BIJOU „HOEPEL OP AARDEN' •an in vrede rusten Tuinman schuld van autobotsing Frankrijk kan dollar niet doen devalueren Apartheid in Zuid-Afrika uitgebreid Volgende week energiedebat Echtpaar in Malmoe van spionage beticht Veroordeelden moeten schade terugbetalen Pall Mall Export Westmoreland op ontzet Khe broedt Sanh l)ENSDAG 27 MAART 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA K ze correspondent Lucas KleijnI IJS Er vu eens een ezel een echte op vier die Bijou heette. Een mooie naam voor een •zei. Lang heeft Bijou op dit ondermaanse niet (etippeld, want op een kwade dag liep hü zijn e uit en kwam op de grote verkeersweg Parijs ges terecht, waar de ene vrachtwagen nog harder r*bij suist dan de andere. BUou had geen weg- ring en wat gebeurde er dus? Een vrachtrijder de weg oversteken, wilde uitwijken, maar et volle vaart tegen een tegenliggende itwagen. En toen was Bijou er geweest, want de twee vrachtwagens werd hij platgedrukt iaar bleef het niet bij. De twee chauffeurs en ernstig gewond en de totale schade aan de uigen werd geraamd op 500.000 francs, wat geen igheid is. En dat allemaal door de schuld van i, want dat stond als een paal boven water. Al- s: zo leek het erop. Bijou had uit moeten kijken iet zomaar de weg mogen oversteken. Maar op die dood was, viel niets meer te verhalen. En werd de eigenaar aangesproken. Die ontkende t 'huid niet, maar haalde dc schouders op en zei t lij door de verzekering gedekt was. zijn verzekeringsmaatschappijen heel slimme s, Alle voordelen van de polis drukken zij met van letters af, maar de uitzonderingen pre- m zij met zulke piepkleine lettertjes, dat ld ze leest of begrijpt. De advocaten van de ARGELOOS OP SNELWEG verzekeringsmaatschappij zeiden: „Bijou valt niet onder de verzekering. Want in de polis staat een clausule, dat de dieren die schade kunnen veroor zaken alleen zijn de beesten van het erf en gezadelde paarden. Bijou behoort niet tot deze categorie; de eigenaar is dus niet gedekt en wij betalen geen cen time uit." Ondertussen maalden de molens van de justitie rustig door. De aanrijdende vrachtwagen van Parijs deed de eigenaar van Bijou een proces aan op grond van een wetsartikel, dat iedereen verantwoordelijk is voor een dier onder zijn hoede. „Bijou was hele maal niet onder mijn hoede", zei de eigenaar „Mijn tuinman had het hek van de stal niet goed gesloten, Bijou liep weg. Tijdens de botsing was hij niet onder mijn hoede en dus ben ik juridisch niet aanspra kelijk." Daar was de rechtbank van Parijs het niet mee eens en de eigenaar werd veroordeeld tot bet betalen van alle schade. Zo gebeurde het In Parijs. Maar inmiddels had de aangereden vrachtwagen van Bourges de aanrijdende vrachtwagen van Parijs een proces aangedaan. Want dat hij was aangereden was niet zijn schuld. De rechtbank van Bourges was van oordeel, dat niet de eigenaar van Bijou, maar de verzekeringsmaatschap pij moest betalen en schaarde zich achter de advo caat, die er de volgende redenering op na hield: inderdaad valt Bijou niet onder de in de polis op gesomde dieren, maar wel is de eigenaar van Bijou gedekt voor nalatigheid van zijn werknemers. Bijou is de stal uitgekomen, omdat de deur niet behoorlijk gesloten was en daarvoor is de tuinman aansprake lijk Had de tuinman het hem opgedragen werk niet verwaarloosd, dan zou Bijou nu nog in leven zijn en op de weg was niets gebeurd. Derhalve is niet Bijou maar de tuinman aansprakelijk en bijgevolg moet de verzekeringsmaatschappij betalen die de eigenaar voor nalatigheid van zijn personeel gedekt heeft. In hoogste instantie is de uitspraak van Bourges bevestigd. Bijou kan dus rusten in vrede. (ADVERTENTIE) MIN. WITTEVEEN IN KAMER Andere landen moeten afspraak nakomen AAPSTAD (Reuter) De Zutdafri- nse regering heeft dinsdag drie wets- verpen bij het parlement ingediend, ten doel hebben de politieke apart- I te vervolmaken. Als de wetsontwer- wet zijn geworden zal de politieke :iding tussen blank en niet-blank zo- ig zijn. dat de ene groep zich niet inlaten met dc politieke zaken van andere. Voorts zal de groep van de s icngdbloedigen niet meer in 't parie nt vertegenwoordigd zijn. drie wetsontwerpen zijn dinsdag in te lezing gegaan. Het eerste voorziet 10 jitbreiding van de bestaande verte- lu woordigende raad van de groep van van gemengd bloed, die 