Dikke Deur - Willy Ruys - is 't oneens met doodvonnis over Pipo en de zijnen Metaal ver achter in automatisering Betogers bekogelen gebouw Telegraaf Voorgoed(?): dag vogels dag bloemendag kinderen WAAROM EEN SERIE STOPPEN ALS-IE ZO ENORM GELIEFD IS? O Dupli-kaaiït Taak voor BB in vredestijd Nederlander eet thuis met de feestdagen Journalisten uit China naar V.S. Nieuw bestuur voor N.S.R. Rademacher krijgt 5 jaar DONDERDAG 2 MEI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 HILVERSUM Rouw past teevee-kijkend Nederland. Nadat Annie M. G. Schmidt nood gedwongen euthanasie heeft toegepast op de bewoners van „Huize Klivia" en aangrenzen de „BoordevoT'-le percelen, hebben nu ook de Hoogmogende Heren van de En-Tee-Es het lot geworpen over het Hilversumse slaap drankje voor onze kinderen: Pipo en de zijnen. Nooit meer zullen de kleuters het „Dag vo gels, dag bloemen, dag kindertjes. zien als de inleiding tot de obligate slaapceremo- nieën als: potje, tandjes poetsen en naar boven! Nooit meer zullen onderwijzers in een opstelletje lezen: Ik was juist zeer van de bezige. Nooit meer zullen wij na deze tele- visionaire beslissing de Maagd van Hilversum (i.e. Mamaloe) de ezel Nononono lieflijk zien toedekken voor de nacht. Nooit meer ook zal het de teevee-kijkertjes zijn gegund zich te identificeren met de Dikke Deur en zijn zoe tige passie: Taartjes De Dikke Deur zelve (volgens de bur gerlijke stand Willy Ruys, 58 jaar, neef van wijlen Cor Ruys) is het niet helemaal eens met het over de teeveestrip uitgesproken doodvonnis. Achter een kopje koffie (zonder taartje.zegt hij het erg merk waardig te vinden dat we hier in Ne derland de gewoonte hebben een tele visieserie op zo'n hoogtepunt te stop pen. „D'r zit iets tegenstrijdigs in: er is nog nooit iemand populair ge worden door 'm niet te laten zien. Je laat 'm zien, hij wórdt populair, de mensen gaan van een acteur houden en dan ineens: stoppen, jongens! Bij zetten in een laatje". En dat laatste niet alleen figuurlijk, maar ook letterlijk. „Ik heb het meegemaakt met Max Douwes, die me een rol wil de laten spelen in een van zijn stuk ken. Een NTS-man trok een la open met een kaartsysteem, waarin ik óók was opgeborgen. Op mijn kaart stond getikt: Willy Ruys: politie-in- specteur, dokter. Anders niks. Dou wes heeft gewoon moeten vechten om me van de NTS voor juist dié rol geen dokter, geen politieman los te krijgen". Willy Ruys vindt dit een systeem, „dat misschien dertig jaar geleden opgeld kon doen, maar nu volledig uit de tijd is". Dertig jaar geleden was het zo, dat als iemand bij een pre mière een puntgave huisknecht op de planken zette, hij tot zijn (schame le) pensioen toe gedoemd was in die functie op de planken te staan. „Het is verdomd moeilijk om dóór die ene Dikke Deur in zijn historische automobiel, die hij om door al die taartjes niet dicht te groeien slechts zelden berijdt. Lopen is gezonder. Uit weggaan voor problemen roept andere op (Van onze correspondent) UTRECHT „De automatisering in de Nederlandse metaalindustrie ver toont een verontrustende achterstand vergeleken bij een aantal Europese lan den en de Ver. Staten. Als de metaal verwerkende industrie de concurrentie wil bijhouden zal zij belangrijke ar- beldsvervangende investeringen moeten Dit zei ir. B. Kruithof, de voorzitter van het technisch centrum dat in sa menwerking met de jaarbeurs de vol gende week in Utrecht de grote vakbeurs „Techni-show" organiseert. Ir. Kruithof gebruikte de zg. „nume