Weesp in angst door felle brand MILJOENEN GULDENS SCHADE VUUR VERNIELT KUNSTSCHATTEN KAMP HOUTRUST '68 Burgerij met emmers en dweilen op daken Kamerlid vergo krijgt eding ijgt max 40 mille Israëlische concentraties langs Jordaan Oorzaak brand in Antwerpen nog onbekend Geen uitbreiding van rijkswegenplan 1968 Directeur-generaal H. Reinoud van P.T.T. Wij kijken in toekomst, maar vergeten 68 niel DONDERDAG 4 APRIL 1968 DE LETDSE COURANT PAGINA 7 (Van onze correspondent) WEESP. Een enorm felle brand in het oude stadscentrum van Weesp heeft in enkele uren tijds een schade aangericht van enige miljoenen guldens. De brand verwoestte de uit 1928 stammende gereformeerde kerk, een fabriek voor het produceren van kunst stoffen, een werkplaats van een firma in reinigingsmateriaal, een technische werkplaats van de ge meente en de openbare leeszaal van de gemeente Weesp. De brand brak in de namiddag uit. De brandweer van Weesp moest samen met de te hulp gesnelde korpsen van Amsterdam, Bussum, Hilversum, Muiden en Diemen en een mobiele colonne van militairen uit Laren (in totaal 100 man) uren lang strijd leveren tegen de gewel dige vuurzee, die geheel Weesp onder een zwaar rookgordijn legde. Enkele minuten, nadat het eerste vuur in de fabriek was ontdekt, raasden de vlammen, voortgejaagd door de wind, al door het hele pand. Aan het redden van administratie en boekhouding viel niet te denken. In allerlijl moesten de veertig personeelsleden een goed heen komen zoeken. Hetzelfde speelde zich af in de openbare leeszaal, die spoedig na het ontdekken van de brand, ook vlam vatte. De conciërge, die boven de lees zaal woont, kon zich in allerijl veilig stellen. Meer dan twintigduizend boeken, waaronder enige antiquarische exempla ren (onder meer de fabels van La Fon taine) werden een prooi van het vuur. Tientallen schilderijen, die wegens een verbouwing van het stadhuis op de zolder van de leeszaal waren opgeborgen, gingen verloren. Ook gingen enige stuk ken antiek meubilair in vlammen op. Terwijl de brandweerkorpsen van Weesp, Myiden en Bussum en de mobiele colonne strijd levérden' tegen de om zich heen grijpende vlammen, vatte de toren van de honderd meter verderop gelegen gereformeerde kerk vlam. Toen werden de brandweren van Hilversum, Diemen en Amsterdam te hulp geroepen. De kerk kon niet behouden blijven. De toren stortte een kwartier na het uitbreken van de brand met donderend geraas Even later klonk weer een alarm kreet. Een hooiberg van een aan de overkant van de Vecht gelegen boerderij vatte vlam. De christelijke kleuterschool, naast de fabriek gelegen, konden de brandweer korpsen voor brand vrijwaren. Er was wel een enorme waterschade. Te midden van de grote chaos van De brandweerkorpsen hadden grote moeite met het bestrijden van de enorme vuurzee. branden, spuitende brandweermannen en meubilair sjouwende politieagenten streden de bewoners van de huizen, gelegen tussen de brandende panden, tegen de geweldige vonkenzee, die op de daken van hun huizen neerdaalde. Met emmers water en natte dweilen ging men de vonken met succes te lijf. Slechts een enkele maal moest de brand weer ingrijpen. Het heeft er een tijd lang naar uitge zien, dat de brandweer het gehele oude gedeelte van de stad niet kon vrijwaren voor brand. Op een zeker moment be gonnen de bomen aan de kant van een gracht te branden. Het overwaaien yan de vuurzee gebeurde alleen bij de eerste rij bomen. De boombrand kon zich niet voortzetten en zich door het oude cen trum boren. Tijdens het blussen van de brand ls een brandweerman gewond geraakt, toen hij door het dak van de gereformeerde kerk zakte. Een wagen van de rijkspolitie uit Ouderkerk aan de Amstel botste met loeiende sirene en zwaailicht op een sportauto. De politiewagen was total loss. Er waren geen ernstige gewonden. De politieauto was op weg naar de brand in Weesp. Omtrent de oorzaak van de grote brand tast men nog volledig in het duis ter. Over de schade is alleen bekend, dat deze in de miljoenen loopt. WETSONTWERP INGEDIEND (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De vergoeding voor Tweede-Kamerleden kan worden ver hoogd tot maximaal veertigduizend gul den Pfr Jaar. Minister Beernlnk heeft dit In