Oostduitsers wilden mij hebben als hun topluchtmachtspion' aardgas voor warmte PASEN PAASTOERISTEN ZOEKEN IN PARIJS DE ZON OP Bert v. d. Helm ongeslagen bij Scylla maar titel voor Nedlloyd Luchtvaart journalist Hoof traan Schoolraad bezorgd over godsdienst onderwijs Twee mannen onder kolen bedolven De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! VOL Carmichael: ze hadden mij moeten vermoorden SATERDAG 13 APRIL 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 feest van God 1 begint ook bij christenen te wanke- En wel het meest in katholieke cring. Van iedere honderd geloven er gereformeerden niet meer in, 15 Ne- erlands hervormden en 21 katholie- Aldus de uitslag van een vorig gehouden, volkomen betrouwbare nquête. niet gemakkelijk na te gaan, r in deze mensen omgaat als ze j de vraag „gelooft u in een leven d dood?" een negatief antwoord 'en. Waarschijnlijk gaan ze zozeer in het leven vóór de dood, dat het uidere hun van weinig betekenis lijkt. willen leven, nu en zolang als dat Wat er daarna komt, kan hun^ jiet veel schelen. „Ik zorg, dat ik een heb", zeggen ze. „Komt. daarna nog iets, dan is het meege- omen. Komt er niets meer, dan is iet ook goed. Daar zal ik dan toch i merken". )p het eerste gezicht een vrij redelijk rgument. Maar bij nader inzien toch' sgoïstisch van inslag. Ik ben er goed1 als er nog iets komt. Ik zal er verdriet van hebben, als er niets r komt. Zouden zij ook niet eens een ander kunnerl denken? Us God bestaat en als die God ons1 lefheeft, zou het voor Hem dan mis- schien belangrijk kunnen zijn, dat er' is na de dood? Of moet Hij zijn oorspronkelijk alleen-zijn, irugvallen? Dat is de vraag, waarom, iet uiteindelijk gaat. En waarop Chris- 1 i zijn evangelie het onvergelijke- ijke antwoord heeft gegeven: „Hij s geen God van doden maar een God n levenden". anneer Christus niet uit zijn graf is ipgestaan, is zijn Vader een kindeplo- 1 vader. Voor eeuwig. Een vader in' i volkomen leeg huis. Een sfinx in| i zandwoestijn. De eenzame bewa- van een kerkhof. s geloof zegt ons dat het' niet zo1 zijn. En daarom is Pasen in onze ;n niet alleen het feest van de nsen maar ook het feest van God. Hij eenmaal de mens gemaakt :ft „naar zijn beeld en gelijkenis" i Hij voor geen geld meer alleen willen zijn. Zijn huis „met vele wo ningen" mag alles zijn behalve een inekelhuis. De verheerlijkte Christus, zoals een Catalaans primitief schilder Hem zag. ■Het paneel, staynmend uit de kerk van lilas, berust nu in het Bisschoppelijk Museum te Vich in Spanje. de kraan voor het water, de knop voor het licht (Van verslaggeve BENNEKOM Hugo Hooftman, de 40-jarige hoofdredacteur, tevens enige verslaggever van het niet al te diep gaande luchtvaartblad „Cockpit" te vens auteur van een onwaarschijnlijk groot aantal luchtvaartboeken, heeft de Nederlandse en Belgische lezers van z'n maandblad verrast met een gedetailleerd verslag van pogingen van de Oostduitse staatsveiligheidsdienst om hem te laten spioneren op luchtvaartgebied. „Ze wilden me als hun top-lucht- maehtspion", aldus constateert Hooft man bescheiden in de kop boven het aVtikel, dat hij als volgt typéert: „Een opzienbarende bekentenis van onze hoofdredacteur, die hier voor het eerst onthult hoe hij een "tweede Wenner- ström had kunnen worden." Een vergis sing is uitgesloten, want dezelfde „Cock pit" bevat ook een artikel, dat uit de doeken doet wie de tot levenslang ver oordeelde Zweedse