Ajax dolblij met kleine winst VERMOEID OVERMAAS IN DE SLOTFAZE VERSLAGEN Leo Holl met hattrick de held van de middag Feijenoord raakte leiderspositie kwijt For,"n* 'M v*" d' MAANDAG 1 APRIL 1988 SPORTBIJLAGE VAN „DE LEIDSE COURANT" (Van onze sportredactie DELFT In een wedstrijd, waarin het verschil tenslotte één doelpunt bedraagt, weegt „het psychologisch moment" ten minste dubbel zo zwaar. Dat ogenblik viel bij Xerxes/DHCAjax pal voor de rust. Bennie Muller, die tevoren al een fors aantal overtredingen op zijn naam had gebracht in de tweede helft was dat drastisch verminderd sloeg bij een vrije trap de bal met de hand weg en scheidsrechter Schalks, die soms goed leidde, maar veelal de ogen te zeer dichtkneep bij totaal ontoelaatbare zaken, kende de combinatie een strafschop toe. Er ontstond enig tumult achter het doel van Bals. Er vlogen flesjes op het veld. Bals zelf bracht de gemoe deren tot bedaren. Hij kroop ineen en plantte de benen stevig op de grond. Dorjee richtte naar de hoek, maar zijn schot was aan de zachte kant. Niettemin bleef het een prestatie, dat Bals het leer buiten de paal stompte. Als Xerxes/DHC op dat moment een voorsprong had kunnen nemen, zou Ajax het nog zwaarder hebben ge had dan al het geval was. Eén feilloze combi natie na de rust bezorgde de Amsterdammers de winst, die hen, gezien de grotere klasse, zeker toekwam. Maar Xerxes/DHC vocht zo verbeten, ontregelde meestal zo knap de aanvallen, dat de Amsterdamse triomf tot het laatste moment onzeker is geweest. Hoe bevreesd Ajax bleef toonden de laatste minuten, toen ijlings werd overgeschakeld op balbezit en vertraging. Want tot het laatste signaal school er gevaar in de Delftse attaques. De Amsterdamse jeugd hief aanvoerder Bals op de schouders. Ajax was dol gelukkig met die kleine winst van 10, die wel eens doorslaggevend kan zijn voor deze com petitie. Dat Ajax het bijzonder zwaar zou krijgen aan de Brasserskade stond tevoren vast. En het is ook zo uitgekomen. Er had een zeer gemêleerd gezel schap op de uitverkochte tribunes plaats genomen. bestaand uit Delftse suppor ters, Rotterdamse, Ajaxfans en een deel van de aanhang van Feijenoord, die de ondergang van Ajax zelf wilde meemaken. Als zij al niet getooid wa ren met petten en insignes konden zij voor de wedstrijd die attributen aan schaffen want er was voor de poorten waar het een gedrang van jewelste was, een complete „fancy fair" van toeters, speldjes, sleutelhangers en dergelijke opgesteld. Daar tussendoor bewogen zich de mannen die toch nog bossen plaats- kaarten te koop aanboden; tegen een lichtelijk verhoogde prijs uiteraard. Op deze hoogtijdag voor Delft hoor den de aanhangers van de thuisclub dat in de defensie van Ajax Suurbier (geblesseerd) ontbrak. Het opnemen van Suurendonk in de verdediging was zon der meer een verzwakking. Bovendien zat Pronk op de reservebank. Hij trad pas na de rust op toen Piet Keizer niet meer verscheen. Piet Keizer, die in 'e eerste helft weer wonderbaarlijke din gen deed. Van hem kwam het meeste gevaar want „basaltblok" Joncic had zich speciaal ingesteld op het verijde len van trieste plannen van Johan Cruyff. De Amsterdamse „held" heeft het geweten. Hij liep nogal eens te hin- Goed uit de voeten Het werd eensdeels een duel tussen I het intelligente spel van mannen als