De Keukenhof' Lisse gaat vandaag open Technisch Ruimtevaartcentrum door prinses Beatrix geopend achterstand in technologie Inhalen van vergen grote investeringen WOENSDAG 3 APRIL 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA S Eén der ontwerpen voor praalwagens zoals ze in het bloemencorso op 27 april a.s. gaan mee rijden door het 25 km lange traject. Vertrek om 10.00 uur uit Haarlem. Om ongeveer 12.00 uur is de stoet in Bennebroek, waar ongeveer twee uur gerust zal worden. Dan is om 15.15 uur de optocht die minder reclamewagens en meer muziekkorpsen omvat in Lisse. Hiervan maakt de NTS een Eurovisie-uitzending die uit gezonden zal worden in NederlandBelgië, Zwitserland, Ierland, Italië, Joegoslavië, Frank rijk enz. Vrijdag zijn de wagens in de H.B.G.- hallen in Lisse te bewonderen. De .Haarlemse bloemenmeisjes vormen weer een aparte at- traktie in de optocht. CORSO IS VOLWASSENGEWORDEN FVe Keukenhof te Lisse is vandaag (3 april) officieel geopend, waar bij het enige niet-florissante het weer was. Een natte sneeuwbui deed veel afbreuk aan de feestelijkheid van de vroege flora. Deze flora is te zien in het grote lentebos, waar thans kro kussen, narcissen en zelfs de eerste tulipa's bloeien. In de verwarmde kas bloeien reeds honderden tulpen in een grote verscheidenheid van vormen en kleuren. Met de Paasdagen wordt bij normaal voorjaarsweer gerekend op de volgen de bloeiperioden: narcissen, tulipa': van 1-15 april, hyacinten van 7-25 april en tulpen fvroege en late) 10 april tot 10 mei. De stand vai bloei in de Bollenstreek zal door de Provinciale VW Zuid-Holland gedu rende het gehele bollenseizoen worden bijgehouden en gepubiceerd. De Keukenhof is geopend van 3 april tot medio mei, met als bezich- tigingstijden van 8 uur 's morgens jtpt een half {iur na zonsondergang." WARMOND INVITERENDE GEMEENTE s dit jaar rt. Over Warmond als bollengemeente deelde de burgemeester, drs. F. K. Lange- meijer, mee dat de grond in Warmond niet geschikt is voor de hyacinten teelt. „Deze ontbreekt niet geheel, doch is duidelijk van ondergeschikte betekenis. Naast tulpen worden hier dan ook in de eerste plaats narcissen voortgebracht. Door de beschutte lig ging van Warmond tussen het geboom te heeft men de mogelijkheid al bij zonder vroeg met deze narcissen op de markt te komen. Hierdoor en ver moedelijk ook door de nabijheid van de Rijnsburgse bloemenveiling is men hierbij tot het bloemensnijden over gegaan, Een theorie, die ook wel wordt bestreden, luidt dat men dit moest doen omdat men bij gebrek aan hyacintenteelt er anders financieel niet uitkwam", aldus burgemeester Langemeijer. Europa vau straks miljoenste bezoeker te kunnen ontvangen. Dit weekend was de ten toonstelling, in tegenstelling tot andere jaren, nog niet geopend. De vele bui tenlanders die kwamen kijken hebben er echter voor gezorgd, dat de poorten opengingen men kon hen niet voor gesloten deuren laten staan. De voorzitter van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembol lencultuur, drs. H. B. P. A. Letschert, deed op de perskonferentie een be roep op de bloembollenkwekers en -exporteurs te streven naar een vorm van samenwerking om zich in het Europa van straks te kunnen hand haven. Men hoeft volgens de heer Let schert zijn hoop niet te vestigen op de Europese ontwerpverordening voor producentengroeperingen al dan niet met grote subsidies, omdat deze moedelijk niet aan te passen zal zijn aan de Nederlandse verhoudingen. Een producentengroepering die slechts vijf procent van de produktie van Eu: mag omvatten, kan nauwelijks werk zaam zijn in de Nederlandse sierge- wassensector. Men zal andere ma ren van samenwerking moeten den. Veel uit de ontwerpverordening kan reeds worden gerealiseerd door het Produktschap voor Siergewassen, de