Herverkaveling van ministeries JONGEN STEEKT VADER EN ZOON NEER Idee van Delftse prof. dr. ir. Maas Diensten van rij opnieuw indelen Salomonsoordeel in kindertehuis BURGEMEESTER VAN HOEK IK BEN ER KAPOT VAN" EINDE VAN CONFLICT Gordelhaken ver ïrplicht in nieuwe auto s Metro na urenlange discussie ijskast in Mel verlof gestuurd DONDERDAG 16 MEI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Ruzie om weggelopen verloofde De zwaargewonde zoon van de ver moorde Rotterdammer wordt voor zichtig naar een ziekenauto geleid. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. In een flatgebouw aan de Rotterdamse Bergweg is gister avond de 58 jaar oude kantoorbediende W. van der Spek doodgestoken. Zün 25-jarige zoon werd door messteken ge wond. De dader, de 19-jarige reclame- assistent T. van D., is door de politie ingerekend. De doodgestoken heer Van der Spek was de aanstaande schoonvader van de dader. Zijn dochter, de 19-jarige Marja, woonde al enige tijd in bij de reclame assistent in Schiedam. Gisteren was ze weggelopen en de Schiedamse reclame assistent was op zoek naar haar. Het familiedrama gebeurde toen Rot terdam, zo ook de heer Van der Spek en zijn zoon, naar de televisie zaten te kijken in afwachting van de voetbal wedstrijd Real MadridManchester Uni ted. Rond acht uur belde T. van D. aan bij de flat aan de Bergweg. Vader en zoon wilden echter niet voor hem open doen. Daarop trapte de Schiedammer de voordeur in. In de flat ontstond een vechtpartij, waarbij eerst de zoon werd gewond. De vader vluchtte via het keu kenraam het huis uit. Zijn aanstaande schoonzoon achtervolgde hem en stak hem op de galerij in de rug. De heer Van der Spek moet onmiddellijk dood geweest zijn. Toen de zoon zijn vader om hulp hoorde roepen is hij naar de galerij gerend. Daar wachtte de Schie dammer hem op en stak hem enkele De buren, gealarmeerd door het lawaai, waren inmiddels op de galerij gekomen. Daar zagen ze de heer Van der Spek, badend in het bloed. Naast hem lag zijn zoon, die ook hevig bloedde. De dader stond naast het tweetal en riep de buren toe: „Bel de politie maar, ze kunnen me meenemen". Even later arriveerde een politieauto, die in de buurt patrouil leerde. Zonder zich te verzetten liet de reclameassistent zich meenemen. Tijdens het drama waren de moeder en het meisje, waar kennelijk alles om begonnen was, niet thuis. De politie zoekt hen momenteel nog steeds. ROTTERDAM (ANP) „Het leggen in een tydbom. die over twee jaar kunnen exploderen". Zo kwalificeerde prof. dr. ir. Maas. buitengewoon hoog leraar in de landschapskunde aai Delftse t.h., een deel van zün bijdrage i het jubileumcongres in Rotterdam n het vijftig jaar bestaande Nederland- Instituut voor ruimelUke ordening ei volkshuisvesting, dat gewijd was aan he onderwerp „Nederland - stedeland". Prof. dr. ir. Maas zette uiteen, wat hij onder zijn tijdbom verstond, nl. een herverka veling van onze ministeries en rüksdien- Deze herverkaveling zag hij als eerste noodzaak om de ontwikkeling inze schaarse ruimte ordelijk te doen •erlopen. Men zal bijv. moeten denken ian een opzet van het kabinet met kern- ministeries, waarbinnen enkele verwan te ministeries samenwerken. Als kern ministeries zag hü ministeries van Bin nenlandse Zaken, gesplitst in Binnen landse Zaken en Economische Zaken. Binnenlandse Zaken zou dan weer moe ten worden onderverdeeld in onderminis teries van Algemene Zaken, Binnenland- Zaken (personeel, bestuur e.d.) en Als tweede kernministerie noemde hij it van Cultuur met een onderverdeling ministeries van Volksgezondheid, weer splitsen in de onderministeries Sociale Zaken, Volksgezondheid, Maatschappelijk Werk en Vrijetijdsbesteding en een r nisterie van Onderwijs met ondermin teries van Culturele Zaken, Onderwijs Wetenschap. Ruimtelijke Ordening zou het opschrift an het derde kernministerie moeten zijn met als onderverdeling twee ministeries: Stedebouw en Landinrichting. Het ministerie van Stedebouw zou weer uit moeten vallen in de onderministeries Volkshuisvesting (Woningbouw e.d.) Stedebouw (nieuwe steden, stadsre constructie e.d.): dat van Landinrichting Land- en Tuinbouw en Visserij, Bos- Natuurbeheer en Verkeer en Water- Tenslotte zag prof. dr. ir. Maas als vierde kernminiserie dat van Buitenland- Zaken; op zijn beurt weer onderver deeld in de ministeries van Buitenlandse Zaken en Defensie; met als verdere ver- Ruimtevaartpark in Hoeven HOEVEN (ANP) Over enige maan den, als de plannen afgerond zijn, kun- mededelingen worden gedaan over •uimtevaartpark dat in de gemeente Hoeven (N.