EVENINGEN TWIJK ORDWIJK EEN GRIJS, GRIJS KNOLLENLAND SCHEVENINGEN heeft in deze paasdagen 'n verheugende aantrekkingskracht voor Fran sen, die in groot, naar knoflook geurend familieverband de betere hotels uit de midden klasse bezet houden. Ze worden op de hielen gezeten door de Duitsers, die zich by voorkeur nestelen in de pensions en op de camping Ocken- burgh in het aanpalende Loosduinen. In de eer steklashotels is voor een verdwaalde spijtoptant nog volop plaats, een dwarsligger kan zelfs rekenen op een (leeg) tweepersoonsbed. Scheveningen gaat het nieuwe seizoen in met 28 hotels en 30 pensions en is daarmee de groot ste badplaats van Nederland. De kersverse aan winst, het Eurohotel, Is net niet op tijd klaar gekomen en zal zün poorten pas aan het einde van deze maand gastvrU openzetten. Wel ge reed zün de nieuwe Blue-Bellclub aan de Gevers Deynootweg, de eerste Scheveningse nachtbistro in de donkere lokalen van Gretna-Green (in het voormalige Palacehotel) en de exclusieve nacht club Esplendida del Mar aan de boulevard. In hechte samenwerking met de Haagse horeca kan Scheveningen zün gasten dit jaar 4000 hotelbedden offreren en enige honderden ge- riefiyke en redeiyk goedkope slaapplaatsen bü geselecteerde particulieren. Het casino blijft vooralsnog voor Scheveningen een vrome wens droom. Hetzelfde geldt voor het verwarmde zoutwaterbad. Het probleem van de runners daarentegen is rigoureus opgelost: voortaan zullen mensen die u op straat een kamer aan bieden regelrecht naar de cel verhuizen. Dan is er in elk geval weer een bed extra vrij. SCHEVENINGEN aar zelt in deze dagen duidelijk tussen de petat en de cultuur. In de eetsleuven op Gevers Üeynootplein, Pier en Boulevard eten zwijgende aardappeleters uit de pa pieren ruiven, die slim me eigenheimers tot ver onder de rand hebben gevuld. Vijftig centen zonder, vijfenzestig met. Mayonaise of piccalilli, dat zal Reindert Zwols- man een zorg zijn. De vetvrije zakken liggen op de trottoirs en de zebra paden, soms zit er nog een verdwaalde sliert in, die door de afnemer niet voor consumptie is vrij gegeven. Scheveningen is grijs, grijs knollenland geworden. De cultuur aan zee is een atille kracht, die woedt achter het stucwerk van het Kurhaus en het provocerend ribbelkorset van het Circus theater. Daar geeft de bad plaats zijn achterhaald visitekaartje af aan een handvol kunstbroeders en -zusters, die zich door de muze in slaap laten sussen. De sfeer is broos en sereen, de pauze met het oog op de omzet van de buffetten lang. Men ls het er over eens, dat de jonge gast- dirigent zich in het scherzo vergaloppeerd heeft. Dat deed Klemperer in 1934 wel even anders. Krachtig, maar toch ook oh zo gevoelig. Otto kon er wat van. Waar ls die tijd gebleven" Het Berlijns Philharmonisch Orkest speelde by mooi weder op het Kurhausterras en aan de branding lieten de pusztakoningen de hele wereld aan hun strijkstok hangen. Het luxebad was een brekeiyke oase, waarin de demi-monde zich door de badman in een koets naar de golven liet rijden. Nou ja, demi-monde is wat over dreven, want in feite aan zienlijk veel meer dan de halve Haagse wereld zich behelpen met een zandbak bij de haven en op het noorderstrand. Voor de rest hadden ze in Scheveningen niets te zoeken. De bad plaats was immers exclusief terrein voor graven en ba ronnen, die hun butler naar het plein stuurden voor een geurige havanna. In de bars knalden de champagne- kurken met het repeterend geweld van een mitrailleur, In de eetzalen gaf de strak- gerokte maltre zijn gasten ln welwillende overweging om met een truffeltje te be ginnen en vervolgens een medaillon