iDe vuurtorenwachter van Noordwijk Wie weet wvww CABARETIER CEES VAN OYEN DEFGHIJKLMNOPQRSTUVW DE LEIDSE COURANT (Westerpers) N.V. Wie de Hoogwakersbosstraat (moeilijke naam!) te Noordwijk doorgaat zal, gekomen ter hoog te van pand nummer 31, daar een mast in de tuin zien staan. Die mast is afkomstig van een Engelse sleepboot. In dezelfde tuin liggen nog meer voorwer pen die aan de zee herinneren, zoals enkele reusachtige dob bers, zogenaamde eindjonen. Een eindjoon heeft tot doel het einde van een vleet (een soort visnet) aan te geven. Een en ander moet wel inhouden, dat de bewoner van dat pand iets met de zee uitstaande heeft. En dat is inderdaad het geval. Verzamelaar antiek De heer Dirk van Dee, de bewo ner, Is hoofdliehtwachter van de vuurtoren In Noordwijk. Als zodanig Is hy ln dienst by de Koninklijke Ma rine, bij het onderdeel Loodsw> (Rijkskustwacht). Dat houdt echter niet ln, dat hij daarom onder krijgs tucht staat, of een uniform draagt, de funktie is een volledige burger- betrekking. Ook een van de zonen van de heer Van Dee, Engel, is bij het loodswezen in dienst, als ste ward van de loodsboot Procjjon. Voeg daarbij het feit dat de va der van mevrouw Van Dee scheeps kapitein en eigenaar is van twee schepen. Deswege is de inrichting het huis van de familie Van Dee sterk aan de zee herinnerend. Be ns allerlei onderdelen en acces soires van schepen is er in de wo- xung een uitgebreide verzameling an tiek en curiosa te bewonderen. Zo is i u een barometer, een tafeltje ge maakt van het zwaard van 'n Grun- del, een patrijspoort waarvan 't glas door een spiegel is vervangen, een oude bybel (steendruk!), eenscheeps- bel. een oude petroleumlamp die nog met petroleum wordt gestookt, etc. De petroleumlamp is de hoofdverlich ting in de huiskamer van de woning van hte gezin Van Dee. /N/N/N/N/N/V/N \/V\AAAAy Dee lichtwachter op de van Schiermonnikoog. Vandaar is hij in 1954 overgeplaatst naar Noord wijk, waar hij hoofdlichtwachter werd. De heer Van Dee heeft twee vuurtorenwachters onder zich, als mede een reservewachter. De reser- .vewachter moet inspringen in geval van ziekte. Hij heeft een volledige dagtaak een vishandel maar moet zich daaruit desgevraagd los kunnen maken. Hij moet ,,24 uur per dag" disponibel zijn: in welk geval zijn zaak door zijn vrouw wordt be hartigd. De heer Van Dee is in 1924 in Breukelen geboren. Hij is nu 44 jaar. Op Schiermonnikoog is hij getrouwd. Hij woont reeds 13 jaar in Noord wijk. Twee zoons heeft het gezin Van Dee. De vuurtoren in Noordwijk is niet altijd bezet. Er wordt gewerkt in twee ploegen, t.w. van 16.00 tot 24.00 uur en van 00.00 uur tot 08.00 uur. Exclusief Opleiding Vuurtorenwachter is een exclusief beroep. In Nederland zijn 15 torens, met op elke toren drie k vier vaste wachters en een reserve. De wach ters kennen elkaar allemaal persoon lijk. Ze hebben veel kontakt, vooral telefonisch. Elke vuurtoren heeft zijn eigen karakter (lichtcode). Voor de toren in Noordwijk is dat een 20 se conden durend signaal, dat bestaat uit 8 sec. licht, 2 donker, 3 licht, 2 donker, 3 licht en 2 donker. Daar na wordt het signaal opnieuw ge- De Uitkijk" »P De toren Is 28 meter hoog. Op 15 meter hoogte staat het kamertje van de wachter, „De Uitkijk". De heer Van Dee Is dus hoofdliehtwach ter van Noordwjjk. Hy is dat niet al- tyd geweest. Eerst, In 1946, had hy gemonsterd