ONGELUKKIGE BLESSURE DRUKT STEMPEL OP MATTE DEMI-FINALE REGENMANTELS Jacques Bouwmeester stond Rijnstreekzege in de weg MEDISCHE DIENSTEN Losey de aangewezen man voor Pinters „Accident" VRIJDAG 17 MEI 1968 DE LEIDSE COURANT Technisch begaafde Feyenoord-amateurs schakelen schotloze LFC-p/oeg uit De eerste halve finale in de strijd om de Zilveren Molen heeft gisteravond een triest begin gekregen. Nauwelijks twee minuten waren op het horloge van de arbiter weggetikt toen Feyenoord-speler Jan de Winter na een schermutseling met een LFOverdedlger met een pjjniyke kreet tegen de grasmat ging. Spoor slags werd een brancard toegeschoven. Hoewel aanvankelijk geen breuk werd geconstateerd, bleek by nader onderzoek dat Jan de Winter zijn rechterenkel had gebroken. Een ambulance, die naar de ..plek des onheils" was gereden, nam de ongelukkige Maasstadbewoner mee en haalde daarmee veel hoop uit de harten van de Feyenoord-supporters, die hun optimisme hadden gebaseerd op de schot- vaardigheid van deze speler. Een kwartier later kon de strijd worden hervat. Feijenoord speelde dus verder zon der haar aanvalsspits Jan de Winter, de topscorer uit de competitie (41 goals), waarin de Rotterdammers kam pioen waren geworden. Eén, misschien wel twee goals, waarop de amateurs van de stadionclub redelijkerwijs ge sproken hadden mogen rekenen, wer den nu misgelopen. Desondanks heb ben de Rotterdammers een vrij gemak kelijke zege behaald op een LFC- ploeg, die qua techniek een bescheiden vol speelde, maar die ook al in de aanval zo royaal met de kansen om sprong dat het soms beschamend was om aan te zien. Dat LFC in technisch opzicht voor haar tegenstander zou moeten buigen stond reeds van tevoren vast, maar dat de schutters, die nota bene een week eerder met 7 doelpun ten tegen de Sparta-amateurs hadden geschitterd, nu zó in gebreke zouden blijven, betekende zo'n grote teleur stelling voor het toch al niet in zo'n grote getale opgekomen publiek, dat velen reeds ver voor het eindsignaal de uitgang opzochten. De wedstrijd heeft een enigszins mat verloop gehad, waaraan de ongeluk kige blessure in het begin van het duel niet vreemd was. Tooh demon- ADVERTENTIES de koning PROMOTIES AAN LEIDSE UNIVERSITEIT Aan de Leidse Universiteit promo veerde de heer J. van der Sluys Veer, chef de clinlque van de afdeling stofwis selingsziekten en endocrinologie van het Academisch Ziekenhuis te Leiden tot doctor in de geneeskunde op een proef schrift, getiteld „Een onderzoek over osteoporose bij het synderoom van Cus- hing met behulp van tetracycline én radioactief calcium". Promotor was prof. dr. D. Smeek. De heer van der Sluys Veer werd ge boren in Haarlem en woont thans te Oegstgeest. Voor het proefschrift is subsidie ver leend door de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onder zoek Z.W.O. Tevens promoveerde de heer G. A. W. Verapyk Mynssen, wetensch. hoofdamb- bij de afdeling Dermatologe van de Rijksuniversiteit te Leiden en weten schappelijk medewerker bij het Neder lands Instituut voor Praeventieve Ge neeskunde T.N.O. te Leiden tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift, getiteld „De pathogenhese en aetiologie van de tulpenvinger". Promotor was prof. dr. M. K. Polano. De heer Verspyck Mynssen werd ge boren in Telok, Betong en woont thans te Wassenaar. Onder de beroepsziekten nemen de huid ziekten een belangrijke plaats in De frequentie van deze huidafwijkingen lijkt zodanig te zijn, dat zij