aar de vliegtuigen Busby weg naar Babes willen eerste slag op Europa Cupfinale slaan SALARISVERHOGING VOOR spontoto 43 mt7j WESTDUITSE VOETBALLERS RIDDER VAN 380 JAAR GELEDEN VERSLOEG OOK DE SPANJAARDEN Real Madrid bestaat uit elf linke jongens Onze levensverzekering is straks bijna f 4.000,- hoger en dat kost geen cent méér! PREMIE SPAARPLAN Leo vd. Hoogenband verijdelde voltrefferveteraan Jansen Leidse boksers boeken winst Spelpeil stijgt steeds bij badmintonjeugd Wim Ruska verdedigt )ese titel niet Europi DINSDAG 23 APRIL 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 onze sportredactie) DES HAAG Als de elf „Red Devils", die het basiselftal vormen van Manchester llnited, morgen op Old Trafford met de door manager Matt Busby uitgedachte tactiek in de halve finales van de strijd om de Europa Cup een wat ruime zege zouden be halen op Real Madrid, staan de „Busby Babes" al met één been in de eindstrijd. Bij de loting in Praag .hebben Antonio Calderon en Matt Busby, terwillc van de fotografen, elkaar omhelst. Of ze werkelijk /o gelukkig waren menen wij te moeten betwijfelen. Als Busby bijgelovig mocht zijn, zal hij Real niet als legenstander hebben gewenst. Reeds driemaal be reikte zijn team de halve finales, maar het werd daarin telkens uitgeschakeld. In het seizoen 1956'57 door Real. Neemt Manchester United revanche voor de nederlaag die het toen leed en zet het zijn Euro pese opmars voort, of is het Francisco Gento de B „overlevende" van voornoemde wedstrijd gegeven de Madrilenen nogmaals naar een triomf Manchester United bereikte de halve finales vaa het Europa-Cuptoernooi voor landskampioenen door het uitschakelen van Malta (40 en 00), Serajevo (00 en 21) en Gornik Zabrze (20 en 01). Real Madrid wipte Ajax met 11 en 12 (na verlenging), Hvidovre (22 en 14) en Sparta Praag (30 en 1—2). Na de stunt van Celtic in het vorige seizoen weten de Engelsen nu zeker, dat er een uitstekende kans bestaat, dat de Europa Cup voor landskampioenen wéér op de Britse eilanden terecht komt. Daarmee heeft Manchester United eigenlijk al heel wat eer binnengehaald, meer eer dan welke Engelse club ook. Maar wat betekent dit succes voor Matrt Busby fas is zijn onmiddellijke bedoeling? Er zijn mensen die beweren, dat de „Busby Babes" al zijn. Dat is onjuist, want werkelijk grote tro feeën zijn voor hen nog altijd onbereikbaar gebleven. Nog steeds liggen ze duidelijk achiter bij clubs als Real Madrid, Benfica en Inter Milaan. Ook mochten nog nooit naar Zuid-Amerika reizen om te strijden or de wereldbeker voor clubs. Dat zijn allemaal zaken, die de in Schotland geboren >p successen jagende Busby wil bereiken. Hij hoopt, dat er tegen Real Madrid geen fouten zullen worden gemaakt. Zijn eigen woorden: „Manchester United is sterker dan ooit tevoren, maar de spelers zullen moeten beseffen, dat ze met elf „linke jongens" te doen krijgen, die geen middel onbeproefd zullen laten om met een gunstig resultaat huiswaarts te keren". Op Old Trafford zal het moeten gebeuren. Met de steun van het eigen publiek zal een voorsprong moeten worden genomen van ten minste twee doel punten om de gevaren van de wedstrijd op 15 mei in Madrid zo veel mogelijk te beperken. Manchester United beschikt over die kwaliteiten. De ploeg is weer op weg de landstitel te prolongeren. Busby's mannen trekken ook de meeste toeschouwers in de League, 55.000 gemiddeld. Er zijn in de ploeg jongere spelers die de aandacht trekken. Zo een is Francis Burns, altijd de rust in eigen persoon en met een accuratesse en koelheid, alsof hij al jaren in de hoogste regionen van het Britse voetbal vertoefde. Niet scheren Daar is Brian Kidd, een voetballer die nog zo jong is, dat hij zich 's morgens niet eens behoeft te sche ren. Sir Alf Ramsey plaatste hem al op zijn lijstje van veelbelovende jongeren en Busby zei na