-ïoordzee-helikopter met kamerleden landde gisteren in noordwijk Scheepje met lijk van Britse isser te Katwijk aangespoeld ruim 7 ton nodig voor aanleg zuidelijk deel nieuw kanaal SPOED ZETTEN ACHTER AANLEG NIEUWE SLAGEN VOOR AFTREDENDE KAAG-VOORZITTER VAN H00LWERFF-MEDAILLE IN GOUD syndicaat opgericht y00r regenboog 89 in nederland BETALING ABONNEMENTSGELD 191 DONDERDAG 28 MAART 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 londerden kinderen waren gister- idag naar het Wantveld in Noord- jk gestroomd om de reuze-helikop- van de KLM Noordzee Helikopters zien dalen. Aan boord bevon- i zich o.m. staatssecretaris M. J. de en oud-minister Biesheuvel. I werden opgewacht door burgemees- i Bonnike. Daarna gebruikte het ge lschap de lunch in het Singer-hotel. b de terugreis maakte men nog een landing op de Westeinder Plassen. De KLM heeft twee helikopters aange schaft om het kontakt met de boor eilanden op de Noordzee te kunnen onderhouden. Ieder toestel kan 26 pas sagiers herbergen. Dank zij de aan wezigheid van nacht- en blindvlieg- apparatuur is het ook mogelijk dat de toestellen 's nachts bij minder gunstig weer kunnen opereren. Een dode man aan boord van een kteren op de Zuid-boulevard gestran- e scheepje, blijkt de 64-jarige vis- topman Ernest Thomas uit Harwich zijn, die dinsdagmorgen om zes uur t zijn woonplaats was vertrokken, 'anmorgen heeft de patholoog-ana- oom dr. J. Zeldenrust in het Katwijk- politiebureau sectie op het stoffelijk verschot verricht. Vermoed, wordt, at de Engelsman is overleden^aan een rtverlamming, terwijl hij aan het len was. Het scheepje, dat een lengte heeft ongeveer 25 meter, strandde om wart over vier. Met de trekker van reddingsboot werd er naar toe ge- den. Aan boord vond men de En- elsman, die geen papieren bij zich wiens identiteit dus niet kon aart ugw iasonhetge—uitvjCMFWYP aartuig was nog warm, het roer stond astgezet en in de schroef bleek een tuk draad te zijn geraaakt. Aan dek ag een kleine hoeveelheid gul en hol. Uit het feit, dat het roer was vast gezet, leidde men af, dat de viskoop- man door de dood was overvallen, terwijl hij aan het vissen was. Eerst deden allerlei geruchten de ronde, dat het onwaarschijnlijk leek, dat zo'n vissersscheepje slechts één man aan boord had. Het bleek echter, dat dit wel de gewoonte is. Scheepjes als deze vissen met één of twee man vlak onder de kust van Engeland. Ze keren elke dag voordat het donker wordt huis waarts. De heer Thomas verkocht de vis die hij ving altijd zelf. Dinsdagavond had Radio-Schevenin- gen een bericht opgevangen, waarin sprake was van vermissing van de HH 22 Mollie Lass. Via het Engelse con sulaat trachtte de politie gisteravond achter de identiteit van de dode te komen. Nadat contart met de familie tot stand was gekomen, werd afge sproken, dat vandaag een zoon van dc overleden naar Katwijk zou ko men om de overbrenging van het stoffelijk overschot naar Harwich te regelen. De „Mollie Lass", die vanmorgen bij laag water helemaal droog lag en nogal wat bekijks trok. zal bij vloed naai Scheveningen worden gevaren. Van daar wordt de terugtocht naar Enge land aanvaard. Turfmarkt- en Pamvbrug worden vervangen ttjdige vervanging van o.m. de Turf- marktbrug en de Pauwbrug door nieuwe en bredere vaste bruggen mogelijk zijn. Tweede brughelft De .bouw van een beweegbare brug in de Voorschoterweg (Hooghkamerbrug) verkeert in een vergevorderd stadium. De ene brughelft is, naar men weet, reeds geruime ttjd in gebruik. De mon de aanleg van het zul- tage van de bovenbouw van de andere het nieuwe scheep- brughelft zal echter via het water ge- Het college