moet worden opgevat als een reëel vraagstuk: zy kunnen de betrokkenen ongeschikt ma ken voor de oefening van hun werk zaamheden, respectievelijk het aantrek ken van werkkrachten bemoeilijken. De zogenaamde „tulpenvinger", een huidziekte die In het bloemhollenhedryf voorkomt neemt onder deze aandoenin gen een belangrijke plaats in en heeft een eigen beeld en typische kenmerken. De pathogense van deze afvvyking was echter onduidelijk. Een onderzoek werd ingesteld naar de pathogenese van de aandoening en naar de aard van het schadelijk agens. Door middel van extractie en het toe passen van papierchromatografie, waar bij het papierchromatogram als zoge naamde lap jesp roef" werd gebruikt, werd het schadelijk agens geïsoleerd. Chemische identificatie van dit agens bleek mogelijk. streerden de bezoekers al direct hun klasse door met groot gemak door de L.F.C.-verdediging te manoeuvreren waaruit al na 16 minuten spelen de eerste goal ontstond. Een pass van J. Andriese sneed dor het defensieblok van de in oranje shirts en witte broe ken opererende LFC-ploeg. G. W. v. d. Geyn was keurig door gelopen, ving het leder op om dan met een uitgekiende boogbal de uitgelopen Den Hoed te passeren. Feijenoord be hield haar overwicht, ook al omdat de energie van sommige LFC'ers nogal te wensen overliet. De grootste fout die LFC maakte op het middenveld en die later ook zo ombarmhartig naar voren zou komen voor het doel van Feijenoord was de traagheid waarmee LFC de zaken aanpakte. Het duurde allemaal ontstellend lang. Een kolfje naar de hand van de bezoekers, die dit onderdeel van het spel veel beter beheersten. LAGERE VERSNELLING Zowel voor als na de rust heeft LFC voldoende mogelijkheden gekend om de score gelijk te trekken. Omdat Feijenoord het zich zo nu en dan per mitteerde op een lagere versnelling terug te schakelen werd ook doelman Cock Meyer onder een grote druk ge zet en al liet hij dan ook wel eens wat steekjes vallen, De Wit noch Dreef konden zijn fouten afstraffen. De schaarse tegenaanvallen die Feijenoord opzette toonden duidelijk aan hoe het wél moest. Op volle snelheid schoten de roodwitten door de LFC-defensie. Omdat de thuisclub alles in het werk stelde de achterstand weg te werken en daarvoor wat meer spelersmateriaal naar de voorste linie bracht, leverden de tegenacties van Feijenoord groot gevaar op. In de 15e minuut toen de Rotterdammers, die in Meyer een spec taculaire doelman hadden (eenmaal ondernam hij een pantersprong temid den van heen-en-weer-trappende voe ten, waarmee hij een zware blessure riskeerde), leverde dat de tweede goal op. Rooymans was knap vrijgespeeld door D. Verschoor en dat betekende van 25 meter afstand een schuiver naar de benedenhoek, die Den Hoed te machtig was. Een verdiende zege voor Feijenoord op een LFC-ploeg, die het vooral aanvallend danig liet afweten. Hoogheemraadschap van Leiden hield vergadering over zoetwatervoorziening De Verenigde vergadering van het Hoogheemraadschap van Rijnland hield op 8 mei een bijzondere bijeenkomst ter nadere bespreking van de proble matiek van de zoetwatervoorziening. Het onderwerp was laatstelijk aan de orde geweest in de vergadering van 27 maart j.l.; zulks naar aanleiding van het kort tevoren verschenen twee de rapport van het werkcomité water voorziening Midden-West-Nederland. Aan de hand van nadere oriënterende stukken werd thans uitvoerig en diep gaand van gedachten gewisseld. Ter inleiding memoreerde de