aartan aanta» aartan Zelfstandigen moeilijker dan hebben het werknemers HAVENARBEIDERS ACHTER POWELL Fruittelers wachten op „top'-prijzen Wees verstandigbewaar die appel geinig te doen aan ernstige appelcrisis Kath. ondernemers contra N.K.V. Suggestieve berichtgeving HUURWET ZONDER MOEITE DOOR KAMER KVP: sociale bedenkingen Ruim Zicht Man werpt mes naar zijn vrouw A lies verkopen op 1 vestigingsvergunning Spanningen tussen Praag en Moskou Beloging in Londen Utrechters bekennen 23 inbraken WOENSDAG 24 APRIL 1968 DE LEIDSE COURANT r verslaggevers) DEN HAAG Grote voorraden appels eerste kwaliteit liggen momenteel opgeslagen in de Nederlandse koel huizen. Ze komen niet op de markt, omdat de prijs die de kwekers ervoor krijgen volgens hen te laag is. Liever houden zU hun voorraden opgeslagen om later van het Produkt- schap voor groenten en fruit een vergoeding te kragen, die ligt boven de nu geldende veilingprüzen. Volgende maand gaat als gevolg van de EEG-bepalingen de „ernstige crisisprijs" gelden. Dat houdt in, dat het produkt- schap de appelen uit de markt moet nemen voor 46.70 per 100 kilo. Nu ligt deze „vergoeding" op 39.46. Als de rege ling van kracht wordt, zal er ook een ernstige crisis op de Nederlandse appelmarkt uitbreken. Dit is althans het ver moeden van de minister van Landbouw en Visserij, ir. Lardinois. Al enige tijd geleden had de minister tegenover het produkt- sdhap zijn vermoeden geuit, dat in afwachting van de hogere vergoeding de kwekers de appelen in de koelhuizen lieten liggen en ze, mot andere woorden, dus aan de markt onttrokken. Het produktschap zei ja nodh nee, maar wist toch geen ant woord te geven op de vraag van de minister hoe deze spe culaties tegen te gaan. In een gisteren gehouden vergadering wist de delegatie van het produk9chap nog niet veel méér te adviseren. De enige mogelijkheid, 20 zei men, zou kunnen liggen in een verhoging van de overnameprijs van het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen. Omdat de veilingprijzen nu al lange tijd beneden de „gewone crisisprijs" van 51.30 per 100 kilo liggen, heeft het Centraal Bureau al een aanzienlijk deel uit de EEG-pot vergoed gekregen. Het Nederlandse socialistische lid van 4iet Europese parle ment, ir. Vredeling, heeft over de appelkwestie vragen ge steld aan de Europese Commissie. Hij wilde ojm. weten of er appelen opgeslagen blijven, in welke EEG-staten appelen uit de markt zijn genomen en wat ermee gedaan is en hoe veel de diverse maatregelen het Europese Landbouwfonds hebben gekost. Anderhalf jaar geëist voor crime passionel MAASTRICHT Wegens poging tot doodslag stond gisteren voor de Maas trichtse rechtbank terecht de 31-jarige bedieningsvakman A. C, uit Geleen. De verdachte had met een scherpe kant van een handbijl een fors gebouwde slager de schedel ingeslagen. De slager maakte de vrouw van A. C. het hof. Op de avond van de 29ste ja nuari van dit jaar had de slager via de achterkant het huis van verdachte betre den. Toen de slager aan het herhaalde verzoek van verdachte om te vertrekken geen gevolg had gegeven, had deze hem de schedel ingeslagen. „Ik dacht dat het afgelopen was tussen "hem en mijn vrouw en ik wist niet meer wat ik deed", verklaarde de verdachte. De officier van justitie had hiervoor alle begrip en was bereid met verzach tende omstandigheden rekening te hou den. Hij eiste 1 jaar en 6 maanden on voorwaardelijke gevangenisstraf. De ver dediger van verdachte, .nr. M. Moczco- wicz vond de geëiste straf buitensporig hoog. „De