ORANJETEAM GING COMPLEET AF Bulgaarse treffer tegen Italië inleiding van reeks incidenten Kesslers positieve punt: Luxemburg niet onderschatten Voldoende: Klijnjan en Van Beveren Han Hollander herdacht (Van o e sportredactie) AMSTERDAM Daar bedacht de heer Georg Kessler een kwartier nadat de tweede akte van een eindeloos weer kerend drama was begonnen, dat er nog jongelieden in helblauwe trainingspak ken naast hem op de reservebank zaten. De heelmeester, ziende dat zijn in Oranje gewikkelde pupillen er ernstig aan toe waren, nam zijn toevlucht tot het paardemiddel, dat hij tevoren reeds had aangekondigd. Wim Jansen moest het trainingspak aantrekken, Theo Pahlplatz mocht het uitdoen. Luttele minuten later overkwam Hans Eijken- broek hetzelfde. Hij moest plaats ma ken voor Rinus Israël. Twee verse krachten dus in een gedesillusioneerd door het publiek aan de rand van de af grond en aan de top van geïrriteerdheid gebracht elftal, dat slechts op twee plaatsen redelijk was bezet: doelman Jan van Beveren en DFC'er Jan Klijn- jan, die de ondankbare taak om in Am sterdam de plaatselijke lieveling Johan Cruyff te vervangen, uitstekend vol bracht. Maar die verse krachten kon den evenmin de vlam steken in een uit gedoofd team, dat zo erbarmelijk speel de dat het publiek er geen goed woord voor over had. Alleen de gehuurde microfonist hoe ter wereld is het mo gelijk dat een employé van het stadion zich via de luidsprekers kan bemoeien met de kijkers die terecht voor hun tien of vijftien gulden iets van enig gehalte willen zien trachtte de voor driekwart bezette tribunes op te jutten. Het viel averechts uit. Er klonk hoongelach, er werd gefloten, er werd natuurlijk weer om Abe geroepen. Kortom, het Neder lands elftal ging compleet af, zoals het gedurende het regime van Kessler ge- nooit was afgegaan. Vijftien maal heeft Oranje onder leiding van Kessler ge speeld. Na alle veertien voorgaande wedstrijden heeft hij verklaard wat inmiddels al tot 'n gevleugeld woord is geworden dat hij positieve punten had ontdekt. Telt men al die positieve punten bijeen, dan had er gistermiddag in het volkomen sfeerloze stadion, waarin de menigte bijkans tot woede werd gebracht door het gestuntel van de Oranje-elf, een ijzersterk team moeten staan. Als er dan al positieve punten zijn geweest, punten overigens die blijkbaar alleen de heer Kessler ziet, dan bezit hij niet het vermogen deze in daden om te zetten. Het was voor wat zich het Nederlands elftal mocht noe men een geluk dat de Belgen er ook niets van bakten. Zij hadden wel Polleu- nis, een debutant die zijn plaats meer dan waard was. Bij Nederland liep er niet een van formaat bij. Het was een falen over de gehele linie. AMSTERDAM Georg Kessler verborg zich achter een donkere zonne bril. Hij kwam pas een half uur na de wedstrijd te voorschijn om zijn commentaar te geven. De donkere bril verborg het grootste deel van zijn emoties, voorzover hij deze ooit wenst prijs te geven. Maar van de triom fantelijke houding na de wedstrijd tegen Rusland was bij Kessler weinig of niets te bespeuren. „IK BEN ONTEVREDEN" Jan Klijnjan, maker 1 Hij deed onmiddellijk zijn eerste bekentenis. „Ik ben ontevreden en zou dat ook geweest zijn als wij toeval lig met 21 hadden gewon nen". Een opmerkelijke uitspraak van de bonds coach die een reputatie heeft opgebouwd met het ontdekken van positieve punten. Waar het naar zijn idee aan schortte? het enige Nederlandse „De opbouw vanuit de int. verdediging. Defensief was het goed georganiseerd, de aanvulling