PASTORAAL CONCILIE r n Blue Diamonds pakt hete hangijzers aan HEBBEN SLECHTS EEN WENS: WEER AAN DE WEG TIMMEREN! Missie en ontwikkelingswerk Oorlog en vrede in Vietnam Verhouding Nederland—Rome ZATERDAG 6 APRIL 1968 DRIEBERGEN Japan, Thailand, Singapore, Indonesië, Mexico. Weet je nog wel oudje? Dat waren de gouden tijden. Zeventienduizend mensen in een snikheet stadion was vaste prik, dol gedraaide fan§ rukten de klejen van je lijf en de haren uit" je hoofd. In het Apeldoornse Berg en Bos klom een vrouw van dik in de vijftig op het dak van hun caravan om een glimp van haar idolen op te vangen. „We waren net zestien, we stonden op dat moment in onze blote gat. We wisten niet, \^ar we het zoeken moesten." Het ls nauwelijks acht jaar geleden: 1960, 1961. Ramona had toen al een gecontro leerde oplaag van vier mil joen exemplaren gehaald, de persen stampten dag en nacht door om de honger naar de zoetgevooisde sound van de Blue Diamonds te stillen. Little Ship zeilde moeiteloos naar de 100.000. ander platen van het on overwinnelijke duo sprongen snelle hordeloop van staan. We hebben in die succestijd veel gelachen, maar het is ons echt niet naar de kop gestegen. Weet je, hoe dat komt? Dat komt. omdat we eigenlijk niet hoef den. Dat maakt gelijk een groot verschil. Heel wat ar tiesten komen uit de goot. die weten, hoe het is om in de rotzooi te zitten, maar wij hebben altijd alles gehad. VVü hadden een fiets en een Op Bali wilden we een wan- delingtje maken, gewoon, omdat we die hele cocktail- troep goed zat waren. We wachtten, totdat de hele meute was afgedreven en toen zijn we door de achter deur van het hotel naar bui ten geslopen Het was geweldig, we liepen 10- i 20- 50 000. ..Een krankzinnige zaak", stellen ze achteraf weemoedig vast. alles wat we deden, was opeens het einde. Dat kwam alleen door die paar platen, want in feite waren we twee lieve jongens, die ternauwernood een gitaar konden vasthou den. We maakten met groot lef een televisieshowtje, dat nergens op leek. Maar de mensen vonden het geweldig, het publiek pruimde alles. We hadden een liederlijke populariteit, die nergens op sloeg". Geluidsdooier Ze halen synchroon de smalle schouders op: Ruud en Riem de Wolff, twee jon gens met een gitaar en een dubbele geluidsdooier. Ze zijn alweer jaren terug- van weg geweest. maar de hete pas saat van het succes heeft zijn kop tot nog toe niet op- nieuw opgestoken. Er komen thuis in Driebergen wel brie ven van fans uit Moskou en Leningrad. Compleet met. bloedrode strepen van de censor door die passages, die de Internationale dreigen te overstemmen. Ze hebben ook een bloeiende fanclub in Tsjecho-Slowakije die de wierook van de bewondering smeulende houdt. Maai voor de rest is het sappelen ge blazen om de dagelijkse bete broods. De concertgebouwen en stadions zijn vervangen door patronaten en feest zalen in de provincie, waar ze nu vijf avonden per week voor boeren, burgers en bui tenlui de luim getoonzet uit- serveren ..Jazeker, we spelen ook nog steeds Ramona. want daar vragen ze om. Alles, wat ze willen horen, krijgen ze van on-, want we willen de volgende maand weer In die zaal speten en dan kun je je geen kaosones permitteren Als er een half- zatte feestganger nanr me toekomt, die zegt: ..Hè. mu zikant. doe jij eens effe van Mien waar is mijn feest neus" dan krijgt ie ztjn neus. want anders loopt hij regel recht naar de zaalhouder om zich te beklagen. En wat denkt zo'n man: Die Dia monds hoef ik ook niet meer. want die verstjéren mijn publiek. Nou moet je niet denken, dat we tegen heug en meug ■pelen, want toevallig zijn we vanaf het begin met onze poten op de grond blijven kw a Natuurlijk, we willen graag weer lerug naar die top, maar het