dijkgraaf het dezer dagen te Straatsburg officieel af gekondigde Europese Handvest voor het water. Voor hen, zoals Rijnland, die op dit terrein in de eerste linie staan, is dit een bemoedigende ver heugende ontwikkeling. De dijkgraaf memoreerde voorts, dat de minister van verkeer en waterstaat dezer dagen naar aanleiding van vra gen van de heer Lems uit de Tweede Kamer, nog eens heeft onderstreept, dat de regering de belangen van de zoetwaterhuishouding niet achter stelt bij de belangen van de havenontwik keling in Rotterdam. Er bleek een begin van uitvoering te zijn gegeven aan de werken ter vastlegging van de bodem van de Rotterdamse Water weg. AFGEWACHT Hoewel de Rijkswaterstaat zeer po sitief tegenover het effekt van de com penserende werken staat, zal het resul taat daarvan moeten worden afge wacht. Eerst als de werken zullen zijn voltooid en het effekt daarvan in een reeks van jaren zal kunnen worden beoordeeld, zal men weten of de mond van de Hollandse IJssel, als aanvoer- weg van zoetwater voor Rijnland, Delfland en Schieland behouden zal zijn. Tijdens 'n uitvoerige discussie, waar aan vele hoofdingelanden deelnamen, werd het enorme gewicht van een aanvaardbare zoetwatersituatie met name voor de bloembollenteelt, de tuin bouw en de teelten te Boskoop door vertegenwoordigers uit de verschillen de gebieden onderstreept. Duidelijk vond ook onderstreping, dat niet alleen zal dienen te worden volstaan met het veiligstellen van de Hollandse IJssel. Daarnaast zal aller eerst -zo spoedig mogelijk dienen te worden overgegaan tot de samenhan gende maatregelen om een versterkte wateronttrekking aan dat water en een ruimere doorvoer naar Delfland en Schieland mogelijk te maken. Het gaat hier om een verruiming van de m- laatwerken te Gouda en de aanleg van een speciaal waterhuishoudingskanaal Waddinxveen-Voorburg; werken die in de gegeven omstandigheden ten laste van het rijk zouden dienen te komen. De vergadering onderstreepte ver volgens de noodzaak, dat het midden westen, voor wat de zoetwatervoorzie ning betreft, uit veiligheidsoverwegin gen in de naaste toekomst mede door middel van een te graven kanaal Bode- graven-Maarssen en het Amsterdam- Rijnkanaal zou dienen te worden ge koppeld aan de gTote rivieren hoger stroomopwaarts en aan 't IJsselmeer. AFSCHEID HOOFDINGELAND Mededeling werd gedaan van de her benoeming tot hoogheemraad van de heer Meskers te Noordwijkerhout. Af- I scheid werd genomen van de schei- i dende hoofdingeland, mr. O. P. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem, die zich helaas wegens drukke werk- zaamheden aan het Rijnlandse werk moet onttrekken. Zijn verdiensten voor het Hoogheemraadschap, gedurende een meer dan zestien jaren durend bestuurslidmaatschap werden door de dijkgraaf in het licht gesteld. Als hoofdingelanden en hoofdinge landen-plaatsvervanger werden toe gelaten onderscheidenlijk de heren mr. (ADVERTENTIE) J. G. Bettink te Haarlem, B. J. Ho- genboom te Ter Aar en de heren A. P. N. Pielage en J. M. F. van Velsen beiden te Haarlem en J. A. Detmers te Zoeterwoude. De vergadering be sloot voorts tot aanpassing van de regelingen op het punt van de water kwaliteitsheffing aan inmiddels geble ken nadere behoeften. OP ZOLDER De bijeenkomst vond in verband met de restauratie van het Gemeen- landshuis ditmaal plaats op een reeds gereed gekomen zoldergedeelte. De lunch werd nadien gebruikt op de eveneens op een zoldergedeelte inmid dels gerealiseerde personeelskantine. 