üÉUiuin □□ossn Rotterdam blijft zesdaagse houden PROGRAMME SPORTIF BILLETS PETER POST GEPRIKKELD DOOR LEO DUYNDAMS POPULARITEIT CHARLES RUYS: „GEWELDIG" Altig grote verliezer in Ronde van Spanje N.S. weer terug naar zomer/winterdienst Meer treinen rijden sneller Concentratie nodig chemische industrie DINSDAG 7 MEI 1968 CE T.ETDSE COURANT PAGINA 7 Gisbert ontnam Nederland laatste Davis Cup illusie Nederlands laatste set in de Davis Cup 1968. Juan Gisbert (voorgrond) maakte op overtuigende wijze aan allt Nederlandse illusies een einde door gistermorgen Jan Hayer met 60 (andere sets 7 561) te verslaan. Van Rappard wil geen discussie met voorzitter CHJO DELFT (ANP) Mr. L. R. J. ridder van Rappard. Gorkuma burgemeester, wenst niet te dlscuslëren over de mo narchie met de vooriltter van de lan delijke Christelijke Historische Jonge renorganisatie, de heer J. HuIJsen uit Delft. Een openbaar debat met de heer Huijsen, dat in Amersfoort had moeten plaatshebben is beneden het niveau van de ridder, aldus heeft hij meegedeeld aan de voorzitter van de CHJO in de provincie Utrecht, de heer G. de Bruijn. Mr. ridder Van Rappard verklaarde echter slechts te willen discussiëren met iemand van niveau, zoals bijvoorbeeld prof. Patijn. Gorkums burgemeester lanceerde in zijn rede tijdens de Willen de Zwijger herdenking in Delft op zaterdag 27 april een aanval op de heer Huijsen naar aanleiding van een artikel in „Ac cent", waarin Huijsen onder meer stel ling had genomen tegen de herdenking van de 435ste geboortedag van de prins van Oranje door ridder Van Rappard en de zijnen. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM „Als Peter Post verstandig is, gaat hU met Leo Duyndam rijden", is een van de mar kante uitspraken van wielerorganisator Charles Ruys. Met zijn grijze haren en zijn rijzige gestalte is deze sportieve leider van de Rotterdamse zesdaagse een opvallende figuur op het middenterrein van dit wie- lerkermis. In hel woord „geweldig" vatte hü het sportief en zakelijke welslagen van deze zesdaagse kort samen. Rotterdam krijgt in de toekomst een vaste plaats op de zesdaagse-agenda. Dat kon de heer Ruys op de voorlaatste dag al definitief meedelen. Op 9 april van het volgend jaar zullen de Rotter dammers weer zeven avonden lang van spectaculaire jachten kunnen genieten. Een traditie, in 1937 ver broken, schijnt te zijn hersteld. „Wat is dat nou, rijden!", brult Charles Ruys de ren ners toe, toen in de middaguren het tempo wel heel erg zakte. Toch is de heer Ruys allerminst een sla vendrijver. Hij leeft nauw mee met het wel en wee van „zijn" renners, die zeven middagen en-avonden aan zijn zorgen zijn toevertrouwd. Een grapje, een schouderklopje en een opwekkend woordje van hem houden er bij de renners de stemming in. „Ik ben zeer tevreden", zo overziet de heer Ruys dit zesdaagse-avontuur. Hij heeft voor volgend jaar één grote wens: een sterk Nederlands koppel. Dat hij hierbij aan Post-Duyndam denkt, ligt, tijdens deze zesdaagse, voor de hand. Leo Duyndam, voortdurend klagend over een pijnlijke achillespees, heeft de zes daagse voor Rotterdam gered. Zijn populariteit is groot. Een enorm aantal Westlanders neemt 's avonds de Energiehal in bezit. Ze laten duidelijk uitkomen, dat ze er speciaal voor hun streekgenoot zijn, „Post laat het niet merken", meent Charles Ruys, „maar hij is ongetwijfeld