Weerstanden legen werkende gehuwde vrouw Man poogt zijn vrouw te verdrinken Straks lossen we elk jaar f 100,- extra af op onze hypotheek... dank zij het Premie Spaarplan! PREMIE SPAARPLAN Nederlanders sleepten over half miljoen zeemijlen Televisie verwent voetbal liefhebbers Prijzen Jan Campert Stichting uitgereikt v; 8 00 Nleuws 811 Af. Martijn wil ie een stuk kaas* uit het vuistje □Dupli-kaad Eindexamen Kleinkunst- Akademie i'AGINA 2 DE LEIDSE COURANT DINÖDau il MEI 1966 Een nogal forse waarschuwing voor de P.v.d.A. DIJ het vele enthousiastme dat ook hier en daar binnen de Partij van de Ar beid leeft naar aanleiding van de moge lijkheid dat het via eon nieuwe door braak vanuit de confessionele partijen komt tot een invloedrijke linkse concen tratie, wordt wel eens te gemakkelijk over het hoofd gezien dat de socialisti sche partij zelve op grote moeilijkheden stuiten kan. Die moeilijkheden zijn er reeds, hoe wel hierover noch in de Partij van de Arbeid noch door de meeste christen-ra dicalen hardop gesproken wordt. De so cialistische hoogleraar in de economie, de Amsterdammer prof. dr. A. Heertje, heeft evenwel van zijn hart geen moord kuil gemaakt en in Het Parool van vrij dag de moeilijkheden zwart op wit laten afdrukken. En nogwel in krasse termen; zijn bijdrage verscheen onder de kop: „Partij van de Arbeid verziekt door linkse extremismen". „Nieuw Links" heeft evenveel reden om over dit artikel verbolgen als ver heugd Ie zijn; het praat namelijk niet langs bestaande tegenstellingen heen en van zoiets houden Hans Lammers en zijn politieke geestverwanten wel. Drs. Den Uyl heeft in geen geval reden om prof. Heertje zijn complimenten te sturen. Het artikel doorkruist immers zijn inten sieve pogingen om, wat sedert de kri tiek op prof. De Quay heet: „Lijmen wat er te lijmen valt", of wat prof. Rom- me destijds werd aangewreven als po gingen om te verzoenen wat niet te ver zoenen valt. DROF. HEERTJES verwijt de socialis- tisehe partij dat ze blink begint te worden; blind voor het feit dat haar lin kervleugel de grens tussen integriteit en waarachtigheid aan het overschrijden is en blind voor het feit dat menigeen die jarenlang overtuigd socialist ge weest is zich nu van de Partij van de Arbeid gaat afwenden, omdat in die par tij grenzen getrokken worden die hij met zijn geweten niet langer verenigen Uit de vele voorbeelden van prof. Heertje een kleine bloemlezing. De ex treem-linkse socialisten aanvaarden kri tiekloos dictatoriale regimes links, ter wijl ze tegelijkertijd niet ophouden met hun kruistocht tegen de dictatuur van rechts. Ze leggen zich neer bij het ver schuiven van normen waarbij aan fun damentele voorwaarden voor een men selijke samenleving niet meer wordt vol daan; sommigen doen dit onbewust, an deren komen er voor uit dat ze deze c le- mentaire menselijke waarden aan hun laars lappen. Verderop constateert prof. Heertje dat de revolutionaire druk niet meer uitge oefend wordt door werknemers die strij- voor een menswaardig bestaan, maar door mensen die klem zitten tus sen eigen vermeende potentie en de wer kelijkheid. Het trieste in de tegenwoor dige Partij van de Arbeid vindt hij, dat vele leiders zich bij deze beweging i leggen, hetzij door de begeerte om stem men te winnen, hetzij vanwege hun ning dat alleen op die manier effectief tegen de gevaren van rechts kan worden opgetreden. In dit verband wijst de Amsterdamse hoogleraar (zoals onze krant begin ook deed) op de falikante mislukking de 1-meiviering een nieuwe image te schenken. f"\OK de houding van de Partij va) \JArbeid in 't veld van de nationale nomische politiek wordt door prof Heer tje gekraakt. Hij constateert dat de cialistische politici de uitdaging van ze maatschappij zelf niet begrijpen zich verlagen tot 't verlenen van hand en spandiensten aan bewegingen die blij kens hun afkeer van de ondernemings gewijze produktie ook geen reële visie hebben op de rol van de techniek in on ze samenleving. Het hardgestelde requisitoire wordt be sloten met de volgende volzin: „Het is voor de Partij van de Arbeid van grootste belang in te zien, dat men zich ook in de politiek, wanneer het erop komt, kan laten leiden door eenvoudige humanitaire beginselen. Die beginselen zijn ondeelbaar en stellen een grens, die lot een keuze noopt. De Nederlandse menleving zou ermee gediend zijn. v, neer de PvdA duidelijk maakt, dat de extreem-linkse groepen tegenover haar staan, zowel wat betreft hun oogmerken als hun methoden". WAAR aanleiding van deze ontboeze- mingen zal hier en daar verkondigd worden, dat prof. Heertje 'n spreekbuis is geworden van 't reactionaire of op zijn minst van het conservatieve kamp. Meer van realiteit zou het getuigen, wanneer ook in leidende socialistische kringen erkend werd, dat de Amster damse hoogleraar in elk geval gelijk heeft op het punt van de scheiding dei- geesten die zich ook in het socialistische kamp moet gaan voltrekken. Een schei ding die alleen kan worden voorkomen, gaat lijmen; en dan ge beurt er in de Partij van de Arbeid pre cies hetzelfde, wat ze jarenlang de con fessionele partijen verweten heeft. Op deze ontwikkeling en deze toestand zullen de voorstanders van een nit politieke concentratie, in het bijzonder de kopstukken van de Politieke Partij Radikalen bedacht moeten zijn. Wanneer zij streven naar een politieke meerder heid in Nederland in nauwe samenwer king met socialisten, zal om succes te kunnen hebben tot welzijn van de Ne derlandse samenleving eerst duidelijk heid moeten zijn geschapen in de Partij van de Arbeid zelve. En zo beschouwd is het gelijk bij de KVP-radicalen die besloten hebben in hun eigen partij te blijven opereren. Ze geven daarmee niet alleen hun eigen partij een eerlijke kans, maar tevens een betere kans aan hun eigen visie. DEN HAAG (ANPl Minder voor oordelen en meer feilen kunnen ertoe bijdragen, dat de houding van het bedrijfsleven len opzichte van de wer kende gehuwde vrouw minder aarzelend zal worden. Daarmast zal er van het bedrijf en van dc gehuwde werkneem sters incer inzicht worden gevergd In dc speciale problemen van do vrouw met haar taken in het huishouden en in het bedrijf. Er zal een wederzijdse bereidheid tot aanpassing aan deze bijzondere situa tie moeten groeien. Aldus de conclusie i onderzoek, i dat is ingesteld d66f "tie 'afdeling research van het gemeenschappelijke instituut voor toegepaste psychologie in Nijmegen, naar de relatie tussen bedrijf en werken de gehuwde vrouw Het onderzoek is, op advies van de commissie opvoering produktiviteit van de S.E.R. in opdracht van het ministerie van Economische Zaken verricht. Bij het onderzoek waren ook de echt genoten van gehuwde werkneemsters be trokken. De houding, -die men bij het bedrijfskader t.o.v. de gehuwde werk neemsters aantrof is ambivalent. Het ziekteverzuim en verloop is bij gehuwde