Gert, Hermien en Willem SeftzidjeSotirtO/nl: Ds. King heeft het lot van de profeten ondergaan Vanavond via Nederland I: Twee fracties van KYP in Utrechtse raad nog in conflict Mia Smelt edelvrouwe Katholieke universiteit geen noodzaak wel zinvol Radio programma PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 5 APRIL 1968 ER is c pro stad vermaand", die zijn profeten doodt en stenigt die u ge zonden zijn. Ds. Martin Luther King heeft als profeet van de geweldloosheid dit lot ondergaan. De drijfveren van de moord zijn: fanatisme, vermengd met arrogantie, domheid en achterlijkheid. Tegen deze kwade eigenschappen trok hij, die niet arrogant, niet dom en niet achterlijk was, ten strijde met al het goede dat in hem was. IfOOR hen, die met grimmige woede V moesten toeaien. hoe het proces van de gelijkmaking voor alle Amerikanen steeds verder voortschreed, was Martin Luther King een dodelijk gevaar. Hij sloeg Immers een vredige brug tussen de elkaar niet begrijpende en hatende groe pen. HIJ voorzag en streefde naar een wereld, waarin de mensen elkaar als men sen en niet als wolven beschouwen en tegemoet komen. IJ IJ behoorde niet uitsluitend toe aan I i de groep waaruit hij voortkwam, de Amerikaanse negers, maar de gehele wereld. Hij vertegenwoordigde evengoed de joden in Polen, als de Bantoes van Zuid-Afrika en de autochtone bevolking van Rhodesië. Onder alle bevolkingsgroe pen van de wereld telde hij zijn volgelin gen en zijn medestanders. DS. Martin Luther King moet geweten hebben wat zijn lot was. „Ik wordt voortdurend bedreigd", was de klacht die hij bij meer dan één gelegenheid geuit heeft. Hij heeft het lot van de profeten ondergaan en een stuk levenswerk na gelaten: hij heeft hoop gegeven aan dat deel van de mensheid, dat geminacht door het leven gaat. Het Is te hopen, dat ook zijn, wens ln vervulling zal gaan, namelijk dat het uitbannen van dit on recht zal geschieden zonder geweld en zonder bloedvergieten. Gezien de gewel dige beroering, die zijn dood veroorzaakt heeft, is het vooruitzicht daarop aanmer kelijk kleiner geworden. Apartheid verdedigd(?) HET maandschrift Nieuws uit Zuid- Af rika, zevende Jaargang no 10. maart 1968, bevat een uitvoerig artikel, waar in in zeer sombere kleuren het lot wordt geschilderd van de gemengde hu welijken (waaronder in dit artikel worden verstaan huwelijken tussen mensen van verschillend ras). Het arti kel is bedoeld als steun en stutse voor de apartheidspolitiek, die deze soort hu welijken verbiedt. De schrijver een zekere W. van Beek neemt de lezer in snel tempo mee naar verschillende landen en concludeert dat het gemeng de huwelijk ln een overweldigende meer derheid van gevallen mislukt, hetgeen leidt tot neurose en zelfmoord; voorts dat de officiële politiek van integratie van de ontwikkelde staten niet wordt aanvaard door de bevolkingen (zwart of blank), zodat er een „kleurlingenpro bleem" is ontstaan van verwaarloosde kinderen en gefrustreerde tieners. De voorbeelden liegen er niet om: in Canada willen tieners niet met kleur lingen dansen; ln Indonesië staat een (blanke) Australische vrouw die met 'n Indonesiër is getrouwd handenwringend voor haar huisje, omdat alle blanken wegmoeten en zij achterblijft. In Enge land houdt de publieke opinie ferm vast aan het „wit blijft wit en zwart blijft zwart" en wee degene die ertegen zon digt. In 't tolerante Frankrijk kijkt ieder vol afgrijzen als gevraugd wordt: „Hoe oud u 't vinden als uw dochter met 'n ne ger trouwt?" Aan de VS, Japan en Rus land wordt uitvoerig aandacht gewijd. Nederland, waar zeer veel goede huwe lijken bestaan tussen Indische Nederlan ders (van gemengd Indische en Neder landse afkomst) en Nederlanders, wordt gemakshalve overgeslagen, ln Zuid-Afri- ka tenslotte is het een hemel op aarde, want döar is men zo verstandig om ge mengde huwelijken en zelfs seksueel con tact tussen personen van verschillend „ras" te verbieden. Het komt ons voor, dat de schrijver niets bewezen heeft. De voorbeelden die hij aanvoert, hebben uitsluitend betrek king op het al dan niet aanvaarden van een bepaalde huwelijkscombinatie binnen een toevallig maatschappelijk bestel, of het al dan niet zich kunnen aanpassen van een partner als hij door een huwe lijk in een ander soort samenleving te recht komt. Ze bewijzen in ieder geval niet dat een huwelijk tussen mensen van vei'schtilend „ras" principieel tot mis lukken gedoemd is. Dat kunnen ze ook niet bewijzen, want er is maar één men selijk ras, één 6pecies en vertegenwoor digers van één species kunnen zowel in de dieren- als in de mensenwereld el- kaars partners zijn. Aan de hand van de gegeven voor beelden zou men met evenveel recht en reden huwelijken tussen mensen verschillende standen kunnen verbieden. Ook die worden niet in alle samenlevin gen aanvaard. Er zijn Nederlandse dor pen, waar een jongen uit een naburig dorp niet moet proberen te komen vrij en; hij loopt goed de kans een pak sel te krijgen.. Een gemeentelijke wet die een derge lijk uitstapje zou verbieden, zou terecht als een grove onrechtvaardigheid aan gemerkt worden. Men kan ook geen hu welijken tussen een boerenmeisje uit Ne derland en 'n boerenjongen uit Grieken land, Frankrijk, Engeland, Zuld-Afrika enz. verbieden, alleen maar omdat er een kans is dat zij in een omgeving komt waar ze moeilijk kan aarden. Zo kan men tot in het oneindige doorgaan. De wereld wordt kleiner; de mensen van welke groep van de wereldbevolking ook, komen nader tot elkaar. Allerlei vooroordelen gaan op den duur verdwij nen of zijn al goeddeels verdwenen. Lan den als Amerika en Engeland, waar vin nige vooroordelen bestaan, doen met hun wetgevingen hun best om deze onont koombare ontwikkeling bij te houden. Al leen Zuid-Afrika met zijn idiote wetten gaat de tegengestelde kant uit. Advies van werkgroepen: zelf offeren, maar ook lenen EEN opmerking ln het eindrapport van KVP-werkgroepen over de ruim telijke ordening verdient op het politie ke vlak nader te worden besproken: de opmerking dat een deel van de hoge kosten die een voortvarend beleid ter zake van werkgelegenheidsbevordering on ruimtelijke ordening gaan vergen, door leningen zullen moeten gedekt wor den. Het advies van de werkgroepen zou men als volgt kunnen samenvatten. Zeer veel werkgroepen verklaren zich bereid af te zien van sterke consumptie stijging en zelfs een consumptievermin dering te aanvaarden, mits Nederland voor de komende generaties leefbaar kan worden gehouden. Maar verschil lende groepen van deze zeer grote meerderheid merken hierna op, dat ook de komende generaties moeten betalen voor de nu te treffen voorzieningen, doordat die bijvoorbeeld gedeeltelijk via leningen zullen worden gefinancierd. Uit deze adviezen spreekt in dubbele tin een gezonde opvatting: ten eerste dat een gulden maar één keer kan wor den uitgegeven, zodat de natie om de ta ken waarvoor zij nu staat te kunnen volbrengen, zich offers op het gebied van de consumptie zal moeten getroos ten; ten tweede dat de enorme natio nale investeringen die nodig zijn voor een goede ruimtelijke ordening inclusief het scheppen en spreiden van werkgele genheid, wel door de komende genera ties zullen moeten worden gedragen. Van de generatie die aan de Neder landse toekomst gebouwd heeft tussen 1945 en 1965 zal de geschiedenis moeten erkennen dat ze in drievoudig opzicht goed gewerkt heeft: ze heeft de finan ciering van dergelijke sociale voorzienin gen mogelijk gemaakt; ze heeft de op bouw van Nederland in nieuwe Interna tionale omstandigheden na de wereld oorlog krachtig bevorderd: ze heeft de economische kant van de industriële revolutie in eerste aanleg behoorlijk opgevangen. De generatie die tussen 1965 cn 1985 in het zenit van het arbeidsproces komt te staan, krijgt behalve de vol tooiing van de hierboven genoemde ta ken