Veerboot GARY COOPE R, Radio programma Joegoslavische tekenfilms wel eens al te eenvoudig VPR O-chef pa ter Jelsma: benoeming n uitdaging Nieuws was voor velen n grote verrassing Veel voetbal op televisie meer dan alleen High Noon -held Twee Oscars in 36-jarige carrière FILMMUSEUM TOCH MET GOEDE SELECTIE PAGINA 2 DE LEHDSE COURANT WOENSDAG 10 APRIL 1068 (Van c uroepcorrespondent) HILVERSUM Het bericht, dat de 49-jarige pater S. P. A. Jels ma M.S.C. is benoemd tot chef van de afdeling informatieve programma's van de VPRO-tele- visie, zoals wij gisteren nog in j een deel van onze edities konden j melden, is zelfs voor menige in sider in de omroepwereld als een volslagen verrassing gekomen. Dat bleek gisteren wel uit de talloze telefoontjes en gesprek- j ken, die pater Jelsma moest voeren met vrienden, collega's en j natuurlijk ook tal van journa listen, die hem na veel speurwerk I wisten te vinden in zijn pas betrokken nieuwe flat in de Utrechtse woonwijk „Overvecht". j Pater Jelsma vertelde, dat hfl reeds i de volgende week ztjn nieuwe functie by de V.P.R.O.-televlsle hoopt te aanvaarden. Volmondig gaf hy toe, dat deze werkkring bij een vrijzinnig protestantse omroep voor een katholiek priester, geen alledaagse gebeurtenis is. Hij is zelfs de enige katholiek in de creatieve sector van de V.P.R.O.-t.v. Vrienden uit oecumenische kringen, waarin hij zich al vijftien jaar beweegt, hadden hem geruime tfld geleden attent gemaakt op de vacature en hem in contact gebracht met de V.P.R.O.-leiding. In een gesprek, dat later door vele andere werd gevolgd, werd in een openhartige en bijzonder prettige sfeer de mogelijkheid van zijn benoeming en de Inhoud van zijn functie uitvoerig onder de loep genomen. Het biet'", dat bij de V.P.R.O., zowel van bestuurszijde als ln de programmatische sector geen enkel bezwaar bestond tegen de aanstelling van een katholiek priester als hoofd van een belangrijke afdeling die de informatieve programma's verzorgt. Men kende pater Jelsma al lang door zijn arbeid op het terrein van de Interkerkelijke eenheid en had grote waardering voor het vele werk, dat hij veWchtte ten behoeve van de Plelngroep en de Sjaloombeweging, welke beide organisaties hij heeft helpen oprichten. Groninger Pater Jelsma is Groninger van geboorte. In 1932 ging hij als 14-jarige jongen naar het kleinseminarie van de missionarissen van het Heilig Hart ln Tilburg. In 1944 werd hij in Steijn (L.) tot priester gewijd. Al spoedig vertrok hij naar Den Haag waar hij bij de Una Sancta als jong priester veel werk verrichtte. Tevens studeerde (Vervolg x i de voorpagina Honderden drenkelingen werden door een armada van bootjes uit het water opgepikt. De bemanning van de „Wa- hine" was er nog in geslaagd enige reddingsloepen uit te zetten, die zich juist van de veerboot begonnen te ver wijderen toen hij zonk. De vele honder den die nog aan boord waren sprongen voor hun leven. In de eerste redding sloep die de „Wahine" had uitgezet bevonden zich voornamelijk vrouwen, sommigen met baby's op de arm, en bejaarden. Tot de geredden behoort de kapitein, H. G. Robertson. De haven geleek na korte tijd een tweede Duinkerken toen talloze particu lieren met hun kleine vaartuigen te hulp snelden. Alle reddingboten van een ande re veerboot werden te water gelaten en velen werden door deze boten gered. Een van de sloepen met twee drenkelingen sloeg om toen hij door een golf werd op getild. Sommige