DE LEIDSE COURANT MAANDAG 22 APRIL Diamanten huwelijk in Leiden Óp 6 mei is het 60 jaar geleden, dat het echtpaar J. Piket en J. PiketRob bers, Oosterstraat 23 in Leiden in het huwelijk trad. De heer Piket heeft 30 jaar bij de Ned. Spoorwegen gewerkt, waarvan hij nu reeds meer dan 30 jaar pensioen ge niet. Hij is thans 83 jaar oud; zijn echt genote 81 Jaar. Belden zijn goed ge zond. Op vrijdag 3 mei wordt er in rest. Bernsen (Breestraat 157), van 4.306 uur een receptie gehouden. Burgemeester vraagt steun voor astmabestrijding In april de maand met een A komt de volksziekte met een A, astma, In het middelpunt van de belangstelling door de Jaarlijkse collecte. Van 22 april tot en met 27 april zal er weer een beroep op alle inwoners worden gedaan om met kleine en grote gaven een bijdrage te le veren tot de astmabestrijding. De strijd tegen astma staat nog enigs zins in het teken van de A. Een com pleet ABC lang is de weg, die men nog zal moeten gaan vóór men zal kunnen zeggen: deze volksziekte hebben we on der de knie. De volksgezondheid is een kostbare I zaak. Dat de astmatische aandoeningen zeker 300.000 mensen in Nederland ern- «tig belemmert to hun maatschappelijke I ^udên'best'edïn.' kansen en levensgeluk, is een zeer ern-1 Trim-junior-actie op zonovergoten middag de mist in Hoe vreemd het ook moge klinken, het was zaterdagmiddag te warm om de jongelui naar het Jeugddorp aan de Voorschoterweg te krijgen. De tem peraturen, die schommelden rond 25 leenden zich meer voor een bezoek aan 'n zwembad („De Does" in Leiderdorp, dat eergisteren zijn poorten opende was overvol) dan sporten op het „dro ge," waar het zo hier en daar door de aanhoudende droogte behoorlijk stof fig was geworden. De TRIM-actie, georganiseerd door de Leidse Jeugd Actie en de Sportstich ting en aansluitend op hetgeen in de nationale sporttest van de AVRO-lv reeds werd medegedeeld, is dan ook niet zo'n groot succes geworden. Van de circa 50 jongeren, die de afgelopen weken in touw zijn geweest goed mogelijk aan de start te ver schijnen waren er slechts 40. Jongens en meisjes, die niet aangesloten zijn bij een sportvereniging. Zij werden aangespoord om de spieren zoveel mo gelijk te gebruiken en daarmee de lichamélijke conditie op een hoger peil te brengen. Eén van de redenen dat de opkomst wat tegenviel was ook dat aan de Trim-junior-actie niet zoveel propaganda is gegeven. Men had verwacht dat de NSF en de AVRO er uitgebreid aandacht aan beperkte korte flits. Bovendien zijn «tlBe zaak Dlt jaar hoopt hel Nederland-1 ook de leerlinge„ niet op de hooglc Astma Fonds, dat de astmabestrijding in Nederland overkoepelt, bijna een mil joen te kunnen besteden aan een groot aantal urgente zaken, die het moment Z van het alfabet dichterbij kunnen bren gen. Ik doe op deze plaats gaarne een be roep op u allen om met uw bijdrage en kele stappen op deze weg der astmabe strijding mogelijk te maken. Mr. G. C. v. d. WILLIGEN, Burgemeester der gem. Leiden. COLLECTANTEN GEVRAAGD gebracht. Het woord „Trim" moest lang mogelijk „geheim" blijven. Daar zijn de landelijke organisatoren terdege in geslaagd. De opzet zal echter wel niet geweest zijn, dat door al dit mys terieuze gedoe het hele geval op deze zonovergoten middag de mist inging. De LJA wil wanneer de scholieren de studie hervatten een nieuwe en grootser opgezette actie gaan voeren. Door de geringe opkomst kon het pro gramma op één veld worden afgewerkt. Achtereenvolgens werden afgewerkt: bukbal, fietsparcours, circuit, sla-loop, doelvakwerpen en bal-estafette als mede centerbal. Vijf jongelui die hasjisz rookten gearresteerd Vijf Leidse jongelui, waaronder één meisje, van rond de 20 jaar oud, zijn zaterdagmiddag door de politie aangehouden, ter zake van overtreding van de opium-wet. Ze rookten sigaretten, waarin hasjisj was verwerkt. Het vijftal is door de politie ingesloten, om voor de Officier van Justitie in Den Haag te worden geleid. Van 22 tot en met 27 april collecteert vele honderden plaatsen In Nederland, het Nederlands Astma Fonds dit jaar in Het is voor het