Narcotiseur van Mia Versluis niet voor strafrechter VOL Geen namen bij inzameling in kazerne Huurlokalen rijksscholen gaan omhoog Bouw-CAO in Tweede Kamer partijdig behandeld Radicalen tonen zich strijdbaar PRISMA7 Drs. Bogaers: sociale zekerheden moeten opnieuw in studie komen Treiler vangt duikboot Beter met Boter Generaa IA brains: volledige inzet MENSEN WAT EEN MENSEN Vrij'worstelen met Maigret DONDERDAG 11 APRIL 1968 DE LEIDSE COURANT VADER GAAT IN BEROEP ADVERTENTIE MAAK NU VASTENACTIE GIRO 5850 UTRECHT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij de inzameling, die onder meer in de Alexanderkazerne te Den Haag is gehouden voor een ponystal voor de verjaardag van brins willem- Alexander, is niet geregistreerd wie wel en wie niet gaf. Bij de bekendmaking van de inzameling is uitdrukkelijk ge wezen op het vrijwillige karakter daar van en op de te betrachten anonimiteit van de gevers. Dit heeft minister Den Toom (Defen sie) desgevraagd meegedeeld in ant woord op vragen van het Tweede-Ka merlid, mej. Barendregt (Soc.). Volgens minister Den Toom is uit een onderzoek gebleken, dat zowel de vrijwilligheid als voor zover men dit wenste de ano nimiteit bewaard is gebleven. Voor de inzameling zijn bij de betrokken onder delen bussen met een gleuf gebruikt. Daarnaast stond de girorekening waarop de per onderdeel verzamelde gelden konden worden overgeschreven ook open'voor degenen, die individu eel -wensten .bij te dragen door betaling i per'giro. ALMELO (ANP) De narcotiseur van Mia Versluis (22). de Zwolse arts B. P. de P. zal niet strafrechtelijk worden vervolgd. Mia Versluis is na een hielope- ratle twee jaar geleden niet meer uit haar narcose bijgekomen. De officier van justitie in 't arrondissement Alme lo, mr. C. H. Nuls, heeft In een com muniqué bekend gemaakt, dat hij beslo ten heeft geen strafvervolging in te stel len. De vader van het meisje, de heer W. J. B. Versluis te Enschede, had hier om verzocht. In het communiqué staat o.m., dat het causaal verband tussen de gewraakte handeling(en) en het ingetreden her senletsel niet is komen vast te staan. Ten einde de vader van de patiënte niet langer in onzekerheid te doen ver keren, werd besloten om de beslissing tot niet-vervolgen nu kenbaar te maken, ofschoon de tuchtzaak tegen P. t.z.t. in cassatie door de Hoge Raad der Neder landen behandeld zal worden. De heer Versluis heeft in overleg met zijn raadsman, mr. dr. B. Stokvis, be sloten gebruik te maken van de moge lijkheid om bij het hof in Arnhem be zwaar aan te tekenen tegen deze beslls- de officier van justitie. Hij twee jaar vol spanning om de |ran zijn dochter alswel om de juridische kanten van deze zaak zo lang zamerhand in een nerveuze crisis terecht te komen en de moed te verliezen. Hij toonde zich zeer verontwaardigd over de beslissing van de officier, die hij „ontstellend" noemde. sing dreigt i toestand (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Met ingang van 1 augustus 1968 worden de tarieven voor het in medegebruik geven van lokalen en/of terreinen van rijksscholen van voorbereidend hoger en middelbaar on derwijs en rijkskweek- en leerscholen verhoogd en als volgt vastgesteld: Klaslokalen f. 1,40 per uur; f. 4,per morgen, middag of avond. Vak- en tekenlokalen f. 2,50 per uur; f. 7,per morgen, middag of avond. Gymnastieklokalen f. 6,per uur; f 16,per morgen, middag of avond. Terreinen voor openluchtspel gedu rende ..het winterseizoen (1 oktober tot eh met 31 maart d.a.v.) f. 10,per uur, gedurende het zomerseizoen f. 5,per Werknemersorganisaties t UTRECHT (ANP) ..De bouw-C.A.O., die ook door de loonpolitieke adviescom missie nlel in strijd werd geacht mei het algemeen