8NILL8 (reparaties [met garantie ya n TV-RADIO DEFECT? TEL. 22669 DIENSTBETOON - VAKMANSCHAP cleef BOTERMARKT 26 DOSR-doelman verdedigde Veenstreekvoorsprong knap Mede dank zjj het voortreffelijke doel- manswerk van DOSR-keeper Jacques Bouwmeseter heeft de FC. Veenstreek gisteravond op het Stompwykse Boys- terrein de 2-0 voorsprong die zy ln de eerste helft wist te veroveren op het team van de vv. Rijnstreek vrijwel tot de finish weten vast te houden. Ondanks een groot overwicht dat de Rynstrekers na de hervatting op het doel van Bouw meester uitoefenden wisten de Rynstre kers slechts eenmaal te scoren waardoor de eindstand met 2-1 in het voordeel van de Veenstrekers uitviel. Een overwinning, waarvoor in de eer ste helft de basis werd gelegd toen FC. Veenstreek een duideiyk overwicht had en in tegenstelling tot haar tegenstander na de rust wél tot scoren zou komen. In de 30ste minuut schreef Rini v. d. We- teringh (SVOW) de openingstreffer op naam door uit een corner fraai te ;n waarna Duprie van DOSR het voorbeeld van zyn teamgenoot volgde door in de 40ste minuut na een solo op knappe wyze de stand tot 2-0 op te voe- i. Hoewel het strydbeeld na de rust danig veranderde en Rijnstreek verwoed, ten aanval trok wist de stugge defensie Veenstreek goed stand te houden, waardoor de Rijnstrekers niet verder kwamen dan een doelpunt van Rombouts Alphense Boys. Een aantrekkeiyk duel waarin naast Jacques Bouwmees ter geen der overige spelers tot grootse daden kwam. VRAAGTEKENS Gevoetbald werd er niet in de Kik kerpolder waar op het UVS-terrein de elftallen van Leiden United en de FC. Bollenduinstreek de degens zouden krui- i. Aanvankeiyk lag het ln de bedoeling de wedstrijd op het tweede veld te laten spelen, doch dit terrein was door de re genval afgekeurd hoewel de jeugd van UVS er op trainde. it was ook heel goed mogeiyk omdat alleen In de doelgebieden wat water te bespeuren viel. Het derde veld, dat een Leiden Tot zaterdagmorgen 12 uur eigen huisarts raadplegen. Na die tijd voor spoedeisende gevallen dok terstelefoon 22222. Apotheken: ge opend voor spoedeisende gevallen, ook op Hemelvaartsdag: apoth, D. C. Kok. Rapenburg 9, tel. 24807. Apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp en Apotheek Voorschoten zijn de ge hele week geopend. De Oegstgeestse Apotheek is op zondag 19 mei en op Hemelvaartsdag gesloten van 8 tot 22 uur. Leiderdop Dkt. G. A. de Bruyne, Hoofd^taat 8. Tel. 22208. Apotheek zie Leiden. Oegstgeest Dkt. D. Held, Mare- laan 36, tel. 52255. Groene en Wit-Gele Kruis zr. v. d. Kleij, tel. 33773, b.g.g. 22222. Apotheek zie Leiden. Voorschoten Dkt. James, tel. 2520. Apotheek zie Leiden. Alkemade en Leimuiden Dkt. D. A. van Haselen, Kerkstraat 91, Oude- Wetering. Tel. 01713-217. Dkt. R. H. C. Glansbeek, Peeklaan 22, Oude-We- tering. tel. 01713-511. Alphen aan den Rijn Dkt. P. Wijnmalen, Kievitstraat 15, tel. 3282 (zaterdag 18 mei); zondag: dkt. H. v. Kooten, Wilhelminalaan 36, tel. 2079. Zaterdag apotheek Somberg, Wilhel minalaan 67 tot 13 uur, daarna apoth. Allart, Raadhuisstraat 206. Boskoop Dkt. Pompe, tel. 2038. Wijkverpl. zr. Van Dam. tel. 2141. Hazerswoude Zie Leiderdorp. Langeraar en Woubrugge Dkt. J. A. Sandkuyl, tel. 01722-139. Wijkverpl. zr. A. Verhaar, tel. 01722-345, b.g.g. 02976-236, beiden te Langeraar. Nieuwkoop en Noorden Dkt. G. J. Bremer, Nieuwkoop, tel. 01725-1103. Zwammerdam en Aarlanderveen Dkt. P. K. van der Ent Braat, Aarlan