GELIJKSPEL TEGEN POLEN BEDRIEGELIJK RESULTAAT DRAMATISCHE LAATSTE SECONDEN WIPTEN CARDIFF UIT EUROPA CUP II Bondscoach Kessler: Explosie komt pas in DRIE ORANJE MANNEN HIELDEN k 1 STAND: Niet het achterste van de tong DONDERDAG 2 MEI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 RINUS ISRAEL rots JAN VAN BEVEREN koelbloedig HANSEYKENBROEK veel werk Cruyff kon niet excelleren WARSCHAU. Voor de 25.000 Poolse supporters scheen het alleen nog maar een kwestie van tijd. Immers, rechtsbuiten Zmi- sewski zag in zijn verraderlijke rushes Henk Warnas nauwelijks staan en de donkere Faber had op de linkervleugel al evenmin respect voor de faam van Ajacied Wim Suurbier. De eerste vriend schappelijke interlandwedstrijd tussen Polen en Nederland, in het primitieve stadionnetje van Legia gespeeld, gaf de weinige Neder landers op de tribune in de ope- ningsfaze inderdaad weinig hoop. Slechts een tiental minuten hebben de Polen hun publiek geheel tevre den kunnen stellen. Daarna vielen zij aanmerkelijk terug. Lang voor dat de laatste minuten verstreken waren, werd duidelijk dat een doelpuntloos gelijkspel de meest waarschijnlijke uitslag was. Een 00 tegen een ploeg, die een week eerder op grootse wijze met 80 van Turkije won, is een resultaat waar over men zo op het oog in een uit wedstrijd zeker niet ontevreden mag zijn. Al is er weinig van het Poolse voetbal bekend, tekenend is toch wel, dat landskampioen Gornik Zabrze de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker haalde en daarin slechts met grote moeite door Manchester United werd uitgeschakeld. Vier man van Gornik maakten deel uit van de Te veel geëist van conditie WARSCHAU. Met gematidg optimisme en uit zijn woor den zou kunnen worden opge maakt dat die term te zwak is ziet Kessler de wedstrU- denreeks voor de voorronden van het wereldkampioenschap 1970 tegemoet. „Tegen elk land in onze groep hebben ze een kans. De voorbereidingen zün onvoldoende en niet gelijk aan die bU de Oostbloklanden", zei hü- ..Ze Lroeien echter toe naar een explosie, die moet komen als ze in september voor het wereldkampioenschap tegert Luxemburg spelen. Die zal er komen, daarvan ben ik nu overtuigd". Jan Klünjan was aanmerke lijk minder tevreden dan de bondscoach: „Natuurlijk, 00 is mooi, maar we hadden op zijn minst een strafschop moe ten hebben. De Polen speelden beter dan wij, maar dat kan ook niet anders als je je zo kan voorbereiden". Willy van der Kuylen. „Een goede tegenstander", was zijn commentaar. „De Polen speel den hard, niet gemeen. Het zware veld maakte het voor ons in de aanval wel erg moei lijk". Bennie MuUer, onder behande ling van masseur Pierre van de Akker ten gevolge van een beenblessure, was nog duide lijk onder de indruk van de snelheid van rechtsbuiten Zmisewski. „Wat een speler. Toch had ik gedacht dat we het hier in Warschau zwaarder zouden krijgen. Voor de rust hebben we zelfs winstkansen gehad. 't Is toch mooi Jan van Beveren stond met behulp van een tolk de Poolse pers te woord. „Het was een slecht veld. Vooral zo'n paar meter voor het doel. Je gleed steeds weg als je wilde afzet ten. Maar 00. 't Is toch mooi. Al zeg je achterafhet is jam mer dat het niet telt voor het wereldkampioenschap „U heeft een fantastische prestatie geleverd", zei ambas sadeur mr. Calkocn. toen hij in de kleedkamer afscheid nam van het Nederlands elftal. „Gelijkspelen tegen Polen in Warschau vind ik groots". Lang niet alle Nederlanders, die op de eerste mei de vriend schappelijke ontmoeting in de Poolse hoofdstad bijwoonden, zullen die mening volledig delen. Als ploeg sterker Georg Kessler onderschreef de woorden van de sportieve di plomaat geheel. „Ik neem die uitspraak graag over", zei hij. „De organisatie van onze ver dediging was opvallend goed. In de eerste helft zijn we in tactisch opzicht geslaagd, in de tweede helft minder". De bondscoach was daarover niet al te teleurgesteld. „Dat is logisch. Onze tegenstanders waren als ploeg sterker en er werd