publiekrechtelijke organisatie. De oud-voorzitter van het produkt schap en thans voorzitter van de Ver. van Ned. Bloemisterij, dr. A. J. Ver- hage, onderstreepte bij de opening, die hij verrichtte, deze woorden en wees de handel, in casu de exporteurs erop dat er een grote noodzaak is om samenwerking te bereiken. Beide he ren merkten op dat men geen verge lijking kan trekken met andere be drijfstakken, waardoor een afwijkende instelling noodzakelijk zal zijn om tegenover de voortgaande koncentra- tie aan de vraagkant in de distributie kanalen iets te stellen. Evenementen De bloemententoonstelling „Keuken hof" te Lisse is geopend van 3 april tot medio mei. Demonstratietuin Treslong te Hille- gom. Deze is gesitueerd voor het ge bouw van de Hillegomse beurs en toont wat in eigen tuin met bolge wassen te bereiken is. De toegang is gratis. Frans Halsmuseum te Haarlem. Dit museum heeft een avondopenstelling met kaarslicht van 6 april tot 19 mei. In het Openluchttheater te Bloemen- daal is 150 m2 bloemenmozaïek te bewonderen in volle bloei. Bloemencorso leeftijd) zijn te bewonderen door de Bollenstreek zal trekken, 25 km afstand. De NTS zal een recht streekse kleurenreportage van dit lentegebeuren vezorgen tussen 15.15 en 16.00 uur. Deze reportage zal in Eurovisieverband worden uitgezonden. Vrijdag 26 april zullen de praalwa gens gereed staan in de hallen van de veiling HBG aan de Grachtweg te Lisse. Die middag zal de jury-beoorde ling plaatsvinden, waarbij ook de figu ranten op de wagens aanwezig zullen zijn. Van 13.00 tot 24.00 uur zijn de wagens door het publiek te bezichti gen. Zaterdag 27 april start de stoet, op geluisterd door vele muziekkorpsen in gala-uniform, om 10.10 uur vanaf de Nassaulaan in Haarlem. Vandaar gaat men naar de Grote Markt, waar een grote muzikale show zal worden ge geven. De stoet trekt dan via Benne broek door Hillegom en Lisse naar Sassenheim, waar hij zal worden ont bonden. Bij het vaststellen van deze route is doelbewust rekening gehou- GROTE KAARTAVOND TEN BATE VAN BEJAARDEN TE RIJPWETERING Het kaart seizoen t.b.v. de bejaarden- kas zit ef bijna weer op. Nog twee ke ren en het is voorlopig weer gebeurd. Jammer genoeg is de belangstelling dit seizoen maar zeer gering geweest. Men krjjgt echter a.s. vrijdagavond 5 april en dinsdag 9 april a.s. nog de kans om de kas voor de uitgaansdag van de Ripsc bejaarden nog juist dat extra zetje te geven, dat zo dringend nodig is, om dit jaarlijkse uitstapje ook dit jaar weer te realiseren. Op verzoek van het comité organi seert de heer G. v. d. Zwet a.s. vrijdag een grote kaartavond in café „De Ver gulde Vos". Zoals gewoonlijk zorgt hij bij dit prijsjassen voor een schat aan waar devolle prijzen. De bejaarden zien al weer vol verwachting uit naar „hun" dag, waarvoor het comité zich veel moei te getroost. Éveneens in café „De Vergulde Vos" zal dan dinsdag 9 april de laatste kaart avond worden gehouden. Hierbij gaat het om een zeer groot aantal eieren en vele andere smakelijke prijzen, speciaal voor selbeker aan de kamploen(e) van het kruisjassen. Voor beide avonden is de aanvangstijd gesteld op 8 uur precies. De uitslag van het vorige prijsjassen was als volgt: Kruisjassen: 1. mevr. v. Zeil 4032 punten; W. de Graaf 3756 pun ten; klaverjassen: 1. Th. Hogenboom 4980 punten; 2. mevr. Beelen 4775 pun ten; 3. Jos Bakker 4716 punten. Tegelijk zal deze laatste avond de trek king plaatshebben van de grote verlo ting, alsmede de uitreiking van de wis- den met de stand van de zon, zodat fotografen en filmers geen last gaan krijgen van tegenlicht, zoals vorige jaren. Regeling verkeer voor Keukenhof De politie heeft speciale regelingen ontworpen voor het autoverkeer. Van uit noordelijke richting kan men het autoparkeerterrein van Keukenhof via de 3e