rieke besturing" (een vorm van auto matisering in de metaalverwerkende in dustrie die geschikt is voor kleine se ries) als een vergelijkingsnorm voor de vorderingen in de automatisering. In de V.S. komt één numeriek bestuurde machine voor op 16.000 inwoners in Zweden 1 op 35.000 inwoners in Enge land 1 op 39.000 inwoners en in Neder land 1 op 210.000 inwoners. De computer heeft aan de deur van de werkplaats aangeklopt. De Neder landse metaalverwerkende industrie zal deze niet mogen negeren anders zal zij de concurrentie mei buitenlandse be drijven niet kunnen volhouden". Ir. Kruithof erkende tenvolle de sociale pro blemen en de vraagstukken van de op leidingen die met deze automatisering gepaard zullen gaan. „Het tragische van deze tijd is dat wij met de tech nische aspecten van de automatisering '^•a moeilijkheden hebben maar dat wij ons nog geen raad weten met de menselijke problemen die zij oproept. Zouden wij echter om die reden aan de automatisering voorbij gaan dan zou dit nieuwe menselijke problemen oproe pen". zo zei hij. Op de Techni-show worden 20 nume riek (d.w.z. door middel van ponsban den) bestuurde mataalbewerkingsma- chines getoond te midden van talrijke andere machines voor metaal- en hout bewerking. De vakbeurs die volgende week donderdag door minister De Block wordt geopend omvat behalve deze sec toren ook de pneumatiek en de hydro- liek en als nieuwe aanwinst de sector lastechniek. In deze laatste sector is de mechanisering nog het minst gevorderd 1 Nog 85 procent van het materiaal wordt j hier op ambachtelijke wijze verwerkt. De pneumatiek en de hydroliek daaren- tegen nemen als hulptechnieken voor mechanisering en automatisering een hoge vlucht. De pneumatiek wint in de schakel techniek zelfs een deel van het terrein terug dat zij aanvankelijk aan de electronica verloren had. In de sectoren die op de Techni-show aanwezig zijn neemt Nederland een be trekkelijk bescheiden plaats in: dit komt omdat er in ons land weinig in dustrieën zijn die machines voor me taal- en houtbewerking bouwen. De 386 Nederlandse firma's die op de Techni- show stands hebben zullen dan ook niet minder dan 2551 bedrijven uit 33 ande re landen vertegenwoordigen. Ongeveer 25 stands worden bezet door buitenland se bedrijven uit Europese landen die zelf hun produkten tonen. Duitsland is onder deze evenals bij de Nederland se importeurs het sterkst vertegenwoor digd. Verschillende Oosteuropese lan den komen zelf naar de beurs. Op de vakbeurs worden demonstra ties gegeven met toepassing van hy droliek. De rijksnijverheidsdienst zal in zijn stands laten zien hoe autonatise- ring reeds mogelijk is met behulp van catalogusartikelen. In deze stand kan men ook geïnformeerd worden over de toepassing van radioactiviteit in de me taalindustrie terwijl als tegenstelling de eerste Nederlandse draaibank (uil 1777) getoond wordt evenals een smidse uit het einde van de 18e eeuw. De talrijke draaiende machines op de Techni-show zullen samen evenveel stroom gebrui ken als een stad van 150.000 inwoners. rol, door de kleding heen te kijken. Het valt niet mee om je als regisseur in te denken dat die jonge acteur, die voor je staat in spijkerbroek en slobbertrui, óók in een of ander so- cietystuk kan spelen". Heer-lijke aankleding Willy Ruys zelf hecht veel waarde aan kleding. „Als je er als slobber uitziet, gaan ze je als slobber zien. Het heeft mij een hoop sores en een hoop geld gekost, maar nu zie ik er toch altijd als heer uit". (Draagt