belang, is met name door de regeringspartijen niet onpartijdig behan deld, maar In tegendeel ondergeschikt gemaakt aan liet partijpolitieke doel. de thans zittende regering onder alle om standigheden te steunen". Dit zeggen do drie in de centrale com missie bouwnijverheid samenwerkende werknemersorganisaties in een verklaring die zij hebben uitgegeven na een uitvoe rig beraad over het verloop en de resul taten van de debatten ln de Tweede Kamer naar aanleiding van het ingrijpen van minister Roolvtnk in de bouw-C.A.O. Deze ingreep, die gezien de geldende uitgangspunten voor de vrije loonpolitiek met nadruk als een onjuiste beslissing moet worden opgemerkt, aldus de drie bonden, is door de regeringspartijen vrij wel kritiekloos aanvaard, zonder dat daarbij rekening werd gehouden met de belingen van de 300.000 Nederlanders en hun gezinnen die daarbij betrokken xijn. Zij menen, dat „deze parlementair* ver toning. waarvan het resultaat blijkbaar al tevoren vaststond, ln geen enkel opzicht een bijdrage kan vormen tot het verster ken van het vertrouwen ln de democra tische instellingen van ons land". De bonden protesteren in hun verkla ring scherp tegen de houding van de regering en de regeringspartijen. Ze noe men deze houding een aantasting van de natuurlijke werkzaamheid van de vak beweging en daarmee ook van de vrij heid en rechten van die vakbeweging. Raad van State verdient meer (Vo e parlementaire redactie Discussie in Dronten (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De cadicale party heeft gisteren in min of meer populaire vorm zh'n voorlopig partyprogram openbaar gemaakt. Dit program staat op het op richtingscongres op 27 april in Dronten ter discussie. (ADVERTENTIE) II Internationale allure - waterdicht - incabloc shockproof - onbreekbare veer - moderne vlakke wij zerplaat doublé 119.- edelstaal 125.- Politiek en de vakbeweging (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM De toekomst vraagt volgens drs. P. C. Bogaers, voorzitter van de Radicale Parly, zoveel nieuwe beslis singen, ook in het financiële vlak, dat het totale terrein van de sociale verzeke ringen opnieuw in studie moet worden genomen. Herwaardering van vroegere beslissingen, ook op het gebied van so ciale verzekeringen, is daarom onver- 1 mydelyk. Op een bijeenkomst van het NVV over „de politiek en de vakbewe ging" gisteren in Amsterdam gehouden, waarschuwde drs. Bogaers de vakorgani saties in dit verband tegen het aandrin gen op een verhoging van de overheids bijdragen In sociale verzekeringen. „Wij kunnen de problemen van deze tijd niet meer afdoende oplossen wanneer Wij de sociale verzekeringen niet com penseren, voor zover tenminste een ver ier* stijging van de premielast niet ac ceptabel zou zijn", zei hij hierover op deze studiebijeenkomst van NVV-top- Bestuurders. De voorzitter van de Radicale Partij LORIENT (AP) De visserstreiler Traine-Bretagne heeft de reders mee- ieeld, dat de laatste vangst het schip ten werking heeft gesteld. De treiler I aan het werk in de Ierse Zee. Plot- ng werd de boot meegesleurd en er niets gedaan worden om los te ko- Na enige tijd verminderde de druk geerde rust aan boord van de treiler -„u daarna kwam de Amerikaanse {boot Robert E. Lee, een atoomduik- met Polaris raketten naar boven, i bemanningen groetten elkaar „na ging elk zijn weg. _r het sleepnet van de treiler was ïadigd en het vistuig vernield. De i hebben hierover contact opgeno- de Amerikaanse ambassade »n eisen schadevergoeding. vroeg de vakcentrales in dit verband dringend „keihard de vraag op tafel te leggen of alles .waartoe in het verleden besloten is op grond van de toen gel dende omstandigheden ook in de huidige situatie