f) Danielsson, Nuninga, Cruyff en Keizer aan Amsterdamse zijde en Hanegem, Jacobs, Doree en Radovic aan de Delft se kant, en anderzijds een gevecht tus sen de „harde Jongens" als Muller en Vasovic bij Ajax en Joncic bij Xerxes- DHC. Daartussendoor bewoog zich een uiterst ijverige Henk Groot, een tegen vallende Sjaak Swart, maar ook een opvallend goed spelende Kronshorst. Bondscoach Georg Kessler, op de tribu- j ne ijverig speurend naar „mogelijken" heeft zich te goed kunnen doen. Ajax legde menigmaal magnifieke combinaties op de grasmat, maar het 1 schot ontbrak of doelman Treytel toon- de zich ook een van de „mogelijken". Hij stopte een venijnige schuiver van Keizer, zag Danielsson in kansrijke po sitie over schieten en dezelfde speler uit een briljante combinatie tussen Kei zer en Swart te zacht koppen om groot gevaar te kunnen stichten. Intussen had Xerxes-DHC gedemonstreerd dat er in dividueel natuurlijk wel zwakkere plek ken waren maar dat de combinatie als ploeg bijzonder goed uit de voeten kwam. Ook aan die zijde werden fraaie com binaties opgezet en Hanegem deelde zulke klasserijke passes uit, daarbij op vrijwel hetzelfde niveau gesteund door Jacobs sie zich met succes met de „gro ten" aan de overzijde kon meten, dat ook Xerxes-DHC kansen kreeg, waarbij Bals enig fortuin niet kon missen toen de bal bij een kopduel op wonderbaar lijke wijze naast het doel beland de. En Hanegem had Bals tot een save gedwongen met een schot uit zeer moei lijke positie, waaruit de bal precies on der de lat wilde kruipen, en v. d. Heide had na een gulden pass van Jacobs te hoog gericht. Toen kwam dat psychologische mo ment van de strafschop. Betrouwbare Bals werd omhelsd, Bals werd van al le kanten op de schouders geslagen. Ajax wist hoe moeilijk het zou zijn ge worden in dit enerverende duel een achterstand weg te werken. Ajax had al lang beseft dat dit Xerxes-DHC niet zo eenvoudig op de knieën was te krij gen. Grote waarde Dat heeft trainer Michels in de rust dan ook op duidelijke wijze gezegd. Vandaar dat Ajax direct begon met over rompelende aanvallen. De Zweedse aan winst Danielsson werkend als een paard en zo zwervend dat het voor Jon cic, die zich na de rust speciaal met hem ging bemoeien, wel zeer lastig werd hem te blijven schaduwen ging zijn grote waarde bewijzen. Hij schonk Cruyff een kans die teloor ging door dat deze overschoot. Doordat Keizer van het veld was verdwenen, kwam er in de defensie van Ajax wat meer stugheid door het opnemen van Pronk. Ajax wen ste het overwicht in klasse om te zetten in tastbaar resultaat. De „teruggeko men" Nuninga wrong zich naar het doel waar hij hardhandig werd gestuit door Hanegem, die zijn op de grond liggende opponent ook nog met een „hakje" be werkte. Later zou Hanegem zich nog eens even vergeten, helaas een ernsti ge tekortkoming van deze briljante voet baller. De heer Schalks had zich toen echter al volkomen ingesteld op het weg wuiven van overtredingen. Matchwinner Nuninga was kennelijk snel hersteld want hij beëindigde een rush met een schot dat net naas' zoefde. Ondanks het feit, dat Ajax „gemakkelijker" speelde en Xerxes-DHC nauwelijks meer aan opbouwen toekwam, liet de defensie van de combinatie zich niet omverkegelen. Dorjee stond nuchter alles op te vangen, hMAs w il n*a fttetato kMoh* telkens