voor het opzet- ten van een tegenaanval ontbrak echter. Er zat Een nederlaag moeten slikken, is niet erg. Destijds verklaarde de heer Kessler dat hij tijd moest hebben om op te bou- en dat zijn oog gericht was en bleef op het wereldkampioenschap in 1970. Na wat gisteren werd vertoond, kan Neder land die gerust afschrijven. Met dit zieli ge troepje mag de eerste tegenstander, Luxemburg, nu al een hoge borst op zetten. Om van Bulgarije en Polen nog maar niet te spreken. Het was een zeer wrange opmerking na afloop: „De Polen krijgen een goedkope trip. Die kunnen het met vijf, zes man wel af." Wrang, maar typerend voor de stemming en voor hetgeen men had gezien. Het leek alsof het publiek zioh bij voorbaat had neergelegd bij een duel dat niets te bieden zou hebben. In vroe ger dagen, toen NederlandBelgië nog een topper op het interlandprogramma was hoe lang is dat al geleden? werd het volkslied uit volle borst mee gezongen. Gisteren werd door een klein groepje de hymne aarzelend vertrolkt. Dat bepaalde al meteen de sfeer in de kille, ongezellige kuip, waar de speaker, aanhakend op de „Han Hollander herdenking" het publiek opwekte in de geest van deze legendarische radiorepor ter te handelen en het Oranjeteam uit bundig te steunen. Daartoe was men alleszins bereid maar de lust verging de kijkers al snel toen Muller driemaal achtereen zo slordig plaatste dat de waarlijk niet imponerende Belgen op uiterst goedkope wijze de bal in hun bezit kregen. Het was het voorspel van een rondweg onthutsende vertoning. Dat er op internationaal niveau zo bedroe vend slecht kan worden gevoetbald, wenste zelfs de meest verstokte aanhan- Droog en zuiver SOFIA Het eerste duel uit de kwartfinales van het toer nooi om de Europa Cup voor landeteams tussen Bulgarije en Italië is een typisch cupgcvecht geweest tussen twee ploegen met een ongelooflijke inzet, maar ook tussen elftallen, die zonder bezwaar alle ontoelaatbare overtredingen maak ten. In het met 65.000 toeschouwers gevulde Vassil Levski- stadion was het voor de Italianen bijzonder moeilijk voet ballen, omdat de Hamburgse scheidsrechter Schulenburg bepaald zijn beste dag niet had en met zijn beslissingen weinig gelukkig was. Bulgarije won met 32 Na twaalf minuten was Schulenberg al de zondebok van de Italianen, nadat hij Bulgarije een strafschop had gegeven Volgens de Italianen was Asparoekov, de beste Bulgaarse aanvaller, door Picchi buiten het strafschopgebied tegen het gras gewerkt. Schulenberg bleef uiteraard bij zijn beslissing en de bal werd van de strafschopstip onhoudbaar langs Al- bertosi gejaagd. De Bulgaarse openingstreffer was het begin van een lange reeks ergerlijke overtredingen, kleine handtastelijkheden en bedreigingen. Schulenburg had alle moeite om de strijd in handen te houden en herhaaldelijk leken de moeilijkheden hem boven het hoofd te groeien, het werd binnen de lijnen zelfs zo erg, dat de enige redelijke oplossing nog leek om de wedstrijd te staken. Schulenburg zette echter door en haalde de rust met twee complete ploegen, zij het dat lang niet alle spelers meer in een perfecte conditie verkeerden. Pijnlijk Jan Klijnjan, links en rechts geflankeerd door twee vertwijfeld kijkende Belgen, heeft de bal van verre strak en zuiver en buiten bereik van doelman Boone in het doel gejaagd. Henk Groot trekt een gezicht alsof hij uHl zeggen: Tjonge tjonge, een doelpunt, hoe komen we eraan". Wim Jansen, toen nog niet naar de zijlijn geroepen om zijn plaats af te staan aan Pahlplatz, oogt de bal ook met