ja Interpol zonder 007 Oost-Duitsland zal wel zeggen tegen nieuwe grondwet RADIOWEB OVER DE GEHELE WERELD ZATERDAG 6 APRIL 1968 BIJNA NIETS MAG, EN WAT WEL MAG, DAT MOET MM OOST-BERLIJN Zeventien miljoen Duitsers zullen zater dag ja of neen moeten zeggen tegen een nieuwe socialistische grondwet. Nee-zeggers zullen er maar weinig zijn, want overal in Oost-Duitsland wordt de bevolking door middel van schreeuwende spandoeken, luidruchtige radio- en televisie uitzendingen en op (verplichte) spontane massabijeenkomsten opgeroepen om ja te zeggen. Oost-Duitsland wordt steeds meer een eiland in Europa. Hoewel de levensstandaard er 't hoogste is van alle communistische landen, wordt de vrijheid er met grammen gemeten. „Bijna niets mag en wat wel mag, dat moet", zo zei een Oostduitse student die pas uit Praag terug kwam, waar hij een half jaar had mogen studeren. Over de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije wordt in de Oostduitse radio en in de Oostduitse pers bijna niets gemeld. Zelfs het protest van de Tsjecho-Slowaakse regering tegen laatdunkende uitlatingen van de Oostduitse ideoloog Kurt Hager, is in de gelijkgeschakelde pers niet verschenen. De Oostduitse kranten hebben in deze dagen alleen nog maar plaats voor een nieuwe grondwet, afgezien van de verplichte kolommen waarin op de Bondsrepubliek wordt gescholden. Op een Internationaal congres van juristen en journalisten in Oost-Berlijn werd ook door alle aanwezige niet- communisten erkend dat de nieuwe grondwet niet alleen gunstig afsteekt tegen de oude (op de Sovjetgrondwet geënte) uit 1949, maar dat ook de meeste rechten van het handvest van de Verenigde Naties erin gerealiseerd zijn. Vrijheid van vereniging en vrij heid van drukpers, maar alleen voor hen die zich socialistisch willen ge dragen. En wanneer daarover in Oost- Duitsland gesproken wordt, schijnt men met niet-socialistisch bijna automatisch fascistisch te bedoelen. Ulbricht heeft inderdaad een grote voorsprong op Kiesinger gekregen doordat hij in de nieuwe grondwet uitdrukkelijk alle fascistische, nazisti sche, imperialistische en oorlogszuch tige strevingen strafbaar heeft laten stellen. Een N.P.D. zou op Oostduitse bodem niet kunnen ontstaan. Maar een niet- socialistische partij wordt eveneens als anti-grondwettig beschouwd en dat betekent, dat de politieke vrijheid in Oost-Duitsland nog op geen stukken na gerealiseerd wordt. Het lijkt een beetje op Orwell: „Alle dieren zijn gelijk, maar sommige dieren zijn meer gelijk". Gesloten grenzen Het is waar, dat de meeste rechten van de mens wel aan bod komen. Maar een belangrijk grondrecht, het vrijelijk naar het buitenland mogen reizen, wordt niet genoemd. Jeugd denkt fanatiek zwart—wit Prof. Corenz heeft daarover in het Oostduitse parlement gezegd, dat dit grondrecht voor Oost-Duitsland niet meer van belang is, omdat de maat schappelijke situatie in dat land van een hogere orde is dan in de kapitalis tische landen. De muur in Berlijn spreekt echter heel andere taal. Na een uur discussie werd dit zelfs door een paar communistische studenten toegegeven. „Natuurlijk zul len wij op den duur ook de grenzen moeten openstellen. Maar nu kan het nog niet, vooral om economische rede- Die economische redenen liggen voor de hand. In Oost-Duitsland is nog steeds een enorm gebrek aan vak arbeiders op elk gebied. De grote trek naar het Westen, die tot 1961 duurde, heeft Oost-Duitsland afgeroomd. En nog zouden er duizenden naar het Westen willen trekken, niet zo zeer om Ideologische redenen dan wel om de betere lonen