ongewijzigd kan worden voort gezet." Hij meende namelijk dat er te veel andere eigentijdse problemen zijn die dringend om een oplossing vragen. De problemen rond het organiseren van vrede, rond samenwerking met de ont wikkelingslanden, rond het leefbaar hou- .den van eigen land en dergelijke. Sociale verzekeringen kunnen volgens drs. Bogaers eventueel gecompenseerd worden door bijvoorbeeld bepaalde groe pen op evenredige wijze te laten mee betalen in de kosten, door een grotere efficiency in de uitvoering, waaronder ook vallen de dienstverlenende sectoren van de volksgezondheid, door het af schaffen of beperken van vroeger ge nomen beslissingen. Hij gaf. zei hij, slechts aanwijzingen in dit kader, het aan de vakcentrales overlatend met sug gesties te komen voor echte oplossingen. Nog veel gebeuren Zijn opvattingen werden voor een zeer groot deel gedeeld door drs. J. W. Brand van D '66 en drs. G. Nederhorst van de j Partij van de Arbeid. „Maar voorlopig j zien wij in de Partij van de Arbeid de i grenzen in de sociale verzekeringen nog niet. Er moet nog teveel gebeuren voor j de zwakste groepen, voor een eventuele j vakantietoeslag aan de AOW'ers. voor welvaartsvaste particuliere pensioenen en dergelijke", aldus drs. Nederhorst. Deze politici maakten met de liberaal mr. J. G. Rietkerk en de PSP'er drs. B. van dei- Lek kanttekeningen bij het program van actie dat de drie vakcentrales vorig jaar gezamenlijk uitgegeven hebben over ver schillende belangrijke sociale problemen. Hierop inhakend stelde drs. Nederhorst van de PvdA vast, dat het. program van actie van deze vakcentrales in feite voor bij gaat aan de enorme structurele pro blemen, zoals aan de werkloosheid, die (ADVERTENTIE) iST1 ELKE DROGIST HEEFT HET 1 volgens hem de eerste effecten zijn van de automatisering. Daarom zijn onherroe pelijk extra-maatregelen nodig. Drs. Ne derhorst wees verder op de structuur wijziging in de totale wereldhandel en de totale wereldindustrie. „Moet het bij voorbeeld met de huidige Europese land bouwpolitiek zo blijven doorgaan? Heb ben ontwikkelingslanden ook geen recht op textiel- en scheepvaartindustrie? Is het dan absoluut Gods voorzienigheid dat alleen het Westen deze industrieën heeft?" aldus drs. Nederhorst. Arbeidstijdverkorting En hoe moet, zo vroeg hij zich af, de arbeidstijdverkorting uitgevoerd worden? Per dag, per week, per jaar, als bijvoor beeld meer vakantie, of per leeftijd door de werkleeflijd te verkorten. En in welk tempo moet deze verkorting van de ar beidstijd ingevoerd worden? Allemaal kwesties, aldus drs. Nederhorst. waarop de vakcentrales zich in de nabije toe komst zeker opnieuw moeten gaan be zinnen. Ook in de sfeer van de inkomenspoll- tiek moet, meende drs. Nederhorst. nog enorm veel gebeuren, maar dan wel op internationaal terrein. „De Nederlandse j loonpolitiek is nog maar een bijzonder pover middel om een andere inkomens politiek te krijgen". Lijk van Masarijki wordt desnoods opgegraven PRAAG (DPA) Hel lijk van de vroegere Tsjechische minister van Bui tenlandse Zaken, Jan Masaryk zal des noods worden opgegraven om de juiste doodsoorzaak vast te stellen. Dit heeft de voorzitter van een met het onderzoek naar de dood van Masaryk belaste com missie in een in Praag verschijnend blad gezegd. Het onderzoek heeft tot dus ver geen feiten aan het licht gebracht die aan misdaad doen denken. Volgens de officiële versie pleegde Masaryk twin tig jaar geleden zelfmoord. Het onder zoek i« begonnen naar aanleiding ven een open brief van de Tsjechische hoog leraar Ivan Svitak, die meent dat Masa ryk om het lqven is gebracht. in de politiek een progressief beleid wil len verwezenlijken. Daarbij ervaren zij