eerst in de nog maar zes jarige collectegeschiedenis van de astma bestrijding dat de jaarlijkse inzameling in het voorjaar kan plaatsvinden. Steeds duidelijker blijkt, dat er nog lange en kostbare weg moet worden j Cp lnltiatief van het Nut In WaaM. naar, in samenwerking met het Nut Voorschoten, wordt op 11 mei in de Pie terskerk te Leiden een concert gegeven door de „Koninklijke Zangvereniging Maastreechter Staar' 'Maastreechter Staar in Leidse Pielerskerk afgelegd om de nood - de ademnood van de vele honderdduizenden Nederlan ders, die lijden aan astmatische aandoe ningen, te verlichten. Het Nederlands Astma Fonds hoopt dit jaar zeker 900. 000 gulden te besteden aan directe hulp én onderzoek. Straks gaan de lijsten of bussen rond. Wie helpt om deze rondgang tot een bewijs van daadwerkelijke hulp én medeleven te maken De aanmeldingen van diegenen, die een enkel uur willen afstaan astmabestrijding te collecteren, zijn har telijk welkom bij mej. J. B. Loeber, Mors- weg 18, tel. 22534, en de heer C. W. Oostveen, Rijn en Schiekade 121 telef. 22050. Plaquette voos prof. De Vries Woensdag 24 april wordt door mr. H. M. de Vries een plaquette onthuld ter nagedachtenis van prof. dr. Matthias de Vries, grondlegger van het woorden boek der Nederlandsche taal. De pla quette is ontworpen door mej. G. D. Fa- ber. Aan de onthulling gaat een bijeen komst vooraf, tijdens welke het woord zal worden gevoerd door onder meer prof. dr. K. H. Heeroma, die aandacht zal wijden aan de betekenis van het werk van prof, De Vries. Deze bijeen komst, belegd door het bestuur van de Leidse universiteit en de rijkscommissie van bijstand voor het woordenboek der Nederlandse taal, zal worden gehouden de receptiekamer van het Academiege bouw. LEIDS ZOLDERCABARET Op vrijdag 26 april zal het Leids Zoldercabaret voor de laatste maal in dit seizoen optreden in de „Auberge Frangaise". Zilveren jubileum J. van Duyvenvoorde Vrijdag was het 25 Jaar geleden dat de heer J. van Duyvenbode, thans zaam als voorman, by de N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij in dienst trad. Ter herdenking van dit feit werd hij met echtgenote en zoon in de namiddag door de directie ontvangen in tegen woordigheid van het voltallige Katwijk- se personeel en afgevaardigden van de Leidse afdelingen van het bedrijf. De directeur, ir. C. de Jong, m reerde hoe de jubilaris in het midden van de oorlog in dienst getreden en in de afgelopen jaren aan tal belangrijke uitbreidingswerken te Kat wijk heeft medegewerkt. Spreker overhandigde als bewijs erkentelijkheid, mede nami sarissen van het bedrijf, een geschenk In couvert en betrok mevr. van Duy venvoorde in de hulde onder aanbieding van een fraai boeket. Vervolgens werd het woord gevoerd door de chef van het pompstation, de heer M. Hemkes, die eveneens van gro te waardering voor kwaliteit en kwan titeit van het werk van dë jubilaris ge tuigde. In dezelfde geest spraken de chef van de technische dienst te Leiden, de heer J. D. Harinck, de oud-medewerker, de heer D. Nasveld, en tenslotte de heer J. A. P. Moonen, die als voorzitter van het Jubileumfonds namens alle collega's en gepensioneerden zijn woorden verge zeld liet gaan van een aantal fraaie ge schenken. LEIDSE PENSION-HOLDER KON GASTEN NIET OP STOEP LATEN STAAN Politierechter had er begrip voor moeten ontruimen, stonden in Leiden op de stoep van het andere pension, doch konden eigenlijk niet worden toegelaten. „Maar ik kon ze toch ook niet op de stoep laten staan", over woog de beheerder. Dat hij de mensen binnenliet was op zichzelf mogelijk geen strafbaar feit, doch het één leidde tot het ander. Want omdat er gas noch elektriciteit was, had verdachte zelf buiten de meter om een verbinding gemaakt, nadat een avond en nacht alles in het duister gehuld was ge weest. Dat wil zeggen, men liep met kaarsen rond. „Ik hield m'n hart vast dat er brand zou ontstaan", aldus ver dachte. Hoewel de wethouder van Leiden zou hebben toegezegd, dat op tijd de nodige vergunningen voor het pen sion waarin 16 buitenlandse arbeiders zouden worden