ook andere gewichtige opdrachten de mondiale ontwikkelingshulp, het op vangen van de gevolgen die automatise ring en het oplossen van de talrijke pro blemen die nu, nationaal en internatio naal, de ruimtelijke ordening schept. De financiering van die taken kan als men ze alle degelijk aanpakken wil, zulke bedragen gaan vergen, dat een deel van de rekening aan de daaropvol gende generaties moet worden gepre senteerd. Dit lijkt ook ons een alleszins redelijke zaak, waarvan de financiële en econo mische consequenties evenwel nader be studeerd zullen moeten worden. Twee meisjes uit Vlissingen zoek in Frankrijk Rotterdam kan bereikbaar worden voor schepen van 500.000 ton I>« AVRO laat vanavond de minnaar» van het gevoelige lied, de liefhebber» van de smartlapperij weer eens ruim schoots aan hun teerhartige trekken komen. Maar liefst veertig minuten (Ned. I 20.50—21.30 uur) wordt er rond onze vaderlandse fondantsterren Gert en Hermien Timmerman een show op- Het. echtpaar zal daartoe ongedwongen plaatsnemen op een (romantisch) Spaans dorpspleintje. En daar. alsof het ls afgesproken zit ook een orkest gereed om. als de muze over Gert vaardig wordt, hem direct te kunnen bijstaan. Hermien is er om aan de toch al fraaie stem van Gert juist dat ene lieve toontje toe te voegen, dat tal van Nederlandse harten net even sneller doet slaan. Gert en Hermien zingen in deze Spaanse omgeving enkele zeer toepasselijke Napolltaanse liefdesliedjes (in het Duits), voorts het treffende ge zang ..Geen rozen zonder doornen", het hyper-gevoelige „lm weissen Sand lag eine Rose", dan weer op de bloemen- toer met „Rode rozen en seringen" en het ruimtevaarderslied „Zolang nog sterren stralen". Sterkte. Hierna van 21.30 tot 22.40 uur de vijftigste „Vuist" van Willem Duys, waarover wij gisteren uitgebreid heb ben geschreven. Teevee-kijkers die noch van Gert en Hermien, noch van Wil lem houden, kunnen terecht op „twee", waar om 20-20 uur een show rond Tom Jones begint. In dit programma zingt hij onder meer: „The worksong", „Six teen tons", „That lucky old sun". „Brother can you spare a dime" en „A hard days night". Gaste ln zijn show ls de zangeres Maxine Brown. Voor muziek en dans zorgen respec tievelijk; het orkest van Jack Parnell en The Malcolm Clare Dancers. Een onderdeel van het NCRV-program- ma „Internationaal gezien" om 20.45 uur is een nadere kennismaking met soldaat Schwejk en zijn schrijver Jaro- slav Hasek Voor dit programma-onder- deel werden onder meer opnamen ge maakt in ,.U Kalieha". één van de beroemde Praagse bierlokalen, die door Schwejk (i.e. do schrijver Hasek) ge frequenteerd werden en in het als museum ingerichte sterfhuis van Hasek in Llpnlce, ongeveer 100 kilometer bul ten Praag. Tevens staat op het pro gramma een gedeelte uit een speelfilm, die in 1926 over het leven van Schwejk weid gemaakt en zal men kennismaken met een Russische verzamelaar, die een grootse colectie over Schwejk ln zijn bezit heeft Uit Amerika komen deze keer de volgende onderwerpen: een reportage over een toneelgroep, be staande uit doofstomme acteurs, „The theatre of the Deaf en een reportage over het gebruik van papier, dat. en dat wordt ln dit programma duidelijk voor zeer veel doeleinden wordt aan gewend: uit Engeland komen reportages over de race- en sportwagenafdeling van de Fordfabrieken bij Londen, alsmede een interview met de directeur van deze afdeling. Henry Taylor, en over kapper Alexe, die naast een uitzonderlijke col lectie zeer lichte pruiken voor de dames, ook snorren, baarden en bakkebaarden voor de heren bezit.. Behalve de Schwejkreportage komt uit Rusland een optreden van Galina Oela- nova in een gedeelte uit het „Zwanen- meer" van P- I. Tsjalkovski en uit Frankrijk tenslotte de eerste Neder landse kennismaking met het pianoduo Billard—Azaïs. En om 21.30 uur „Farce Majeure". „Brandpunt sprak nog met ds. King (Van onze omroepcorrespondent HILVERSUM A ad van den Heuvel, medewerker van Brandpunt, deelde vannacht telefonisch aan de K.R.O.