die daar nu eenmaal be taald worden. Toch is de gemiddelde verdienste in Oost-Duitsland niet slecht. De doorsnee- arbeider heeft een inkomen dat maar 20 procent lager ligt dan dat van zijn collega in de Bondsrepubliek. De prij zen voor eten, drinken, kleren en huis vesting' zijn redelijk, in veel gevallen zelfs lager dan bij ons. Maar de luxe artikelen zijn voor de gewone man niet te betalen, en onder luxe verstaat men dan ook nylons (ruim 7,- per paar) en koffie 40,- per pond). Niettemin maakt Oost-Berlijn een wel varende indruk. De etalages zijn goed voorzien. De mensen gaan er goed ge kleed, de jeugd zelfs heel modern, met minimode en beatlepakken. In het theater zijn avondjurken met stola geen uitzondernig. Op theatergebied heeft Oost-Berlijn bovendien heel wat meer te bieden dan het westelijke stadsdeel. Niet alleen het Berliner Ensemble (van wijlen Brecht), maar ook het Oostberlijnse staatsballet eu tal van andere muziek-, opera- en toneelgezelschappen trekken avond aan avond volle zalen. Zelfs militairen van de geallieerde bezet tingstroepen in West-Berlijn frequen teren voorstellingen in de oostelijke sector. Schaamte Hoewel Walter Ulbricht nog een kleine Stalin is, behoort de Stalinbarok tot het verleden. De officiële gidsen wijzen met een soort schaamte op de protse rige Karl Marxallee. Unter den Linden daarentegen is terecht de trots van iedere Oostberlijner geworden. Naast enige historische gebouwen staan nu tal van moderne uit glas en beton opgetrokken bouwwerken. Alleen het gloednieuwe ministerie van Buiten landse Zaken (naar de bewoner spot tend Winzerstube genoemd) maakt een wat belachelijke indruk: voor een staat die door tal van andere landen niet wordt erkend, heeft men nu eenmaal geen ministerie van Buitenlandse Zaken nodig, waar het hele Pentagon in zou kunnen worden ondergebracht. Een paar jaar geleden kon men in Oost-Berlijn nog zonder levensgevaar de straat oversteken. Nu is dat niet meer mogelijk. De auto's rijden soms vier rijen dik en het verkeer begint hier grote problemen op te werpen, niet alleen in het centrum, maar ook in de uitgestrekte buitenwijken. Zwart-wit Wat bijzonder opvalt is de ogenschijn lijk fanatieke houding van de jeugd. De groep van 20-jarigen heeft nooit iets anders meegemaakt dan het regime van Ulbricht. Zij schijnen er zich mee vereenzelvigd te hebben. Pas na uren praten geven ze toe, dat ze eenzijdig worden voorgelicht en ze zijn dan ook bereid om te erkennen, dat ze zwart wit denken. „Maar wat moeten we anders dat doen jullie toch ook Diezelfde jeugd heeft ook een grote angst voor het fascisme, dat ze als een dreigende draak weer aan de West- duitse horizon zien verschijnen. Een oudere studente: „Al mijn familie leden zijn in de concentratiekampen van Hitier omgekomen. Ik heb alleen nog maar een oude zieke vader. U moet begrijpen, dat ik iedereen haat die toelaat, dat oud-S.S.'ers weer bijeen komsten houden, dat er een N.P.D. bestaat en dat er rassehaat wordt gepreekt". Geldt dat laatste ook voor het anti semitisme in Polen? „Als daar werke lijk anti-seraitisme is, ja Maar onze studente kan in de Oost duitse pers niets over dat antl-semi- tisme in Polen lezen. Wat ze wel leest is, dat een groep opstandige Poolse studenten de vriendschap met de vreedzame Sovjet-Unie bedreigt. En naar wat ze over de revolutie in Praag heeft gehoord, kan ze alleen maar de officiële ideologen napraten: „Ze plegen daar verraad aan het marxisme". De gebeurtenissen in Tsjecho-Slowa kije hebben overigens niet alleen pa niek onder de Oostduitse