afloop van de eerste wedstrijd tegen Gornik, dat het doel punt van Brian Kidd gescoord in de slotfaze de poort naar de halve finales had geopend. Er is ook nog George Best, op het ogenblik nummer twee op de lijst van topscorere in de eerste divisie, achiter Ron Davies van Southampton. Maar boven alles uit steekt de puur professionele instelling van Pat Crerant, Bobby Charlton en Bill Foulkes. Met doelman Alex Stepney zijn zij zonder twijfel de spelers die de nodige teamspirit aankweken. Regelmatigst Manchester United is verreweg de regelmatigste club van de Engelse eerste divisie in de naoorlogse periode. De laatste eenentwintig seizoenen is het slechts tweemaal na de eerste tien geëindigd. Sedert 1946 werden de „Busby Babes" viermaal kampioen en eindigden zij zesmaal op de tweede plaats. De Engelse Cup werd tweemaal gewonnen, twee finales gingen verloren en de Mancunians bereikten vijfmaal de halve finales. Van de zesendertig profspelers, die Manchester United thans onder contract heeft, zijn er maar een stuk of zes voor wie een transfersom werd betaald. Die sommen varieerden van 3.500 pond (betaald voor Tony Dunne) tot 116.000 pond voor Denis Law, maar alles bijeen moest en moet Manchester United het van de jeugd hebben. Old Trafford ls een kweek school van talent. Dat blijkt onder andere uit het feit, dat Manchester United zich ondanks lange af wezigheid van topspelers als Law en Stiles aan de top kon handhaven. En toch zitten er geen geheimen achter de Busbyformule, al mag men het als zeer merkwaardig beschouwen, dat Matt Busby al vanaf 1947 de Mancunians onder zijn hoede heeft. Zelf zegt hij: „Ik heb nooit geaarzeld jongeren in het veld te sturen, maar naast hen zet ik altijd spe lers die bereid zijn hen een handje te helpen. Ook tegen Real Madrid, dat meer Cupervaring heeft, reken ik juist op onze jeugdige aanvallers. Zij zijn het, die met snelle acties de Realdefensie aan het wankelen moeten brengen." Afstraffen Er is in de afgelopen weken weer vele malen be weerd, dat Real Madrid het oude Real niet meer is. Dat kan waar zijn, maar de witte strijdmacht van voorzitter Bernabeu is nog altijd in staat een zwakke plek in de vijandelijke gelederen onverbiddelijk en geroutineerd af te straffen. Zowel Ajax als Sparta Praag hebben dat moeten ondervinden. Amare Amancio mag dan geschorst zijn, de Engelsen zullen toch voor een voetbalmirakel moeten zorgen om de Spanjaarden uit de finale te houden. De Engelsen, dol op traditie, hebben er goede hoop op. Men haalde er de volgende vergelijking bij: Francis Drake, die 380 jaar geleden de Britse vloot aanvoerde, die de Spaanse Armada ver sloeg, werd in 1588 door koningin Elizabeth I tot ridder geslagen. Alf Ramsey genoot deze eer onder Elizabeth II. En de eerste heeft de Span jaarden verslagen ZUID-AFRIKA EN O.S. Mexico acht problemen opgelost MEXICO-CITY De laatste ontwik kelingen om Zuid-Afrika en de Olym- pitache Spelen zijn in Mexico met een gevoel van opluchting ontvangen. Hoe wel Pedro Ramlnez Vasquez. de voor zitter van het organisatiecomité, nog In Lausanne is en geen verklaring aflegde, spraken vele leden van het organisatie comité hun tevredenheid uit over de nieuwe stemming en de aanbeveling van het IOC-beatuur. „De weg naar Olympi sche Spelen met deelnemers uit de hele wereld ligt open" en de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, Alfredo Garcia Robles, ging nog iets verder: „Geweldig, het probleem ls opgelost". De Sportkroniek in nieuwe vorm (Van onze sportredactie DEN HAAG. De opzet van De Sportkroniek zal ingrijpend worden ge- wUaigd. De noodzaak van vernieuwing was reeds geruime tijd w|j berichtten daarover al enkele maanden geleden het onderwerp van diepgaande bespre kingen tussen de K.N.V.B. en de uitgever van De Sportkroniek. Moormans Perio dieke Pers. Een speciale commissie