hun christen-zijn als een wezenlijke bron van inspiratie. Ze zijn tegelijk van mening, dat men ook vanuit andere levensbeschouwingen tot een gelijkge richte politiek kan komen. Daarom is samenwerking tussen 1 deze gelijkgerich te groeperingen geboden. Progressief beleid houdt in: een niet aflatende strijd tegen maatschappelijke onvrede; plicht tot persoonlijke inzet, iedereen is verantwoordelijk voor de gang van zaken in de gemeenschap; be lastingverlaging behoort geen voorrang te hebben, zolang ei nog verschrikke lijk veel te doen valt voor de zwaksten en er nog zoveel moet gebeuren om in ons dichtbevolkte land behoorlijk te kun- Arme landen moeten geholpen worden. Niet met een aalmoes. Ze moeten rech ten krijgen zoals de verdrukten in de westelijke landen in de laatste eeuw rechten hebben gekregen: door mee te beslissen. Als het nuttig is voor de arme landen en goed voor de toenadering tus sen de volken moeten dienstplichtigen kunnen kiezen tussen de strijdkrachten of werk in de ontwikkelingslanden. Al is er minder nood dan vroeger, ook binnen Nederland zijn verschillen in kansen, inkomens en vermogens nog altijd te groot. Nederland moet duidelij ker stelling nemen tegen dictatoren en voor hun slachtoffers. Voorrang moet er zijn voor de woningbouw (ook krotoprui ming) en de werkgelegenheid. De eigen dom is een belangrijk goed. maar geen heilig goed, dat altijd onaantastbaar is. Het meespreken van de werknemer in 'n bedrijf staat nog in de kinderschoenen. Er ls behoefte aan grotere eigen verant woordelijkheid niet voor enkele, maar voor allen. De wereldvrede is het nemen van risico's waard, bezuiniging op de fensie en tenslotte ontwapening. Staatsrechtelijke hervormingen zijn no dig, waardoor een kabinet niet meer kan worden vervangen buiten de kiezers om. Een van de zeven Vassullo's Italiaanse artiesten, die optreden bij het circus Toni Boltmi, dat in Den Haag zijn tenten opgeslagen heeft is gewond bij een ongeval op het Binnenhof. Drie van de zeven artiesten stonden ,.schoudcr-ann- voet" op een vrijstaande ladder. De ladder van ongeveer twee meter hoog stond weer op een platform. De stunt werd vastgelegd door een fotograaf voor reclamedoeleinden. Plotseling raakte het drietal Ita lianen uit balans en de middelste van hen de 25-jarige N.V. liep bij de val letsel op. Hij moest naar het ziekenhuis Bronovo voor op- DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft gisteren de inkomens van de vlce- voorzitter en de leden van de Raad van State, alsmede van de voorzitter en leden van de Algemene Rekenkamer aanzien lijk verhoogd. Het salaris voor de vice- president van de Raad van State is nu bepaald op 5978 gulden per muand en die van de leden van de Rand op 4158 gulden per maand. De voorzitter van de Algemene Rekenkamer krijgt nu 4878 gulden per maand en de leden ontvangen 4158 gulden ppr maand. Aan de ver hoging is terugwerkende kracht ver leend. De laatste herziening vond in 1966 plaats. De thans vastgestelde correctie komt overeen met de salarisverhoging, die het burgerlijk rijkspersoneel sinds dien heeft gekregen. (ADVERTENTIE) Gewone doperwtjes en een klontje gewone, echte boter: lekker, lekker niet gewoon meer. t9/ 6') i' c.' V --"vb- Generaal creighton tv. Abrams jr.. die n bres dour de Duitse linies geslagen heeft bij de strijd rond Bastogne (Bastenaken) heeft de reputatie een doortastend legeraanvoerder te zijn die een volledige inzet van zichzelf en zijn mensen eist. Een medewer ker van de nieuwe Amerikaanse mili taire bevelhebber in Vietnam zei, dat de 53 jaar oude generaal het niet voldoi - bal die Ik had in het geheel geen begrip van de politieke problemen daar". Sinds dien heeft Abrams een