Radio SaGeidócGotUKTttt □Dupli-kaat Hulde voor Carrellshow in Montreux Documentaire: „Die deutsche Opposition programma Overheidsgeld voor Tilburg se textiel Geen goedkope zwarte beertjes Havenarbeiders met studenten slaags Karei Doorman blijft varen als schade niet te hoog is Geen zuivelakkoord in Luxemburg bereikt PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 2 MEI 1968 Neo-nazi's in de eerste plaats zaak voor Duitsers zelf NATUURLIJK moet leder staatsman in de eerste plaats zyn viool zo bespelen, dat degenen, voor wie hij musiceert, gegrepen of aangenaam getroffen worden. Maar onderschat bondskanselier Klesinger de democratisch denkende Westduitscre niet, wanneer hij hen bezweert niet meer op de uiterst rechtse N.P.D. te stemmen, omdat er een vertrouwenscrisis in het buitenland ontstaat, terwyi de buitenlandse politiek van de bondsrepubliek nu eenmaal van d&t vertrouwen afhankelijk ls. Zo'n verklaring klinkt opportunistisch; zou Klesinger haar vlak vóór verkiezingen herhalen, dan durven we te garanderen, dat de waarschuwing van de Westdultse regeringsleider In deze vorm geen N.P.D.-asplrantstemmer bekeert en door het buitenland allesbehalve gewaardeerd zal worden. tot een serieuze politieke machtsfactor maakt, ls In de eerste plaats een belang voor het vertrouwen in de democratie by het Westduitse volk zelf. Bonn moet uit eigen overtuiging een beleid voeren tegen het extremisme van links en rechts. Klesinger gooit beslist de glazen van de Westdultse democratie in. wanneer hy omwille van het beteugelen van het linkse extremisme de ontplooiing van neo-nazisme tolereert èn omgekeerd. Maar Klesinger handelt maar weinig beter, wanneer hy zyn bevolking adviseert op het goede pad van de parlementaire democratie te biyven omdat anders de westerse bondgenoten boos en afwijzend worden. PER slot van rekening Is In de dertiger Jaren de Hltlermisère meer gediend door de halfslachtige houding van de kopstukken van de democratische partyen dan door de terreur van de nazlmlsdadlgers zelf. Wat heeft de democratie aan Duitsers die alleen maar hun fatsoen houden geen gedonder te krijgen met bondgenoten van wie ze zo niet economisch dan in elk geval toch politiek afhankeiyk zyn! Verkeerde waarschuwing DIJ het N.V.V. raakt men een beetje verbolgen, omdat het christelijke vakverbond er de laatste tijd meermalen biyk van heeft gegeven prijs te stellen op een eigen oordeel in actuele zaken. Psychologisch is de boosheid van het N.V.V. wel te verklaren; want terwijl in politici* de bereidheid tot het inslaan van nieuwe wegen bij de protestanten verhoudingsgewijze sterker aanslaat dan bij de katholieken, geeft de ontwikke ling in de vakbeweging een ander beeld Toch vermoeden we dat N.V.V.-secre- taris drs. Ter Helde het paard achter de wagen spant, wanneer hij in De Vak beweging het C.N.V. verwijt dat het in kwesties waarbij N.V.V. en N.K.V. als eenheid optreden, ook in het openbaar e»n eigen geluld laat horen. We be grijpen dat het N.V.V.-bestuur niet warm loopt voor een, overigens al weer wat verouderde, brochure waarin de kandi daat-voorzitter van het C.N.V. pleit voor handhaving van afzonderlijke christe lijke organisaties. Maar drs. Ter Heide grijpt voor waarschuwingen in de keerde zak, wanneer hij het C.N.V. op grond van haar mening om in sommige concrete zaken een eigen weg te moeten gaan verwijt „het zich belasten met schade aan de effectieve belangenbehar tiging voor de werknemers en voor di structuurhervormingen die in de maat- schnppij noodzakelijk zijn....". Zulke waarschuwingen kunnen rechts werken en bovendien is het niet bewezen dat de weg die het N.V.V. pre fereert, de juiste is. De samenwerking en integratie die de gehele vakbeweging begeert, kunnen alleen maar groeien als alle erbij be trokken partners zich mentaal open stellen voor eikaars argumenten en een partner niet dwingen tot het onderteke