9e£eidóe0otiAci/nt GEEN INGRIJPEN OP LOONFRONT Algemene verwachting in politieke kringen Kabinet onder indruk kritiek □Dupli-kaact Twee uur praten: standpunten vast SOVJET-UNIE ZAL NIET INGRIJPEN Deze week nota Kamer Studenten in tegenrapport: democratie op universiteit HARRIMAN VRAAGT OM BUFFERZONE Overplanting van hart en long GENERAALS DOOR ROME OP MATJE GEROEPEN Controle op bestuurstop noodzakelijk De Gaulle naar Boekarest, regering neemt schade op en Man in auto verbrand PAPENGRACHT 32-LEIDEN POSTBUS 11 TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10.30.03 Bank: Amro-Bank N V, Lelden DIR.: C. M DRABBE J. F J M. KOENS HOOFDREDACTEUR: L. C. J. ROOZEN ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.04; p. mnd. f 4.45; p. kwart 13.35; fr. p. post 16.20 ADVERTENTIES 22 ct. p. mm Telefoontjes f 2.— KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.0019.00 uur) DINSDAG 14 MEI 1968 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN NACHTVORST De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond Heldere nacht met op vele plaatsen nachtvorst Morgen in de loop van de dag van het zuidwesten uit toenemende bewolking, maar «een regen van betekenis. Zwakke tot matige wind krimpend naar zuidelijke richtingen. Ongeveer dezelfde middag- temperaturen als vandaag. 59e jaargang, no. 17.445 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In politieke kringen gelooft men niet dat de regering een algemene loonronde zal afkondigen, zoals vorige week algemeen werd aangenomen. Hoewel er over het regeringsberaad inzake de loonpolitiek van gisteren niets bekend is gemaakt, neemt men aan, dat de regering zich zal beperken tot verlenging van de C.A.O-'s tot een eind in 1969. Minister Roolvink zelf zou hiervoor niet zoveel gevoeld hebben, maar hij is gezwicht voor de opvatting van zijn collega's. Het kabinet schijnt namelijk onder de indruk te zijn gekomen van de kritiek op het voorgenomen ingrijpen in de vrijere loonpolitiek van de zijde van werkgevers en vakbonden., die de economische situatie lang niet zo somber inzien als de regering. Overigens zal de regering de gisteren genomen beslissingen eerst tegen het ein de van deze week bekend maken in een nota aan de Tweede Kamer. In deze nota zal de hele economische en finan ciële situatie onder de loep worden geno men. Medebepalend door de late publika- tie is de omstandigheid, dat premier De Jong eerst morgen uit de West terugkeert en ook inspraak zal willen hebben in de uiteindelijke tekst van de nota. Volgens informaties zou het kabinet ook besluiten hebben genomen ter bevor dering van de werkgelegenheid. Het zou liier slechts om wat kleine maatregelen «aan, zoals verbetering van de pendelmo- jjelijkheden en het aantrekkelijk "maken van het werken in gebieden met ruimere werkgelegenheid. Intussen heeft de voorzitter van de P.v.d.A.-fractie in de Tweede Kamer drs. J. M. den Uyl de minister-president schriftelijk gevraagd of de fractievoor zitters van de regeringspartijen vorige week inderdaad over de sociaal-econo mische toestand zijn ingelicht. En of ook de Kamer als geheel spoedig informaties zal krijgen. Gisteren meldden wij reeds de vertrouwelijke bespreking tussen kabi net en de voorzitters van de regerings partijfracties. „Eigenlijk is het onvoorstelbaar, dat de regering zou besluiten, nu al in te grijpen in de loonpolitiek. Van alle kanten Is haar te verstaan gegeven dat dit grote onbillijkheden en moeilijkheden ln het bedrijfsleven zou veroorzaken." Dit zegt het Christelijk Nationaal Vakverbond in zijn bondsbladen van deze week aanleiding van de „geruchten" dat de regering maatregelen wil nemen. ,Ali er nu, halverwege