- televlsle mee, dat hij en Piet Kaart een van de laatsten waren die een interview met ds. King hadden gehad. Het filmmateriaal is direct per vlieg tuig naar ons land verzonden. Zoals bekend is twee weken geleden een reportageploeg van Brandpunt, be staande uit verslaggever Aad van den Heuvel en filmer Piet Kaart naar Amerika vertrokken. Tesamen met K.R. O.-correspondent Willibrord Nieuwenhuis zouden zij daar aandacht besteden aan de voor- verkiezingen van de democraten en de republikeinen. Brandpunt-hoofdredacteur Richard Schoonhoven heeft vannacht toen het schokkende nieuws over de moord op ds. King bekend werd een telefoonge sprek gehad met zijn medewerker. Hij vertelde vanochtend, dat er mo menteel ook een uitvoerig gefilmd vraaggesprek met Robert Kennedy naar Hilversum onderweg is. Het staat echter te bezien of het ma teriaal nog vanavond op het beeld scherm kan worden getoond, aange zien het nog ontwikkeld en gemon teerd moet worden. Bovendien heeft de K.R.O.-televisie vanavond geen zendtijd. Maar de heer Schoonhoven verklaarde alles op alles te zetten om de Brand punt reportages zo snel mogelijk op het schrem te brengen. (Van onze correspondent) VLISSINGEN De Franse Interpol is de twee alnda 14 maart uit Vlissingen verdwenen meisjes op het spoor. Het spoor komt overigens uit Middelburg en - - d~r de Vlisslngse gemeentepolitie. ZIJ moe- voop schcpcn van 500.00 ton met een ten rich In of In de omgeving van de diepgang van 80 voet. Dat schrijft de Noordfranse industrieplaats Lille be- I directeur van het Rotterdamse haven- bedrijf Ir. F. Posthuma. in het jongste v1nflen- nummer van het tijdschrift ..Rotter dam-Europoort-Delta". (Van onze correspondent) UTRECHT In de Utrechtse gemeen teraad heeft zich een novum voorge daan: er zijn nu twee fracties van mensen, die zich allemaal K.V.P.-ers noemen. De vijf jongeren hebben zich (Ijdeli)k afgesplitst in afwachting van de pogingen, die een commissie van wUze mannen enkele weken geleden al benoemd zal ondernemen om voor de verschillende inzichten, die tot de breuk hebben geleid, een gemeenschap pelijke noemer te vinden of ae anders zins tot elkaar te brengen. Het is zeer de vraag of die commissie (die op 20 april zou beginnen te werken) nog wel aan bod komt, want de leider van oudere K.V.P.-ers heeft vaag laten doorschemeren, dat hij met de zijnen minder bereid zou zijn om met de com missie aan de slag te gaan nu de situ atie door de breuk in enkele dagen tijds is veranderd. Sinds de laatste gemeenteraadsverkie zingen (ruim anderhalf Jaar geleden) ls de Utrechtse K.V.P.-fractie „verjongd" geweest Dat was het succes van een bewuBte poging, die destijds werd onder nomen om fractieleider Roovers be trekkelijk jeugdig en toen al vier jaar raadslid niet al te zeer te isoleren te midden van elf oudere K.V.P.-ers. De diepe oorzaak van de breuk werd in de laatste begrotingsvergadering ge openbaard, toen fractieleider Roovers de theorie ontwikkelde, dat de helé ge meentelijke financiële gang van zaken op de helling moet. Hij bepleitte groter verantwoordelijkheidsbesef bij de raadsleden, die zelf de financiële touw- ties wat strakker in handen zouden moe ten nemen. De vijf jonge K.V.P.-ers staan sterk, omdat zij met drie man in de financiële commissie zitten. Onenigheid binnen de financiële missie is ook de directe aanleiding ge weest tot de breuk. Tijdens de laatste bijeenkomst zou er gepraat worden voorstellen, die aan de raad moeten worden gedaan, betreffende kostbare werkzaamheden. Maar nog steeds moet de investeringsnota door het organisn tiebureau Twijnstra ten behoeve van di gemeente Utrecht opgesteld door de raad worden besproken, hoewel het stuk al een half jaar geleden door het bu reau werd afgeleverd. Hiertegen nü tegen het behandelen van kapitaalswer- ken voordat de investeringsnota ter sprake is gkomen verzetten zich de drie jonge K.V.P.