Henk Groot middenheeft zich al omgedraaid, zo zeker is hij van zijn zaak, terwijl doelman Treytel met recht liet nakijken heeft. Dit ie het wel zeer dure doelpunt van Ajax in.beeld. weer in de strijd, Fafié ontnam Swart de kans op een gevaarvolle slalom en Kronshorst paste zich zo bekwaam aan dat er voor Ajax geen doorkomen aan scheen. Tot in de negentiende minuut Daniels son, geheel op links, de bal precies op het hoofd van Cruyff legde, die met een droge knik het leer voor de rechtervoet van Henk Groot plaatste. Een schot en op dat moment was Henk Groot matchwinnaar geworden (01). Xerxes-DHC plofte niet ineen en Ha negem kon nauwelijks worden gestuit Maar Ajax wilde meer, wenste zeker heid. Weer uit een pass van Danielsson schoot Sjaak Swart tegen de lat. De bal stuitte het veld in, Swart raakte tot bloedens toe in het gezicht gewond en op dat moment scoorde Cruyff. De heer Schalks had echter al gefloten en kende enige meters voor het doel een indirec te vrije trap toe, die via een been niet meer dan een hoekschop opleverde. Ajax zag het onmogelijke van ver groten van de voorsprong in en alleen al houdt een compliment in Xerxes-DHC en moest zich zelfs op „bevriezen" gaan toeleggen want de combinatie bleef tot het laatst strijden. "Het was vergeefs, de gelijkmaker kwam niet op het bord maar Xerxes-DHC, hoe wel niet op de hoogte van Ajax spelend en dat was soms heel knap maar toch niet verblindend als totaal had zich een tegenstander van formaat ge toond Ajax was maar wat gelukkig met die kleine zege. Zwaar bewaakte Désar legde basis voor de overwinning Dat de gaten vielen, waarvan de ac tieve en begaafde Holl gebruik kon maken is stellig ook het werk geweest Met het maken van een prachtige hattrick heeft Leo Holl Overmaas gister middag hetzelfde lot laten ondergaan als De Musschen vorige week. Drie uitstekende doelpunten, die wel moesten vallen, toen het met het verstrijken van de tijd in de tweede helft duidelijk was. dat Overmaas eerste aan het afknappen was tengevolge van het hoge tempo, dat ITVS dicteerde. De ver dediging van Overmaas had zich lang staande kupnen houden, men had Désar door het geven van 'n twee man sterke bewaking aardig in bedwang kunnen houden, maar de aanvallers van UVS, goed gesteund door Leget en Koren op het middenveld bleken de langste adem te hebben. En toen vielen de van Gerard Désar. De Leidse aanvals leider, die voortdurend twee man in zijn nabijheid had, liet zich allerminst verdringen naar het tweede plan en bleef het zwaartepunt van de Rotter damse verdediging naar zich toe trek ken. Vanuit zijn moeilijke positie bleef hij bovendien Leo IIoll van goede dieptepassen bedienen. Twee van de drie doelpunten, de Holl gistermiddag maakte, werden dan ook voorbereid door Désar. Het eerste in feite ook, want die ontstond uit een vrije trap, nadat Van der Most hands gemaakt had om Désar van een doelpunt af te houden. SPANNING Hoewel Overmaas en UVS gister middag de nodige sentimenten in hun spel hadden en scheidsrechter Attasio het zich niet kon veroorloven achter de feiten aan te hollen in zijn ijver om te voorkomen nam hij echter wel eens wat vreemde beslissingen is er niettemin voetbal vertoond, dat aan trekkelijk was. Ook in de eerste helft, toen er nog niet gescoord werd. Want hoogtepunten kreeg het talrijke