BEJAARDEN ZWAAR GEDUPEERD DOOR SNEL INGRIJPEN OVERHEID SfcKflÜÏ Vijf jaar voor valse munters HERRIESCHOPPERS 10 WEKEN IN CEL Slechte remmen dwingen metro tot slakkegang Faillissement Jeebytehuizen „Amsterdam vraagt hogere prijzen Mysterie rond twee vermiste jongens Transplantatie van nier in Nijmegen Pall Mall Export Premier: werkloosheid geen reden voor rellen Niet gerekend op inbouw automatic Voor sportieve i aktieve mensen DINSDAG 7 MEI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 'fADVERTENTIE) „Jeeby" is failliet. Mijn grote fout is, dat ik 'n idealist ben". De man, die zichzelf met deze woorden licht theatraal uitgesproken beschuldigt, is J. Jekel (50), die onlangs failliet werd verklaard. Hij exploiteert de Jeeby- bejaardentehuizen. („Die naam is gevormd uit de voorletters van mijn kinderen", zegt hij). Twee centra in Doorn en een in Driebergen staan nu leeg, de twee tehuizen in Valkenburg draaien nog. Een inconsequentie, waarvoor de heer Jekel de provincies Limburg en Utrecht verantwoordelijk stelt, die een verschillend beleid ten aanzien van het bejaardenprobleem zouden voeren.- „Goed. ik was failliet. Maar dal was nog geen reden om mijn tehuizen te sluiten. Dc bejaarden hadden daar rustig kunnen blijven. Het zou hun aan niets tekort zijn gekomen, want mijn crediteuren bak kers, groenteboeren en slagers hadden wel ver trouwen in me. Maar in de provincie Utrecht werd het faillissement onmiddellijk aangegrepen om me er uit te werken. De verschillende gemeentebesturen werden gewaarschuwd en de vriendschapsbanden tus sen de oudjes ik ben voorstander van betrekkelijk kleine centra van 20 tot 30 bewoners werden in een week tijd verscheurd. De een werd naar een an der tehuis overgebracht. Anderen gingen zo lang in hotels. Weer een ander moest naar een zoon in Kat wijk. Er is niets van overgebleven. De huizen staan De heer Jekel zit op de rand van een bank in de woonkamer van zijn riante bungalow in Doorn („die zal nu ook wel onder me vandaan verkocht worden") en speelt mistroostig met een pakje sigaretten. „Ik ben het er wel mee eens, dat de overheid ernaar streeft om de exploitatie van bejaardentehuizen uit de particuliere sfeer te trekken. Want tenslotte kan iemand zo'n tehuis uit winstbejag beginnen. Maar ik geloof niet, dat het zo abrupt moet gebeuren. De overheid loopt te snel van stapel. Daar is niemand mee gediend, de bejaarden in de allerlaatste plaats. Die staan nu op straat. Het is nog steeds zo, dat 80 procent van alle centra in particuliere harden is. Als dtc allemaal zo snel gesloten moeten worden als de mijne, dan zal er een enorme chaos ontstaan. Want de overheid kan al die mensjes niet opvangen. Bij mij stond winst niet op de eerste plaats. Mijn doel was om zo snel mogelyk Waarom in Oostberlijnse gevangenis IVan rm onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Amsterdamse politie en hel ministerie van Bui tenlandse Zaken doen uiterst ge heimzinnig over de twee jongelui uit de hoofdstad fotograaf Lood van Bennekom en tekenaar Ruud Sternau, beiden 21 jaar die op de zomerse zondag. 21 april even naar Zandvoort zouden gaan. en die nu, 16 dagen later. In Oost- Berlqn in de cel blijken te zitten. De autoriteiten weten, dat het duo (erg bevriend, maar niet avontuur lijk van aanelg en niet politiek geëngageerd) ln gezelschap van twee andere Amsterdammers van Hannover naar Oost-Duitsland is gevlogen. Die twee mannen zijn ln de hoofdstad teruggekeerd, maar ze zijn nog niet gehoord en hun iden titeit wordt geheim gehouden Dat Lood en Ruud achter het ijze ren gordijn zijn verdwenen om de riskante mensensmokkel te bedrij ven, achten de ouders van beider jongelui ondenkbaar. Mevrouw Van Bennekom zegt daarover: „Ze zijn helemaal niet avontuurlijk. Lood woont gewoon bij ons thuis en ver dient goed ln de zaak van zijn vader- Als