vrouwen gunstiger dan bij de ongehuw- den, het leiding geven aan ongehuwden levert minder moeilijkheden op. maar er bestaat een algemeen vooroordeel tegen het buitenshuis werken van gehuwde vrouwen. De voornaamste bron van weerstand wordt gevormd door de proble men van de afwijkende werktijden van dc gehuwde vrouwen. Die geven niet alleen organisatorische moeilijkheden, maar roepen ook spanningen op bij de ongehuwde werkneemsters, vooral in de dienstverlenende sector. Het komt er in feite op neer, dat men toch de voorkeur blijft geven aan ongehuwden. II.V. uit Lanaken heeft in de nacht van zondag op maandag geprobeerd zijn vrouw te verdrinken in het Albertkanaal. De man had zijn 36-jarige vrouw met geweld in de ktfffer van zijn auto ge duwd. Toen de auto stopte om te draa ien sloeg het deksel van de kofferruim te open, waarvan de vrouw gebruik maakte om te ontsnappen. De vrouw kwam om vier uur 's gens naakt bij een sluiswachter kloppen. Zij vertelde dat haar 's nachts haar kamer in 'n café in Lana ken was binnengelopen en haar had ont kleed. Daarna had hij haar afgetuigd, aan de haren naar beneden gesleept, in de koffer van zijn auto geduwd, de dek sel gesloten en vervolgens was hij weg gereden. Na haar ontsnapping kreeg de vrouw van de sluiswachter een mantel en een sjaal, waarna de politie werd ge waarschuwd. Zij was boven het linker oog gewond en had kwetsuren op haar linkerbeen. Het uit Maastricht afkomstige echt paar heeft zeven kinderen. Waarschijn lijk zijn financiële problemen de oor zaak van de al eerder begonnen onenig heden, die nu lot een climax zijn geko men. De man had zijn vrouw de laat ste tijd al dikwijls gebrutaliseerd. Vo rige week was de vrouw bij haar schoon moeder in Maastricht haar nood gaan klagen. De man heeft waarschijnlijk uit wraak hiervoor zijn vrouw willen drinken. De man heeft na zijn arrestatie klaard, dat hij zijn vrouw gewoon Maastricht wilde rijden om haar haar moeder terug te geven, „net zoals hij haar gekregen had". Daarbij moest hij een brug passeren, waarop de motor afsloeg. Vrije universiteit in Colchester? LONDEN (AFP) Meer dan 700 stu denten van de universiteit van Essex te Colchester hebben besloten de univer siteitsgebouwen te bezetten en een „vrije universiteit" te- Het besluit van de studenten volgt op de schorsing van drie van hen die vorige week dinsdag een rookbom hadden ge worpen tijdens betogingen tegen dr. Thomas Inch, een deskundige op het ge bied van chemische oorlogvoering. De opstandige studenten genieten de steun van een veertigtal docenten. ADVERTENTIE Kennedy ontving communie in protestantse kerk WASHINGTON (KNP) Het feit dat de katholieke senator Robert Kennedy onlangs tijdens een herdenkingsdiensV voor ds. Martin Luther King in een epis copaalse kerk te Washington te commu nie is gegaan heeft in katholieke krin gen veel reacties pro en contra losge- Van officiële katholieke zijde wijst men erop dat nog steeds de uitspraak van het secretariaat voor de eenheid der 'christenen van mei vorig jaar geldt, waarbij het katholieken verboden is deel te nemen aan eucharistie of avondmaal in niet-katholieke kerken. Bobby Kenne dy verdedigde zich echter door te ver klaren dat hij het communiceren onder twee gedaanten in de episcopaalse kerk beschouwde als „een teken van vriend schap" en niet als „een sacramentele ommunie" in de katholieke zin van het Vele katholieken voelen wel voor deze mening en zij