Bisschop Dionysios Weinig waardering voor geiinieerden PAUS BLIJFT GROTE STRUIKELBLOK Koninklijke Luchtmacht tot het uiterste paraat OVER HERENIGING MET ROME ROTTERDAM Bisschop Dionysios staat aan het hoofd van de Russisch- orthodoxen in Nederland. Onder hem ressorteren vijf parochies: Rotterdam, Den Haag, Haarlem, Groningen en Zuidhorn. Het aantal gelovigen is niet exact be kend: naar schatting zijn er een 2000 Russen in Neder land, waarvan er echter maar 150 tot 200 min of meer regelmatig praktise ren. De rest onderhoudt met de Kerk slechts spora dische contacten. Bisschop Dionysios heeft zondags be- Ittlve zijn koor een paar mensen in zijn kapel, door de week is hij meestal alleen. Dïonyslos, een ascetische man, ergens in de vijftig, lang, •lank, op het hoofd een paars fluwelen kapje dragend en op de borst het enkolplon, is in Rusland geboren. In 1920 ls hij met zijn ouders naar Frankrijk geëmigreerd. Zijn moeder leeft nog en woont in Parijs. Na zijn studies aan het instituut Saint Serge werd hij priester gewijd en kwam naar Nederland, waar hij 21 jaar pastoor is geweest van de parochie in Den Haag. In 1957 verhuisde hij naar Rotterdam, waar hij nog altijd resideert. Intussen is hij In 1966 tot bisschop gewijd als coadjutor van mgr. Basiel, de bisschop Hereniging Met hem wilden wij een praatje maken bij gelegenheid van Herenigingszondag en een van onze vragen luidde dan ook, wat hij dacht van het Apostolaat der Hereni ging. Tot onze verwondering bleek dit instituut hem volslagen onbekend te zijn. Pas na enige hulp pnzerzijds begon er iets in zijn herinriering te dagen. Ja hij was eens in Nijmegen geweest op een studiedag, had daar een lezing gehouden, dat zou het wel geweest kunnen zijn. Meer niet. Ook niet over het tijdschrift, dat door het Apostolaat wordt uitgegeven. Daarom beginnen we maar te praten over de zaak van de hereniging in het algemeen. Ik vraag hem wat hij denkt over de resultaten van het Vaticaans concilie. „Daar zijn wij niet zo tevreden over" antwoordt de bisschop vriendelijk maar oprecht. Hij is er niet de man naar om ergens doekjes om te winden. „Wq betreuren het vasthouden aan de pauselijke onfeilbaarheid, een van de grote obstakels op de weg naar de eenheid. Zeker, er is meer nadruk gelegd op de collegialiteit van het bis schopsambt en dat is winst. Maar de onfeilbaarheid is overeind gebleven. Na het concilie kwam dan nog de encycliek Eceleslam Suam, waarin de Rooms-Katholieke Kerk pretendeert alleen de volledige waarheid te bezitten. Ook dat is voor ons onaanvaardbaar. Wij willen een dialoog met Rome maai" dat moet dan een dialoog zijn op voet van gelijkheid. Ecclesiam Suam heeft de weg daartoe afgesloten. Niettemin is iedere orthodoxe Kerk vrij om met Rome vriendschappelijke betrekkingen aan te knopen. En dat gebeurt: denk aan de contacten tussen Paus Paulus en patriarch Athenagoras. Sommige Kerken echter, onder andere de Kerk van Joego-Slavië, blijven gebeten op Rome. Hij zegt het vriendelijk maar scherp. Het vriendelijke komt uit. zijn ogen, het scherpe van neus Ik vraag hem, hoe hq staat tegenover katholieke pries ters, die de oosterse ritus hebben aangenomen, zoais de paters van het Pokrofklooster ii» Voorburg. „Daar zqn ivij niet opgetogen over" zegt- de bisschop, „wq hebben liever met Latijnse priesters te doen. De unie is voor ons iets onechts. Zelfs een