Diep treurig voor St.-W illebrord" aarMcn aafttöélen aaftltóien ONDERZOEK NAAR VLIEGRAMP MET GLOEDNIEUWE BOEING Vb In water en op weg: 13 doden KNOKPLOEG-ZEVENBERGEN IN ACTIE Mobiele eenheid moest collega 's ontzetten Heath zet Powell uit schaduwka binet Strengheid maar ook soepelheid bij grens Per slot van rekening TRACTOR DOOR TREIN CECREPEN OP OVERWEC A.ANDAG 22 APRIL 1968 DE LEIDSE COURANT (Vervolg van de voorpagina) nwaar dit plotselinge oproer van e mensen uit St.-Willebrord, maar uit Zevenbergen, Etten, Rucphcn, id-Castel en tal van andere plaatsen? een gevolg van overmatig drank- >ruik op een warme lenteavond? Of inifcsteert zich ook hier 'n begin van lange hete zomer als gevolg van al dan niet vermeende miskenning De politie weet het niet. Majoor W. v. •nanten, commandant van de rijkspo- ie in 't district bij Breda zegt: „Ik nd 't verschrikkelijk, dat dit in St.- illebrord gebeurd is. Nog nooit heb ik «gemaakt, dat de politie hier maar t één vinger aangeraakt is". Bijna alle oproerkraaiers hadden ge- onken", is de conclusie van 'n uiterlijk Imaakt kalme luitenant Lutken, na woelige nachten, waarin zijn man bloot stonden aan een regen van Burgemeester Alberts van de gemeen- Rucphen, waartoe St.-Willebrod be- ort. verklaart: „Er heerste al lang een oeierige stemming, vooral onder de ■rkloze jeugd. Ik betreur het voorge- llene ontzettend, vooral vanwege de an St.-Willebrord". Hierover maakt de burgemeester zich nnelijk meer zorgen dan over prestige en zijn onmacht tegen- de losgebrande terreur. Hij is per- onlijk naar het politiebureau in St.- illebrod gegaan, toen dat belegerd :rd door een joelende massa van op t moment wel duizend mensen. On- rschrokken heeft hij geprobeerd de igewonde gemoederen tot bedaren te rengen. Geflankeerd door een rijks- olitieman met getrokken sabel sprak ij door een luidspreker van een politie wagen de menigte toe, die om de vrij iting van de jongeman uit Etten breeuwden Hij verzekerde het publiek, dat deze ftgen rechtvaardig zou worden behan- 'Id. (De jongen is gistermiddag vrijge- ten). Met klem verzocht hij alle wel kende mensen om de versperde hoofd raat vrij te maken en rustig naar huis gaan. Een aantal mensen gaf gehoor )ubcek wil geen oppositiepartijen PRAAG (AP) Dc leider van de lommunistische partij. Alexander Dub- ■k heeft meegedeeld dat de nieuwe oers van liberalisatie in Tsjecho Slo- akije niet inhoudt dat er oppositiepar- jen gevormd mogen worden. Sprekend tijdens een conferentie immunisten in West-Slowakije in Bra- zei Dubcek, dat andere politieke artijen alleen mogen werken in het oor de communisten geleide n«"*«nale Zes Nederlanders onder de 122 slachtoffers WINDHOEK (Reuter) Deskundigen van de Boeing Vlicgtuigenfabrieken zijn onderweg naar Windhoek in Zuldwest- Afrlka voor een onderzoek naar de ramp met een Splinternieuwe Boeing 707 van de South African Airways waarbij 122 mensen onder wie zes Nederlanders om het leven zijn gekomen. Het toestel, dat een vlucht van Johan nesburg naar Londen uitvoerde, stortte zaterdag kort na het opstijgen van het vliegveld Strijdom in Windhoek neer en ontplofte. Slechts zes van de 128 inzittenden over leefden de ramp: twee Zuidafrikanen, twee Britten, de Amerikaanse diplo maar Thomas Taylor en een nog onge ïdentificeerd persoon. Vijf van hen zijn er ernstig aan toe. Behalve het onderzoek van Boeing, waarbij mogelijk 70 tot 80 mensen in geschakeld zullen worden, zal de Zuid- afrikaanse regering ook een commissie benoemen voor een onderzoek naar de zwaarste vliegramp die het land ooit heeft getroffen. SOUTHWEST AFRICA WINDHOEK WALVIS BAY Volgens ooggetuigen begon het toestel sig stuk land zestien na de opstijging op 200 meter hoogte ten van het vliegveld, te verliezen. Het ontplofte en de wrak- Gisteravond was stukken werden verspreid over