op de Willem Barendsz, die de eerste reis zou aanvangen. Maar er kwam toen een plaats yry in Schiermonnikoog, by de kust wacht (het loodswezen). Daarbij werd de heer Van Dee aangenomen. Het afmonsteren bij de Willem Barendsz ging vrij gemak kelijk en zo werd de heer Dirk van Voor vuurtorenwachters is een aparte opleiding in het leven geroe pen. Die opleiding is in Harlingen en duurt een jaar, waarna examen •moet worden gedaan. „En ik garan deer je, dat dat examen niet gemak kelijk is", zegt de heer Van Dee. Onderdelen van die opleiding zyn: kaartpassen, kennis van elektromo toren, meteorologie, kennis van de stormwaarschuwingsdienst, seinen, kennis van het reddingswezen, geo grafische kennis van de gronden en diepten van de Noordzeekust, etc. Er zijn A- en B-posten onder de vuurtoren. De A-posten dat zijn Schiermonnikoog, Ameland, Ter schelling, Texel, Den Helder, LJmui- den, Scheveningen, Hoek van Hol land, Ouddorp, Haamstede en West- kapelle). De B-posten (behalve Noordwijk nog Egmond, Nieuwer- sluis en Vlieland) hebben avond- en nachtdienst. Vuurtorenwachters maken veel mee van wat er op zee '(c.q. aan de kust) gebeurt. Verschillende stran dingen bijvoorbeeld. De heer Van Dee heeft ook diverse malen een schip zien vastlopen. De eerste keer was dat op Schiermonnikoog, een Ame- De lamp en de lenzen van de vuurtoren. Naast de lamp de gasbrander •lie in geval van nood de ze» verlichten. rikaans stoomschip de South Star van 10.000 ton, geladen met kunst mest. Dan de Duitse coaster Wil helm; een Deense kolenboot (de Kaij) en de Noorse kolenboot Ra pid II. Eén keer heeft hij drie stran dingen op één dag meegemaakt. Toen was het windkracht tien. Vast gelopen bij Schiermonnikoog waren toen, 6 november 1952, de schepen Bahir (uit Turkije). Sac Badalone (uit Spanje) en een Panamees schip. „Van rat Turks schip weet ik nog iets aardigs te vertellen. Toen ik ln de hut van de kapitein was. zag ik de foto's van zeven vrouwen. Later bleek, dat die kapitein met alle ze ven was gterouwd. Straaljagers botsten Dan heb ik eens twee straaljagers tegen elkaar zien klappen. De vuur zee was mijlenver te zien. Ook regis treerde ik Indertijd het vliegtuig, 'n Neptune, dat ln Valkenburg was ge stolen. Ik was beneden aan het werk en ging toen naar boven om iets te pakken. Daar zag ik een vliegtuig in zee storten. Ik helde daarop di rect het vliegveld Valkenburg, dat de zaak verder afhandelde. Dan wil de overlevering, dat tus sen de reddingsploegen van Katwijk en Noordwijk vroeger een grote riva liteit bestond. Zo hadden ze eens ru zie gekregen wie de mensen van een in nood verkerend schip zou moeten halen. Er ontstond, nadat de ruzie hoog was opgelaaid, 'n stevige knok partij. Het was alleen maar om de eer te doen. Zo is dat tegenwoordig nog, het is een hele eer mensen te mogen redden." Hobbies heeft de heer Van Dee in ruime mate. Watersport bedryft hy uiteraard ook: zeilen en varen mot een motorjacht. Ook. zwemt hy, al heeft hy geen diploma's. Roeien niet. „Van roeien word ik mager." Ook filmt hy, op 8 mm. Onlangs heeft hy nog een wedstrijd van de plaatselij ke filmclub gewonnen met een doku- mentarische film over de kaarsen fabriek ln Warmond. By de tentoon stelling „Warmond creatief" heeft hy hem de gehele zaterdagavond ver toond. En biologie! De heer Van Dec is in zyn geliefde onderwerp vogels zó deskundig, dat hy er