Luchtige teeveezaterdag: Cup Final, „Opa en Rudi RADIO PROGRAMMA RADIO MORGEN KW-fonds De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! Marxist daagt theologen uit Verontrusting Arbeiderspers DE LETOSE COURANT ZATERDAG 18 MEI 1968 Onderwijs en democratie £EN apart geval is de revolutie aa Franse universiteit wel; maar een apart in een vrij algemene ontwik keling. In Italië en West-Duitsland broeit het onder de studenten ook al lang; in Nederland beweegt men zich met de „kritische universiteit" nog op het aca demische vlak maar bewijzen andere ac tiviteiten van linkse studentenorganisa ties dat men graag op een breed front zou willen doorstoten; de discussie 't plan tot reorganisatie van de bestuurs vorm der Nederlandse universiteiten er hogescholen kan nog tot de nodige dei ning aanleiding geven. Tenslotte wordt het zelf in het traditionele Britse hoger onderwijs hier en daar onrustig. Afgezien van soms sterk-aanwezige po litieke bijbedoelingen is de onrust in het Westeuropese universitaite onderwijs een logische reactie van de nieuwe gene raties tegen de feodale toestanden welke bij de organisatie van het onderwijs nog vaak bestaan. De kans is dan ook groot dat, na een geslaagde actie op acade misch niveau, de ontwikkeling ook con sequenties zal gaan brengen voor he onderwijs op lagere niveau's. In Frank rijk hebben de universiteitstudenten al onrust onder de leerlingen van het mid delbaar onderwijs teweeg gebracht. MEDERLAND is op het gebied van het onderwijs bepaald geen paradijs. Maar vergeleken met sommig vergelijkba re Westeuropese landen is hier de demo cratie in het onderwijs althans verder gevorderd. De gehele strekking van de mammoetwet bijvoorbeeld is erop ge richt de gezagsfactor terug te brengen tot het noodzakelijke; om de jonge gene ratie in belangrijke mate mee te laten beslissen bij de opbouw van zijn car rière zoals die zich op school voltrekken Aan onze universiteiten gebeuren nog dingen die in de tweede helft van de twintigste eeuw niet meer zouden mogen voorvallen; zowel op bestuurlijk gebied als in de relatie docent-student. Wat er op het moment aan reorganisatieplannen op tafel ligt, is niet volmaakt; maar wel zo dat men niet eraan hoeft te wanhopen of hier kunnen verbeteringen tot stand komen zonder dat de rode vlag boven universiteitspoorten gehesen behoeft tc worden. Iets dergelijks geldt voor de andere takken van onderwijs; er zijn lagere en middelbare scholen waar bestuur en lei ding ver achter lopen bij de maatschap pelijke ontwikkeling en waar laakbaar autoritair wordt opgetreden. Maar zijn gelukkig ook veel scholen waar ontwikkeling gaande is in de goede richting. Scholen waarvan niet gezegd behoeft te worden: „Veel scholen hebben nog een feodaal systeem, wwarbij over de leerling wordt geoordeeld, zonder dat hem woidt gevraagd wat hij zelf denkt en wat hij zelf wil. In feite is de leer ling dan niet meer dan een levend ob ject van een onderwijssysteem dat oude ren hebben uitgedacht" zoals onlangs op de Nationale Onderwijstentoonstelling door een spreker is betoogd. IYE relatie tussen onderwijs en demo cratie is een belangrijke zaak; frus tratie van jonge mnsen op een leeftijd die bij uitstek geschikt is turele, geestelijke en maatschappelijke vorming gaat zich onherroepelijk later wreken en, op grote schaal geprojec teerd, wordt de stap van evolutie naar revolutie dan slechts een kleine. Wij voelen derhalve veel voor een principe zoals dit deze week geformu leerd is in het blad van de Katholieke Werknemende Jongeren: „Binnen het verband van de schoolsamenleving moet de leerling op de duur dezelfde rechten en plichten krijgen, die hij later in de maatschappij krijgt. Dan kan hij immers de volwassenheid bereiken, die van hem wordt verwacht, wanneer hij in de demo cratische maatschappij treedt". Een juist principe, waarbij we even wel één niet onbelangrijke kanttekening zouden willen maken. De school is hier bij geen zoeverein, zelfstandige groot heid maar zeker tot en met het middel baar niveau een instituut waarbij reke ning moet worden gehouden met de in zichten en de wensen van de ouders. Want zij zijn het, die in de eerste plaats itwoordelijk blijven voor de opvoe ding en vorming van de jongeren LIET is jammer genoeg zo, dat bij hel smeden van de nieuwe banden tus- i ouders en onderwijs vaak de meeste aandacht besteed wordt aan pietluttig heden en aan reglemntskwestis waar de oudere generatie zich meest al ten onrechte 't drukst pleegt te ken. De echte problmen zijn van praktijk d dupe en wij dachten dat die problemen juist is de king tussen school en ouders om de jon gere mensen met meer eign verantwoor delijkheid de volwassnheid te laten be- Dit lijkt ons een elementaire voor de democratisering niet in irmen maar qua inhoud onderwijsstelsel. Dit televisieweekeinde: een luchtige zaterdag en een minder luchtige zondag (maar liefst twee teevee-spelen). Vanmiddag eerst de veelbekeken Engelse cup-final (via Nederland II), op „I" „Ja zuster, Nee, zuster" en in de avonduren op dezelfde zender De Rudi Carrelshow. gevolgd door de vertoning van de Spaanse „Geschiedenis der lichtzinnigheid die in Montreux de Gouden Roos won. Minder voor amusement geporteerden kunnen kijken naar „Vlindermoord", een Victoriaanse thriller die de KRO op „I" de lucht instuurt. Waarheen schuiven de Italiaanse stemmen? TERWIJL Italië zich voorbereidt op de parlementsverkiezingen van zo en maandag, doen de partijen een laatste poging de gunst te winnen van kiezers. De vrouwen worden speciaal bewerkt met argumenten pro en contra een nieuwe echtscheidingsregeling, v. over al jaren de strijd gaande is. Premier Aldo Moro, die de lijst van de christen democraten aanvoert, hamert natuurlijk op de argumenten contra en gebruikt zijn pro-argumenten voor het door de regering ingediende wetsontwerp inzake de oprichting van openbare kleuter scholen. En Luigi Longo, leider van de grote communistische partij, belooft ge lijke beloning van mannen en vrouwen in dezelfde betrekkingen, nu het aantal werkende vrouwen sterk terugloopt. Voor de beide grote partijen staat dit weekeinde veel op het spel. Sinds de oorlog hebben zij elkaar bestreden, waarbij de christen-democraten voort durend de overhand hielden maar ook voortdurend terrein aan hun tegenstan ders moesten prijs geven. Bij de vorige parlementsverkiezingen, nu vijf jaar geleden, zakten de christen-democraten van 42,4 naar 35,3 procent, terwijl de communisten een miljoen stemmen voor uitgingen en stegen van 22,7 naar 25,3 procent. Maar de problemen zijn de laatste jaren sterk veranderd. De regering heeft vijf jaar kunnen standhouden en dat betekent ondanks alle crises toch een betrekkelijke stabiliteit. De Kerk, die altijd een hoofdrol speelde op het poli tieke toneel, ls zich aan het terugtrekken achter de Tiber. En een jonge generatie is meerderjarig en stemgerechtigd ge worden, die niets meer begrijpt van partijtegenstellingen die teruggaan tot de eerste naoorlogse jaren. De christen-democraten kunnen dus niet meer vast rekenen op een aanhang die