een dras- I de lijken van alle kilometer ten i slachtoffers. van vele ernstig verminkt of verbrand waren, te bergen en over te brengen naar een provisorisch lijkenhuis op het vlieg veld. Het stoffelijk overschot van nog niet gedïentificeerde slachtoffers zal vjur Johannesburg worden gevlogen, naar Johannesburg worden gevlogen, Op de plaats van de ramp wordt nog gezocht naar een pakje diamanten met een waarde van ongeveer 2,5 miljoen gulden, dat bestemd was voor Londen. Volgens het Britse dagblad „Daily Te legraph" heeft een reisbureau in Lon den zijn klanten afgeraden met Boeing 707-toestellen te vliegen zolang niets na ders bekend is over de oorzaak van de vliegramp en die van 8 april te Londen met een andere Boeing, van de Britse luchtvaartmaatschappij Boac, waarbij vijf slachtoffers vielen. De luchtvaart redacteur van de „Guardian" meldt dat beide ongelukken ontstonden doordat bij de start een der vier motoren in brand Als de zes Nederlanders, die bij de ramp om het leven zijn gekomen, wor den genoemd: het echtpaar M. Krom menhoek, dat met vakantie op weg was naar Nederland, J. Peters, een 45-jari- ge kapper, die zijn ouders in Renhum ging bezoeken, C. van Elten en het echtpaar De Groodt. (ADVERTENTIE) Proef 'ns.MMM aan het verzoek van de burgemeester, maar de heethoofden bleven de boven toon voeren. Zij kenden geen pardon en wilde, geladen met haat. de strijd met de politie tot het bittere einde uit vechten. De eigenlijke raddraaiers vormden een groep van naar schatting 40 tot 60 man. Volgens diverse verklaringen bevonden zich onder hen veel jeugdige werkloze jongemannen van 19 tot 20 jaar. Vol gens mededelingen uit het publiek ope reerde zaterdagnacht in St.-Willebrord ook een groep van werkloze stevig ge bouwde kerels, die al sinds enige tijd berucht is geworden onder de naam „Knokploeg Zevenbergen". Naaf ver luidt houden de leden van deze groep ervan ook in Zevenbergen en wijde om geving cafés en bars op stelten te zet ten. Zij zouden bovendien anderen uit lokken tot mesgevechten op straat. Deze getuigenverklaringen, die niet door de politie bevestigd konden worden, passen wel in het verhaal, dat luitenant Lutken gisteren tijdens een persconferentie in Rucphen over de ge beurtenis van zaterdagnacht deed. Volgens zijn relaas kreeg namelijk het op dat moment door vier politiemannen bezette ravonbureau in St.-Willebrord zaterdagavond tussen zeven en half elf drie anonieme meldingen van vecht- en steekpartijen op straat. De eerste twee maal, dat de politie uitrukte, was bij aankomst op de aangeduide punten de orde weer hersteld. Om twintig minuten over tien echter kwamen de politieman nen terecht in een oploop van zeker hon derd jongemensen midden op de rijbaan van de Dorpsstraat, die als een langge rekt lint door St.-Willebrord loopt. De politiemannen sommeerde de men sen de rijbaan vrij te maken. Na wat gediscussieer over en weer lukte dat ook. Een jongeman met een brommer weigerde echter de rijbaan te verlaten. Het was de al genoemde D. van S. uit Etten. Wijzend op zijn verzekeringsplaat je, riep hij de politie toe: „Ik betaal ook straatbelasting. Ik ga niet van de straat af. Ik heb niets met die herrie hier te maken". Volgens ooggetuige gaf een jonge po- litiman hem hierop een draai om zijn De jongeman werd overgebracht het politiebureau. HU bood weinig tegenstand. De massa was het evenwel niet met deze handelswUze eens en trok achter de arrestant aan naar het bureau. Daar hieven spreekkoren de leuze aan: .Deze man moet vrU!" Allengs rukte de groep, die inmiddels aangevuld was met honderden jongelui, die op het tumult uit de bars kwamen lopen, via de voortuin op naar het be scheiden politiebureau en schopte tegen de deur. De politie was genoodzaakt de voorutin met de wapenstok schoon te Plotseling gooide iemand