mag wat ons be treft nu wat rustiger gaan Toen we in Indonesië waren, hadden ze de hele bovenver dieping van hotel Indonesia voor ons gereserveeid Tach tig kamers Er mocht geen mens in of uit zonder een speciaal pasje en bij de trappen en do lift stonden soldaten met een s'engun Is dat dan soms normaar» De Indonesiërs waren gek op ons. we waren de Soe- clnra", de eigen broer Weet je. hoe we naar het stadion gingen0 Ln een overvalwagen met vier MP'ers op de tree plank en de bumpers. En onze kleedkamer was een betonnen bunker onder de tribunes. Mensen, we hebben daar wat afgelachen. Tussen ons en het publiek stond eerst een rij para's, jongens met camouflagehemden. paarse baretten en een stengun. dan kwam er een rij sol daten en daarvoor stonden weer dranghekken Moet je die we de laatste jaren op de plaat hebben gezet, wa ren daardoor bij voorbaat al doodgeboren kinderen. De smaak van het publiek is sinds 1960 Immers radicaal veranderd en wat toen een geheide tophit was, is nu een gegarandeerde flop. Ramona was fijn, maar het kan al leen niet meer. Het is dom weg voorbij. Geweest, Daar zit je dan op een gegeven moment. Je ziet links en rechts nieuwe sterren om hoog schieten, die de volle aandacht krijgen, die op alle fronten gepousseerd worden. En zelf mag je op de puin hopen blijven zitten. Dat ie ook de reden, waar om we van Philips naar CNR zijn overgestapt. We zaten gehoon voor qpe\ bonen toe te kijken en had den, luiteinde-lijk het zweet in onze handen. We wilden sound zoeken, maar ze von den het niet nodig. We zei den. dat een artiest zonder goeie reklame geen poot heeft om op te staan, maar te veel paradepaarden al. Als Ronnie Tober vanavond wint zitten wij ook meteen goed door een winkelstraat en voelden ons zielsgelukkig. Totdat we per ongeluk om keken Twintig meter achter ons liepen twee lijfwachten, links en rechts langs de hui zen. Opdracht van de presi dent van de republiek Monnikenwerk Met de ruggesteun van die oude roem zijn ze sinds enkele maanden weer bezig aan hun come-back, een gaaf stukje monnikenwerk, dat ze binnen enkele weken hopen af te ronden ..We hebben alles geprobeerd, alle genres. alle stromingen maar het kwam er gewoon niet uit. Bij Philips bleven we de jongens van Ramona. de zangers van de ever greens De twee Bij CNR kunnen we nu weer rustig van voren af aan beginnen. Fundamentje metselen, muurtje er boven op. Net zolang, totdat het dak er op zit We hebben nachten lang met Tony Evck gezocht naar een fijne, nieu we sound, we hebben alle tophits afgedraaid, honder den banden gedraaid. Toen kwam Joop Stokkerman met dat liedje voor het Song Festival uit de bus. Ronnie Tober zingt het met een plano erbij, maar Tony gooi de alle zoetigheid eruit en liet het swingen. De eerste keer. dat hij het voorspelde, tikte het gelijk aan. We wis ten het: dit wordt het. Er werd een Engelse tekst ge maakt en die hebben we op een woensdagnacht binnen anderhalf uur op de plaat gegooid Nou wachten we alleen nog op Ronnie, Als die er In Londen wat van bakt. als hij bijvoorbeeld bij de eerste drie komt. dan zit het met ons ook wel goed. Dan ken nen zc ln de hele wereld het melodietje en dan willen ze het toch In de Engelse ver sie hebben. De kenners zeggen trou wens. dat onze plaat beter is dun die van Tnber. Dat zijn nie. éénmaal vrij Het gaat er om. wie het boste gepous seerd wordt wie hii Vero nica op de draaitafel komt te liggen Het is net als bij het bier. Je hebt tien mer ken die on elkaar lijken, maar de fabtlek met het juiste gimmlrjcjr breekt de markt open festival- Mielen we geloof Ik ereen» dien in Groningen. Fr-vt In één ruk de hele tnp- veertig en dan de smeuïge die nnvermtide'IIVman die vraagt: ..Zeg Jongens, «peul voor