spion kolonel Stig Wennerström is. „Die vergelijking met Wennerström gaat misschien wel wat ver", zo geeft Hooftman grif toe in zijn landhuis in Bennekom, „maar het is op die manier wel een sappig verhaaltje geworden". Hooftman staat persoonlijk borg voor de juistheid van de volgende feiten: Drie jaar geleden kwam hij via een uitwis seling van straaljagerfoto's in contact met een zich voor luchtvaartjournalist uitgevende Oostduitser, die hem eerst met f 50,betaalde voor een eenvou- Hugo Hooftman samen met zijn zoontje. Onderschrift in Cockpit: „Allebei handen ze van snelheid dig boek over raketten, vervolgens in Nederland een contactman op zijn dak stuurde en hem na enige tijd uitnodigde voor rekening van de Oostduitser naar Praag te komen. „Mijn argwaan, die ik inmiddels had gekregen werd groter", aldus Hooftman, „maar ik accepteerde de uitnodiging vloog met een Tupolev van Tsjechische luchtvaartmaatschappij naar Praag". De Oostduitse „luchtvaartjour- nalist" en diens „contactman" hebben al het mogelijke gedaan om het Hooft man in een prachtig hotel, in nacht clubs en theaters zoveel mogelijk naar de zin te maken. Slechts een wens werd niet vervuld: bij een tripje langs de Moldau wilden ze niet bij de Nederlan der op de foto. Na Praag volgde een soortgelijk reisje naar Oost-Berlijn. Veel egards, geen ware controle, zelfs geen visum. Hooftmans argwaan steeg, maar hij vond i„de hele zaak te avontuurlijk en te interessant om ermee op te hou- In een geheimzinnig huis kwam een „chef" op de proppen met „de meest fantastische voorstellen". Hooftman zou enorme bedragen geld kunnen verdienen wanneer hij gegevens over de Neder landse en Amerikaanse luchtmacht aan Oost-Berlijn zou doorgeven. „Toen men hoorde dat „Cockpit" helemaal alleen door mij werd volgeschreven en ver zorgd, stelde men mij voor op Oost duitse kosten een secretaresse en een of meer journalisten in dienst te nemen. „Natuurlijk ben ik op al die voorstellen niet ingegaan", aldus Hooftman. Dat neemt niet weg, dat hij daarna nog een keer voor een ontmoeting naar Oost- Berlijn is gegaan. Hij zegt zelf toen in „een gevaarlijke gemoedstoestand" te hebben verkeerd. De vroegere luchtmachtsergeant, die zo graag dank zij zijn h.b.s.-diploma officier had willen worden voelde zich in Ne derland miskend. De KLM en de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart negeerden hem, hij werd geweigerd als lid van de Ned. Ver. van luchtvaartpublicisten en hij had regelmatig moeilijkheden met de luchtmacht, die hem liet vervolgen, (tweemaal veertien dagen voorwaarde lijk) voor het uit baldadigheid fotogra feren van een bordje met „ex verboden te fotograferen". Van zijn kant maakte hij het de luchtmacht jarenlang moeilijk door zijn merendeels jeugdige lezers van „Cockpit" openlijk aan te sporen de re- gistratieletters en types van straaljagers op militaire vliegvelden te noteren, Maandelijks publiceerde hij aan de hand daarvan lijsten, waar buitenlandse in lichtingendiensten ongetwijfeld gebruik van hebben gemaakt. In Nederland miskend, door de Oost duitse staatsveiligheidsdienst hoog aan geslagen. „Nachten lang lag ik te woelen in mijn bed en moest vechten tegen de verleiding op het Oostduitse aanbod in te gaan. Ik heb het niet gedaan", aldus Hooftman, die na de publikatie in de „Cockpit" nu ieder ogenblik bezoek ver wacht van de B.V.D. De B.V.D. maakt niet de indruk op „Cockpit" geabonneerd te zijn: men