overlevenden konden pas na twee uur zwemmen bij Eastbourne aan land komen. Langs de kust zoeken red- dlngploegen naar aangespoelde drenke lingen. Via de radio worden de over levenden opgeroepen zich te melden op dat aan de hand van de passagiers- en bemannlngslijsten de namen van de slachtoffers kunnen worden gevonden. De meeste passagiers zijn, volgens overlevenden, kalm gebleven. De be manning heeft de opvarenden rustig geholpen. Sommigen waren met in elke arm een kind in het water gesprongen, waarna bootjes de drenkelingen oppikten. De veerboot onderhield een dienst tussen de twee grote eilanden waarin Nieuw-Zeeland is gesplitst. Hij was dins dagavond uit Lyttelton bij Christchurch. op het Zuidereiland, vertrokken en kwam rond het middaguur bij Wellington aan. Nadat het schip op het rif had gezeten is het door de storm naar de haven ge dreven. De machines waren uitgevallen, kennelijk doordat, een deel van de ma chinekamer was overstroomd. Een woord voerder van de „Union Steamship Com pany", waarvoor de „Wahine" voer, zei dat het niet mogelijk was geweest de ruim 600 passagiers en meer dan 120 bemanningsleden van boord te halen in verband met de uitzonderlijk slechte weersomstandigheden. Twee andere schepen zijn door de wervelstorm eveneens in moeilijkheden geraakt. Eén van die schepen was de radiopiraat „Tiri II", die voor de storm ging schuilen op Great Barrier Island bij Auckland, maar daar lossloeg en op een ondiepte strandde. De 50 meter hoge zendmast aan boord knapte af, maar vermoed wordt dat het 195 ton metende scheepje niet ernstig beschadigd is. Het andere schip, een Japanse houtboot, maakt slagzij door een schuivende dek last bij Cuvler Island voor de kust bij Auckland, waar op sleepboothulp wordt gewacht. Pater S. Jelsma M.S.C.in de jaren waarin hij onder meer als lid en oprichter van de Plein"-groep vele malen openluchttoespraken hield. hy gedurende verscheidene jaren psychologie aan de rijksuniversiteit van Utrecht, waar de befaamde hoogleraar prof. dr. Buitendijk hem colleges gaf. In toenemende mate raakte hij betrokken ln publicistische arbeid, onder andere ten behoeve van het toenmalige weekblad „De Nieuwe Eeuw" en later bij „Te Elfder Ure". In 1954 richtte hij met enige anderen de zogenaamde Plelngroep op. Inmiddels kreeg hij ook zijn eerste microfoonervaring, omdat hij wekelijks voor de K.R.O.-radio meewerkte aan het programma „Wij luiden de zondag in". Aangezien hij door al die taken geen tijd meer over had voor zijn studie, besloot hy zich te beperken tot zyn publicistische arbeid, terwijl hy als „parttimer" door zyn overste werd vrijgesteld voor oecumenisch werk. In de afgelopen Jaren is pater Jelsma menigmaal voor radio- en televisie menigmaal voor radio en televisie V.P.R.O. Vooral de televisie boeide hem ln hoge mate als communicatiemiddel. Hij vond de benoeming bij de V.P.R.O.-t.v. dan ook een uitdaging van grote betekenis voor hem zelf en zyn medewerkers. Beleidsvlak Overigens verklaarde pater Jelsma nadrukkeiyk, dat de kijkers straks niet moeten verwachten, dat hy voor of achter de t.v.