centrum als Chèvetogne, dat erg vriendelijk is en zich absoluut niet schuldig maakt aan zieltjeswinnerU, het doet voor ons onecht aan. Neem een plaat van de paasdienst in Chèvetogne, muzikaal erg goed, alles keurig verzorgd. Maar leg hem naast een van de Ruc Daru. een tikje slordiger misschien, maar een orthodox zal het verschil meteen horen. Het ene is echt, Met het Pokrofklooster in Voorburg hebben wij aanvan kelijk moeilijkheden gehad maar ik wil geen oude koeien uit de sloot halen. Naar mijn mening deden ze daar aan zieltjeswinnerij. Daar zijn ze nu wel van afgestapt". Ik vraag hem of hij bang is voor de concurrentie, die de i volgelingen, alleen een paar losse individuen, ZATERDAG 11 MEI 1968 die getrouwd zijn met een katholieke vrouw. Voor die is het een uitkomst, in ieder geval beter dan niets. Verder zijn het allemaal Nederlanders die in hun kerk komen. Heus geloof me, deze priesters hebben onder de echte Russen geen enkel krediet. De concurrentie hoef ik dus geenszins te vrezen. Integendeel. Hun activiteit is dikwijls een propaganda voor de orthodoxie geweest. Onder andere in het geval van diakoon Van Leeuwen. Hij is via zijn contacten met die geünieerde priesters tot de orthodoxie gekomen". Het klinkt een beetje hard maar het wordt heel vrien delijk gezegd. En het komt uit de mond i Rome en de orthodoxie nader tot elkaar te brengen. Hij is opgevoed in een katholiek internaat en heeft daar naar zijn zeggen in de kerken van de Latijnse ritus gekeken. „Ze hadden op dat internaat wat graag gewild" zegt hij „dat ik katholiek zou worden en ik heb daar als zeventienjarige jongen ook wel eens over gedacht. Maar uiteindelijk werd ik afgestoten door de juridische geest die er in de Katholieke Kerk heerst. Dat woog voor mij burgcrkledij. Ook op theologisch gebied heeft hy bedenkingen, met name tegen het flirten met Robinson. En de discussies over het celibaat, wat denkt hij daarvan? „Bij ons bestaat dat probleem niet" antwoordt hij enigs zins omzichtig. „Iedere seminarist moet kiezen vóór de subdiaconaatswijding: wil hij trouwen of niet. Na zijn wijding is er geen ruimte meer voor een huwelijk". Het lijkt simpel maar zo simpel is het niet. Ik herinner hem aan de uitspraak van bisschop Nikodiem, dat hij nog gehuwde jongeman tot priester heeft gewijd zal dalen maar dat de kwaliteit op een hoger peil kan worden gehouden. Persoonlijk ben ik dat niet met hem eens. Ik zie wel de bezwaren, die er tegen het gehuwd zijn van een priester kunnen worden ingebracht, zeker in de Russische situatie. Een vrouw eist veel, dikwijls meer dan een priester gezien zijn zeer drukke werkzaamheden kan opbrengen. Maar daar staat tegenover dat zij voor hem als het een beetje goed uitvalt een steun en een hulp kan zijn. Neem de jonge priester die pas in Den Haag is komen wonen. Zijn vrouw kent de diensten op Inter communie Wij komen op het thema van de intercommunie. Zoals bekend heeft het Vaticaans concilie onder bepaalde om standigheden aan katholieken toegestaan deel 1 aan orthodoxe liturgievieringen e Ik vraag bisschop Dionysios wat hij hiervan denkt. „Wij beschouwen dat als een eenzijdig besluit van de Katho lieke Kerk" antwoordt hij. „Voor ons is het onmogelijk een niet-orthodox tot de communie toe te laten. Daarmee moeten we wachten tot de eenheid is hersteld. Natuurlijk zijn er uitzonderingen. In bepaalde streken