Loosterweg, de Venenburglaan en de Hyacintenlaan bereiken. Hit zui delijke richting gaat het verkeer over Rijksweg 8 via Vuursteeglaan, Spek- kelaan en Van Lyndenweg naar het parkeerterrein. Van oostzijde (Haar lemmermeer) wordt via de rondweg de noordelijke route aangehouden. Het verkeer dat van de kustzijde (west) nadert, rijdt over de Delf weg en de Stationsweg naar de parkeer terreinen. Doorgaand verkeer wordt aangeraden de Bollenstreek te ver mijden. Behalve genoemde evenementen is er op 30 april (Koninginnedag) nog een Kindercorso te Lisse en Hillegom. De Internationale Tulpen rally zal van 22 t/m 27 april te Noordwijk plaatsvinden. tion 72-99; Edith Eddy 48-53; Golden Harvest 69-1,12; Aladdin 1,50-1.65; Peerless Pink 60-85; Ornament 60-66; White Sail 57-68; Oxford 73-88; Olaf 62-85; Gordel Huil 70-81; Golden Eddy 46-58; Korniforus 64-73; Beauty of Vo- lendam 66-74 per bos. LISSE, 2 april. Gladiolen. 14/op en 12/14 per 100: Albion 6.10—5.25, Alfred Nobel 6.40—6.10, Aristocrat 7.55—7.20, Atlantic 7.20—6.80, Bloemfontein 6.75— 5.80, Elan 6.50—540, Emilia 6.60—5.65, Happy End 8608.20, Hochsommer 8.10 7.20, Jo Wagenaar 8.107.80, Leeu wenhorst 7.507.40, Life Flame 7.20 7.10, Mansoer 7.807.40, Morning Kiss 6.305.30, Mary Housley 6.806.30, Os car 7.10—6.60, Peter Pears 7.20—7.10, Sneeuwprinses 6.505.60. Bijgoed: In- carvlllea I 15.25. Idem II 13.25, Lilium Fire King 18/20 26; Amaryllis Rood 30/ 32 1.95. HOOGMADE Klaverjaawedstryd. De hoogste aan- Marktberichten R. A. VEEN, 2 april. Bloemen Am. Anjers 15-18; Rozen Garnette en Carol 13-21; Elisabeth 21-38; Sonora 26; Zorina 18-27; Carla 44-49; Coral Princess 32-35; Baccara 45-55; Super^,v_. Star 37-42; Gerbera 18-33 p. st.; Free-^ tallen punten bij de in restaurant sia't. 48-1,40; Anemonen 36-62. Irissen Ploeg t.b.v. de bejaardenkas gehouden 60-1,60; idem Prof. Blaauw 3,25; BI. kaartwedstrijd weiden behaald door 1. Druifjes 16-27; Troschrysanthen 1,60- jac. v. d. Star 5206 punten; 2. H. Hoo- Narcissen natuur 15-29; tulpen genboom 5170; 3. S. den Dubbelden 5169; Paris 36-89; Lustige Witwe 48-90 Eerden 59-77; Rose Copland 40-87; Cou- leure Cardinal 45-80; Apeldoorn 69-110; Reforma 80-87; Queen Elisabeth 62-74; Rosa van Lima 1,25-1,30; Pink Attrac- d. Ploeg 4882 5. Mart. Hoo- genboom 4838 punten. De eerstvolgende klaverjaswedstrtjd wordt gehouden vrijdagavond 5 april a.s. in paviljoen de Does. Aanvang 8 uur. LEIDSE BIOSCOPEN De films in de week van 28 maart tot 4 april: Camera: Nog wat nieuws, Pussycat? (18 jr.) Dagelijks: 2.30. 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Vrijdag en zat. (nachtvoorst.): Le Bonheur (18 jr.). Lido: De non (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Luxor: Bonnie en Clyde (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Studio: Dagvlinder (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Trianon; Tony Rome (18 jr.) Dagelijks: 2.f>0 en 8.00 uur Zondag: 2.00, 5.00 en 8.00 uur Rex: De gewetenloze plunderaars van Mexico 18 jr.) Dagelijks: 2.30. 7.15 en 9.15 uur Zondag: 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur Vrijdag en zaterdag 23.30 u. Nacht voorst.: Het huis der begeerte (18 jr.) KORRELTJE Berusting is heldenmoed op pantof- SCHRIFTELIJK VERKEERSEXAMEN OP LAGERE SCHOLEN IN BOSKOOP Afscheidsoorkonde voor PTf-besteller Bij het gehouden schriftelijk verkeers- examen op de lagere scholen Is gebleken dat van de 188 deelnemende kinderen er slechts 13 het vereiste aantal punten (30) niet kon halen. Het maximum aan tal punten (40) werd door 10 leerlingen behaald. De resultaten waren: 1. Ichthusschool 34 leerl., 1261 p., gem. 37.08; 2 Wllhelminaschool 25, 908, 36.32; 3 Immanuelschool 11, 378, 34,36; 4 St. Josephschool 65, 2204, 33,87; 5 Reho- botschool 53, 1767, 33,84. Met het maximum aantal punten was