weten zich hierin ge steund door een verklaring van de je zuïet McSorly, professor in de theologie de universiteit van Georgetown. De- heeft eveneens in Washington geas sisteerd bij een episcopaalse eucharistie viering voor ds. King, die werd geleid door een episcopaalse bisschop. Pater McSorly communiceerde wel onder deze H. Mis, maar ontkende met de bisschop te hebben geconcelebreerd. Alles wat we doen is deelnemen aan het Premie Spaarplan. Straks krijgen we dan samen jaarlijks zomaar 100 gulden premie van dit nationale plan. Belastingvrij! Dat geld kunnen we fijn gebruiken voor een extra aflossing... Daarom werd een huis met hypotheek voor ons opeens een stuk aantrekkelijker! Misschien is het Premie Spaarplan ook Iets voor Even een briefkaartje aan Premie Spaarplan, Postbus 51, Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (hypotheekaflossingen, spaar- en effectenbewijzen, levensverzekeringen, spaarkasinschrijvingen, garantiekredietaflossingen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren, Bahken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarplan vertellen. Basis voor persoonlijk bezit NEDERLAND I I (STER- rcclameuitzendingcn 18.55, 19.03, 19.56 en 20.16) NTS: I 18.50 uur: I Pipo de clown 1 19.00 uur: Nieuws in het kort VARA: i 19.06 uur: Extra-Achter het Nieuws. 19.31 uur: Koning Klant, wegwijzer voor consumenten NTS: 20.00 uur: Journaal VARA: 20.20 uur: Achter het nieuws, actualiteiten 20.45 uur: De jonge onderzoekers 21.30 uur: NTS: 22.30 uur: Zendtijd NVSH 22.40 uur: Twede journaal NEDERLAND II (STER- reclamcuilzcndingen om 18.55 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Suriname en de Ned. Antillen (kleuren-tv) - 19.15 uur: Van gewest tot gewest 19.35 uur: De 21ste eeuw, tv-serie (kleuren-tv) 20.20 uur: De dubbelspion, tv-serie (kleuren-tv) 21.10 uur: Denkbeeld 22.00 uur: Tweeduuster, tv-serie 22.25 uur: Tweede journaal Televisie morgen NEDERLAND I TROS: 17.00 uur: Kasper op roverjacht 17.18 uur: Reus doe niet goed ROTTERDAM, (A.N.P.). Nederlandse zeeslepers voerden het afgelopen jaar* sleepreizen uit over een totale afstand van ongeveer een half mjljoen zeemijlen, zo wordt in het zojuist verschenen jaar verslag van de Koninklijke Nederlandse Reedersvereeniging gemeld. Dit aantal gesleepte zeemijlen is echter minder dan dat van 1966, toen de Nederlandse sle pers reizen maakten van in totaal meei dan 550.000 zeemijl. Ondanks deze terug gang moet volgens de K.N.R.V. de gang van zaken in het Nederlandse zeeber gingsbedrijf in 1967 gunstig worden ge noemd. Ook voor de haven- en kunst sleepboten was er het vorige jaar volop In het jaarverslag merkt de K.N.R.V, nog op dat zowel in de zeesleepvaart als in de haven- en kustsleepvaart steeds zwaarder uitgeruste sleepboten in bedrijf worden gesteld als gevolg van de steeds grotere sleepobjecten. (Vanc iroepcorrespondent) DEN HAAG Voor de laatste maal heeft mr. H. Kolfschoten gisteravond als burgemeester van Den Haag de letter kundige prijzen van tie Jan Campert Stichting uitgereikt. Dat gebeurde in dc Haagse raadzaal, in tegenwoordigheid van ccn groot aantal genodigden. De dichter A. Roland Holst kwam namens Jan Greshoff de Constantijn Huvgens- prijs in ontvangst nemen. De gezond heidstoestand van de 80-jarige dichter liet hem niet toe de reis van Kaapstad, waar hij momenteel woont, naar Den Haag te ondernemen. „Maar". 