hij 's avonds niet kwam eten. dan belde hij keurig op. Trouwens: als ze iets van plan wa ren geweest, zouden ze toch min stens een jas en een tandenborstel hebben meegenomen. Ik geloof, dat ze geronseld zijn dat ze zich door eer. avontuurtje hebben laten mee lokken ln de gedachte ach. we zijn maandag toch weer thuis" De politie heeft een verhoor afge nomen aan één van de mannen, in wier gezelschap de twee verdwenen Amsterdamse jongelui naar Oost- Berlijn zijn gereisd. Deze man be weert, zelf ln West-Berlijn te zijn gebleven. Van zijn celgezel, die aan arrestatie wist te ontsnappen, zou hij hebben gehoord, dat Lood en Ruud waren opgepakt. Het stil zwijgen van de politie over het hoe en wat van de expeditie blijft ge handhaafd. „Wij hebben de jongens opge spoord en de ouders van hun ver blijfplaats ln kennis gesteld", aldus een woordvoerder van de politie- Daarmee is onze taak afgelopen. Buitenlandse Zaken en natuurlijk de ouders zelf moeten de rest Door het ontbreken van diploma tieke betrekkingen met Oost-Duits land is het voor het ministerie van Buitenlaindse Zaken uiterst moei lijk informaties over deze en der gelijke affaires te krijgen De enige weg. die het departement kan be wandelen is de inschakeling van het ln West-Berlijn zetelende con sulaat-generaal. Dit is inmiddels Het is, volgens een woordvoerder van het ministerie, al een dagen vergend probleem om te ontdekken waar de arrestanten zich bevinden en hoe de beschuldiging luidt- Pas dan kan het ministerie beraad slagen over de vraag op welke ma nier er verdere acties ondernomen kunnen worden. De moeilijkheid blijft echter, dat er geen directe contacten op regeringsniveau mo gelijk zijn. Priesters Limburg leggen ambt neer ROERMOND (KNP) Na overleg met de bisschop van Roermond mgr. P. Moors, heeft H. M. H. Bogers besloten het priesterambt neer te leggen. Hij zet zijn studie in de sociologie te Tilburg voort en is voornemens na beëindiging van zijn studies zich aan te bieden om als socioloog binnen de Kerk werkzaam t« zijn. Varder heeft J. P. L. G. Offermans het priesterambt neergelegd. Hij was geestelijk verzorger aan de prof. Pompe- klinlek te Nijmegen tehuizen uit de grond te stampen, waar de bejaarden dan in konden. Voor 440.per persoon en voor 800.per echtpaar per maand. Dat is echt niet zo veel, want de gemeente Amsterdam vraagt nu al 550.per persoon per maand. Voor die bedragen bood ik flinke kamers en een goede voeding. Soms leed ik op het ehe huis wat verlies, maar dut com penseerde ik met de winst van een ander. Voor me zelf hoopte ik, dat ik deze bungalow zou kunnen blijven bewonen, ook na mijn 65ste jaar. Was dat nou zoveel gevraagd? Kennelijk wel. Ik groeide te snel. Een verschijnsel daarvan is dat je gebrek aan liquide middelen krijgt. En toen kwamen de inspectrices van de provinciale bejaardenzorg zeggen, dat hier een licht moest komen, daar een brandgang en belletjes boven alle bedden. Daarvoor had ik geld nodig en ik zat al moeilijk. Bij de overheid was niets anders te krijgen dan tegenwerking. Brandgangen hebben ze je gevraagd en wel zo gauw mogelijk. Maar ze ver geten dat voor die bejaarden een klein beetje liefde van de directeur veel belangrijker is dan een brand gang meer of minder", aldus de failliete heer Jekel. Een zegsman van het Utrechtse provinciehuis deelde mee, dat de Jeeby-tehuizen zoveel tekortkomingen vertonen, die voor 15 mei a.s. zouden moeten zUn verholpen, dat Ged. Staten waarschijnlijk via de rech terlijke macht zouden hebben gestreefd naar een sluiting van de centra. Het faillissement heeft dc ont wikkeling echter versneld. (Va rrespondent) De bekende Belgische. Jilmactrice Agnes Sj bezig met het verfilmen van een rolprent de weinige draaipauzes had zij toch nog 'i is momenteel in Rome druk de lente in die stad. Tijdens te poseren op de Trappen te midden