Leidse raad begint vol vertrouwen aan overleg tot vorming van gewest PRISMA7 Deken Paap van Alphen pastoor Koning op aan den Rijn volgt te Stompwijk Flitsende opening na de hervatting haalt ritme uit Rotterdams team WOENSDAG 1 MEI 1968 PAGINA I NA NACHTELIJKE ZITTING (ADVERTENTIE TIEN DEELNEMENDE GEMEENTEN ZIJN VAN ELKAAR AFHANKELIJK De Leidse gemeenteraad heeft besloten, een gemeenschappelijke rege ling aan te gaan met de raden van negen buurgemeenten, te weten Katwijk, Leiderdorp, Oegstgeest, Rijnsburg, Valkenburg, Voorschoten, Warmond, Wassenaar en Zoeterwoude. De Leidse bestuurders hadden een zee van tijd nodig om hun „graag akkoord" in woorden uit te drukken. Het werd een van de langste vergaderingen, misschien wel de langste, van de Leidse raad. Maandagavond om zeven uur startte men voor een vlotte behandeling van een aantal voorstellen van B. en W., maar na de koffiepauze ontwikkelde zich een mammoet-discussie. Dinsdagmorgen vroeg, om half twee, was de regeling aangenomen, waren enkele amendementen van de PSP-fractie verworpen en de leden van de gewestraad en commissie voor de Agglomeratie-vraagstukken benoemd. Te middernacht kon er gemakkelijk een felicitatie door de voorzitter, burgemeester Van der Willigen, vanaf, gericht aan de jarige vorstin. r (PSP). De laatste spreker i het i helemaal duidelijk, waarom Waasenaar in het gewest Leiden moet zitten. „Over een jaar of v(jf zal het toch wel voor Den Haag kiezen". Bij gemeenten tot 10.000 Inwoners zou ook de politieke sa menstelling van de bevolking tot uiting moeten komen in de gewestraad. Hier toe had spr. een amendement ingediend. AFHANKELIJK In z(jn uitvoerig antwoord erkende burgemeester Van der Willigen, dat ook Leiden afhankelijk is van de kleine ge- de volledige rekening gepresenteerd krij gen. Een full-time-secretaris tezjjnertijd zou de burgemeester wel graag in de De raad ging dus mee met stel van liet college. De vei woordvoerders van de fractie» dit, vaak in den brede, du plaatsti Lambermont (KVP) voorzag een vrucht baar resultaat van het overleg, mits vrees voor overheersing van de ene meente over de andere wordt buitenge sloten. De gemeenten hebben elkaar by een moderne ontwikkeling nu eenmaa nodig. Zo ïyken de omliggende gemeen ten afhankeiyk te zyn geworden van 'r centrumstad. De heer Lambermont, dl< erop wees, dat Iedere gemeente vry 1» om aan de regeling deel te nemen, w ilde weten hoe de financiële regeUng word voor gemeenten die na jaren toch wlllei ADVISERENDE BURGEMEESTER De heer Frans (PSP) meende, dat de regeling een pleidooi inhield voor het systeem van verkiesbare burgemeesters. Hij wilde graag vastgelegd zien, dat de burgemeesters in de gewestraad wel zit ting hebben, maar dan alleen met eer bestuursbesluiten moeten wij ons rekenschap geven de mogelijkheid, of deze besluiten iets met een of meer van onze buurgemeen ten te maken heeft". Spr. zei te hopen, dat de regeling voor het gewest Leiden ook in de particuliere niet-overheidssec- tor beleid zal worden. Voorts zouden z.i. de bestuurders voor kleine gemeenten zich moeten verdiepen in de problemen die in grote gemeenten spelen, terwjjl de Over de positie van de burgemeeste op de kwesties In de kleinere gemeente centrumgemeenten zich moeten instelli In de buurgemeenten zei de heer Vi Aken. dat amtbeiyke banden vaak wor den vermengd met de persooniyke. „Wat vindt de burgemeester ervan?", hoori men weieens. In een aantal gevallet heeft de burgemeester het alleen vooi het zeggen, dacht spreker. ROULEREND ADVERTENTIE Ik rijd even