derveen, tel. 01725-1308. Koudekerk a. d. Rijn Wijkverpl. zr. Van Leeuwen, Dorpsstraat 50, Kou dekerk a. d. Rijn, tel. 01714-505. Ook voor Leiderdorp - Zoeterwoude-Hoge Rijndijk en Hazerswoude-Rijndijk. Bij ongevallen aan de Rijndijk bellen 01714-278. Hillegom Dkt. G. P. D. Ie Cocq d'Armandville, Sixlaan 7, tel. 5613. Tandarts: E. P. H. D. Salverda, van den Endenlaan 76, Hillegom. Apotheek Hillegomse Apotheek, Hoofdstraat 78, Hillegom. Katwijk a. d. Rijn Dkt. J. Berg man. Valkenburgseweg lb, tel. 2921, ook voor Valkenburg en Rijnsburg. Tandarts: D. J. Kleen, Voorstraat 137, tel. 5400, b.g.g. Nachtegaallaan 27. tel. 6836. Spreekuur alleen v.m. van 11.30 tot 12.30 uur. Apotheek: na 18.00 uur. vrijdag na 19.00 uur en op zondag De Jong, Kon. Julianalaan 18. Leidschendam 18 mei dkt. J. W. Ludwig, Voorburgseweg 4a, tel. 3532. 19 mei dkt. Sagarov. Patrijslaan 32, tel. 4445. Wit-Gele Kruis: W. Pijper laan 49, tel. 4161, b.g.g. 3280. Zieken auto: Nieuwstraat 10, tel. 3929. Tand arts voor spoedgev.: tel. 070 - 543035. Katwijk aan Zee Dkt. A. F. Bey- derwellen, Boulevard 28, tel. 2182. Apotheek: zie Katwijk/Rijn. Lisse Apotheek en Tandarts zie Hillegom. Dkt. J. M. van Dijk sr., Ach terweg 6, tel. 3134. Noordwijk Dkt. J. van Nes, Van Berckelstraat 22, tel. 2405. Groene en Wit-Gele Kruis: Gemeenschappelijk wijkgebouw. Van Panhuysstraat, tel. 2907. resp. 2338. Apotheken: Duinrand Apotheek, Nieuwe Zeeweg 1, tel. 2487 (zaterdag van 8 tot 18 uur en zondag van 12-13 uur en van 17-18 uur). Noordwijkerhout Dkt. H. H. A. M. Verdeijen, Kerkstraat 28. tel. 02533 -2285. Tandarts: zie Hillegom. Wijk verpl. zr. C. J. Koster, Helmstraat 43, tel. 3117 Rijnsburg Zie Katwijk/Rijn. Sassenheim Tandarts Bollenstr. zie Hillegom. Dkt. J. ten Riet. Valkenburg Zie Katwijk/Rijn. I Voorhout en Warmond Dkt. Bots, Voorhout, tel. 7393. Wijkverpl. zuster Paassen, Herenweg 77, Warmond, tel. 01711-250. Wassenaar Dkt. A. F. Janse, Kerkstraat 42, tel. 3005 en W. J. de Jong, Wittenburgerweg 188, tel. 9124. Apotheek:' tot woensdagmorgen Apo theek Langstraat 86, tel. 2141. Tand arts (zaterdag én zondag van 18.00- 18.30 uur): B. P. Hazenberg, van Z. van Nijeveltstraat 108, tel. 5535. De Zilk Dkt. Verdeijen, Noord wijkerhout, tel. 2285. LEIDSE UNIVERSITEIT Kand. ex. sihologle mej. A. M. A. Mae- yer (Noordwykerhout) en mej. I. Fey (Utrecht). Verkeersomleiding te Sassenheim De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Zuid- Holland te 's-Gravenhage brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de toe- en afrit tussen de „Provinciale weg" (weg nr. 3 van het provinciale wegenplan van Zuid-Holland) en de rijksweg Amsterdam - Burgerveen - Sassenheim - Haagsche Schouw - 's- Gravenhage (Rijkswegenplan 1958, nr. 4), gelegen ten noordwesten van die rijksweg nabij km 24,550 in de ge meente Sassenheim. wegens uitvoering van werken voor alle verkeer zal zijn afgesloten van 27 mei tot 26 juni of zoveel langer als nodig of korter als mogelijk zal blijken. Het verkeer kan gebruik maken van de door borden aangegeven omleidingsroutes. N.Z.H. HERPLAATST ROUTE Aangezien de Sehrijversbrug van avond weer voor het verkeer zal wor den opengesteld, zal de busdienst van de N.Z.H. weer langs de gebruikelijke route via Zijlsingel en Levendaal plaatsvinden. De „noodroute" langs de Haarlemmerstraat en Hooigracht, een omleidingsroute, komt hiermede weer te vervallen. waar plassengebied leek, werd wél goed gekeurd, maar omdat belde elftallen