nen van verklaringen of beslissingen waarvoor ze in redelijkheid menen de verantwoordelijkheid niet op zich te kunnen nemen. Twintig jaar Israël r INTIG JAAR geleden werd, met de welwillende medewerking van de V.N., waaronder do Sovjet-Unie, de staat Israël geboren. De barensweeën zyn langdurig en moeizaam geweest. Ze ontstonden door de afwyzende, vyandlge en vooral haatdragende houding, die de meeste Europese volkeren Jegens hun Joodse burgers aangenomen hebben. Het oude volk ls, ln ballingschap bij andere volkeren, een volk gebleven. Het ls. twintig jaar geleden, een volk met een vaderland geworden. Twintig jaar lang hebben de Israëliërs met het zwaard ln de ene hand hun land verdedigd en met de ploeg in de andere hand de grond tot ontwikkeling gebracht. Dit heeft zyn stempel gedrukt op de hedendaagse Israëliër: zelfbewust en zeker van zyn zaak en ln niets meer geiykend op de joden ln ballingschap, die, bevreesd voor de dag van morgen, in sombere getto's byeenhokten. De staat Israël heeft de Identiteit bepaald van alle Joden op de wereld. Zy zijn de evenknie geworden van de volkeren, die hen, openiyk of bedekt, als uitvaagsel beschouwden en niet zelden als zodanig behandelden. Rond de wieg van Israël is verbitterd gevochten. Israël had, met de vanzelfsprekendheid van een erfgenaam, bezit genomen van de „heilige grond der vaderen". Het is een omstreden erfenis. Want de Arabieren beschouwden, en doen dit nog, Palestina als hun heilige grond. Dit ls de kern vam het conflict, waarvan het einde niet in zicht ls en dat beide partyen dwingt tot de tanden gewapende legers in stand te houden. Het Israëlische leger heeft tweemaal bewezen over een enorme slagkracht te beschikken. Dit leger is nodig voor de verdediging van de immer bedreigde grenzen. Maar de scheidsiyn tussen verdediging en aanval is vaag. Het accent is ln 1956 en 1967 verschoven naar de aanval. Zodoende voelen de Arabische buren zich even bedreigd door Israël als Israël zich bedreigd voelt door zyn Arabische buren. Een bedekte of openiyke strijd zonder uitzicht. Dat is een weinig aanlokkelijk perspectief. De vraag is gewettigd of een ander perspectief mogeiyk is. In sommige Israëlische gedachten leeft de grote Iaraëlisch-Arabische landenge- meenschap; de verzoening tussen Izaak en Ismaël. De eerste stappen daartoe zyn nog niet gezet. De grote parade in het thans ongedeelde Jeruzalem ls een stap ln de verkeerde richting. Nederland kiest president Y.S. (Vervolg van de voorpagina) De werkgroep wil de Nederlanders in d4 verkiezingen betrekken en aldus de Amerikanen doordringen van de vi gaande consequenties van hun keuze. In de eerste plaats zal een pocketboekje in de handel worden gebracht, waarin het belang en de motivering van de Neder landse actie wordt uiteengezet en waar in met de persoonsbeschrijvingen van de belangrijkste kandidaten voor het Ame rikaanse presidentschap aantreft, als mede hun denkbeelden over zaken waar bij Europa ook betrokken is. Tegelijk met het boekje krijgt men een opinion- card", waarop belangrijke opinies over de Amerikaanse buitenlandse politiek staan. De mensen moeten op deze kaart hun eigen opinie over deze zaken note ren. Twee weken voor de eigenlijke ver kiezingen (5 nov.) zal via een represen tatieve steekproef een wetenschappe lijk onderzoek worden verricht naar de vraag, hoe het Nederlandse volk ge stemd zou hebben als het een Ameri kaanse president zou mogen kiezen. De VARA-t.v. doet hieraan mee door vooraf gaande aan dit onderzoek zoveel moge lijke Informatie over de Amerikaanse politiek, de kandidaten en de betekenis van de verkiezingen voor Europa te ver strekken. Bovendien zullen de Nederlanders „stembiljetten" kunnen krijgen en in zenden. Na de verkiezingen zullen de resultaten van de beide stemmingen (dus wetenschappelijk stsmonderzoek plus spontane deelname) worden be kendgemaakt en onderling