van Joego slavië wordt het oogluikend toegestaan. En elders gebeurt het wel in geval van uiterste nood, bij een sterfgeval bijvoorbeeld. Maar dat zijn hoge uitzonderingen". En als de bisschop van Rotterdam hem. bq gelegenheid van de internationale bidweek bijvoorbeeld zou vragen om samen met hem de liturgie te vieren, als teken van goede wil en van hoop op een betere toekomst? „Dat zou ik absoluut moeten weigeren. Wel zouden we samen kunnen bidden, zoals Paus Paulus en patriarch Athena goras hebben gedaan. Maar geen concelebratie". Wat ls het voornaamste obstakel op de weg naar de eenheid tussen Rome en het christelijk oosten? „Het dogma van de pauselijke onfeilbaarheid en de leer hoofd van de plaatselijke bisschop heen ingrijpt in het leven van de gelovigen. Zolang Rome hieraan vasthoudt kan er van eenheid geen sprake zijn. Ik weet ^el, dat sommige katholieken de concilieuitspraken ten deze nogal ruim, nogal orthodox interpreteren. Als ik spreek met de paters van de Steigerkerk dan is er geen enkele moeilijkheid. Maar die Interpretatie klopt mijns inziens niet met de officiële leer van de Kerk". Op andere punten ziet de bisschop geen onoverkomelijke moeiijkheden. Het Filioque is een louter historische kwestie. De tenhemel opneming van Maria wordt ook door het Oosten aan vaard. En de onbevlekte ontvangenis ls een punt van secundaire betekenis. Celibaat Over de vernieuwingen in de Kerk van Nederland denkt bisschop Dionysios erg positief, hij waarschuwt alleen tegen overdrijvingen, zoals het celebreren van de mis in Te vroeg voor intercommunie haar duimpje, zij zingt en dirigeert het koor. Daar hoeft de priester zich alvast geen zorgen over te maken. Alle? bij elkaar ben ik van mening, dat de Katholieke Kerk er goed aan zou doen, tot de oude praktijk terug te keren: zoals wij die hebben". En als Rome nu eens aan de priesters zou toestaan om in het huwelijk te treden en toch hun ambt te blijven uitoefenen? „Dat zou ik ernstig betreuren. Het zou de verhouding tot de orthodoxie opnieuw vertroebelen, ook al gaat het hier maar om een disciplinaire kwestie". situatie van de orthodoxe Kerk in Rusland. De godsdienst is er nog lang niet dood, met name niet bij de jongeren Onder Kroetsjov heeft de Kerk het moeilijk gehad: hij was uitgesproken antireligieus. Maar sinds hij werd i grote verbetering ingetreden. „Ik kom ie'der jaar in Rusland" zegt bisschop Dionysios „en ik kan duidelijk het verschil zien tussen '66 en '67. De men sen zijn vrijer, ook op godsdienstig gebied. Er is een wet gemaakt die elke discriminatie op religieuze grond ver biedt. Pelgrimsoorden worden door duizenden mensen bezocht, waaronder opvallend veel jonge mensen. Aarts bisschop Paulus van Novo-Zibirsk vertelde mij, dat hij onlangs een bezoek bracht aan Omsk, een flinke univer siteitsstad. Toen hij per trein arriveerde, zag hij eer menigte jongelui met bloemen, hij wist niet waarvoor ze kwamen, dacht dat het voor een of andere autoriteit zou zijn. Tot zijn grote verrassing was het voor hem. Df studenten waren uitgelopen om hun bisschop t> begroeten". die >ch nicl uitrichten" luchtarmada's van andere, veel grotere staten. Wat men hierbij echter over het hoofd ziet is. dat ons land deel uitmaakt van de NAVO. de Noordatlantische Vcrdrags Organisatie (volgens de ..Achter het Nicuws"-cnqurU nog steeds een noodzakelijk bondgenootschap) en