van kleurrijke en genrrijke azalea's NUMEGEN-GELEEN Een medisch team van de universiteitskliniek ln Nij megen heeft een geslaagde niertrans- I plantatic verricht op de 28-jarlge Ir. P. j Höolistcnbach uit Geleen. De ingeplante nier, afkomstig van een overledene, begon na circa 4U uur te functioneren. Het betreft hier de vierde niertransplantatie in de Nijmeegse kli niek en de elfde in Nederland. Ir. Höch- stenbach had al geruime tijd een ziekte aan belde nieren, waardoor hij genoopt was geregeld naar Nijmegen te reizen om zijn bloed te laten zuiveren door een kunstnier. Vrijdag kreeg de heer HÖchstewbach bericht, dat men een nier voor transplan tatie beschikbaar had. In de nacht van vrijdag op zaterdag wer dde operatie ver richt. Een transplantatie had er voor de heer Höchstenbach al langer Ingezeten. Zijn vaderh ad zich namelijk bereid verklaard I een van zijn nieren af te staan ten be hoeve van zijn zoon. Zover hoefde het echter niet te komen. Na „dikke deur' nu duur tapijt voor provinciehuis Van onze correspondent) DEN BOSCH Terwijl de afdeling Noord-Brabant van- de vereniging van Nederlandse gemeenten zich inspant om 170.000 gulden bijeen te krijgen voor de „dikke deur", die zij het provinciaal be stuur cadeau wil doen, zijn ook in de kringen van het Brabantse bedrijfsleven plannen gesmeed om een kostbaar ge schenk aan te bieden ter verfraaiing van het nieuwe provinciehuis. Gedacht wordt aan een wandtapijt voor de ontvangst zaal, die, evenals de Statenzaal, waar voor de „dikke deur" bestemd is. onder gebracht zal worden in de laagbouw van het complex. Het wordt een kolossaal tapijt, want dc provincie wil er een wand van 7 bij 24 meter „geheel nagenoeg ge heel" mee bedekken. De conservator van het Stedelijk Museum in Amsterdam zei ons gisteren, dat een tapijt van pakweg 150 m2. (de wand is 168 m2. groot) „waarschijnlijk het grootste in Neder land" zal zijn. „Het zal wel duur wor den", voegde hij eraan toe, „maar het is natuurlijk geweldig om zo iets te heb ben hangen"! ledereen kan een lange sigaret maken. Maar alleen Pall Mall maakt hem béter - die maakt King Size Pall Mall Export! Met of zonder filter. King Size Pall Mall Export is de sigaret met de geurige, formidabele, veel betere tabak. Mgfo King Size Pall Mall Export-veel beterl 20 Pall Mall Export f.1.50 MAASTRICHT (ANP) Conform de eis is de 37-jarige vlashandelaar Aimee C. uit Kerkrade veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf wegens het vervaardigen van circa 10.000 valse biljetten van hon derd gulden. Het vonnis was één week uitgesteld om een ambtenaar van de Bin nenlandse Veiligheidsdienst en twee jour nalisten te horen in verband met de be weringen van de verdachte dat hij in op dracht van de Indonesische ambassade in Den Haag had gewerkt. Uit deze getuigenverhoren is echter geen verband komen vast te staan tus sen de Indonesische ambassade en de valsemunterij in Kerkrade. De 25-jarige vrouw van C. werd veer tien dagen geleden conform de eis ver-1 oordeeld tot negen maanden gevangenis straf, waarvan drie voorwaardelijk. De medeplichtige van C., de 49-jarige Haag se koopman Hein rich B, werd conform de eis veroordeeld tot vijf jaar gevan genisstraf. Prof. dr. ir. R. M. M. Oberman: (Vow onze correspondent HENGELO. „De treinstellen van de Rotterdamse metro z(jn qua remmen de slechtste van alle metro's, die lk tot dusver ln de wereld gezien heb. Ze zijn ingesteld op de vaardigheid van de be stuurders. Dat is technisch helemaal niet meer nodig". Met deze opmerking gooide de Delftse hoogleraar prof. dr. ir. K. M. M. Oberman (schakeltechnlek en tech nische informatieverwerkende techniek) een grote knuppel in de aandeelhouders vergadering van het Holecconcern. Directeur Ir. .1. de Vries (Smit-Slik kerveer) kwam hiertegen in het geweer, zonder nochtans de essentie vftn het