vergeleken Om Nederland verkiezingtrijp te maken zal ln de maanden september en okto ber een grote campagne worden ge voerd. Naast de verspreiding van het reeds genoemde boekje en de al geme moreerde opinlon-cards zal dit gebeuren vla bijeenkomsten, teach-ins, studie conferenties, karavaans en wellicht door verkiezingscampagnes van indivi duele groepen, die een bepaalde presi dentskandidaat voorstaan. De werk groep zal zelf geen kandidaten naar vo ren schuiven Zij geeft slechts leiding aan de actie en coördineren de mede werking van organisaties op sociaal politiek en levensbeschouwelijk terrein, die zelf hun deelneming bepalen en eigen verantwoordelijkheid daarvoor dragen. Naar verluidt worden ook in Zweden, Engeland en West-Duitsland momentcel pogingen ondernomen om eenzelfde campagne te ondernemen. (ADVERTENTIE) Die slag Is aan u. Mijnh. G. Kingma uil Oosterwolde (Fr.) Prijswinnaar van f 500.- in het boeiende Shell Oupli- kaart spel. Speel mee, win mee op elk Shell-Station. Voor de VARA is de eerste mei uiter aard de dag der dagen; een aanleiding om bij de kijkers een rood voetje te halen. Gisteren lukte dat helemaal bij de Rudi Carrell show. Rudi's program ma's zijn op hun best, als je als kijker bijzonder onaangenaam wordt getrof fen door de cast-roll. Als die wordt ge projecteerd betekent het namelijk dat het programma „nu al afgelopen" is. Gisteravond kwam dat slot &1 te vlug; wij hadden no» vm willen blijven kijken. Waarom? Het was een fijn* show in een fijn decor van Peter Gabriërs*. Er wa ren gasten van formaat als d* kolos sale mr. Pastry en Millicent Martin. Massiel play-backte haar „La la la" en werd v ervolgens in het de^or opge nomen. En Rudi Carrell zong alleen, en ook samen met Millicent Martin een paar liedjes die er zijn mochten. Maar de grote kracht van Carrell ligt in z'n kleine vondsten: pure KIJK-grap- jes die hij door zijn hele show strooit bij tientallen. Allemaal voor televisie gedacht, allemaal met een argeloze kwistigheid gepresenteerd. Als Rudi op zijn best is steekt hij elke Amerikaan se t.v.-humorist, met 'n tekstschrijver aan elke vinger, naar de kroon. Gisteren was hij op zijn best! Gabri de Wagts documentaire „Werk volk-Werktuig" blonk uit door heldere filmbeelden en duistere gedachten. De beelden gaven fascinerend weer hoe machines en computers de arbeid licht kunnen maken. De gedachten schilder de Marx als profeet (Ten Cate) en Moa die ten onrechte revolutie preekte (Kloos). Ze hielden een pleidooi voor meer vrije tijd en, als we het goed be grepen hebben, ook tegen de technische specialisatie die dat mogelijk moet ma ken. Nogal verwarrend allemaal! Ralph Inbars programma bij de twin- stigste verjaardag van de staat Israël was vóór alles 'n bijzonder fraai KIJK- programma. Als we het goed begrepen hebben is het een VARA-geschenk aan de jonge staat, die op bet punt staat met eigen t.v. te beginnen. Voor Neder lands gebruik had er naar onze smaak wat meer ondergetlteld moeten worden. Neem Yaffa Yarkony; zij'zong een vo calise, maar ook tekstliederen die zon der ondertitel óók vocalise werden. Wat niet de bedoeling was, namen wij De jonge onderzoekers, uitgezonden in de vooravond, werd heel wat attractie ver geïntroduceerd dan in het vorige seizoen. We kregen de indruk dat de onderwerpen, die aan de orde zullen komen wat beter in het „gezicht" zul len liggen en vinden het een voordeel dat het programma helemaal in één (deze) maand zal worden afgewerkt. Vg. J. M. A. Grégoire vijfentachtig jaar De heer J. M. A. Grégoire, wonende aan de Rijndijk 222 te Leiden, die af komstig is uit Den Haag, wordt op maan dag 6 mei vijfentachtig jaar. De heer Grégoire werd deze week onderscheiden met de eremedaille in goud, behorende bij de Orde van Oranje Nassau. Hij was schermleraar, onder meer bij ver schillende onderdelen van het Neder landse leger. Bekend is hij als oprich ter van de