bang is voor de communisten. De Paus heeft Russische topleiders in audiëntie ontvangen en het Italiaanse episcopaat heeft openlijk verklaard, dat katholieken niet gedwongen kunnen worden op een katholieke partij te stemmen. Wel staan daar verklaringen van individuele bisschoppen tegenover, maar deze kunnen niet meer de indruk maken die de christen-democratische partij wel zou wensen. Tal van progres sieve katholieken grijpen deze kans aan om te ijveren voor een nederlaag voor Moro en de zijnen en dit zou weieens tot een grote stemmenwinst kunnen leiden voor de coalitiegenoten van de christen-democraten, de socialisten en de republikeinen. De communisten hebben hun eigen moeilijkheden. Bij de vorige verkiezin gen werden zij geleid door Palmiro Togliatti, die een jaar later overleed. Deze uitzonderlijke man werd opgevolgd door de wat kleurlozer Luigi Longo, die met lede ogen moet aanzien dat het aantal partijleden en het aantal lezers van het partijblad „l'Unita" afneemt. Longo heeft bovendien te kampen met enkele internationale ontwikkelingen die hem heel wat wind uit de zeilen nemen: de vredesonderhandelingen tussen Ame rika en Hanoi en de hervormingen in Tsjecho-Slowakije. Deze laatste hebben zijn tegenstanders zelfs de mogelijkheid gegeven de Italiaanse communisten aan te vallen om hun te grote inschikkelijk heid jegens Moskou. Maar Longo wijst iedere band met Moskou af en lonkt naar de linkse katholieken. Maar ook de eenheid binnen de com- nunistische partij is verdwenen sinds twee jaar geleden een pro-Chinese groep zich heeft afgescheiden. Dat zelfde geldt trouwens voor de socialisten, die een splintergroep, de proletarische socialis ten, voor het eerst aan de verkiezingen zien deelnemen. Deze laatsten worden zelfs linkser gjacht dan de communisten die „te huiselijk" worden bevonden. Maar hoe links sommige groepen zich ook opstellen, zij hoeven niet te rekenen op steun van de radicale studenten. De studenten, die een deel vormen van de bijna vier miljoen nieuwe kiezers onder de 25 jaar, willen sinds de enorme stu dentenrellen in Rome en andere steden met alle partijen afrekenen. De studen- voeren een actie voor blanco stem- die natuurlijk niets oplossen, maar duidelijk blijk kunnen zijn van hun afkeer voor de onbevredigende situatie waarin zij hun studie moeten volbren- voor de onzekerheid van de toe komst, voor het gebrek aan een doel treffende parlementaire oppositie. In deze onpeilbare situatie behoort een politieke aardverschuiving niet tot de onmogelijkheden. De Engelse Cup Final die de NTS middag via Nederland II uitzendt (14.55—16.45 uur) is meer een happe ning dan een voetbalwedstrijd. Van middag treden de elftallen van Everton uit Liverpool en West Bromwich Albion in het Londense Wembleystadion tegen elkaar aan. Het commentaar wordt ge leverd door ir. Ad van Emmenes. En dan kunnen we weer genieten van de ratels, de toeters, de samenzang, geleid vanaf een verhoogd midden in de voet balarena, van de muziekkorpsen en de deinende clubaanhagers. De uitzending ervan is een even traditioneel gebeuren als de nachtmis met kerstmis, de boot race OxfordCambridge of het défilé op Soestdijk. Het zal vanmiddag aan zienlijk stiller ln de straten en winkels zijn dan andere zaterdagmiddagen. En die stilte zal mog voortduren, want het voetballen is het overschakelen ge blazen naar „17 waar de bewoners Huize Kllvta hun laatste avontuur op een na beleven (17.00 uur). Er gebeurt weer van alles: Een modefotograaf is bezig een mannequin ln een circus te fotograferen, als