de rit, een maximum percentage wordt vastgesteld voor alli nog af te sluiten C.A.O.'s", aldus het C.N.V., „zou dat bijzonder onbillijk zijn tegenover enkele honderdduizenden werk nemers." iADVERTENTIE VIETNAMOVERLEG IN PARUS ADVERTENTIE morgen voordeel engelse snijcaramels 250 gram van 79 voor 69 (Van onze correspondent L. J. Kleijn) PARIJS Bij de eerste twee uur durende officiële onderhandelingen in hotel Majestic -san. de Avenue Kléber tussen Amerikanen en Metnamesen rijn de twee standpunten geen streep tot el kaar gekomen. Wat de een aanval noemt, noemt de ander verdediging en omgekeerd. De Amerikanen hebben voorgesteld van de gedemilitariseerde zone voorlopig een bufferstaat te maken, als bewijs van goede wil en redelijkheid. Daarna rouden beide partijen hun troepen kunnen terugtrek ken. mits Noord-Vietnam zich onthoudt van infiltratie in Zuid-Vietnam. Amerika verklaarde zich bereid geheel Zuldoost- Azlc economisch en sociaal hulp te ver lenen. Thoey liet in zijn antwoord weten dat hij die voorstellen volstrekt onaan nemelijk achtte. De persconferentie bij de Vietnamezen was meer schilderachtig dan informatief. De delegatie van vier kwam ,pas om twee uur binnen, beladen met pakken waarin de redevoering zat van Thoey in hotel Majestic. De journalisten zaten er al om half twaalf. Iedereen hoorde zijn maag knorren, maar te eten was er niet veel. Van de krijtletters op het zwarte bord werd nie mand wijzer. ..Persconferentie een half uur na het- einde van de besprekingen", dat stond erop Half twee werd de voor ste rij gemakkelijke stoelen in de zaal Weggebroken om de fotografen en cineas ten gelegenheid te geven zo dicht mogelijk by het podium te komen. Precies twee uur Vwamen de vier Viet- binnen. een officiële woordvoer- tolk die in het Frans vertaalde Zorg over Nederlandse religieuzen (Van onze parlementaire redactie) raad over de herstructurering van het wetenschappelijk onderwijs ondervinden 1 mmige studentengroeperingen ern- I stige fundamentele kritiek. Dit blijkt uit tegenrapport onder de naam „uni- 1 versiteit en onderneming", dat de unie van studenten van de „Kritische Uni-j versiteit Nijmegen" over deze voorstel len heeft uitgebracht en dat intussen aan ir. A. G. Maris zelf aan de huisdeur is overhandigd. De kritiek van deze overwegend tot de SVB behorende studenten richt zich ook tegen de academische raad zelf, die geen essentiële kritiek op de voorstellen de commissie-Maris zou hebben gele verd, maar de door de commissie ge schetste structuur „in feite onaantast baar laat". De samenstellers van het rapport de studenten Ton Regtien, Boekraad, Van Nieuwstadt en Sips zeiden op een persconferentie, dat hun rapport de aan zet vormt van „een grootscheepse en massale actie van de Nederlandse stu denten tegen de voorgestelde herstruc turering". In de komende weken zullen twee bijzitters die hun mond niet open deden. De woordvoerder sprak ln het Vietnamees, waar geen sterveling een woord van verstond. Het was nogal ru moerig in het begin, want de microfoons werkten niet bijster goed. De Vietnamezen hebben geen harde stemmen en de clne- maakten lawaai met het snorren hun camera's. Een verzoek van de journalisten om eerst de fotografen en cineasten gelegenheid te geven hun werk te doen en hen daarna te laten vertrek ken, werd genegeerd. De vier achter de groene tafel waren veel te blij vlak voor de lenzen en microfoons van de wereld stations te zitten. De vier doen alles om zich in Parijs zo populair mogelijk te maken. Zij waren de beminnelijkheid zelf. en vertelden over het schilderij in de conferentiezaal waar men mooie vogeltjes en papegaaislangen en ook degen op zag. Hun