Volksweerbaarheid in de Eerste Wereldoorlog en van de Haagse Politie Schietvereniging, die naar hem is genoemd. Bij de drumband van de Haagse politie bestaan plannen om de heer Grégoire op zijn verjaardag een muzikale hulde te gaan brengen. (Van onze omroepcorresponde.nl) MONTREUX Het schijnt dat Rudi Carrel met zijn originele show op bet Montreuxfestlval niet ver naast een van de drie befaamde rozen zal schie ten. Gisteren, na de vertoning van zijn show, kreeg Rudi een langdurig ap plaus voor zijn werkstuk en vele bui tenlandse tv-organisaties tot zelfs de grote Amerikaanse CBS en de Russi sche televisie willen deze internatio naal getinte kindershow gaan verto- Tot de veel geroemde produkties be horen een kostbare Red Skeltonshow van de CBS, een inzending van de Tsjechen, getiteld „Grammo van het ballet", met bijzonder knappe visuali sering van de dans rond de grammo foonplaat en de Gilbert Bécaudshow van de befaamde Franse regisseur Averty. De BBC-show „World of Char lie Drake" zal de strijd moeten aan binden met de Britse commerciële ITV, die Millicent Martin een trits dwaze sketches en dansen laat verto- De Duitse show heeft bijna twee mil joen Mark gekost, door een kostbare cast van medewerkenden. Het schouw spel was een aaneenschakeling van glad en geroutineerd amusement. Wel prijzig; maar waarschijnlijk niet in de prijzen. VANAVOND VIA NED. I In de documentaire „Die Deutsche Opposition", die de VPRO vanavond op het scherm brengt (Ned. I 21.00 - 22.20 uur), wil Dick Verkijk een beeld schetsen van de „Deutsche Opposi tion". van het verzet van Duitsers te gen het naziregime, óók van de Sude- tenduitsers, óók van de Oostenrijkers die na 13 maart 1938, na de Anschluss als „Rijksduitsers" werden be schouwd. Die schets zal in de eerste plaats den gegeven aan de hand van twintigtal interviews met overlevende Duitse oppositionelen en weduwen terechtgestelden. Zo werken onder deren mee mevrouw Annedoore Leber (echtgenote van een van de plannen makers voor een aanslag op Hitier), mevrouw Nina Schenk von Stauffen- berg (weduwe van de man die de bom bij Hitiers tafel plaatste) en mevi Schwerin von Schwanenfeld (haar man zou staatssecretaris bij rijkskan selier Goerdeler zijn geworden). Ook komen de hoogleraren Kogon, Abend- roth en Bartel voor de camera. Zij zijn alle drie oud-verzetslieden en nu ver bonden aan respectievelijk de univer siteiten van Darmstadt, Marburg en Oost-Berlijn. Ook wordt nog een inter view afgenomen met bondsdagpresi dent Gerstenmaier. Verder steunt de documentaire op fo to's, films en documenten uit verschil lende (Oost- en West) -Duitse en Oos tenrijkse archieven en musea. Het is geen regelrechte documentaire over de 20ste juli, maar deze datum neemt wel een centrale plaats in, omdat de verzetsactiviteiten van de Duitsers hun exponent in die 20ste juli vonden. HILVERSUM I (402 m) AVRO: 18.0 Nieuws. 18.16 Radiojournaal. 18.20 Uit zending van de Partij van de Arbeid. Socla blikatie van een boek onder de titel „The making of a precedent" (zo schep pen wij een precedent). Deze titel ls af geleid van de naam van een boek over de wijze, waarop John F. Kennedy tot president werd gemaakt. „The making of a president". Instructeurs V.S.-mariniers voor gerecht PARRIS ISLAND (AP) Twee in structeurs van het marinierskorps zul len maandag voor de krijgsraad moeien verschijnen, omdat zij een rekruut in het mariniersdepot Parris Island hebben mishandeld. Een woordvoerder voor het mariniers korps zei, dut de klacht wus ingediend door de moeder van de rekruut, me vrouw Dorothy Ht>itzman. Voor de krijgsraad zullen verschijnen de sergant-majoor Joseph B Johnson en sergeant Shelly Harden. Mevrouw Holtzman heeft verklaard dat haar 20-jarige zoon Mark bevel kreeg om op de grond te gaan liggen terwijl de andere rekruten stappen of springend over hem heenliepen, „omdat hij de rest van het peleton niet