er een leeuw losbreekt. De vraag wie daar de schuld van is. zet Huize Klivla op 6telten De aanwijzingen gaan ln de richting van Opa maar na dien blijkt dat btnirman Boordevol er "de hand in heeft gehad- Enfin, natuurlijk loopt alles goed af. De Vlindermoord 's Avonds vertoont de KRO op Neder land II ..De Vlindermoord". een Vic toriaans drama van Pp',t van Greena- wav, dat een psychologische milieu- en karakterschildering wil geven van het tiidoerk rond 1880 Hoofdpersoon 3s mr. Slade. vllnderverzamelaar en een tyran voor vrouw en kinderen, die hij nauwe lijks het licht in de ogen gunt. Zelfs heeft hij het bestaan de kanarie van zijn zoon en dochter te vergiftigen. Op een morgen overlijdt Slade na het drin ken van een glas melk. De dokter con stateert vergiftiging, maar heeft een rede om aan zelfmoord te denken. De dader kan iedereen zijn: zowel de vrouw als de kinderen van de overledene heb ben genoeg redenen om hun man en vader uit de weg te ruimen- Bovendien kan een op de vrouw des huizes verliefde jongeman hem óók gedood hebben. D ierenrubriek Zondag zendt de NCRV vla Ned II om 19.30 uur de eerste aflevering uit van een dierenrubriek. Dit wordt een maan delijks programma over verschillende serieuze en minder serieuze aspecten van de relatie tussen mens en huisdier. Immers de mens noemt zich al gauw een dierenvriend maar zijn we dan ook vrienden? Vele eigenaren van huisdie ren putten zich uit in de meest lyrische zin om te vertellen wat hun dieren wel denken, wat ze kunnen, wat ze dromen enzovoorts. De wetenschap ls wat voor zichtiger. hoewel er weinig redenen zijn om Ie denken, dat een dier gedachten heeft. Zijn hele gedrag wordt bepaald door de aandrift: leeft het dier ln een wereld vol gevaren: zijn ze steeds ge dwongen voedsel te zoeken; ls de meer periodieke drift tot paren en verzorgen van jongen bepalend voor hun gedrag. Op deze en nog vele andere vragen zal in vijf uitzendingen „Dier-en vriend' nader worden ingegaan. De eerste is ge wijd aan het jonge dier, de tweede aai de behuizing en wat men voor een dier kon doen als men met vakantie gaat, de derde aan buitennissige huisdieren, de vierde aan Ihet dier in de sport e laatste aan de jacht. De gastarbeider Om 21 00 uur zendt de NCRV zondag de Canadeze film ..Noon wine" (de Neder landse titel luidt: „De gastarbeider") uit. De geschiedenis is gebaseerd op het ge lijknamige korte verhaal van de Ameri kaanse schrijfster Katherine Anne Por ter. In 1967 bewerkte Sam Peckinpah het voor televisie. Olivia de Havilland, de filmster die o.a. in „Gone with the wnd" op de voorgrond trad en ook al eens een Oscar heeft gewonnen, maakt in ..Noon wine" haar televisiedebuut. Zij speelt de rol van mrs. Thompson. In deze film speelt Jason ftobards de rol van mr Thompson. De in 1966 op het AVRO's Danstest hebben we een tijd lang weten te ontlopen. Gisteren was de finale en we keken daarom van A tot Z. Er waren nogal positieve punten. Zo was het in de Leidse Stadsgehoor zaal goed werken voor de technici en regisseur Theo Ordeman buitte dat voortreffelijk uit. Willy Schobbes or kest was speelvast en er was voortref felijk „bijwerk" van een Hamburgse formatiedansgroep en een wat minder perfect, maar wel heel aardig optreden van Roosendaalse majorettes. Vooral in kleur moet dat allemaal erg aardig overgekomen zijn. Maar een en ander was niet de inzet. Dat was de Danstest zelf en daar werd in het ball- roomgedeelte zwak en in het Latijns- Amerikaanse deel over het geheel abominabel slecht gedanst. Dit is geen kritiek op de deelnemers, die nog nim mer aan een wedstrijd hadden deelge nomen en eenvoudig niet rijp waren voor een t.v.