het resultaat als volgt: 1 Ichtusschool met 5 leerlingen, 2 Wilhelmlnaschool met 3 leerlingen; St. Joseph- en Immanuel school elk met 1 leerling. De Rehoboth- school had geen leerlingen met 40 p. Minder dan 30 punten; 1 Ichthusschool en Wllhelminaschool geen; 2 Immanuel school 1, 3 St. Josephschool 3; 4 Reho- bothschool 9. Het algeme engemiddelde was 34,67. De leerlingen welke voor het schrifte lijk examen niet voldoende hadden mo gen toch meedoen aan het praktijk exa men. Hierdoor hebben ze nog een moge lijkheid het begeerde diploma te behalen. In intieme kring heeft de heer J. H. Bosman afscheid genomen van zyn di recteur en PTT-collega's in verband met het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. De directeur van het Postkantoor te Boskoop, de heer J. Woestenburg, memoreerde in z(jn toe spraak de ambtelijke loopbaan van de scheldende functionaris en bracht hem dank voor zijn werklust en toewijding. Mede door zijn grote lokale bekendheid genoot de heer Bosman het vertrouwen van de burgerij en was hij steeds be reid deze met woord en daad behulp zaam te zijn. Het was de directeur een groot genoegen dat hij zijn besteller de PTT afscheidsoorkonde mocht uitrei ken wegens 38-jarige trouwe dienst. Voorts ontving de hew Bosman als af scheidsgeschenk een muntenboek, dat hij by zijn hobby verzamelen van munten goed kan gebruiken. Van vrienden en bekenden ontving hij nog een aantal bloemstukken. ESRO-COMPLEX NOORDWIJK VOLTOOID Prinses Beatrix heeft vanmiddag in aanwezigheid van haar echtgenoot in Noordwijk het gebouwen complex van het technisch ruimtevaartcentrum Estec van de Europese Organisatie voor Ruimte onderzoek (ESRO) officieel geopend. De prinses deed dat nadat het prinselijk paar in het terzijde van het hoofdgebouw gelegen auditorium was toe gesproken door prof. W. Kleen, directeur van het centrum, door de directeur-generaal van de Europese organisatie, prof. H. Bondi, door de voorzitter van de raad voor die Europese organi satie, onze landgenoot prof. dr. H. Ch. van de Hulst, hoogleraar in de theoretische sterrekunde aan de Leidse universiteit, de burgemeester van Noordwijk, mr. J. M. Bonnike en de minister van Onderwijs en Wetenschappen, dr. G. H. Veringa. Na de toespraken begaven prinses Beatrix en prins Claus zich te voet van het auditorium naar de op korte afstand gelegen hoofdingang van het complex. In de hal daarvan onthulde ze een wand-mozaïek waarop wereld en ruimtevaart zijn verbeeld. PIET VAN WOUW SPEELT ZONDAG 600ste WEDSTRIJD VOOR „F0REH0LTE" Nu zijn de narcissen op hun mooist Neem een paar bossen mee. Want dat felle geel staat zo apart in huis. Narcissen brengen sfeer. Voor de voetbalvereniging Foreholte te Voorhout zal het a.s. zondag een bij zondere dag zijn, want één van de leden, Plet van Wouw, hoopt dan zyn 600ste wedstrijd te spelen. Het eerste elftal van Foreholte speelt dan tegen Rouwkoop 1 op het Foreholte-terreln om half drie. Piet van Wouw was ruim elf jaar toen lijj zich als lid opgaf van Foreholte. Direkt bleek al dat hij een enthousiast voetballer wilde worden en de meningen hieromtrent zijn volledig bewaarheid ge worden. Van de 25 jaar dat hij nu lid is speelde hjj 22 seizoenen in het eerste elftal. In het begin als linksbinnen, ver volgens een aantal jaren als spil en de laatste vier jaren als linkshall. „Piet" is geen voetballer alleen geble ven, want hy is ook 15 jt^ar lang jeugd leider-trainer van de lagere elftallen van Foreholte. Hierdoor is hy voor z'n ver eniging een byzonder gewaardeerde en goede kracht en hoopt dit, Volgens zyn zeggen, nog vele jaren te biyven. Een week of drie per jaar met zyn pupillen naar de NKS-kampen, zoals ook dit jaar RUIMTEVAART OPENDE NIEUWE GEBIEDEN VAN WETENSCHAP Daarna begon het paar aan een rondgang door enkele