eens voor de radio over heeft gesproken. Dat ging over bergeenden. Engel van Dee by een maquette van de vuurtoren zoals die gemaakt is als ruimteiyke illustratie by een scriptie van een kweekschooileerling over de torenwachter Van Dee. Filmprijs Eentonig Met radio Scheveningen hebben de vuurtorenwachters geregeld kontakt. Ze melden via radio of telefoon wat er op zee gebeurt. Als er een schip in nood is, ontstaat er een driehoeks zending tussen het schip, de dichtst bijzijnde vuurtoren en radio Scheve ningen. Een andere zijde van de lamp, hier is de gasbrander duidelijk te zien. „Of het werk eentonig is? Ach, dat ligt helemaal aan jezelf. Als je de hele nacht in het donker blijft turen we mogen na zonsonder gang geen licht ophebben, vanwege de reflektie op de ronde ruit, waar door we niet goed naar buiten kun nen kijken natuurlijk wel. Er kan per slot van rekening 12 maanden achter elkaar niks gebeuren. Hier in Noordwijk kom je altijd veel men sen tegen die eens naar boven komen om een praatje te maken. Dan heb ik hier een radio en als het licht is, kijk ik wel 's uit op de Boulevard. Wat myn werk omvat? Ja, dat zijn natuurlijk verschillende zaken. Ten eerste zorgen we dat het licht het doet. Als de stroom uitvalt of zo, gaat automatisch de noodverlichting branden, die door gas wordt gevoed. Dan moeten we uitkijken naar ge strande schepen en we letten op noodsignalen en smokkelaars. Ook worden door ons de waterstanden vermeld." De lamp op de vuurtoren heeft een sterkte van 1000 watt, die door middel van een lens wordt versterkt tot 300.000 watt. Hij heeft een aktie- radius van 16 zeemijl, d.i. ongeveer 30 kilometer. De reikwijdte van het noodlicht is ongeveer 7,5 kilometer. Als er een stranding plaatsvindt, moet de torenwachter 'n strandings rapport invullen, waarop gegevens van de gestrande schepen moeten worden vermeld. De vuurtoren in Noordwijk is or sinds 1922. Katwijk wilde óók een toren die werkte (de hedendaagse Katwljker toren is als museum in gericht), maar omdat Noordwijk te midden van de scheepvaartlijn ligt, kreeg die hem. Het huis „De Lytje Pole" In de Hoogwakersbosstraat staat niet meer alleen, zoals een tiental jaren ge leden. Veie woningen zyn ernaast gebouwd en zo Is het in de genten- schap opgenomen, mèt zyn bewo- AD VAN DONGEN ALS CABARETIER heb ik geen uitgestippeld plan, maar wat ik doe, doe ik met veel plezier. Het streven is natuurlijk om de grote theaters te bespelen, maar daar is een lange aanlooptijd voor nodig. Gelukkig ben ik niet meer zo onge duldig als vroeger. Toen moest en wilde ik alles. Nu wacht ik rustig mijn tijd af en die komt echt wel. Ik heb in kleine theatertjes gestaan en dat ging uitstekend, maar ik heb de pest aan kaarslicht en kleine in tieme gelegenheden. Momenteel werk ik in de provincie. Jammer is alleen, dat je dan onder de publici teit door schiet. Financieel bereik je er wel veel mee, maar je blijft anoniem. Drie jaar geleden ben ik met de groep AMUSA gestart en dat gaat prima. Ik heb een trio rond Joop Stokkermans en verder een zangeres en pedagoochelaar Henk Bouma, die ook de zakelijke belan gen behartigt. Het publiek amuseren is by mij essentieel. Daarvoor heb ik een vrij breed terrein. Er komt geen poli tiek bij kijken. Dat interesseert my niet. Ik heb daar trouwens ook geen verstand van. Het is meer positief en parodistisch ingesteld. CABARET