m-»ln Mien waar is mijn Als we tegen die tijd weten, dat Ronnie ln Londen ge wonnen heeft zullen we er extra ons best op doen En natuurlijk een londje voor Dat zijn dan twee biertjes voor de Blue Diamonds." LEO THURINO De tweede openbare vergadering van het pastoraal concilie, die morgen in Noordwjjkerhout geopend wordt, belooft een zeer levendige en actuele gebeur tenis te worden, levendiger en actueler dan de eerste. Als winstpunten noteren wij. dal de stukken die be sproken moeten worden minder binnenkerkelijk en minder theoretisch zijn uitgevallen: men gaat o.a. spreken over het ontwikkelingswerk en over de oor log in Vietnam. Verder blijken de organisatoren uit de eerste vergadering geleerd te hebben, dat vrucht bare debatten alteen mogelijk zijn, wanneer dc onder werpen in scherp geformuleerde stellingen worden gepresenteerd; het eindeloze heen en weer gepraat over vage verhandelingen zal ons nu. naar wij hopen, bespaard kunnen blijven. Het eerste ohderwerp, dat op de agenda staat, be treft de werking van het gezag in de Kerk. Zoals men zich zal herinneren heeft de eerste vergadering zich uitvoerig over dit punt beraden naar aanleiding van het rapport Loeff. Dit rapport ontmoette behalve waardering ook veel kritiek en werd uiteindelijk op voorstel van mgr. Moors als conciliestuk afgewe zen. Aan een nieuwe commissie werd de opdracht ge geven, op basis van de gehouden besprekingen een nieuw rapport samen te stellen, dat aan deze verga dering moest worden voorgelegd. Het stuk bestaat uit 32 zorgvuldig geformuleerde stellingen en enkele losse aanbevelingen. Eerst worden de oorzaken van de gezagscrisis in de Kerk nauwkeurig omschreven. Vervolgens tracht de commissie ad hoe, waarin ook twee niet-katholieke deskundigen zijn opgenomen, een beeld te geven van de gezagsverhoudingen in de Kerk, zoals ze eigenlijk zouden moeten zijn: daarbij probeert zij alle aspec ten van het kerk-zijn zovev. mogelijk tol hun recht tc laten komen. Tenslotte worden de spelregels opge steld. waaraan zowel gezagsdragers als onder gezag gestelden zich hebben te houden. Het geheel maakt een uitgewogen indruk. Het is in ieder geval veel evenwichtiger dan het nogal een zijdige en soms zelf provocatieve rapport van de commissie Loeff. Dit betekent niet, dat alle stellingen zonder moeite de eindstreep zullen passeren. Zo ver wachten wij nog een pittig debat over stelling 28. die zegt „dat een duidelijke geloofsuitspraak van de bisschoppen door de individuele gelovige naast zieh kan worden neergelegd, wanneer hU meent sieh In geweten niet bij deze uitspraak te kunnen aanslui ten' Velen zullen zich afvragen, of hier de deur voor de vrijzinnigheid niet al te wijd wordt opengezet. Missie Hel tweede agendapunt heeft betrekking op het mis siewerk. Op basis van het reeds gepubliceerde rap port „Onze missieopdracht nu" is een lijst van stel lingen gemaakt, die besproken moet worden. Eerst wordt daarin een poging gedaan, onze missieopdracht te situeren in de Kerk en de wereld van vandaag, met name zijn plaats te bepalen ten opzichte van het ontwikkelingswerk. Volgen enkele aanbevelingen, die moeten dienen, om tot een volle inzet van de gehele kerkprovincie voor het missiewerk te komen. Van bijzonder belang zijn de suggesties om op iedere ker kelijke begroting een basisbijdrage voor het missie werk te plaatsen ei) om het probleem van de jpissie- personeeUvoorziening centraal aan tt pakken. Over de waarde van dit agendastuk wordt verschil lend geoordeeld. Enkele noemen het „een minder geslaagde preek". Anderen hadden het liever tot een geheel verwerkt gezien met het stuk over het ont wikkelingswerk: ze vinden dat onze missieopdracht alleen maar geformuleerd kan worden binnen onze