een wetsontwerp aan de Tweede Kamer voorgesteld. De schadeloosstel ling bedroeg sinds 1 januari 1965 twintig duizend gulden. De bewindsman van Binnenlandse Zaken wil de verhoging In twee fazen doorvoeren: tot 25.000 gul den per 1 januari en tot het maximum van veertigduizend gulden, Ingaande per 1 januari volgend jaar. De maximale vergoeding van veertig mille is bedoeld voor Tweede-Kamerle den, die niet meer dan vijftigduizend gulden in andere functies verdienen. De helft van andere inkomsten wordt van het topbedrag afgetrokken, tot ten hoog ste vijftienduizend gulden. De vergoeding gaat dus tenminste 25.000 gulden bedra gen. In zijn memorie van toelichting zet mr. Beernink uiteen, dat het moeilijk is een vergoedingsbedrag vast te stellen. Hij meent echter, dat het voorgestelde maximumbedrag „zeker niet uit de toon valt" vergeleken bij de inkomsten van buitenlandse parlementariërs. Het inge diende wetsontwerp is voor het grootste deel de neerslag van de door de com- missie-Goetzen gemaakte studie. Het geeft de kroon tevens de bevoegdheid de trend van de ambtenarensalarissen de schadevergoeding regelmatig aan te passen. Als uitgangspunt hiervoor zal genomen worden. Dit geldt ook voor de reis- «n verblijfkosten die met de gel- Kritiekprijs uitgereikt MUIDEN (ANP) De tweejaarlijkse prijs voor de literaire kritiek is giste ren in de ridderzaal van het Muiderslot uitgereikt aan de heer C. J. F. Dinaux, criticus en voorzitter van het Neder lands PEN-centrum. De prijs, die voor schikbaar gesteld door de maatschappij der Nederlandse Letterkunde en de de vijfde keer is toegekend, wordt be- CPNB. dende ambtenarenschaal zullen i schommelen. Minister Beernink zegt voorts te hebben geaarzeld over het al dan niet handha ven van de bp 1 januari 1964 verhoogde vergoeding voor de fractievoorzitters. Hij heeft besloten tot handhaving te be sluiten omdat de taak van de fractielei ders toch wel veel zwaarder is dan die van de overige parlementsleden. De bewindsman stelt verder voor de extra- toelage van de Kamervoorzitter te ver dubbelen met een bedrag van dertig duizend gulden. De Kamervoorzitter zal dus maximaal zeventigduizend gulden krijgen. De extra-toelage van de onder voorzitters blijft gehandhaafd. (ADVERTENTIE) AMMAN (AFP) Volgens de woord voerder van de Jordaanse regering wor den sinds dinsdag Israeëlische strijd krachten samengetrokken bij de Jor- Talrijke concentraties zijn waargeno- en ten zuiden van het Meer van Gali- het zuidelijk deel van het dal de Jordaan, in de buurt Jeri cho. aldus de woordvoerder. Hij voeg de er aan toe dat de Israëlische drei ging tot resultaat zou hebben dat de po gingen van de VN-afgezant Gunnar Jar ring, die naar een vreedzame regeling in het Midden-Oosten zoekt, worden ver- BRUSSEL (ANP) De oorzaak van de brand, die gisterochtend vroeg de 16e-eeuwse St.-Pauluskerk in Antwerpen heeft verwoest, is onzeker. Aanvan kelijk werd gedacht, dat een brand in een aangrenzende winkel die dinsdag avond laat werd geblust, onverwachts weer was opgelaaid en via een tussen liggend voormalig klooster naar de kerk was overgeslagen. Een onderzoek van een commissie van openbare werken van de stad heeft woensdagmiddag ech ter uitgewezen, dat dit niet het geval is. De mogelijkheid van brandstichting wordt in het onderzoek betrokken. Lijndienst Leningrad SCHIPHOL (ANP) Met de aan komst op Schiphol van een aan 100 per sonen plaatsbiedend Tupolev-104 straal vliegtuig, dat ditmaal echter nog leeg was, heeft de Russische luchtvaartmaat schappij Aeroflot de lijndienst Lenin grad-Stockholm-Amsterdam geopend. Voorlopig zal de dienst eenmaal per week 's woensdags worden uitgevoerd. De eindexamenkandidaten van de ulo-III-scholen hebben hot eerste gedeelte van hun schriftelijk examen achter de rug Op het pro gramma stond gisteren Nederlands, meetkunde en boekhouden. Do opgaven voor het vak Nederlands kunnen over het algemeen redelijk worden genoemd. De leerlingen kregen een tekst uit „Om die ene wereld" van Leonard de Vries met tien pittige vragen. De stijlopdracht, die daarna volgde, was beslist minder aan de moeilijke kant. Daaren tegen kon het dictee weer als „behoorlijk zwaar" geklassificeerd wor den. De twee brlefopdrachten, die