gaf te kennen van niets te weten en Hooft man niet te kennen. Van de Koninklijke Luchtmacht, die Hooftman heeft „ge- screened" en betrouwbaar heeft bevon den, verklaarde een woordvoerder: „We zijn er niet zeer van geschrokken. We zijn van Hooftman wel wat gewend". DEN HAAG (ANP) De Nederland- se Katholieke Schoolraad zegt in een brief aan de staatssecretaris van On- i de I derwijs en Wetenschappen, dat hij de j bezorgdheid van de bisschoppen van Nederland, inzake de krappe mogelijk- heid om godsdienstonderwijs te geven binnen het rooster van de katholieke scholen voor v.w.o., h.a.v.o. en m.a.v.o. onderschrijft. De schoolraad is van mening, dat de oorzaak van de moeilijkheden, gelegen is in het feit, dat de 34 uren tellende les- week met lesduur van 50 minuten) terug is gebracht tot 32 uren. want: in holland brengt een buis de warmte bij u thuis Gevaar langs alle wegen (Van o tegc PARIJS Parijs is leeg Hjker-tyd stampvol. Een miljoen Parij •s hebben de hoofdstad per trein of auto verlaten. Maar hun plaatsen z(jn ingenomen door een stroom van buitenlandse toeristen, hoofdzakelijk uit Engeland, Duitsland, België en Neder land. Het weer laat zich voor de beide paasdagen prachtig aanzien: 's morgens bepaald koud door een noordenwind, hiaar tegen de middag warm met over dadig veel zon. Niet alleen in Parijs maar in het. gehele westen en zuiden van Frankrijk in het zuiden /.elIs rm dat daar onweer In de lucht hangt. Vrijdagmiddag zaten op de trap- in de Madeleine en de Sacré Coeur bonderden toeristen In de warme zon. In de hotels Is geen plaats meer te krij- alle wegen In Frankrijk is een politiewacht van 50.000 man gemobili seerd om de stroom van uitgaande en «traks thuiskomende wagens te regelen. Paaen is als regel helaas op de weg zo gevaarlijk, dat in die paar dagen de meeste slachtoffers vallen. Want dan fitten zonder veel wegervaring automo bilisten achter het stuur die de winter maanden hun wagen op stal hebben laten staan of pas een nieuwe of twee dehands auto hebben gekocht. Om de aankoop van auto's aan te moedigen heeft de regering tot 1 juli de afbeta lingstermijnen verlengd en de eerste storting verlaagd De politie heeft nog maals aan alle automobilisten de drin gende raad gegeven de auto te sluiten en niet onbeheerd achter te laten. Want in 1967 zijn in heel Frankrijk zestigdui zend auto's gestolen, vaak door onacht zaamheid van de eigenaars zelf. Ook is buitenlanlers aangeraden niet op ver boden plaatsen te parkeren, want hel gevaar dreigt dat zelfs buitenlandse wa gens worden weggesleept, wat de eige naar een boete kost van 60 frank en nog eens 10 frank voor verboden par keren. Wie op de grote weg in panne raakt hoeft er niet op te rekenen, dat in Frankrijk veel voorbijkomende auto mobilisten voor hem of haar zullen stoppen. Dat is vrijdag een oude vrouw van 70 jaar overkomen b(j Fontaine- bleau. Haar man van 65 had achter het stuur een hartaanval gekregen. Zij stond met haar spierwitte haren langs de kant van de weg om te waarschuwen, maar iedereen reed door. Toen na drie kwar tier een automobilist stopte was het te laat, want de man was overleden. Verder verzuimen de buitenlandse toeristen niet in Frankrijk voor drie frank een lot in de nationale loterij te nemen. Men kan de briefjes in Iedere tabakswinkel kopen. Een schilder ln de Finlstère heeft deze week een bedrag van 10.000 frank gewonnen, maai weet het nog niet, want hij ls met paas