-optreden. Het was de schul van de AVRO, die dit hun en ons had moeten besparen. Want als er op t.v. hoe dan ook gedanst wordt mag dat alleen zijn om de kijkers angenaam bezig te houden. Elk ander oogmerk is verkeerd. Oók het AVRO- oogmerk dat met zo'n Danstest de regio een plezier wordt gedaan door het uit zenden uit Maastricht, Utrecht of Lei den. Zo'n beetje tegenwicht dus op de uitzendingen die te onnodig vaak uit de hoofdstad. Groot Mokum of Amsterdam komen. HILVERSUM I <403 m) VARA 18.0U Nieuws. 18.18 Commentaar op het nieuws. 18.22 Ucht Instrumentaal trio. 18.45 Stereo: Feest der herkenning: verzockprogramm.i klassieke en semt-klassleke muziek. 19.30 Nieuws. ^19.35 Artistieke staalkaart. 20.15 de kerkdienst. 11.30 Vraag en antwoord: 13.00 Nieuws. 13.07 Radiojournaal, waarin: de toe stand in de wereld, lezing. 13.25 Klok en Kle pel: ons antwoord op uw vraag. 14.00 Stereo: A VRO-Dansorkest en zangsollsten. NRU: M30 Aldeburgh Festival 1968: the Falrv Queen, opera van Purcell. door Engels Ka merorkest; the Aldeburgh Festival Singers en solisten (ln de pauze: 15.30-15.50 Tot be ter begrip, een cursus muzlekluistcren). VA RA: 16.30 Stereo: strijkorkest. 16.55 Stereo: Vocaal ensemble. 17.15 Lichte muziek (opn l 17 50 Nieuws. NRU: 1R.05 SOS-berlchten. 18.10 Langs de lijn: sportreportages en -beschou wingen. VARA: 18.30 Dc werkwinkel, caba- AVRO: 9.00 Nieuws. 9.02 DrrrrUIT: licht pla- tenprogramma. 10.00 Nieuws. 10.02 Juist op zondag. 11.00 Nieuws. 11.02 Muziek Mozaïek. VARA: 12 00 Nieuws. 12.02 Met vriendelijke groeten: verzoekplaten. 13.00 Nieuws. 13.07 NAR: Nederlandse Artiesten Revue op de plaat. NRU: 14.00 Nieuws. 14.02 Rome - An kara - Madrid: programma voor de gastar beiders. 15.00 Nieuws 15.02 Athene - Rabat - Warschau: programma voor gastarbeiders. AVRO: 16.00 Nieuws. 16.02 Rhythm and blllytime: country en weaternmuziek. 17.00 Nieuws. 17.02 Sportjournaal met totoultsla- gen. 17.05—18.00 Muzlekmélange. Lichte grammofoonmuzlek. 17.40 Oveheids- voorllchtlngSamenwerking met ontwlkke- Thon Raes" 1755 S *O S berichten P HILVERSUM 11 (298 m) KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 BadJ- nerie: klassieke en moderne grammofoonmu zlek. <7.30 Nieuws; 7.32 Actualiteiten; 7.50 Overweging; 8.00 Nieuws.) 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de huisvrouw. NRU: 10.00 Muziek van deze eeuw (gr.). KRO: 11.00 Nieuws. 11.02 Informatief programma voor bejaarden. 11.55 S.O.S.-berichten. NCRV: 12.00 Lichte gram mofoonmuzlek. 12.31 Voor boer en tuinder. 21.50 Lichte grammofoon muziek. 22.00 In strumentaal ensemble: oude muziek. 22 30 retprogramma. NRU: 18.50 BIJ nader Inzien, Jou mallaten forum. VPRO: 19.31) Nieuws. 19.35 Chansons. 20.00 Prongs dubbele leble: In- voorjaar 1968 In Tsjecho-Slou aki le AVRO Jeugd. 21.30* Nederlands Koorfestival 1968. BRUSSEL NED. (329^ m)( - 12.00^ Ucht^mu- berichten Kvoor'de'schippers. 13.20 Voor de soldaten. 14 00 Nieuws. 14.03 Opera- en bei- cantoconcerl. 15 00 Muzikaal programma. 12 30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. riantradlo-snelbuffet. 13.30 Stereo Licht ln- Klassleke operamuziek (opn.). 15.00 Gere formeerde mlddagdlenst. NRU: 15.30 Zoek- 'HiL VERS UMII"JIWVI KRO: IB.OO 6-7- 6-8: pocketracllo voor tieners. (Tussen 17.30 ?8 4« *AcUialHeUentlVoi Sleréo: De Spring plank: jonge artiesten met orkestbegelei ding. 19.JO Shook!: programma voor twin tigen. 