geprikkeld door Duyndams popula riteit". Profiteren Dat bleek ook gistermiddag toen Post zich werkelijk inspande om de afvalrace, inzet een auto, te winnen. Duyndam nam in deze race de handschoen niet op. Dat deed hij wel in de koppelkoers, toen hij tot tweemaal toe de rust verbrak door met Bugdahl een ronde te nemen. Post-Sercu duldden deze achterstand niet, zodat de ronde voorsprong snel teniet werd ge daan. Renz-Koel profiteerden het meest van de be trekkelijke rust, want dit koppel ging de „nacht van de sport" in met nog maar twee ronden achterstand. Enthousiast over de Rotterdamse zesdaagse is ook t.v.-commentator Barend Barendse. „Prachtige sport en een uitstekende organisatie", zo karakteriseert hij deze wielerwedstrijd. Waarderende woorden heeft hij vooral voor zakelijk leider Siem Waardenburg, die de laatste dagen zijn bed bijna niet heeft gezien. De moed van het duo Waardenburg-Ruys is beloond. Rotterdam heeft en behoudt zijn eigen zesdaagse. De stand na de neutralisatie van vanmorgen luidt: 1. Post-Sercu (Ned./Belg) 481 pnt; op 1 ronde 2. Duyn- dam-Bugdahl (Ned./W.-Did) 349; op 4 ronden: 3. Renz- Koel (W.-Dld/Ned.) 173; op 6 ronden 4. Van der Lans-Lawrie (Ned./Austr 524; op 8 ronden 5. Seeuws- Verschueren (Belg) 235; op 10 ronden: 6. De Wit- Bongers (Ned.) 439; 7. De Roo-Severeyns (Ned./Belg) 122; op 16 ronden: 8. Hill-Eugen (GB/Den.) 220; op 26 ronden: 9. Legrand-Grossimllnghaus (Ned./W.-Dld) 277; op 27 ronden: 10. Verdoorn-Brouwer (Ned.) 392; op 35 ronden: 11. Halls (GB) 200. Engeland mist drie sterren tegen Spanje LONDEN Engeland zal in de twee de wedstrijd tegen Spanje voor de kwartfinales van het toernooi om het Europese voetbalkampioenschap, die morgenavond in Madrid wordt gespeeld, de steun van drie topspelers moeten mis sen. Gordon Banks, Jack Charlton en Nobby Stiles kunnen niet spelen. Stiles en Charlton kwamen zaterdag wegens verwondingen reeds niet in het veld. Doelman Banks werd in de ont moeting tussen Stoke City en Chelsea geblesseerd. Peter Bonetti van Chelsea neemt zijn plaats in. Voorts zijn Brian Labone (Everton) en Alan Mullery (Tot tenham) aan de groep toegevoegd. Het Spaanse elftal is reeds samen gesteld. De opstelling is: Doel Sadurni (Barcelona); achter Saez (Bilbao), Gallego (Barcelona), Zoco (Real Madrid) en Canos (Elche); midden Pirri (Real Madrid) en Grossa (Real Madrid); voor Rlfem (Barcelona), Amancio (Real Madrid), Velasquez (Real Madrid) en Gento (Real Madrid). De eerste ontmoeting tussen beide ploegen, woensdag 3 april in het Lon- dense Wembleystadion gespeeld, leverde een zege van 10 voor Engeland op. TalGligoric: weer remise BELGRADO De Russische groot meester Michael Tal en de Joegoslaaf Svetozar Gligoric zijn in hun zevende partij uit de tweekamp voor de kwart finales van het kandidatentoernooi na 41 zetten remise overeengekomen. De stand is nu 3%3%. In Porec, in het noorden van Joego slavië, is een begin gemaakt met de tweekamp tussen de Deen *Bent Larsen en do Hongaar Lajos PorÖBoh. ZIJ deel den Én da eerfltn paa«j hel punt Jan Janssen op twintig seconden van leiderstrui GIJON De grote verliezer van de 12e etappe van de Ronde van Spanje was Rudi Altig. De Westduitser, die in de elf voorgaande ritten steeds op de voor grond trad, kwam ruim negen minuten na de winnaar binnen en viel daardoor terug van de eerste naar de vijftiende