dat het LrUdkre k de koninklijke luchtm •clt in dit geheel eon t Nederlandse raketten gericht ,het oosten' naar Dit jaar. op 1 Juli. beslaat de koninklijke luchtmacht precies 55 jaar. In 1913 be gonnen als de luchtvaurtaldeling van de landstrijdkrachten, bestond ze aanvan kelijk slechts uit één commandant, drie vliegers, één administrateur en écn vliegtuig. Thans, na 55 jaar, Is de luchtmacht uitgegroeid tot. een organi satie met tienduizenden mannen en vrouwen, honderden straaljagers, vele helikopters en transportvliegtuigen, ver- >reld base vijf onderdelen met geleide wapens. legerd In de Duitse Bondsrepubliek. Onder de in Den Haag zetelen luchtmachtstaf ressorteren vier zot CLV, onder meer bestaande uit twee Starfightersquadrons op Leeuwarden, de geleide wapenonóerdelcn en 'n ge- vechtsleidlngscentrum. heeft tot taak, de naam zegt het al. het luchtruim boven ons land en andere delen van West- Europa veilig te stellen. Met. twee squadrons op Eindhoven, twee op Volkel en één op Twenthe, is de oorlogsbe stemming van 't CTL tactische doelen aan te vallen en luchtsteun te verlenen aan grondtroepen. Naast de straaljagers bezit de lucht macht ook helikopters van het type Alouette III en Piper Super Cubs, inge deeld bij de groep lichte vliegtuigen, die praktisch alle worden gebruikt door het eerste legerkorps ten behoeve van artilleriewaarnemingen Ook een aahtal Alouettes bestemd voor de opsporings- en reddingsdienst voor schipbreukelin gen, lucht vaarslachtoffers enz. Somnii- ook verkeersslachtoffers naai zieken- least 1? er nog het 334 transport squa dron, uitgerust met de Fokker Frieiufc Een Nikcrakctbattcrli ergens ii bevatten deze toestellen echter gingskracht voor het bnderschi nd. Naast 'n grote hoeveelheid brandstof vare explosieve lading met grote vernieti- n vijandelijke vliegtuigen op lage hoogte. Specialisten zijn brood- en broodnodig traal bij de Koninklijke Luchtmacht staat het vliegen met de F-104G Starfighter, i hier vier toestellen in for twaalf machines zqn Opleiding; Verantwoordelijk voor de opleiding v het vliegend en grondpersoneel is 1 bijzondere gevallen m.u.l.o.-B of u.t.s. Zijn de medische en psychotechnische keuringen met goed gevolg doorstaan, dan gaat de aspirant-vlieger eerste naar Gilze-Rijen waar een militaire basisopleiding, ge richt op het officier-zijn, van ruim vier maanden moet worden gevolgd. Daarna gaai vliegen en wel op de S-ll, Ken kijkje rnthe. onderhoudspcrsoi F-104 G Starfighter wordt opgeleid, toont duidelijk aan, dat men niet over één nacht ijs gaat. Met de meest mo derne onderwijsmethoden worden de luchtmachtmensen wegwijs gemaakt in de schijnbaar eindeloos moeilijke, tech nische materie, die bij zo'n hyper modern vliegtuig hoort. Deze school Is overigens een klein voorbeeld van NAVO-samenwerking. Naast de Nederlanders wordt er name lijk ook Belgisch luchtmachtpersoneel opgeleid. Deze integratie met België is ook reeds jaren met succes doorgevoerd in de vllegopleiding, die gedeeltelijk in ons land en gedeeltelijk bij onze zuider buren plaatsvindt. i vooropleiding, die propellervliegtuig. Totaal moet dertig uur. natuurlijk met goed resultaat, ge vlogen worden. Na deze elementaire vliegopleiding gaan diegenen, die voorbestemd zijn om Starfighter- of helikoptervlieger (e worden, naar de Belgische basis Brustem, ongeveer dertig kilometer Daar vindt