150.000 BEGELEIDDEN DS. MARTIN KING Indrukwekkende laatste gang op boerenkar Warschau verwacht regeringswijziging Ulo per slot van rekening Zeg dat ik tamboer majoor was voor de vrede Meer kritiek op EEG van land- en tuinbouw Tsjecho-Slowakije eist voor zich eigen buitenlandse politiek WOENSDAG 1U APRIL 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 Geen NAVO-hulp voor Griekenland (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er is voor 1968, even min als voor 1967, een NAVO-defensie- hulpprogramma voor Griekenland opge steld. Op het punt van aflevering van wapens aan Griekenland in 1967 in kader van vóór 1967 daterende NAVO-defensiehulpprogramma's be schikt de regering niet over gedetailleer de gegevens inzake soort, aantal en land herkomst. Hetzelfde geldt tot dusver >r 1968. Dit heeft minister Luns mede gedeeld in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlil Van der Spek (PSP). Cyrankiewicz volgt Ochab op WARSCHAU (AP) Warschau ver wacht vandaag de bekendmaking van be langrijke wijzigingen in de regering. De regeringswijziging is aan de agenda van het Poolse parlement toegevoegd, dat gisteren bijeen is gekomen. Tijdens die zitting werd ook de ontslagaanvraag van ZAKKEN... HALEN. DEN HAAG. De kandidaten van niet-katholieke u.l.o.-scholen hebben bet laatste gedeelte van het schriftelijk werk in het kader van het A-examen gemaakt. Zij kregen Duits, algebra. Engels en boekhouden voorgeschoteld. De Duitse centrale tekst was iets pittiger dan vorige jaren: de te beantwoorden vragen leverden nogal wat diep gefronste voorhoofden op. Bij de zwaardere vertaling moest men oppassen voor het omzetten in germanismen. Het algebra was vrij gemakkelijk. Er zaten geen bijzondere kneepjes in. De zwaardere vertaling Engels was vrij, pittig, ook gold dit voor de centrale tekst. De centrale tekst in het bijzonder was moeilijker dan andere jaren. Hot boekhouden kon als een „normaal werk" gekenschetst worden: een middelmatige leerling kan er een goed cijfer voor halen. I president Ochab voorgelezen. Er gaan ge- I ruchten dat premier Josef Cyrankiewicz I diens plaats zal innemen. De Silezische In de regering zijn al veel wijzigingen doorgevoerd sinds de demonstraties van de studenten tegen de culturele politiek van de regering zijn begonnen. Het be wind van partijleider Gomoelka heeft die onlusten vooral geweten aan zionistische elementen, revisionisten en stalinisten. Er zijn al 37 Polen ontslagen uit hun ambten in regering en partij. De laatste was de belangrijke filosoof Adam Schaff, een jood, die al vaak in dè pers was aan gevallen als voorman van de rebellerende intellectuelen en joods-Poo^e studenten- Ook de wetenschappelijke staatsuitge verij, waar veel joden belangrijke posten bezetten, is aangevallen wegens fouten op het gebied van de moderne geschiede nis en vooral wegens een artikel in de staatsencvclopedie over concentratiekam pen, waarin te veel nadruk zou zijn ge legd op de moord op joden en zigeuners en te weinig op de moord op Poolse bur- gers. NA SCHOOLTIJD Opvangcentrum voor kinderen UTRECHT (ANP) De „kernge meente" van Utrechtse studenten opent begin mei in 3 kelders aan de Nieuwe- gracht in Utrecht een centrum voor kin deren uit de binnenstad wier ouders op het moment dat de scholen 's-middags sluiten nog niet thuis zijn, bijvoorbeeld omdat hun moeder werkt. De „kerngemeente" bestaat uit onge- veer 150 studenten die zich bezighouden met allerlei sociale activiteiten, zoals bezoek aan bejaarden, ziekenhuispatiën ten en gedetineerden, jeugdwerk en der gelijke. Het plan voor het opvangcen trum is ontstaan nadat de studenten van de politie een lezing hadden ge hoord over de jeugdbaldadigheid die al tijd het grootst is na schooltijd en op de vrije woensdagmiddag. CONT ACTLENSSPECIALIST Wettelijke regeling noodzakelijk (Van onze correspondent) losch ROTTERDAM De heer P. uit Hulst, voorzitter van de algemene Nederlandse vereniging voor contactlens- specialisme heeft te Rotterdam de hoop uitgesproken, dat de overheid voor de contactlensspecialist een wettelijke re geling zal treffen. „Een regeling, die het mogelijk maakt", zo zei de heer Bosch, „om dit beroep op verantwoorde wijze moge lijk te maken". De heer Bosch sprak na de diploma