-mannen. Zij bleven tenslotte weg uit de vergaderingen van de financiële commissie. Dit was dan de splijtstof, die gister middag tot een raadszitting heeft ge leid, waarin twee moties werden aan genomen: een motie van afkeuring tegen de heren Roovers, drs. Huysmans en prof. Soons over hun wegblijven uit de commissie. En een motte waarin de ze ven erkende K.V.P.-ers en de vijf dis sidenten werd gevraagd om de zetels in de commissie beschikbaar te stellen ten einde hierna tot een nieuwe verdeling te komen. De vijf kregen slechts steun van twee leden der Boerenpartij. Orde Heilig Graf (Van een onzer verslaggevers)' DEN HAAG Mia Smelt, hoofd afdeling vrouwenprogramma'» van de K.R.O maakt samen met twee andere vrouwen deel uit van een groep van ln totaal tien Nederlanders, die volgende maand wordt opgenomen in de ridder orde van het Heilig Graf te Jeruzalem. Mia Smelt wordt edelvrouwe. Haar be noeming en die van de negen anderen moet niet worden beschouwd als een decoratie, maar als een werkorde. Van hen wordt verwacht dat zij zich daad werkelijk inzetten voor de doelstellin gen, die de orde van het Heilig Graf nastreeft. De orde heeft ten doel het lenigen van de eigentijdse noden in Palestina, op de eerste plaats het vluchtelingenvraag stuk en de tegenstellingen tussen joden en Arabieren. De plechtige Investituur vindt zondag 26 mei plaats in de Utrechtse kathedrale kerk door de grootmeester van de orde, Eugenlo kar dinaal Tisserant, in aanwezigheid var kardinaal Alfrink. ere-grootprior vai de Nederlandse command ar ij en van d< pauselijke ridderorde. (Van onze correspondent) NIJMEGEN „De katholieke univer siteit heeft een belangrijk aandeel ge had in de emancipatie van de katho lieken. sinds zij in 1923 is opgericht. Momenteel weet men in Nederland niet meer waar men aan toe is, nu overal wordt gesproken over deconfesslonalise- ren. De Radboudstichting en 't Hoger On derwijs Fonds willen zekerheid. Een ding is zeker, de studenten lopen niet weg vanwege het katholieke van de univer siteit." Aldus de secretaris van de curatoren van de katholieke universiteit, mr.J. Hageman, bij de presentatie van het tussentijds verslag van de „commlssie- Schillebeeckx". In deze commissie, die in 1966 door de senaat van de universi teit is ingesteld, om zich te bezinnen op het bijzondere karakter en de func tie van de katholieke universiteit, heb ben zes hoogleraren en zes studenten zitting. Prof. Schillebeeckx zei wel radicaal voor deconfessionalisering van allerlei verzuilde maatschappelijke instellingen te zijn, maar bij het hoger onderwijs ligt volgens hem de zaak veel genuan ceerder. De katholieke universiteit is niet noodzakelijk,' maar wel zinvol, aldus de Nijmeegse hoogleraar. Niemand van de commissie, aldus het interimrapport, voelt voor zonder meer deconfessionaliseren. In de zojuist be gonnen tweede faze van het onderzoek zal de commissie onderzoeken wat de Idee van een katholieke universiteit voor de toekomst kan betekenen en hoe deze gestalte kan krijgen. Een vriend in Middelburg kreeg de- *er dagen een brief van het tweetal. De vriend stelde dit „levensteken" ter hand van de Vlissingse recherche. In de enve loppe bevonden zich ook twee briefjes voor de ouders. De meisjes stelden dat het opgegeven correspondentieadres aan de vriend in Middelburg niet het adres van hun verblijfplaats was en dat geen pogingen moesten worden gedaan om hen op te sporen. Zij wensten aan te to nen op eigen benen te kunnen staan. Da recherche te Vlissingen acht het niet onwaarschijnlijk, dat de meisjes, S. L en E B., bolden 18 jaar, zich in een andere plaata bevinden dan het be wuste correspondentieadres vermeldt. Zij zijn leerlingen van de hoogste klas van de kweekschool voor kleuterleid sters in Middelburg. Door wangedrag spijbelen en geringe prestaties waren tij kort voor hun