wei- gesneden blauw kostuum met pochet- te, hagelwit overhemd en parelgrijze das). Die heerlijke aankleding neemt toch niet weg dat de teeveekijkers altijd en overal in Willy Ruys de Dikke Deur uit de avonturen van Pipo herkennen. Of dat nu in Goor is, in Nice, in Hilversum of in Am sterdam. „In Goor kwam ik de socië teit binnen, daar zaten zo'n 30 man die riepen: „Ah, Dikke Deur." Ik was met vakantie in Nice, daar loopt een vader met zijn zoontje. Zoontje loopt op me af, herkent me sowieso. Va der zegt: „Jij bent., jij bent., ahh, je weet het zelf welIn Amster dam stop ik even om een kroket je uit' een automaat te halen. Er hoüdt een wagen stil, d'r springt een man uit, geeft me een hand, springt weer in zijn wagen en rijdt weg. Hier in Hilversum is een school voor moei lijk lerende kinderen, waar ze de he le dag Pipo en Klukkluk spelen". Kwartje voor handtekening Voor acteur Ruys is dat alles een be wijs dat Pipo, Klukkluk en hijzelf erg populair zijn. Waarom de NTS dan deze serie tóch stopt? („Voorgoed, want als zo'n programma eenmaal weg is komt het niet meer terug „Misschien zijn het onze salarissen. Vergeet niet dat er voor zo'n produk- tie van vier minuten toch een hele technische staf moeten opdraven Maar die populariteit zit 'm toch een beetje dwars. Het is wel leuk als je populair bent, is zijn mening, maar wat heb je eraan als je er niets mee doen kunt. „Als ik voor elke handtekening, die ik heb gezet een kwartje kreeg, hoef de ik nooit meer te werken. Als ieder kind dat nou van ons geniet, mij nou eens een kwartje zou sturen, dan kon (ADVERTENTIE) IVIijnh. J. Reyinga uil Groningen Prijswinnaar van f 100.- ik met dat geld weer andere kinde ren helpen. Dan zou je aan je be kendheid iets hebben. Geen kwartje voor een taartje, maar een kwartje voor een ander kind. Centimeter margarine Dikke Deur is al zou zijn teevee optreden anders doen vermoeden geen liefhebber van zoetigheid. De taartjes die hij eet, eet hij beroeps halve. „Ik heb er eens een keer acht achter elkaar moeten opeten omdat de opnamen niet goed lukten. Dat nóóit meer". Eenzelfde ervaring be leefde hij met de opnamen voor een reclamespot. „Ik moest toen als heer des huizes van die lekkere, ge zonde margarine eten. Wel een centi- innering). „Dat moest om de een of andere reden wel tien keer over. Ik gruwde ervan. Zei toen: „Kom ik hier om roomboter te verdienen en moet ik verd margarine eten". En dat waar de heren van de margarine- fabriek bijzaten. Kun je nagaan..." Zoals blijkt vervult Willy Ruys niet alleen de rol van de op taartjes ver kikkerd zijnde Dikke Deur. De tee veereclame eist hem nu en 'dan op en ook de radio. Sinds drie jaar zit hij bij de hoorspelkern. „Toen ik 25 was heb ik gezegd: als ik 55 ben ga ik bij de radio. En het is uitgekomen ook". Smoking naar de lommerd De carrière van Willy Ruys begon op 1 januari 1930. En wel in de revue „Goed Nieuws", waarin onder ande ren Johan Heesters meespeelde. „Die revue zou gaan in nu wijlen het Haagse Scala. Er stond een adver tentie in de krant dat ze figuranten zochten. Melden om 10 uur 's mor gens. Ik er om tien uur heen. Staat me daar voor de zij-ingang een rij van minstens 150 man. Ik denk: Wil- (Van onze parlementair*" redactie) DEN HAAG Op het ministerie van Binnenlandse Zaken beraadt men zich over de vraag of de organisatie Bescher ming Bevolking (BB) meer zou kunnen worden ingeschakeld voor hulpverlening bij rampen in vredestijd. Minister Beer- nink vindt, dat het met de BB de rich