hoffelijkheid voor de vrouwelijke journalisten ging zelfs zo dat zij hun bij het stellen van vragen een breed handgebaar de voorkeur gaven boven de mannen.. De woordvoer der noemde ons allen zijn beste vrienden en streek De Gaulle nog eens extra onder de kin omdnt die de oorlog in Vietnam een „verachtelijke oorlog" had genoemd. Ook voor de Amerikanen in de conferen tiezaal van hotel Majestic waren dp Viet namezen ondanks hun felle requisitoir hoffelijk geweest Want toen zij van tafel opstonden, had Thoev Harriman een hand gegeven en gezegd dat hij hem een goede gezondheid toewenste om de vredesbespre kingen tot een goed einde te brengen. Maar bij de vier in de perszaal was de objectiviteit ver te zoeken Uit hun mond hoorde men niets over het voorstel van Harriman om als eerste bewijs van goede wil de gedemilitariseerde zone tot bufferstaa t te maken en daarna verder te praten Omdat te horen moesten de journalisten naar de Amerikaanse bassade bij de Concorde. denten en hoogleraren gediscussieerd zal gaan worden over de herstructurering de universiteit. Daartoe zijn contac- gelegd met dë universiteiten en hoge scholen. Hoofdbezwaar van de protesterende stu denten is, dat het rapport-Maris in feite voorstellen het organisatiemodel de grote onderneming over te planten op de universiteit. Zoals wij berichtten bepleit de commissie-Maris voor de versiteiten een krachtige bestuurstop drie leden met een volledige dagtaak, die zich laten bijstaan door de decamen van de diverse universiteiten. De menstellers van het tegenrapport achter deze structuur de opzet schuil gaan om niet alleen het beheer van d< universiteit, maar ook het wetenschaps- en onderwijsbeleid volledig in handen te geven van dit toporgaan. Hiertegen heeft men uit een oogpunt van democra tische controle bezwaren. De democra tie moet van onderop komen. Van het bezoek aan ir. Maris werd nog gezegd, dat deze de studenten een te kort aan maatschappelijk inzicht toe schrijft om deze hele materie op de juis te wijze te kunnen overzien. Hooglera ren zouden in de visie van ir. Maris een soort artiesten zijn. die ook het gehele universitaire bedrijf niet meer kunnen Op de persconferentie werd voorts ge zegd, dat aan ongeveer eenderde van de studenten-assistenten aan de vrije uni versiteit te Amsterdam per 1 okto ber a.s. ontslag is aangezegd. Dit zou ook aan andere universiteiten 't geval zijn of worden. Dit alles in 't kader van 'n landelijke bezuinigingsmaatregel van de minister van Onderwijs en Weten schappen, die een paar miljoen gulden oplevert. VROUW VOOR TWEEDE KEER OVERVALLEN (Van onze correspondent) HERENTHALS Mevrouw P H. Mi- chiels-van der Sande uit Herenthals, die op 15 maart het slachtoffer was van een roofoverval, is opnieuw in haar woning overvallen. Een nog onbekend gebleven man bracht haar messteken toe in arm en dijbenen. Vorige week werd de vrouw op straat aangesproken door een haar wildvreemde man, die haar aan ried haar getuigenis over de dader van de overval op 15 maart in te trekken. Zo niet, dan zou er wat met haar gebeu ren.... Nu deze sinistere voorspelling is uitgekomen, heeft de politie speciale vei ligheidsmaatregelen voor mevrouw Ml- chiels getroffen. De vrouw zelf, die nieu we aanslagen op haar leven Meest, leeft op de rand van een zenuwinzinking. Miss Robot kan schrijven, tekenen, stempelen, zij kan per dag 900 kopieën van brieven maken en ze is Japanse van nationaliteit. Miss Robot, vier jaar geleden gecon strueerd, geeft hier 'n demonstratie in een warenhuis in Tokio. (Van onze correspondent) PARIJS- Generaal De Gaulle Is vanmorgen vroeg naar Boekarest vertrokken voor een staatsbezoek van v(jf