20.00 Liedjes ln hun man: liedjes programma met commentaren. reportage- en gekrulde nieuwtjes. 23.55-24.00 Nieuws. RADIO VERONICA (192 M) platen program ma. 23.55—24.00 Nieuws HILVERSUM II <298 m) KRO 8 Nieuws 8 15 Stereo: Badlnene: klassieke gramme dem'*0*5'De" Toon-<Bank licht muziekpro gramma. 11.00 Stereo: promenade orkest opera- en balletmuziek. 11.45 Buitenlands commentaar. 11.55 SOS-berlchten. NCRV: 12.00 De platenbljbel: gewijde muziek. 12.45 tHhsten°(l7.O0 tT'llOO "nIcuwsV 18 30 Katho liek-godsdienstige uitzending.^ 19.00 Nws. en hs'flsch strijdlied'' 7.23 Lichte grammofoon- muzlek. <7.30-7.35 Van de voorpagina). VPRO: 7.54 Deze dag. VARA 8.00^ Nieuws. (16.00-1(102 Nl'euws.)1' 17 02 Overheldsvoor- drs. H. NIJssem NCRV: 17 30 Voor de klnde- NCRV: 9 00 Nieuws 9 02 Licht platenpro- (11.00 Nieuws) TROS: 12.00 Nieuws. 12.03 zoekplalenprpgramma. KRO 13 00 Nieuws 13.30 Actualiteiten. 13.08 T.N.T.; knalmuzlek. 14 00 Nieuws. 14.03 Pop-In: popmuziek. 15.00 BRUSSEL NED (324 m) 18.00 Nieuws 18.03 Voor de soldaten. 18.20 Paardesporl- ultslagen. 18.30 Keurig Frans. 18.32 Lichte muziek. 18.45 Sport. 18.52 Taalwenken. ^HL55 20.00V'^musemenUconcert. 20 57 Zang. 21.00 Hitparade. 22.00 Nleuwa en berichten. 22 15 Jazzmuziek. 23.15 Dansmuziek voor de Jeugd. ZONDAG HILVERSUM I <403 m) VARA: 8.0a Nieuwa en socialistisch strijdlied. 8.18 Voor Stereo: gitaarrecital (gr.): klassieke en moderne muziek. 13.00 Nieuws. 13 07 Voor muziek (gr.j. 14.10 Voordracht. NRU: 14.3u Lungs de lijn: sportprogramma. CVK: 18.30 Mensen, lezing. 18.45 Kerk^ veraf en dichtbij de^oe^umene!0k-zlng' 19 45 Klassiek fluitcon cert (gr.). 20.05 Blokfluit en orgel: klassieke en moderne muziek. KRO: 20.30 Stereo: Ste reoclub: muzikale en technische tips voor stereofans. 21.30 Nederlandse cabaretliedjes. 22.00 Kruispunt: populair programma over (gr.)lek(9.35-9 4n Waterstanden). 10.00 Voor de vrouwen. NRI' 11.00 Nieuws. ^1 0q £r<?~ VPRO: 12.00 Blauwe maandag: gevarieerd programma. 12.28 Mededelingen voor land en tuinbouw. 12.29 Stereo: Muzikale aanwlns- Nleuws" 5i°3.n Informalle over ontwikkelings werk. 13.20 Pro-memorie. 13.25 Stereo: Klas sieke grammofoonmuzlek. 14.25 Schoolt adlo. NRU: 14 45 Eurollght: lichte muziek uit Nieuws. 15.03 Holster: licht platenprogram- nerohow. 17.00 Nieuws. 17.02 Actualiteiten, ma. 16.00 Nieuws. 16.03 lORRRrrrr.tle- 17.07-18.00 Draaljljofdraallkverzoekplaten- programma BRUSSEL NED (324 m) - 12.00 Nieuws bericht, mededelingen, programmaoverzicht overzicht. 13.00 Nieuws, weerberichten i beursberichten. 13.20 Tafelmuzlek. 14.00 het platteland. 8.30 Weer of geen weer: geva rieerd programma. (Om 9.00 Sportmedede- iingen). 9.43 Humanlstlach Verbond: geweld is ln: een toespraak door de heer A. Struyk. 1KOR: 10.00: Klnderdlenst .10.90 Hervorm Nleuwa. 22.40 Overweging. 22.45 Audio: mu zikale informatie voor kenner* en liefheb bers. 23.55-24 00 Nleuwa. HILVERSUM ni (340 m en FM-kanalen) vrouw. 15.45 Stereo: Zigeunerorkest (gr.). 16 00 Nieuws. 18.01 Stereo: Vocaal ensemble (gr.). 16.15 Stereo: Moderne kamermuziek (gr). 18 40 Voor de Jeugd. 17.30 Stereo: 15.90 Lichte pianomuziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Voor de zieken. 