ting moet uitgaan van een „vredesram- penorganisatie ly, link zijn! En wandel langs do por tier aan de hoofdingang „Ik heb een afspraak met de directie" naar het kantoor. Ik klqp. „Binnen!" „Wat kom jij doen?" „Ik kom hier werken als figurant". Ik werd op slag aangenomen, tegen een salaris van 12 gulden per week. Maar ik moest wel voor mijn eigen smoking zorgen. Kostte toen 48 gulden, een maand sappelen.. Enfin, die revue draait drie weken, maar er komt geen kip. Ik sta weer op straat. Na een paar dagen herinner ik me dat mijn smoking van 48 piek nog steeds in de Scala hangt. Mooi ding om naar de lommerd te brengen, kun je weer een tijdje eten, denk ik. Ik de Scalatrap op, waar ik boven na een kort gesprek met een of andere func tionaris moest invallen in een operet te van Bijleveld. Ik speelde op de souffleur, maar kreeg toch een aan bieding om te blijven tegen weer een salaris van 12 gulden. Toen ik bij het zelfde gezelschap in Rotterdam een zestigjarige dokter speelde ik was toen net twintig kreeg ik een lo vende recensie van twee alinea's groot. Ik verguld ermee naar het directiekantoor. „Wat verdien ik nou?" Zegt Bijleveld: „Begin je nou ook al?" Maar ik kreeg toch twee gulden opslag. Dat werd toen veer tien piek per week". Rustig voortkabbelen Nadien volgden engagementen bij „Het Masker" met Jan Mus, Ko Ar- noldi, Cor Ruys en Joan Remmelts. Toen een aantal jaren „vrij toneel", een gastrol bij de Nederlandse Come- die, een gastcontract bij de radio en nu dan Pipo. ,En zo kabbel ik rustig voort", zegt Willy Ruys, „ik heb het naar mijn zin, ik verdien aardig". Wat hem ondanks zijn eigen goede Dikke Deur kreeg samen met Pipo. Mamaloe en Klukluk een onder scheiding van de Vereniging van Slechthorenden- verdiensten dwars zit is dat „het vak" zoveel werklozen telt. „Van de 500 acteurs hier irt Nederland hebben er ruw geschat zo'n 250 geen vast werk, en dat in een tijd waarin alles groeit en bloeit. Als er in dit land tien bouwvakkers op straat worden gezet, of er krijgen twintig textielarbeiders ontslag, dan staat 't halve land op zijn kop. Maar als Paul Steenbergen en nog een paar mensen een nieuw toneel plan opzetten, dat voor ettelijke ac teurs en actrices ontslag betekent, dan kraait er geen haan naar. De ac teurs die foetsjie moeten, daar vra gen ze de mening over zo'n plan niet aan. Men vraagt wel de mening van de heren directeuren en van do zake lijk leiders, maar niet van de geënga- geerden. Wél van de prominenten, niet van de kleinen. Maar zonder de kleinen (spreekt nu fel, geëmotio neerd), zonder de kleinen kunnen de groten niet werken. De groten gaat het toch wel goed. Ik kan me begri j pen dat ze „het nou wel eens gemak kelijker willen hebben". Maar laten ze in godsnaam niet vergeten dat zij gróót zijn bij de gratie van degenen die een minder groot talent heb ben en met dat kleine talent woeke- Willy Ruys zegt nadrukkelijk dat hij geen „oratio pro domo" houdt. „Ik kan er met mijn huidige werk best van komen. Mfjn oom Cor Ruys heeft me altijd verweten dat ik een com munist was. Maar ik heb hem altijd geantwoord: „Ik probeer alleen een beetje rechtvaardigheid in deze we reld te brengen". Leo Vandermecl llaugse politie slaat optocht uit elkaar (Van een onzer verslaggevers) DEN IIAAG In Amsterdam. Den Haag en Groningen is het gisteren lijden* de 1-meiviering tol ernstige on geregeldheden gekomen. lis Amsterdam probeerden demon stranten het gebouw van liet dagblad i de 'telegraaf te bestormen. In Den Haag