Rondom Rembrandt AANPASSING AAN VERMINDERDE VRAAG NAAR VERVOER LEIDDE OOK TOT ENKELE VERBETERINGEN SCHOONMAAK!!! DONDERDAG 11 APRIL 19(^ DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 99 Tentoonstelling van Collectie Cevat in De Lakenhal 99 r\E COLLECTIE DAAN CEVAT, bestaande uit enkele werken van Rembrandt, diens leermeesters, leer lingen en volgelingen, wordt momenteel in het Leidse museum De Lakenhal onder het motto „Rondom Rembrandt" tentoongesteld. Cevat, oorspronkelijk kunsthandelaar, op het ogenblik wonende te Worthing in Engeland maar nog steeds Nederlander, verzamelt voor zichzelf pas sedert een tiental jaren. Zijn eerste aankoop in 1959 was het zelf portret van Rembrandt uit ca. 1629, dat in bruikleen werd gegeven aan het Rijksmuseum te Amsterdam. Het uitgangspunt van de verzamelaar is het werk van Rembrandt en diens omgeving. De collectie beperkt zich dus tot een afgepaald gebied en ontleent haar waarde aan het gegeven: „Welke invloed onderging Rembrandt van zijn leermeesters erv wat gaf hij daar van, met zijn eigen inzichten, door aan zijn leerlingen en navolgers". De besten onder hen maakten eigen school, bij mindere goden is Rembrandts invloed merkbaar, de zwakkere leerlingen zijn dikwijls belast met de erfenis van Pieter Lastman. Het onderwerp is niet gemakkelijk uit te putten en Cevat verzamelt nog steeds door. De tentoonstel ling in De Lakenhal gaat om„de interessante verge lijking". Niet minder maar ook niet meer, ze is uit sluitend informatief. Naast de Cevat-collectie worden een aantal werken, eveneens „rondom Rembrandt" geëxposeerd uit de eigen collectie van het museum. rvEZE TENTOONSTELLING moet dus gezien worden als een overzicht van een bepaalde schilders periode voor, tijdens en na Rembrandt, met de laatste dan als middel- en trefpunt. Het is geen ten toonstelling, die vooruitloopt op het komende Rem- brandtjaar en het is dan ook geen Rembrandttentoon- stelling. Rermbrandt is slechts met enkele werken vertegenwoordigd en dan zeker niet met schilderijen zijn naam waardig en bovendien nog met een werk waarvan wordt betwijfeld of het wel echt is. „De Triomf van Mordechai" uit 1623 (de schilder was toen 17 jaar) is als jeugdwerk geen meesterstuk. Wel ihteressant door de vergelijking met de gelijk namige ets van Lucas van Leyden, eveneens op de tentoonstelling aanwezig en die de jonge Rembrandt als voorbeeld heeft gediend. Het werk „De oude Tobias" (ca. 1628) schiet echter al een heel eind in de Rem- brandtieke richting, maar de invloed van Pieter Last man is er welhaast nog voelbaar in. Weer een stap verder is het zelfportret uit ca. 1629, waarin het licht (letterlijk en figuurlijk) al veel hoger op de artistieke •kandelaar staat. Van dit werk zijn vier copieën in omloop, doch men neemt thans op goede gronden aan (na onderzoek met infra-rood stralen) dat het portret uit de collectie Cevat het origineel is. De etser J. van Vliet maakte er in 1634 een prent van, die ter vergelijking aanwezig is. De schilders, in wier werken sterke Rembrand- invloeden zijn aan te wijzen zijn o.a. Willem Drost (Jonge vrouw met dode haan), Constant Daniel van Renesse (De tesnijdenis), Abraham van der Hecken II (Gebaarde oude man in een interieur), Gerbrand van den Eechout De triomf van Mordechai) en Jacob Willemsz de Wet (Het offer van Manoah), het laatste vooral door de man met tulband, wel een zeer sterk gerembrandtiseerde figuur. Al deze schilders leefden, de een minder, de ander dieper in de schaduw van Rembrandt Harmensz. REMBRANDTS LEERMEESTER Pieter Lastman is in