de voortgezette vlieger opleiding plaats op de Fouga Magister. wordt kenni making met een straalvliegtuig. In negen maanden wordt op Brustem, on der supervisie van Nederlandse en Belgische instructeurs, 150 uur ge vlogen. Maar ook de theorie, zoals aërodynamica, meteorologie, motor kennis en luchtverkeersregels. wordt Samen met de Belgische collega's ver trekken de leerlingen (tot nu toe) naar Woensdrecht (bij Bergen op Zoom), waar nog eens vier vijf maanden gevlogen wordt op de Lockheed T-33, eveneens een straalvliegtuig. De op- BIJ VLIEGEROPLEIDINC NIET OVER EEN NACHT IJS leiding wordt voorlopig afgesloten met de brevetuitreiking en de beëdiging tot tweede luitenant. De aanstaande helikoptervliegers gaan niet naar Woensdrecht. Vanaf Brustem worden zij overgeplaatst naar Ypen- burg voor de einctfaze, die zal plaats vinden op de Alouette III. Zij, die naar de Groep Lichte Vlieg tuigen (de Piper Super Cub) gaan. komen op Deelen (en nu nog Ypen- burg) aan na afloop van de elementaire en licht vliegtuigenopleiding op Gilze- Rijen. Vijfhonderd uur Overigens z(jn de op Woensdrecht af gestudeerde vliegers nog niet klaar om ingedeeld te worden bij een bepaald operationeel squadron. Daarvoor krij gen ze eerst nog een cursus by het op Eindhoven gelegerde 315 squadron, dat met Thuqderstreaks vliegt. Zodri ervaring is opgedaan op straaljagers van een ouder type, zijn de piloten pas geschikt om naar de Starfighter- opleiding te gaan die plaatsvindt op Twenthe. Momenteel heeft de luchtmacht voor de luchtverdediging de beschikking over de Starfighter en voor de tac tische strijdkrachten over de Star fighter èn de Thunderstreak. Aan de vervanging van dit' laatste type wordt half 1969 begonnen, wanneer de eerste, veel modernere F-5-toestellen worden afgeleverd. Dertig daarvan zullen in de tweepersoonsuitvoering bij de lucht macht komen. Ze zullen gebruikt wor den voor de vliegopleiding en dus de Raketten Zoals reeds gemeld heeft de Koninklqke Luchtmachl in West-Duitsland vqf groepen geleide wapens, twee uitgerust met Nikeraketten en drie met de wat kleinere Hawk. Ook deze groepen staan ter beschikking van de NAVO en hebben tot taak een verrassings aanval vanuit het oosten te voor komen. Met radarinstallaties wordt vanaf de lanceercomplexen voortdurend de ho rizon afgezocht voor de opsporing van eventuele vreemde vliegtuigen, die, zo ze niet met al te beste bedoelingen westwaarts komen, op z'n zachtst ge- Aloui ordt einden gebruikt, van drenkelingen. Deze foto toont zo n helikopter in actie, tenvql bq wijze van proef een vlieger uit het water wordt opgehaald. zegd van die plannen kunnen worden afgehouden door middel van de on bemande en toch bestuurbare, vlie gende projectielen. Toen op 10 mei 1940 de Duitsers ons land binnenvielen, beschikte Nederland over 124 gevechtsvliegtuigen. Ze waren echter grotendeels en om vele redenen niet meer voor hun taak geschikt Pas in de tweede wereldoorlog is weer een geducht Nederlands luchtwapen opgebouwd, een dat is uitgegroeid tot wat nu de Koninkiyke Luchtmacht is: een organisatie waarvan de leiders zelf hopen, dat ze nooit haar taak behoeft uit te voeren, maar die in ieder geval tot het uiterste paraat 's- Een verras singsaanval, zoals die op 10 mei 1940 plaatsvond, zit er voor haar in ieder geval niet meer in. GERARD J. PLUKKEL

Leidse Courant | 1968 | | pagina 12