naar west om benzine te tanken. Waarom naar West? betaal ik voor Supergold benzine maar bi cent. Da's bijna s cent minder dan de officiële prijs...! Ja, daarom wil ik er ook wel even voor omrijden. voor een half jaar. Hij gaf verder de voorkeur aan een andere naam dan „ge west Leiden", noemde onwilligheid de vyand van het overleg, drong aan op het erkennen van elke gemeente als geiyk- berechtigd partner in het overleg en .verlangde optimale openbaarheid, met name ten aanzien van de aan te pakken onderwerpen. Tenslotte leek het hem nuttig, de raadsleden van alle tien ge meenten voor een kennismaking bijeen te nodigen. Misschien kan de gemeente hiertoe het VOORZITTER KIEZEN Mevrouw Geelkerken-Brussee (Prot. Chr.) achtte het wenselijk, dat de ge westraad zijn eigen voorzitter zou kie zen. Verder kon het praktisch zijn wan neer de benoemde secretaris werkzaam kan zijn op het stadhuis te Leiden, ook al komt hij uit een andere gemeente. Op dit moment is he moeilijk door amende menten wijzigingen in de regeling aan te brengen, omdat de procedure dan opnieuw zou moeten beginnen. De voor zitter beaamde dit later en voegde daar- amendementen t.z.t. in gewestelijk ver- aan toe, dat de inhoud van de ingediende band besproken kunnen worden. De heer Kret, eveneens PC, waar schuwde, dat een overwicht van Lelden niet gewenst ls. „Gewestvorming mag niet lijken op verkapte annexatie". De burgerij dient volgens de heer Kret by het totstandkomen van gewestelgk over leg van haar keuze hiyk te geven. MELDINGSPLICHT De heer Portheine (VVD) had waar dering voor de snelheid, waarmee een en ander nu reeds is kunnen vorderen. „Dit is een voorbeeld voor agglomeratie Den Haag". Verbetering voor het ge- 8preksklimaat is er volgens hem al; een goede basis voor de samenwerking bin- ment is, aldus de heer Portheine, de meldingsplicht by het overleg. Anders dan de heer Van Aken noemde hy de burgemeesters „een integrerend deel van de gemeentebesturen". Ook werd nog het woord gevoerd door mej. Kappeijne v. d. Copello (VVD), de heer Pompe (Noodraad) en Amptmeijer AFSCHEID DR. ROOKDA ld, nam de voorzitte namens colelge en raad afscheid van di heer Roorda (PvdA), die wegens ver trek uit Leiden zijn raadslldmaatschai moest neerleggen. Een presse-papier waj het gemeenteiyk afscheidsgeschenk. prisma' bijou 1) prachtige band met origineel ócorce motief 159.- 2) verfijnd model .fraai bewerkte bond 165.- Geopend voor spoedeisende gevallen (ook op Koninginnedag): Apotheek Reijst, Steenstraat 35, teL 20136. Apo theek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp en Apotheek Voorschoten zijn de gehele week geopend. De Oegst- geestse Apotheek is op zondag 28 april gesloten van 8 uur tot 24 uur. KONINKLIJK BRONS VOOR P. VINK TE ZOETERWOUDE H.R. Gisteren ontving de heer P. Vink te Zoeterwoude-Hoge Rijndijk uit handen van burgemeester J. Detmers de ere-medaille in brons, behorend bij de Orde van Oranje-Nassau. De heer Vink herdacht het feit, dat hij 40 jaar in dienst was van het landbouwbedrijf van de heer H. Roest aan de Hoge Rijndijk. In restaurant v. d. Voort te Hazerswoude-Rijndijk vond een korte plechtigheid plaats, waarbij burgemeester en mevrouw Detmers aanwezig waren. Van de heer Roest ontving de jubilaris een enveloppe met inhoud. De heer S. J. van der Stoel overhandigde namens de CBTB een oorkonde. Na afloop bleef men nog enige tijd in feeststemming bijeen. Leo Redell legt basis voor ruime Leidse sege Een i van S duidelijk moeten afleggen tegen het Leids KNVB-elftal dat reeds handicapt door de