dagen. H(j zal wel zo verstandig zijn daar niet te roepen: „Leve het vrUe Roemenië". Tijdens zUn afwezigheid kunnen de achter gebleven ministers de balans op maken van de laatste dagen. De algemene staking van maan dag is geen 100 procent succes geweest. Traditioneel houdt de Franse vakbeweging zich buiten de politiek. Tien jaar geleden bij de opstand in Algiers was het ook al moeilijk de vakbonden op straat te krijgen voor de verdediging van de democratie. Maandag onder vond men dezelfde weerstand. De studenten zijn met een soort culturele revolutie bezig. De alge mene staking van de vakbonden van gisteren is afgelopen, maar dc staking van de studenten gaat door. Tot vanmorgen 2 uur hebben 5000 studenten bij het Champs de Mars op straat gezeten en daarna trokken zij naar de Sorbonne- universiteit. waar de onderlinge debatten zijn voortgezet. Die de batten staan in het teken van: „Weg met de klassenmaatschappij, weg met het kapitalisme, weg met de bourgcolsbeschaving". Waar dat op uitloopt weet niemand. Maar diezelfde studenten, die ver moedelijk zelf nog niet precies weten wat ze willen, hebben maandag steun gekregen van een groot aantal hoogleraren De rec toren van de faculteiten der lette ren in geheel Frankrijk hebben met ontslag per 15 juni gedreigd, wanneer dr regering niet zeer grote kredieten beschikbaar stelt voor het hoger onderwijs. Boven dien eisen de professoren het ont slag van de minister van Onder wijs. Er gaan al sedert een paar dagen geruchten over het komend ont slag van de ministers van Onder wijs, Justitie, Sport en Voorlich ting. Maar wij gaan naar de Rrote vakanties, ook van dc universi teiten. en als ln die maanden de stenen op dc grote boulevards blijven liggen zullen de ontslagen, als ze komen, niet vóór de herfst ingaan. Tenzij de vlammen weer plotseling oplaaien, want al ziet Parijs er vandaag ogenschijnlijk weer normaal uit, met splinter nieuwe klinkers op de boulevards, het vuur smeult nog onder de puinhopen. Rusland ontkent troependreiging LONDEN (AP) slaan gereed om op korte termijn te gaan tot de eerste overplanting van hart en longen ter wereld. De patiënt vecht na 25 operaties voor zijn leven. De naam van de man wordt geheim gehouden. Volgens d Daily Sketch heeft hij verklaard: „Ik ben gereed om elk ogenblik de overplanting te ondergaan. De artsen hebben mijn volledige schrif telijke toestemming. Ik heb de verzeke ring gekregen dat indien mijn toestand plotseling sterk achteruit gaat, met dc operatie begonnen zal worden". De gecombineerde overplanting van hart en longen zal worden uitgevoerd door de «roep van drie chirurgen, die elf dagen geleden een nieuw hart heb ben gegeven aan de 45 jaar oude Frede rick West. UTRECHT (ANP) De heer P. A. H. Kalot-, voorzitter van de Katholieke Bond van Personeel in de Handel, heeft op de bondsvergadering van de K. B. P. H. in Utrecht meegedeeld dat de werkgevers- en werknemersorganisaties in de detailhandel in principe overeen stemming hehben bereikt over een inte rimregeling inzake de arbeidstijd voor het winkelpersoneel (Van onze correspondent) ROME. De prefect van dc congre gatie voor de religieuzen, kardinaal Brilse ch.r„r„ Antoniulli h,,.