zelf is een verschrik kelijk rekbaar woord. Ik zou mijn programma liever een soort veredeld variété willen noemen, waarbij ontspanning op de eerste plaats komt. Ach, wat ik ook doe, er wordt altijd wel iemand gekwetst, maar dat is meer iemand, die zich ook gekwetst wil voelen. Dat ik cabaretier ben geworden, is geen keuze geweest. Ik kan het gewoon niet laten. Jarenlang heeft het mij bewust bezig gehouden. Ik doe dit werk nu al weer 15 jaar. Daarvoor heb ik zeven jaar lang gewerkt bij een reisbureau. Ik moest naar het buitenland en zo. Hotels bekijken, het eten keuren en daar over rapport uitbrengen. Het was wel leuk werk, maar ik zou echt niet meer terug willen. Misschien ben ik wel nergens anders voor geschikt. IK HEB VAN '61 tot '63 een klein- kunst-cursus bij de Nederlandse Radio Unie gevolgd onder leiding van Alex de Haas cn Cor Lemaire. Daar hield ik als één van de zeven geslaagden een heel mooi diploma in een kokertje aan over. Zo'n cur sus is leuk, maar je moet het toch wel in je hebben. In mei 1965 heb ik mee gedaan aan het cabaretcon cours in Amsterdam en eindigde achter Paul van Vliet en Eva Goss- ler op de derde plaats. Toen heb ik veel aanbiedingen van radio en tee vee gehad. Het vak zelf leer je niet op een cursus, maar wel je leren bewegen en behoorlijk praten en zo. Na twee jaar gewerkt te hebben bij het cabaret „Adam en Eva" be gon ik in Diligentia in Den Haag met 'n eigen programmaatje. „Lach 's in de spiegel". Ik dacht link te wezen en knutselde zelf een fol dertje in elkaar met een voor woord van Alex de Haas en een paar lovende krantenrecensies, maar na de première begon het gedon der al. De tweede dag lag er een hoop sneeuw en er kwam niemand. Later is het toch nog wel aardig gaan lopen, maar financieel was het toch wel moeilijk. AA ET HET programma, dat ik nu 1** heb (Goed nieuws vandaag) bereik ik dank zy een bepaalde for mule een vrij groot publiek. Het is vrij modern van aanpak met beat, Chopin en Bach. Die sounds doen het erg goed op 't ogenblik. Mijn sterkste kant is wel de parodis tische. Het maken van een bepaald type. dat gaat mij vrij goed af. Het imiteren is ook erg belangrijk. Voor mijn radiowerk wordt mij bijvoor beeld gevraagd, maak eens iets over een bos radijs of zo en dat doe Ik doe veel combinatiewerk met Nick Nichols en de schrijver/dich- ter Hans Andreus. Het leuke bij hem is, dat hij een idee van mij kan uitwerken, dat ik zelf niet zo goed onder woorden kan brengen. Zo komen er ook veel liedjes tot satnd. Zelf schrijf ik ook over din gen, die even moeten. Het is een soort industrie eigenlijk. IK DOE VEEL radio- en teevee- werk. zoals ziekenprogramma's, 'n platenprogramma voor de VPRO en verder Voor de NCRV, maar dat meestal in de nationale of kinder hoek. Gemiddeld zijn dat zo'n 20 uitzendingen per maand. Je werk van september tot mei enorm hard en dan moet je de zaak rond hebben om de rest van het jaar te kunnen leven. Ik doe mo menteel veel voor de luchtstrijd krachten. Die jongens zijn erg en thousiast. Dat komt ook gewoon, omdat zy uitgekeken zijn op het variétéwerk van hoogstandjes en illusionisten. De teevee is een grote concurrent. In een programma als Piste komt een figuur uit Argenr tinië, die met 10.000 ballen kan gooien en daar kan een man uit Nederland met 8000 ballen niet te genop. DEPAALDE DINGEN kan ik in mijn programma niet doen. maar