de kandidaten kregen, waren keu rige opdraohten, redelijk en niet zwaar. Van het boekhouden konden de leerlingen een goed examen maken: er waren redelijke opgaven met enkele pittige punten. Bij dit vak werden de kandidaten gesteld voor een kolommenbalans, die goed gemaakt kon worden, een kas- en giroboek met de normale posten en een debiteuren- en-crediteuren- kaart. Vandaag is de laatste dag van het schriftelijke examen. Aan de beurt zijn Engels, Duits, Frans en algebra. In 10 tot 15 jaar 1900 km weg in uitvoering vindt ANWB AMSTERDAM (ANP) De minister van Verkeer en Waterstaat, drs. J. A. Bakker, die vanochtend in het KAI-con- grescentrum te Amsterdam de elfde se rie verkeerstechnische leergangen van de ANWB opende, heeft daarbij gezegd, dat de vrees, dat het rUkswegcnplan 1968 niet binnen de gestelde termijn uitge voerd zal kunnen worden, hem niet ge rechtvaardigd Hjkt. omdat bj) het maken van de plannen de, realiteit niet uit het oog is verloren, liet plan kan geen uit breiding van betekenis verdragen, zonder de realisering in de waagschaal te stellen. Dit betekent, zo zei de minister, dat hij alle bezwaarschriften, die erop gericht zijn extra-verbindingen In het plan te krijgen, zeer kritisch zal moeten bekij ken. Drs. Bakker was het ermee eens, dat de eigen problemen van de gehandicap ten, die ongeveer vijf procent van onze bevolking uitmaken, tot nu toe onvol- (ADVERTENTIE) 7e Nationale Kampeer en Sporttentoonstelllng UW VAKANTIE SUPERMARKT 5 t/m 10 april - Houtrusthallen - Dan Haag OPEN: dagelijks van 12.00-22.30 uur zaterdag en zondag van 10.00-22.30 uur. oten kampeer en watersportartikelen sport- en vakantle- kleding sportartikelen zelfbouwartikelen vele voorlichtingsinstanties elke dag volksdansen en modeshows TOEGANGSPRIJZEN: Volw. f2,p.p. Kind. tot 14 |r. f Ir— p.p. Scholleren, mits onder geleide f 0,75 p.p. Groepen volw. van tenminste 35 pers. f Ir- p ELKE 2500e BEZOEKER GRATIS VLIEGTOCHT. ELKE CARAVAN-KOPER GRATIS CARAVAN-RIJLES doende in de gekozen constructies zijn verwerkt. Sprekend over het probleem van alco hol en snelverkeer deelde de minister mee, dat een ontwerp voor een wijzi ging van de wegenverkeerswet een heel eind klaar is. Hij garandeerde dat de voorstellen op dit punt zo spoedig moge lijk op tafel zullen worden gelegd. Een ander moeilijk punt noemde drs. Bakker de hulpverlening aan sleachtof- fers van verkeersongevallen. Eén ding is zeker: de studie hierover heeft al veel te lang geduurd. De regering wil daarom nu haast maken met een rege ling. De ambtelijke rapporten over het vraagstuk worden zeer binnenkort in de ministerraad behandeld, aldus drs. Bak ker. „De task, die rijkswaterstaat zich stelt in het rijkswegenplan 1968 is waarlijk geen geringe: het ls de bcdoclingM dat binnen tien tot vijftien Jaar niet minder dito 1900' km, merendeels autosnelweg, in uitvoering zal komen. Ik hoop, dut u mij enig scepticisme In deze niet kwa lijk neemt". Dit had voordien de voorzitter van do ANWB, ir. F. H. van der Linde Sprank huizen, gezegd „Waar we werkelijk zorg voor hebben zijn de financieringsmoei lijkheden van provincies en gemeenten ten aanzien van kapltaalwerken. De uit gaven ten behoeve van aanleg en recon structie dienen gefinancierd te worden uit leningen. Aan de hand van een voor beeld constateerde de voorzitter, dat on danks de ruim voldoende middelen uit de wet uitkering wegen ter dekking van rente en afschrijving de zeer nodige in vestering in wegverbeteringen beperkt wordt. De dekkingsmiddelen worden nu aangewend voor extra-afschrijvingen. Universitair nieuws AMSTERDAM Aan de unlve Vmsterdam Is de heer G. G. M. s -elder» geprovoveerd tot doch lor tVSfi Bianchl, gewoon hoogleraar NIJMEGEN doet Germaan K. P. w. Vcr< hrljn (Ze\enn.i «."ffiW! f letteren aan Blrrell. De (Vin brand m het oude DEN HAAG Sinds 1 april staat de PTT onder nieuwe leiding. De 60-jarige Hendrik Reinoud werd uitverkoren als opvolger van de gepensio neerde dr. ir. G. II. Bast. Hierdoor is de hoogste PTT-posl voor het eerst sedert 1925 weer in han den van een econoom. In de tussenliggende periode waren het steeds technici, die de scepter hinteer den. De heer Reinoud heeft de problematiek bin nen liet bedrijf