-camera's gaat werken. Zijn arbeid ligt meer op 't redactionele en beleidsvlak. Het ligt in de bedoeling, dat hij aan het organisatorische beleid van de afdeling regisseurs en producers richting gaat geven. Televisie maken is voor byna honderd j procent een kwestie van goed teamwork en vooral het aanvoelen hoe een programma by de mensen thuis overkomt. In zyn vrije uren blijft pater Jelsma nog werken voor de Sjaloomgroep. „Kerk en vrede" en de N.O.V.I.B., van welke laatstgenoemde organisatie hij lid van het dagelijks bestuur is. Zijn nieuwe taak brengt overigens mee, dat hij in de toekomst zich zal gaan distantiëren van het houden van lezingen en organiseren van cursussen. Zelfs een priester met een vitaliteit als pater Jelsma moet zich beperkingen opleggen omdat de televisie een veel eisend medium Is. (Van o i roepcorrespondent HILVERSUM Bijzondere omstandig heden voorbehouden, zullen de voetbal- liefhebbende t.v.-kijkers de komende weken zeker niet te klagen hebben over gebrek aan rechtstreekse uitzen dingen van hun favoriete sport. In het boekje van de programmastaf bü de N.T.S. staan zeven zeer interes sante wcdstrUden genoteerd waaronder op 24 april Manchester UnitedReal madrid, op 1 mei de interland Polen Nederland, op 8 mei de return Spanje Engeland, vervolgens op 15 mei Real MadridManchester United, op 18 mei de Engelse Cupfinal en voorts op 23 mei de Europa-C'upfinalc voor beker winnaars en tenslotte op 29 mei de Eu ropa-Cupfinale voor landskampioenen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de N.T.S. de wedstrijd SpanjeEnge land niet overneemt. Het leeuwe aandeel van bovengenoemde wedstrij den wordt immers op woensdagavond gespeeld en dan zendt de N.T.S. op Nederland I de gebruikelijke hoofd film uit. Om nu de filmliefhebbers niet ander halve maand achtereen verstoken te laten van hun rolprenten, zal waar schijnlijk in dit geval de t.v.-repor tage van SpanjeEngeland komen te Uitwijken met de hoofdfilms naar het tweede net ls meestal niet mogelijk, aangezien de N.T.S. daar op de woens dagavond geen zendtijd heeft. Boven dien zijn de programmaleiders van de andere zendgemachtigden vaak niet bereid om ten gerieve van hen die graag een film op hun scherm willen zien hun eigen programma daarvoor ingrijpend te wijzigen. Trouwens ook indien dit wel het geval zou zijn dan blijken er ook tal van kijkers te be staan die zich boos maken omdat ze als sportfan een film moeten missen. Ze willen zowel de wedstrijd als de film zien. (Van onze filmredactie) Op „Forest Lawn" het riante kerkhof van filmstad Hollywood vinden we tussen de vele imponerende graven van beroemde filmsterren ook dat van Gary Cooper. Het handjevol trouwe bewonderaars, dat hem zo nu en dan nog eens bezoekt, staat in geen verhouding tot de schare bioscoopbezoekers, die hij eens met zijn creatie van de nobele sheriff uit „High Noon" in vervoering bracht. De Amerikaanse filmindustrie kende hem voor deze prestatie in 1952 een tweede „Oscar" toe hij had er reeds een gekregen voor zijn rol in „Sergeant York". Hoewel het grote publiek hem identificeert met „High Noon", heeft Cooper in zijn 36-jarige carrière ruim vijftig belangrijke rollen op zijn naam staan. Gary Cooper werd op 7 mei 1901 als Frank James Cooper in het provincie stadje Helena (Montana-USA) gebo ren. Een ernstig auto-ongeluk was de bet aan een verhuizing naar zijn va ders ranch, waar hij op krach ten moest komen. Daar werden hem de prille beginselen van het cowboy vak bijgebracht. Een kennis, die hem in zijn latere loopbaan als acteur uit stekend van pas zou komen. In 1924 toog hij met zijn schetsboek onder de arm naar Los Angeles in de hoop geld te verdienen met tekenen en schilderen. Na drie maanden in bittere armoede te hebben doorgebracht, kreeg de ver- lokkele