te veel van de conditie van onze spelers geëist. Daar om heb Ik Sjaak Swart ver vangen door Pahlplatz. De be doeling was de bal langer in bezit te houden en daardoor de verdedigers te ontlasten. Ge deeltelijk is dat gelukt". Bij herhaling benadrukte Kess ler, dat slechts een Intensi vering van training en oefen wedstrijden het Nederlands elftal tot een sterker combina tie kan maken. „Deze wedstrijd heeft het aangetoond", betoog de hij. „We moeten vaker sa menspelen om tot een hechte ploeg te kunnen komen. De jongens hebben er recht op. Het vinden van elkaar in de combinatie liet te wensen over. Maar het Nederlands elftal heeft een hart. Dat heeft deze wedstrijd ook aangetoond. Al waren we aanvallend en opbou wend te zwak, de mogelijk heden zijn er". formatie die coach Ryszard Koncewicz tegen Nederland liet aantreden. Toch zou het verkeerd zijn aan dat op zich eervolle gelijke spel in Warschau erg verstrekkende conclusies te verbinden. Als men'de feiten nuchter beschouwt en voorbij gaat aan het al dan niet uit voeren van tactische opdrachten, staat vast dat Oranje, strijdend met grote inzet, het gelijke spel voor een zeer be langrijk deel te danken heeft aan slechts drie spelers: Hans Eijkenbroek, Rinus Israël en Jan van Beveren. De Sparta- doelman was vooral na de rust zeer goed. Zware opgave Het drietal stond voor een uitzonderlijk zware opgave. Niet alleen Warnas en Suurbier bleken niet voor hun taak be rekend, ook Wim Jansen en in mindere mate Bennie Muller schoten te kort. Daarbij kwam nog dat de rechtervleu gel Swart-Cruijff evenmin kon excelle ren. Johan Cruijff „met die jongen erbij hadden we met 52 van België ge wonnen", stelde Kessler bij de laatste centrale training in Zeist vast bereik te zijn gewone spel bij lange na niet. Als een eenling stond Klljnjan vrijwel steeds in het voorste gelid. Meestal alleen ge assisteerd door de ijverige Willy van der Kuylen heeft hij getracht doelrijpe kan sen te scheppen. Hij had echter te veel tijd nodig voor zijn acties, hetgeen on vermijdelijk is voor een spaier wiens club niet in de hoogste afdeling van de nationale competitie speelt en die al leen in vertegenwoordigende elftallen met een hoger tempo wordt geconfron- I Bij voorbaat Ook in deze wedstrijd bleek dat maar een enkele speler de mogelijkheid heeft om met een zuivere pass over grotere afstand de strijd een verrassende wen- I ding te geven. Steeds „brachten" de spelers de bal, in plaats van met 'n pass vele meters te overbruggen. Daardoor waren de acties van Oranje al bij voor baat tot mislukken gedoemd. Onder de druk van de snelle, van posi tie wisselende Poolse aanvallers moest Nederland liefst vijftien hoekschoppen vijf voor en tien na de rust toestaan. Daartegenover stonden slechts drie Ne derlandse hoekschoppen. Dekkingsfouten waren er veelal oorzaak van dat de de fensie van Oranje ten koste van 'n hoek schop moest redden. i Reddingen Een zeer gebruikelijk beeld tijdens de interland tegen de Polen, boélman Jan van Beveren heeft zich voor de zoveelste maal in deze wedstrijd ter aarde moeten werpen om een aanval onschadelijk te maken. Hij slaagde er ditmaal niet volledig in, maar rechtsachter Wim Suurbier doorzag het gevaar en stelde zich achter zijn doelman op teneinde het leer alsnog te kunnen wegwerken. Het niet overnemen van de dekking was er ook oorzaak van dat na een klein half uur linksbinnen Jarosik, een van de beste spelers van de Poolse ploeg, van dichtbij hard kon inschieten. Van Beve- rens linkervuist en de lat brachten toen nog juist redding. De Poolse aanval verloor aan directe dreiging naarmate de spelers het meer in de breedte gingen zoeken. Dat hield ADVERTENTIE Die slag is aan u. Mijnh. J. van Boxtel uit Golrle Prijswinnaar van f 500.