een fietspomp door een ruit van het bureau. Vrijwel onmiddellijk daarna volgde een regen keien, die uit de straat waren ge broken en van bakstenen, die werden aangedragen van een nagenoeg gesloopt pand enkele tientallen meters van het bureau vandaan. De belegerde politiemannen vroegen daarop het districtbureau in Breda drin gend om assistentie. Deze kwam in de vorm van surveillancewagens, die elk met twee agenten bemand tegen half twaalf met zwaailampen en loeiende renes de Dorpsstraat kwamen binnen rijden. Daar worden zij met gejoel ont vangen door de tierende massa, die keien door de voorruiten en tegen de cabines gooiden. Met gehavende wagens, maai wonder boven wonder nog zonder ge wonden, bereikten de hulptroepen met veel moeite het politiebureau. De burge meester hield zijn toespraak. Het bleef stenen regenen. De politie gooide traan- gasbommen. Het bijtende gas had de oproerkraaiers spoedig verjaagd. Maar niet voor lang. Na korte tijd werden de geparkeerde politiewagens met stenen bekogeld. Verder werden de lampen van de straatverlichting stukgegooid. Hierop alarmeerde luitenant Lutken de mobiele eenheid. Dit Is een geoefend pe loton voor oproerkarweltjes. In de don kere Dorpsstraat, waar de straatverlich ting grondig vernield was, moest de po litie bü het licht van de koplampen van hun auto's optreden. Meter voor meter dreef het polltiecordon de fanatiek twis ten de horde terug over een afstand van ongeveer een kilometer tot aan de rUksweg Etten-Roosendaal. Omstreeks half vier zondagochtend, toen het licht begon te gloren, keerde de rust terug in St.-Willibrord. Enkele uren later begonnen gemeentewerklieden de karrevracht stenen van de straten te ruimen en het opgebroken wegdek te herstellen. Een arts verleende hulp aan de vele gewonde politiemannen. Wacht meester Schut uit Oud-Gastel kreeg een baksteen tegen het voorhoofd wat hem een gapende wond en een lichte hersen schudding opleverde. Een adjudant werd ernstig aan de kaak getroffen. Een wachtmeester heeft vermoedelijk een ge broken scheenbeen. Een andere wacht meester liep wonden op aan het gelaat en een opperwachtmeester werd een oog dicht geslagen. BESCHULDIGD VAN RACISME Immigratie moet worden stopgezet LONDEN, (Reuter) De Britse op positieleider, Edward Heath, heeft cis- teravond het Lagerhuislid Enoch Powell aan de kant gezet als minister van De fensie in het conservatieve schaduwka binet, omdat Powell zaterdag in Bir mingham een toespraak heeft gehouden die door een deel van de partü als racis tisch wordt beschouwd. Heath deelde mee dat Powell vervangen is door dc vroegere minister van Financiën Regi nald Maudling. In zijn toespraak, die ging over het delicate onderwerp van de toelating van niet-blanke immigranten, had Powell ge zegd: „Engeland moef gek zijn. letter lijk gek, om jaarlijks vijftigduizend vrouwen en kinderen van immigranten die reeds hier zijn binnen de grenzen toe te laten." Volgens Powell zou Enge land op die manier binnen twintig jaar drieëneenhalf miljoen immigranten her bergen. Het Lagerhuislid deed ook een aanval op een wetsontwerp dat gericht is op de instelling van speciale hoven, die beschuldigingen van discriminatie tegen gekleurden zouden moeten behan delen en stelde voor premies uit te rei ken om gekleurde immigranten aan te moedigen naar hun land van herkomst terug te keren. Heath zei dat hij Powell te verstaan ADVERTENTIE Proef 'ns... MMM Trudeau als premier Canada beëdigd OTTAWA (AP) Pierre Elliott Tru deau is zaterdag beëdigd als Canada's 15de premier. Na de plechtigheid ver klaarde hij de mogelijkheid te onderzoe ken om het parlement te ontbinden en in juni algemene verkiezingen te houden. Trudeau legde de eed af in de studeer kamer van de gouverneur-generaal, en kele minuten nadat de aftredende pre mier, Lester B. Pearson, officieel