opgenomen verstrekt zou worden, bleek dat toch niet het geval. „Er worden wel vaker toezeg gingen gedaan, welke niet nagekomen worden", zo moest ook de Haagse po litierechter constateren. Die feiten waren dan oorzaak, dat een 36-jarige beheerder van het pension voor een ietwat merkwaardig teit zich moest Maar u hsd ook cen pe,roieum verantwoorden, nl. diefstal van elek- lamp of z0 kun„„n gebruiken", meen- tnciteit. Toen nl. de vergunningen mei dp de officier van Justitie, die hier aanwezig waren, werd geweigerd om toch geen noodgeval aanwezig vond. een gas- en elektnciteitsaansluiting Dergelijke handelingen kunnen niet in het pand aan te brengen, hoewel al worden toegestaan en hij eiste een hetgeen voor de aansluiting noodzake- Week gevangenisstraf. De rechter had lijk is, was aangebracht. begrip voor de moeilijkheden en ver- De gastarbeiders, afkomstig uit een oordeelde tot 100,- boete en voor pension dat zij in Noordwijk hadden waardelijk een week gevangenisstraf. SLOT AFFAIRE LEIDSE KOPPELBAZEN VOOR HAAGS GERECHTSHOF tal van werknemers in bouwbedrijven gedupee.d werden, ook doordat zij niet verzekerd waren. De koppelbazen stelden nl. „strofiguren" aan, meestal ex-aannemers, die het lieten voor komen alsof zij de werkgevers van de arbeiders waren en voor de koppel bazen kwitanties tekenden, dat zij het volle loon voor die arbeiders hadden ontvangen, hetgeen evenwel niet het geval was. Doch deze stromannen wer den verantwoordelijk gesteld voor de achtergehouden premies voor sociale voorzieningen en loonbelasting. Ge woonlijk werd na enige tijd een der gelijke stroman failliet verklaard en dan een ander gezocht. Voor hun me dewerking ontvingen de stromannen een vergoeding variërend van 100,- tot 300,- per week. Door het optre den van de koppelbazen werd de Staat voor miljoenen benadeeld. Het Haagse gerebhtshof veroordeel de een 46-jarige aannemer uit Leiden terzake door giften uitlokken van valsheid in geschrifte meermalen ge pleegd tot zes maanden gevangenis straf, nadat in eerste instantie de rechtbank negen maanden gevangenis straf waarvan drie maanden voor waardelijk had opgelegd in beide von nissen met aftrek van het voorarrest. Het betrof hier de laatste van een groot aantal zaken welke zowel door rechtbank als gerechtshof zijn behan deld tegen een aantal z.g. „koppel bazen" uit Leiden, die zoals de proc. generaal bij het gerechtshof had geconstateerd, in de bouwwereld be denkelijke praktijken toepasten door plegen van Laffe fraudes, waardoor niet alleen de Staat voor aanzienlijke bedragen werd benadeeld, doch ook Sint Jorisviering te Leiden Morgen 23 april en dus feest van Sint Joris is voor de gehele padvinders wereld weer een bijzondere dag. Voor het district Leiden zal de dag opening weer geschieden met de Ned. Padvinders tezamen. Aan deze viering worden herinnerd alle welpen en verken ners, rowans en voortrekkers. En via deze oproep ook aan alle oud-leden van de beweging. Sint LodewUkskerk: in de ochtend om kwart voor zeven H. Mis. Gelieve tijdig aanwezig te zijn. Teksten worden in de kerk uitgereikt. Vlaggenparade: dit jaar onder leiding van de N.P.V. Deze vlaggenparade vindt plaats om half acht (en duurt tot uiter lijk 7.55 uur). Plaats: Pieterskerk in gang Kloksteeg. De burgemeester van Lelden, de heer v. d. Willigen, ere-voor- zltter van de Leidse Padvindersraad, zal zich met een kort woord tot de jeugd wenden. Ieder wordt verzocht in correct uni form aanwezig te zijn. Leidse Oranjevereniging trakteert 400 personen Na overleg in de bestuursvergadering en gezien de buitengewone instemming die men ontmoette bij de uitreiking fruit en versnaperingen bij de geboorte van Prins Willem Alexander, heeft de Leidse Oranjevereniging besloten als bij drage tot de feestelijkheden op 30 april a.s. aan een groot aantal, bejaarden, verpleegden en kinderen, n.l. ongeveer 400, van een 12-tal Leidse instellingen van verschillende gezindheid een attentie uit te reiken in de vorm van fruit de ouderen en versnaperingen met attractie aan de kinderen. Vertrokken zal worden van het