afwezigheid van Leo Holl, Gerard Désar en Jan Leget en op het laatste moment ook nog door het ontbreken van Aat Heymans. Gubler LFC nam zijn plaats in. Dc 1500 toeschouwers die voor een recette zorgden ongeveer 2000,waarvan de helft werd afgedragen aan het Polio Fonds, hebben een aantrekkelijk duel kunnen zien waarin de Leidenaars aanvankelijk wat gebrekkig teamverband toonden, wat dan ook een achterstand op leverde bij de rust. Toen echter dit punt na de hervatting heel wat beter verzorgd was en mede ook door twee snelle doelpunten ging het vanaf dat ■■Mheel wat beter hadden gevoerd moesten hoewel zij zich niet zonder meerfl den de Maasstadbewoners toen nog i Leidse spel. Snel succes miste zijn weerslag niet Op deze Koninginnedag hebben beide partijen een wedstryd gespeeld op competitieniveau. Met een grote heren uitstaken. Mede daardoor kon- deh de Rotterdammers in de eerste helft bogen op een licht veldover- wicht, dat na 20 minuten spelen zou worden uitgedrukt in een doelpunt. Linksbuiten Wolffers loste een diago- Sam den Os kwamen daarna nog wel in goede scoringspositie doch zij wa ren met hun schoten niet gelukkig. Als opvolger van pastoor Corn. Ko ning, die Stompwijk gaat verlaten en zich als emeritus gaat vestigen te Al phen aan den Rijn, is als pastoor van Stompwijk benoemd de hoogeerw. heer Ed. A. M. Paap, deken van Alphen aan den Rijn. OP EIGEN VERZOEK Volgens de nieuwe bepalingen wordt een deken voor zes jaar benoemd en kan dan nog tweemaal drie jaar wor den herkozen. De dekenfunctie kan dus hoogstens voor twaalf jaar worden uitgeoefend. Deken Paap is thans in het twaalfde jaar als deken en heeft daarom aan de bisschop verzocht uit deze functie te worden ontheven. Des te meer, omdat deze functie in deze tijd steeds meer gaat vergen en een jongere opvolger dus wel gewenst is. Vanuit het dekenaat Alphen zal nn een voordracht worden opgemaakt van kandidaten, waaruit dc bisschop van Rotterdam over enige tijd (nodig voor LEVENSLOOP De thans van Alphen scheidende deken werd geboren op 21 maart 1908 te 's-Gravenhage en priester gewijd op 21 mei 1932 in de kathedrale kerk Haarlem. Zijn loopbaan was als te De Zilk: 1934-1937 kapelaan in de Sint Hu- bertuskapel te Amsterdam en vice- praeses van de Sint Joseph-Gezellen- vereniging te Amsterdam met speciale zorg voor de jongere jeugd; 1937-1945 kapelaan in de dekenale kerk te Leiden (Herensingel) met speciale verzorging van het parochiële zangkoor cn van het jongenskoor De Sint Odo-Koorknapen, tevens ver schillende activiteiten in jeugd- en jongerenwerk; 1945-1949 rector van het Jongens internaat Huize Sint Aloysius te Am sterdam, tevens districtsaalmoezenier van het Jongensjeugdwerk; 1949-1957 rector in Huize Sancta Maria in Den Haag. Diocesaan aalmoe zenier van het Jongensjeugdwerk in bisdom Haarlem, waartoe destijds nog het bisdom Rotterdam behoorde. Te vens diocesaan directeur van het So- Ook de Rotterdammers, die op hun weg naar het Leidse doel o.m. de goed ingrijpende Isaac Klinkhamer troffen. de Leidse KNVB'e KOPBALLEN Centrale verdediger Leo Redell zorgde in de tweede helft flitsende opening. De Lugdunumer scoorde in een tijdbestek van nauwe lijks vijf minuten met twee fraaie kop ballen. Dit snelle succes miste zijn weerslag niet. De Leidenaars putten er duidelijk moed uit en togen veelvul- diger ton aanval. De aanvalsacties verliepen veel soepeler, terwijl daar entegen de Rotterdamse ploeg wat ge- dessillusioneerd was geraakt en heel opereerde. Steeds be- Kanunnik van het Kathedraal Kapittel in het bisdom Rotterdam, welke func- Sociale Jeugdzorg in tie ook door deze benoeming blijft gehandhaafd. Het afscheid van deken Paap zal plaats hebben dinsdag 14 mei avonds ZOETERWOUDE UITSLAGEN ORANJEFEESTEN 1 Jac. Paardekooper en echtgenote, 2 Joke v.d. Poel en Trix Kapteln, 3 L. Hoogeveen en echtgenote. 