de collectie Cevat vertegenwoordigd met een sterk italianiserend „Het offer van Manoah" uit 1627. Ook uit het eigen Lakenhalbezit zijn enkele wer ken van hem tentoongesteld. Van Jac. v. Swanenburgh - eveneens een leermeester - hangt er een allegorische voorstelling. Ook is aanwe zig het fraaie portret van Rembrand, circa 1626 ge schilderd door diens medeleerling en latere vriend Jan Lievens, Govaert Flinck is met een tweetal werken vertegenwoordigd, waaronder een fraai „Portret van vrouw met waaier". Carel Fabritius met „Interieur met musicerend viertal" en „Portret van een onbe kende man" (1650), dat sinds enkele jaren als bruik leen in het Rijksmuseum hangt. Zoals reeds gezegd: het is een zuiver informatieve tentoonstelling en het is dan ook niet verwonderlijk dat er in de collectie Cevat wel wat kaf onder het schilderkunstige koren van vele navolgers zit; van onbekende schilders „op de manier van Rembrandt" maar ook bekende namen als van de Leidenaar Jakob van Spreeuwen, Jacob en Jan Pynas, Ferdinand Bol, Aert de Gelder, Samuel van Hoogstraten, Willem de Poorter, Roelant Roghman en anderen. Resumerend mogen we zeggen: een interessante tentoonstelling, wanneer men ze maar wil bezien in het licht van het doel waarvoor ze werd ingericht. Doet men dat niet dan zal de teleurstelling niet uit blijven. Van de expositie is een mooie en goed ge documenteerde catalogus verkrijgbaar met uitgebreide litteratuurlijst. De tentoonstelling duurt tot 16 juni. WILLEM PRINS AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN TE LEIDEN NIEUWE ZOMERDIENSTREGELING VAN NZH Op donderdag 11 april zijn voor spoed- j eisende gevallen vanaf 17.30 uur tot vrijdagmorgen 8 uur geopend: Apotheek, Hardingh Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502, en Apotheek Zuid-Weet, i Brahmslaan 20, tel. 21522. Vrijdag 12; april is na 17.30 uur voor spoedeisende gevallen geopend: Haven Apotheek, Ha-i ven 18, tel. 20085. Op zaterdag 13 april is eveneens de Haven Apotheek voor theek R. van Breest Smallenburg te Lei derdorp is vanaf vrijdag 12 april 's a- j sche Apotheek en Apotheek Voorschoten jHALF-UURSDIENST LEIDEN DEN HAAG|rudt zyn geopend. zomerdienstregeling van de Noord Zuid-Hollandse Vervoer Maatschappij N.V., die 5 mei ingaat brengt voor Leiden en omgeving een groot aantal wijzi gingen in de busdiensten. De ontwerpers van de nieuwe dienstregeling hebben voor de taak geslaan de exploitatie van het lijnennet aan te passen aan de nog steeds verminderende vraag naar openbaar vervoer. Op sommige punten is de dienstregeling daarom gestroomlijnd en meer efficient opgezet. Er zijn vele maatregelen getroffen evenwel steeds met inachtneming van de stelregel, dat het NZH-dienstbetoon in zijn geheel gehandhaafd diende te worden. In vele gevallen heeft de nieuwe opzet zelfs tot verbeteringen geleid, leiderdorp en Oegstgeest gaan er bijvoorbeeld ten opzicht van de oude dienstregeling op vooruit wat de aansluitingsmogelijkheden betreft. Nieuw en een grote verbetering is, dat Leiden via Voorschoten en Wassenaar met een half-uurs- dienst met Den Haag wordt verbonden. Reizigers in Voorschoten en Wasse naar - Den Deijl krijgen door deze nieuwe dienst bovendien een goede aansluiting op de sneldienst Den HaagAmsterdam, welke de NZH ieder uur onderhoudt. Hieronder laten wij de opzet van de nieuwe dienst voor zover van belang voor Leiden en omgeving volgen: Advertentie voortreffelijke wijntjes. Deze hele week kost een héle fles Ker senwijn of Aardbeienwijn maar 2,29. De tweede fles zelfs maar 1,98. Profi teren! En 't