van b. en w. vragen de .eldse raad een krediet beschikbaar te tellen van 720.400 gulden ten behoeve an de omlegging van de vaarroute. Dit ;rediet bestaat uit een bedrag 820.000,— feiyk gedeelte raartkanaal vanaf de. Vliet tot kort vóór f Vyf Meilaan, vermeerderd met 132.000,als geraamd gemeentelijk iandeel In de kosten van de door de pro- i'incie voor de aanleg van de vaarweg in brengen gronden, doch verminderd net 231.000,als geraamde provln- iale bydrage In de kosten van de gron- n, welke door de gemeente worden In bracht. Inmiddels is door de provincie, na iverleg met de dienst van Gemeente- erken, de aanleg van het eerste ge- ieelte van het nieuwe scheepvaartka- laal, vanaf de Vliet tot kort vóór de ijf Meilaan, ondershands opgedragen an de n.v. J. G. Nelis en Zonen te IJmui- len voor een aanneemsom van 1.160.000,Genoemd bedrag is 12% lager dan is geraamd in de door "ie provincie voor dit werk opgestelde >egrotlng. Tot de werken, welke in uitvoering orden genomen, behoort, behalve het •aven van het evenbedoelde kanaalge- •leelte, het opruimen van aanwezige op vallen - o.a. het voormalige jeugdbui- 'encentrum - begroeiing en oevervoor- *lenlngen c.a. het maken van nieuwe oorzlenlngen, het verrichten van xrond- en baggerwerken en de aanleg een coachpad langs de oostzyde van kanaal. Het thans te maliën kanaal- tedeelte Is ongeveer 1340 meter lang, de breedte op de wateriyn bedraagt onge- eer 34 A 36 meter, terwyi het kanaal een bodemdiepte zal krygeu van onge ler 8.90 meter n.a.p. Door de provincie worden reeds de no dige voorbereidingen getroffen om in aansluiting op de werken met betrek king tot het zuideiyke gedeelte van het kanaal ook het resterende deel tot aan de RQn te doen aanleggen, zodat de ge hele nieuwe vaarweg wellicht nog vóór 1970 voltooid kan zijn. Een spoedige voltooiing van het nieu- 'e scheepvaartkanaal zal een belang rijke bijdrage betekenen voor de oplos- de verkeersproblemen in de binnenstad. Bovendien zal hierdoor een INBRAAK IN KLEUTERSCHOOL In de nacht van dinsdag op wc dag hebben onbekenden ingebroken in de openbare kleuterschool aan de Wil lem de Zwygerlaan, hoek Sumatrastraat. Een busje met een bedrag van f 36, werd ontvreemd, met een enveloppe, waarin fl.OS melkgeld van de kinde ren zat. De inbrekers wisten binnen te dringen via een kapotgeslagen ruit. ZOETERWOUDE Meisje na ongeval uit water gered Gistermiddag omstreeks drie uur is de 16-jarlge Ineke Leune uit Gelders- woude na een ongeval met haar brom fiets in het water geraakt nabij de Geer brug. Zij kwam vanaf de Geerweg en reed in de richting van de Zuidbuurt toen zij juist voorby de brug door onbekende oorzaak (er was op dat moment in het geheel geen verkeer ter plaatse) begon te slingeren en ten val kwam. Mevrouw P. Paauw-van Nierop, die vanuit haar woning zag dat er iets mis ging rende onmiddellijk naar buiten. Zij ontdekte het meisje in half bewusteloze toestand midden in het brede water van de Zuidbuurtsevaart. Zij bedacht zich geen moment, begaf zich direct te wa ter en slaagde er met de hulp van haar man in de drenkelinge op de kant te krtjgen. Het meisje had verwondingen aan het gezicht en de schouders. Na be handeling door dokter W. Kortmann bracht de EHD haar naar een der Leidse ziekenhuizen over. Kustrecreatie in Statenkring K VP ln Ieder geval dan kabinetten in Neder land plegen aan te blijven. De heer Vrou- wenvelder pleitte ook voor een minder gesepareerde planning, want het welzyn is één zaak met vele facetten. Bij het maken van plannen zal men bovendien ook Europees moeten denken. Logeerbelasting De enorme kosten, die gepaard zullen gaan met