indringer belaagde zijn huwe lijksgeluk", zo zei hij, „en stond daar in zijn huis, alsof hij heer en meester was. In feite lachte hij hem uit en dat in bijzijn van zijn vrouw". De verdedi ger noemde dit een crime passionel. Hij verzocht de rechtbank een zo clement mogelijk vonnis te vellen. Ray hoopte op miljoen voor moord King DALTON (Reuter) Een verslagge ver van een krant in Dalton, in de Ame rikaanse staat Georgia, Lloyd Gulledge, schrijft van een gevangene in de gevan genis van Dalton, een zekere Raymond Curtis, vernomen te hebben, dat de be weerde moordenaar van ds. Martin Lu ther King, James Earl Ray. gezegd zou hebben, dat hij een bedrag van een mil joen dollar zou gaan innen voor de moord op ds. King. Curtis vertelde verder, dat hij in 1955 met Ray in de gevangenis had gezeten. Het gesprek met Ray had plaats op 22 november 1963 de dag waarop president Kennedy werd vermoord. Ray had ge zegd: „Daar heeft iemand aardig mei verdiend. Martin Luther King zal het zelfde lot ondergaan. Er is een bedrag van een miljoen dollar op zijn hoofd ge zet en wanneer ik op zekere dag uit de gevangenis kom zal ik het (ADVERTENTIE) Proef 'ns... MMM... Spoetnik" noemen de geleerden van het centrum voor kernonderzoek in Karlsruhe dit kniehoge vehikel. Het is een op afstand bestuurd voertuig voor het meten van straling. Vader van Mia Versluis klaagt gehele medische staf aan l'TRECHT (ANP De heer W. J. B. Versluis heeft opnieuw een klacht inge diend bij de oflicier van justitie in Al- De heer Versluis is de vader van meisje'Mia Versluis, dat twee jaar geleden in het ziekenhuis „Ziekenzorg" in Enschede een hieloperatie onderging en dat sindsdien niet meer bij bewust zijn is gekomen. De heer Versluis heeft nu een klacht ingediend bij de officier tegen de gehe le medische staf van het ziekenhuis, terzake van nalatigheid. Zijn dochter heeft tot V/s jaar na de operatie in „Ziekenzorg" gelegen en is daarna over gebracht naar het protestants christelijk streekziekenhuis in Bennekom. In die anderhalf jaar is zij volgens de heer Ver sluis zo slecht verzorgd dat zij het slachtoffer is geworden van doorligwon- en vergroeiingen, die naar het oor deel van verschillende medici die hij heeft geraadpleegd, beslist voorkomen hadden kunnen worden. In Bennekom zijn enkele wonden van het meisje in middels genezen, voor andere was het al te laat. Eerder heeft de heer Versluis 'n klacht ingediend tegen de narcotiseur P. De officier van justitie heeft onlangs be sloten, niet tot strafvervolging over te gaan, omdat het verband tussen de han delwijze van P. en de bewusteloosheid het meisje niet bewezen zijn. De narcotiseur is in hoger beroep van een zaak voor het medische tuchtcollege in Zwolle door het gerechtshof in Arnhem wel veroordeeld tot zes maanden ont zegging van de bevoegdheid tot het uit oefenen van het medisch beroep, wegens t schaden van het aanzien van de me dische stand. Yerolme heeft weer 2000 man nodig ROTTERDAM (ANP) Verolme heeft op vrij korte termijn 2000 werkne- 5 nodig om de bouw van drie tankers elk 255.000 ton van Esso aan te kun- Om deze mensen te werven is hij nieuwe actie begonnen. Deze week nog zal bij 100.000 Nederlandse gezinnen brief worden bezorgd waarin de scheepsbouwer persoonlijk de aandacht vestigt op plaatsingsmogelijkheid voor vaklui en ongeschoolden bij zijn con- Vorig jaar al probeerde Verolme personeel te krijgen via een luchtrecla- me-actie. Het lag aanvankelijk in de be doeling dat de brieven met een vloot van vliegtuigen verspreid zouden worden, maar de rijksluchtvaartdienst gaf geen toestemming voor een dergelijke opera tie. Eind deze week zal op de werf in Roo- zenburg de kiel worden gelegd voor dt eerste van de drie tankers. Op het ogen blik heeft Verolme 5000 werknemers ir dienst. Hij denkt op den duur het dubbe le aantal nodig te hebben. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Nederlands Katho liek Ondernemers Verbond is ontstemd over een „suggestieve en onjuiste" pu- blikatie in Ruim Zicht, hel blad van het Nederlands Katholieke Vakverbond. Uit een onlangs verschenen mlnistriëel rap port trok Ruim Zicht de conclusie, dat de inkomenspositie van de werknemers slechter wordt In vergelijking tot de zelf standigen. Bij de presentatie van het jaarverslag hebben woordvoerders van het NKOV uiteengezet, dat deze gevolgtrekking on juist is. Men voerde aan dat in de ge hanteerde statistieken een aantal belang rijke gegevens ontbrak. Bij incalculatie (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Eerste Kamer gaat in de meerderheid akkoord met het huur- en subsidiebeleid van minister Schut (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening). Met name bestaan weinig bedenkingen tegen het plan tot wijzi ging van de huurwet om facultatieve huurverhogingen van 4 procent per jaar in niet geliberaliseerde gebieden moge lijk te maken. De wijziging van de huurwet wordt per 1 mei van kracht. Bijzonder weinig waardering voor dat beleid van minister Schut hadden de so cialist Broeksz, de communist Van Om meren-Averink, en de pacifist Van Pelt. Wij missen in het beleid van deze minis ter sociale bewogenheid, zei de heer Broeksz. Hij vond, dat de woningen in het westen voor mensen met lage inkom sten onbetaalbaar zijn. De vrees is groot dat het aantal te bouwen huizen dit jaar minder zal zijn, dan in d« afgelo pen jaren. Ir. Kraaijvanger kon met het huur-en subsidiebeleid instemmen, maar voegde daaraan toe, dat de KVP wel sociale be denking heeft. Hij drong er op aan dat de loonontwikkeling in het oog wordt gehouden, opdat zonodig de verlaging van de huursubsidies hieraan kan den aangepast. Onsympathiek noemde hij dat een aantal verhuurder» op de wijziging van de huuiwet is vooruit ge lopen. En ai roet voocstatian root tauu» alle factoren is er. aldus het NKOV in het vandaag gepubliceerde blad Ka tholieke Ondernemer, eerder reden om te spreken van een verslechterde inko menspositie van de zelfstandigen. Het blad zegt o.m., dat: De belastingdruk op ondernemers veel zwaarder is. Het ondememersgezin veelal geza menlijk in het bedrijf werkt. De loontrekkende vakantietoeslag ningen moet treffen. De loontrekkenden vakantietoeslag en kinderbijslag geniet. De middenstanders veel meer dan 45 uur per week werken. „Al deze factoren leiden tot de oonclw- verhogingen bij de huurders zijn geko- Ir. Kraaijvanger noemde de huren in randstad onbetaalbaar voor valide beiders. Als de woningwetwoningei et centrale verwarming voor arbei ?rs onbetaalbaar zijn, dan zou het ge ;n van individuele huursubsidies moe n worden overwogen. De heren Elf- ferich (AR), Knottnerus CHU) en Vai Bergh (VVD) hadden voor het huur beleid veel waardering omdat hierdoo normale verhoudingen op de wo ningmarkt worden hersteld. De liberaal Van der Bergh had veel eer vertrouwen in het beleid van mi nister Schut dan in dat van diens voor ganger Bogaers. Het eigen woningbe- zit moet worden aangemoedigd, maar moet tegen worden gewaakt, dat te jonge mensen te zware financiële las ten op hun schouders