zijn ontslag had ingediend. Trudeau behoudt formeel de portefeuil le van Justitie naast zijn premierschap. Tot nieuwe minister van Buitenlandse Zaken werd benoemd Mitchell Sharp. Paul Martin die minister van Buiten landse Zaken was onder Pearson, is nu minister zonder portefeuille. had gegeven dat zijn toespraak racis tisch van toon was en de spanningen tussen de bevolkingsgroepen alleen maar kon verergeren. De toespraak heeft ook binnen de gelederen van de ervatieve partij niet nagelaten ver schillen van mening tussen de linker- en rechtervleugel te verhevigen. Linkse conservatieven veroordelen de uitlatin gen van Powell, rechtse conservatieven keuren ze goed. Heath zelf zei dat de conservatieve partij „uiterst gekant" is tegen „discriminatie op grond van ras of godsdienst." (Van onze correspondenten) ELTEN BERG. Vandaag, op de voor het Nederlandse beroepsgoederenvervoer fatale dag, waarop het geesteskind van de Westdultse minister Leber voor het eerst volledig tot gelding kwam. ia aan de verschillende grensposten met Duits land zeer uiteenlopend opgetreden. Aan de grens bU Berg-autoweg zUn een tien tal Nederlandse vrachtwagens, die niet over een vergunning beschikten, door de Duitsers tegengehouden. Op andere plaatsen was de controle van de Duitse instanties, op de naleving van de op 1 april tussen Nederland en West-Dults- land gesloten contingenteringsregeling voor het beroepsgoederenvervoer langs de weg, echter niet *o stringent. Bij bepaalde Duitse grensposten werd bijzonder soepel opgetreden en werden zelfs Nederlandse vrachtwagens doorge laten, die niet over een vergunning be schikten. Daar de overeenkomst op basis van wederkerigheid is gesloten namen de Nederlandse douaneposten aan deze grensposten eenzelfde houding aan als hun Duitse collega's: ook zij traden soepel op. Over het algeméén zijn er vanmorgen echter maar zeer weinig Nederlandse ondernemers op stap gegaan, die niet over een vergunning beschikten. Men durfde het niet aan, niet alleen omdat met ingang van vandaag een vergun ning noodzakelijk was, maar ook omdat men vreesde voor de juridische gevol gen. De vervoerders vrezen namelijk dat de verladers hen voor de eventuele ge volgen van oponthoud aan de grens zul len aanspreken. ZAKKEN... HALEN... Voor één categorie Nederlanders zal het e€n zor8 zWn Ri'weest, dnt het zomerse weer plaats gemaakt heeft voor wat koelere luchtde eindexamenkandidaten gymnasium, h.b.s. en handelsdagscholen, die vanmorgen hun tweede examenweek moesten beginnen; een week, die trouwens vele nieuwe gezichten in de examenzaal zal brengen, want in de loop van deze week begint ook het .schriftelijk examen voor de mavo-scholen, de driejarige handelsdagscholen en de m.m.s. Een primeur is. dat vandaag op enkele experimenterende scholen voor het eerst schriftelijk eindexamen havo wordt afgelegd. Maar ons beperkend tot het „traditionele" middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs constateren we. dat aan de maandageniddag waarop alle groepen met een vertaling Duits bezig moeten zijn, een gevarieerde ochtend voorafgegaan is H.b.s.-A kreeg het tweede en laatste doel van de opgaven voor boekhouden en bedrijfshuishoudkunde. het gehele gymnasium mocht tweeëneenhalf uur werken aan het Nederlandse opstel en h.b.s.