het treffen van noodzakeiyke voorzieningen op het gebied van de creatie, zo u de heer Vrouwenvelder de bestreden willen zien door het heffen van logeerbelastlng. ,,En dan niet een Valkenburg* kwartje". Hoe beter de oorzlenlngen ln een bepaald gebied hoe L. v. d. Steur bedankt na 23 jaar De gisteravond gehouden jaarvergadering van de Kon. Watersportvereniging „De Kaag" droeg ditmaal wel een zeer byzonder karakter. Enerzijds omdat zjj voor het eerst werd gehouden ln de thans verwarmde grote zaal van de Kaagsociëteit, anderzyds omdat het hier het afscheid betrof van de heer Luc. van der Steur, die meer dan 23 jaar voorzitter van de vereniging Is geweest, waar mee hy tevens de periode van de tweede voorzitter sinds het bijna zestigjarig bestaan van de vereniging afsloot. Het was dus heus geen wonder, dat de op komst der leden groter was dan ooit op een jaarvergadering. Het punt „verkiezing van een voorzitter stond achteraan op de agenda, maar wy plaatsen het gaarne voorop. De heer L. van der Steur lichtte zelf dit agenda punt toe en deelde mee, dat hy zoals reeds was medegedeeld In de ledenver gadering van 22 januari gemeend had zijn taak als voorzitter te moeten beëindigen, omdat hy zich te weinig op de Kagerplassen Iaat zien als gevolg van het feit, dat hy de laatste jaren zyn zellhobby gaarne op het IJsselmeer botviert. Welzijnsgroei bleef achter bij welvaartgroei Er moet spoed gezet worden achter de aanleg van de geplande autoslagen door de duinen naar het strand. Tot deze conclusie kwam men gisteren tydens de vergadering van de Statenkring Lel den van de KVP, nadat de statenleden mevrouw J. J. van Gent-de Kidder uit Vlaardlngen en de heer H. J. A. M. Vrouwenvelder uit Den Haag inleidln- gen hadden gehouden over het ieder Jaar hoger de logeerbelastlng. Vla de logeer- belasting zullen dan ook buitenlanders, die mee profiteren van bepaalde voor zieningen, hun aandeel kannen lev Mevrouw Van Gent sprak lijk over het strandprobleem. Aan het huidige probleem het opeen hopen rond de strandafgangen kan naar haar mening al het een en ander gebeu ren door het leggen van brede, goed schoon te houden planklcrs. De mensen met kinderen zullen er dan minder tegen op zien een eind verder op te gaan zitten. Op de strandgedeelten, die aldus beter bereikbaar gemaakt worden, zal dan wel het comfort moeten toenemen in de vorm van meer eethuisjes en -tentjes. Nederlanders vóór Mevrouw Van Gent kon zich bovendien niet aan de indruk onttrekken, dnt de Nederlander het strand in de topmaan- den steeds meer gaat mijden, omdat hy denkt niet meer aan zijn trekken te kun nen komen. Het verdient daarom wel licht aanbeveling, aldus mevrouw Van Gent. om in navolging van Spanje dc eigen bevolking gedurende een bepaalde periode voorrang te geven by het ma ken van hotel- en pension-reserveringen. Deze suggestie riep bij een groot aantal Behalve autoslagen door de pro vincie zyn elf nieuwe doorbraken ge pland zal er ook het nodige gedaan moeten worden voorzieningen op recrea tief gebied en In de horecasector in liet nabije achterland. Met name ln de Bol lenstreek werden daar goede mogeiyk- heden voor aanwezig geacht. De heer Vrouwenvelder, die in zijn in leiding constateerde, dat de overheid door het treffen van collectieve voorzie ningen in de welzijnssfeer ls achterge bleven by de welvaartsgroei, stelde, dat het hoog tijd is aan planning op langere termijn te doen. Over een langere periode aanwezigen nog al wat verzet op, omdat men er elementen van discriminatie in meende te bespeuren. Mevrouw Van Gent, die met deze suggesties slechts een verbetering van de bestaande mogeiykheden