pu bliek bijvoorbeeld in de vorm van spannende periodien en momenten: Koren, die uit een dieptepass van Leget langs keeper Jaspers en 't doel schoot. Een mooie kans kreeg Koren ook na opgeveer een half uur, maar 'n Over maas-verdediger kon het leer nog net van de schoen van de Leidenaar schuiven voor een fataal schot kwam. Aantrekkelijk i voor. de rust was ook het hoge tempo, dat UVS ontwikkelde, al ging dat dikwijls ten koste vaa de nauwkeurgheid in de passes. Tegen de rast vooht Ovennee* onge veer een kwartier fel terug, maar de groenwitten konden het de verdediging van UVS niet bijster moeilijk te ma ken, omdat alles te veel gebasseerd was op de wilde, lange trap naar vo ren en omdat de verdedigers van UVS stuk voor stuk een goede partij speel den. Linksback Plezier bijvoorbeeld had een uitstekende middag en één van de snelste Rotterdamse aanvallers, Noordzij, had hoegenaamd niets in te brengen. Na de rust begon UVS weer in het zelfde tempo en men had al direct Overmaas goed onder druk. In de zesde minuut was Leo Holl heel dicht bij een doelpunt, toen hij uit een dieptepass van Gerard Désar vrij voor Jaspers kwam. Zijn wipballetje ging evenwel net over de lat. Even later had bijna Désar succes, toen hij de bal aan Van der Most ontfutselde. Zijn schot op doel mislukte echter, want in de doel- mond rolde het leer weer tegen de schoen van Van der Most. In de 19e minuut had UVS echter eindelijk succes. Van der Most, één van de schaduwen van Désar. dacht een doorbraak van de Leidenaar alleen maar te kunnen voorkomen door het leer met de hand af te stoppen, zodat Jan Leget een vrije trap kon gaan ne men. Hij bereikte met een laag schot Leo Holl en die trok het leer direct door naar de hoek: 01. Overmaas was nog niet gebroken, want een zwaar offensief volgde. UVS doorstond het glansrijk en doelman Sloos behoefde zelden in actie te komen. De Rotter dammers bleken slechts zichzelf uitge put te hebben, want toen Désar in de 38ste minuut doorbrak kon Leo Holl er alle tijd voor nemen om zch goed voor het doel op te stellen. Koelbloe dig en beheerst lepelde Désar daarop de bal op zijn hoofd en Jaspers greep ten tweede male mis. Overmaas was verloren en van de inzinking, die volg de op het tweede doelpunt maakte UVS twee minuten later gebruik voor een derde treffer. Met een dieptepass kon Désar Holl weer lanceren en het Eerste divisie Saris Willem II Van Meeleren SW (Van onze sportredactie) DEN HAAG Feijenoord en GVAV s(jn, evenals in Rotterdam, weer niet tot scoren gekomen. GVAV heeft zich geenszins tot verdedigen beperkt cn was celfs in de eerste helft iets gevaarlijker door bet tempo hoog te houden. De Deen Pedersen bezorgde de Rotterdamse achterhoede de meeste moeilijkheden. Na een aarzelend begin kregen Kraay en Israël echter was meer vat op bet centrum, waardoor ook Eddy Pieters Graafland minder werk bad op te knappen. Aan vallend viel Feijenoord tegen, vooral omdat Moulifn cn Kindvall niet aan bun persoonlijke dekking konden ontkomen. In de tweede belft had Feijenoord wel iswaar voortdurend een veldoverwlcht, maar de Rotterdammers verzuimden daarbU te schieten. De vele afstandsschoten van Jansen en Boskamp leverden voor de uitblinkende GVAV-doelman Van Leeuwen geen problemen op. Cor Veldhoen was nog het dichtst bi) een doelpunt, toen een ver