niet werd van voetballen tenslotte maar af in het districtstoernool van de 16 tot en met 18-jarlgcn nu worden gespeeld op 31 mei op het terrein van UDO. De 13- en 14-jarigen gingen afgelopen dinsdag van start. Op het Roodenburg- terrein eindigde het duel tussen Leiden en United en W. Rynstreek in een deiyke overwinning voor eerstgenoemde ploeg: 3-0, terwyi op het SJC-terreln de FC Bollenduinstreek met 4-0 het bezoe kende team van FC Veenstreek terug- ZOETERWOUDE S.J.Z. SJZ speelt a.s. zondag haar laatste wedstrijd thuis. Onafhankeiyk van de andere uitslagen kan men zich de finitief in veiligheid stellen door twee punten te behalen. Daarvoor zal het op de derde plaats staande DOSR moeten worden overwonnen, geen geringe opga ve. Het zal dus wel spannen ln de Loe- the. Voor deze wedstrijd kan men niet beschikken over rechtsfc ten Wortman die enkele dagen terug betrokken was bij een bedryfsongeval waarby hy licht geblesseerd geraakte. De opstelling luidt nu: doel: T. Vurens; achter: G. v.d. Geest. Jac. Olsthoorn, L. v. Veen en L. v.d. Ham; midden; L. Bosman en Th. v. Klink: voor: J. Koek. P. Beereboom, Chr. Bosman en Jac. v. Slingerland. Reserves: J. Maat, N. v.d. Krogt en Jac. Schuur. Aanvang 14.30 uur. DANSAVOND K.P.J. Het district Leiden van de KPJ dat ook in de zomermaanden voor zyn leden een aantal sportaktivitelten organiseert, gaat a.s. zondag 19 mei het wintersei zoen afsluiten. Dit gebeurt met een dans avond in het Zoeterwoudse Don Bosco- huis aanvang 20.00 uur. Hier zullen The Spiders optreden. Deze band is ook za terdagavond ln het Don Boscohuls. ADVERTENTIE Charmant shift-model voor huis, tuin en |.P vrije tijd. Nu Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 MIDZA INTERESSANT KERKCONCERT VAN JUBILATE DEO" TE ALPHEN l^ET VEEL INTERESSE hebben wij en met ons een kleine schare belangstellende toehoorders gister avond in de Opstandingskerk in Al phen-West een concert beluisterd, dat werd gegeven door het zangkoor „Ju bilate Deo", ruim dertig zangers en zangeressen tellend, dat zich manifes teerde als een puik gezelschap, Het instrumentale aandeel in hel kerkcon- cert werd geleverd door het Toon kunstkoor Leiden onder directie van Henk Briër. Het programma, geopend met Psalm 68, werd kundig gerealiseerd door Dirk van Vliet, dirigent van „Jubilato Deo". Alleen in de koraalcantate „Was Gott tot. dasz ist wohlgetan" kregen som mige details niet alle zorg, zodat de situatie even uit de hand liep. Overi gens werd dit prachtige koorwerk met alle overgave uitgevoerd, betrouwbaar door de Leidse instrumentalisten on dersteund. Een kleine handicap was de moei lijke akoestiek van de kerk, die een royale klankenmenging toelaat. Het orkeet had hierdoor over het algemeen de overhand en bij kleine, vaak onop vallende. slordigheden kwam dit de zang niet ten goede. Het Concerto gros- so in Bes dur van Handel stond onder leiding van Briër zelf. Er werd met distinctie en levendig gemusiceerd on der een gedecideerde supervisie van een allround dirigent. Han Kappaan blies in het Largo een onmiskenbaar fraaie hobo-partij en ook in de licht voetige Gavotte was er een rijke en welluidende wedijver tussen de hobo's, Het orkest voerde ook nog Pieter Hel- lendaals Concerto grosso in d op. 3 no. 2 uit, waarin vooral de violen (Allegro) zich van hun beste zijde lieten horen. Hoogtepunt was uiteraard Mozarts koninklijke Krönungsmesse. Aan deze compositie, vol moeilijke opgaven, gaf het koor soepel