kon bijhouden". Zij zei, dat Mark een jood werd ge noemd. De andere rekruten kregen te horen dat zij nazi's waren en hun werd gevraagd wat ze moesten doen met de ze jood in de troep, aldus meldt de Mia mi Herald. Een van de instructeurs plaatste een emmer over het hoofd van de jongen. Telkens als hij op die emmer sloeg moest de jongen roepen „Ik ben gek". BEDRIJVEN MOETEN SANEREN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering is bereid de Tilburgse textielindustrie financiële steun te geven. Een voorwaarde is dat de structuur van de strijkgaren-wollcn- stoffenindustrie grondig wordt gewijzigd. Dit heelt minister De Block (Economi sche Zaken) aan vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers in de Til burgse textielindustrie raeegeddeld. De financiële steun van de regering bestaat uit: gegarandeerde kredieten in het kader van een bijzondere finan cieringsregeling met een soepel systeem van rentebetaling; en deelneming door de staat in het risicodragend kapitaal in het kader van het industrieel garan tiefonds. Een commissie onder leiding van de Tilburgse hoogleraar Ooldschmidt had rapport over de Tilburgse textielin dustrie uitgebracht. In dit rapport wer den enkele voorstellen voor financiële steun door de overheid gedaan, maar alle wensen kan niet worden tege moet gekomen. Verder werd in het rapport een her structurering van de bedrijfstak drin gend noodzakelijk geacht. Onder meer erd aanbevolen, dat zes ondernemin gen hun eigen spinnerij zouden sluiten amen een nieuwe spinnerij zouden oprichten. Ook werd voorgesteld, dat ondernemingen, die damesstoffen produceren, worden samengevoegd tot drie of vier en dat vier ondernemingen, die herenstoffen produceren, worden sa mengevoegd tot 1 2 bedrijven, welke ve ondernemingen samen een over koepelende maatschappij zouden vor- Ook zou de bedrijfsleiding ver nieuwd moeten worden en zou de be- drijfsapparatuur moeten worden gemo derniseerd. De regering heeft vertrouwen in de toekomst van de strijkgaren-wollenstof- fenindustrie, mits de door de commissie- Goldschmidt aanbevolen sanering wordt uitgevoerd. Op deze basis wil de rege ring met financiële hulp aan de her structurering meewerken. In een brief de Tweede Kamer hierover zegt minister De Block, dat de rentabileteit deze Tilburgse Industrie ln de afge lopen Jaren bijzonder slecht ls geweest, óver het gegarandeerde krediet fel -het kader van de bijzondere financie ring van de nationale investeringsbank merkt de minister nog op, dat volgens deze regeling in principe een normale rente moet worden betaald. Maar de mo gelijkheid bestaat, dat de rentebetaling wordt opgeschort, als het bedrijfsresul taat de betaling niet toelaat. Als het be drijfsresultaat ook later onvoldoende zou zijn, kan een eventuële kwijtschelding van de rente worden overwogen. In prin cipe mogen echter geen offers uit de schatkist worden verwacht, als de be trokken bedrijven 'n normale rente kun nen opbrengen Uitspraak kort geding: HAARLEM (ANP) De president, vsn de Haarlemse rechtbank heeft gis termiddag in een kort geding, aanhan gig gemaakt door de uitgeverij A. W. Bruna en zoon te Utrecht, bepaald dal in de zelfbedieningswinkels in Haar lem en de IJmond van de N.V. Kijkgrijp geen „Zwarte beertjes meer verkocht mogen worden, goedkoper dan door de uitgeverij vastgestelde prij#- Het betreft de boekjes die na 19 december J.l. zijn verschenen. In de winkels van Kijkgrijp zijn tol heden de Zwarte Beertjes te koop voor 99 cent. hoewel de vastgestelde prijs on er 2.50 gulden is. Voor de uitgeverij dit aanleiding in een kort geding i te vragen de „Zwarte beertjes" voor die prijs te verkopen. Bij overtreding zal de Kijkgrijp 500 gulden moeten betalen. De uitgeverij had een dwangsom van 5.000 gulden gevraagd. De president overwoog in zijn vonnis dat Kijkgrijp gebruik heeft gemaakt van contractbreuk van anderen en hij heeft niet bepaald dat het vonnis bij voorraad uitvoerbaar wordt verklaard Dit was in de eis niet gevraagd. Mr. C. van Koppen die als raadsman van Kijkgrijp optrad overweegt in beroep te gaan bij het gerechtshof. Nederland-Vrij Chins De Stichting Nederland-Vrij China houdt op dinsdag 14 mei om kwart over acht een bijeen komst in het Chinees theehuis Ooster park ts Den Haag. Dr. Jef Last zal in voordracht met lichtbeelden spre ken over» «Taiwan en de Nederlanders* IKOR: 19.35 Kerk veraf en dichtbij. 