10 zei burgemeester Kolfschoten. „Greshoff had zich geen waardiger plaatsvervanger kunnen uitkiezen dan u, die ook door de jongere letterkundige generatie er kend wordt als de prins, de aanvoerder der Nederlandse dichters". Het juryrapport vermeldde dat Jan Greshoff de prijs is toegekend „wegens zijn veelzijdige betekenis voor de Ne derlandse literatuur in de eerste helft van deze eeuw, op verschillende gebie den, zowel creatief als organisatorisch". De Jan Campertprijs voor poëzie, (groot 2500 gulden) werd verleend Jozef Eyckmans voor zijn dichtbundel „Dansmeesters", waarin, volgens het juryrapport „het eigen geluid van Eyck mans. zowel voor wat betreft de visie als de techniek van deze poëzie, ten vol le tot ontwikkeling gekomen is". De Vijverbergprijs voor proza <e eens 2500 gulden) ging naar Jeroen Brouwers, voor zijn eerste roman ris Ockeloen en het wachten". Volgens het oordeel van de jury heeft Brou wers in deze zijn eersteling „bewust zijn en werkelijkheid tot concrete vor men verdeeld in een originele krachtige stijl". De Belg Paul de Wispelaere vei gens. werd bekroond met de essayprijs van de Jan Campert Stichting voor bundel „Met kritisch oog". En dit wege „De uitgebreide kennis van de in ternationale literatuur waarover schrijver beschikt, zijn nauwgezette formuleringen, zijn persoonlijke in- B urge meester mr. Kolfschoten te midden van de bekroonden. Van links naar rechts: de Belg Paul de Wispelaere, de burgemeester, Jeroen Brouwers, A. Roland Holst en Jozef Eyckmans. zet en zijn belezenheid, die aan zijn kritieken en aan zijn essays een on gewone betekenis verlenen". Stichtingvoorzitter A. Mout sprak nog enkele woorden van lof aan het adres van burgemeester Kolfschoten die tijdens zijn ambtsperiode alle keren de stich- tingsprijzen heeft uitgereikt „met Bra bantse gulheid en Haagse reserve en stijl". HILVERSUM Naast de reeds ge publiceerde voetbalreportages, hebbei de omroepen en de NTS voor de lief hebbers nog meer verrassingen in Zoals bekend wordt zaterdagmiddag een reportage gegeevn van de Engel se Cup Final cn op Hemelvaartsdag wordt uit Rotterdam een rechtstreeks t.v.-verslag gegeven van de fina le voor de Europa Cup voor beker winnaars tussen HVS Hamburg en AC. Milaan. Aan de voormelde voetbal agenda moet thans worden toegevoegd een directe t.v.-reportage zaterdagmid dag 25 mei om 17 uur door de AVRO van de wedstrijd NederlandEngeland voor oud-internationals op het terrein van A.Z. '67 in Alkmaar. Onder de oud internationals bevinden zich spelers als Billy Wright, Tom Finney, Johnny Haynes, Nat Lofthouse, Jimmy Hill, Roel Wiersma, Rinus Schaap, Reinier Kreyermaat, Abe Lenstra en Tonny van der Linden. Het commentaar wordt verzorgd door Koen Verhoeff en Bob Bremc-r heeft de regie. De opbrengst van deze match komt ten goede aan de Nederlandse Bond voor Militaire Oorlogsslachtoffers. Indien echter onverhoopt de finale om de Europa Cup voor bekerwinnaars op Hemelvaartdag na verlenging in een gelijkspel zou eindigen dan wordt op dezelfde zaterdagmiddag 25 mei in Rot terdam de replay van de wedstrijd Hamburg-Milan gespeeld en door de t.v. gerelayeerd. De vraag blijft dan wat de AVRO gaat doen. want 2 wed strijden tegelijkertijd uitzenden is voor de kijkers niet zo interessant. Er be staat een mogelijkheid dat de ontmoe ting in Rotterdam twee uur eerder be gint en dan is de NTS uit de zorgen. Voorts vernemen wij, dat de AVRO- televisie voornemens is om op zater dag 29 juni de