zingend gaaf gestalte. Ook desolisten Aleida Verdoes. sopraan; Hannie van Beijerland, alt; Jalke Cre- diet, tenor en Wim Köterman. bas, vormden een alleszins bevredigend en semble. Afzonderlijk zingend maakte de sopraan met een (dominerend) aange naam heldere stem en de tenor rus tig en fraai getimbreerd geluid de beste indruk. T. P. Dirk Bogarde als William en zyn geliefde Anne in een liefdesscène (Accident) Grimmige verhoudingen STUDIO, Accident Het ongeluk van de jonge student William, die met *yn auto over de kop slaat In tie nabyheid van zyn mentor, Stephen, weeft Joseph Losey heen om het verhaal van een charmante studente, wier komst ln een universiteit zoveel opzien teweeg brengt. Voor William betekent het zwartharige meisje, Anne, het einde. Voor haar getrouwde professor Charley, die in onmin leeft met zyn vrouw, betekent zy een sexuele speelbal en de ver houding die zy met de andere professor, Stephen, heeft bestaat slechts In het onderbewustzyn. Joseph Losey toont op boeiende wyze deze relaties. Stephen, de mentor, die eerst Anne en William tot elkaar brengt, wordt by het horen van de liefdesverklaring van William zelf bewust van het vrouw-zyn van Anne. Langzaam groeit dat besef ln hem. Steeds zoekt het meisje contact met hem, doch steeds weet hy afstand te bewaren, die hy als getrouwde man in het oog dient te houden. Wanneer hy hen allen op een zwoele zondag uit nodigt worden de verhoudingen nog grimmiger, wat goed tot uiting komt wanneer de alcohol gedronken is. Verder toont de film dan de behoudzuchtige vrouw van Stephen, die zwanger Is. Deze rol wordt gespeeld door Vivien Merchant, de echtgenote van Harold Pinter, van wie het scenario afkomstig is. Stanley Baker speelt de rol van Charley, die het Jonge meisje misbruikt ten einde aan zyn sexuele verlangens te voldoen. De eenzaamheid, die hen allen overvalt tekent Losey op Indringende wyze. Het „ongeluk", waarmee de film eindigt doet alle bestaande relaties verbreken. Keuring 18 jaar. Grappige opruiming LUXOR. Pecon houdt opruiming. Nee, Peco» Is geen naam van een groot waren hul»; hy i» de snelle en wat er tegenwoordig by schynt te horen ongeschoren schutter die zich door zyn wapenfeiten dusdanig heeft onderschelden, dat enkple „troubadours vagantes" zyn hulp Inroepen als ze weten waar een schat zich bevindt: In de schuilplaats van een schur- kenbende onder leiding van ene Tezcoto. Die schurkenbende terroriseert het hele dorp en houdt bovendien de dochter van de gouverneur van de streek gevangen. Pecos' hulp komt om twee redenen, om Mexico van Tezcoto en zyn bende te verlossen en om een deel van de buit in te palmen. Hoe doeltreffend die hulp wel is is te zien In de kleurryke en amusante rolprent die regisseur Maurice Bright heeft weten te reullscren, in zyn taak geholpen door het sympathieke spel van Robert Woods als Pecos en de grappige manleren waarop de muzikanten afrekenen met hun belagers. Êen woeste en meedogenloze Tczcone (die zichzelf „Do Opperste" noemt) maakt alles kompleet ln deze film, die de liefhebbers van westerns en boevenfllms ruimschoots kan bevredigen. Keuring: 18 Jaar. Dubbele ontknoping LIDO. Een miljoen voor 7 moorden. Neem een succesvol dief, afperser en inbreker, een teken (een rultenkonlng) dat hy Altyd als visitekaartje ach terlaat en een Internationale Intrige om een uitvinding waar de „grote" lan den Interesse voor hebben en alle ingrediënten voor de zoveelste knokfllm liggen opgediend. De