schot de lat beukte. Roggeveen Verhagen Morsink De Wolff Aleksic Beets S. Tym Temming Holland Sport Vitesse Heracles Haarlem Holland Sport AZ '67 AZ '67 HVC Tweede divisie Bouman Fortuna VI. Krekels Helmond Sport Van Coolen Blotenberg Van Iersel Dijkers Holleman Broecks Limburgia Gooiland Roda JC Baronie Baronie Baronie Wageningen Betaald voetbal Eredivisie GVAV—Feijenoord Door dit puntenverlies van Fefjenoord heeft Ajax voor de eerste maal ln dit seizoen de leiding in de eredivisie ge nomen. Tegenstander Xerxes/DHC kon het huzarenstukje van enkele maanden geleden toen het Feijenoord de eer ste nederlaag toebracht niet her- Opmerkeiyke resultaten waren ln de eredivisiede monsteroverwinningen van FC Twente en PSV, dat wellicht hieruit de kracht kan putten voor een algeheel herstel, de nederlaag tegen Volendam van „Fe|jenoord-en-AJax- bedwinger" DOS en de verrassende zege van ADO ln Maastricht op MW, een wedstrijd die volgens de traditie ln een gelijkspel had moeten eindigen. De strijd om de derde plaats (ofschoon ADO definitief aan de na-competitie mag deelnemen), woedt nog volop. Zo wel Sparta, Go Ahead als ADO won nen. Sparta deed dat via een doelpunt van Nol Heyerman tegen het vrfl fors spelende NEC. Dat het maar bij deze ene magere treffer bleef lag overigens óók aan Heyerman, die een groot aan tal kansen om zeep bracht en veel te solistisch speelde. Go Ahead versloeg met dezelfde cijfers Slttardla, welks be stemming vrijwel verzekerd lijkt: en kele reis eerste divisie. Hattrick Sittardia's broeders-in-degradatiezor- gen roerden zich overigens flink. PSV zorgde voor een regelrechte „broeder moord" door revanche te nemen voor de eerder ln dit seizoen geleden neder laag van 2—0 tegen NAC en verplet terde de Bredanaars met 60. Willy van der Kuylen zorgde voor twee doel punten waarbij NAC-doelman Peter van der Merwe niet geheel vrijuit ging en Pleun Strik nam In de tweede helft ln tien minuten tijd een klassieke hattrick voor zijn rekening. Andere schutters kwamen gisteren uit Twente, waar Dick van Dijk c.s. de doelpunten als rijpe appelen ln de schoot van Bram Appel lieten vallen. Fortuna '54 verloor met niet minder dan 82 en staat er nu wel zeer slecht voor Best© dag Een divisie lager was het voor Holland Sport, dat vrijaf was, toch weer een heel beste dag. De concurrenten ver speelden bijna allen een of twee pun ten: Alkmaar kwam op eigen terrein niet verder dan een gelijkspel tegen Cambuur, Den Bosch verloor zeer ver rassend in Roosendaal van RBC, Klink- wijk verloor helde punten aan HVC en Vitesse werd gedeeltelijk In bedwang gehouden door het In degradatiegevaar verkerende RCH. Alleen Willem II kwam tot een overwinning. IN KORT BESTEK Eredivisie valt 1 037. Glesen 11; 41. Jeurlng 2 12 Jeurlng 1; 47. Van Dljlt 4-13 Van Dijk 5—1; 57 Van Dijk 6—1; 6 Pahlplatz 7—1; 67. Jeurlng S—1; 71. Gles* s—2. Scheidsrechter: Brouwer. Toeschoi GVAVKr (Je noord u—i Scheidsrechter: Van Gemert. Toeschouwers: 17.500. MWADO 1—2 7. Hoenen 1—0; M. DWSTelstar 31 20. Slmokovlc 1—0; 57. Rensenbrlnk 2-0; 63. Geurtsen 3-0; 86 Althof 3—1. Scheidsrechter: Bom. Toe- Ie divisie FC' VVVEindhoven 2—2 Huyber» 10, Verbon 2—0, rust. Van Donk 2—1 en 2—2. Toeschouwer» 3000. WV heeft een verdiende voorsprong door ver- dedigingsfouten in de tweede helft tegen een zwuk spelen