ge bouw .Rehoboth", Rapenburg 10 half tien in de morgen; om 9.00 uur v zamelen zich daar een aantal dames heren, die met 4 auto's de attentie per soonlijk zullen uitreiken. BURGERLIJKE STAND Geboren: Antoinette C. M„ d.v. L. C. M. Zwetsloot en M. J. J. Lourier; Raimundus A. J., z.v. A. J. Reijmers en R. de Roos; Willem, z.v. W. Mink en J. Kooien; Ronald z.v. J. Beekman en C. L. Gouwentak; Willem J„ z.v. W. J. Sienot en L. Hanselaar; Linda, d.v. C. J. M. van der Vlugt en H. M. Duwel; Dusanka, d.v. J. Jajcin en J. Dirkse; Kornelis J., z.v. K. H. Pentinga en B. C. M. Scheffer; Edwin, z.v. E. de Gier en H. J. Do beslager; Richard, z.v. K. W. Lagerwey en M. C. Zuider duin; Maria, d.v. A. J. van Leeuwen en A. A. van Eeden; Helena, d.v. J. van Duijn en D. Knetsch; Maria A. H„ d.v. G. A. W. Scholtes en G. M. Blom. Gehuwd: H. G. van der Wal en M. Hillebrand. Overleden: W. den Duik, 75 jaar, echtgenote van J. H. Holtrust; H. van Duivenvoorde, 51 jaar, echtgenote van C. de Mooij; M. M. Mosch, 81 jaar, vrouw; C. W. Juffermans, 65 jaar, man; W. M. Oudsen, 35 jaar, vrouw; L. G. P. van Hameren, 20 jaar, man; P. S. Anes. 46 jaar, man; J. van Es, 74 jaar, man; J. Lancel, 69 jaar, man. BENOEMINGEN LEIDSE UNIVERSITEIT Bij onderscheiden besluiten van Cu ratoren der Leidse Universiteit zijn benoemd: Drs. B. P. F. Al, voor het tijdvak van 1 mei 1968 tot 1 mei 1969 tot weten schappelijk medewerker in tijdelijke dienst bij de Faculteit der Letteren (Franse Taalkunde). Drs. H. W. J. Blöte, voor het tijdvak van 1 januari 1968 tot 1 januari 1969 tot wetenschappelijk medewerker in tijdelijke dienst bij de Natuurkunde. Mr. G. W. M. Bodewes, voor het tijd vak van 1 maart 1968 tot 1 maart 1969 tot wetenschappelijk medewerker in tijdelijke dienst bij de Faculteit der Rechtsgeleerdheid (notariële recht). Drs. J. G. A. Hillaart, voor het tijd vak van 1 januari 1968 tot 1 januari 199 tot wetenschappelijk medewerker tijdelijke dienst bij de Natuurkunde. Dr. P. H. van Knippenberg, hoofd assistent in tijdelijke dienst bij de Biochemie, voor het tijdvak van i no vember 1967 tot 1 november 1968 tot wetenschappelijk medewerker le kl. Drs. J. W. Metselaar, voor het tijd vak van 1 januari 1968 tot 1 januari 1969 tot wetenschappelijk medewerker lijdelijke dienst bij de Natuurkunde. Dr. P. H. W. Meij, voor het tijdvak van 1 maart 1968 tot 1 maart 1969 tot wetenschappelijk medewerker in tij delijke dienst bij de Geofysica en Hy- drogeologie. Dr. S. I. Miranda, voor het tijdvak an 1 februari 1968 tot 1 april 1969 tot etenschappelijk hoofdmedewerker in tijdelijke dienst bij de Urologie. Drs. J. J. II. Mulderije, voor het tijd - ik van 1 januari 1967 tot 1 januari 1969 tot wetenschappelijk medewerkei in tijdelijke dienst bij de Fysische Che mie I. Dr. W. Nanning, voor het tijdvak vai 1 februari 1968 tot 1 februari 1969 to wetenschappelijk hoofdmedewerker i; tijdelijke dienst bij de Medische M crobiologie Dr. P. J. van der Schaar, wetenscha pelijk hoofdmedewerker in tijdelij dienst bij de Thorax-Chirurgie met i gang van 1 november in vaste dier Mevr. drs. W. R. Karssiens-Schl gemann, voor het tijdvak van 22 j; 1968 tot 1 januari 1969 tot wetensch; pelijk medewerker in tijdelijke diei bij de Sociologie. E. M. Vroom, arts, voor het tijdv; van 1 nóvember 1967 tot 1 novemb 1968 tot wetenschappelijk medewerk- le klasse in tijdelijke dienst bij c Heelkunde. J. P. M. Wagenaar, wetenschappc lijk hoofdmedewerker in tijdelijke dienst bij de Longziekten, met ingang van 1 mei 1967 in vaste dienst. „LITTERIS SACRUM" VOERDE DURRENMATTS „DE FYSICI" TEN TONELE IN LEIDSE SCHOUWBURG D Kon. Vereniging „Litteris Sacrum"A/li heeft het aangedurfd voor haar pu- bliek het werk van de Zwitserse schrij ver Friedrich Dürrenmatt „De Fysici" (Die Physiker) op de planken van de Leidse schouwburg te brengen. Deze co- medie werd enkele jaren geleden, wij menen in 1963, door de Nederlandse Co- medie gebracht, waarbij Han Bentz v. d. Berg de hoofdrol vertolkte. Het is een typisch Dürrenmattwerk. een particulier sanatorium heeft zich de geniale natuurkundige Johan Wil helm Nöbius onder de schijn van krank zinnigheid teruggetrokken, omdat hij tot de conclusie is gekomen, dat de uit werking van de door hem opgestelde theorieën voor de mensheid verschrik kelijke gevolgen zouden kunnen hebben. Zijn verantwoordelijkheidsgevoel was groter dan de verlokkingen in de roem en het geld. Wanneer hij zijn opzienbarende theorieën openbaar hebben gemaakt, dan zouden deze zonder twijfel door politici zijn gebruikt, ten koste echter van een groot deel der mensheid. Toneel van 'T.O.P.' in St.