filmwereld ook hem in zijn greep. Ruim een jaar was hij figurant in onbelangrijke films. In 1925 kreeg hij in de twee-akter „Three pals" een min of meer belangrijke rol. Deze film, die door een onafhankelijke producent werd opgenomen, was de aanloop voor een carrière bij Paramount. Aldus geïntroduceerd kreeg Gary reeds na dertig minuten een langdurig con tract aangeboden. Uit zijn Paramount- periode stammen films als „Children of divorce", „Nevada", „Arizona bound", „The Westerner", „The Virgi nian", „Only the brave", „The Texan" en vooral „Farewell to arms", „Ma- rocco" (met Marlène Dietrich) en „Li ves of a Bengal Lancer". Hoe belang rijk deze periode ook voor Gary mocht zijn, zijn grote succes haalde hij bij an dere maatschappijen. Zijn voor Warner Brothers gemaakte „Sergeant York" de verfilmde biografie van een princi piële oorlogsweigeraar die later de held van de eerste wereldoorlog wordt le verde hem zoals gezegd een Oscar op Ds. Martin Luther King Is gisteren ten grave gedragen. Dank zU „Early Bird" konden we een deel van de plechtigheden zien die deze gebeurtenis begeleidden, 'n Soms bizarre, maar va ker diep aangrUpende reportage. Bizar om de aanwezigheid van al die men sen die door hun aanwezigheid poli tieke munt wilden slaan uit deze ge welddadige dood. AangrUpend om de oprechte rouw die in Atlanta duizen den ln haar ban hield. Aangrijpendst: het beeld van de we duwe en haar kinderen. Bij een man van het enorme formaat van King neigt men ertoe te vergeten dat hij óók echtgenoot en vader was. Het werk waarvoor hij zijn leven gaf gaat door, maar voor zijn weduwe en zyn kinderen is iets kapot gemaakt dat niet te herstellen is. We konden in deze reportage zien hoe erg dit is. We hoorden ook hoe een perfide deel van de Amerikaanse samenleving schuld aan dit gebeuren droeg. Gou verneur Maddox van Georgia had wel wat beters te doen dan het bywonen van deze uitvaart. De onbekende die King neerschoot draagt voor die daad wellicht minder verantwoordeiykheid dan de Maddoxen en de Wallace's. En in het perfide deel van Amerika zUn er nog miljoenen van dit slag. De AVRO bracht gisteren de tele- registratie van Maurice Chevaliers laatste optreden in ons land. Program ma dat we niet graag gemist zouden hebben. Chevalier immers is geen zan ger meer, maar een monument. Door hemzelf opgericht voor een van de grootste mensen in de show-business aller tijden. Monument waarvan we al leen maar bewonderend kennis kon- Piet van Egmonds boeiende, en heel persooniyke. kanttekeningen b(j dc Matthans Passion vormden een t.v.- programma dat geen helemaal ade quate beeldbegeleiding kreeg van j regisseur Theo Ordeman. Die kwam té I vaak met vervelende foto's en senti- j mentele plaatjes waar een telcrecor- I ding van vroegere t.v.-uitzendingen on getwijfeld beschikbaar moet zijn gc- i wccst. Jammer, want de heer Van Eg- mond had een paar hoogst belangwek kende dingen te zeggen. „High Noon" eveneens beloond met een Oscar werd gemaakt voor United Artist. In het komediegenre excelleerde Coo per in Ernst Lubitsch „Trouble in pa radise", „Bluebirds light wife", maar vooral als Longfellow Deeds in Frank Capra's „Mr. Deeds goes to town". Als een van Coopers belangrijk ste films wordt over het algemeen be schouwd Hemmingways „For whom the bell tolls". Gary speelt daarin de rol van een ingenieur, die tijdens de Spaan se burgeroorlog bruggen moeten opbla zen. Tegenover hem plaatste regisseur