gemengde gevoelens na. De enige, die zeker i'an zijn zaak ioas, heette. Jan Klijnjan. Hij was dan ook een van de twee met Van Beveren die een voldoende konden halen. ger van king Soccer niet te geloven. De doelpunten voorkomen. Piet Romeijn had de bewaker van Van Himst, geen schim schellen vielen ook hem allengs van de de opdracht gekregen Devrindt geen of schaduw meer van wat eens de grote ogen. moment uit het oog te verliezen. En aan- Belgische vedette was. Als sluitpost fun- gezien deze Belgische aanvaller op rechts geerde Eijkenbroek. Dat alles verhinder- opereerde, volgde Romeijn verdediger de niet dat de ijverige Polleunis, af- Er wordt gesproken over systemen, rechts achter! hem gedwee. Pijs moest komstig van St.-Truiden, na een over- Nederland hanteerde ook een systeem: Claessen in toom houden en Muller was treding van Muller uit de vrije trap droog en zuiver in de linkerbovenhoek knalde en België de leiding verschafte. Er waren tien minuten gespeeld. Het was duidelijk dat met dit systeem van doelpunten voorkomen, al lukte dat dan ook niet, de aantrekkelijkheid van het edele voetbalspel geweld werd aan gedaan. Niet verliezen was destijds ook het parool van Elek Schwartz. Hjj moest vertrekken Alleen Klijnjan Men kan het de spelers niet eens kwa lijk nemen dat zij zo knoeiden. Zij kon den niet beter en hun was van hogerhand bevolen de nationale driekleur te ver dedigen. Men weet het: als het eenmaal niet gaat, helpt er geen moedertje lief meer aan. Zulk een off day had het Oranjeteam, dat toch met vrijwel dezelf de spelers enige maanden geleden een hartveroverende wedstrijd tegen de Rus sen speelde. Gisteren faalde die ploeg volkomen tegen een Belgisch elftal dat slechts af en toe voetbalde, meestal freewheelde, maar toch altijd nog wat aan de opbouw deed en nu en dan aar dige combinaties te voorschijn toverde. Daarvan was bij Nederland geen sprake. Wery was op links een mislukking, Swart kwam er op rechts niet aan te pas, Jansen faalde volkomen. Alleen Klijnjan haalde een voldoende. Een speler uit een eerste-divisieploeg, die te gronde mag gaan aan het tempo, maar Klijnjan kon het op zijn gemak bijsloffen. Er wès geen tempo. Maar hij toonde over een goede techniek te beschikken en ook te kunnen schieten. Hij stond meestal moe derziel alleen in de spits op een kansje te wachten. Tot dan toe had de onzekere doelman Boone en de bepaald niet on overwinnelijke Belgische defensie niets anders dan afzwaaiers gezien: van een ijverige Henk Groot, van Romeijn die Kwetsbaar Tussen de steeds minder aantrekkelijk wordende bedrijven door had Devrindt een levensgrote kans gemist om zijn ploeg op 20 te brengen en had Pijs, wiens verkiezing een grove misgreep bleek, doelman Boone in moeilijkheden gebracht met een niet eens lastig schot. Terwijl men zich al naar de koffie kamer repte, werd de Belgische defensie eensklaps onder druk gezet. Een korte opleving in de apathische Oranjegelede ren. Toen bleek hoe kwetsbaar die de fensie was. Klijnjan kreeg de bal buiten het strafschopgebied voor zijn voeten en bedacht zich geen moment. Het niet to taal onhoudbare schot sloeg Boone vol komen: 11. Er zijn coaches die in de rust een elftal in een ander vel kunnen steken. Dat kon Kessler noch de Belgische op- perbaas Vandenstock. De Belgen pro beerden het ten minste nog even, Claes sen vuurde en Van Himst werd, nadat Van Beveren had gemist op een voor zet van (weer) Polleunis, op het laatste moment door Warnas, ook al beneden het nulpunt, van de bal gedrongen. Ook voor