plaats. Jan Janssen schoof, dank zij de Brit Michael Wright deelde in de malaise van Altig en zakte af naar de zestiende plaats. Jan Janssen schoof, dankzU de terugval van beiden, op naar de tweede plaats met slechts twintig seconden ach terstand op de nieuwe leider Perez Frances. De Fransman Lucien Aimar en de Italiaan Vittorio Adorni maakten de strijd in deze eerste etappe waarin zij het kleine cols waren opgenomen. Tijdens de veertien kilometer lange af daling van de Pajares ontsnapten zij uit het peleton. De hoofdmacht reageerde fel op deze actie en viel in talrijke kleine groepen uiteen. Op de top van de Rebollade hadden de Belg Spruyt en dc Spanjaarden Perez Frances, Errandonea, Uribezubia en Goyeneche zich bij het leidende tweetal gevoegd. Een groepje met Jan Janssen en Felice Gimondi volgde op veertig seconden, terwijl het grote peleton met de drager van de gele trui, Rudi Altig, vijf minuten achter lag. Bij het nemen van de laatste hindernis, de Manzadena, smolten de voorste twee groepjes samen. Kort voor de top sprongen Perez Frances, een bekwaam klimmer, en Spruyt weg. Gezamenlijk bouwden zij een geringe voorsprong op. Perez Frances bleek op Uitslag Lopez Rodrlgi mondt (It) z.t., 5. Janssen (Ned) z.t., Adoml (It) z.t.: 7. Lopez Carrll (Sp) z.t V. Diaz (Sp) zt.; 9. Goyeneche (Sp) z.t 10. Lasa (Sp) z.t.: 11. Echeverria (Sp) 12. Uribezubia (Sp) z.t.; 13. Aimar (Fr) 14. Errandonea (Sp) z.t.; 15. Otano (Sp) 32. Altig (W-Dld) 7.15.06; 41. Haast 7.15.01 Het algemeen klassement na de twaa etappe Is: 1. Perez Frances (Sp) 52.50.11 Jansen (Ned) 52.50.30 3. Errandonea (Sp) 52.50.40 4. Spruyt (Belg) 52.50.50 5. A" (Fr) 52.51.IV. 6. Gomez del Moral (Sp) 52.: 7. GLmondl (It) 52.51.26 8. Echeverria 52.51.30 9. Vclez (Sp) 52.51.33; 10. Adorni Ducasse (FT) 52.52.12; 12. Otano (Sp) i Momene (Spanje) 52.57 (Ned) 53.00.48. Altig (W-Dld) Beroep Clay afgewezen NEW ORLEANS Het beroep dat de van z(jn wereldtitel in het zwaargewicht vervallen verklaarde Cassius Clay heeft aangetekend tegen zijn veroordeling wegens weigering dienst te nemen in het Amerikaanse leger, is gisteren door de rechtbank in New Orleans afgewezen. De federale rechter in Houston had Clay vorig jaar juni veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf en een boete van 10.000 dollar (ruim 35.000 gulden), de maximale straf die kon worden geëist. Clay werd toen op borgstorting vrij gelaten en tekende hoger beroep aan. Britse favoriete ainazonetitektrijd ROME De Britse Anneli Drummond Hay is na twee van de drie onderdelen de grote favriet voor het Europese springkampioenschap voor in Rome wordt gehouden. Zondag won zij het jachtspringcon- cours, gisteren werd zij met de Italiaan se Giulia Serventi ex aequo eerste in het tweede onderdeel. De Britse, die Merely A Monarch reed en de Italiaan se met Gay Monarch deelden de eerste plaats met vier punten. De Frangaise de Poumeyrol werd met Guart de Cham pagne derde. Anneli Drummond Hay heeft een voor sprong van 6.5 punt op de Franse ama zone Janou Lefenvre, die tweede is in de algemene rangschikking. Billie King won eerste proftoernooi LONDEN De Amerikaanse Billie Jean King is gisteren winnares geworden van het eerste proftoernooi, waarin zU In Engeland uitkwam. De Wimbledonkampioene werd 900 pond sterling (een kleine 8000 gulden) rijker, doordat zij in de finale na felle strijd met 