-Br.) zal worden aangelegd. Voor inrichting en aanleg van dit ruim tevaartpark is de medewerking verkre- /an prof. dr. ir. J. M. J. Kooy, voor zitter van de Nederlandse vereniging ruimtevaart, en van de heer J. Geesink. Voor een dubbeltje op de eerste rij kan wel eens comfortabel zijn. Ko penhagen probeert het met dit strandensemble, waar geen draad aan is: jurkje, sjaal en badtas be staan volledig uit geprepareerd pa pier. Het resultaat mag gezien wor den, nietwaarf En gaat de aardig heid eraf, dan hebt voor weinig geld weer wat nieuws. Al kost het mischien iets meer dan een dub- deling van het eerste in Buitenlandse Za ken Ontwikkelingshulp. Een en ander heeft uiteraard te maken met de organisatie van de rijksdiensten. Met name in het landelijk gebied is deze onduidelijk: een grote dienst van staats bosbeheer, die voor haar bosbouw- landschapsonderdeel onder het ministerie van Landbouw en Visserij valt en vooi haar natuurbeschermings- en recreatie- deel onder het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, hiervan een sprekend voorbeeld. „Duide lijkheid in de hoofdzaken der organisa tie van onze rijksoverheid is een eerste vereiste, anders is op de opbouw var goed beleid niet mogeiyk", aldus prof. dr. Prof. Maas heeft ook nog gezegd, dat de tegenhanger van de verstedeiykini niet-verstedeiyking is. Hü kreeg de druk. dat het open plassen- en weide gebied in het hart van de randstad als zodanig werkt. De binding tussen de de len van de randstand (b.v. noord- en zuidvleugel) is daardoor gering. Een re constructie van dit middengebied is daar om zyns inziens noodzakeiyk. Volgens deze spreker moeten wc oppassen met het niet te „niet-verstedeiykt" houden van zeer grote delen van ons land onder het mom van duideiykheid. De minister van Volkshuisvesting Ruimtelijke Ordening, ir. W. F. Schut, heeft het jubilerende instituut een beveling gedaan. Zou het niet wc lijk zijn om de deur van het instituut vaker te openen voor die jongeren, die nieuwe ideeën voorstaan, ook al zijn die wellicht nog verre van rijp? Zo vroeg de bewindsman, die eerder had opgemerkt, dat er zich op het gebied van stedebouw als op dat van het wonen, een wereld van nieuwe ideeën ontwikkelt. (ADVERTENTIE) N.V. BANK VOOR NEDERLANDSCHE GEMEENTEN Rentespaarbrieven B.N.G.1968 serie II geven in negen jaar aan samengestelde rente 75 procent. Nog verkrijgbaar in stukken van f 500.- en f100.- bij alle bankiers en commissionairs in effecten. De verkoop wordt beëindigd op 31 mei a.s. of op een eerdere datum waarop het vastgestelde bedrag zal zijn j (Van onze correspondent) VALKENBERG Vlce-voorxitter Wal raven van het bestuur der stichting ter behartiging van de belangen van» het gebrekkige kind (Franciseusoord) heeft tydens een persconferentie meegedeeld op welke wyze het bestuur in overleg met het directorium, het personeel en de ouders der leerlingen een einde heeft gemaakt aan het reeds lang slepende conflict tussen het bestuur aan de ene zyde en het directorium aan de andere zyde. Het is een salomonsoordeel ge- Besloten is de ontslagaanvrage van dr. Van der Made by het arbeidsbureau in te trekken en*een onafhankelijke com missie te benoemen, die een uitspraak zal doen ten aanzien van de rond dr. Van der Made gerezen problemen. Het be stuur en dr. Van der Made zullen zich neerleggen bij de uitspraak van deze commissie van arbitrage. Verder zal er boven het directorium een directeur be noemd worden, die verantwoordelijk is voor de dagelijkse gang van zaken. Personeelsleden van de paramedische afdeling hadden aangekondigd, dat zg ontslag zouden nemen indien de ontslag procedure rond dr. Van der Made voort gang zou vinden. Ook zij hebben zich bij de komende beslissing van de com missie van arbitrage neergelegd. Mocht hetzij een bestuurslid, hetzij een perso neelslid zich straks niet