beoogde, be sefte wel. dat er voor de toekomst ver der gaande maatregelen getroffen moe ten worden. In dit verband drong zij aan op spoedige aanleg van meer autoslagen door de duinen ln T-vonn, omdat die het minst kostbaar zyn en het minste het duinlandschap aantasten en voor zieningen ln het achterland. Kansspelen Een van de mogeiykheden om de Ne derlandse kuststrook buiten 't badseizoen aantrekkeiyker te maken is het kans spel. aldus mevrouw Van Gent. Evenals ln België zou dit gepaard kunnen gaan met uitbreiding van het culinair assorti ment. De vergadering van de Statenkring werd ook bygewoond door de gedeputeer de dr. R. Eljslnk. Met het zestigjarig béstgan van de vereniging en het vijftigjarig feest van de Kaagweek in 1970 in het voor uitzicht en „nog moe van de feestvie ringen van resp. vyftig en veertig jaar" meende hij het beter de leiding daarvan in andere handen te geven en dat deed hij met een gerust hart, omdat deze by het dagelijks bestuur, de heren A. D. de Koster hierna gekozen by acclamatie van Altena en ir. Bakker, in goede handen zal zyn. De nieuwe voorzitter, de heer A. D. de Koster bedankte allereerst de leden voor het vertrouwen in hem gesteld en zei daarna dat het misschien meer voor de hand liggend zou zyn geweest een jongere man als voorzitter te kiezen, dan de twee eerste voorzitters, dan zou hy tegen de tachtig zijn bij zijn aftreden. Op den duur, aldus de heer De Koster, zullen we toch een wat jongere voor zitter moeten hebben, want naast het jeugdig élan, dat een voorzitter moet be zitten, staat het concrete feit, dat de vereniging een soort bedryf is geworden, waarin men oog moet hebben voor de ontwikkeling van het wedstrydwezen en de zeiljeugd, maar ook voor de zakeiyke dingen van het bedryf w.o. kampeerver- ordeningen en gemeenteplannen. LEVENSLOOP Spr. ging hierna in op de levensloop van de heer v. d. Steur en herinnerde eraan, dat hy op 27 september 1908 te Haarlem werd geboren en in 1922 in een 12 voetsjol zijn eerste wedstryd op De Kaag zeilde. In 1926 werd hy lid, in '28 had hij zijn eerste Regenboog (24) en werd in 1931 tot commissaris in het be stuur gekozen. In 1935 trad hy periodiek naar het jaar daarna werd hy op nieuw gekozen. Na de oorlog in 1945 werd hy benoemd tot voorzitter als op volger van de heer J. C. van Hoolwerff, die vanaf de oprichting deze functie had vervuld. In 1957 was hij 25 jaar be stuurslid en 12 jaar voorzitter, in 1960, bij het 50-jarig bestaan der vereniging, werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau en kon hy, in gesel schap van H.M. de Koningin op het jacht „Piet Hein" het admiraalzeilen op de Kagerplassen gadeslaan. Nu, in 1968, bij zijn aftreden als voorzitter is hy dus 36 jaar bestuurslid en 23 jaar voorzitter geweest. De heer De Koster bezegelde deze woorden met de aanbieding van de Van Hoolwerff-medaille in goud en omdat de afgetreden voorzitter niet mag terug vallen op een gewoon bestuursvlaggetje het erelidmaatschap van de vereni ging, terwyi zijn vrouw bloemen kreeg aangeboden. Het afscheid van de heer Van der Steur zal op een later te bepalen datum nog op officiële wyze plaats hebben. Hierna sprak de heer J. C. van de Velden als voorzitter van de Regenboog club zyn grote dank aan de heer v. d. Steur uit voor al hetgeen de Kaag en de heer v. d. Steur voor de instandhouding van de Regenbogen die hun bakermat op de Kagerplassen vonden heeft ge daan. „We hadden geen betere voorzitter dan Van Hoolwerff", aldus de heer v. d. Velden, „maar gij waart een waardig opvolger". Bloemen voor mevr. v. d. Steur, een fraai Delfts Blauw met „Skütsje" van de Friese