beeft tenslotte In een uitvoerig rapport het bondsbestuur geadviseerd over de moder nisering van De Sportkroniek. Het resultaat van een en ander is dat De Sportkroniek ingaande 1 juli zal worden voortgezet onder de naam „Neerlands Voetbal". Op die datum zal het nieuwe blad tevens het algehele officiële orgaan worden van de K.N.V.B. Het zal dus niet meer uitsluitend de officiële mededelingen van de K.N.V.B. bevatten. In verband met deze gewij zigde opzet zal het blad op dinsdag, in een kleine magazinevorm, verschijnen. De heer H. Kuiphof, die sinds geruime tijd als hoofdredacteur fungeerde, heeft gemeend met onmiddellijke ingang zijn functie onder deze omstandigheden niet langer te kunnen uitoefenen. Op voor dracht van het bondsbestuur is de heer E. Grifhorst per 1 mei benoemd als hoofdredacteur in volledige dienst. (ADVERTENTIE) Alles wat wij doen is deelnemen aan het Premie Spaarplan. We betalen nu samen jaarlijks zo'n 500 gulden levensverzekeringpremie en daarom krijgen we straks elk jaar 100 gulden terug van dit natio nale plan. Belastingvrij! Wij gaan het geld gebruiken om onze levens verzekering te verhogen. Dat scheelt maar liefst zo'n 4.000 gulden Misschien is het Premie Spaarplan ook iets voor Even een briefkaartje aan Premie Spaarplan. Postbus 51, Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (levensverzekeringen, spaar- en effectenbewijzen, hypo theekaflossingen, spaarkasinschrijvingen, garantiekredietaflossingen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken. Postkantoren, Banken, Borgstelllngsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfondsen. Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarplan vertellen. Basis voor persoonlijk bezit (Van onze sportredactie) DEN HAAG Leo v. d. Hoogen band, in feite nog B-klasser maar al boksend In de A-klasse, kreeg gister- teravond in „Amicitia" de prijs voor de beste prestatie in het programma dat de vereniging „Hoogenband" voor te weinig toeschouwers had georganiseerd. De Haagse lichtwelter kreeg die extra- prijs terecht omdat hij zich voortreffe lijk had geweerd tegen de „veteraan" Simon Jansen, lid van de vereniging „De Voltreffer" uit Jutfaas, getraind door de ex-zwaargewichtkampioen bij de profs, Wim Snoek. Het is een enigszins angstwekkende naam, De Voltreffer. De leden van de vereniging pas in september toege treden tot de Ned. Boksbond beschik ken dan ook vrijwel allen over een ste vige stoot. Ook Simon Jansen, zevenen dertig jaar en op een jaar na tweemaal zo oud als Leo v. d. Hoogenband, die er in slaagde de felle aanvallen het wa ren meer uitvallen van de conditio neel enorm sterke Jansen te weer staan. In de derde ronde dacht de Haag se lichtwelter door k.o. te hebben ge wonnen toen Jansen tegen de touwen stond en een serie van de fysiek min der sterke v. d. Hoogenband moest in casseren. De scheidsrechter staakte al leen omdat de laatste gongslag (te zacht) had geklonken. Het onbeslist was de juiste uitslag. Er stonden nog twee partijen in de A- klasse op het programma. Lichtgewicht Nico Moesman bokste eveneens voor treffelijk tegen de Rotterdammer Sprin ger. Moesman bepaalde het (hoge) tem po, gaf het initiatief nimmer uit handen en hield met zijn flitsende linkse Sprin ger zo resoluut op afstand, dut de Rot terdammer geen schijn van kans kreeg en in de 3e ronde zijn toevlucht moest nemen lot 'n wonhoopsoffenslef. De pun- tenzege was royaal voor Moesman. Tot j zulk 'n overwinning kwam ook zwaarwel ter Ben Bor (Den Haag) tegen de Rot terdammer Lou Beens, die 2 maal een waarschuwing kreeg voor „hakken" en j klemmen. Het was een matig duel waarin beiden te zeer loerden op „de grote stoot". Bor, de avond tevoren nog j ziek, won niettemin verdiend. den), Crezukiewils (Jutfaas) w.o.p. van Moret (R'dam); B-klasse Richardson (Den Haag)' w.o.p van Klepke (R'dam). De twee profpartijen die gisteravond in Krasnapolsky te Amsterdam het hoogte punt van het programma hadden moeten zijn. zorgden voor een dieptepunt in het hoofdstedelijke bokslevên. Etty Defar- tes (Ned.) won op punten van Guy De- moulin (België) in een partij, waarin de Belg alleen maar probeerde de Neder lander te ontlopen. Ronald Riedewald (Ned.) kreeg de overwinning na zeven ronden voornamelijk lijf-aan-lijf-gevecht door diskwalificatie van de in Frankrijk wonende Libanees Fakih Hassan. Rob Slotemaker is de grote Nederlandse troef in de twintigste tulpenrallgr. VLAARDINGEN Door het record aantal inschrijvingen werden in de sport hal „Lindoduin" te Scheveningen de vóórronden gehouden van de districts kampioenschappen badminton van Zuid- Holland voor de jeugd op zaterdag 13 april. Het afgelopen weekeinde werden de overige partUen in het sportpark „VUfsluizen" te Vlaardingen met groot enthousiasme gespeeld. Het gehele toer nooi omvatte 227 partUen. De wedstrijdcommissie had de zware taak om al deze partijen op vier banen te laten spelen binnen het gestelde tijd schema, waarin zij met succes ls ge slaagd. Het spelpeil süjja steotjjyfg Zf If* in groep 2 werden zeer goede resultaten bereikt. Districtsjeugdkampioen bij de heren werd J. W. Kroon en bij de dames Pim Wcsdorp; gemengd Samenstelling ol. zwemploeg baart zorgen UTRECHT Na een urenlang ge sprek tussen de zwemrommissir en de commissie sportzaken van de KN7.H enerzijds en het bestuur van de KNZB anderzijds, Is men gisteravond op het hondsbureau In Utrecht niet geheel tol overeenstemming kunnen komen ten aanzien van de samenstelling van de Ne derlandse olympische zwemploeg, die coach Rob Kerkhoven maandag 29 april aan het Nederlands Olympisch Comité had willen voorstellen. Naar aanleiding van het gesprek gaf de KNZB het volgende communiqué uil „Namens de zwetneommisaie en de commissie sportzaken van de KNZB ia gisteravond mondeling rapport uitge bracht over de resultaten van het zwem- en trainingsprogramma zoals zich dat in de afgelopen maanden heeft ontwikknld Het bestuur van d. KN'/.lt heeft verzocht de resultaten op kort* termijn schriftelijk uit te brengen, waar na dit rapport aan het Nederlands Olym pisch Comité zal worden aangeboden' Naar aanleiding van dit communiqué zei de hoer W J. de Boer, directeur van het bondsbureau, dat het in de lijn der verwachting ligt. dat pas aan het eind van deze week de samenstelling van d« ploeg zal komen vast te staan. „Men wil zich nog even beraden- over een ernsti ge zaak als deze", aldus de heer De Boer, die eraan toevoegde dat door deze gang van zaken het gesprek met het NOC wel naar een latere datum verschoven li zal moeten worden. „Ik moet het bc- stuur van het NOC daarover echter nog berichten, maar lk hoop dat de heren er welwillend tegenover zullen staan". De Nederlandse tennistop 0 Fred Hemmes m !/i.i- d naar Oenève om zich bereiden op het Davis 1 Spanje. Geheel links ptaiin Hans v. Dalsu Vooruitgang gelijke spelen (Van onee sportredactie AMSTERDAM Wereldkampioen Wim Ruska heeft definitief besloten zijn Europese judotitel tijdens het Europese kampioenschap in Lausanne niet te ver dedigen. In het afgelopen weekeinde besprak de Amsterdammer op het bonds bureau van de NJJB In Utrecht met enige vertegenwoordigers van het hoofdbe stuur van de judobond de brief waarin hij onlangs aankondigde zich dit seizoen niet beschikbaar te stellen voor judowedatrtyden. In dit onderhoud wees Wim Ruska eep voorstel van de judobond om hem in een trainingkamp van drie weken alsnog klaar te stomen voor de komende titelstrijd van de band. Er kwam nog ecu „veteraan" in de ring, de Leidenaar Roelandse (van DTSi die in de N-klasse een onbeslist verdiend tegen Briedee (Rotterdam) die in de eerste twee ronden tegen de be heerst boksende Leidenaar alleen tot stoten op