kunnen vereni gen met de uitspraak van de commissie, dan zal hij de consequenties trekken en zich kunnen terugtrekken. De heer F. R. Dassen zal voorzitter van het stichtings bestuur blijven, maar ontheven zijn van de verantwoordeiykheid voor de dage lijkse gang van zaken, die by de nieuw te benoemen directeur zal liggen. „De heer Dassen is van dit plan op de hoogte. Hij is er verheugd over en het is zelfs zijn wens", verklaarde de heer Wal raven desgevraagd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Eerste Kamer heeft de begrotingen van het departe ment van Verkeer en Waterstaat goed gekeurd. De minister deelde onder meer mee, dat nog dit jaar de verplichting zal worden ingesteld nieuwe auto's te voorzien van twee deugdelijke bevesti gingspunten voor autogordels. Ook zijn binnenkort wetswijzigingen te verwach ten. die de bloedproef en minimumsnel heden mogelijk zullen verwachten, aan gezien proeven geen enkele vooruitgang hebben aangetoond. Wel wordt overwo gen: de strafmaxima bij alcoholmis bruik in het verkeer op te trekken; auto bussen bij wegrijden voorrang te ge ven; een inhaalverbod voor vrachtauto's in spitsuren in te voeren. Betoging van Duitse rechters BONN (DPA) Met een grote mani festatie in Bad Godesberg en solidari- teitsbetogingen In vele Westduitse ste den hebben de Westduitse rechters gis teren uiting gegeven aan hun verlangen naar grotere onafhankelijkheid van de rechtspraak in de Bondsrepubliek. Hoewel de voorzitter van de Westduit se vereniging van rechters, Bernhard Drees, voor een duizendtal rechters in Bad Godesberg stakingen als een ille gaal middel ter ondersteuning van rechterlijke kenschetste, onderbraken in verscheidene Westduitse deelstaten de rechtbankvoorzitters tezelfdertijd uit 'n gevoel van saamhorigheid met de pro testbijeenkomsten in Bad Godesberg hun zittingen. Zo werden in Frankfurt zelfs twee grote naziprocessen voor een half uur geschorst, om de rechters gelegen heid te geven tot sympathiebetogingen. ■i nvRPTVWTlh i Regering wil Shell in Nederland houden (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De regering zal al het mogelijke doen om het nieuwe bedrijf Shellchemie in Nederland te houden. Dat heeft minister Bakker van Verkeer en Waterstaat in de Eerste Kamer ver klaard. De minister noemde dit bedrijf „voor ons land zeer belangrijk". In de komende tientallen jaren zou Shell jaar lijks 80 miljoen gulden investeren. Na een aanloopperiode van twee jaar zou het nieuwe bedrijf aan 600 tot 1000 man werk bieden, terwijl nog 800 tot 1000 man nodig zijn voor constructie, reparatie- en onderhoudswerkzaamhe- Weinig misbruik van blauwe girokaart DEN HAAG Van de blauwe giro kaart wordt slechts zeer beperkt mis bruik gemaakt. Volgens minister bakker (Verkeer en Waterstaat) is maar heel gering aantal niet af te boeken. Drs. Bakker zei tegen de Eerste-Ka- merleden, dat van de bekritiseerde toon- bankkaarten op de dag van afschrijving slechts zes procent niet voldoende ge dekt is. Dit percentage is op de laatste dag vrijwel nihil geworden. Kapitein John Ridgway, die destijds overroeide, heeft nu plannen voor et vrouw helpt met het inladen com vriend de Atlantische Oceaan iszeiltocht om de wereld. Zijn de in de English Rose IV. Waarheid zal vanzelf blijken (Vai De dader van de moord, I-jarige reclame-assistent T. wordt door sgtnien naar de politieauto gebracht. IIOEK ..Laten ze maar een onder zoek instellen, dan blijkt de Maarheid van zelf en dan ga ik er ook grof tegenaan.... dan kent men my nog niet. Ik ben my van geen kwaad bewust". Dit xegt de dinsdag met verlof gestuurde burgemees ter van Hoek. de heer A. F. Ilanssens. De rijksrecherche onderzoekt momenteel of de 57-jarige burgemeester zyn posi- j tie heeft gebruikt om zichzelf financieel I te bevoordelen, liy zei gisteren, dat hy geen flauw idee had gehad van wat hem de vorige dag. toen hij in Middelburg bij de commissaris van dc koningin werd ontboden, boven het hoofd hing. „Ik ben I er kapot van, ik weet absoluut niet meer boe dat verder moet", aldus de heer Ilanssens. De provinciale v oorlichtingsdienst heeft nog geen mededeling gedaan over de aard van dc laakbare handelingen, die gepleegd zouden