sloeg de politie met bullepucs en gummiknuppel 'n I-mei- demonstratie uitren. g In Groningen verriehltr de politie arrestaties, na een 1-mei-demonstra tie, waarvoor geen vergunning was aangevraagd. De Amsterdam;^" politie verwachtte ongeregeldheden op 1 mei. Daarom wna uit vooiv.org het gebouw van de Telegraaf I onder bewaking gesteld. De relletjes begonnen na aankomst van de demon stranten op de Dam. Dessen waren eerder op de avond, nu afloop van een i 1-mei-manifestatie in de RAI, georganl- i seerd door vijf linkse Jongerenorganlstlea, met fakkels ii.iadl" binnenstad getrek- ken. Het eerste treffen tussen politie en j demonstranten was op de Singel. In de buurt van de Kulveretroat. Een pelefon van de mobiele eenheid drong de demon - I stronten naar het Rokin. ZU troffen demonstranten, die op de Dam naar een toespraak TOO een P-S.P.-leider stonden te luisteren. Het slot van de rede werd 1 niet afgewacht. Onder het roepen van j de Telegraaf moet. branden" trokken de 1-melvierders naar het krantegebouw. Brandende fakkels, lege flessen en vuur- j werk bekogelden het Telegraafgebouw. Er werd geen ernstige schade aangericht, j Gehelmde manschappen van de mobiele eenheid dreven de demonstranten j voornamelijk jongelui uiteen. Ook de I Dam werd met enkele charges schoon geveegd. De situatie op de Dam deed denken aan de ..Juni-opstand" van 1966. Tot het middernachtelijk uur bleef het on- j rustig. De politie verrichtte negen arm. talles. 's Middags deden zich al moeilijk I heden op de Dam voor. Enkele Jongelui hadden een bord opgesteld met een om - vang van 2.5 bij 1,5 meter, waarop leuzen stonden als „De Quay 1 and verrad ei", ..1 mol v: ir „Dood MD hot kapitaal" en „Mellema zuiplap" en „Demonstreer van avond op het Amstelveld". De politie nam het bord ln beslag en arresteerde twee knapen. Een 1-hiel-optocht door de Haagse bin nenstad is volledig uit de hand gelopen. Politie te paard voerde enige charge* uit I toen een deel van de ongeveer honderd socialistische, communistische en pacifis tische jongeren zich niet aan de route hielden en plotseling de Passage toren den. Er werden met gummiknuppels en bullepezen enige rake klappen ultge deeld. Tijdens het tumult, gleed een polltlepaard uit. en smakte tegen de I grond, zijn berijder ln zijn val met zich meesleurend Het krachtdadig optreden I van de politie sorteerde effect, want na een tientul minuten was het geselschap verspreid. De als vreedzaam geplande toch was ten einde. Er zijn geen arresta ties verricht. AMSTERDAM (ANP) Driekwart •an de Nederlandse gezinnen gaat met Kerstmis en Nieuwjaar niet buitenshuis ■ten. Dit is gebleken uit een onderzoek taar de consumptie van kalkoen tijdens Ie winterfeestdagen. Dit onderzoek is ingesteld in opdracht 'an het voorlichtingsinstituut van de Amerikaanse pluimveeindustrie in Rot terdam door het bureau voor marke- ling, markt- en motievenonderzoek te Hilversum. Buitenshuis wordt voornamelijk gegc- en in de grote steden en dan nog dooi de gezinnen met de hoogste inkomens. Als er thuis gegeten wordt, wil de huis vrouw wel iets bijzonders op tafel zetten. Bij de thuise ters wordt op eerste kerst dag aan kip (28 procent) de voorkeur gegeven boven kalkoen (12 procent), ko nijn (14 procent), eend (2 procent) of vlees (23 procent). De volgende dag wint het vlees het weer van de kip en eet 33 procent weer vlees. Met oudjaar kan wild en gevogelte liet eens meer wedijveren met vlees. Meer dan de helft (55 procent) eet dan vlees. Na de