de dekking kwam. De jury be sliste evenwel ten gunste van Briedee. Opvallend was overigens de vooruitgang van de pugilisten van DTS. van wie Fa rina in de C-klasse in de derde ronde door k.o. won van de Hagenaar Ling, die een te gering incasseringsvermogen heeft, in de derde ronde werd getroffen door een rechtse hoek en niet bij mach te was na acht tellen de bokshouding aan te nemen. Sierat (DTS) debuteerde en bokste net iets te defensief om de broer van Simon Jansen, Tommy, van de puntenzege te kunnen afhouden Overige uitslagen: N-klasse: v.' d. Werf (R'dam) onbeslist tegen Van Baa- ren (Jutfaas). Stal (R'dam) w.o.p. van A. Beens (R'dam); C-klasse: Steijn (Den Haag) w.o.p. van Brederode (Lei- FRANKFORT De commit- waai va sic van advies van de West- deelten duitse voetbalbond heeft mogen r-»c*TkT u r* - i c 4 besloten een aantal wUzigin DEN HAAG. Bij de op Sport- ,rn h,, Bu„d„ toto 43 voorkomende Nederlandse ligastatut. i»e veranderingei 'had bekerwedstrijden zal als uitslag *ün gelden de stand die na het ver strijken van de normale speeltijd Een van de punten, die we den ingevoerd in het regh trrkkrliikri is bereikt. Hierdoor kunnen dus voor deze wedstrijden ook gelijke spelen voorkomen. Santana speelt voor Spanje BARCELONA Alle geruchten ten spijt dat hij niet zou spelen, is Manuel Santana toch opgesteld in de Spaanse tennisploeg, die op 3. 4 en 5 mei in de Spaanse stad Valencia in de eerste ron de van het toernooi om de Davis Cup uitkomt tegen Nederland. De Spaanse formatie bestaat verder uit José Luis Arilla, Manuel Orante# en .luan Glsbert. eventueel ook ge- tijdens het seizoen orden uitbetaald. D<- igingen zijn verplicht plicht blijv jaarlijks aan het bestuur van te betali de Westduitse Voetbalbond (DFBi mee te delen welk to taalbedrag aan prestatie premies over een seizoen zal worden uitgekeeid De bond onderzoekt eerst of dit be- het Westduitse drag in overeenstemming naar Bundesltgavereniging Is het maximum 75.000 Mark en clubs uit de Region en hoogste 25.000 nieuw gecontrac- betaalde voetbal is dat iedere vereniging 200.000 Mark (180.000 gulden) dient te bezitten, waardoor sultaat toestemming tot het het zeker is dat de club bij uitbetalen een onverwachte noodsituatie stelde pn kan voldoen aan zijn finan ciële verplichtingen ten aan zien van trainer en spelers. In plaats van het bedrag van echter vastgesteld dat beta lende clubs ten opzichte var de arnateurverenigingen ver afkoopsom behoeven t voetballers, Mark voor dn- worden gecontracteerd. Tie teerde sjK-lers te betalen. |H-riode waarin die afkoopsom Het mlntmumsalaris var moet worden betaald, wert van drie tot vijf jaar ver De verzekeringsvoorschrtfter werden ook veranderd. Er it HQHI d«- financiële huishou- bepaald dat voor iedere spe- twee jaar professional zijn. ding van de betreffende club Ier een verzekering van verdienden tot nu toe ten 100.000 Mark (90.000 gulden) minste 400 Mark ais basts- worden afgesloten geeft bij een positief de voorge- eventuele gevallen Bescherming Een club uit de Bundesllga zal ten hoogste 25 spelers on- beidsongeschiktheid als voet- maxlmule vergoeding, 1200 baller. Clubs en speler t ten ieder de helft var premie betalen. mochten betalen gecontracteerde spelers, werd aantal amateurs een prestatiepremie inge voerd, die de club aan het eind van het jaar aan zijn voetballers mag uitkeren «n Mark „vast" per maund de ten hoogste 250 Mark per ge speelde wedstrijd, bleef ge handhaafd. In bepaalde ge vallen, voor internationals de maxi- bij voorbeeld, mocht en mag transfer- de club meer betalen, maai ergoedlng boven het toege dane maximum moet per ge- 'al aan het bestuur van de ste 100.000 Mark kosten. Bij bond worden voorgelegd Transfer* Ongewijzigd blcv maal toegestam Ken speler, die i Regionalligaclub

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7