producent Sam Wood de bekende In- grid Bergman als een idealistische ver zetstrijdster. Tot de laatste filnvr van Cooper behoren „Vera Cruz", „Friend ly persuasion" en „Love in the after- Op 13 mei 1961 even nadat „The na ked edge" in wereldpremière f was gegaan sloot Gary Cooper voor altijd zijn ogen. In „The naked edge" een psychologische thriller, die de NTS vanavond op 't scherm brengt speelt Gary een man, die door zijn echtgeno te verdacht wordt van een zes jaar ou de moordzaak. Dat ergert hem zo, dat hij besluit haar als zijn volgende slachtoffer uit te kiezen. Michael An derson die zich met het knappe „Cha se a crooked shadow" al eens aan de psychologische thriller waagde heeft van „The naked edge" een interessan te, aan het slot zelfs pakkende thriller gemaakt. Cary Cooper maakt een zicht baar vermoeide indruk, wat wel in de filmrol past. Het is alleen naar om te realiseren, dat deze vermoeidheid niet gespeeld werd.... (Nederland 1 - 21.00 uur). NEDERLAND I (STER- reclameuitzendingen om 18.55, 19.03, 19.56, 20.16) NTS: 18.50 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws ln het kort 19.06 uur: Nieuwe avonturen van de Drie Musketiers, t.v.-serie (kleurentelevisie) 19.31 uur: Panoramiek 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Zendtijd Politieke Partijen (GPV) 20.30 uur: HILVERSUM I NRU: 20.05—21.30 uur: Radio Philharmonisch Orkest 22.40—23.55 uur: Iks - een sprong duister, amusements- Uitzending Stichting SOCUTERA 20.35 uur: Inburgeren 21.00 uur: The naked edge, film 22.35 uur: Tweede journaal KRO: 22.40 uur: Pastoraal concilie. NEDERLAND II (STER- reclameuitzendingen om 18.55 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Plpo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort HILVERSUM II VARA: 21.50—22.15 uur: Trammelant in Loeren aan de Hor, luisterspel- het programma. VARA: 19.03 uur: Coronation Street, t.v.-serie 19.50 uur: Ruiterdans, folkloris tische dansen NTS: 20.00 uur: Journaal VARA: 20.20 uur: Achter het nieuws, actualiteitenrubriek 20.45 uur: Rood wit blauw, magazine 21.25 uur: Uit Bellevue, kunstprogramma NTS: 22.15 uur: Tweede journaal. Radionieuwsdienst HILVERSUM I: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 12.30, 18.30, 22.30, 23.55. HILVERSUM II: 7.00. 8.00. 11.00, 13.00. 16.00, 18.00. 19.30, 22.30, 23.55. HILVERSUM ni: Elk heel i r vanaf 9.0( WOENSDAG HILVERSUM I (402 m) NCRV: 18.00 Gewijde muziek (gr). 18.30 Nieuws en weer- praatje. 18.46 Actualiteiten NRU: 19.00 Open baar Kunstbezit. 19.10 Economische aspecten van het onderwijs, gastcollege. 19.50 Fluit en piano (gr: moderne muziek. 20.05 Radio- Philharmonlsch orkest en solisten: klassieke (11): pro een programma B.R.T. NVSH: 22.20 Sextant, radloweekl van de NVSH. NRU: 22.30 Nieuws. 22.40 een sprong in het duister. 23.55-24.00 Nlei e Anti Revolutionaire Partij. Spre de Kwaadsteniet. secretaris var [evolutionaire Partij. 18.33 Stereo: Nieuws. 19.35 Muzikale lezing. 20.00 Metropole orkest en zangsolist: srd platenprogramma. 21.10 Sor licht (vervolg). 21.50 Trammelant in Loerei ton. 22.15 Country 21.35 Akkoord 22I.408Actl tern muziek (gr.) 22.30 NI. litelten. 22.55 Stereo: Radio Kamerorkest solisten: moderne muziek. 23.20 Radio J: Magazine. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL NED (324 m) 18.00 Nietn 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Lekenmornal NRU: 10.00 Wat heeft d: gische lezing. dualiteiten7.50 Ov« (9.35 Waterstandei 11.02 Voor de zieken NCRV: 12.00 Stereo: Lichte grammofoonmu- ziek. 12.26 Mededelingen voor land- en tuin bouw. 12.30 Nieuws. 