„ all, van alle mannelijke orden en congregaties, die religieuzen in Nederland hebben, by zicb ontboden voor overleg, dat hedenmorgen moest plaatshebben. Het onderwerp van bespreking is niet bekendgemaakt. Over het algemeen welingelichte krin gen nemen aan, dat de crisis van het religieuze leven ter sprake zal komen. Zij vrezen dat van een echte dialoog geen sprake zal zijn en dat de kardinaal volstrekte geheimhouding over het be sprokene zal eisen. Naar hun mening kan deze ongewone stap het begin van een nieuwe koers ten aanzien van de Kerk van Nederland inluiden. In hoeverre genoemde stap verband houdt met de door het pastoraal concilie aangenomen motie, waarin werd aange drongen op een groter decentralisatie van he* beleid in de religieuze gemeen schappen en op het laten van ruimte voor een groter pluriformiteit, was niet te achterhalen. Navraag bij het Pasto raal Instituut der Nederlandse Kerk provincie wees uit, dat genoemde motie nog niet officieel aan de Romeinse in- MOSKOU/PRAAG (AFP Keuteri „De Sovjet-Unie zal niet Ingrijpen In de bin nenlandse aangelegenheden van Tsjeeho- SlowakUe". Dit heeft de Russische maar schalk Cyrille Moskalenko verklaard In de plaats Ostrava ln Noord-Moravië. Moska lenko is het hoofd van een militaire dele gatie die ln Tsjecho-Slowakye verblijft ter gelegenheid van de 23*te verjaardag van de bevrydlng van het land door het Russische leger Moskalenko veroordeelde do ..Lister van de westelijke Journalisten, die ïleh Inspannen om de vriendschap tussen het Tsjechoslowaakse en het Rus sische volk t« vernielen", aldus radio- De Russische opperbevelhebber van de strijdkrachten van t Warschaupact, maar schalk Ivan Jakoebovski. schrijft vandaag ln het Russische partyorguan Pravda. dat op het ogenblik gemeenschappelijke militaire oefeningen van het Warschau pact worden gehouden en dat de imperia listische pers deze probeert te gebruiken voor „Ideologische snbotage en kwaad aardige uitdagingen" Het artikel van Jakoebovski verscheen ter gelegenheid van de dertiende verjuar- i nieuwe straatklinkers, nadat er heel wat dienst hadden gedaan ttjdens de ongeregeldheden ■over ook nog op pag. 5 te lezen is. Moor onder het weer gladde oppervlak smeult de onrust verden Nederlander voor spionage in bedrijf in arrest KLAGENFURT (APA) In Klagen furt in Oostenrijk zijn de 30-jartge Ne derlander V. K. en een 33-jarige Duitser E. G. P., beiden uit Frankfurt, aange houden. omdat zij zich schuldig zouden hebben gemaakt aan bedrijfs.splonage ten koste van een fabriek van elektrische apparaten te Klagenfurt. Volgens de aanklacht zou de Nederlandet hebben gespioneerd in opdracht van de Duit- van de ondertekening van het Pact Warschau. Het werd uungehaald door het Sovjet-Russische persbureau Tass. De Tsjeoho-Slowaak.se radio en pers heb ben vorige week reeds de geruchten over bedreiging door Sovjettroepen in Po len ontkent en laten weten dut het hier normale oefeningen van het Pact van Warschau gaat. (Van c espondent WEERT Bij «en botsing tussen twee personenauto's In Weert is de 28- jarige Duitse monteur V. H. Kap uit Brunswljk levend verbrand. K. was in zittende van een Volkswagen, die op de kruising werd aangereden door de 20-Ja- rlge militair H. J Jansing uit Sittard. De Volkswagen vloog direct na de bot sing in brand en van de vijf Inzitten de Duitse monteurs moesten er drie met ernstige brandwonden ln het zieken huis worden opgenomen. De 20-jarige Jansing uit Sittard liep een schedelba- slsfractuur op. Een der inzittenden van de Duitse uuto had zich direct na de bot sing uit de auto weten te bevrijden. HIJ verklaarde dat hij nog drie collega's uit de brandende wagen had kunnen red den. Voor zijn vierde kwam hij te laat. DALFSEN Twee inwoners uit Dalf- sen zijn de afgelopen nacht bij en ver keersongeval om het leven gekomen. Het zijn dc 21-jarlge G J Veldhuis n de 19-jarige J Lubbers De auto die be stuurd werd d«v>r de heer Veldhuis reed met grote snelheid tegen een boom. per «per la Ie koerier wordt u de krans alsnog gebracht. Waar agentschappen t(jn gevestigd, wende men zich tot de agent.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 1