wei nig te verwachten schijnen te hebben van enige coördinatie tussen de twee t.v.-programma's. Afscheid en freewheelen bieden weinig mogelijkheid tot commentaar. Het af scheid van „Ja zuster, nee zuster" betreuren we. De laatste aflevering was niet de beste, er leek ook door de regie wat met de pet naar gegooid te zijn, getuige de fantasieloze mise-en-scene bij de liedjes. Maar voor volwassenen en wat oudere kinderen was dit „jeugdprogramma" toch best aardig. Ook al omdat gastacteur Luc Lutz wonderen deed met zijn magere tekst. Voorlopig afscheid nam Rudi Carrell. wat zwak na een vry sterk Het zal wel voorja*. moeheid geweest zijn. Voorjaarsmoeheid zat er niet „Per seconde wözer", maar die komt met dezelfde twee kandidaten in het najaar terug van nauweiyks-wegge- weest. Gelukkig maar: het is een pro gramma, dat alle zorg die eraan be steedt wordt, waard is. Met veel genoegen herzagen we dt Spaanse Gouden Rooswinnaar var Montreux en moesten we wéér consta teren, dat de Achter-het-Nieuwsploeg in Amerika lauw werk leverde in zijn Humphreyportret. Géén Brandpuntaan- pak! Kanttekenend moeten we voorts vermelden, dat ir. Van Emmenes zich bij de Cup-Final weer ontpopte als de ideale tv.-commentator bij wedstrij den tussen twee buitenlandse ploegen. Als het ons geen barst kan schelen wie er wint, wensen we een spelkenner als commentator. Van Emmenes ként het boekje plus alle ongeschreven regels. Kan daarom alles verklaren wat we niét weten of niet kunnen zien en doet dat zakeiyk en met economisch woord gebruik. „Chauvinistische" wedstryden, waarbU een Nederlandse ploeg betrok ken Is, doet Kuiphof „lekkerder". Maar om het fUne van de kous te weten, kunnen we beter by Van Emmenes Gisteravond bood de NCRV méér eigen programma's naast het buitenlandse t.v.-spel, dus kozen we voor .,11". Dick van Bommel sprak met Louis van Tulder. Er werden nagenoeg alleen anecdotes opgehaald; de grote tenor zit er vol van en dat maakte van het ge sprek iets heel genoegelijks. Jammer, dat zijn fameuze stem van weleer geen recht werd gedaan. Had men niet bij de AVRO kunnen aankloppen, dat in zijn vermaarde Mengelbergarchief toch representatievere Van Tuldersopna- men moet hebben? De studentenquiz „Tweekamp" is geë volueerd tot een aardig panelspelletje, dat verlenging verdient. „Gezond ge zin" is al lang een voortreffeiyke rubriek gebleken met een heel moderne aanpak. De NCRV gaat trouwens dui delijk met haar t^d mee. Aanvanke- IUk werd zondagavond-t.v. maar schoorvoetend en dan pricipieel alleen- op-de-band aanvaard. Gisteren was er een extra-„Ilier en Nu" uit ParUs. dat taboes-doorbrekend de kUker op de hoogte bracht van de jongste ontwik kelingen daar. Van de twee t.v.-spelen zagen we „De Gastarbeider", een Engels-Amerikaan se co-produl:tie naar de vermaarde no velle „Noon Wine" van Katherine Anne Porter. Een verbazingwekkend-knappe produktie. Omdat er voortreffelijk in geacteerd werd. maar vooral door de regie die in korte beelden flitsen soms duizenden woorden te vertellen wist Topkwaliteit! Vg Zomerprogramma heeft luchtig en gevarieerd karakter (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Bij het samenstellen van het zomerprogramma hebben de verschillende omroepen er naar ge streefd de inhoud zoveel mogelijk een luchtig en gevarieerd karakter te ge ven. De AVRO-tv bijvoorbeeld zal de Vuist van YVillem Duys slechts één maal per maand uitzenden, terwijl Wil- leke Alberti en Cees de Lange ieder een eigen programma krijgen. Voorts zullen speciale afleveringen van de Dick van Dykeserie worden ingezet. Om het hinderlijke verschijnsel van herhalingen van oude tv-programma's in 't zomerseizoen te voorkomen, heeft de NCRV-tv in Amerika veertig tele visiefilms opgekocht, die een verto- ningsduur hebben van negentig tot hon derdtwintig minuten. Het betreft hier een serie van zestig stuks die immens populair is in de Verenigde Staten en waaraan maar liefst achtentwintig tekstschrijvers en meer dan honderd acteurs en actrices van naam hebben meegewerkt. Aangezien deze tv-films niet zijn gebonden aan de vertonings voorschriften van de Nederlandse Bios coopbond, kan de NCRV-tv de films op iedere zendavond op het scherm brengen. Het zomerprogramma van de NCRV heeft er vier van de veertig ln petto. Naast het luchtige AVRO-pro- gramma, komt een reportage over hel boek van John Steinbeck „America and the Americans". Kard. Newman, documentaire Onder de titel „Kardinaal Newman" zendt de KRO-telcvisie vanavond ccn Duitse documentaire uit over kardi naal John Henry Newman. Newman. In 1801 geboren, werd na zijn studies in Oxford, in 1824 tot Anglicaans pries- Het was met name Newman die zich rond 1830 ernstig bezorgd maakte over de vervlakking van de Anglicaanse leer als gevolg van de eenheid tussen Kerk en staat. Uit deze bezorgdheid ont stond de Oxfordbeweging. Newmans conclusie, dat veel wat hij miste bin nen de Anglicaanse Kerk terug te vin den was binnen de katholieke Kerk werkte een toenadering tot de kerk van Rome in de hand. In 18.45 nam Newman het besluit over te gaan naar de katholieke Kerk. Twee jaar later werd hij in Rome tot pries ter gewijd. In 1879 volgde zijn benoe ming door Paus Leo XIII tot kardi naal. T.V.-FESTIVAL CANNES Twee reportages van Brandpunt bekroond (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De jury van het tv- festival voor actuele reportages in Cannes heeft niet minder dan twee on derscheidingen toegekend aan produk- ties, die het Brandpuntteam van de KRO-televisie vorig Jaar maakte. Met de Grand-Prix werd beloond de medio maart 1967 uitgezonden KRO- fllmreportage over oud-president Soe- karno. Een eervolle vermelding kreeg het emotionele beeldverslag, dat Brand punt vorig jaar september maakte bij de poort van de failliet verklaard, firma Van Heijst in Den Haag.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2