onverwacht vartrek van school gestuurd. Tot nog toe werd eraan getwijfeld of de Noordzee en het Nauw van Calais voor schepen van deze omvang bevaar baar waren. Indien het economisch ver antwoord is. schrijft ir. Posthuma, zal Rotterdam bij de komst van de 500.000- tonners opnieuw overgaan tot verlenging cn uitdieping van de vaargeul in zee. Vorig jaar gaf de Nederlandse re gering toestemming deze geul te gaan baggeren. De geul, waaraan nu druk gewerkt wordt, maakt Rotterdam bereik baar voor schepen van 240.000 ton met een diepgang van 62 voet Helgs en KIsus 8torck. harp en cello, geven op maandag 8 april een recital ln DUigentia. Op het programma staan werken van o.a. Ph. Em. Bsoh, Ra ge». Raval an De Falla. Jurist veroordeeld voor verduistering (Van onze correspondent) DEN BOSCH De Bossche rechtbank heeft tie ex-jurist mr M. A. uit Maas tricht wegens dooi hem gepleegde ver duisteringen ten nadele van de algemene commlsle voor kinderverpleging en kin derbescherming Ie 's-Hertogénbosch, waarvan hij secretaris was, veroorddeeld- tot t jaar voorwaurdelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 2 jaar. De rechtbank heeft bij de bepaling van deze strafmaat overwogen, dat niet voor bij kan worden gegaan aan de omstan digheid. dat deze strafzaak, nadat het ge- rechterlijk vooronderzoek ln april 1964 was geopend, eerst in maart 1968 ter rechtzitting is aangebracht, als gevolg waarvan verdachte geacht kan worden gedurende een periode van 4 Jaar aan zware geestelijke druk te hebben bloot gestaan. Recidive is niet te vrewn, omdat da veroordeelde al 70 jaar U. Nederlander in strijd Khe Sanh omgekomen (Van onze correspondent) VLISSINGEN De heer L. van der Schans uit -Vlissingen heeft telegrafisch bericht ontvangen van het overlijden van zijn 20-.jarige zoon Donald, die vo rige maand bij de strijd om de Ameri kaanse basis Khe Sanh in Zuid-Vietnam ernstig werd gewond. Donald van der Schans studeerde me dicijnen in New York. Eind vorig jaar gaf nij zich op als vrijwilliger voor de strijd in Vietnam. Personeelsinkrimping in drie bedrijven NIJMEGEN (ANP) Twee Nijmeeg se bedrijven, de ASW-apparatenfabriel; en de fabriek voor vorkheftrucks N V. Hyster. hebben een ontslagaanvraag in gediend voor respectievelijk twintig en tien werknemers. Hyster N V. ontsloeg een jaar geleden al veertig personeels leden, omdat het aantal orders uit bin nen- en buitenland sterk was teruggelo pen. In deze ontwikkeling blijkt nog geen verandering te zijn gekomen, waar door met verlies wordt gewerkt. In Wildervank gaat de nevenvesti ging van de koninklijke fabriek Talens en zoon N.V. te Apeldoorn sluiten. De ze nevenvestiging is ondergebracht ln een fabriekshal van de industrie- en handelsmaatschappij R. J. Wortmann N.V. Het personeel, bestaande uit 35 mensen, hoofdzakelijk vrouwelijk* werk nemers, tal moeten afvloeien. üp Schiphol is de Britse Miss Carnaval aangekomenHel meisje, de negentienjarige secretaresse Angela Turnerwon als prijs voor haar uitverkiezing een vierdaagse reis naar Nederland. ADVERTENTIE NEDERLAND STER (reclameuitzendingen om 18.55, 19.03, 19.56 en 20.16) NTS 18.50 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort AVRO 19.03 uur: Luipaard op schoot, t.v.-serie (kleuren-t.v.) 19.32 uur: De vliegende non, t.v.-serie (kleuren-t.v.) NTS 20.00 uur: Journaal AVRO 20.20 uur: Televizier, actualiteitenrubriek 20.50 uur: Gert en Hermien Timmermanshow 21.30 uur: Voor de vuist weg (kleuren-t.v.) NTS 22.40 uur: HILVERSUM I NCRV 21.05—22.00 uur: Het eiland van de verraderlijke slaap, luisterspel TROS 22.40—23.55 uur: All-in, amusements programma Tweede journaal 22.45 uur: Sluiting NEDERLAND II STER (reclameuitzendingen om 18.55 en 20.16). NTS 18.50 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Weekjournaal voor gehoorgestoorden 19.25 uur: Open oog, signalerings programma 20.00 uur: Journaal NCRV 20.20 uur: Tom Jonesshow 20.45 uur: 