Nederland brak de zon even door met een met moeite gekeerde kopbal van Groot en een knal van Swart die ver buiten het doel belandde. Daarna bracht de misère de tranen in de ogen. Uit een vrije trap van Thissen kwam de bal via Van Himst bij de „vrije" Devrindt die scoorde: 12. De zwakke vaderlandse protesten wegens buitenspel werden door de Schot Pater- son, die met zijn actieve grensrechters een prachtig trio vormde, resoluut ont zenuwd. Er restten nog eenendertig mi nuten om die achterstand ongedaan te maken. In barre nood zette Kessler twee verse krachten in. Het hielp niet, al leverde de ervaren Israël goed werk. Pahlplatz zakte, op een enkel schot na dat een hoekschop opleverde, onmid dellijk af naar het bedenkelijke niveau van zijn ploeggenoten. Het systeem-Ausputzer, de zeer consequente mandek king, dat alles haalde som mige spelers uit hun nor male spel en toch „deze tactiek moeten wij spelen willen wij internationaal meetellen. In de Europa Cup en de kwalificatiewed strijden speelt men dit systeem. Onze eigen top clubs doen het ook al. Ik geef toe dat het veel van de spelers vraagt". Vergeten Daarna voerde Kessler ex cuses aan, al stelde hij uit drukkelijk vast die niet als zodanig te bedoelen. „Wij hebben deze speel methode alleen maar ln theorie kunnen beoefenen. Voor oefenen in de praktijk be stond geen gelegenheid door het grote aantal bles sures". Toch had Georg Kessler nog wat ontdekt. „Op de eerste plaats de ne derlaag en op de tweede plaats het gebrek aan eni ge lijn in het spel. Ik zal mij Intensief bezighouden met deze wedstrijd". Kessler mocht dan bewe ren dat de stemming pri ma was, de spelers toon den zich na afloop weinig content met deze taotiek. Bennie Muller: „Dit speelt niet. Je moet per eé bij je eigen man blijven, Je moet gewoon op je positie spe len, dan wordt je verdedi ging niet uit elkaar gera feld zoals nu gebeurde. Plet Romeijn, die voort durend op links zwiert waar de hem toegewezen tegenstander Devrindt ope reerde: „Ik heb geen en kele aanval kunnen opzet ten". Sjnak Swart voegde eraan toe. „De hele wedstrijd heb lk Plet niet gezien. Ik moest ln het begin wei een keer of tien naar achteren om te helpen een aanval af te breken". Geen lijn Meer tevreden wus de Bel gische keuzeheer Constant Vandenstock. Het Ausput- zersysteem was ook voor hem een experiment en hij was er niet ontevreden over. „Alhoewel Jeck en Ploskle elkaar ln het begin wel eens ln de weg liepen. Voor een goede uitvoering van dit systeem moet Je goede spelers hebben. Ik heb er ln ons b-elftal een gezien, Coclet. Die naam moet men ln de gaten houden". De tevredenheid over de overwinning werd tooh wel enigszins getemperd: „De tweede helft wil lk eigen lijk ao vlug mogelijk ver geten. Toen werd er ook te fors gespeeld. Maar de eerste helft was voor mij waardevol". BJJ al deze misère voor het Nederlandse voetbal toch nog een lichtpunt. Kessler: „De kracht van Polen en Bulgarije In de kwalifica tiewedstrijden voor het wereldkampioenschap onderschat lk niet. Het positieve van deze wed strijd ls dat wij nu zeker ook Luxemburg ndet mo gen onderschatten". Hoongelach Het publiek had er dik genoeg van en gaf daarvan afdoende blijk, wat de speaker tot de onbegrijpelijke opmerking verleidde: U zoudt het ook eens met aan moedigingen kunnen proberen. Het hoon gelach nam alleen maar toe en de strijd werd, mede omdat de speaker nog eens duidelijk de ontevredenheid had onder streept, onvriendelijker. Nederland drong wel op, dat wel, maar verder dan een schot van