- fn tiet boeiende Shell Dupll- kaart spef. Speel mee, win mee op elk Shell-Station. Peter Posis ook in de zesdaagse non Rotterdam de grote man. Vanmorgen bij de neutralisatie had hij met eijti partner de Belg Patrick Sercu al een voorsprong van een ronde op de overige koppels. Maar de grote man was hij ook al voordat de zesdaagse begon. Hij werd door de Rotterdamse organisatoren en het publiek uitbundig gehuldigd voor zijn recordprestaties in de wereld van de zesdaagsen, kreeg ettelijke geschenken en een kusje van de zesdaagse-Miss En dat is allemaal niet mis! overigens niet in dat Jan van Beve ren daarna geen spectaculaire reddingen meer behoefde te verrichten. Tien minu ten na rust kon hij slechts met grote moeite een doelpunt voorkomen toen de jeugdige Bula in de uiterste hoek schoot. Even later stelde de meer naar voren gekomen Osllzlo, de grote man in de verdediging, de Spartaan wederom op de proef. Twintig minuten voor tijd zou zelfs Van Beveren geen redding hebben kun nen brengen. Zmijewzki tikte de bal achterwaarts en dat bood Lubenski een unieke kans. Het doelpunt bleef uit, want de Pool schoot uit ideale positie toch nog naast Met Nederfand in de aanval kwam het einde. Maar wat wil een eenling, ook al krijgt hij soms enige assistentie, tegen een hechte verdediging, waartegen een goed draaiende voorhoede het al heel moeilijk zou hebben? PESSIMISME la een alechte begelei der. Het Nederlands elftal bij voor baat kansloos achten In de voorronden voor het toernooi om het wereldkampi oenschap steunt niet op aanwijsbare feiten. Er zijn wedstrijden, zoals tegen Rusland, waarin het Oranjeteam eens klaps het heilige vuur bezit en tot een uitstekende prestatie komt. Dat is gis teren niet gebeurd. Nederland heeft het op een gelijkspel kunnen houden en daarmee Is het dan gezegd. De keren dat de ploeg werkelijk in de aanval was, waren te tellen. Van opbouw kon ook weinig sprake zijn want eenieder had het, vooral na de rust, veel te druk met verdedigen. In de aanval zat, als Nederland ertoe kwam, bitter weinig lijn. Johan Cruyff was te verliefd op de solo, Sjaak Swart kwam er nauwelijks aan te pas en als een combinatie werd opgezet, bleek dat de aanvallers elkaar moeizaam moeiten „zoeken". De verdedigers hebben het Nederlands elftal gered. In de aanval werden zeer weinig kansen geschapen. Er mag worden getwijfeld aan de waarde van het gelijkspel. De Polen won nen kort tevoren met 80 van Turkije, een ploeg waarmee Nederland altijd gro te moeite heeft. Op de laatste centrale training in Zeist sei Kessler: „In die in terland kunnen we zien wat de Polen waard zijn. Jammer dat ze het van ons te weten zullen komen". De Polen hebben de eerste Interland meer als een „verkenning" kunnen be- Clare Benedicttoernooi BAD AIBLING Nederland heeft In de tweede ronde van het Clare Benedict schaaktoernooi In Bad Albllng een voor lopige nederlaag geleden tegen West- Duitsland, Het begin van de ontmoeting was wei nig hoopgevend: Donner moest binnen een uur al capituleren tegen Unzlcker Ree en Bouwmeester behaalden belden een half punt. Kuypere zag zijn partij in gunstige positie afgebroken, zodat er voor Nederland nog perspectieven zijn op een gelijkspel. J-i" van Oostenrijk. SpanjeGroot-B- - Oostenrijk—Zwitserland H—(voorlopig): WfSt - Pu I tslan'l Nederl and -1 (vooi loplm Gedetailleerd: Un: - - - 4'-i (1 afg.). Brlttannle t Oostenrijk 1—tt (1 afg.). Radenkovic blijft MüNCHEN Alle geruchten ten spijt, dat hij naar een andere vereni ging zou gaan, heeft de 33-jarlgc Joe- go-Slavlsche doelman Peter Radenko vic zijn contract met TSV 1860 Miin- chen voor twee Jaar verlengd. CARDIFF SV Hamburg heeft het toch nog gehaald. Na de eerste wedstrijd tegen Cardiff City in de halve finales van het toernooi om de Euro pese beker voor bekerwinnaars, waren de Duitsers met gebogen hoofd van het terrein gestapt. Op eigen veld was de club van Uwe Seeler niet verder gekomen dan een gelijkspel (11). Niemand, die SV Hamburg in Cardiff ook maar een schijn van kans gaf tegen de felle ploeg, die zich van de steun van een enthousiast supportcrslegioen ver zekerd wist. En toch: op 23 mei zal niet Cardiff City, maar SV Hamburg voor de eindstrijd onder de lampen van het