betoog van de hoogleraar aan te tasten, die niet kon inzien waarom men ln de metro niet hetzelfde soort systeem heeft toegepast als in moderne liften. „Zelfs de nieuwste voertuigen van de Amster- (Van een onzer verslaggevers) BREDA l)e meervoudige kamer van de Bredase rechtbank heeft vonnis ge wezen in drie vais de tien zaken, die vrijdag j.l. door de rechtbank behandeld zijn. Toen stonden tien personen terecht, die ervan verdacht werden betrokken te zijn geweest bij de Wlliebrordse rellen. Drie ervan heben gisteren hun vonnis horen uitspreken. De 18-jarige P. M. G. werd veroordeeld tot tien weken, waarvan twee voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en aftrek van de tijd in voorarrest door gebracht. Hij wordt ervan verdacht een adjudant van de rijkspolitie te hebben mishandeld en stenen te hebben gegooid naar de politie. Tegen G. waren drie maanden geëist, waarvan del ijk met aftrek van 1 Voor wat de 21-jarige C. J M. M. be treft, achtte de rechtbank het primair ten laste gelegde bewezen. M. wordt er van verdacht tijdens de rellen de menigte te hebben opgeruid en gemene scheld woorden te hebben gebezigd tegen een wachtmeester. Hij zou zich in de rebellen hebben gestort zonder te weten waar het om ging. M. gaf toe die 'avond te veel bier te hebben gedronken. In 't proces verbaal werden 30 glazen bier genoemd. Hij werd veroordeeld tot tien weken ge vangenisstraf, waarvan vier weken voor waardelijk met aftrek. De eis van de officier van justitie luidde zes maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk. In de zaak tegen L. C. K. werd geen eindvonnis gewezen, maar een tussenvonnis. De ver dachte blijft in voorarrest, maar de rechtbank heeft de stukken opnieuw in I handen gesteld van de rechter-commls- saris voor het horen van nog enige ge- tuigen. K. werd eveneens van opruien verdacht en zou gedreigd hebben een wachtmeester te mishandelen. De ver dachte heeft ter zitting ontkend iets met de zaak te maken te hebben gehad en meende voor een ander te worden aangezien. Wie die ander was. wilde hij niet zeggen. De regering Is van mening, dat een hele reeks van op zichzelf staande fac toren tot de relletjes in St.-Willebrord heeft bijgedragen, Minister-president De Jong heelt dit gezegd in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Ass- mimi» (K.V.P.). Volgens de premier Is niet gebleken, dat er een oorzakelijk ver band bestaat met de in St.-Willebrord heersende werkloosheid. Hij wijst er In dit verband op, dat zich onder de arres tanten geen werklozen bevonden. Verder deelde de heer De Jong mee, dat ln Rucphen het politiekorps inder daad niet op volle sterkte is, ais gevolg van ziekte en het. normale; tekort, aan politiepersoneel. Dit zou echter niet heb ben geleid tot het ontstaan van een ge zagsvacuüm, omdat op korte termijn ver sterkingen kunnen worden aangevoerd. Minister Poluk (Justitie) heeft niet gehoord, dat er bij de opstand in St.- Willebrord postduiven zouden zijn ge sneuveld door bet gebruik van traangas. De minister zegt dit ln antwoord op vra- f ADVERTENTIE) gen van het Tweede-Kamerlid Wester terp (K.V.P.). De K.V.P.-afgevaardigde had uiteen gezet. dat er bij de bevolking van het dorp verbittering was ontstaan doordat een aantal kostbare postduiven het con tact met traangas niet had overleefd. Minister Polak zegt voorts, dat êen van de politieagenten ln Rucphen kennelijk het misnoegen van het publiek opwekt, „hoewei htj zijn taak correct, met ijver en met Inachtneming van de grenzen van zijn bevoegdheden vervultr. LISSABON (AFP) 159 Portugezen advocaten, schrijver», journalisten en priesters hebben in een brief aan het parlement in Lissabon opheffing van de I censuur op de pers geëist, zo is in oppo sitiekringen in de Portugese hoofdstad vernomen. De 159 stellen in hun brief, dat de censuur „41 Jaar geleden