4—6, 9—7, 7—5 won van de Engelse Ann Jones, waartegen zij ook uitkwam in de eindstrijd van het Wimbledontoernooi van vorig jaar. De beslissing viel na 105 minuten spelen. Davis-Cuptoernooi FREIBURG West-Dultsland heeft de Davis Cupwedstrijd tegen Zwitserland met 41 gewonnen. De tegenstander van West-Duitsland in de volgende ronde is Bulgarije. Noorwegen versloeg Luxem burg met 41. (Vervolg van de voorpagina) UTRECHT (ANP) De nieuwe dienst regeling van de Ned. Spoorwegen, die op zondag 26 mei van kracht wordt, geldt maar voor vier maanden: op 29 september gaat de dienstregeling 1968- 1969 in die een looptijd heeft tot 31 mei 1969. Dc spoorwegen zijn weer terugge vallen op het oude systeem van een zo mer- en wintcrdienstrcgeling in plaats van een spoorboekje dat een heel Jaar geldig is, omdat enkele belangrijke ver beteringen, die vow 1969 waren voor zien, al in september van dit jaar kun nen worden doorgevoerd. Dat betekent overigens niet, dat de zomerdienstregeling nog niets nieuws te bieden heeft. Zo maakt de inzet van het nieuwe materieel een belangrijke ver snelling mogelijk op de lijn Utrecht-Lei den. Bovendien wordt de frequentie op dit traject verhoogd tot twee treinen per uur. worden versneld. Zo zijn tijdwinsten ge boekt in de sneldienst tussen het westen en het noorden en oosten van het land. De weekendspitstreinen van het noorden worden versneld. In de spitsuren zal, als een eerste stap naar een integrale frequentieverhoging aan de dienst tussen het westen des lands en Arnhem een aantal treinen wor den toegevoegd. Van de drie treinen per uur, die er op Op Duindigt fors bezette draverijen (Van onze paardesportmedewerker DEN HAAG Duindigt heeft woens dagmiddag een programma van acht zeer fors bezette draverijen, aangevuld met twee rennen die ook kunnen mee vallen. Typisch is het dat voor een woensdagmiddag in de klasse met een wlnsom tussen de vijftien- en vijfen dertigduizend gulden toch wel achttien paarden aan de start komen. Het is eigenlijk maar een heel gewoon koersje over 2100 meter, maar als ze nou toch met achttien komen, zullen ze er ook wel tegenaan gaan. Dyveke D kan men altijd als winnaar proberen. Betrouwbaar is zij niet, maar dat geldt in nog sterker mate voor bij voorbeeld Canard S. Blanchefloor moet helemaal van achteraf komen, Dougalls Stern kan het moeilijk krijgen in het volle veld. C. Damascus B heeft onlangs gewonnen en regelmaat in verrichtingen is nooit zijn sterkste punt geweest. In de koers daarvoor over onregel matig gesproken loopt Ycrungstar, een van de snelsten op onze banen, maar heel moeilijk. Hij is de eerstaangewezene om Ernie Rita op pure snelheid te ver- De koersen beginnen om vier uur. Het programma luidt: Pascalprijs (2000 m, autostart, met trio): Gav Rodney, Fletcher D, Full House. Outsider. Esther H. Edisonprijs (2040 m): Franca H., Full Time, Flierefluiter. Outsider: Fille d'Unique. Wattprijs (2000 m, autostart, met trio): Dynamica, Edoublalse, Fablola Spencer. Outsider: Edelpapegaai S. Alaricprijs (ren, 1350 m): Rolanda, Beautiful Girl, Paladijn. Daltonprijs (2000 m, autostart): Young- star, Ernie Rita, David O 11. Outsider: Donna Fez. Torricelliprijs (2100 m, met trio): Dyveke D, Blanchefloor, Dougalls Stern S. Outsider: Canard S. Huygensprijs (1600 m, autostart): Diana R, Cyrano Silk, Bretteur. Voltprijs (2120 m)g met trio): Faola