herdenking van het Regen boogjubileum bekrachtigden deze woor- In een uitvoerig dankwoord ging de heer v. d. Steur hierna een en ander op diepen uit zyn herinneringen, noemde •erschillende hoogtepunten uit zyn voor zitterschap, maar toonde zich nog het meest Ingenomen met de Van Hoolwerff- medaille, omdat de heer Van Hoolwerff zyn leermeester en persooniyke vriend geworden, waaraan hy nog steeds met grote eerbied terugdenkt. Ook het I stukje grond tussen Kever en Balgery, prettig contact met dc bestuursleden in j waarvan tezamen met het naastliggend al die jaren noemde hy een grote factor, perceel door de provincie een stuk wa- die het hem mogclyk maakte zyn func- i tersportrecreatlegebled zal worden ge- tie te blyven vervullen. maakt. COOPS-WISSELBEKER Wat de rest van de agenda betreft willen we ditmaal heel kort zyn. De jaar- ïykse Coops-wlsselbeker werd verleend aan de Rijkspolitie te water van de post Warmond, voor de wijze waarop deze groep de vereniging altyd zeer ter wille is geweest met het toezicht houden bij de door de vereniging georganiseerde wedstrijden, terwyi zij vele malen de behulpzame hand heeft geboden aan wa tersporters, die door harde wind of an dere omstandigheden in moeilijkheden waren geraakt. Namens de rijkspolitie dankte postcommandant Lödel in harte lijke woorden voor deze onderscheiding. Hij voegde daaraan toe te moeten con stateren, dat de sportiviteit en de be hulpzaamheid van de watersporters on derling niet van hetzelfde gehalte is als vroeger, doch hy hoopte, dat ieder ertoe zou bydragen hierin verbetering te bren- gen. In het jaarverslag van de secretaris, de heer A. van Altena. dat zeer uitvoerig de vele aktivltelten van het afgelopen jaar belichtte, werd o.m. medegedeeld, dat 166 leden in het afgelopen jaar af vielen door overiyden of bedanken, doch dat 165 nieuwe leden werden ingeschre ven. Het ledental bedroeg per 31 dec. 1895. Het financieel overzicht, uitgebracht door de heer lr. G. A. Bakker, gaf een positief saldo aan van 14.878,54. De jachthaven had een verlies van 2000, mede ten gevolge van de stygende uit gaven voor lonen en sociale verzekerin gen. Niettemin is het bestuur in overleg voor een oudedagsvoorziening, hetgeen op de begroting een nadelig bedrag van 16.000 laat zien. Van het vercnlginga- exploltatlesaldo zal gereserveerd worden voor de feestviering van het zestigjarig, bestaan der vereniging en het vyftig- Jarlg bestaan van de Kaagweek. De aftredende bestuursleden lr. J. van den Hoek en Ir. G. A. Bakker werden herkozen, ln de plaats van de niet her kiesbare W. Toetenel werd de heer \V. Dwars ln het bestuur opgenomen, terwijl dit werd gecompleteerd door de benoe ming van de heren H. C. Blok en J. L. J. Gaillard. Aan 17 leden werd vervolgens het In signe voor het 25-jarig lidmaatschap uit gereikt, terwyi het bestuur werd ge machtigd over te gaan tot verkoop van het destyds door de vereniging gekochte EXAMENS LEIDSE UNIVERSITEIT Aan de Ryksunlversiteit te Lelden zyn geslaagd: voor het kand. ex. II Genees kunde mej. I. v. d. Star, Slikkerveer. L. H. Buford, Lelden, Ch. F. A. Mllders, Leiden, M. E. P. Rutges, Voorburg. A. V. M. C. L. Schulte, Maastricht. F. J. Walther, Den Haag; doet. ex. II Genees kunde R. G. C. M. v. d. Rynt, Eind hoven; semlartsex. mej. H. G. Klem, Schiebroek. mevr. M. N. Wolff-Mooy. Lelden, mevr. A. M. Tekenbroek-Rey- seger, Wassenaar. A. C. Bartels. Den Haag. J. E. Wennberg, Noorwegen; arts examen mej. E. J. M. de Wilde, Noord- wyk. W. V. M. Perquln, Leldschendam. Kerkeiyk examen H. G. A. J. van Dyk, Almelo; kand. ex. F W en N E. P. Ban- net, Leldschendam, F. Gorlee, Den