-Antoniusclubhuis Traditiegetrouw heeft de toneelafde ling van de Leidse aniusementsverenig. „Tot Ons Plezier" niet te verwarrer met de toneelclub „TOP" het win terseizoen afgesloten met een toneel uitvoering. In het Antoniuselubhuis ga ven de TOP-tonelisten zaterdagavond voor een grote schare TOP-leden en do nateurs een geslaagde opvoering van üt (Amerikaanse) klucht „Hoog bezoek" geschreven door een onbekende Ameri kaanse auteur en voor het Nederlandse amateurtoneel bewerkt door Gré van Gameren. Met „Hoog bezoek" heeft TOP-regis- seur Nard Boer een goede keus gedaan inzake pretentieloos amusement. Drie bedrijven lang vermaken de tonelisten de toeschouwers met tal van kostelijke verwikkelingen en persoonsverwisselin gen. Zij ontstaan omdat de rijk gewor den worstfabrikant Arthur Stone het beu wordt dat zijn kwasi-literaire doch ter Dorris steeds weer auteurs voor een weekeinde uitnodigt en deze heren zich dan op zijn kosten volop tegoed doen aan spijs en drank. Het spel gebracht in een tamelijk vlot tempo werd geschraagd door John Meijer, Ellie Maaskant en Fia Maaskant, die een uitstekende gestalte gaven aan de gekwelde en op wraak beluste Stone, de literaire Dorris en de mede-komplotterende Dinah. Zij werden goed bijgestaan door Trude Stafleu en Hennie Meijer als Stones echtgenote Ma- bel en zwerver-auteur Joe Brown. Bep- pie Meijer verdient extra vermelding voor de wijze, waarop zij de rol van me vrouw Grape vertolkte. Zowel Freek Mulder als regisseur Nard Boer hadden met hun weliswaar kleine doch belang rijke rollen van resp. James de butler en de niet erg snuggere politieagent weinig moeite. Minder goed voldeed Cor Ruitenbeek in de rol van de „echte"' Ro bert Deen (in werkelijkheid een ont snapte Juwelendiefdie met wat meec „spontaniteit" aan deze figuur een meer aanyaardbare gestalte had kunnen ge ven. Annie Waasdorp moet nog de no dige routine en rolvastheid opdoen om de rol van de vlotte en doortastende journaliste Jane Pos met voldoende ver ve aan te kunnen. Al met al beantwoordde de avond weer goed aan zijn doel: een prettig en gezellig samenzijn van de grote TOP- familie, die na afloop van de voorstel ling nog enige uren extra genoot van een zeer geanimeerd bal en de muziek van Hennie Langevelds quintet. in tracht Möbius echter uit het natorium te ontvoeren. Agenten van twee tegenovergestelde politieke syste men proberen het, waarbij zij zich tegen over Möbius bedienen van de namen dr. Albert Einstein en Sir Isaac Newton, nadat eerst al iemand by hem versche nen was onder het mom van de wijze koning Salomon. Ook zij echter zien af van de verwerkelijking hunner idealen en blijven' eveneens als krankzinnigen het sanatorium. De vrouwelijke krankzinnigenarts, die zelf ook min of meer een klap van de molen te pakken heeft, had van de waar devolle theorie van haar patiënten ech- teral lang fotocopieën gemaakt. Dit is in korte trekken de inhoud var het stuk, dat steeds onbehageiyker wordt, hoe langer men er over nadenkt, en de satirische Dürrenmatt koos daar voor de vorm van een comedie. We mogen vaststellen dat „Litteris Sacrum" het spel op bevredigende wijze heeft gespeeld onder regie van Jan Bar telsman en met Bram Harteveld als dr. Möbius. Hij vertolkte deze figuur op verdienstelijke wijze. Truus Hogewind-v. Oortmessen was een aanvaardbare arts Mathilde von Zanhd en Octavia Prins- Claron de hoofdverpleegster Marta Boll. De rollen van Beutler (alias Newton) en van Ernesti (alias Einstein) lagen in handen van resp. Bob Hageman en Albert Labordus. Ad