Feijenoordstadion aantreden. In een dramatische wedstrijd vol sensationele wendingen, lukte het SV Hamburg toch de Britten op de valreep te verslaan. Tot dertig seconden voor het laatste fluitsignaal van de Nederlandse scheidsrechter Lou van Ravens leek een beslis singswedstrijd noodzakelijk. Dean had in de elfde minuut Cardiff met 10 de leiding gegeven, maar Honig scoorde reeds vijf minuten later de gelijk maker. Nadat een licht geblesseerde Seeler na de rust zijn ploeg zelfs op 21 had gezet, leek het er lange tijd op, dat met deze stand ook het einde zou komen. Harris zorgde echter tot groot en thousiasme van de 50.000 toeschouwers tien minu ten voor tijd met een prachtige kopbal voor 22 De Duitsers kwamen na deze treffer even in de verdrukking, maar zij herstelden zich uitstekend. In de laatste vijf minuten onderging het doel van Cardiff City een ware belegering, maar pas dertig seconden voor het laatste fluitsignaal kon Honig met een schot van zeker vijfentwintig meter zijn ploeg naar de finale schieten. Wie de Duitsers daarin zullen ontmoeten la nog niet bekend. AC Milan en Bayem München zijn de kandidaten voor deze plaats al lijken de Italianen na bun SV Hamburg finalist, AC Milan halverwege Zeer moeilijk In het San Sirostadion in Milaan konden gister avond 85.000 Italianen die zege bejubelen op Bayern München, bekerhouder van het toernooi voor bekerwinaars. De 5000 Duitse „Schlachten- bummler", die van roodwitte vlaggen, koebellen en toeters waren voorzien, dropen af met de we tenschap, dat de tweede halvr-finalewedstrUd op 8 mei voor Bayern zeer moeilijk gaat worden. De ploegen begonnen in een hoog tempo. AC Mi lan was wat meer in de aanval, maar de Duitsers trokken zeven spelers voor doelman Maier samen en de Italiaanse spitsspelers waren vooralsnog niet bij machte openingen te creëren. Het dichtst bij een doelpunt was de Zweed Kurt Hamrin, die ze ven minuten voor de pauze ter hoogte van de strafschopstip, toen hij de bal van links kreeg toegespeeld, direct op het doel schoot. Maier zou kansloos zijn geweest, maar de bal zoefde juist het doel voorbij. De beste man van het veld was in de eerste periode Karl-Heinz Schnellinger, die niet alleen Ohlhauser geen ruimte gaf, maar ook zijn voorhoede met tal van passes bediende. Beckenbauer deed zijn naam als een der beste ver dedigers van Europa eer aan en hij was het, die, gebruik makend van al zijn grote technische ga- Briesend Het eerste doelpunt kwam in de vijftigste minuut op een voor de Duitsers ongelukkige wijze tot stand. Sepp Maier wilde de bal uit de hand weer het veld intrappen na een afgeslagen aanval. Sor- mani sprong ineens toe en voordat Maier het wist, was hij de bal weer kwijt en stond het 10 voor de Italianen. Twee Duitse verdedigers moesten daarop een briesende Maier vasthouden, die Sor- mani te lijf wilde gaan. Linksbuiten Brenninger, die bij de Portugese scheidsrechter Garcia wilde protesteren, werd door de arbiter weggezonden. Langzaam werd de orde hersteld en kwamen de verhitte gemoederen wat tot bedaren. Bayern kwam de schok niet meer te boven en toen in dc 73e minuut Milans topscorer in de com petitie, Piereno Prati, ongehinderd op het doel afstevende en Maier kansloos liet (20) was het pleit beslecht. Er volgde nog wel een klein Duits offensief, waarin Gerd Müller en Beckenbauer zich niet onbetuigd lieten, maar dat kon de met over leg spelende Italiaanse defensie nauwelijks ver ontrusten. De technisch en tactisch duidelijk be tere gastheren bleven tot het eind gevaarlijk, maar uitvallen van Rivera en Sormani brachten geen suces meer. Frankrijk won Frankrijk heeft in de eerste ontmoeting van de derde ronde van het voor-Olympische voetbal toernooi in Parijs met 31 gewonnen van Oosten rijk. De 15.000 toeschouwers zagen een aardige wedstrijd, waarin de Fransen al in de elfde mi nuut door Hallet een voorsprong van 10 namen. Twintig minuten na de rust maakte Milanovio gelijk, maar Horlavlllc bepaalde in de 71ste er 73ste minuut