vakantie en heeft zijn briefje bij zijn stamkroeg achtergelaten. De 'nationale loterij heeft in 1967 een omzet van 650 miljoen, waarvan 60 procent uitgedeeld aan prijzen. Wie niet in de loterij wil de N V. Nederlandse Gasunie GEERTRUIDENBERG (ANP) Bij het schoonmaken van een van de kolen bunkers bij de Amerccntrale in Gcer- truidenberg zijn de 22-jarige A. Emmen uit Dongen en de 24-jarige H. van Til burg uit Raamsdonkveer om het leven gekomen, toen zij onder een grote hoe veelheid kolen bedolven raakten. Ondanks alle terstond ondernomen reddingspogingen kon men de mannen niet meer op tijd bereiken. Laatste enkelspel tafel tennis brach t beslissing (Van onze sportredactie) UTRECHT Het Amsterdamse Ned lloyd is gisteravond Nederlands club kampioen tafeltennis geworden door in een beslissingswedstrijd Scylla uit Leiden met 53 te verslaan. Nedlloyd wist op de landskampioen reeds na vier par tijen een verrassende voorsprong van 31 te nemen. In dc openingspartij tus sen Carel Deken en Gerard Bakker was (ADVERTENTIE) spelen, kan tijdens de paasdagen ook op goed geluk wedden bij de paardenren nen. zonder verstand te hebben van paarden. Een man in Toulouse die ter nauwernood weet wat een paard is, won deze week het formidabele bedrag van 50.000 frank voor een inzet van 3 frank. Ook die briefjes zijn in de meeste ta bakswinkels te koop. Vele Fransen wedden op de verjaardag van hun vrouw. Als die geboren ls op 12 okto ber 1910, nemen zij als volgorde van de eerste drie paarden: 12, 10, 9, of 12 ,10, 1. Of een willekeurige combinatie van deze drie cijfers. Wie een loterijbriefje of een briefje voor de paardenrennen koopt, moet het vooral niet dadelijk op pakken. Men moet het even laten lig gen, met de rechterhand boven het brief je een verachtelijk gebaar maken, bin nensmonds zeggen „Merde" dat laatste vooral binnensmonds want „Mer de" is heel lelijk woord en pas daarna hel briefje in zijn zak steken. Wie dat niet doet krijgt onherroepelijk een niet. Het voordeel van een grote prijs in Frankrijk is, dat men er geen cent be lasting voor hoeft te betalen. Parijs biedt tijdens de paasdagen twee prachtige tentoonstellingen: een over gotische kunst ln Europa in het paviljoen Flore en een in het Petit Pa lels over Israëlische kunst met schatten uit de musea van -Jeruzalem en Tel Aviv. Frankrijk zou geen Frankrijk zijn als er niet gestaakt werd. BIJ Air France zal het werk worden neergelegd op 14 april 00.00 uu tot 15 april 24 uur. Grote verkeersmoeilijkheden zijn te verwach ten, maar geldt alleen maar voor Air Ir zijn 2200 v««ttglngerr. Op da postkantoren kunt v do helo dag terecht Eon aantal daarvan ia zelf» ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond gaopend. Voor de pottagentiehappen galden aparte openingstijden. de aanval van de Ncdlloydspeler Bakker te veel. Met 21—13 en 21—11 boekte Deken een gemakkelijke overwinning. Het kostte Frans Schools vervolgens weinig moeite om de voorsprong van Nedlloyd te vergroten tot 20. Met 2113 en 2115 versloeg hij wel heel duidelijk Ed Fallaux. De derde partij tussen Bert Schoofs en de Nederlandse kampioen Bert van der Helm bracht een bijzonder hoog spelpeil en veel spanning. Het was in de drie games steeds een strijd om de aanval. Hoewel Bert Schoofs veelal de leiding had won Bert van dei- Helm de eerste game na verlenging met 2220 dankzij een daverende smash. In de tweede game zegevierde Bert Schoofs met 2119, waarbij