bij wij ze van voorlopige maatregel is ingesteld" en dat dat de perswet, in 1959 beloofd door premier Salazar, nog steeds geen realiteit is. Katholieke scholen V.S. onbetaalbaar WASHINGTON (KNP) O, K.Uioli. ke Kerk in de Ver. Staten heelt in t afgelopen j.iar 250 parochiescholen van de ruim Ift.000 moeten sluiten. De moei lijkheden liggen op finaneieel gebied. Zoal* bekend moet het katholiek onder- wij* door de katholieken uit eigen zak worden bekostigd, hoewel zij via de be lasting reeds deelnemen aan de finan ciering van het openhaar onderwijs. De directeur van het kerkelijk onder wijsbureau in Washington, mgr. Dono- hue, heeft in hol weekblad America voorgesteld, het katholiek onderwijs niet langer als voornaamste post op het ker kelijk budget te plaatsen. Praktisch komt dit neer op sluiten van zeer vele scholen. De Kerk kan beter het geld bijeenhren gen in een stichting, die alle mogelijke initiatieven op opvoedkundig gebied sub- sldëert. Met name in de negerwijken is er op dit terrein nog heel wat te doen, ook buiten schoolverband. Mgr. Donohue meent dat de katholie ke scholen niet zoveel meer van dc open bare verschillen. Met de sluiting van de eigen scholen zou het godsdienstonder wijs bulten de schooluren belangrijk moe ten worden uitgebreid. Donohue consta teert. dat dc Kerk in de Verenigde Sta ten. ondanks haar rijkdom, zich niet lan ger een compleet eigen onderwijsstelsel kan permitteren, zeker niet nu allerlei nieuwe vormen van apostolaat grote ka pitalen vereisen. Zij dient zich te be perken tot het exploiteren van enkele zeer goede scholen, open voor blank en zwart, waar toekomstige katholieke lei dend* figuren worden gevormd. damte tram zijn beter toegerust", zet prof. Oberman. „We konden niet anders", aldus ir. De Vries. „De metro is in vijf jaar van geleidelijke ontwikkeling opge zet, Omdat dc lijn zo kort Is, werd ons verboden technische experimenten uit te voeren". Prof. Oberman wees deze motivering af. Wanneer een opdrachtgever onwillig is, is het dc taak van de onderneming de opdracht zo uit te voeren, dat de mogelijkheden die er zijn er ook ln zijn. Het probleem van de gehele automatic is altijd dat tenslotte de opdrachtgever toch zegt dat zijn aanvankelijke tegen stand niet zo strikt bedoeld was. Meestal komt het erop neer, dat hij de proble matiek niet begrepen heeft. Het bedrijf kan daarbij rekening houden met het nieuwe systeem van aanleg en bouwen. Ir. De Vries bestreed dit. Het ts zelfs zo, dat de metro die thans reeds hard aan uitbreiding toe Is, deze uitbreiding pre cies zo wil hebben al» de huidige situa tie is. Ir. J. L. Boncbakker (directeur Hccmaf) voegde hieraan toe, dut men altijd probeert met de klanten mee te denken, maar daarbij worden door de klanten bepaalde limieten gesteld. Zo was het ook in dit geval. Na de Jaarvergadering zetten de dis cussies tussen prof. Oberman en lr. De Vries zich voort. Daarbij bleek dat pror, Oberman allerminst overtuigd was. Wan neer we thans nieuwe academische ge bouwen neerzetten mogen we daarin geen Iuchtkoelingssysteem toepassen, zei hij. Maar de mogelijkheden om dit op een later tijdstip te doen worden wel ingebouwd. Dat had ook bij de metro moeten gebeuren. Ir. De Vries zei dat dit niet mogelijk was, omdat vijf Jaar geleden een automatisch remsysteem nog niet bedrijfszeker was. Er Is wel een mechanisch remsysteem ingebouwd. Naar de mening van prof. Oberman voldoet dit niet aan de moderne eisen. Het systeem is afhankelijk van de be stuurder. De treinstellen komen thans met een slakkegang de stations binnen. Men had hier automatisch werkend* elektronische systemen moeten toepas sen, die precies kunnen worden afge steld op de plaats waar de trein moet stoppen. Wat met een lift kan, had men ook bij de metro niet mogen nalaten.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5