-B zag: zich geconfronteerd met een van de meest gevreesde onderdelen: het schriftelijk examen in dc natuurkunde. Gevreesd omdat wanneer dit examenonderdeel niet goed gemaakt wordt en eind van deze week bQ de loting tussen natuurkunde en scheikunde blijkt, dat in natuurkunde niet mondeling- geëxamineerd zal worden, het schriftelijk extra zware betekenis krijgt. Bij de opgaven voor natuurkunde ontbrak het actuele tintje niet: er was een vraagstuk over het beschieten van uranium met neutronen en een over een autotest. De laatste opgave luidde in het kort: Een auto heeft met twee passagiers een massa van 720 kilo: In die toestand trekt hij In veertig seconden op van 0 tot 90 kilometer. De topsnelheid is 120 kilometer per uur bij een benzineverbruik van 1 op 16. Gemiddeld ontwikkelt de motor een vermogen van 25 pk. Met als verdere gegevens dat 1 pk gelijk is aan 750 J/s. dat de soortelijke massa van benzine 0.7 kilogram/liter is en dat bij verbranding van 1 kilo benzine 45.10 tot de zesde J vrijkomt, moesten de examinandi berekenen welk gedeelte van het vermogen tijdens het optrekken tot 90 kilometer gebruikt wordt om de auto zijn kinetische energie te geven. Verder moest berekend worden de door luchtweerstand en wrijving op de auto uitgeoefende kracht als deze op zijn topsnelheid rijdt (ook dan is het motorvermogen 25 pk) en het nuttig effect van de motor b(j deze topsnelheid. In het algemeen was bij het samenstellen van de vragen voor natuurkunde aan denk- en rekenwerk evenveel aandacht besteed. De eerste vraag ging over een probleem dat moest worden opgelost met betrekking tot de proef van Kundt; hierbij werden zowel kwantitatieve als kwalitatieve vragen gesteld. Het tweede vraagstuk, betreffende boven reeds genoemde auto, was overwegend kwantitatief. Probleem no. 3 had betrekking op CO 2 In de damp- en vloeibare faze; hierbij werden aan dc hand van Isothermen In een p-V-dtagram kwalitatieve vragen gesteld. Vraag 4 was van „elektrische aard". Hierbij kwamen nan de orde een weerstand en een paar platen met geïoniseerde lucht ertussen, die met elkaar parallel geschakeld waren. Aan dc hand van grafieken werden vragen gesteld over stroomsterktc, weerstand en elektrische energie in de circuitelementen. Bij de vijfde en laatste opgave ging het over een kernreactie bij de splijting VHn uraniumkernen door neutronenontvangst. Daarbij werd ook gevraagd om aan de hand van een figuur, waarin van de kernen van meerdere isotopen de verhouding van protlnen en neutronen was anngegeven, aan te duiden hoe de kernen veranderen na uitzending van een alfa- of bétadeeltje en te berekenen welke fractie van een stof er nog overblijft na één uur, als de halveringstijd is gegeven. De gymnasiumkandidaten begonnen de nieuwe week, zoals gezegd, met het opstel. Een onderdeel waarmee nogal eens slechte cijfers voor de tekstsamenvatting moeten worden opgehaald. De titels waren zo gekozen, dat iedereen wel tot een veraniwoorde keuze kon komen. Zoals gebruikelijk waren de meeste titels actueel: geluidshinder, Griekenland en de democratie, minder werken en meer mens worden? (over de gevaren en mogelijkheden van de automatisering). De maker van titel no. 5 f.JDs. Martin Luther Kina, symbool van een tijdperk") heeft bij het formuleren ran zijn opdracht waarschijnlijk niet kunnen vermoeden, dat dit onderwerp op het moment zo actueel zou zijn. In het algemeen boden de titels dit jaar e«»n goede keuze tot stof om te schrijven; de kandidaten konden zich daardoor des tc beter concentreren op de vormgeving van hun betoog. Twee titels zullen waarschijnlijk wel door slechts weinigen zijn gekozen, hoewel hier toch voor begaafde kandidaten een goede kans lag: „Humor zo maar op straat" en „Een Nederlandse roman aanbevelen voor toekenning van een literaire pril»"- BU het gedeelte handelswetenschappen, boekhouden tweede gedeelte, werden de h.b.s.