uitreiking van de eerste cursus con tactlensspecialist, door de Rotterdamse wethouder van onderwijs, drs. J. van der Ploeg. De heer Bosch onderstreepte in zijn betoog, dat een samenwerking, gebaseerd op wederzijds begrip en erkenning, tus sen contact met de specialisten en de oogarts, van groot belang is. „Een samenwerking, die in de prak tijk nu al in vele gevallen gerealiseerd wordt, maar die we nog moeten vatten in een uniform kader en die tot doel moet hebben de slechtziende mens aan een beter gezichtsvermogen te helpen". De cursus contactlensspecialist wordt gegeven aan de Rotterdamse m.t.s. voor fijn-mechanische vakken „Christiaan Huygensschool". Uit Den Haag slaagde de heer W. J. Biessels. ATLANTA (A.P.-Reuter) Rij na rij liepen de volgelingen van ds. Martin Luther King achter de op een boerenkar, getrokken door twee ezels, geplaatste kist met het stoffelijk overschot van de grote negerleider. Het was een mars zoals King zo vaak zelf geleid had, een waarvan hij hield: met goed weer en veel mensen. Een verschil met anders was het grote aantal autoriteiten dat nu aanwezig was: vice-president Humphrey, senator Kennedy en gouverneur Rockefeller van New York, gouverneur Romney van Michigan en aartsbisschop lakovos van de Griekse Kerk. Alle deelnemers aan de rouwdienst en de mars zongen zoals dat gedaan werd, wanneer King hen leidde. Ze gaven el kaar de arm en liepen hand in hand, zwart en blank door elkaar. Het waren er 150.000, die het grote negerlied zon gen: „We shall overcome", maar in plaats van het gebruikelijke „someday" (op een goede dag) werd de tekst gewijzigd in „today" (vandaag). In de stoet liepen vrouwen met kinderwagens. Sommigen droegen paraplu's tegen de felle zon. Veel vrouwen hadden hun schoenen uit getrokken en mannen hadden hun jasjes los over de schouder geslagen. Voor de kist op de oude boerenkar uit liep ds. Ralph Abernathy, die King als leider van de Southern Christian Leader ship is opgevolgd. Daarna volgde een kruis met witte bloemen en enkele vlag gen. Mevrouw King voegde zich later bij de stoet, tezamen met haar schoon vader en haar vier kinderen. Zij wist zich te beheersen, toen de woorden van de vermoorde via een band klonken: „Als ik sterf, wil ik dat u kunt zeggen dat ik geprobeerd heb lief te hebben en de mensheid te dienenAls u wilt zeggen dat ik een tamboer-majoor was, zeg dan dat ik een tamboer-majoor voor de rechtvaardigheid was. Zeg dat ik een tamboer-majoor voor de vrede was". De begraafplaats waar ds. King thans rust, werd in 1886 aangelegd door ne gers die weigerden genoegen te nemen met een plaats aan de achterzijde van de gemeentelijke begraafplaats. Ds. Abernathysprak bij het graf: „De be graafplaats is te klein voor zijn geest, maar wij voltrouwen zijn lichaam aan de grond toe'*. Franse priesters voor ontheffing cclibaatsplicht PARIJS (Rtr) Twee opinie-onder zoeken hebben uitgewezen dat 69 pro cent van de Fransen vindt dat pries ters moeten worden ontheven van de celibaatsverplichting, omdat ze dan beter in staat zullen zijn de problemen in het gezin te begrijpen. De resultaten van de peilingen werden gepubliceerd in twee kerkelijke bladen, „La vle catholique Illustrée" en „Le pélerin du XX-ième siècle". Achtenvijftig procent van de onder-1 vraagden was van mening dat de priester in staat gesteld moet worden er een baan bij te nemen. Onkerkelijke katho lieken zouden willen zien dat de com munie gegeven wordt aan mensen die zijn gescheiden en dat de Kerk zich wat meer bekommert om sociale rechtvaar digheid en wat minder om seksuele zui verheid. (Van o e parlementaire redactie) DEN HAAG De stemming in de land- en tuinbouw over de E.E.G. wordt steeds slechter. In praktisch alle landen van de gemeenschap schreeuwt men, dat de drastische structuurveranderingen op Economische samen werking met alle landen PRAAG (DPA) Tsjecho-Slowakije »'il een eigen buitenlandse politiek voe ren in fundamentele internationale kwesties en 'n economische samenwer king met alle landen nastreven. Dit zijn 2 van de hoofdpunten van 't actiepro- Kram van de Tsjecho-Slowaakse com munistische partij, waartoe het centra- 'e comité in de afgelopen week heeft be goten. Het program is gisteren gepubli ceerd. In het document, dat 26.000 woorden