gentlemen-misdadiger King, zo genaamd naar het teken dat hij altyd na een misdaad als visitekaartje achterlaat, Is ongrypbaar voor de politie. Juist als King In Cairo weer een goed slag heeft gestagen, wordt hy opgepikt door een bankier die zyn hulp komt Inroepen. De bankier wil dat King zyn zoon, die al enige tyd spoorloos Is, opspoort. Hy biedt King daarvoor 3 100.000. King neemt het aanbod aan. Dan blykt dat Martin, de zoon die assistent was van een professor die een bel&ngryke uitvinding had gedaan, verslaafd was aan verdovende middelen. King vindt Martin vermoord. De bankier biedt King $1.000.000 om zyn zoon te wreken. Daarvoor moet King zeven moorden plegen. Het is de verdienste van regisseur Umberto Lenzi dat de film „Een miljoen voor 7 moorden" niet tot de films behoort waarvan er dertien in een dozijn gaan. Dankzy de goede regie en het uitstekende camerawerk blijft de spanning tot de laatste minuut, waarin én voor King én voor de toeschouwers een dubbele ontknoping volgt, gehand haafd. Keuring: 14 jaar. Keuring: 14 jaar. Ontspanning bij ontsnapping REX. Ontsnapping uit Istanhoel. Twee vrienden verkopen tweede hands auto's In Parijs. Dut zyn Grégolre en Vincent. Op een dag winnen ze samen 1 miljoen francs (nieuwe!) In de paardenraces. Grégolre Incas seert het geld en smeert 'm ermee naar Istanboel. Vineent de bedrogene achtervolgt hem. Grégoire is echter zyn geld kwyt als Vincent hem. na de speurtocht door Istanboel terugvindt: het is hem ontstolen door de eigeanar Samos van een nachtclub. Vincent vergeeft hem en samen gaan ze de nachtclubelge- naar te ïyf. Een dame Appollne speelt ook een dubbele rol ln het geheel dat met vaart en spanning is gebracht. Gezellig voor een avondje ontspanning! Keuring: 14 Jaar. Geheimzinnig verhaal CAMERA. De Hel op het strand. Rond een Jacht, dat voor anker ligt In de Middellandse Zee ter hoogte van de badplaats Antibes, Is het verhaal \an „De hel op strand" geweven. Het weinige dat de toeaehouwcr weet Is dat hy te maken heeft met leden vun een geheime dienst. Een echtpaar, Alex en Heidi, houdt zich daar schuil en het wordt spoedig duldeiyk, dat zjj met man en macht hun verbiyfplaats willen behouden. Aan boord bevindt zich een Jonge assistent, die zich kenneiyk later by het gezel schap heeft gevoegd. Tussen de echtgenote en de assistent hestaut een ver houding. De kleine wereld wordt uil z(jn evenwicht gebracht door de vcr- schyning van een wutersklënd lieftallig meisje. 7,y wordt tuin boord gehaald en weet de echtgenoot voor zich Ie winnen, door gebruik te maken van per- sooniyhe wapens. Ogensehyniyk lijkt leder voor z(jn eigen Individuele belang te werken. Maar achter de schermen werkt een grole organisatie, die zich tracht te ontdoen van haar vroegere agent Alex, die volgens de Inleiding op de film, karweitjes heeft gedaan, die tegen „de heersende moraul waren". Tegen het einde vindt er M n hevig vurrgevecht plaats. Van het begin tot liet eind biyft het verhaal geheimzinnig en de spelers hiyven wat sehlmmlg voor de toeschouwer, maar dit zal stellig de bedoeling van de makers >yn geweest. Toegang 18 jaar. Prolongaties Matt Helm en de verdrukkers Matt Helm gaat nog een week de ver drukkers te lijf op de bekende kolderieke manier, waarin Dean Martin Bteeda de Juiste snaar weet te treffen om spanning te kombineren met humor. Voor wie hem nog niet heeft gezien. In Trianon! Keuring: 14 Jaar.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3