zyn. Wethouder J. van der Peijl (P.v.d.A). die nu als waarne mend burgemeester optreedt, ontving pas gisteren officieel het bericht, dat zijn par tijgenoot voor onbepaalde tijd met ver lof is gezonden. De heer Van der Peijl heeft gezegd, dat het om zaken in het financiële bestuurlijke vlak gaat, die al jaren spelen. Hij wilde geen verder com mentaar geven. Volgens geruchten zou de kritiek zich onder meer toespitsen op het beleid va/i de heer Hanssens als voorziter van het recreatieschap „De Braakman". De heer Van der Peijl heeft reeds tweemaal in het openbaar ernstige kritiek op het werk van het dagelijks bestuur van „De Braakman" moeten incasseren Een tweede gerucht wil, dat de heer Hanssens steekpenningen zou hebben ontvangen in ruil voor het toepassen van een al te soepele regeling bij het verle nen van uitstel of vrijstelling van mili taire dienst. Dit gerucht geldt met name de vrijstelling, die de zoon van slager N. Moerman, heeft gekregen. De heer Moer man zegt hierover: „De vrijstelling is op zeer sterke gronden verleend Er is geen sprake van enige onzuiverheid". Drs. Ed van Tijn, fractiei van de PvdA ni de Ams jjninaswtnnunt. tijden» ht Dc rnstcr (lain- vandaag, na een mogen hun plannen om bet dol- grdruuldr verkeer ondergronds nog soelaas te bieden, onverkort en on gecorrigeerd verwrzeniyken. „Dit betekent theoretisch, dat de metro er over 30 tot 35 jaar zou kunnen liggen. Maai m de prak rijk betekent het besluit 0,0. Den Haag zal namelijk met een bouw vergunning moeten komen en nu weten ze in Den Huag toevallig, dat Amsterdam een uitzichtloos begrotingstekort van 100 miljoen gulden heeft, waar nog eens 70 tot 80 miljoen per Jaar bovenop zou komen, als de hoofdstad metter daad de spade In de grond zou gaan steken. Utopisten In de Am sterdamse ruud willen, zo blijkt uit het langademige debat, eigenlijk wel een rijkssubsidie, muar dat dit een puberale wensdroom Is, weet leder, die ziet, hoe het. rijk zelfs de aanleg van vitale verbindings wegen In de nabijheid van Amster dam uit geldgebrek heelt moeten temporiseren. En helemaal ongelijk kun men Den Haag niet geven. De metro is uiteraard de ideale oplos sing voor de hoofdstedelijke ver keersproblematiek. al denken al lerlei Heemschutters en betweters er niet zo over, maar er kunnen ook een heleboel minder kostbare maatregelen worden getroffen, die opluchting zouden brengen, en het gekke is, dat men daar m Amster dam op een of andere manier nooit aan toe komt. Het aantal parkeer- meters in het centrum ls lach wekkend laag en met een raar soort, willekeur over straten en grachten verdeeld. Alle serieuze voorstellen voor de bouw van par keergarages zijn weggewuifd. Am sterdam lijkt op een koppig, boos kind. Er heerst bi) het stads bestuur een mentaliteit van: als de metro er niet kan komen, dan moeten de langpurkeerders de zaak maar blijven verstieren. Nu ken nen zU In Den Haag dat toontje onderhond wel van voorgaande botsingen. We herinneren aan het gesjacher rond IJtunnel cn Bijl- De betrokken bewindslieden zullen dun ook louter zakelijke motieven mee laten spelen en dan staat Am sterdam. gezien de reeks proble men op nationaal niveau, die om een oplossing, dringen, bepaald zwak. Het debat in de hoofdstede lUke raad doet daarom een beetje Infantiel aan, al vullen er ver schrikkelijk geleerde woorden. De beslissing die bereikt wordt (en over de aard daarvan ls geen enkele twUfel» heeft alleen arehl- varische waarde - net als de be sluiten om een opera en een nieuw stadhuis te bouwen, die al Juren- lang in het diepvriesvak van de Ijskast ter ziele zfjn gegaan. Demonstratie tegen Boudewijn in Dublin DUBLIN (AFP) Honderd studenten van de universiteit van Dublin hebben gisteren een anti-Belgische demonstra tie gehouden, toen koning Boudewijn en koningin Fubiola daar een bezoek brach ten. De betogers, die borden droegen met opschriften als „Weg met het Bel gische imperialisme in Kongo" en „Loe- moemba werd vermoord door het Belgi sche imperialisme", versperden het ko ningspaar de weg. totdat de politie ruim baan maakte. Dc demonstranten maken deel uit van een „actiegroep voor Zuid- Af rika".

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5