aantal boe ken over de Algerijnse oorlog en de wgrken van Mao Tse-toeng, de ge sneuvelde guerrillastrijder Che Gue vara en gen. Vo Nguyen Giap, de Noordvietnamese minister van Defen sie bestudeerd. Abrams kwam in juni 1967 naar Vietnam als de plaatsvervanger van Westmoreland. Hij werd speciaal be last om te proberen het Zuidvietna- vlsie. In een reeks tanks, die alle Thunderbolt heette, reed hij van Nor- mandië naar Tsjecho-Slowakijc. Pat- ton heeft eens gezegd dat Abrams zijn evenknie als tankcommandant was. Abrams was toen 30. Na de oorlog bewees hij dat hij even goed ln stafwerk was als troepen- cummandant. „Zijn rapporten waren beknopt, zonder overtollige woor den", zo herinnert zich een kennis. Als commandant in Vietnam heeft Abrams niet slechts militaire en Abrams verliet gelijk mei zijn voorganger gen. William C. Westmo reland in 1936 de militaire academie van West Point. In de „Battle of the Bulge" in de winter 1944-1945 voer de bij het bevel over een tank- en infanteriekolonne die door de Duit se linies brak en de 101ste luchtlan dingsdivisie in Bastogne ontzette Ondanks zijn achtergrond van een hard toeslaande soldaat in de con ventionele oorlogvoering spreekt Abrams met eerbied over zijn guerrillategenstanders in Vietnam en hun „zeer geraffineerde technie ken van oorlogvoering door 'n grondi ge integratie van politieke en militai re methoden". Abrams deed dienst In Korea toen de Fransen in Vietnam werden ver slagen. Hij herinnert zich: „Ik kon niet geloven dat de Fransen het on derspit konden delven. In Korea wis ten wij echter niet veel van Vietnam. mese leger strijdvaardiger te maken. Hij trok door het hele land. Zo mo gelijk ging hij diplomatiek te werk om de gevechtswaarde van deze troe pen te verbeteren. Hij heeft hierbij wel enig succes geboekt. Na West Point werd Abrams, die op 15 sept. 1914 ls geboren toen de eerste wereldoorlog begon, ingedeeld bij de eerste cavaleriedivisie en in 1940 werd hij als compagniecomman dant gestuurd naar de eerste tankdi- strategisch Inzicht nodig, maar moet hij ook diplomatiek zijn, niet alleen om met de Vietnamese gevoeligheden rekening te houden, maar ook in zijn contact met de Amerikaanse comman danten van de luchtmacht, mariniers en de vloot Mevr. Abrams woont met de Jon gere kinderen in Bangkok. Twee van Abrams zoons, Crei gh ton III en John, zijn reeds eerder aangewezen voor dienst in Vietnam. De vaste afnemers van Georges Sime- „0(, de jammerlijk verslaafdeii dus. die elk nieuw geesteskind van de Fran se Meester gretig adopteren ken nen automatisch ook de naam van K. H. Romijn, hof vertaler van uitgever Bruna. Natuurlijk, er zijn meer Neder landers, die zich, terecht, maar helaas ook vaak zeer ten onrechte op de beeld houwwerkjes van de Belgisch-Franse lettermiljonair werpen teneinde die met de vaderlandse beitel te bewerken, maar onder hen is K. H. Romijn onbe twist de primus inter pares. De ken ners proeven zijn vertalingen vóór op de tong als een edele Bourgogne en slikken de zinnen pas door, wanneer ook de laatste komma hun geestelijk gehemelte heeft gestreeld. Pak een wil- lekeurige Maigret of een psychologische roman uan Snnenon en lees twintig, dertig regels hardop: de Simenonbelij- der zal u onmiddellijk vertellen, of Ro mijn of een ander er de moeizame ver talershand in gehad heeft. Romijn zelf. tussen de bedrijven door onderdirecteur t>an 'n meisjesh.b.s. in Haarlem, hoopt alleen in zijn leven nog het stralend moment te beleven, dut hij met Simenon remise speelt. Veel hoop geeft hij zichzelf echter niet en in elk geval houdt hij er wnstig re kening mee, dat hij ook bij alle volgen de worstelingen met de Meester uit Epalinges uiteindelijk