3 Th. v.d. Berg en mevr. Kolk-CasteleinBuurt- voetbaltournool; 1 Jan v. Banningstraat, 2 Eloutatraat en omgeving: Rywielrit meisjes: 1 Dorien v. Nlekerk on Els Paardekooper, 2 Hannle v. Huls en Lies Biyieven; 3 Agnes v. Diemen en Coc v.d. Saim: Boegsprietlopen: 1 Hein dc Jong, 2 Theo Borst en 3 Jan Sonius: Schen kelloop: 1 Sjaak Veldhuizen, 2 Leo On derwater en 3 Cees Berg. Ploegpry» KPJ 1; Wielrennen: wedatryd op tourfietsen: 14-17 Jaar 1 Theo v. Leeuwen, 2 Kees Berg, 3 Jon Berg, wedstrijd 17 Jaar en ouder op tourfietsen: 1 Nico Straathof, 2 Jan v. Leeuwen en 3 Wim v. Rijn; Wedstryden van Swift Adspiranten: 1 3 Peter de Jong, 4 Leo v. Velzen, 6 Arte Hillebrand en 6 Wlm Opdam- Kinderoptocht groepen: 1 Openbare klas: 1 Carla Vlasveld. 2 Lenle Straat hof, 3 Mary de Elzen; 3e klas: 1 Marga Opdam, 2 Marlon Turk, 3 Maryke de Elzen; te klas: 1 Anneke v. Schie, 2 José v.d. Harg, 3 Nelleke Borst; Be klas: 1 Marju Roiiiljn, 2 Wtllle v.d. Salm, 3 Marja Ammerlaan; 6e klas: 1 Coble Slingerland, 2 WlUy du Prie en 3 Ris Kerkvliet. Jongens: le klas: 1 Sjorn Schrader, 3 Hans v. Veen; 3e klas: 1 Ad- die Biyieven, 2 Ted Schrader, 3 Rob v. Klink, 4e klas: 1 Leen Schenkeveld, 1 KeesJan v. Leeuwen, 3 Alphons v. Die- men; 5e klas: 1 Mark Straathof, 2 Wlm Ammerlaan, 3 Jan Blom; 6o klost 1 Robby Jansen, 2 Henk de Boer en 3 Dlck v. Velzen. MARGIE BALL TE VOORSCHOTEN GEHUWD ter werden de gastheren, die dan ook na 15 minuten aan een derde treffer kwamen. Ook dit doelpunt kon niet worden geregistreerd door betreden van het veld een applausje in ontvangst had mogen nemen voor het behaalde kampioenschap van UVS afgelopen zondag, rukte op de linker vleugel op naar het vijandelijk doel. Het eerste schot dat de Leidenaar loste kon door de Rotterdamse goalie wor den gekeerd, doch niet naar behoren. De terugspringende bal belandde op- kers wijziging in de stand gen. doch zij moesten ervaren dat hun conditie niet toereikend was om het de gastheren werkelijk moeilijk te heel wat beter uithoudingsvermogen beschikten, stelden in de 23e minuut de zege definitief veilig. Een schot van Den Os na en voorzet van Sjoerd Teske werd door Overmaas-doelman Jaspers weggestompt. Koos v. Weerlee de Overmaasspeler. De opstelling van het Leidse KNVB- team was als volgt: doel: M. Keere- w'eer; achter: T. Balkhoven, B. Lardé, L. Redell en I. Klinkhamer; midden: A. Koren en E. van Duyl; voor: S. Teske, S. den Os, Gubler en J. van Weerlee. Een harde kopetoot van Leo Redell wordt hier door doelman Jaapec* uit de boek gegraaid. tandagmiddeg om tien voor half vier gaven de 28-larlge <ksembtenaar Peter Huijsman uit Den Haag en de zangeres ihanna Margaretha Bal (19 jaar) In het raadhuis te Voor :hoten hun a-woord en beloofden zij voor de ambtenaar van i burgerlijke stand, de heer A. Schippers. In de toekomst els »t echtpaar Huljsmana door het leven te geen. Voor de huwelijkssluiting bestond veel belangstelling, vooral van de zijde van de leugd. Een muzikaal onthaal werd op de trappen ven het gemeentehuis gebracht door het orkest, dat Margie Ball steeds tijdens haar optreden begeleidt Na afloop vertrok het pear met ouders en familie onder politie- esoorte neer onbekende bestemming

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3