telt. wordt bovendien de na- I druk gelegd op de noodzakelijkheid, de realistische krachten in West-Duits- land te steunen. In het program worden voort» als doelen aangegeven: nieuwe grondwet- j ten, die de vrijheid van meningsuiting, I van bewegingen van de pers waarbor- nicuwe federatieve verhouding Jeplei jrdt i het ïcho-Slc i Tsjechet i Slo- Naast algt actievere buitenlandse politiek, wordt de verdere ontwikkeling van de betrekkin- I gen met de Sovjet-Unie en andere so cialistische landen volgens het begin sel van wederzijdse waardering, soeve reiniteit en gelijkgerechtigheid, alsook van wederzijdse achting en van inter nationale solidariteit beklemtoond. Het actieprogram spreekt zich daar naast uit voor vreedzame samenleving van Tsjecho-Slowakije met kapitalisti sche landen en eist economische samen werking met deze landen op voet van wederkerigheid. Het actieprogram vindt verder demo cratisering van de economie noodzake lijk alsmede ingrijpende democratise ring op alle gebieden van het openba re en parlementaire leven. beginsel de lijkheid tegenover het p; I communistische partij in i wakije is tegen cumulatie van macht. in het bijzonder in handen van enkelin- j gen. Onder meer wordt een scheiding j aanbevolen van de politie en de staats- veiligheidsdienst. Deze laatste dienst zou voortaan niet meer tot het oplossen van binnenlandse politieke vraagstukken misbruikt mogen worden. Het gevange- nisbestel zou Van het veiligheidsappa raat van het ministerie van Binnenland se Zaken losgemaakt Het program houdt voor 'n nieuwe bepaling heden van rechtbanken en hel gen van de onafhankelijkheid van de verdediging. Volgens het program zal een nieuwe wet de schadevergoeding voor gereha- biliteerden regelen, die in de jaren vijftig tijdens politieke processen war den veroordeeld. de begraafplaat*. het platteland, naar grote land- en tuin bouwbedrijven, die dc Europese com missie dc laatste l(|d propageert, tot grote moeilijkheden zal leiden. Neder landse landbouwkringen menen zelfs, dat deze E.E.G.-plannen niet eens uit gevoerd kunnen wurden. De ruimtelijke ordening en de finan ciële mogelijkheden laten deze Europese structuurplannen niet toe. Bovendien veranderen ze niets aan de kostprijs en verwaarlozen ze de opbouw vnn de landbouwstructuur, die in praktisch alle EEG-landen en ook in Engeland en Amerika voor een groot deel bepaald wordt door gezinsPeorijven. De geruchtmakende rede over deze drastische structuurveranderingen, die de Nederlandse vice-voorzitter van de Europese commissie, dr. S. Mansholt, on langs in Groningen gehouden heeft, ver oorzaakte bij de Nederlandse agrariërs grote onrust. Dr. Mansholt stelde namelijk vast, dut er in de toekomst in de land- en tuin bouw van de EEG mammoetbedrijven moeten komen. Voor de akkerbouw re kende hij op bedrijven van 400 tot 500 ha en voor de veeteelt bedrijven met 400 tot 500 koeien. Alleen deze bedrijven hebben volgens dr. Munsholt in de toe' komst bestaansrecht. Volgens de verontruste Nederlandse agi ariërs is dr. Mansholt hierbij aan ver schillende vaststaande gegevens, voorbij gegaan. In Nederland bij voorbeeld i* voor maar betrekkelijk weinig mam moetbedrijven plaats In de nieuw te or denen Nederlandse ruimte. De KNBTB is het met dr. Mansholt wei eens, dat er in dc toekomst voor de landbouw inderdaad Iets moet gebeuren om de overproduklie te kunnen tegen gaan. Maar de structuurveranderingen forceren, zouls de vice-voorzitter van de Europese commissie dit wil, is voorbij gaan aan de werkelijkheid. Want dan loopt men. aldus de KNBTB, vast met de werkgelegenheid cn met de finan- cteringsmogelijkheden. Veel beter is het, tenminste voor Ne derland, de normale ontwikkelingen te stimuleren, zoals die de laatste jaren in een groot deel van de Nederlandse land en tuinbouw gaande is, meent de KNBTB. ie commissie zelfstandige bedrijven de katholieke boeren- en tuinders- bond onder voorzitterschap van dr. F I Kricllaars uit Tilburg zal over deze pro- I blemen binnenkort een rapport uit- brengen. Bij de studie, die deze eom- missie maakt over de grote land- en I tuinbouwproblemcn. staat het gezins bedrijf in de agrarische sector In leder geval nog steeds primair.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 11