zijn nog heel voortreffelijke wijntjes ook, samengesteld uit geselec teerd fruit. Ook als longdrink b.v. met een Up-drank laten deze natuurzui vere wijnen zicli heerlijk smaken COSTER'S slokje van de week» Kersenwijn en Aardbeienwijn per fles 2.29 TWEEDE FLES ƒ1,98 bister wijnen en gedistilleerd Steenstraat 8 Telefoon 21361 Herenstraat 6 Telefoon 30069 Haarlemmerstraat 204 TeleL 21611 Sprintkampioenschap wielerver „Swift" De Leidse wielersportvereniging Swlft- Combinatle tioudt zaterdag 13 april weer de jaarlijkse sprintkampioenschappen. De wedstrijden, die gaan over een af stand van 300 meter, worden gehouden op de Wassenaarseweg en beginnen om twee uur. De finales er wordt gere den in alle categorlën zullen om streeks vier uur worden bestwist. bus per uur mee, want lijn 46 om het kwartier tegen lijn 11 de twintig minuten. De smalle lanen van het oude villapark worden verlaten. Via Rijnsburgerweg, Leidse- buurt en Rhijngeesterstraatweg, Schou- tenburgstraat (heen) en Wyttenbach- weg (terug) wordt het winkelcentrum aan de Lange Voort beerikt. Het eind punt komt aan de Marelaan, INTERLOKALE LIJNEN Lijn 30; Katwijk - Valkenburg - Lelden. Lijn 30 rijdt, zoals elke zomer, via het kampeerterrein bij de Katwijk»* Zuidboulevard. STADSNET LEIDEN Lijn 11: Oegstgeest - Station - Leiderdorp. Deze lijn vervalt. Voor de verva gende verbindingen zie men onder de lijnen 15, 31, 40/42 en 46. Lijnen 13/14: Beestenmarkt - Station - Houtkwar tier - Willem de Zwijgerlaan - Kooi- park - Professoren wijk (Station Lam menschans) - Zuidwest - Noordeinde - Station. De Leidse ringlijn wordt ietwat ge reorganiseerd als gevolg van het ge reedkomen van de Willem de Zwij gerlaan en de brug over de Haarlem mertrekvaart. Daardoor kunnen Kool park en Leiden-Noord een directe ver binding met het Houtkwartier (Dia- conessenhuis) en het Academisch Zie kenhuis krijgen. Bovendien is de nieu we, hieronder volledig vermelde route veel sneller dan de bestaande, omdat het verkeerslichtencomplex Rynbur- gersingel/Stationsplein wordt ontgaan. Komende van het Kooipark rijden de bussen van lijn 14 via Sumatrastraat, Antillenstraat, Curagaostraat, Willem de Zwijgerlaan. Beatrixstraat, Bern- hardkade, Anna van Saksenstraat, Marnixstraat, Willem de Zwijgerlaan, Zweilandiaan, Houtlaan, Rijnsburger weg en Stationsplein naar het eind punt op de Beestenmarkt. Hierdoor wordt tevens het Leidse winkelcen trum geraakt. Bij vertrek van de Nieuwe Beesten markt wordt het lijnnummer 13 ge draaid, waarna dezelfde route in tegen overgestelde richting (met de klok mee) wordt gevolgd. Lijn 13 eindigt zijn rondrit door de Leidse buiten wijken op het Stationsplein, vanwaar Scylla-Nedlloyd Morgenavond om 20 uur vindt plaats de beslissingswedstrijd Ned. Lloyd-Scylla om het Nederlands Clubkampioenschap Tafeltennis seizoen 1067/68. Deze ont moeting wordt verspeeld in Utrecht en wel in de Sportzaal De Hommel, Pres. Kennedylaan. Belde teams komen uit in hun sterkste opstelling t.w. Ned. Lloyd met Carel Deken, Frans en Bert Schoofs Scylla met Bert v.d. Helm, Gé Bakker Ed Fallaux. Advertentie DOE HET MODERN NEEM EEN HOLLAND-ELECTRO SPLENDY" NIEUWE RIJN 29-32 - LEIDEN weer als lijn 14 in tegenovergestelde richting (tegen de klok in) wordt ver trokken. IJjn 15: Morskwartier - Station - Breestraat - Kooipark - Leiderdorp (Mauritssingel) Om de loopafstanden naar de bus halten voor de bewoners van de nieu we wijken in het bijzonder Zijlhof van Leiderdorp te verminderen krijgt lijn 15 een nieuwe route: komen de van de M. P. Splinterlaan zal via Laan van