leiders ge zaaid, ook de gewone man voelt zich nu al weer bedreigd. Een leraar zei mismoedig: „Nu zal dat land ook wel weer voor ons dicht gaan. Dat was nog een van de weinige mogelijkheden om een niet al te dure buitenlandse vakantie te houden. En wij zijn toch al zo van de wereld afgesneden". Achterlijk broertje Het isolement van de Oostduitser ia een trieste zaak. Ze zouden zo graag eens een kijkje buiten de grenzen ne men en het gros van hen sou waar schijnlijk zelfs weer terugkeren naar Oost-Duitsland. Een katholieke geeste lijk^ zei bijvoorbeeld: „lk heb nog ren paar maal de gelegenheid gehad om naar het Westen te gaan. Maar eerlijk gezegd, na een dag hield lk het eigen lijk a] niet meer uit. Mijn familie spreekt een heel andere taal dan ik. Ze behandelen me als het achterlijke broertje. Ik waa telkens weer opgelucht als lk terug kon gaan. Natuurlijk, het ontbreekt ons aan vrijheid, maar ook die zullen we eens krijgen". Veel Oo6tdultse niet-communisten ge loven dat die vrijheid Inderdaad zal komen wanneer de betrekkingen met West-Duitsland eenmaal genormali seerd zullen zijn, dat wil zeggen wan neer Bonn erkent dat er een D.D.R. bestaat. Veel communisten bevestigen dit. Ook zij geven toe, dat het met dr vrijheid op dit moment nog armelijk gesteld ls: lrMaar dat ligt aan de ab normale situatie in Duitsland". Na 23 jaar schelding ls er in Oost Duitsland nog maar weinig lust tot her eniglng. Zelfs ln de nieuwe grondwet staat slechts dat naar vereniging van belde Dultslanden gestreefd znl worden, natuurlijk een vereniging op socialistische grondslag. Maar Oostduit se functionarissen laten minstens ln persoonlijke gesprekken doorschemeren, dat ze niet meer zo hard ln het grote Duitsland geloven. Het enige haalbure lijkt het vreedzaam naast elkaar be staan van twee Dultslanden, Erkenning van de D.D.R. betekent dan ln leder geval voor de Oostduitse burgers een verlichting, Het zou de leider» cn de bevolking van Oost-Duitsland boven dien van talloze complexen bevrijden. Nu moet Oost-Duitsland telkens met zoveel nadruk bewijzen, dat het echt bestaat, dat het hinderlijk en zielig aandoet. De nieuwe grondwet, die naai de letter een niet ongunstige Indruk maakt, zal na algemene erkenning van Oo6t-Duitsland misschien ook naar de geest worden toegepast. Een andere weg naar vrijheid ls er voorlopig ln Oost-Duitsland niet. A. VAN VLIJMEN de sporen liepen dood. Zelfs Interpol scheen machteloos. Maar in de loop van het jaar kwamen in Parijs vanuit Australië meldingen binnen over valse dollarbiljetten, die als twee druppels water leken- op die, welke in München in beslag genomen waren. Interpol speurde verder en ontdekte, dat de in ternationale bende bijzonder handig te werk was gegaan: de biljetten werden in Duitsland gedrukt, maar in Australië uitgegeven. Nieuwe arrestaties volgden, nog steeds is de bende niet geheel op gerold, maar het feit dat zij een halve wereldbol gebruikte om de politie om de tuin te leiden, heeft niet geholpen. Iedere vangst van valse bankbiljetten wordt door Interpol geanalyseerd. Duikt ergens ter wereld een nieuw vals biljet op, dan kam Interpol Parijs vrij gemak- Het stuk zou op de televisie „Interpol grijpt in" kunnen heten. Het is voor fantasierijke auteurs niet moeilijk Inter pol ln serie in te laten grijpen. Daar komen dan James Bondarhtige figu ren aan te pas en vooral mooi en hoog blonde, wel ontwikkelde vrouwen, die ln handen van schurken vallen en dan door clevere politiemannen worden be vrijd uit onderaardse gewelven of ge kaapte vliegtuigen. In 'n >/2 