voetbalfinale om de Eu ropa Cup voor landeleams te verto nen. Waarschijnlijk gebeurt dit niet rechtstreeks in de middaguren, maar 's avonds in plaats van de geplande „Weekendshow", die nu komt te ver vallen, aangezien Rijk en Johnny met elkaar in conflict zijn geraakt. De mo gelijkheid bestaat echter, dat de NTS de AVRO-leiding verzoekt om ruiling van zendtijd op zaterdagmiddag, om de match rechtstreeks te laten zien. Ook zou de NTS op dat uur naar het twee de net kunnen uitwijken. Uitzending van de finale Europa Cup voor landskampioenen op 29 mei in Londen staat nog niet vast. Aangeno men mag echter worden, dat dit spel ook evenals vorige jaren, op de beeld buis zal worden vertoond. HILVERSUM I AVRO: 20.45—21.25 u luisterspel NRU: 22.55—23.55 uur: Nederlandse muziek s Cox, HILVERSUM II KRO: 20.00—20.45 uur: Nederlandse muziek- 21.00—22.00 Nederlandse muziek- 23.00—23.30 uur: Kontekst, magazine RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00—8.00—11.00—13.00— 16.00—18.00—19.30— 22.30—23.55 HILVERSUM II: 7.007.308.00—8.30— 12.30—18.30—22.30— 23.55 HILVERSUM ni: Elk heel uur vanaf 9.00 RADIO PROGRAMMA HILVERSUM I (402 m) AVRO: 18.0 Nieuws. 18.11 19.00 In het kader •miejaar: Leven met chemie, kla 9.30 Nieuws. 19.35 Variéteitenkabh even voorstellen? Mijn tivehoorspel. 21.25 Nor< 22.40 Radiojou: muziek in de I BBC. 22.05 Zin? esprogramma. 22.30 Nieui taal. NRU: 22.55 Nederlandse tmende veertien dagen (opn.). HILVERSUM II (298 m) KRO: 18.00 Me- tropole orkest (st avondprogramma. 22.30 Nieuws. 22.40 Over weging. 22.45 De zingende kerk, muzikale zing. 23.00 Kontekst: magazine waarin op dingen wordt doorgepraat. 23.30 Stereo: Lie te grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieu' BRUSSEL VLAAMS (324 m) 18.00 Nieuv 18.03 Voor de slodaten. 18.28 Paardesportuit- keerswenken. 18.40 Zang. 18.45 Sport. 18.52 kestmuzlek. 20.00 Amusementsi WOENSDAG HILVERSUM X-(402 m) VARA: 7.00 Nieuws en ochtendgymnastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek. (7.30-7.S5 Van de voorpagina). VPRO: ;rammofoonmuziek. 0 irkten thuis, praatje *ow). 9.00 Stereo: Klassieke grammo vrouw. 11.40 Stereo: Kerkorgelconcert: oude muziek. 11.55 Stereo: Klassieke balletmuziek. 12.21 Voor het platteland. 12.26 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 12.29 Stereo: Wals- orkest. 13.00 Nieuws. 13.10 Actualiteiten. 13.25 Lichte^ orgelmuziek. KI 45 Gesproken portret. 15.00 Omroepdubbel- s liederen. 15.10 Ste es tig. 17.02 Oude liedjes. 17.20 Voor de jeugd. 17.55 Mede delingen. HILVERSUM II (298 m) NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Klas sieke grammofoonmuziek. 7.30 Nieuws. 7.32 Stereo: Klassieke dansen i. TROS: 8.11 Lichte gram- ofoonmuziek. (8.30 I gevarieerd progr; uit musicals (gr.). 16.00 In 16.02 Voor de jeugd. 17.00 Ne leren en liedjes. 17.15 Lichte derlandse Hoe gaan we? Een progn Lichte muziek. 9.02 Plaatjes voor de pep (vervolg). I platenprogra lti!o3-18.00 1 0 NieinvS). 14.03 Schoolradio. (ADVERTENTIE) voedzaam gemakkelijk lekker KINDERZANGFESTIVAL '68 KRO-radio zendt halve finale uit HILVERSUM De KRO-radio geeft dinsdag 21 mei een rechtstreekse uit zending van de halve finale van het kinderzangfestival 1968. In het Kon. Instituut voor de Tropen in Amsterdam zullen koren van de Saviosehool uit Vlaardingen, r.-k. meis jesschool uit Wervershoof, de Agnes- school in Utrecht, de O.L. Vrouw van Lourdesschool te Rotterdam, de St.