nemen TEGELEN (ANP) De gemeentepo litie te Tegelen heeft de 39-jarige L. S. aangehouden, die verdacht wordt van poging tot doodslag op zijn vrouw. Bij een huiselijke twist bedreigde man zijn vrouw met een groot mes. Toen de vrouw, die zich met een stoel tegen de ze aanval beschermde de deur uitliep, wierp de man haar het broodmes na. Zij w«d echter niet getroffen sie dat men uiterst voorzichtig moet zijn met vergelijkingen tussen gemiddelde in komens en inkomensstijging. Oppervlak kige waarnemingen hebben al veel on nodige misverstanden veroorzaakt", al dus de Katholieke Ondernemer. Op grond hiervan wijst men de conclusie Ruim Zicht af, dat de regering liever een inkomensbeleid dan een loonpolitiek zou moeten voeren. In het jaarverslag gaat het NKOV in op de economische ontwikkeling in het midden- en kleinbedrijf. Men constateert voor vrijwel alle branches een terugloop in de omzetstijging. De verwachtingen voor het lopende jaar zijn niet optimis tisch. Het NKOV houdt rekening met een onlangs verschenen ministerieel rap- ging dan vorig jaar het geval was. Met betrekking tot het loonbeleid schaart het NKOV zich aan de zijde van minister Roolvink. Het verbond zegt een voorstander te zijn van een vrijer loonbeleid, als althans de nationale eco nomie niet in gevaar komt Voorstel staatssecretaris Enige criterium handelskennis De nieuwe dubbeldeksveerboot „Prinses Christina"' is gisteren officieel aan het provinciaal bestuur van Zeeland overgedragen. Eind mei gaat de ntauce veerboot »ti de vaart tussen Kruisingen en Perk- polder. Op het ogenblik moet men nog via Vlissingen naar Kromlagen als men van dr ..Prinses Christina" gebruik u maken. De vesrboot kan tweehonderd auto's en duizend passagiers tegelijk over de Wester' Schelde «effen. (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Staatssecretaris drs. L. J. M. van Son (Economische Zaken) vindt het niet meer nodig, dat een win kelier specifieke kennis heeft van de ar tikelen, die hU verkoopt. Die winkelier moet elk ogenblik produkten aan z(jn assortiment kunnen toevoegen zonder dat hU vooraf voor een nieuw artikel extra-kennis moet vergaren en examen moet doen. Drs. Van Son wil dan ook alle vesti- gingsbesluiten, die er bestaan om hals brengen en vervangen door één vesti- gingsregeling voor de detailhandel. Het enige criterium voor het verlenen van vergunning moet dan handelskennis worden. De bewindsman heeft deze ge dachten neergelegd in een voorontwerp wet en de S.E.R. gevraagd, wat deze instelling ervan vindt. Voor het hoofdbedrijfschap Detailhan del gaat het allemaal te ver. De huidige stand van zaken is, dat iedere branche een vestigingsregeling kan krijgen, in houdende dat een vestigingsvergunning slechts wordt verleend als men voldoet aan zekere eisen van handelskennis, kre dietwaardigheid en branche-vakbe kwaamheid (dat is de technologische kennis van de artikelen die men koopt). Aan die kredietwaardigheid wordt rigens niet meer zoveel waarde toege kend, omdat zij slechts een momentop name biedt en geen garantie geeft voor de toekomstige financiële positie van de ondernemer, door de opkomst van het merkartikel werd de branche-vak bekwaamheid ook minder belangrijk. Het inzicht groeide, dat het moderne za kendoen een grote mate van beweeglijk heid behoeft. Het systeem van de wet. n.l. een vergunning per branche, staat die beweeglijkheid in de weg. want als men aan zijn assortiment artikelen uit een andere branche wil toevoegen, dan heeft men weer vestigingsvergunningen voor