'Internationaal gezien 21.30 uur: Farce majeure, cabaret 21.50 uur: Schevenings Vissers vrouwenkoor 21.55 uur: Hier en nu, HILVERSUM II VARA 21.00—22.30 uur: Radio Philharmonisch Orkest 22.55—23.55 uur: Prettig weekend, platenkeus actualiteitenrubriek NTS 22.20 uur: Tweede journaal 22.25 uur: Sluiting Televisie morgen NEDERLAND I TELEAC 13.30 uur: Problemen van het brugjaar 14.00 uur: Mens in de ruimte 14.30 uur: Russische les 15.00 uur: Sluiting KRO 16.00 uur: Nieuws in het kort 16.01 uur: Klokke vier, familieprogramma 17.00 i En r kinderprogramma 17.30 uur: Sluiting RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 12.30, 18.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00. 8.00, 11.00, 13.00, 16.00, 18.00, 19.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 De t.v.-ultzending op Nederland I van gisteravond eindigde vanmorgen om twintig minuten na middernacht met het slot van de samenvatting van het Tweede-Kamerdebat over de bouw- C.A.O. Dat was een half uur later dan strikt nodig was geweest; bovendien stemming over de motie-Wieldraaier rechtstreeks uitgezonden kunnen wor den en zouden de samenvattingen min der beknopt uitgevallen, sUn als de VARA niet een extra Achter het Nieuws ov$r Tsjecho-Slowaklje had iracht die het voor vele honderddu./enden veel belangrijkere Kamernieuws extra vertraging opleverde. Die extra van Achter het Nieuws was al zondag j.l. in Praag gefilmd eri dus kennelijk per postduif naar Hilversum vervoerd. We kunnen daar begrip voor hebben; vliegtuigen zijn soms over belast. Maar er was alle gelegenheid om die „extra" een beetje belegen maar toch wel Interessant in het gewone programma onder te brengen. Bijvoorbeeld in plaats van Milo Anstadts „Roemenië II dat niet geleden zou hebben van een paar dagen uitstel. Het t.v.-spel van deze avond „De groe ne kakatoe", was van een heel andere Schnitzler dan de auteur die wij kennen als de haarscherpe waarnemer van een decadent Oostenrijk. „De groene kaka toe" speelt in Frankrijk op de avond dat de Bastille valt". Het is een beetje chaotisch stuk waarin eigenlijk veel te veel overhoop gehaald wordt om het in zestig minuten tljds te kunnen af werken, óók al omdat er zoveel tijd verloren gaat met een paar dialogen die heel omslachtig en toch onvoldoende- een exposé geven van waar het eigen lijk om gaat. Dat chaotische kenmerkte óók de voor stelling die deed vermoeden dat regis seur Ton Lensink en zijn (vele) mede werkenden lang niet hard genoeg op deze voorstelling gewerkt hadden om tot een bevredigende opvoering te komen. Johan Kaart o.a. leek alleen maar aan de buitenkant aan zijn rol te zijn toegekomen en dat gold voor de meeste spelers. Met name voor Maxim Hamel, die bij betere voorbereiding, een glansrol had kunnen maken. Soms was er een duidelijke onderbezetting. Met name de wijze waarop Lensink aan John Soer toestond zich dramatisch te misdragen was ergerlijk. Meer genoegen beleefden we aan het optreden van lierman van Veen, cabaretier van 23 jaar en een ongeloof lijk talent. HU zal een heleboel dingen moeten afleren, met name die springe righeid die het zeker op t.v. niet doet. HU zal moeten beseffen dat hij voor alsnog fysiek niet het ideale cabaret type is en zich daarom mimisch moet intomen. Maar hü bleek enorm vitaal, enorm getalenteerd wat zUn teksten betreft en hU heeft een stem waarop gerenommeerde collega's jaloers kun nen zUn. Hij heeft óók een scherp gehoor voor woordmuziek, getuige zijn ouverture liedje; een gevoel voor de „driedimen sionale eisen" van het cabaret, dat hij in zijn kostelijke „Menuet" demon streerde. En in „Waar blijft de tijd?" toont hij zich een tekstschrijver van Aznavourniveau, waarmee hij hoger mikt dan waar hij als uitvoerend artiest eigenlijk aan toe is. Herman van Veen, 23 jaar. Met nog een leven voor zich waarin hij zich wellicht tot een heel groot cabaretier ontwikkelen kan. Floortje Klomp zong in zijn pro gramma twee liedjes. Heel mooi inter preterend, speciaal in „Nachtliedje", een juweeltje! Vg. -gelconcert (opn.): klassieke en moderne uztek. 