hij het beslissende punt aan een netbal had te danken. In de derde game was de strijd bij de stand 1516 nog open, doch Van der Helm gaf toen Schoofs geen kans meer en zege vierde met 2115. Het vierde enkelspel (bij een beslis singswedstrijd wordt geen dubbelspel gespeeld) hield pure spanning de aan wezigen meer dan een half uur gespan nen. Frans Schoofs speelde tegen Gerard Bakker en beide spelers weigerden tot de aanval over te gaan. In de eerste game bij de stand 117 voor Frans Schoofs kondigde de scheidsrechter toe passing van de tljdregel aan. Dat impli ceert dat de spelers om beurten serveren en de serverende partij moet binnen 12 slagwissellngen scoren op straffe van het verlies van een punt. De eerste game sleepte Frans Schoofs verdiend uit het vuur met 21 15 en ln de tweede game bij de stand 1812 leek hij regelrecht af te stevenen op weder om een zege. Gerard Bakker gaf zich echter niet gewonnen en zegevierde in de tweede game na veel spanning met 2119. In de derde game was het bij 1818 nog een open vraag wie de partij zou gain winnen. Frans Schoofs scoorde echter de drie beslissende punten waarbij hij bij 1918 het geluk via een netbal aan zijn zijde had. Met de stand 31 na vier partijen had Nedlloyd zich goede uit zichten op het kampioenschap veroverd. I Bert van der Helm bracht in het vijf- de enkelspel de achterstand van Scylla j tot 3—2 terug, maar in het zesde enkel spel vergrootte Nedlloyd zijn voorsprong weer tot 4 2 door een overwinning van Bert Schools op Scyllaspeler Fallaux in drie games. Bert van der Helm verklein de vervolgens voor Scylla de achter stand ten derde male door ook zijn partij I in winst om te zetten. Zonder enige moeite won hij met duidelijk krachts- i verschil met 211, 2113 van Frans Schoofs, waarmede de stand na zeven van de negen enkelspelen 43 voor Nedlloyd was. In het achtste enkelspel sloeg Ned lloyd zijn slag. Bert Schoofs had niet de minste moeite om Gerard Bakker naar een grote nederlaag te spelen. De uitslag was 21—7, 21—11 en bij de stand 5—3 was Nedlloyd niet meer bereikbaar (ADVERTENTIE) MAAK NU VASTENACTIE GIRO 5850 UTRECHT Hartklep van aap getransplanteerd BOEDAPEST (A.P.). Een hartklep van een aap ia getransplanteerd ln h^t hart van een zeventienjarige Jongen, zo heeft het Hongaarse cardiologische In stituut ln Boedapest meegedeeld. De operatie, die door dr. Attllla Arval op 9 april werd uitgevoerd, heeft acht uur geduurd. De jongen, Wiens naam niet werd bekendgemnakt. zou het goed NEW YORK (AP) De leider van Black Power, Stokely Carmichael, heeft ver klaard,'dat het beter zou zijn geweest als de moordenaar van King hem of Rap 1 Brown had gedood. „Zij hebben duidelijk een fout gemaakt, toen zij dr. King vermoordden", aldus Carmichael tijdens een persconferentie in New York „Het j zou veel beter zijn geweest als zij Rap Brown of mijzelf hadden gedood. Dan I zouden zij hebben kunnen zeggen: „Zij leefden met het zwaard en zij kwamen om j door het zwaard." Zij kunnen geen enkele verontschuldiging aanvoeren voor de moord op King. Hij predikte liefde, vergeving en genade." Carmichael zei, dat de moord „een sterke verenigende mactot voor de zwarte'mensen zal'zijn. De rijen van militanten negers zullen erdoor aanzwellen." De moord op dr. King, aldus Carmichael, betekent, „dat veel mensen, die bang waren een wapen ln dc hand te I nemen, het nu zullen doen".

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5