van de dikke bil te consumeren. En de ka viaar werd zo veelvuldig genuttigd, dat de leveran ciers ervan overstuur raak ten. De langzaam uitstervende kenners betreuren nog da gelijks, dat Scheveningen zijn make-up in de loop van de jaren zo drastisch ver anderd heeft. De koningin van de Noordzeekust is een overmoedige straatmeid ge worden, die rellen trapt op de Boulevard en haar week ends vult met benzine dampen. Nog klinkt de Pas torale, maar het pianissimo wordt allang overstemd door de klotsende ballen in de bowling. En van dat nombreuze zigeunerleger, dat elke zomer de cabarets en nachtclubs annexeerde, ls alleen Sandor Vidak over gebleven, een vermoeide banneling in een toren van ivoor. Jammer, maar de winst- en verliesrekeningen wijzen het uit: met Bach doe je langer, maar aan een bal gehakt wordt gewoon meer verdiend. De Ruhrgangera kunnen gerust zijn: geen BerliJns Philharmonisch Orkest, maar voor de Scheveningse horeca zit er ook in de fa milie Knödelbaum uit Düsseldorf voldoende mu ziek. Laat ze maar stoeien In de golven en in hun bad jassen naar de Luft happen, die achter de duinen reiner is dan een onverdachte maagd. Want wie een kuil graaft voor zichzelf, valt in Schevenlng automatisch in de prijzen. Vijftig centen zonder. Vijfenzestig met. En Pasen duurt twee dagen. HUIS-AAN-HUIS- BEZORGING OOK Katwyk lapt uit een hartig vaatje. Sla de nieuwe folder van VVV-directeur Ver- plancke open en u ziet het zwart op wit: de mooiste vakantie van uw leven zult u in Katwük vieren. De hemel is er ruim, de lucht is er zuiver, de zee is er wyd, het bad is er heil zaam, het strand is er breed, het zand is er zacht, de boulevard is er levendig, de gastvry- heid is er groot. Zeg zelf, wie daar niet intrapt, is een grote sufferd. Katwyk heeft 8 hotels, 28 pensions (tezamen met 1000 bedden) en nog 29.000 bedden bü par ticulieren. Er zyn dertien restaurants en vyf Nederlands-hervormde kerken, drie gerefor meerde kerken, één gereformeerde kerk volgens artikel 31, één christeiyk-gereformeerde kerk en één kerk van de gereformeerde gemeente. Er is één bioscoop en één dancing. Binnenkort zal een tweede danslokaal zün deuren wjjd open zetten. Een speciale aantrekkelükheid vormen de tweeduizend zeilboten, waarmee badgasten op zee kunnen spelevaren. Vergoeding onder ling met de schipper te regelen. Als de boot om slaat, wordt men geacht in eigen beheer naar het strand terug te zwemmen. Nederlanders vormen met vijftig procent nog steeds de groot ste groep vakantiegangers, die komt uitblazen in Katwük, Duitsers en Zweden volgen op de voet. Op het programma voor 1968 staan vier vuur werken in juni, juli en augustus, een bloemen corso in de tweede week van augustus, een taptoeparade in de vierde week van augustus, één a twee keer per week strandspelen en ge durende het gehele seizoen concerten, sportwed- strüden, wandelmarsen en lampionoptochten. IN de Katwijkse dreven spoelt het toerisme voornamelijk door de overtollige sponden der godvrezende vissers. Het dorp heeft 35.000 in woners („neen meneer, dat leest u niet in de Bos-atlas. Daar worden we nog steeds behandeld als een achterlijk dorp") en samen kunnen ze WV-directeur Chr. Ver- plancke 29.000 bedden met schone lakens, kra kende kussenslopen en handige nachtspiegel aan bieden. Aan Verplancke de eer om deze binnen zee vol gegarandeerde nachtrust tot aan de rand te vullen. Welaan, hij heeft er zijn levens werk van gemaakt. Vanmiddag zit h(j achter zijn bureau in het houten V.V.V.