van Leeuwen speel de de figuur van de sanatorium-geeste lijke dr. Oskar Dose, Joke Bartelsman-v. d. Lans die van diens echtgenote Frau Lina Rose. De andere rollen het stuk is vrij druk „bevolkt" werden eveneens met goed gevolg gespeeld. Daarvoor zorgden Truus Overdijk als de verpleeg ster Monika Stettler, Frans Overdijk als Uwe Sievers, Jenny Willems, Evelint Haasdonk en Joke van Zanten resp. als de drie zonen van het echtpaar Rose. De figuur van Richard Voss, inspec- teurteur bij de recherche, lag in handen van Sjoerd de Mik; Hein Mol politiedokter en Ben Harteveld tenslot te, met de regisseur kregen de rollen van de twee politiedienaren v rekening. Woensdag 24 april en zaterdag 27 april a.s. volgen de herhalingen, even eens in de Leidse Schouwburg. W. P. Margo Klees bij jubilerend Concordia Onder het toeziend oog van burge meester mr. G. C. v.d. Willigen heeft de damesgymnastiekvereniging „Concor dia" zaterdagavond t.g.v. haar 50-jarig bestaan een grootse uitvoering gegeven, ;n grote belangstelling be stond. Speciale attractie was het „op treden" van keurturnsters en Ned. kam pioene Mago Klees, het tengere 1.50 m. lange meisje dat met haar vrije oefening en later tezamen met drie andere leden van de Ned. Keurturnploeg turnen op topniveau ten toon spreidde, dat aan het publiek een gul applaus ontlokte. De „hope" van Concordia, die qua lengte niet zoveel tekort kwam bij Margo Klees, opende de avond. In boerenkostuumpjes Tirolerkledij verschenen de jongsten de Stadsgehoorzaal waar zij op leuke wijze de kleuterdans „Uit Grootvaders tijd" uitvoerden. De wat oudere meisjes brachten daarna kast- en banksprongen. van de hoogtepunten van de avond ongetwijfeld ook de uitvoering van de dames, die met ritmische oefeningen samenwerking met enige herenleden van „Excelsior" de schijnwerpers op zich richtten. Resumerend kunnen wij stellen dat zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal een gevarieerd programma werd gepre senteerd, dat bijzonder geslaagd te noe- PATER FONS B0GAARTZ EERSTE NEOMIST IN „DE MENSWORDING" In de herfst naar Indonesië Pater Fons Bogaartz, zaterdag tot priester gewijd in Tilburg door mgr. J. W. M. Bluyssen, bisschop van 's Her togenbosch, is gisteren in de parochie kerk van „De Menswording" te Lei derdorp voor het eerst voorgegaan in een Eucharistieviering. De jonge pries ter, die in de herfst naar Indonesië (Bandoeng) vertrekt, heeft zijn ouder lijk huis sinds enige jaren in de Heem raadlaan in Leiderdorp staan. Oor spronkelijk is hij afkomstig uit Den Haag. De Plechtige Eucharistieviering was ook een hoogtepunt voor de nog jonge parochie van „De Menswording," want sinds de stichting, medio 1966, werd nog geen jong gewijd priester in de noodkerk verwelkomd. Aan het altaar werd de neomist geassisteerd door zijn broer, pater Leo Bogaartz, eveneens kruisheer en mis sionaris in Brazilië. Deze hield ook de feestpredikatie, waarin hij een ieder opwekte trouw de misionaris in zijn werk te blijven ruggesteunen. Spre kend uit eigen ervaring kon hij er van getuigen hoe belangrijk het is voor een misionaris te weten, dat er men sen achter hem staan. Met dankbaar heid gewaagde hij er van, dat ook de roeping van zijn broer in het goede milieu kon gedijen. „Het is daarom een dag van grote vreugde vooral voor het gezin." De Eucharistieviering werd ingeleid en besloten door pastoor J. Baeten S.J. Hij kondigde o.m. het parochieceadeau aan, dat voor het vertrek van pater Bogaartz nog bij elkaar gebracht zal worden. De plechtigheid in „De Mens wording," die werd opgeluisterd door het parochieel gemengd koor_onder lei ding van de heer J. J. Kunst en het tienerkoor onder leiding van mej. René Wagenaar, werd behalve door veel pa- rochiarien ook bijgewoond door een groot aantal buurtgenoten van de ouders van de neomist. Staatssecretaris erelid LMHC De staatssecretaris van buitenlandse zaken, de heer H. de Koster, is zater dagavond benoemd en geïnstaleerd als erelid van de Leidse Mixed Hockeyclub (PMHC) vereniging, die op 18 oktober 1917 werd opgericht, vierde op die dag