feestdagen keren de huis vrouwen weer terug naar de vleesscho tel. Minister Beernink heeft deze gedachte al besproken in een vergadering met de commissarissen van de koningin in de onderscheidene provincies. Het streven van de minister vloeit voort uit de be zinning op nut en taak van de BB, die is ontstaan nadat in een aantal gemeenten besluiten waren genomen om geen gel den meer voor de BB ter beschikking te stellen. In dergelijke gevallen werd door Gedeputeerde Staten de BB-uitga- ve toch alsnog op de begroting geplaatst, omdat de BB-uitgaven een verplichte post vormen. Het mee helpen zoeken door de BB in Rotterdam naar de daar verdwenen twee meisjes, de assistentie bij de windhoosramp in Tricht e.d. ziet men als voorbeelden van en nuttige taak voor een Bescherming Bevolking nieuwe stijl. LOS ANGELES (AFP) De V.S. hebben journalisten uit communistisch China officieel uitgenodigd naar de V.S. te komen om de campagne voor de pre sidentsverkiezing te verslaan. De uitnodiging werd tot de Chinezen gericht dooi Leonard Marks, direcleur van de voorlichtingsdienst van de Ame rikaanse regering. Hij vroeg de leiders in Peking in een rede op een bijeen komst van radio- en televisleomroep- aters in Los Angeles journalisten naar de V.S. te laten gaan om daar te zien hoe de Amerikanen hun president kiezen. Wij garanderen de journalisten volledi ge vrijheid, aldus Marks. UTRECHT (ANP) De Nederland se Studentenraad heeft een nieuw be stuur gekregen in die zin dat het op 23 april, tijdens het NRS-congres in Delft afgetreden bestuur-Bomhoff opnieuw mandaat heeft ontvangen. Het bestuur bestaat uit tien leden, van wie negen le- >t de studentenvakbeweging beho- i het tiende lid tot de Progressieve Studentenorganisatie. Er zullen, tenzij de grondraden zich daar tegen keren, eind november ver vroegde verkiezingen voor de NSR wor den gehouden. NEURENBERG (DPA) In de Beier se plaats Bamberg is vandaag de 62- jarige Franz Rademacher, voormalig ge- zantschapsraad op het naziministerie van Buitenlandse Zaken, tot vyf jaar gevan genisstraf veroordeeld wegens medeplich tigheid aan de moord op 1.300 joden In de herfst van 1941. De tijd dat hij ln voorarrest heeft ge zeten en door de Amerikanen na de oor log is vastgehouden werd op zijn straf maat in mindering gebracht. De open bare aanklager had 15 jaar geëist. Omstreeks half elf wa» de stoet, be geleid door politie, vertrekken vanaf het Malieveld en zou op de Prinsegracht worden ontbonden. Hoewel de fakkel- dragende Jongeren de tocht rustig Inzet ten, deden zich op het Binnenhof moei lijkheden voor. Daar begon een aantal jongeren „Revolutie" te roepen en er ontstond een hels spektakel. Er ontplof ten een aantal rookbommen en voet - zoekers ln de lucht. De politie greep in, toen oen deel van het gezelschap zich niet hield aan de route. De Groninger politie heeft Ingegrepen hij een 1-mpi-optocht, wuarvoor geen vergunning was aangevraagd. Ean groep van ongeveer 60 jongelieden wilde vanaf het hoofd.'tutlon ln optocht, door de stad nuar de Harmonie, waar de PB P. een 1-meiviering had georganiseerd. Er was evenwel geen vergunning aangevraagd. Men had zelfs geweigerd een dergelijke vergunning te vragen. Toen de politie de aanwezigen gelastte /.Irh te verspreiden, wrzetben enkelen dch hiertegen. Een vijftal jongelieden werd gearresteerd. Na oen langdurige scheldpartij tcerd deze demonstrant op de Amsterdamse Dam door de politie in de kraag geva

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5