-kantoor aan de huiselijke boulevard, maar zelf beschouwt hij zijn aanwezigheid daar als een smartelijk misverstand. Zijn taak ligt Immers duidelijk elders. In de eeuwig lispe lende bossen van Zweden bijvoorbeeld en in de staal- pot van het Ruhrgebied. Daar duikt hij regelmatig op, een stroper in gemeente dienst, die donders goed weet, hoe een koe een haas vangt. „Katwijk", roept. h(j strijdlustig, „verkoop je niet, als je op je gat blijft zitten. Daar moet aan ge trokken worden, daar moet voor gesjouwd worden. Ik kom persoonlijk bü de reis bureaus en ik zeg: „Met hoeveel bussen komen Jullie dit jaar?" Ik geef ze fol ders, ik geef ze de adressen. Op mU kunnen ze rekenen. Onze kust is kaal, daar hoeven we geen doekjes om te winden. Er is weinig te beleven, maar we hebben de zee. En de lucht. Een pracht lucht. En we hebben onze gemoedelijkheid. Van Kat wijk wordt altijd geroepen, dat het zo stijf is, dat het met kranten dichtgeplakt ls. Nou, vergeet het maar. Tachtig procent van onze gezinnen leeft van de vis serij, we hebben de grootste vloot van Nederland, 225 kotters. Het is een pracht volk. Toen er een V.V.V.- directeur moest komen, hebben ze mU genomen. Verplancke, de katholiek ln een dorp vol protestanten. Dat tekent de situatie: ze hadden behoefte aan een dy namische figuur, een man. die bewezen had, dat JU) .wat kon verkopen. Ik heb na die stormramp ln 1953 de hele vloot van Katwijk gemobili seerd. Ze wisten dus. wat ze aan me hadden. En ze hebben er geen spüt van ge had". Het bewijs staat twintig meter verder op straat: dertien bussen en veertig luxe-auto's, volgmtouwd met stugge Zweden, die voor de argumenten van de Katwijkse vogelaar door de knieën zün gegaan. Ze hebben Spanje en Joego slavië dit jaar links laten liggen en zich spontaan ln de zilte armen van dc vissers geworpen. „Dat moet je proeven", roept Verplancke. „dat moet je gezien hebben Nu zeggen ze nog geen stom woord, maar dan moet Je ze straks meemaken. Elke bus gaat naar een bepaalde straat en daar worden de gasten huis aan huis af gezet. De ene bus voor de even nummers, de volgende voor de oneven. Zo gaan we döor, totdat iedereen een, plek heeft. En dan is het verbroederen geblazen. Loop maar eens op vrjjdag door een willekeurige straat ln Katwijk. Dan zie Je ze zitten. Zweden, Duitsers en Katwükers aan dezelfde tafel. En het kopje koffie hoeven ze niet te betalen. Dat is onze kracht. Tegen zessen komt vader thuis van zee. Met een trawlzak vol vis, die hy ln de bykeuken bakt. En dan is: „Wil Je een vlssle neef?" Hy krygt een borrel, hy kan zün geluk niet °P- En 's avonds zie je ze samen over de boulevard wandelen. De vrouwen arm in arm, de mannen erachter. Geen grote hotels, geen sjiek, maar ln gemoedeiyk- held winnen we het van ledereen. Wij zyn een volk van strandjutters, wy zün Katwykers. Het is enorm". EITJE AFZONDERLIJK OP DE REKENING NOORDWIJK mikt als vanouds op de reis lustige oosterburen: Duitsers nemen ook dit jaar weer het leeuwedecl van de be schikbare logiesruimte in deze badplaats voor hun rekening. Daarnaast verschünen er in deze dagen regelmatig Engelse scholen, die ln klas sikaal verband de bloembollen tot slch nemen. Noordwük heeft 43 hotels, waarvan er één, Rembrandt, de beschikking heeft over 'n mag nifiek verwarmd zoutwaterbad. Daarnaast zün er 29 pensions, vier vakantiehuizen, één kinder pension en drie motels. Sinds kort heeft de bad plaats ook een hypermodern bowlingcentrum in de luwte van de duinen. Er zyn twee nieuwe dancings aan zee en voorts kan de gast zich vermelen in twee zoetwaterbaden, ln de sauna in Huis ter Duin, op de miniracebaan en op het midgetgolfterreln.. Op het programma voor dit seizoen staan onder meer een autosportweek ln Juni, de Northgowandeltoobt op 6 Juli, het