die artikelen nodig, met alle moeite en studie van dien. Daarom kwam bij 't ministerie van Economische Zaken de gedachte op om de detaillist de vrijheid van assortimentskeuze te geven door 'n systeem van één vestigingsvergunning te introduceren, waarmee men gerech tigd zou worden de gehele detailhandel uit te oefenen. Het hoofdbedrijfschap voor de detail handel vond dit wel erg drastisch. Het adviseerde een aantal enigermate ver wante branches samen te voegen in blok ken. Aldus zouden er kunnen komen vier blokken met daarnaast nog 17 branches, waarvoor afzonderlijke vesti gingsvergunningen nodig zouden zijn, omdat deze niet in een blok pasten. De staatssecretaris vindt evenwel, dat ook dit bloksysteem nog niet voldoende be wegingsvrijheid geeft. Schaalvergroting der ondernemingen is een voorwaarde voor de economische groei, ook in de detailhandel, zo meent drs. Van Son. Enige regeling Daarom wil de bewind «man naar één vestigingsregeling voor de gehele detail handel, die de tientallen afzonderlijke regelingen, 95 pet. van de detailhandels vestigingen omvattend, vervangt. De toe gang tot de uitoefening van de detail handel met welk assortiment dan ook, uitgebreid geparallelliseerd of gespecia liseerd wordt volgens het door hem opgestelde voorontwerp van wet ge opend door verlening van éen vergun ning. Zo'n vergunning wordt verleend aan iedere ondernemer, die een geldig bewijsstuk van handelskennis en van vakbekwaamheid (van hemzelf of van degene, die in zijn plaats optreedt als bedrijfsleider) kan overleggen. Bij de vakbekwaamheidseisen wordt vooral 't accent gelegd op hetgeen nodig is om 'n detailhandelsonderneming naar behoren te kunnen bedrijven (o.a. bedrijfsecono mie). De vergunning geldt voor de ge hele onderneming, voorzover daarin de tailhandel wordt uitgeoefend, aparte vergunningen voor filialen zijn derhalve niet vereist. De staatssecretaris verwacht, dat in de loop der jaren deze twee gescheiden eisen zullen samenvloeien in één ge combineerde bedrijfseconomische en meer algemeen op de techniek van de handel gerichte eis van vakbekwaam heid. In het voorontwerp worden be staande rechten tot uitoefening van de detailhandel volledig gehandhaafd. Wie nu al op grond van een vergunning of ontheffing ais detailhandelaar ls geves tigd, mag straks niet alleen blijven zit ten maar ook de gehele detailhandel uitoefenen, een enkele uitzondering daargelaten. (ADVERTENTIE) Proef 'ns... MMM... PRAAG (AP) De betrekkingen tus sen de Sovjet-Unie en Tsjecho-Slowa- kije zijn ernstig gespannen als gevolg van de druk die het Kremlin uitoefent op het bewind van Dubcek en de steun aan de tegenstanders van diers liberale De Tsjechische delegatie onder leiding van de .secretaris van het centrale comi té van de Tsjechische communistische partij, Jozef Lenart naar de internatio nale communistische conferentie, die vandaag in Boedapest is begonnen, heeft de opdracht te eisen dat de Rus sen „de interventie in Interne Tsjecho- Slowoakse aangelegenheden zullen stop- De delegatie heeft zelfs toestemming gekregen om wanneer zij zou worden uungevallen door de Russische afvaardi ging of die van andere landen dio tegen de liberale koers zijn, de vergadering te veriaten. Lenart zou ook een verklaring hebben voorbereid die vraagt om erkenning van het principe van onafhankelijkheid, sou- vereiniteit en gelijkheid van dc verschil lende communistische partijen. De er kenning van deze principes zou een voorwaarde vormen voor de medewer king van Tsjecho-Slowakije aan