Haag. C. A. de Ruiter, Lelden; G W en N C. Kuiper, Oegstgeest, J. T. Buma, Lelden; H W en N G. L. E. van Meerbeke, Lel den; K W en N J. Schaefer, Rotterdam; K' W en N mej. M. J. Blankwater. Lel den. mej. Ch. Matthyse, Lelden. Doet. ex. Scheikunde C. J. P. Hoogervorst. Lel den. K. G Verhoeven, Leiden. P. C. Mo lenaar, Lelden. J. M. van Holst, Schoon hoven. K. A. zyistra. Wassenaar; Doet. ex. Biologie J. B. van Biezen, Lelden. Holland-Frieslandspannend Beestenmarkt en omgeving Turfniarkthrug. Deze brug en de Pauwbrug worden genoemd in het raadsstuk betreffende de omlegging van de vaarroute. Als het nieuwe scheepvaart kanaal voltooid is kunnen belde bruggen die thans nog bydragen in de verkeersproblemen worden vervangen door grotere en vaste bruggen. Luchtfoto Communicatie Centrum Zoe termeer) ln Nederland is een syndicaat op gericht voor een Regenboog-zeiljacht. Dit syndicaat heeft tot doel de Regen boog meer in wedstrijden deel te laten nemen. In Holland is het de meest populaire klasse. Na het jubileum vorige zomer, toen de Regenboogvloot 50 jaar bestond, is de belangstelling voor dit fraaie Jacht enorm toegeno men, De vloten zijn aanzienlijk ver sterkt Friesland heeft vijf wedstrijd-Re genbogen erbij gekregen. In de werf van Pot ma te Sneek is in opdracht van de heer Van der Ven uit Deven ter een nieuwe Regenboog gebouwd, de eerste na de oorlog. Momenteel is een tweede Regenboog in aanbouw by de werf Bakker Mobach te Leiden. Deze Ls voor rekening van de heer Kraneveld uit Reeuwijk. De leden van het syndicaat zijn: L. de Wit (uit Heiloo), N.V. Molenaar en Zn. (Grouw), Diligentia van 1890 - De Noord- en Zuidhollandse Lloyd (Amsterdam), Tesselaars Handelmij. N.V. IJsselmondePieter Schoen N.V. (Zaandam), Fa. D. van der Neut (Alphen a/d Rijn) en jachtwerf G. van Wijk Zoon te Woubrugge. Aangekocht door het syndicaat is de Regenboog 89. een mooi blank gelakt jacht, één van de laatst gebouwde Regenbogen. Het jacht is gebouwd door G. de Vries Lentsch. In Neder land kende men de laatste tijd geen syndicaten op het gebied van de zeil- sport. Wel in Amerika (voor de Ame rica Cup Games). Vroeger waren er wel enkele syndicaten in Holland. De bedoeling is dat de Regenboog die door het syndicaat wordt gesteund deze zomer reeds aan vele wedstrijden zal deelnemen. De vloot van Regenbogen is ook in Holland de laatste tijd aanzienlijk ver sterkt Dc voorzitter van de Hollandse Regenboogliefhebbersvereniging, Hans van der Vele, heeft Regenboog 80 aan gekocht. De heer J. Metselaar uit Woubrugge heeft nummer 59 gekocht. Men verwacht veel spanning tijdens de komende wedstrijden tussen Hol land en Friesland 'gedurende de Kaag week en de Sneekweek. De kansen voor de Friezen zijn voor deze zomer aanzienlijk gestegen, aangezien Ulrik Jager uit Lemmer (de bekende Flying Dutchman-zeiler, die o.a. reserve was voor de Olympische Spelen) mee gaat doen in deze klasse. Voor belangstel lenden valt er dez.e zomer volop te genieten aan de Kaag en in Sneek. Abonnees die het abonnementsgeld voor het 2e kwartaal 1968 gireren, ver zoeken wy dit vóór 30 maart a.n. te doen, waardoor aanbieding van een kwitantie wordt voorkomen. De abonnees die per kwitantie aan de agent betalen, maken wy er op attent dat het abonnementsgeld by vooruitbetaling moet worden voldaan. Wy ver zoeken U dan ook beleefd de kwitantie zo mogeiyk by de eerste aanbieding te willen voldoen. De abonnementsprijs bedraagt: per niaand 4,45 excl. Incassokosten per kwartaal f 18,35 excl. Incassokosten per kwartaal per post 16,20 excl. incassokosten ABONN.-AFDELING LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3