satirische stukjes kan ik bij de radio kwijt in een rubriek als Cursief. Ik heb pas in de trant van „Vader gaat op stap" iets gedaan over „Pater gaat op sex" in verband met het celibaat. Het eerste, wat zij mij via de telefoon vragen is. of het niet over politiek gaat cn of het niet kwetsend is. Dat is voor mij geen uitgangspunt, maar af cn toe moet je je wel even kunnen uiten. Het is vaak wel een kwestie van afzwakken. Als hel een beetje op de actualiteit is gebaseerd, ontgaat het de mensen meestal, maar als 't lukt, is het heerlijk om de mensen aan het lachen te krijgen. IK PROBEER het elke avond weer anders te doen en ik mag wel zeggen, dat ik de enige in Neder land ben. die een vorm heeft voor het cabaretpubllek en het publiek, dat graag een fijn feestje wil. Zo gauw je je op een bepaald terrein laat vastspijkeren, ben je toch wel beperkt. Alleen Wim Kan vormt een uitzondering. Bij hem gaat het om de verpakking. Het ene ogenblik schopt hij en het andere ogenblik strijkt hij iemand over zijn haren. Toen ik voor de eerste keer Lou Bandv hoorde, was ik er helemaal kapot van. Ik dacht, dat is het. De teevee heeft het vak echter enorm moeilijk gemaakt. Ik geloof niet in mensen, die er zo maar zijn. Ik ga liever gelijkmatig omhoog. WEET U HET OOK NIET Van Lange raar naar Golrle Als u de reis per trein wilt maken, moet u met de bus naar Alphen a. d. Rijn. u op de trein stapt, richting Lel den. Hier overstappen op de trein naar Den Haag, Rottedram. Vapdaar met dezelfde trein (of overstappeni naar Dordrecht, Breda en Tilburg. Van hier rydt een bus naar Golrle. Voor de rit per bromfiets is de route als volgt: Langeraar, Alphen a. d. Ryn, Boskoop, Waddlnxveen, Gouda, Stol- wyk, Schoonhoven, Goudriaan, Gorln- chem, Sleeuwyk, Ntcuwendyk, Geertrul- denberg, Waspik, Dongenschevaart, Til burg, Goirle. In totaal ongeveer 115 km. Vakaniegeld Ik heb 8 maanden by de KLM gewerkt. Daar werd ik op augustus 1.1. aangenomen en toen d men mij verteld dat ik 6 va kantiegeld kreeg. Nu heb ik per 1 april mijn ontslag aangevraagd en dat heb ik toen eervol gekregen. Maar toen ik op het einde van de maand mijn geld ging halen, was er geen vakantie geld bij. Toen ik daar om vroeg werd mij meegedeeld dat ik het niet kreeg, i Als ik eind april weggegaan was had I Iik het echter wel gekregen. Maar dit was my niet gezegd by aanneming en ontslag. Wat is hieraan te doen? Antwoord: Wij zouden, alvorens uw'| vraag te beantwoorden willen weten bij welke afdeling en in welke functie u by de KLM werkzaam geweest bent en maken u er tevens attent op. dat i het waarschijnlijk bij u behalve om de 6 vakantiebijslag gaat, maar ook uitbetaling van het loon over een tijdvak, gelijk aan die van de vakantie, j waarop u recht zou kunnen hebben. I Geeft u ons in dat geval ook nog op, hoeveel vakantie en/of snipperdagen u gehad heeft. Linkshandig Mijn linkshandige zoon wil gitaar leren spelen, m.aw. j zijn er gitaren in de handel, die links- handig bespeeld kunnen worden. Antwoord: In dc praktijk is geble ken dat spelen op 'n gitaar door links- handigen mogelijk is. In vele geval len is het soms beter, omdat in de praktijk is gebleken, dat de linker hand sterker is dan de rechter. Men late zich evtl. door een leraar voor- FOLDBRS FAMILIE-DRUKWERK RECLAM E-DRU KW LUK PAPENGRACHT 32 LEIDEN TELEFOON 01710—20935

Leidse Courant | 1968 | | pagina 11