plannen die >>p de vergadering in Boedapest zullen worden uitgewerkt. (Van onze correspondent) LONDEN Londen beleefde gisteren een van die merkwaardige politieke ver schijnselen in zijn geschiedenis De Londente havenarbeiders z(Jn overwegend militante socialisten en communisten, maar meer dan dertienhonderd van ben gingen in wilde staking en trokken op naar Westminster om zich solidair te verklaren met de conservatieve volksvertegenwoordiger Enoch Powell, die heeft geprotesteerd tegen Labours wetsvoorstel over de betrekkingen tussen blanken en kleurlingen. Het Lagerhuis aanvaardde gisteravond dit wetsvoorstel. Het voorbeeld van dertienhonderd arbeiders van de West-Indiahaven werd ge deeltelijk gevolgd door achthonderd arbeiders van de Londen- en Cathurinchavens, die uit solidariteit met Enoch Powell een staking van vierentwintig uur be gonnen. De dertienhonderd stakers, die in stoet naar het Lagerhuis trokken, hadden een petitie bij zich waarin zij zich eensgezind achter volksvertegenwoordiger Enoch Powell schaarden. Het feit dat Powell wegens zijn verklaringen over kleurlingen door Edward Heath uit het schaduwkabinet gestoten werd, ls volgens de haven arbeiders een aanval op hel Britse recht tot vrije meningsuiting. Volksvertegenwoordiger Enoch Powell ontving in een kamer an het Lagerhuis enkele leiders van de protestbetoging. Terwijl de stakingsleiders met Powell zaten te praten, stonden de havenarbeiders voor het parlement te zingen: „Enoch binnen, Wilson bulten". Er v.erd ook geroepen dat Heath zwart verklaard moest worden. De betogers wulfden met plakkaten wuarop te lezen stond: „65.000 dok werkers steunen Powell" en „Back Britain, not black Brltuin" (Steun Grool- Brittannië, geen zwart Groot-Brlttunnië). Powell heelt duizenden brieven ontvangen, waarvan de schrijvers zich meestal roerend eensgezind met hem verklaarden. In Ohio en andore Amerikaanse staten hebben hevige wervelstormen gewoed, die grote vernielingen hebben aangericht. Dit huis in NewtoneviUe werd volkomen uit elkaar gerukt. De bewoners waren niet thuis op het moment, doé dm tornado mnri >1a UTRECHT (A.N.P.). Twee tllrechtee jongvna, de achttienjarige verwaniiingsmonU-ur Vun de H. en zijn vriend, de negentienjarige stoffeerder- bijrijder Van B,, hebben tegenover de politie bekend ln een periode van on geveer drie maanden drieëntwintig In braken te hebben gepleegd, waarbij voor circa vijfduizend gulden schade werd toegebracht en ongeveer hetzelfde be drag aan contanten werd buitgemaakt. De knapen hebben het geld voornamelijk aan patatea-fritea uitgegeven. De po litie heeft ook een 25-jarlge chauffeur Van L. uit Utrecht gepakt, die wordt verdacht van het hélen van een gouden armband en een gouden ring. Van L. verkocht deze sieraden voor negentig gulden, terwijl ze duizend gulden waard waren. De sieraden die door de knapen waren weggenomen zijn door de politie (ADVERTENTIE) Proef 'ns... MMM... Hubert Humphrey favoriet BOSTON (ANP) BIJ „q cnqaèt. m- der kopstukken van de democratische partij heeft vice-president Hubert H. Humphrey de steun van 70 proeent van de ondervraagden gekregen zo meldt de Christian Science Monitor. De vragenlijsten wuren gestuurd aun 91 vooraanstaande democraten. Twintig procent van hen gaf zijn steun aun Ro bert Kennedy, terwijl senator Eugène McCarthy en de vroegere gouverneu» van Alabama, George Wallace, elk twee procent kregen. De overige ondervraag» den hadden nog geen beshaafng geno*

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5