opdracht tot ontwikkelingswerk, zoals de Kerk slechts te bèpalen is binnen de wereld van nu. Weer anderen vrezen, dat bij een dergelijke aanpak het missiewerk wel eens in de verdrukking zou kunnen komen; zij leggen voor alle veiligheid maar een motie ter tafel dit vraagt „dat er ruim gelegenheid zal zijn om de stillingen over het missiewerk apart te bespreken" Speciaal de jeugd schijnt voor dit agendastuk grole belangstelling te hebben. Hun vertegenwoordigers dringen aan op de nodige voortvarendheid bU de na tionale aanpak van financiële en personele proble men: het moet direct tot concrete daden komen, zeg gen zij, anders zal er van alle mooie aanbevelingen maar weinig worden gerealiseerd. Ook hadden zij graag duidelijke cijfers gezien, waar de missionaris sen zitten, wat ze allemaal doen en in welke situaties. Tenslotte vragen zij aandacht voor de menselijke kant k en voor de figuur van de mis tris. Ontwikkelingswerk N i het missiewerk komt op het concilie het ontwik kelingswerk ter sprake. Ook hier is op basis van het reeds verschenen rapport een serie stellingen gefor muleerd, die stuk voor stuk bediscussieerd zullen worden. Daarin eerst enkele uitspraken over de grondslagen van het ontwikkelingswerk en vervol gens een opsomming van de bijdragen, die geleverd moeten worden door de overheid, het bedrijfsleven, de particuliere organisaties en de Kerk. Tenslotte enkele suggesties om te komen tot een bundeling van verspreide activiteiten. Waarschijnlijk zal voor dit agendapunt een grote be langstelling bestaan. Uit de binnengekomen reacties is gebleken, dat het rapport over het algemeen een goed onthaal heeft gevonden den zich hebben voorbereid, c slagen ten ijs te komen. Hier bezwaar, dat de materie voor te veel detailkennis loonlijk delen wij dit bezwaar niet. ;n dat de afgevaardig- n zo goed mogelijk be en daar hoort men het velen te technisch zou veronderstellen. Per- Centraal in de besprekingen staan twee nauw met elkaar verbonden onderwerpen: missie lingshulp. De Nederlandse Kerk, die in hel nabije verleden wel eens wat te introvert is gi dch intensief gaan bezig houden met de problemen van de hele wereld, In het bijzonder van de gezegd wordt hoe het allemaal zou moeten, zonder de wegen te wijzen waarlangs het verwerkelijkt kan worden. Wij zün wel grvqelig voor de opmerking van het bisdom Rotterdam: ..Men kan altijd zeggen hoe het eigenlijk zou moeten, maar belangrijk i> Ce weten, hoe het in feite zal kunnen. En dat wordt bepaald door economische wetmatigheden en feitelijk heden." Bij de debatten verwachten wij een hartige gedachten- wisseling over stelling 19. die handelt over de bevol kingspolitiek in de ontwikkelingslanden. Daar vraagt de commissie zich af „of het in de gegeven omstandig heden wel realistisch is te stellen, dat het helemaal aan dc ouders kan worden overgelaten, hun kindertal te bepalen, en of omwille van de toekomst der ge boren kinderen de overheid niet alleen voorlichtend, maar zelfs regelend moet optreden". Deze suggestie gaat velen, dat is uit de binnengekomen reacties ge bleken, te ver. Zij menen, dat hier aan de staat een veel te grote bevoegdheid wordt toegekend en dat inbreuk wordt gemaakt op de vrijheid van de ouders om zelf de grootte van hun gezin te bepalen. Vietnam Bijzonder interessant belooft de gednchtenwisseling te worden over het vierde agendapunt, een verklaring over de Vietnamese oorlog, opgesteld door de com missie „Oorlog en vrede' Hoewel door de ontwikke lingen van de de laatste dagen de formulering van de verklaring enigszins is achterhaald, achten wij haai toch belangrijk genoeg om op de vergadering van hel concilie besproken te worden. Voor een aan gepaste formulering kan altijd nog worden