19.40 en bijbel: radiocatechese. AVRO: s Stedelijke Muziekschool te Delft en oecumene. 20.10 Stereo: klassieke mofoonmuzlek. 20.30 Lichte muziek (opn.). 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 40 Avondoverdenking. 22.50 Stereo: licht sirumentaal trio. 23.00 Studio 2300: licht uzlekprogramma. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL NED. 324 m) I Paardesportbe- de soldate 8.45 Sportkroniek. 18.52 Taalwenken (herha ling). 18.55 G ra mmofoonmuzlek. 19.00 Tberichten en radiokroniek. 19.4C ■muziek. 19.45 Politieke uitzen ding. 19.55 Grammofoonmuzlek. 20.00 Open- Ochtendgymnastiek. 7.20 Stere lichte grammofoonmuzlek. (8.30 —0.35 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. NRU9.00 Operacot ----- ontwikkelingshulp. 12.26 Medede- land- en tuinbouw. 12.29 Over heidsvoorlichting: uitzending voor de land- >uw. 12.39 Lichte grammofoonmuzlek. 12.4! zcht en slecht, praatje. 13.00 Nieuws. 13.11 dualiteiten (waarin de rubriek: hoor di« ant). VARA: 13.30 Stereo: klassieke kamer muziek (gi Stereo: klassiek piano- HILVERSUM zs. 7,10 Het levende woord. 7.15 Badlne- klassleke grammofoonmuzlek. (7.3( Nieuws). 8.30 Nieuws. 8.32 Vooi - Schoolradio. 10.01 LUbade: klas- (STER- reclameultzendingen om 18.55,19.03, 19.56 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort VPRO: 19.06 uur: Voorjaar, tekenfilm (kleuren-tv) 19.25 uur: "Wereld op wielen, magazine NTS: 20.00 uur: Journaal VPRO: 20.20 nurt Ja - nee - geen mening, opiniepeiling 21.00 uur: Die Deutsche Opposition, documentaire NTS: AVRO: 21.01—21.47 uur: Yamamba, luisterspel 22.55—23.55 uur: Slotconcert van het Intern. Concours 22.20 uur: Tweede journaal 22.25 uur Sluiting NEDERLAND II (STER- reclameuitzendingen om 18.55 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Van gewest tot gewest 19.25 uur: Mensen in de sport 19.45 uur: Openbaar Kunstbezit 20.00 uur: Journaal KRO: 20.20 uur: Henri Moore - beeldhouwer, docum. 20.45 uur: NCRV: 20.30—22.25 uur: Muziek muziek muziek, amusementsprogramma 23.00—23.55 uur: Studio 2300, magazine Mijn broer en ik, tv-serie 21.20 uur: Gamma, wetenschappelijk programma CVK-IKOR: 22.00 uur: Kenmerk - laat NTS: 22.30 uur: Tweede journaal 22.35 uur: Sluiting Televisie morgen NEDERLAND I NTS-NOT: 10.45 uur: We gaan op reis 11.10 uur: Achtergronden van de bijbel 11.35 uur: Walter and Connie 12.00 uur: Sluiting RADIONIEUW8DIENST HILVERSUM I: 7.00—8.00—11.00—13.00— 16.00—18.00—22.30— 23.55—19.30 HILVERSUM II: 7.00—8.00—7.30—8.30— 12.30—18.30—22.30— 23.55 HILVERSUM III: Elk heel o r vanaf 9.00 grammofoonmuzlek (ste- gevarieerd programma. HILVERSUM III (240 m en FM-kanalen] VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 Plaatjes voor pep. (10.00 Nieuws.) NRU: 11.00 Nieu 11.03 Doordraaien en verversen. VPRO: 1 Nieuws. 12.02 Agent 000. 13.00 Nieuws. 1 Hans Kemna: licht platenprogramma. 1 Help: gevarieerd platenprogramma. TR gevarieerd platenprogramma BRUSSEL NED. (324 m) 12.00 Nieuw 12.02 Lichte muziek. 12.40 Weerbericht. m< 'llngen, progi ten voor de overzicht en SOS-berichter pers. 12.48 Grammofoonmuzlek. 12.58 Buiten lands persoverzicht. 13.00 Nieuws, weerbe richt en beursberichten. 13.20 Tafelmuzlek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Lichten. 16.09 Lichte en dansmuziek. 17.00 Nieuws, weerbericht en mededelingen. 17.15 Etnische muziek uit Duitsland. 