Hollandia, Benjamin, Emprit S. Bewildredpnjs (ren, 190U m. met trio): Blue Crest, Pin Money, Golden Tudor Archimedesprijs (2000 m, autostart)- Eland, Fannie Blankers, Dalila Regina. ALBERT DEKKER OVERLEDEN HOLLYWOOD (AP) Dc veteraan toneelspeler en filmspeler Albert Dek ker, die ook gespeeld heeft in de films „Two years before the mast" en „East of Eden", werd zondag dood in zijn wo ning aangetroffen. De politie zei dat Dekker, 62, zich in een afgesloten kamer had opgehangen. Dekker speelde meest al karakterrollen, Hij werd In New York City geboren en maakte zijn filmdebuut met de „The great Garrick". het ogenblik tussen Den Haag H.S. en Rotterdam Hofplein rijden, wordt er na 26 mei één doorgetrokken tot Rotterdam C.S. Deze uurdienst biedt goede aanslui tingen met de verbindingen van en naar het zuiden via Dordrecht en met hot noorden en oosten via Utrecht Tussen Utrecht cn Den Haag en Utrecht en Rotterdam gaan drie treinen per uur rijden. Ook in de internationale treinverbin dingen zijn verbeteringen doorgevoerd. Zo zal de reis met dc TEE-treinen Rlu-innold. Rheinpfeil. Rembrandt. Htoi- le du Nord en He de France door opvoe ring van de snelheid tot 160 kilometer per uur op gedeelten van het Duitse cn Franse trajact met vijftien tot twintig minuten kunnen worden bekort. De lit* de France bijvoorbeeld rijdt het traject Amsterdam-Parijs na 26 mei in vijf uur en twee minuten. Ook de reistijd mot een aantal D-treinen naar en van Zwit serland, Scandinavië en Oostenrijk wordt met een kwartier tol een half uur be kort. Alle autoslaaptreinen gaan hun reis vlotter afleggen. In de meeste gevallen wordt een tijdwinst van 30 45 minuten geboekt, terwijl de autoslaaptrcin Am- sterdam-Vlllach de kroon spant met een reistijdverkorting van maar liefst twee uur op de heen- en een op de terugweg. Twee kerken dicht in Schiedam SCHIEDAM (KNP) Dr St.-Liduina (Frankenlandse) kerk te Schiedam zal worden gesloten en op 1 oktober open baar worden verkocht. De Sint-Jan de Dopcrkerk aan de Lange Haven zal ge sloten blijven ondanks bet feit dat Mo numentenzorg een subsidie heeft toege legd voor restauratie en onderhouds- Vorlg Jaar november reeds besloot de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, dc drie parochies van dc oude binnenstad van Schiedam samen te voe gen tot een parochie met als kerk de O.L. Vrouw Rozenkrans aan dc Singel Maar op den duur zal ook hot bandha ven van de Singelkerk economisch niet meer verantwoord zijn. Men hoopt dan ook binnen ongeveer 10 jaar een nieuwe definitieve voorziening te hebben getrof fen. Senator. Do 90-jarige Carl Hayden, democratisch senator voor de staat Ari zona. heeft na een parlementaire loop baan van 56 jaar besloten na afloop van zijn mandaat, op 2 januari volgend jaar, zich niet herkiesbaar te stellen. Haydens parlementaire loopbaan is de langste uit de geschiedenis van hel Amerikaanse congres. Hij heeft ilnds Arizona in 1912 staatsrechten kreeg, de staat vertegen woordigd. mmm Voor elke olympische sport heeft het Mexicaanse organisatiecomité speciale tekens laten ontwerpen. Eerste rij van links naar rechts: atletiek, wielrennen, zeilen, roeien, kano-kajak. Tweede rij: zwemmen, schieten, gewichtheffen, hippische sport, gyjnnastick. Derde rij: volleybal, basketbal, hockey, voetbal, waterpolo. Vierde rij: boksen, worstelen, schermenmoderne vijfkamp en