uur weet In terpol meestal wel 't karwei te klaren, want langer mag zo'n televisiefilm niet duren. Wanneer het toch langer dreigt te duren, grijpt zo'n Interpolman naar een revolver en blaast de schurken het levenslicht uit, dat scheelt minstens vijf minuten. Wanneer een revolver niet helpen wil, trekt de Interpolman een «lgaretteaanseker tevoorschijn, die middels een mechaniekje traangas produceert en daar heeft de schurk dan gegarandeerd geen antwoord op. De werkelijkheid is anders. De mannen van Interpol hebben geen speciale wapens. Interpol heeft zelfs geen eigen mensen om achter schurken aan te gaan. Interpol dat zijn hoofdkwartier heeft betrokken in St. Cloud bij Parijs, ls niets anders dan een technische en ambtelijke politieorganisatie, in stand gehouden door ruim honderd landen, die ln haar een machtige centrale hebben gevonden en opgebouwd om de internationale misdaad doeltreffend te bestrijden. In de centrale bij Parijs, waar weinig meer dan honderd politie mannen werken, kent men de inter nationale misdadigers met naam en toenaam, men kent hun eigen methoden en systemen, hun gewoon ten, hun uitwijkplaatsen. De grootste categorie misdadigers, waarop Interpol jaagt, wordt gevormd door valsemunters, handelaars in ver dovende middelen vormen de tweede categorie, op de voet gevolgd door het onnobele gilde van internationale be driegers en juwelendieven, waarvan er al honderden ervaren hebben, dat In terpol minstens even snel is als zij en dat uitwijken naar het buitenland wei nig zin heeft: eenmaal op het spoor zijnde, laat Interpol niet los, het radio web, dat vanuit Parijs gesponnen wordt, werkt als een net, waarvan de mazen, dank zij een steeds verdergaande per fectionering, ieder jaar kleiner worden. Het is nu ongeveer een jaar geleden, dat in München honderd valse dollar biljetten in beslag werden genomen. Er werden twee mannen gearresteerd, die vertelden, dat ze het valse geld in Sin- gapore hadden opgedaan. Hier lag een geval voor Interpol: het radioweb kon gesponnen worden. Snel ervoer Parijs uit Singapore per radio, dat de bewerln- gen van de twee mannen niet konden Een grote rol, nog ongesneden vervalste Amerikaanse dollarbiljetten, wordt door kloppen, maar de twee bleven zwijgen, Intcrpoldeskundigcn onderzocht op specifieke kenmerken. kelijk nagaan of het hier een .nieuw" bedrijf betreft, of dat een eerder In actie geweest zijnde bende aan het werk is geweest, want de „meesterhand" ver raadt zich ook in vervalsingen. Interpol gelooft, dat het oneerzame vak van valsemunter vrij snel uit gaat sterven. Het maken van zilveren of gouden valse munten heeft weinig zin, daar is te weinig aan „verdiend". Het maken van valse bankbiljetten dreigt dank ztj het optreden van Interpol riskant te worden. Veel valsemunters schakelen over op de vervaardiging van traveler's cheques: het is minder moeilijk (ze ge bruiken er eenvoudig namen van fan- taslebanken voor) en bovendien minder riskant. De straffen voor valsemunterij liggen over het algemeen veel hoger dan die voor het maken van valse traveler's cheques, het laatste wordt als gewoon „bedrog" beschouwd. De stijgende liefde voor traveler's cheques moge blijken uit de cijfers: in 1965 kreeg Interpol 25 zware vervalsingsgevailen te behan delen, ln 1966 40 en verleden jaar 50. Verleden Jaar werden ln een geval 62 traveler's cheques ln beslag genomen in New York zowel als Miami. Interpol werd Ingeschakeld en kreeg de indruk op basis van wat de Amerikaanse poli tie aan gegevens wist te melden, dat de drukplaten uit Italië moesten