grondig leren kennen: vanaf 1946 was hij hoofddirecteur financiële en cconouiiscbe De heer Reinoud, in Amsterdam geboren, mag als expert worden beschouwd op het gebied van de automatisering. Hij is o.m. voorzitter van de com missie automatisering rijksdienst, van de werk groep automatisering arbeidsmarktpolitiek van de SER, van het genootschap voor automatisering en de werkgroep giro-automatisering. Zijn visie op da toekomst van de PTT, die samenhangt met de vraagstukken van automatisering, ia gebaseèrd op een grondige kennis van zaken: „Het is noodzakelijk op lange termijn te denken en dit vorm te geven in langetermijnplannen. Hoewel tot nu toe de werkelijkheid belangrijk van de prognose afwijkt, is de planning up zich zelf nuttig. Allerlei ontwikkelingen laten zich dank zij deze porjecties beter en sneller voorzien dan zonder een dergelijke planning mogelijk is. Maar we leven in 1968 en ook dat moet de volle aandacht hebben. We mogen geen ogenblik het streven naar verbetering van de huidige organi satie en efficiency uit het oog verliezen." De ONDERZOEK het gesteld is met de efficiency de PTT heeft vorig jaar geleid lot een diepgaand onderzoek van de bureaus Bosboom, Hegener en Berenschot. Het onderzoek is op het ogenblik al- gesloten. Over de resultaten wordt thans gespro ken met de centrale directie van de PTT. Voor eind mei zal het rapport, dat volgens de heei Reinoud „geweldig omvangrijk" is, aan de minister van Verkeer en Waterstaat worden aangeboden Hoe staat de heer Reinoud tegenover eventuele aangeprezen verbeteringen? „Het is bijzonder nuttig externe bureaus in te schakelen. De PTT beschikt weliswaar over een kwalitatief uitstekende staf, maar door de voort durende expansie is het moeilijk overal binnen een bepaald tfldsbeetek tot vernieuwing en v«r- betering te komen. Ook in de toekomst zullen we zeker met deze werkwijze doorgaan". Een zaak, die de laatste jaren voortdurend aan de orde wordt gesteld is dii van het dienstbetoon De heer Reinoud beschouwt het als een van de belangrijkste problemen, waarvoor hij zich ziel gesteld: „Ons omvangrijk dienstenpakket is vooi «■en groot deel gebaseerd op het lagere loonpeil en het ruime personeelsaunbod van vroeger. Onge veer tachtig procent van de exploitatiekosten bij de posterijen bestaat uit loonultgavcn en sociale voorzieningen. Hierdoor moesten de tarieven een voudig omhoog. Alle gebruikers staan echter op handhaving of zells uitbreiding van het dienst betoon. Dit is moeilijk met elkaar te verenigen. Diverse diensten verrichten wij beneden de kostprijs: dit levert een jaarlijks verlies op van 35 miljoen gulden. Tenslotte wordt het veroor zaakt door tarieven, die te laag zijn uit sociale en culturele overwegingen", aldus de heet Reinoud. MECHANISERING Hoe sterk de mechanisering ook in de PTT baar weg heeft gebaand, blUUt wel uit het aantal com puters: dertig. Toch Is er op sommige gebieden een aanzienlijke achterstand. De telefoonwachtlU»t telt 130.000 aanvragen. De heer Reinoud rekent voor. dat b(j drieduizend gulden aanslultlngskos- ten per tclclnon. de PTT zich voor een totale in vestering ziet geplaatst van I 390 miljoen. Dit dus alleen al met betrekking tot de lelrfoonsector. Een enorme uitbreiding ondergaat nog steeds de giro- «lii nst. Sinds 1 januari komen rr („ondanks con currentie van de banken", tekent de heer Reinoud aan) dagelijks zo'n negenhonderd rekeninghouders by. Bovendien hebben tachtigduizend rekening houders gebruik gemaakt van de mogelijkheid een renterekening te openen. „Door al deze ontwikkelingen gaan we steeds na welke verbeteringen op het gebied van het beta lingsverkeer mogelijk zijn. Op dit terrein hebben we juist weer een interessante nieuwigheid. Hel centraal computercentrum van de PTT omvat nu al een omvangrijke elektronische registratie van alle straten in Nederland, terwijl er naar gestreefd wordt ook alle percelen in gecodeerde vorm op te nemen. Het zal nu mogelijk worden allerlei adres seringswerkzaamheden voor derden te verrichten, zoals lijsten per bestelloop klaarmaken cn da elektronische incasso van abonnementsgelden", aldus de nieuwe directeur-generaal van de P.T.T.'

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7