de eindstand op 3—1. De return- wedstrijd wordt op 12 mei in Eiselstadt (Oosten rijk) gespeeld. Bekerfinalist Salnt-Etienne, dat op de eerste plaats staat var de Franse eerste divisie, heeft zich gisteren in Bordeaux geplaatst voor de eindstrijd van het toernooi om de Franse voetbalbeker door met 21 van de tweede divisieclub Angouléme te winnen. Het was voor Angouléme de eerste nederlaag in 28 bekerwedstrijden. Vorig Jaar werden de voet ballers uit de Franse papierstad in de wedstrijd tegen Lyon pas door loting uitgeschakeld. Salnt- Etienne ontmoet in de finale Bordeaux, dat eer der amateurclub Quevilly na verlenging met 21 uitschakelde. Oostenrijk heeft gisteren in Linz gelijkgespeeld met 11 tegen Roemenië. De Roemenen namen reeds na acht minuten de leiding door Callo. De gelijkmaker viel pas zes minuten voor tijd door Slber. Het was de eerste keer dat Oostenrijk een interlandwedstrijd in een andere stad dan Wenen speelde. Jaarbeurssteden FC Dundee heeft gisteravond op eigen terrein in de eerste wedstrijd voor de halve finales van het toernooi om de jaarbeursstedenbeker gelijk ge speeld met 11 tegen Leeds United. De 30.000 toeschouwers zagen een spannende wedstrijd, waarin de doelpunten voor de rust tot stand kwa men. Madeley opende voor Leeds de score in de 2fle minuut en Wilson zorgde tien minuten later voor de gelijkmaker. schouwen dsn Oranje. Zij weten dat er anders gespeeld zal moeten worden om de Nederlandse defensie uiteen te rafe len en hun overwicht in doelpunten ze kunnen het, getuige de acht treffers uit te drukken. Oranje weet dat er. spe lende op deze wijze, weinig mogelijkhe den zijn de vijandelijke defensie te over meesteren. Er mag ook worden aange nomen dat de Polen met nog grotere in zet en hardheid kunnen optreden. Polen heeft hoogstwaarschijnlijk het achterste van de tong niet laten tien. Nederland moést dat wel. Ook al con stateerde commentator Koen Verhoeff dat Nederland „leta minder in de aanval was geweest". Men kan ook zeggen „veel meer in de verdediging". Dat i» meer de waarheid nabij. Coureurs vinden Spaans circuit te gevaarlijk CAMBRIDGE Vele topcoureurs zul len 12 mei niet starten In de grote prijs van Spanje, een van de races voor hrt wereldkampioenschap der coureurs. Dit kondigde gisteravond in Cambridge hel verbond van Grand Prixrijders (C.PDA). waarbij formule 1-rUders uit a.m. Enge land. Frankrijk, Italië en Mexico zijn aangesloten, aan. De rijders starten niet omdat het circuit van Madrid niet veilig genoeg zou z(jn. Do secretaris van de GPDA, Louis Stanley, zei dat enige maanden gele den reeds zowel zijn verbond als de circuitcommissie van de Internationale Automobielfoderutie hun ongerustheid over de veiligheidsmaatregelen In Ma drid hebben uitgesproken. Zijn verwach ting is dat de Grote Prijs van Spanje niet zal doorgaan. „De bekende namen uit de formule 1-klasse zullen ontbre ken, zodat het publick niet zal komen". Motorwereldkampioen Anscheidt verbrand SALZIll RG Tijdens motorwed strijden in Salzburg, maakte wereldkam pioen llans Georg Anscheidt met zijn 125 ec een zware val De Duitser bleef ongedeerd, maar zijn prlvé-Suzuki brandde geheel uit. Anscheidt zal door dit ongeval zondag in de voor het wereldkampioenschap tellende Grote Prhs van Barcelona niet In de 125 cc-klasse kunnen «tarten om dat de uitgebrande machine nu de Su- zukirenst.il is opgeheven, wellicht niet meer vervangen /.al kunnen worden. D<' Duitser zal in Spanje hoogstwaarschijn lijk alleen ln de 50 cc starten. EERSTE DUEL IN NACOMPETITIE MADRID Atletico Madrid heeft gis teren de eerste wedstrijd uit gn»-p twee van de internationale na-competitle tegen AC Turijn met 2—1 gewonnen Bij cl«- rust WHS de etand gelijk: 0—0. De doel punten ln het Madrlleense stadion Man- zanares werden gescoord door Pustor (1—0, 64e minuut), Facchin (1—1, 65e minuut) en Pastor (2—1. 83e minuut Met Atletico en AC Turijn la ook Ajax in groep 2 Ingedeeld.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 11