Ouderzorg, Van Diepenin- genlaan, Tollenaarstraat, Acaciastraat en Ericalaan naar de Mauritssingel worden gereden. Zowel het bejaarden centrum als het zwembad blijven dus met lijn 15 bereikbaar. Lijn 31 Katwijk Oegstgeest burg. Omdat de lijnen 40/42 worden door getrokken naar Leiderdorp, krijgt Meerburg een verbinding met het cen trum, het station en Oegstgeest door middel van de te verlengen lijn 31. Deze lijn kan tevens lijn 41 effi ciënter versterken. De route door de stad: Station, Breestraat/Marktenrou- te, Korevaarstraat, Levendaal, Hoge Rijndijk. Meerburg (bejaardencentrum Roomburg). In de Witte Singelroute wordt voorzien door lyn 45. Lijn 40/42: Noordwijk - Rijnsburg/Voorhout - Oegstgeest - Leiden Station - Station Lammensrhans - Hoge Rijndijk - Lei derdorp (Hoofdstraat). De vervallen lyn 11 wordt voor Lei derdorp gecompenseerd door de ver lenging van de lijnen 40/42, komende van de Professoren wijk via de route van lijn 11 naar Leiderdorp (Hoofd straat). De voordelen zijn duidelijk: een kwartierdienst voor Leiderdorp (thans 20 minutendienst), dat boven dien rechtstreeks met het Station Lam menschans wordt verbonden. De ver binding met Oegstgeest blijft gehand haafd. In Oegstgeest zal lijn 42 voortaan via de Abtspoelweg in plaats van via de Hofdyck naar de Lange Voort rij den. Komende van Noordwijk wordt om het aantal bochten te verminderen via Wyttenbachweg en Floralaan de Lange Voort bereikt. Lijn 45: Leiden Station - Breestraat/Mark- tenrout^- Korevaarstraat - Witte Sin gel - Noordeinde - De Vink - Voor schoten - Wassenaar - Den Haag. De betekenis van de nieuwe lijn 45 wordt verderop, onder de interlokale lijnen, uiteengezet. Hier zy gewezen op de stadsdienstfunctie van deze lijn, dig lijn 31 op de Witte Singel ver vangt en tevens het centrum bestrijkt. Lijn 46: Oegstgeest - Leiden Station - Bree- straat/Marktenroute - Station Lam menschans - Voorschoten - Leidschen- dam - Voorburg - Den Haag. Lijn 46 vervangt lijn 11 in de relatie Oegstgeest - Leiden. Oegstgeest wint er I Lijn 31: Katwijk - Hooraes - Rijnsburg - j Leiden Station - Meerburg. Zoals onder het Leidse stadsnet reeds vermeld wordt lijn 31 via Breestraat/ Markten cn Levendaal doorgetrokken naar de Hoge Ryndijk en Meerburg. Voor Katwijk en Rijnsburg heeft deze verlenging het voordeel, dat lijn 31 ook voor de reizigers, die naar het centrum van Leiden en verder willen, een versterking van lijn 41 betekent. Lijn 35: Voorschoten (Vlletwijk) - Wasse naar - Duinrell - Wassenaarse Slag. De traditionele zomerdienst naar het Wassenaarse Slag krijgt een nieuw lijnnummer en een nieuw beginpunt. Eén en ander hangt samen met de ver- anderngen in lijn 45 als variant van lijn 43. Lijn 35 gaai tussen 9.00 en 20.00 uur een uurdienst tussen de Voorschotense Vlietwijk (Prof. Ein- steinlaan, halte van lijn 49) en het Wassenaarse Slag onderhouden. Tussen Voorschoten en Wassenaar (Stadhoudersplein) zal deze route als lijn 45 worden gevolgd, waardoor ook deze Zijlwatering met het strand wordt verbonden. Deze route luidt: Pape- weg, Rijksweg, Ro/.