17.00 Nieuws, weerbericht en mededelingen 17.18 Oud-Hollandse voUtaUadjM. Opa tussen de mannequinsjuist voordat de leeuwen losbreken. Scene uit ,Ja zuster, nee zuster"', zaterdagmiddag ned. I, 17.00 uur. filmfestival te Cannes tot de beste ac teur uitgeroepen Zweed Per Oscarsson vertolkt de rol van Olaf Helton. De han delingen spelen zich af op een boerderij in Texas aan het begin van deze eeuw. De boerderij is eigendom van de luie Royal Erie Thompson en zijn vrouw El lie Het gaat echetr niet best met het bedrijf. Op zekere dag arriveert een jonge Zweed, die zich aanbiedt als knecht. Thompson neemt hem in dienst voor zeven dollar per maand- Olaf Hel ton. zo heet deze man, leeft terugetrok- ken in een schuur, maar ziet kans de boerderij binnen enkele jaren tot bloei te brengen. Maar dan verandert ineens de situatie. N.T.S.-sport In het NTS-sportprogramma. dat zon dagavond 19 mei van 19 30 tot 20.25 uur op Nederland I wordt uitgezonden zal aandacht worden besteed aan de voet balwedstrijden Fortuna '54Ajax. Feijenoord—FC Twente en DOS—PSV. Voorts de hockeyint erl and Nederland Polen, die wordt gespeeld in het ir. Ot- tenstadion te Eindhoven, de ronde van de Harlemmermeer voor amateurs, die start in Zwanenburg, de grand prix van Markelo, meetellend voor 't werendkam- pioenschap 250 cc motorcrosse en de Europese judokampioenschappen in Lau- In het NRU-sportDrogramma „Langs de lijn" zal van 14.30 tot 17.00 uur op Hil versum II en van 18.05 tot 18.30 uur op Hilversum I o.a. aandacht worden be steed aan de voebalwedtstryden Feije noord—FC Twente, Fortuna "54Ajax en DOSPSV. de hockeyinterland Ne derland—Polen. de motorcross in Mar kelo. het badmintontoemooi in Den Haag. de Nederlandse kampioenschap pen kunstzwemmen in Den Haag. de zeilwedstrijden in Loosdrecht. de schaak tweekamp Krochnoy—Reshevskv terwijl er voorts nieuws over en uitslagen van de Daardekoersen. schermen, judo en hockey wordt gegeven. NEDERLAND I reclameuitzendingen om 18.55, 19.03, 19.56 en 20.16 NTS 18.50 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort VARA 19.06 uur: Fenklup, tienerprogramma NTS 20.00 uur: Journaal VARA 20.20 uur: De Rudi Carrellshow VARA 20.5021.50 uur: Burgers denken mee, gesprek 23.15—23.55 uur: Lui luisteren, muziek programma TELEAC 14.00 uur: Universiteit en hogeschool 15.00 uur: Russische les NTS 15.30 uur: Journaal 15.31 uur: Monitor 17.00 uur: Eucharistieviering 18.55 uur: Pipo de clown CVK/IKOR 19.00 uur: Bijbelvertelling 21.05 uur: Per seconde wijzer, 21Q50 uur: De gouden roos van Montreux 22.35 uur: Achter het nieuws, actualiteitenrubriek NTS 23.00 uur: Tweede journaal NEDERLAND II STER reclameuitzendingen om 18.55 en 20.16 NTS 18.50 uur: Pipo de clown HILVERSUM II KRO 20.00—22.30 uur: In antwoord op uw schrijven, verzoek platen 22.45—23.55 uur: Goal, muzikaal sportprogramma 19.05 uur: Dat staat te bezien, meningen NTS 19.30 uur: Sport in beeld 20.25 uur: Journaal AVRO 20.30 uur: Liefde onder nul, 21.45 uur: Kunstgrepen 22.10 uur: Tweede journaal NEDERLAND II NTS 18.55 uur: Pipo de clown Nieuws in het kort KRO 19.03 uur: Mik, amusements programma 19.54 uur: Evangelie NTS 20.00 uur: Journaal KRO 20.20 uur: Vlindermoord, t.v.-spel 1 21.50 uur: Brandpunt-buitenspel NTS 22.30 uur: Tweede journaal RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00—8.00—11.00—13.00— 16.00—18.00—19.30— 22.30—23.55 HILVERSUM II: 7.00—7.30—8.00—8.30— 12.30—18.30—22.30—23.55 HILVERSUM III: Elk uur vanaf 9.00 19.00 uur: Frédéric, tv-serie NCRV 19.30 uur: Dier-en-vriend, rubriek NTS 20.00 uur: Journaal NCRV 20.05 uur: Louis van Tulder, gesprek 20.30 uur: Tweekamp, quiz 21.00 uur: De gastarbeider 22.00 uur: Gezond gezin NTS 22.15 uur: Tweede journaal HILVERSUM I AVRO 12.00—13.00 uur: Muzikaal onthaal NRU 14.30—16.30 uur: Concerten op de zondagmiddag AVRO i 20.30—21.30 uur: Rits, openprogramma 22.50—23.55 uur: 't Mag geen naam