haar 50-jarig bestaan. De heer De Kos ter is oud-voorzitter van de Leidsche Mixed Hockeyclub. Vier beenbreuken in weekeinde In het afgelopen weekeinde hebben in Leiden vier mensen een been gebro ken, waarvan drie bij een verkeers ongeval. Een Leidse dame kreeg een hersenschudding, toen zij zaterdag met haar fiets in de Oosterkerkstraat tegen het openstaande portier van een gepar keerde auto reed en kwam te vallen. Ze werd buiten kennis door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis ge bracht. Zaterdag struikelde een 63-jarige da- ne op de Lage Rijndijk. Ze brak haar echter onderbeen. Op het kruispunt Sophiastraat-Mare- singel, kreeg een 19-jarige bromfietser uit Lisse zaterdagavond geen voorrang automobilist. De jongeman werd aangereden en kreeg een gebro ken rechter onderbeen. Gisteravond reed een 67-jarige Leide- tar langs een stilstaande file auto's op de Lage Rijndijk bij de Schrijversbarug. Hij werd door een auto aangereden en brak zijn linker onderbeen, Zonder op het verkeer te leten reed n 16-jarige bromfietser gisteravond op het kruispunt Voorschoterweg-Roo- seveltstraat de weg op. De bestuurder personenauto kon een botsing niet voorkomen. De jongen brak zijn linker onderbeen. Alle slachtoffers van de ongelukken zijn door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. GROFVUIL- 0PHAALDIENST DINSDAG 23 APRIL Buurt 18: Lammenschansweg (beide zijden van Zoeterwoudsesingel tot Sta tion), Kamerlingh Onnesplein, De Sit- terfaan, v. d. Waalstraat, Buys Ballot straat, Hugo de Vriesstraat, Kapteyn- straat, v. d. Waalsplein, Van Bemme- lenstraat, Lorentzkade (geheel), Zee manlaan, Van 't Hoffstraat, Bakhuis Rozen boomstraat. Buurt 22: Melchior Treublaan, Stiel tjesstraat, Franchimontlaan, v. d. Hoe- venstraat, Kanaalweg (van v. Vollen- hovenplein tot spoorlaan), v.d. Sande Bakhuyzenlaan, Beyerincklaan, Tem- minckstraat, Suringastraat, Burggra-1 venlaan (geheel), Asserstraat, Schol- tenstraat. Moddermanstraat, Oppen- deren heimstraat. vlug. LEIDSE BIOSCOPEN Camera: Weg van Elkaar (14 jr.) Dagelijks: 7.00 en 9.15 uur Zondag: 4.45, 7.00 en 9.15 ur Dag. en zondag 2.30 uur: Lady and the Tramp (alle leeft.) Vrijdag en zaterdag 23.30 u. nacht film: De vrouw in 't zand (18 jr.) Lido: Irma la Douce (18 jr.) Dag. en zondag: 2.30 en 8.00 uur Luxor: Tour for Texas (14 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Studio: De Non (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Trianon; O, wat een vakantie (a.l.) Dagelijks: 2-30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur Rex: Ringo, de Gevreesde (14 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Vrijdag en zaterdag 23.30 u. Nacht voorstelling: Niet rijp voor liefde (18 jr.). KORRELTJE Zwakke geesten huilen met de wol ven en blaten met de schapen. PUNT Marktberichten ROTTERDAM, 22 april. VEE Aanvoer totaal 1838. Slachtrunderen 1366; varkens 472; slachtrunderen 480- 510; 415-455; 380-405; 370-380 varkens 204-207 200-202; 195-200; stieren 410- 460 worstkoeien 335-360; slachtzeugen 160-170; zware varkens 180-190; slacht runderen groter, lui, als vorige week; varkens ruimer, kalm, iets lager. AMSTERDAM, 22 april. VEE Aanvoer 280 runderen. Prijs: 3,65-/ 5,-; 103 varkens, prijs 2,45-ƒ 257. Alle prij- per kg geslacht gewicht. Bij de run de handel traag bij de varkens GEHANDICAPTE PADVINDERS KREGEN IN LEIDERDORP NIEUW TROEPHUIS Feest in en rond „De Houtkamp De jarige priester (links), aan het altaar geassisteerd door zijn broer, pater Leo Bogaartz O.S.C. was zaterdag voor de padvin- van de Dostgroen West M' Mala Panzi (gehandicapte padvinder) een feestdag. Immers hun geheel aan hen aangepaste nieuwe" troephuis, een ver bouwde en gedeeltelijk vernieuwde vee stal,. gelegen aan de Van Diepeningen- laan (oude Munnikenweg) in Leiderdorp werd feestelijk geopend. De accommodatie is werkelijk uniek Zuid-Holland: het troephuis, de Hout kamp geheten, ligt in een van de mooi ste gedeelten van het dorp, aan het be- can het grote, in aanleg zijnde bos- park De Houtkamp: het sanitair is vol ledig voor deze jongens