gezorgd. Na de oorlog te hebben gekenmerkt als onze gezamen lijke schold (..hier wreekt zich «Ie wanorde en In l onrecht dat we lieten voortbestaan uit onwetendheid, angst en behoudzucht") doet de commissie een aantal suggesties, om uit de in Vietnam ontstane Impasse te komen: onvoorwaardelijke beëindiging van de bom bardementen op Noord-Vletnam: erkenning vun het Nationale Bevrijdingsfront ais zelfstandige onderhan delingspartner: onderhandelingen op basis van de akkoorden van Genève; opgeven door belde partijen van de gedachte aan een overwinning, die de tegen- i dan ook dit hete stander vernedert. „Wanneer deze weg niet bewandeld wordt. blijft slechts de verdere uitbreiding van het conflict over. De gevaren die de werrld dun loopt zün onr oorstelbaar". Hel ligt voor de hond, dat velen zich bij de bespreking vnn deze voorstellen geremd zullen voelen door hun gebrekkige kennis van de werkelijke situatie Wie van dc leken, priesters en bisschoppen zal zich bekwumn achten om zo concrete uitspraken te doen als hier aan hen worden voorgelegd? Wie weet er precies hoe het conflict is ontstaan, welke draden er doorheen lopen, wat er achter de schermen gebeurt? De commissie heeft getracht dit bezwaar te ondervangen door in een bijlagi de „achtergronden van de oorlog in Vietnam" te belichten Hpezecr we dit initiatief ook toejuichen, w< menen, dat bovAmgcnacuicje bezwuiufi er niet E'-hoct door zijn weggenomen Het zal i benieuwen te zien, hoe de debatten o' hangijzer zullen verlopen. Nederland en Rome Tenslotte ligt er een resolutie op tafel betieffende de verhouding NederlandRome. met name in dc boezem van de religieuze gemeenschappen. Zij werd opgesteld dooi de commissie voor het leven dei religieuzen. Uiig.iandi- van het feit. dat veel Nederlandse orden en congregaties bij hun vernieuwingspogingen stuiten op onbvgnp en verzet van hun generale besturen, dut sommige daardoor in een ware bestaan snood zijn gekomen en hun toekomst in Nederland bedreigd zien, lioudi de resolutie een pleidooi voor een groter pluri formiteit en een consequenter doorgeviM rde decen tralisatie op het bedoelde terrein. „Gelovigen en bisschoppen doen een beroep op de verantwoordelijke in lanties, met name op dc rcligicuzencongregatic, het staatssecretariaat, de congregatie voor ae goloofs- le. i alsmede op de generalaten, dat zij alle steun zullen geven aan de religieuzen van dc Nederland kerkprovincie, om die vernieuwingen door te voeren, die de provinciale kapittels in samenspraak met episcopaat en overige gelovigen nodig achten, om aan het religieuze leven in de Nederlandse situatie iiii >owcl bijbels verantwoorde als hedendaagse gestalte te geven". In de toelichtingen wordt de noodzaak van deze koerswijziging met kracht onderstreept. „Wordt met d< hierboven genoemde noodzaak geen rekening gehouden, dan betekent dat het peiso.inlijk ongeluk van vele religieuzen; dan vrezen wij dat de religieuzen geen eigentijdse rol kunnen spelen in de kerk vernieuwing en dat hun rol in de Kerk van Nedei - land althans is uitgespeeld. De vraag wordt dan voor hen klemmend of het belang van de Kerk niet gunt boven het belang van de eenheid van eigen religieuze gemeenschap. Dc Nederlandse religieuzen voelen niets voor een breuk; zij realiseren zich dat afscheiding voor beide partijen nadelig is". Hel Niettemin mag men er zeker van zijn, dat het pasto raal concilie hem over zal nemen. Daarvoor stuat o.a. de handtekening borg. ure de resolutie nu reeds van alle vicarissen en gedelegeerden van de zeven bis dommen heeft gekregen. Het concilie zal de religieuzen bij hun strijd tegen centralisme en voor pluriformiteit niet In de steek laten. Dr. ALFRED VAN DE WEM ER

Leidse Courant | 1968 | | pagina 13