hebben, cabaret HILVERSUM II KRO 9.00—10.00 uur Eucharistieviering NRU 14.30—17.00 uur: LfemgeAle lijn sportreportages KRO i 1 20.30—21.30 uur: Stereoclub 22.45—23.55 uur: muzikale informatie RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I 8.00—13.00—17.50— 19.30—22.30—23.55 HILVERSUM II 8.00—10.00—18.00— 19.00—22.30—23.55 HILVERSUM III Elk uur vanaf 9.00 APELDOORN (A.N.P.). De Neder landse Vereniging tot Steu» aan het Koningin Wilhelminafonds voor Kankerbestrijding heeft in Apeldoorn algemene ledenvergadering ge houden. In het jaarverslag werd gecon stateerd, dat gedurende het jaar 1967 ruim vijf miljoen gulden voor kankerbestrijding ter beschikking kon worden gesteld, hetgeen ongeveer vijf honderdduizend gulden meer is dan in het voorafgaande jaar. (ADVERTENTIE) Vg. I „osïspJ 4AÉ9 SPAARBANKB 11*11- IN VOLSJ 998 - l| si Er zijn 2200 vottigingeA. Op do postkantoren kunt u da hels dag tertcni Een aantal daarvan is »W« ook op vrijdagavond of da plaatselijks koopavond geopend. Voor da poatagantachappan galdan aparte openingstijden. (Van een onzer redacteuren PARIJS Er bestaat tussen mar xisten en christenen een hechte band van solidariteit, zo meent de bekende Franse filosoof Roger Garaudy. Samen voeren zij de strijd tegen de onderdruk king en vervreemding van miljoenen mensen. Als marxist en atheïst daagt hij in het juninummer van Concilium, Internationaal tijdschrift voor theolo gie. de christelijke theologen uit tot een stellingnamc. Hij zegt wat de niet-chris- ten verwacht van dc Kerk waar het erom gaat het aanschijn der aarde tc vernieuwen. Garaudy, die directeur is van het centrum voor Marxistische Studies in Parijs, put grote moed uit de veran derde opvattingen in de katholieke Kerk. Het concilie heeft mens en wereld in het middelpunt gesteld. Daarmee lij ken twee wezenlijke verwijten van de atheïstische humanisten te vervallen. Het heette immers dat de religie de autonomie van de mens betwistte en door steeds een beroep te doen op het leven hiernamaals de ontplooiing van de mens afremde. Deze verwijten wa ren gebaseerd op niet te miskennen fei- De ongelovige verwachten nu van de Kerk, dat zij tot een hernieuwde lezing de wereld overgaat, dat zij men en systemen minder zal beoorde laar de houding die zij ten aanzien de Kerk aannemen en meer naai de houding die ze aannemen ten opzich- i de n Volgens Garaudy heeft de sociale er van de Kerk onvoldoende de con sequenties getrokken uit de christelijke solidariteit met de wereld. Zij heeft het socialisme tot in zijn diepste wezen ver oordeeld en van 't kapitalisme alleen de uitwassen afgewezen. Onder de bisschop van Brazilië ziet hij de waardering groeien voor 't „ware socialisme" als rm van sociaal leven, die dicht bij vangelie staat. LUNTEREN (A.N.P.Het bestuur gewest Gelderland heeft op zijn van de Partij van de Arbeid in het vergadering van 14 mei te Arnhem per telegram aan het partijbestuur tc Amsterdam zijn ernstige verontrusting uLtgesproken over de ontwikkelingen in het personeelsbeleid bij de N.V. De Arbeiderspers, waar dezer dagen zestien journalisten zijn ontslagen. Het bestuur is zich volledig bewust van de zeer moeilijke situatie, waarin de dagbladpers zich bevindt. Desondanks is het bestuur van mening, dat de directie ten aanzien van de behartiging van de belangen van de werknemers niet tekort mag schieten. Het bestuur is van mening, dat de directie van de N.V. De Arbeiderspers ernstig tekort is geschoten in openheid en overleg.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2