12.41 Actualiteiten. 12.50 Variant: radlo-snelbuffet. 13.30 Stereo: Over de Band: licht gevarieerd muziekprogram ma (opn). 14.30 Klassieke en moderne gewil de muziek. 15.00 Hervormde middagdienst. NRU: 15.30 Banden met het verleden, klank beeld. 15.45 Spel: kroniek voor creatieve vrijetijdsbesteding. 16.00 Nieuws. 16.02 Toneel op school, een programma in samenwerking met de stichting WIKOR. 16.25 Stereo: Lich te grammofoonmuzlek. 16.50 Spelen met taal. 17.00 Stereo: Voor kleine bezetting: moderne kamermuziek. NCRV: 17.45 Sportactualitei- grammofoonmui 1.29 Toppers van toen (gr.). 13.0i 13.11 Radiojournaal. 13.30 Klassiek. :rne kamermuziek. 14.25 Logboei Nieuws. 16.02 Van vier tot vijf: programma in een Notedop. 17.00 Suriname, de Nederlandse Antille gende landen. 17.30 Voor de jeugd. HILVERSUM III (240 m en FM-ki Draaijljofdraaiik: i Weerbericht, 14.55 Pianorecital. 15.00 Nieuws. 15.03 uz. pro gramma. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Nieuws en berichten. 16.09 Hand in hand met Nederl. 17.00 Nieuws, weerbericht en mededelingen. 17.15 Lichte orgelmuziek. 17.30 Gewijde mu- Sedert 1960 zijn de Joego-Slavische (ekenfilms regelmatig de gast geweest van het Haags Filmmuseum. Zodoende hebben wjj ook hier kennis kunnen nemen van de ontwikkeling, die deze vorm van grafische kunst in het land van president Tito in zo korte tjjd meemaakte. De topfiguren van destijds, Oscarwinnaar Dusan Vukotio en Vatris- lav Mimica waagden zich aan ile avond vullende speelfilm en jongere artiesten namen hun plaatsen in om de traditie van dc Zagrebschoól voort te zetten. Vukotic is inróiddels met „A stain on his conscience", een combinatie van tekenfilm en „live-action". weer tot zUn oude liefde teruggekeerd. De nieuwe generatie tekenfilmmakers van de Zagrebstudio's bracht met be houd van oude verworvenheden een voudige maar originele en zeer men selijke ideeën toch een film in een enigszins andere stijl op het doek. Zij moeten zich hoeden voor over-simplifi catie. Te vaak wordt een enkele „gag", die in een filmpje van enkele minuten zijn effect niet zou hebben gemist, zo lang uitgesponnen dat men ver over zijn climax heen is als de film uit is. De export van tekenfilms naar Duits land dat een minimumlengte eist, is daar mede schuld aan. Boris Kolars „Otkrovitelj" 'De ontdekker) na een voortreffelijke inzet het spoor een beetje bijster in een boeiend grafisch spel. dat met de titel niet veel meer uitstaande heeft. „The boxes" van Pava Stalter en „Of holes and corks" van Ante Zaninovic zijn gewoon enkele mi nuten te lang. „Sisyphe" van Aleksan- der Marks en Vladimir Jutrisa doet sterk aan „De vlieg" denken, maar mist de beklemming van dit meesterwerkje. „De uitvinder van schoenen" van Zlatko Grcic is meer een kinderfilmpje met vaak zeer fijne grapjes doch is niet puntig genoeg. Beter uitgebalanceerd zijn b.v. het verrukkelijke „Tolerancija" van dezelfde maker, het verhaal van een lilliputter, die door vier eensgezinde playboys letterlijk wordt doodgepest, maar in de hemel even weinig conside ratie toont voor een nog kleiner man neke. Kostelijk is ook Nedeljko Dragics „Misschien Diogenes", de Joego-Slavische inzending voor het festival in Cannes in mei 1968, een werkje vol surrealis tische grapjes en ,,'n Hondenleven" van Zdenko Gasparevic naar een scenario van Boris Kolar. Met tussentiteltjes uit de tijd van de zwijgende film wordt het verhaal verteld van een hond, die als zijn baas hem om een vrouw ver stoot besluit zich van het leven te beroven. „Krek" van Borinoj Dovin- kovic opgedragen aan alle sergeants ter wereld geeft wat speldeprikjes in Wet op vrijheid van godsdienst in Spanje van kracht MADRID (AP) De Spaanse gods dienstvrijheid is vandaag van kracht geworden, waardoor de genootschappen van de ."