in het zand van de onmacht zal bijten. Simenon", zegt hij moedeloos. ,,is een rivier, die altijd doorstroomt. De schande t'an de ver taler is, dat hij zich verbeeldt, dat zo'n talent gekanaliseerd kan worden. Ik heb de moed dan ook al hoog en breed opgegeven. Onze taal is gewet>n te arm om in een dergelijke worste ling overeind te blij wen. Het beste wat jé eruit kunt slepen is een compro mis. Vertalen is eigenlijk altijd zoeken naar het compromis, het vergelijk. Bei de partijen moeten ergens aan hun trekken komen. Ik krijg bijvoorbeeld 'n zin vóór mr als ,,les auto's dormaient Ie long du trottoir". Dat kan in het Frans straf feloos. Fransen zijn dichterlijk, hun taal zingt als een merel. Maar schrijf nou eens: ,,De auto's stonden te slapen langs het trottoir", dan klinkt het ge lijk gemaniëreerd. Dan zeggen ze: ,,Hlj hangt weer eens de dichter uit". F.n dat probeer ik te voorkomen. Aan dat qua si literaire gedoe heeft Simenon zelf trouwens ook een hekel. Wat moet je nou op zo'n moment doen? Je probeert het even met .dutten", maar dat is het ook niet. Dan maar een adjectief. Stonden slaperig, ston den dromerig. Ook al niet. Het blijven probeersels, die de roos net niet raken. Uiteindelijk maak je er gewoon .ston den" van. Voor zulke dilemma's komt ren vertaler voortdurend te staan. ,,Oui", murmura t'il". Wat bak je daar nou weer van? Mompelde hij. Maar dat is niet hetzelfde als murmura". Verder zoeken dus maar. Binnens monds. Of gewoon zacht". Zoek maar uit. Maar dat typisch Franse sfeertje kun je toch slechts hooguit benaderen. Soms loop Ik twintig, dertig minuten door mijn studeerkamer. Met de han den op mijn rug. Ik zoek dan naar één woord, één kernachtige formulering. Ik hoor op zo'n moment mijn eigen voet stap, ik zie mezelf in de spiegel. Wil je geloven, dat ik dan een hekel aan me zelf krijg". Romijn heeft kortgeleden zijn vijftig ste vertaling van Simenon in de stallen van Bruna binnen laten draven: het resultaat van 12 jaar intensief ploete ren door de vaderlandse taaltuin. Over de meeste vertalingen heeft hij twee. drie maanden gedaan. Alleen met Maigret op reis" heeft hij zichzelf overtroffen en een absoluut persoon lijk record gevestigd: drie weken deed hij erover. Dat was altijd nog twaalf dagen langer dan de periode, die Sime non nodig had om hetzelfde boek te .Gelukkig heb ik het geld niet nodig", zegt Romijn besmuikt terzijde, ,,het gaat mij alleen maar om de uitdaging. Als ik meer tijd had. zou ik alle boe ken wan Simenon willen Vertalen, ik zou er een levenswerk van willen ma ken. Ik voel tne ontzettend verwant uan die man. Hij zegt dingen, die ik ook voel, hij laat zijn romanfiguren dingen doen, die Ik ook zo beleef. Si menon is voor mij de schrijver, die op de meest sublieme wijze uitdrukking geeft aan het moderne levensgevoel. Zijn psychologie is altijd trefzeker, zijn uitbeelding van een menselijke crisis griezelig echt en scherp. F.lke mens maakt dat In zijn leven mee. Bewust of onbewust. Tot aan zijn veertigste zit hij vast in een veilig pa troon. Hij weet niet anders, hij heeft het altijd zo gedaan. Dan opeens staan zijn zekerheden op losse schroeven. Soms door één simpele gebeurtenis raakt hij uit die veilige balans. Het Is die crisis, waarover Simenon in al zijn boeken schrijft. Hij veegt de kruimels van een mensenleven bij el kaar: de kleine dingen, waarmee je je gelukkig waande. Daarna stelt hij Je de vraag: waarom besta je eigenlijk, wat doe je hier? Simenon heeft mij duidelijk gemaakt, dat de samenleving alleen bestaat vit mensen, die slaan en geslagen worden. In eén van die partijen herken ik ma- zelf steeds duidelijker".

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7