de vijf olympische ringen. Gesprek in EEG-verlxind AMSTERDAM (ANP) Het is nood zakelijk. dat in Europees verband wordt gestreefd naar meer concentratie in de chemische industrie om daarmee te trachten op gclUkc voet te komen met Amerika. Nederland zal daarin moeten trachten een even sterke plaats In te nemen als bijvoorbeeld het geval Is hjj Unilever op het gebied van voedings middelen in Europa. Dit is het oordeel van het bestuur der Vereniging van de Nederlandse Chemi sche Industrie (VJ4.I.C die op 17 mei Failliet AVGA naar Nedlloyd AMSTERDAM Na een emotionele vergadering heeft de tafeltennisvereni ging AVGA, uitkomend in dc ereklasse B, gisteravond met driekwart meerderheid besloten de vereniging op te heffen en in zijn geheel over te gaan naar Nedlloyd, de huidige landskampioen. Reeds geruime tijd ondernam AVGA, gezien de te verwachten financiële moei lijkheden, pogingen opgenomen te wor- j den in een grote sportvereniging. Dit stuitte echter op interne moeilijkheden, totdat bij Nedlloyd belangstelling bleek te bestaan. De titelhouders bezitten naast het kampioensteam weinig reserves. Doordat het hoofdbestuur van de Nederlandse Tafeltennisbond toestem- ming gaf de plaatsen van AVGA in competitie over te nemen zal Nedlloyd I het volgende seizoen met twee teams in j de ereklasse uitkomen. Bovendien krijgt vereniging een sterke Junioren- I Op mos plaatsen i land kamt een 1968 50 jaar bestant. In dit verband het een gelukkig idee, meent het be stuur, dat eind van deze maand in Parijs oen rondetafelgesprek tussen de E.E.G - landen zal plaats vinden, waar tal van kopstukken uit de Europese chemische industrie aanwezig zullen zijn. Er zal in het bijzonder worden ge sproken over de maatregelen in hel -kader van de EE G. die nodig zijn om tot verdere concentratie in de chemische industrie te komen. In het jaarverslag over 1967 laat d. V.N.C.I. zich iets minder optimistisch urt over de uitbreidingen van de che mische industrie ln het Noordzeekanaal- gebied dan enkele jaren geleden het geval was. Ook dit jaar zal de chemische Industrie weer veel moeten Investeren. Men schat in 1968 voor een bedrag van ongeveei 1 miljard gulden. Wat betreft het vervoer* van gevaar lijke stoffen over de weg wordt ver wacht, dat omstreeks 15 mei een her ziening van het ontwerp over dit ver voer van kracht zal worden. Over de reglementering van de luchtverontrei niging valt nog maar weinig tc zeggen. De V.N.C.I. hoopt, dat nog dit Jaar een wet op de luchtverontreiniging zal woi - den ingediend. De V.N.C.I. acht dc prognose van het Centraal Planbureau, dat in 1970 een omzet van ruim tien mlltard gulden voor deze industrie mogelijk zul zijn, nog steeds haalbaar. Het concern ver wacht de komende Jaren sterkere stij gingen van de omzet. Op 17 mei wordt ln het circus ln Scheveningen het jubileum gevierd Hierbij zal ook prins Bernhard aan wezlg zijn. Astronaut maakt noodlanding HOUSTON (Rtr) De Amerikaan - se astronaut Neil Armstrong heeft zich met een parachute weten te redden uit een toestel waarmee landingen op dc maan moeten worden gesimuleerd, kort voordat het bij de luchtmachtbasis El lington in Texas neerstortte. Armstrong maakte in maart I960 een noodlunding het Russische getelsohap met de Gemini-8, nadat deze bulten zij.. baan rond de aarde was gerankt.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7