stammen, terwijl er ook sporen naar Mexico sche nen te lopen. Tenslotte werden drie Zuidamerikanen gearresteerd, maar daarmee bleek men geen hoofdfiguren ln handen te hebben gekregen. Interpol .speurde verder en ontdekte, dat ook in Europa vervalsingen van precies het zelfde soort waren opgedoken. Voor deze laatste vervalsing zitten reeds ettelijke lieden achter slot en grendel. Een van hen was in 't bezit van 'n zakboekje met Houten Chinese pop die in Hongkong in beslag is genomen. De rug is uitgi daarin een merkwaardig getal: het bleek een telefoonnummer in Buenos Aires te zijn. De politie daar kreeg van Interpol Parijs de radioboodschap ..eens te gaan kijken" naar de betreffende telefoonabonnee. De politie vond hem moeiteloos. En met de abonnee ook een drukkerijtje met twintig cliché» van valse travelers cheques. Hoewel deze categorie in aantal pas op de tweede plaats komt, geldt de groot ste zorg van Interpol de internationale handel in verdovende middelen. In de afgelopen twintig jaar (Interpol in zijn huidige opzet dateert van 1946) werden over de hele wereld verspreid 7,6 mil joen kilo verdovende middelen in beslag heeft men de bendeleiders en de grote mannen achter de schennen vrijwel nooit te pakken kunnen krijgen. Hun organisaties zijn nog perfecter dan die van Interpol, zij beschikken over goed gecamoufleerde vloten, zowel ter zee als ln de lucht. Er zijn aanwijzingen, dat er Illegale „luchtlijnen" bestaan, niet alleen in Azië, maar zelfs ln Europa voor het transport van de „stuff". Hun camouflage moet even perfect zijn als hun rijkdom onvoorstelbaar. Hoe handig de benden te werk gaan. bleek enkele jaren geleden in Laos, waar vliegtuigen van een luchtvaart maatschappij waren gecharterd door de internationale controlecommlw;i<\ die ln het betrokken gebied toezicht moesten uitoefenen op de uitvoering van het wrdrag van Geneve. De piloten van deze toestellen, door benden in de han del „ingekocht", namen op hun vluch ten behalve diplomaten ook pakketten verdovende middelen mee, die on derweg op afgesproken plaatsen uit wierpen. Lang straalde de diplomatieke onschendbaarheid van de passagiers ook af op de piloten. Pas toen toevallig door een patrouillevliegtuig van de Thallandse luchtmacht werd gezien, dat uit een van de controlevllegtulgen „Iets" werd gedropt boven een vissers vaartuig ln de golf van Slam, werd het spelletje ontdekt. Successen Hoewel de grote hazen nog steeds buiten schot gebleven zijn, worden de Interpolsuccessen bi] de bestrijding van deze handel de laatste Jaren talrijker. In november van verleden jaar werden in Rome negen mannen veroordeeld, die ln de loop der jaren heroine van Italië de V. gesmokkeld hadden toplwaï 21 miljoen dollar. Kort daarop werden In Parijs twee Amerikanen op de lurht- haven gearresteerd In s|>erlalr smok- kelkledlng hadden zij heroïne verstopt, waarvoor ze ln Parijs twee miljoen dol lar hadden kunnen krijgen. I'en nog grotere vangst deed de Canideae politie in december van verleden Jaar op het vliegveld van Ottawa arresteerde zij vijf Italianen, die met het vliegtuig uit Parijs gekomen waren cn samen der tig kilo verdovende middelen bU zich hadden: verkoopwaarde 25 miljoen doUar. Zo speelt Interpol een *>el. dat maar hen weinig HJkt op het beeld, dat de televisie van Interpol mensen bied' Maar toch ls de mogelijkheid aanwezig, dat de televisie!antasleén voor een (klein) deel werkelijkheid worden Interpol ls voornemens om „btjaondere agenten" ln de benden te Juten lnfll- DR. F. 8CHLOMAN

Leidse Courant | 1968 | | pagina 11