afdelingen, werkplaat sen, laboratoria van het gebouw. Op verscheidene plaatsen gaven exposities een indruk van organisatie en werk van het geheel met dia's van de overige vesti gingen en lanceerinrlelitingen In andere delen van Europa. Er waren modellen van kunstmanen tentoongesteld, maar ook sondeerrakelten met waarnemings- apparatuur die na het onderzoek in de ruimte door middel van parachutes op de aarde waren teruggekeerd en geborgen voor verdere studie. Verscheidene appa raten voor proefnemingen met trillingen, werking van zonlicht op rellen, enz. waren in werking. Het werd bij het auditorium verwel komd door de commissaris der ko ningin in de provincie Zuid-IIolland, mr. J. Klaasesz, en burgemeester Bon nike van Noordwijk In de hal hebben de directeur-gene raal van de Europese Organisatie voor Ruimte-Onderzoek, prol. Bondi, en de directeur van hel technisch centrum, prof. Kleen, de prinses en haar echt genoot begroet. Daarna werden enkele genodigden aan liet paar voorgesteld en maakte de ministers Luns en Ve ringa hun opwachting. Mevrouw M. Bijl-Niesl.adt, secre taresse bij het centrum, bood bloemen aan toen het prinselijk paar de zaal betrad. In zijn toespraak merkte prof. Bondi op, dat de officiële opening van dit centrum een directe en een symboli sche betekenis heefl. Hij vestigde er voorts de aandacht op, dal er vaak op wordt aangedrongen problemen van wetenschap en technologie le vereen voudigen waardoor de vraagstukken van techniek en leiding op nationaal vlak kunnen worden opgelost. In mo derne technologie .kunnen vele dingen beneden een bepaald niveau helemaai niet worden gedaan. En om het op een schaal te doen die groot genoeg is is kostbaarder en bovendien waar schijnlijk een groter deel van de schaar se technici en wetenschappelijke man kracht vereist dan alle Europese lan den tezamen kunnen opbrengen. Rondleiding door het eomplex Het prinselijk paar was tegen half drie per auto op het 40 ha grote terrein van het centrum aan de voet van de duinen in Noordwijk aangekomen. In zijn gezelschap bevonden zich mevr. E. L. baronesse Swecrts de Landas Wy- borgh, geboren de Meijier, dame du palais van H.M. de Koningin, en mr. H. J. baron van Asbeck, particulier secretaris van het prinselijk paar. naar Duitsland, Borculo en Weert is voor hem de grootste bevrediging. Maar na 22 seizoenen in hel eerste elftal gevoetbald te hebben, gaat hy nu zondag, na afloop van de wedstrijd het eerste elftal verlaten om zyn liefhebbe- ry in de sport uit te leven in de lagere elftallen. Dus komt met dit jubileum teveus een einde aan zyn toploopbaan. Zo terloops gevraagd, hoorden wij nog van deze rustige sportman, dat zijn aar digste herinnering in zijn voetballoop baan is geweest toen zijn elftal speelde in de promotiewedstrijden tegen Hille gom, van de vierde naar de derde klas KNVB. Deze wedstrijd werd door Fore holte met 32 gewonnen en de drie doel punten kwamen van de voet van Piet van Wouw als linksbinnen. Op onze vraag hoe Foreholte er thans voorstaat, was het antwoord: „We spe len in de eerste klas LVB en staan op de tweede plaats. Niet gek". Wy menen dat deze dag én yoor deze voetballer in hart en nieren én voor zijn club niet zonder meer ongemerkt voorbij zal gaan. Hoge kosten Een andere vraag die veel wordt ge hoord is, waarom Europa nu zo nodig zich op dit gebied moet bewegen, ter wijl er nog zoveel andere belangrijke en noodzakelijke dingen moeten gebeu ren? Ook prof. Bondi kijkt als vele van zijn collega's aan tegen de zeer hoge kosten maar hij is ervan over tuigd, dat Europa op de lange duur eenvoudig moet: de mogelijkheid voor economishce groei in Europa is recht streeks verbonden met zijn kunnen in moderne technologie. Europa kan het zich niet veroorloven alleen maar bou ten en moeren te maken, dat doet