-5.000 niet-katholiekcn in Spanje in de categorie van wettelijk erkende verenigingen komen. De wet vereist dat bij het ministerie van Justitie leden lijsten en een overzicht van de financiële middelen worden ingediend om erken ning te verkrijgen als congregatie. Voor elke openbare vergadering van meer dan 20 mensen moet tien dagen van te voren toestemming worden aanga- Veel protestantse groepen hebben bij stemming besloten niet aan deze eisen te voldoen. „Krachtens deze wet krijgen wij enige rechten, maar niet volledige vrijheid", zo verklaarde ds. Ruben Gil. De Wereldraad van Kerken heeft de nieuwe wet veroordeeld, omdat deze niet voldoet aan de normen, die de Va ticaanse verklaring over de vrijheid van godsdienst stelt. Spanje telt ongeveer 30.000 protestanten en tB.000 Joden moalimi. nsKSKsrzsrzsKsrzsrzsrzsrzsrzsrzsfzgrzff i de Joego-Slavische de richting van de militaire discipline. Bijzonder amusant, zeer knap van ont werp en animation is het met 'veel vaart vertelde „The kind hearted ant" van Marks en Jutrisa. Vukotics jongste film: „A stain on his conscience" is meer live-action gecombineerd met animation dan omgekeerd. Een getekende donkere vlek achtervolgt zijn slachtoffer in een soort nachtmerriesituatie, die soms niet van humor gespeend is. Ook deze film is weer enigszins te lang en in schril contrast met Vukj ics „Time" een zeer kort filmpje d;it op de Expo 1968 werd vertoond een door zijn bondigheid briljant idee. 't Joego-Slavische tekenfilmprogram ma, dat wederom onder supervisie van de heer Zelimir Matko in het Haags Filmmuseum werd vertoond, trok weer veel belangstelling, doch wij hadden er graag wat grafische zwaargewichten in gezien, zoals bijvoorbeeld het werk van Zlatko Bourek. Hetzelfde programma werd gisteravond ook voor het Leids Academisch Kunstcentrum vertoond. Kind onder trein De 2-jarige Hen drik Evert Zeyseijk uit Leuvenheim, ge meente Brommen, is op de niet beveilig de overweg aan het Wilgenpad spelend onder een trein gekomen. Het kind wa« op alag dood. Paus corrigeert uitspraak over het pacifisme BOSTON (KNP). In een toespraak in Boston in de Ver. Staten van zijn apostolisch delegaat in Engeland, mgr. Igino Cardinale, heeft Paus Paulus een correctie laten aanbrengen op zijn vre desoproep van 15 december, waarin hij de eerste dag van het jaar uitriep tot de dag van de vrede. Mgr Cardinale verklaarde in een symposium te Boston over het Vaticaan en de vrede, dat de Paus met zijn kri tiek op het pacifisme niet degenen had bedoeld, die uit gewetensbezwaren wei geren militaire dienst te doen. Paus Paulus wilde slechts dat soort pacifisme veroordelen, dat de mensen afhoudt van hun burgerlijke plichten door lafheic' of gebrek aan verantwoor delijkheidszin. aldus mgr. Cardinale. In het Stedelijk Museum te Amsterdam wordt van 11 april tot en met 19 mei een tentoonstelling gehouden van hor- tisculpturo van Ferdi.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2