aangepast' ver warming met open haard en voor elk groepje een eigen nesthoek. - was grote belangtselling. In een deze gelegenheid opgezette tent werden de gasten ontvangen door de voorzitter van he Stichtingsbestuur, de heer A. du Pon. Welp Harrie Timmer- s (10 jaar) bood mevr. Gallas bloe- aan, terwijl het aankomen van de gasten werd opgeluisterd door muziek geroffel van de drumband Leider- De heer du Pon verwelkomde o.m. als speciale gasten burgemeester en mevr. Gallas en de gemeentesecretaris van Voorschoten d, heer Everlein. Allereerst sprak hij warme woorden van dank aan het adres van het gemeentebestuur van Voorschoten, dat de groep ruim 8 jaar huisvesting verleende en steunde met subsidie. Hij bood de heer Everlein het dankinsigne van de NPG aan. Zijn danijk ging vervolgens naar het gemeentebestuur van Leiderdorp, dat iieuwe gastheer die eerstkomende 15 jaar de groep zal huisvesten. Velen hebbeD door kleinere of grote giften de verbouw mogelijk gemaakt. Zilveren Jacobsstaf Met oubaas J. Stuiver is vooral vaan drig I. van Keppel de „motor" achter de troephuisactie. Hij werd in 1930 tot plit ij d verkenner geïnstalleerd, aldus de heer /a%' du Pon, werd hopman en kwam in '55 1^n de post groepleiding versterken en ging ?Ui.' zich meer speciaal met de boekhouding •bezighouden. Voor deze lange verdien stelijke padvinderscarrière kreeg hij nu de hoogste onderscheiding, de zilveren Jacobsstaft met toelichtend certificaat. Nu volgde een lange rij sprekers, die behalve goede wensen nuttige geschen ken aanboden. Namens het hoofdbestuur sprak de heer Jongbloed; commissaris Duindam vertegenwoordigde de katholieke ver- kennersgroep uit Leiden, die een actie van 1 dag hadden gevoerd en als feest gave t 2245 konden aanbieden; hopman Tirolf, voorzitter van het organisatie comité van de St. Jorismarsen, zei de jongens dat hun motto moes zijn: ik dop mijn boontjes zelf (gaf als toepasselijk cadeau een kookpan) en schipper Poel man van de Leidérdorpse zeeverkenners de v. d. Does Liethorp-groep bood graag als buurman eventuele daadwerkelijke steun aan en tastbaar een verbanddoos. De laatste spreker was burgemeester mr. R. M. Gallas: met dubbele geluk wens: namens het gemeentebestuur voor al hetgeen wat tot stand is gekomen en ruplicerend aan de gemeente, dat deze postgroep hier is gekomen. De bur gemeester zei diep noder de indruk te zijn van het gepresteerde: zonder bezie ling en enthousiaste was dit niet mo gelijk geweest. Hij bood een kooplaat aan en met de wens, dat de groep tot in lengte van dagen een gelukkig on derkomen in Leiderdorp zou mogen vin den, verklaarde hij het troephuis voor geopend. Het gezelschap begaf zich nu naar het nieuwe hordehol. waarvan de bur gemeester de deur opende, en dat toen bezichtigd kon worden. RaaiUaTimda van Voorschoten De raad van de gemeente Voorscho ten komt op vrijdagavond 26 april weer bijeen voor een openbare vergadering. In behandeling komen o.a. een voorstel inzake de samenwerking binnen de ag- lomevatie Leiden, het verkopen van oouwtenein in Boschgeest, het verlco- >en van bouwgrond in Noord Hofland aan de N.V. Bouwfnods Ned. gemeen ten voor de. bouw van 84 woningen, het aanschaffen van containers voor boven genoemde 84 woningen, vaststelling van het werkschema en het investerings programma. het verlenen van 'n voor- bereidlngskredlet voor de bouw van 'n sporthal, aanschaffing van gymnastiek- materiaal, het stichten van een depen dance van een openbare kleuterschool in Boschgecst. 1 reidmiyen voor sporthal in Voorschoten Bij de behandeling van de „Sportnotu Voorschoten" in de raad van 23 febr. jl. heeft de raad zich uitgesproken voor een spoedige realisering van een sport hal in de gemeente. Om de voorberei dingen voor de bouw ter hand te kun nen nemen is het noodzakelijk te be schikken over een aanloopkrediet. De aan de voorbereidingen verbonden kos ten worden geraamd op een bedrag van f 12.000,- Daarom stellen b. en w. de raad voor een krediet van f 12.000.— beschikbaar te stellen.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 4