-nweg, Rozenplein, Anemonenplein. Violierenweg, Van Cronenburchlaan, Van Duivenvoorde- laan, Stadhoudersplein, en -weg. ver der via de Van Zuvlen van Nijevelt- straat naar Duinrell en het Wasse naarse Slag. Lijnen 40/42: Noordwijk - Rijnsburg/Voorhout - Oegstgeest - Leiden Station - Station Lammenschans - Hoge Rijndijk - Lei derdorp (Hoofdstraat). Zoals onder het Leidse stadsnet reeds werd uiteengezet worden de lynen 40/ 42 van de Hoge Ryndijk doorgetrok ken naar Leiderdorp. De verbinding met Meerburg wordt overgenomen door lijn 31. In Noordwijk ondergaan de lijnen 40/42 een tamelijk Ingrijpende routewijziging, waardoor de knelpun- het traject Voorstraat en IJmui- derstraat worden vermeden en tevens |de nieuwe woonwijken Beeklaankwar- Boerenburg heter bediend. De nieuwe route voor lyn 40 luidt: komen- Rijnsburg, Herenweg. Beeklaan, Boekerslootlaan, Van Limburg Stlrum- straat, Lindenplein, Voorstraat, Hei lige Geestweg, Wil helminast ra at. Van Panhuysstraat, Duinweg, Quarles van Uffordstraat, Vuurtoren plein, Konin gin Wilhelminaboulevard, de Grent, Picképlein, Huis ter Duinstraat, Nieu we Zeeweg, Duinweg, Van Panhuys straat en vervolgens via de hiervoor vermelde route uiteraard in tegen overgestelde richting naar Heren weg en Rijnsburg. Lijn 42, komende van Voorhout, volgt de Schiestraat, Heilige Geestweg, Wil- helminastraat en verder de route van lijn 40. Nieuwe halten komen aan de Boekerslootlaan en Sint-Jeroenweg/ Boerenburgerweg, in de plaats van Voorstraat en IJmuiderstraat. Lijn 43. Leiden - Oegstgeest - Wassenaar Den Ilaag. VOOR VERVOLG ZIE PAG. 4 LEIDEN ZOETERWOlIDE H.R. Brief van burgemeester aan Zoeterwoutlse Hoge Rijndijkers Baldadige brandstichting moet worden voorkomen N.a.v. de brand op dinsdag avond ln een oude schuur aan de Nassau- i>lraat-Vyf Meilaan te Zoeterwoude Hoge Kyndyk heeft burgemeester J. A. Det- mers de buurtbewoners een rondschrij ven doen toekomen waarin hjj vooral de ouders der jeugd opwekt, om mee te werken om in de toekomst dergelijke gebeurtenissen te voorkomen. Ten tyde >an de brand werden, aldus de brief, ook 3D drie andere plaatsen brandjes ont- uekt. „Het is een publiek geheim, dat fletser geen voorrang verleende i een en ander het werk ls van de jeugd", schrijft de burgemeester. Tot dusver zyn de gevolgen beperkt gebleven tot materiële schade, maar het had ook erger kunnen zijn. Het gemeen tebestuur gunt ieder zijn plezier, maar dit mag niet gaan ten koste van ander mans eigendommen, zo wordt in de brief te kennen gegeven. De burgemeester doet een dringend beroep op eenieder, vooral de ouders, om mee te werken, dat baldadigheden als deze afgelopen zijn. De politie aan de Hoge Ryndijk is onderbezet (slechts één man). Voor deze functionaris is het onmogelijk afdoende toe te zien. De burgemeester wijst erop dat het toezicht een eerste taak van de ouders is. Oegstgeest HEKSEN SCHUDDIN G Vanmorgen om 8.10 uur vond een aan rijding plaats op de hoek Alkemadelaan- Hofbrouckerlaan. Tussen een- bromfiet ser en een automobilist. De oorzaak van dit ongeval ligt in het feit dat de brom- van de rechts komende auto. De brom fietser, de 33-jarige A. Z. uit Oegstgeest, liep een hersenschudding op, alsmede een gebroken bovenarm en moest naar 't Academisch Ziekenhuis vervoerd wor den. WIELRIJDSTER BREEKT KNIESCHIJF In de Hambroeklaan liep gisteravond om kwart over acht een 65-jarige Leid se dame een gebroken linker pols en linker knieschijffractuur op. Zij was op het wegdek gevallen na met haar fiets tegen een 21-jarige naaimachine-mon teur uit Leiden te zijn gebotst. De man wilde juist in zyn nuto stappen die ln de smalle Hambroeklaan gepar keerd stond. Door de EHD werd de dame naar het Academisch Ziekenhuis ge bracht. Het Leidse lynennet van de NZH gedt rende de zomerdienstregeling, die op mei in gaat. Wat Leiderdorp betreft b de situatie niet helemaal correct omdat op het laatste moment nog enkele wy- zigtngen werden aangebrdcht. Voor de situatie in Leiderdorp raadplege daarom de tekst.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3