Eindhoven ver speeld. Hierdoor kregen de Venlonaars slechts een punt en blijven ln gevaat. VitesseRCH 00 Toeschouwer - 7.500. Een onaantrekkelijke wedstrijd met een stug verdedigend RCH. Gebrek aan schutters bij de Arnhemmers. De VolewiJckersHeracles 00. Toeschouwers 3.500. Een uitermate zwakke wedstrijd van Heracles dat dacht even te komen winnen In Am sterdam. VolewiJckers had vele goede RBCFC Den Bosch 10 Verhagen 10 rust- en eindstand. Toeschouwers 4.500. Een uitstekende prestatie van een goed spelend RBC dat vrij spoedig door Verhagen een voorsprong nam en Den Bosch toen met goed ver dedigen van enige winst afhield. Willem II—SVV 2—1 Van Beveren 01; Timmermans 11, rust, Timmer mans 21. Toeschouwers: 6000. Een aantrekkelijke wedstrijd die door de Tilburgers verdiend werd gewonnen. SVV gaf nochtans goed partij. AZ '67SC Cambuur 00 Toeschou wers: 6000. Alkmaar heeft verzuimd de vele kansen die het heeft gehad tegen de Friezen op de juiste wijze af te ronden. Hierdoor heeft het zich niet kunnen distantiëren van Holland Sport HaarlemBlauw Wit 01 00 rust, Wildbret 01. Toeschouwers: 3500. Een meer spannende dan fraaie wedstrijd die door Blauw Wit uiteindelijk ver diend werd gewonnen daar de zebra's de beste conditie hadden. Elinkwük—HVC 1—2 Witte O—l, Ruitenbeek 02, rust, Teunissen I2. Toeschouwers: 6.500. Een teleurstellend Elinkwijk heeft de aansluiting gemist met de kop. HVC, dat met meer inzet speelde, won verdiend. Velox—DFC 2—3 Klijnjan 0—1, Ver molen 02, De Vries 12, rust, Van Maurik 22. Bouman 23. Toeschou wers 1000. Velox heeft in de beginfaze van de tweede helft door te zenuw- tig en te haastig spel de fraai in gelopen achterstand niet kunnen om buigen ip een voorsprong, waardoor tenslotteT3FC toch wel verdiend won. fc Twente 12 20 3»—50 Eerste divisie FC WV—Eindhoven De VolewUrker»—Her RBC—FC Urn Bosch 2e divisie Hermes DVSHelmond Sport 11 Groenewegen 10, v. d. Putten 11, rust 00. Toeschouwers 600. WageningenZFC 00 Toeschou wers 5000. BaronieEDO 31 Dijkers 10, rust. Dijkers 20, Koek 2—1, A. van Iersel 31. Toeschouwers: 2500. 'olewljckers 27 7 Hollamf Sport 11 23 2fl20 (14) Tweede divisie Er zat weer geen achot in de aanval van Feijenoord. Kindvall wordt met gezamenlijke inspanning van Van VIierden (links), doelman Van Leeuwen en Beuvink ron een gevaarlijke actie afgehouden. HeerenveenZwolse Boys 10 00 rust, Zoetendal 10. Toeschouwers: 2500. Gooiland—NO AD 1—1 00 rust, Uycns 01, Lenz 11. Toeschouwers: 1200. I.imburgiaRoda JC 22 00 rust, Kloosterman 10, Coolen 20, Bloten - berg 21, Langenhuizen 22. Toe schouwers: 5.500. PECHilversum 33 VIietman 01, Wijnands 02, rust, Vuckov 12, Westbroek 1—3, Vuckov 2—3 en 3—3 Toeschouwers 1.500. AGOWVeendam 10 00 rust. Van Straaien 10. Toeschouwers 3000. Fortuna VI.De Graafschap 20 o0 rust, Raksteen - 10, Van Oud- Irausden 20. Toeschouwers: 4000 ExcelsiorSC Drente 21 Kosten 1 —0, Munnen 20, rust, Bosma 21. Toeschouwers 2.500. ■v'rï 1: Gooiland Topscorers Eredivisie Cruyff Kindvall Van Dijk Venneker Hanegem Heyermans Geels v. <L Kuylen H. Groot Swart Brokamp Bosveld Ajax Feijenoord FC Twente NEC Xerxes/DHC Feijenoord PSV Ajax Ajax MW AGOW 28 10 Excelsior 28 SC Drente 28 7 Zwolse Boys 28 5 19 (Tussen haakjes stand vorige week). Bekerwedstrijden

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9