-An- naschool te Hilversum. De St.-There- siaschool uit Den Haag. de Maria- school uit Made. de Roncallischool te Groningen, de St-Antoniusschool te Kor- tenhoef, de Helenaschool te Nijmegen, het pensionaat Saint Louis te Weert, de Mgr. Bekkersschool te -Veldhoven, de H. Hartschool te Bi eedenbroek, de Ber- nadetteschool uit Den Bosch en 't koor van de St.-Angelaschool uit Echt voor een jury, bestaande uit Paula van Al phen, Harry Bannink en broeder Lae- tantius, proberen zich in de finale te zingen. De finale wordt op zaterdag 1 juni rechtstreeks door KRO-t.v. en -radio uit de Singerconcertzaal te La ren uitgezonden. In het Tropenmuseum worden de koren aan de piano begeleid door Willy Francois en de presentatie wordt verzorgd door Wim Quint. Kortere dienst voor gewetensbezwaarden DEN HAAG (A.N.P.) De ministers van Defensie en van Justitie hebben besloten de gewone vervangende dienst voor erkende gewetensbezwaarden te verkorten. Tot dusverre bedroeg deze zesentwintig maanden. Bepaald is, dat deze tennijn met drie maanden zal worden ingekort tot drieëntwintig maanden. De nieuwe maatregel zal van toepassing zijn op die gewetens bezwaarden. die na 1 januari 1968 hun vervangende dienst zijn begonnen. ADVERTENTIE Die slag is aan ii, Mijnh. J. H. len Elshof uil Vorden Prijswinnaar van 1100.- In het boeiende Shell Dupli- kaart spel. Speel mee, win mee op elk Shell-Station. „Tout Amsterdam" was gisteravond in het Nieuwe De La Martheater. Daar legden onder het vakkundig oog van onder meer Jaap v. d. Merwe, Wim lbo, Conny Stuart, Dora Paulsen, Hans Snoek, Aart Brouwer, Seth Gaaikema cn vele, véle vrienden en magen twee eindexaminundi van de Akademie voor Kleinkunst een openbaar eindexamen af: Seral Marcélis en Matthé Verdaas- donk. Van het tweetal heeft Matthé Ver daasdonk de sterkste theaterpersoon lijkheid. Hij is ook het veelzijdigs! Ballet, pantomime, voordracht, het kwam allemaal uitstekend uit de verf. De manier waarop hjj bijvoorbeeld De Zeekapitein van Speenhoff zong en dc (wel gewillige) zaal volledig méé- kreeg was een staaltje pure kwali teit. Zijn pantomime „De taart" kreeg uitbundige toejuichingen van het pu bliek. De trefzekere uitbeelding ver diende dat ook. Helemaal ..to the point" was zijn typering van epilogist Leopold Verhagen, die met enkele rake zinnen en met goed getroffen gebaren en mime op de planken werd gezet. Hulde voor dit brokje eigen werk. We schreven al, dat Matthé Verdaas- donk over een uitgebreid scala moge lijkheden beschikt. Als hij komend sei zoen bij Frans en Fiet Coster gaat werken, kunnen we alleen maar hopen, dat hij op de juiste wijze gecoached wordt. Dit talent moet met harde en toegewijde hand tot verdere ontplooiing worden gebracht. Het resultaat zal alles zins de moeite waard blijken te zijn. Seral Marcellis was jammer ge noeg duidelijk de mindere van haar mede-eindexaminandus. Zingen is niet bepaald haar sterkste kant (het kunnen zenuwen geweest zijn), hoewel zij het sleurliedjc van Ernst van Altena op treffende wijze vertolkte. Haar zelf geschreven conférence was in aanleg heel goed, maar had iets puntiger kunnen zijn. Misschien geldt voor haar deze variatie: na het eindexamen: ver der studeren. Vooraf een „spectacle coupé" door de leerlingen van het tweede en derde jaar. waarbij enkele zeer goede (zij het in het programma naamloze) talenten opvielen VDM

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2