Muller naast het doel kwam de equipe van Kessler niet. Elf Belgen verschansten zich tussen de palen bij een vrije trap, Polleunis en Klijnjan kregen het even met elkaar aan de stok bij een totaal onopzettelijke charge van de Dordtenaar tegenover Dockx en de Belgische debutant nam nadien wraak door Swart over de grasmat te kegelen. Alsof het miserabele voetbal al niet meer dan voldoende was om de lust ooit nog eens een interland tussen Nederland en België bij te wonen, volledig te doen vergaan. Het was nummer honderd en twee in de onafzienbare reeks. Swart en Thissen maakten nog een grondgevechtje waarop een judoka jaloers zou zijn ge weest en toen was het afgelopen. VUftlen interlands onder Kessler. ne gen verloren. En geen kfjk op een beter Nederlands team, geen spoor van op bouw te bekennen. Welk een geluk dat dc Rode Duivels ook al lammetjes s(Jn geworden. Z(J hadden eens hun „Hel van Deurnc". Sinds gisteren heeft Nederland zijn „Hol der verschrikkingen", het sta dion waarin, naar werd gezegd, de beste elf van Nederland aantraden. doelman Albertosi, die de tweede keer gepas- i botsing, die zelfs in u zijn geweest. Alber- werd vervangen dooi tijd maakte Rivera, de nederlaag voor de Italianen twee weken in Napels worden zelfs pijnlijk, in de eerste plaats voor zes minuten na de gelijkmaker voor seerd werd door Dermendjiev na et het Britse voetbal niet toelaatbaar z tosi moest het „strijdveld" verlaten e debutant Vieri, die een kwartier voor tijd Zhekov langs zich zag gaan. Zeven minuten Prati, na een dragelijk. Dc tweede wedstrijd zal gespeeld. Tol winnaar verklaard In de wedstrijd BraziliëParaguay in dc voorronden van het olympisch voetbaltoernooi, die zaterdag bü de stand 00 na 80 minuten werd afgebroken, is Brazilië tot overwinnaar verklaard. Een commissie kwam na urenlang debatteren tot deze conclusie, omdat de verantwoordelijkheid van het in cident tien minuten voor het einde, waarbj' de scheidsrechter zich bedreigd voelde na het toekennen van een strafschop, geheel voor rekening van de reservespelers van het elftal van Paraguay kwam. Toen de scheidsrechter tien minuten voor tijd de Brazilianen een strafschop toekende, stroomden tientallen heethoofden het veld op De scheidsrechter, die zich bedreigd voelde, trok zich ijlings terug naar zijn kleedkamer. Hij hervatte later de wedstrijd niet meer, omdat de noodzakelijke garan ties voor zijn veiligheid, naar zijn mening, ontbraken. AMSTERDAM. In het Olym pisch Stadion Is voor jle wedstrijd NederlandBelgië een korte her denking geweest van Han Hollan der, die veertig jaar geleden de sportverslaggeving een nieuwe dimensie gaf door z|Jn radio reportages, A.V.R.O.-voorzitter, mr. dr. L. H. Slotemaker, her innerde ln een korte Inleiding aan het debuut van Han Hollander als verslaggever op 11 maart 1928 bij de wedstrijd NederlandBelgië, die ln een gelijkspel (1—1) ein digde. Willam Vogt, die Hollander twaalf Jaar van zeer nabij heeft mee gemaakt, stond in zijn warme en hijzonder stijlvolle rede stil bü de pioniersarbeid, die Han Hollander Nederlandse sportverslag gever heeft verricht. De laatste spreker bü de horinnerlngs- plaquette van Han Hollander ach ter de konlnklüke loge ln de ere tribune was de heer J. Coler, vlce-voorzitter van de K.N.V.B, H|j zei onder meer, dat het geen toeval ls geweest, dat In de tijd van het radiowerk van Han Hol lander het ledental van de KNVB is verdubbeld. MAANDAG 8 APRIL. 1968 SPORTBIJLAGE VAN „DE LEIDSE COURANT'

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9