18.30 Nieuws en weerpraatje. 18.46 Actualiteiten. 19.00 Lichte grammofoonmu- het Gereformeerd Politiek. Verbond. 18.20 Nico Haasbroek. ken. VARA: 21.00 Stereo: Radlophllharmo- nlsch orkest en solist: moderne muziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Prettig weekend: licht platenprogramma. 23.55— 18.30 Lichte muziek. 18.35 Tips v keer. 18.40 Lichte muziek. 18.45 Sport. 18.52 Taalwenken. 18.55 Lichte muziek. 19.00 Nieuws, weerbericht en radiokroniek. 19.40 Lichte muziek. 20.00 Volksliedjes. 20.30 Amu- lallteiten. 7.45 trio: lichte kamen Stereo: gewijde m instrumentaal jzlek. 8.00 Nieuws. 8.11 :lek. 8.30 Nieuws. 8.32 1.15 Muzal'ek: gevarieerd Reisbeurzen 1968 voor beeldende kunstenaars DEN HAAG De minister van C R M. heeft voor 1968 een reisbeurs verleend aan de navolgende beeldende kunste naars: de schilder Pat Andrea te Den Haag; de beeldhouwer Tonny Andreas te Amsterdam; de edelsmid Nicolaas van Beek te Bronkhorst; de beeldhouw ster Ruth Brouwer te Amsterdam; de schilder Huub Dröge te Maastricht: de schilder Gérard van den Eerenbeemt te Amsterdam: de schilder Pieter En gels te Amsterdam; de schilder Mathieu Ficheroux te Rotterdam; de schilder Kees Franse te Rotterdam; de schilder Jaak Frenken te Vught; de beeldhouw ster Lotti van der Gaag te Amsterdam; de keramist Huub Gommans te Middel aar; de schilder Jurjen de Haan te Den Haag; de schilder Henri de Haas te Amsterdam; de fotografe Else Hooy- Icaas te Rotterdam; de schilderes Hens de Jong te Den Hany de beeldhouwer Rob Ligtvoet te Amsl, lam; de schilder Guillaume Lo-A-Njoe te Amsterdam; de schilder Joop van Meel te Rotterdam; de grafica Pauline Mengels-Braat te Den Haag; de beeldhouwster Renske Morks te Den Haag; de schilder Walter Nobbe te Den Haag; de schilder Henri Plaat te Amsterdam; de graficus Har Sanders te Sliphout; de schilder Rudy Seidel te Assen; de schilder Jan Sierhuis te Amsterdam: de schilder Kees Sper- mon te Rotterdam; de weefster Tiny Vallen te Blerick, de beeldhouwer Artur Varela te Haarlem; de beeldhouwer Frans de Wit te Leiden; de beeldhouwer Jos Wong te Amsterdam; da graficus Ed van Zanden te Rotterdam. t de oekumene, lezing. 11.17 Solisten- muzikaal vraaggesprek. KRO: 12.00 and Western Express (gr.). 12.14 jrek van Claude Bellonl met de staatssecre- irJs voor Volksgezondheid dr. R. J. H. Krui- n gesprek: gezondheid jrgen. 12.20 Mededelln- ilnga. Onderwer legende schijven: plalenprogrammi militairen. KRO: 14.00 P.M.: eer veel plaatjes. (18.00—ïs.o: diabetici. KRO. 17.30 Voor d« HILVERSUM II (298 m) ochtendgymnas VARA: 7.00 7.20 Socia listisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoon- luzlek. VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Jleuws. 8.11 Van de voorpagina, persovei- Icht. 8.15 Z.O. 135: gevarieerd programma. 0.30 Sores van Dorus: licht programma. D.50 Wegwijs: Ups voor tips en vakanties. 1.00 Nieuws. 11.02 Stereo: Lichte orkestmu- lek. 11.25 Oosteuropese kroniek. 11.45 Stereo: 3.15 Tijd voor teenagers. 14.00 Uitlaat: pro- ramma voor twintigers. 14.40 Radio Jazz tacazlne. NRU15.00 Wat biedt de Mim- lezing. 15-10 Twintig jaar leldsorganlsatle. lczini HILVERSUM III i en FM-kanalen) 12.00 Nieuws. 12.03 Sklvatoon: nieuwe lang speelplaten. NCRV: 13.00 Nieuws. 13.03 Licht Instrumentaal sextet en solisten. 13.30 Zuid- rama^ma eazlne°°< N,euws- 14 03 T(w)lene- 15.03 Halte: programma voor twintigers! 15 Country and westernmuziek. 18.00 Nieuws. 16.03 Actualiteiten. 16.07 Licht gevarieerd pla tenprogramma. 17.00 Nieuws. 17.02—18.00 Hier en nu: wekelijkse sportshow met licht» Lichte muzlel zicht. 13.00 Nieuw gramma. (14.00 Nieuws, weerbericht en mededelingen. 17.10 Noord Zuid. 17.36 Geestelijke liederen,

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2