17.45 Gi- RACISME IN ENGELAND Powell en Heath aan zwaar bewaakte lunch LONDEN (AP) Op 1 mei zijn in Londen buiten het parlement studenten betogers slaags geraakt met havenar beiders. Vijftig havenarbeiders, die ei sen dat kleurlingen de toegang tot En geland wordt ontzegd, verbraken het poiitiekordon by het Lagerhuis en begon nen een groep van ongeveer vijftig stu denten aan te vallen, die betoogden te gen het rassenonderscheid. Studenten, agenten en havenarbeiders rolden over de grond en politiehelmen vlogen door de lucht. Meer dan 4000 havenarbeiders bleven Minder kansen academisch gevormde vrouw (Van onze correspondent) AMSTERDAM Het is voor een rouw met academische opleiding, die getrouwd is en kinderen heeft, in de praktijk onmogelijk om rechter te wor den, Slechts kinderloze en gescheiden vrouwelijke meesters in de rechten ko men voor het ambt in aanmerking. Op het ministerie van Buitenlandse Zaken vindt men in de hoge salarisschalen geen vrouwen. Verschillende gemeenten maken ge bruik van het bestaande recht, een amb tenares te ontslaan, als zij huwt. Bij het bedrijfsleven is het strijk en zet, dat werkneemsters op 60-jarige leeftijd op straat worden gezet, waardoor zij de vijf best gesalarieerde jaren voor het pen sioen moeten missen. Door het Overschot boven de 35 jaar steeds meer vrouwen, hetgeen hun pro motiekansen ernstig belemmert. In het algemeen moet een vrouw 150 pet. aan prestatie leveren in plaats van 100. wil ze dezelfde carrière maken als een man. Tegen deze discriminatie wordt al 50 jaar geageerd door de 3400 leden tellen de Nederlandse Vereniging van Vrouwen met Academische Opleiding, die volgen de week vrijdag in Wageningen haar lustrum gaat vieren. In totaal zijn er in Nederland 12 000 vrouwen met een uni versitaire graad. De vereniging heeft, aldus het be stuur. nog steeds bestaansrecht, al is het begrip „blauwkous" aan het ver dwijnen. De afgestudeerde vrouwen kun nen uiteraard lid worden van de vakver enigingen van hun mannelijke collegae, maar zijn daar sterk in de minderheid en kunnen niet zeggen en doen, wat zij willen. Beroepskeuzevoorlichting voor meisjes, die de middelbare schooi ver laten. is ook een actiepunt van de V.V.A.O. vanachter de politieafzetting toezien, de politie wist spoedig de orde te herstel len, schoof de havenarbeiders terug ach ter de afzetting en leidde de studenten weg. De havenarbeiders demonstreerden voor Enoch Powell, de conservatieve afge vaardigde die twee weken geleden in een als racistisch bestempelde rede, stop zetting van de immigratie van kleurlin gen verlangde. De rede van Powell heeft het sluime rende racisme in Engeland aan het licht gebracht en het rassenvraagstuk is er een belangrijk politiek vraagstuk geworden. Studenten die deelgenomen hadden aan een 1 -meibetoging hielden een plaat om hoog waarop Powell stond afgebeeld met een SS-pet op, en andere studenten begonnen „fascisten" te roepen tegen de havenarbeiders die reeds enkele malen ir de afgelopen week bij het Lagerhuis ge demonstreerd hebben vóór Powell. Bij Tower Hill was eerder een betoging van ongeveer 1500 arbeiders en studenten gehouden waarbij geprotesteerd werd te gen Powell, de loonpolitiek van de rege ring en de heersende werkloosheid. Op het moment dat de betogingen be gonnen zaten Powell zowel als Edward Heath, de conservatieve leider die Po well na diens rede uit het conservatieve schaduwkabinet heeft gezet, aan 'n lunch die zwaar bewaakt werd door Scotland Yard. Powell is met moord bedreigd en Heath heeft talloze brieven gekregen waarin geprotesteerd wordt tegen Powells ont slag. Quintin Hogg, een vooraanstaand con servatief heeft onthuld dat hij ongeveer 500 brieven met scheldwoorden en be dreigingen heeft ontvangen, sinds hij in het parlement kritiek heeft uitgeoefend op Powell. Men had hem met de kogel bedreigd en in brieven kwamen zinsne den voor als „verrader", „blanke ne ger". en „vuile rotzak met je neger vriendjes". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De recente schade aan de Karei Doorman door brand ln de machinekameri heeft vooralsnog geen wijziging teweeg gebracht In het voor nemen van de defensieleiding om dit vliegkampschip eerst „in het begin van de jaren zeventig" uit de vaart te ne men. Op het ogenblik is men naarstig doende de omvang van de schade vast te 'stellen om zo snel mogelijk met de herstelwerkzaamheden te kunnen begin nen. Hoe groot het schadebedrag is kan nog niet gezegd worden. Aldus heeft een woordvoerder van de marinevoorlichtingsdienst desgevraagd medegedeeld. De kans bestaat, dat het herstel van de aangerichte schade wel eens bijzonder kostbaar zou kunnen blij ken te zijn. Zou in dat geval niet beslo ten kunnen worden om de Karei Door man dit politiek heftig omstreden schip, toch voortijdig uit de vaart te nemen? De marinevoorlichtingsdienst moest ons op deze vraag het antwoord schuldig blij ven. Op die vraag kan pas ingegaan worden zodra de schadeomvang duidelijk is komen vast te staan. De taak van de Karei Doorman in NAVO-verband zal volgens de plannen in de jaren zeventig overgenomen wor den door een squadron lange'-afstands- patrouillevliegtuigen. die vanaf de wal ingezet kunnen worden bij de onderzee- bootbestrijding op de Atlantische Oceaan. De keuze gaat daarbij tussen twee toe stellen: de Franse Bic-cuet Atlantic on de Amerikaanse Lockheed Orion. De keuze tussen beide toestellen zal binnen enkele maanden genomen worden, d.w.z. voor de verschijning dit jaar van de nieuwe defensienota. Gesprek eind van deze maand LUXEMBURG (ANP) De ministers van Landbouw van de EEG zün cr van nacht niet in geslaagd de nodige com- primissen te sluiten, die hel mogelijk moeten maken dat op 1 juni de Euro pese markt voor zuivelprodukten van kracht kan worden. De ministers zijn vanochtend om kwart voor drie uiteen gegaan met de afspraak dat het ge sprek eind van de maand (op 27, 28 en 29 mei) in Brussel zal worden voortge- Sociale Academie. In de aula van de Haagse Sociale Academie aan de Saf fierhorst te Den Haag zal op woensdag 22 mei om vier uur de diplomering plaatsvinden van de eindexamenkandi daten ran de dagopleiding. Minister Lardinois toonde zich nogal teleurgesteld over deze gang van zaken. De standpunten zijn op de vergadering in Luxemburg, die maandag begon, dicht bij elkaar gekomen, maar het is natuurlijk een illusie om te menen, dat we over drie weken precies verder zul len kunnen gaan op het punt waar we nu zijn opgehouden, zo zei hij. Volgens 4iem bed men beter uennaoM nog kun nen proberen toch nog beslissingen te bereiken. Het grote probleem bij het treffen van de definitieve regelingen voor de EEG- zuivelmarkt, die eigenlijk op 1 april al had moeten ingaan, is het feit dat vrij wel alle ministers weigeren de Europe se richtprijs van melk die reeds is vastgesteld op 39 Pfennig te verlagen wegens de sleeds groter wordende bo- teroverschotten. Anderzijds schrikt men terug voor de enorm hoge kosten, die deze overschotproduktie met zich mee brengt. Door manipulatie met de inter ventieprijs voor boter en magere melk- produkten zou men nu proberen te be reiken, dat bij die melkprijs van 39 Pfennig toch een voortgaande overpro- duktie van boter wordt tegengegaan. Vooral op Italiaans aandringen hebben de ministers wel reeds in beginsel beslo ten de kosten van het Europese zuivel- jaar te beperken tot 630 miljoen dollar. Als meer geld nodig blijkt te zijn. zal de raad nader moeten beslissen over dc verdeling van deze extra-lasten. Ook zijn de ministers vrijwel akkoord met het denkbeeld de kosten voor op slag en afzet van het bestaande boter- overschot van circa 150 miljoen kg in de zes landen grotendeels voor rekening te laten van de landen, die ze hebben ge kweekt, namelijk tot 170 miljoen dollar

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2