badgastenlennistoernooi van 15 tot en met 21 juli, een autocross op 20 Juli, het optreden van de Canadese Mclfort schoolband op 26 juli, de jaarlykse schatgraver!) op het strand (30 juli), het optreden van de „Blaaspoepen" in de bouw vakvakantie en vier vuurwerken. Dichter bü huis noteerden wij voor u de Actie Brandschoon Strand, die uitgerekend vandaag plaatsvindt. Als u zich haast, dan kunt u zich nog net war men aan het grote paasvuur. NEEN, Noordwijk kan er ook wat van: de zee, de zee klotst er voort in dezelfde einde loze deining, waarvoor verderop in Katwijk en Zandvoort door politie en vrijwillige reddings brigade gewaarschuwd wordt, maar achter de branding wordt alles op slag anders. Daar spoedt de getaande manager zich op zijn gehuurde rossinant door de helm en breken bouwvakkers de herenhuizen door ten einde ze geschikt te ma ken voor kinderrijke ge zinnen en bleke gouver nantes. De boulevard is smal duinen aan het waterfront, terrassen in de luwte van het land. De witte vuurtoren schreeuwt om kerkgan gers, de kerktoren lijkt op een vuurtoren. En Noordwijk zag, dat het goed was. Aan da balia van de V.V.V. staat aen zwaar doorragen Duitmr mat aen huilend kind op zün arm te wachten op onderdak. Hy heeft van zün begrüpende werkgever in Wuppertal twee snipper dagen gekregen, die hy ln de Noordzee wil verdrinken. HIJ ia om zeven uur van morgen weggereden en was tegen tweeën by het kan toor van de V.V.V. Daar tussendoor heeft hy op het noorderstrand nog even ge zocht naar het kasteel met transen en een ophaalbrug, dat hü vorig Jaar In hechte samenwerking met een fa milie uit Duisburg heeft op getrokken. Het stond er niet Het mooi kasteel. De vriendelijke baliekluiver, die zün nood tracht te le nigen, bladert ln het kaart systeem en haalt er een fyn adresje uit. Tien gulden met ontbyt. Gekookt el moet af- zonderiyk worden afgere kend. Extra-thee of -koffie is by de prys Inbegrepen. De Duitser knikt. Hy wijst op zyn dochter en vraagt: „Half geld?" Dat moet eerste gevraagd worden. De V.V.V.'er draait het nummer en begint geiyk In het Duita te informeren. Of mevrouw nog Platz heeft für eine Familie. Mevrouw zou het wel denken, maar voordat ze met haar gezin verhuist naar het kippen hok, wil ze wel weten, uit hoeveel personen de familie bestaat. De hand gaat beschermend op de hoorn. „Wieviel Pcr- „Drei", zegt <le Duitser be schaamd. Hij kan het ook niet helpen. „Drei", geeft de V.V.V.'er door. „man. vrouw en een kind". „Dat Is dan spytlg", ant woordt mevrouw, „ik heb een kamer met zes bedden. En nog één met vyf. Ik wacht liever nog even". De V.V.V.'er kan daar in komen. Hy bladert weer vorder en belt opnieuw. Het zesde adres ls raak. Bogrljpeiyk. want Noord wijk heeft een ryke chris telijke traditie en is nog redeiyk bybelvast. Ook voor Wuppertal ls er nog plaats ln de herberg. Het el wordt afzonderiyk in rekening ge bracht. Er Is een tüd geweest, dat de inwoners van Noordwük ook ln de zomermaanden aan hun eigen tafel aten en In hun eigen bed sliepen, maar de goudkoorts heeft hen allang naar zolder en tuinhuis verdreven. Achter honderden ramen ziet men nu de harteiyke opwekking "in n zindelijke Ztmmer met vroegstuk te huren. Volgens de lngewyden Is de vraag groot: nu de Tsaar het af laat weten, Is de Zimmerman van harte wel kom. Er Is een tyd geweest, dat Boudewyn van België hier zyn soep at zonder te mor sen en met zyn zand- vormpjes speelde. Maar zelfs koningen worden groot Noordwük begrypt dat: achter de boulevard is petat te koop. vyftlg cent zonder. Zestig met. Ook het voetvolk kan er nu zyn paasei kwijt.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9