-A-kandidaten gesteld voor de uitwerking van een eenvoudige opgave, waarbij, met gebruik van grootboekrekeningen voor een gesplitste goederenrekening, de rekening debiteuren en de rekening afschrijving debiteuren voorkwamen. Dc tweede opgave had betrekking op overname van onroerende goederen met gedeeltelijke betaling ln aandelen door de koper: een soortgelijke opgave werd reeds eerder gevraagd. Het tweede gedeelte van deze opgave bestond uit een emissie van obligaties, gecombineerd met e*11 belegging van de reserve van een N.V. in deze obligaties. Opgave drie vormde het voornaamste gedeelte van dit examen; door het vele cijferwerk dat duaraan verbonden Is voor de berekening van een atandaardkostprijscalculatic en voor de vaststelling van efficiency- en prijsverschillen Een redelijk stuk examenwerk met een pittig vraagstuk tot slot. Vulkaan actief op Philippijnen MANILLA (Reuter) Dc 2.500 meter hoge vulkaan Mayon, ongeveer .100 km ten zuidoosten van Manilla op de Philip pijnen. is zaterdag begonnen te werken. De activiteit gaat gepaard met aard schokken en een geweldige stoomwolk. De bevolking aan de voet van de vul kaan wordt geëvacueerd ADVERTENTIE Proef 'ns.MMM Bende vermoordt neger in Boston BOSTON (AFP) Bij ren rassenin cident in een blanke wijk in het zuiden van Boston is vrijdsg een neger dood geslagen en brachten een blanke en een neger elkaar verwondingen toe. Een blanke, de 22-jarigr Patrick Llnsk.v, GISTER WIJK lANPl - Zaterdag avond i» 'n TEEM-trein tsnelle goederen trein) op een met knipperlichten bevei ligde overweg aan de Boxtelsebaan tus sen Oisterwijk en Boxtel ln boWlng ge komen met een traetor. De berfuurder van de tractor, de 21-jarige J. van der Zande uit Oisterwijk, is later aan zijn verwondingen overleden. De TEEM-trein was op weg van Dor drecht naar Duitsland en vervoerde on der meer melk voor het Amerikaanse le ger. De tractor kwam door de botsing onder de locomotief van de trein terecht en brandde geheel uit. Het baanvak was versperd, zodat het treinverkeer tussen Tilburg en Eindhoven v.v. enige tijd moest worden omgeleid vla Den Bosch. In de nacht van zondag op maandag is een uit Maastricht gestolen auto in de omgeving van Echt over de kop geslagen. Twee Jongens maakten zich na het onge luk uit de voeten en lieten ln de auto een 18-jarige verpleegster uit Maastricht gewond achter. Het meisje heeft tot nu toe geweigerd de politie mee te delen, wie de jongens waren waarmee tij ln de auto reed. Op de Vorlerweg in Mill heeft een ver keersongeluk plaats gehad, dat het leven heeft gekost aan de 3-Jarige C. M. van Hout uit MUI. Het kind liep plotting de rijweg op voor een auto en werd ge grepen. Bij een botsing te Avereest werd de 6-Jarige Jacqueline Meuleman uit Veldhoven uit de auto van haar moeder geslingerd en op slag gedood. Bij verkeersongelukken te Barendrecht, Olst. Gieten. Weesp, Tilburg, Harderwijk en Echt kwamen in totaal zeven perso nen om het leven. Verdronken Bij het zwemmen ui het watersport - centrum De BlJIund ln de gemeente Her wen en Aerdt is de 19-jarlge Wllly Jan sen verdronken. HIJ verdween plotseling in het 20 meter diepe water. Het 7-jarlg meisje K. van K. uit Hen gelo. dat al enige tijd werd vermist, is verdronken. In het water van de Roer onder Odi- liënberg is het stoffelijk overschot ge vonden van de 63-jarige mej. T. Paleen. ZU was sinds 30 maart vermist. Volgens de politie u> er geen misdrijf geweest. De 28-jarige neger James Coopei stopte met zijn wagen voor rood licht, vlak voor een politiebureau Een groep jonge blanken kwam om de wagen staan en begon te schelden en de ruiten met stenen kapot te gooien. Ze braken de deu ren open en dwongen de passagiers uit te stappen, trokken messen en begonnen op de negers in te slaan. Een van de inzittenden kon de politie alarmeren, op het geloei van dc poli tieauto's namen de aanvallers de vlucht. De chauffeur had toen al twintig mes steken opgelopen. Hl) stierf In het zieken huis. Een blanke en een neger moesten ook ln het ziekenhuis worden opgeno men. De gearresteerde Linxkv kon niet op tijd wegkomen Op getuigenis van dc echtgenote van de vermoorde, de 26- jarige Lena May. Is hij als dc moorde naar aangehouden

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5