iedereen. Europa kan ook profiteren van de ontwikkeling van kunstmanen die de verbinding verbeteren, van nut zijn voor de meteorologie en voor andere toegepaste wetenschappen. Voor zulke programma's zijn naast de gereedschappen en apparatuur voor al mensen nodig, de macht van her sénen en handen. Prof. Bondi dankte in het bijzonder zijn voorganger, de eerste (Franse) directeur-generaal van de Europese organisatie, prof. Auger, en de eerste directeur van het technisch centrum de Britse dr. Lines aan wie het te danken is, dat het centrum er nu staat. (Geen van beiden by de offi ciële opening aanwezig). Nieuwe gebieden Prof. van de Hulst herinnerde eraan, dat de Europese organisatie voor ruim teonderzoek haar wortels heeft In de Internationale wetenschap. Het ruimte onderzoek heeft reeds geheel nieuwe ge bieden voor studie geopend en heeft on verwachte oplossingen gebracht over vraagstukken die onoplosbaar schenen. Minister Veringa vestig de aandacht van zijn gehoor iwaarby zich vele bui tenlanders bevonden) op de geografische ligging van ons land. Die situering maakt, dat het bereid is met andere vol ken samen te werken om een rechtvaar dige en vreedzame gemeenschap te bou- Met het gereedkomen van het impo sante ietwat grimmige gebouwencom plex van ESTEC aan de voet van de dulnenry by Noordwyk, is de opbouw- faze van ESRO afgesloten, zodat de or ganisatie zich van nu af uitsluitend kan richten op 't realiseren van „operatione le" projecten. ESTEC beslaat 'n opper vlakte van 40 ha. De gebouwen zelf be slaan 'n oppervlakte van 33.000 vlerkan te meter. Het complex werd opgetrokken in 33 maanden. 110 miljoen PUNT 4 „Echt, juffrouw, ik zou u b(jna niet herkend hebben, zoveel bent u veran- „In myn voordeel of In m'n nadeel?" „Hoe kunt u dat nu vragen! U kunt allu'en In uw voordeel veranderen!" KANTOORMACHINEHANDEL miljoen. De omvangryke en uiterst mo derne uitrusting kostte 70 miljoen. Geld is het waarom alles draait ln de ruimtevaart en in het Europese ruimte onderzoek. ESRO houdt zich uitsluitend bezig met wetenschappeiyk onderzoek. Er worden enkele satellieten gemaakt met dit beperkte doel. Geen ruimtevaar ders in de eigeniyke betekenis van het woord worden ingeschakeld. De toe komst van ESTEC hangt voor een groot deel af van de bereidwilligheid der re geringen van de ledenlanden om geld te steken in de verschillende projecten. Voorlopig is ESTEC bezig tot 1971. Lanceringen De eerstvolgende lancering - ESRO II met behulp van een Amerikaanse scout raket - hoopt men 15 mei te doen plaats hebben. Daarna volgt ln september de ESRO I. In december of januari hoopt men de HEOS-A ln 'n sterk ellipsvor mige baan om de aarde te brengen. Deze HEOS-satelllet zal speciaal het aard- magneetveld onderzoeken en opmeten en zal zich daartoe regelmatig tot op 25.000 km van de aarde bevinden. Kunstmaan voor communicatie In een later atadlum volgen dan nog de TD-projecten, satellieten, die nlel voor 1971 zullen worden gelanceerd. Met de grootste spanning wordt thans uit gezien naar de byeenkomst van minis ters van do ESRO-landen ln juli. Ge hoopt wordt nl. dat dan een beslissing zal worden genomen over een Europese communicatiesatelliet, die een 24-uurs- baan om de aarde moet beachryven en derhalve t.o.v. de aarde stil komt te han gen. Minimum omvang Het technisch centrum in Noordwijk met z'n bijna 600 personeelsleden is ongeveer de minimum effectieve om vang voor het mogelijk maken van reële vooruitgang in een verdergaande technologische ontwikkeling. Geheel af gezien nog van de politieke noodzaak en de voordelen van het op inter-Euro- pese schaal oplossen van de problemen is het z.i. overduidelijk, dat het inter nationaal moet gebeuren, omdat dit I de enige manier is. 1

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3