40 ge- i 20 benoemde ledên telt. Deze ebreide raad. die ook meer gezag en mtwoordelijkheid krijgt, zal in feite parlement van de groep van de ge- ngdbloedigen worden. Iet tweede wetsontwerp beoogt ophef- van de vertegenwoordiging vanc iengdbloedigen in de Kamer va ksvertegenwoordigers van Zuid-Afr a het verstrijken van de termijn het bestaan van het huidige parle- «%it in 1971. Onder de huidige ben de gekleurden het recht ike vertegenwoordigers in het par te kiezen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Witteveen (Financiën) meent, dat Frankrijk de devaluatie van de dollar niet kan af dwingen. Alle andersluidende filosofieën ten spijt is hü in dit opzicht niet pessi mistisch. Nodig is echter wel. dat de andere landen en hun centrale banken de afspraken nakomen, die onlangs door de presidenten van zeven nationale ban ken zijn gemaakt, met name over de introductie van twee goudmarkten n vrije en een officiële. Dit afdwingen is te meer onwaar schijnlijk, aldus de bewindsman, omdat Frankrijk geen overschot op de beta lingsbalans heeft en elders dus geen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgende Week woens dag zal de Tweede Kamer een debat wijden aan het kernenergiebeleid, met name aan het geschil tussen minister De Block (Economische Zaken) en het Kamerlid De Goede (D '66). De heer De Goede heeft de minister ervan beschuldigd, de Nederlandse be langen onvoldoende te hebben behartigd door op Europees niveau het Neder landse plan tot vervaardiging van goed kope splijtstof het zogenaamde ultra centrifugeproject van prof. Kistemaker niet ter sprake te brengen. Dc mi nister zou het inbrengen van het Neder landse plan achterwege hebben gelaten omdat het plan nog niet rijp genoeg zou zijn. In het debat zal de vraag aan de or de komen in hoeverre Nederland zich door afspraken met de Verenigde Sta ten heeft gebonden om het Nederlandse project voor de vervaardiging van splijtstof geheim te houden. Verder zal ook aandacht worden besteed aan de vraag of van Amerikaanse zijde de bouw van een kernreactor, die in samenwer king tussen Nederland, België en Duitsland tot stand zou komen, wordt tegengewerkt. goud kan opeisen, daarom kan Frank rijk ook de afspraak van de centrale banken ook niet op zijn eentje teniet doen. Dr. Witteveen, sprekende tijdens een gedachtenwisseling in de Tweede Kamer over een ontwikkeling op de goudmarkt, achtte het van principieel belang, dat de deelnemende centrale banken zich gullen onthouden van goud verkopen en ook geen goud meer zullen aankopen op de vrije markt. Aangezien het verbruik van goud voor industriële en andere comerciële doeleinden on geveer de helft uitmaakt van de totale produktie, kan weer een rustige prijs ontwikkeling ontstaan. De bewindsman durfde niet beweren, dat de scheiding tussen vrije en officiële goudmarkt volkomen waterdicht is, want het is ver leidelijk om goud van de reserves af te stoten tegen een hogere dan de officiële koers. Maar er zijn zekere beschermen de maatregelen getroffen en een klein lek is volgens de bewindsman niet zo verschrikkelijk, omdat de goudvoorraden aanzienlijk zijn. Hij deelde voorts mee, dat de Neder landse Bank, om de afspraken van de goudpool na te komen, sedert november drie maal goud tot een totaal bedrag var 195 miljoen gulden heeft moeten over maken. Daarvoor werden dollars terug ontvangen, zodat de totale Nederlands reservepositie niet achteruitging. Wel liswaar werd in de Kamer gestolde dat er wel een feitelijk verlies is geleden, dat 't afgedragen goud bij vrije verkoop meer zou hebben opgebracht, maa minister vond dit toch geen wezenlijk offer omdat er nu eenmaal een officiële monetaire goudkoers is vastgesteld. Dr Witteveen voelde er ook niet voor de boekwaarde van het goud van de Neder landse Bank te verhogen op grond de „vrije" koers omdat de bank alleen met de officiële koers te maken heeft Bovendien kan die vrij koers zeer wel dalen. De minister verwachtte zelfs 'n daling „in de naaste of verdere toe komst". A. Ekker ambassade raad in Mexico (Van verslagger DEN HAAG De oud-hoofdredacteur van de redactioneel ontbonden Regiona le Dagbladpers, de heer A. Ekker, zal worden benoemd tot ambassaderaad voor pers- en culturele zaken te Mexico. Deze post is vooral belangrijk nu deze zomer de Olympische Spelen in Mexico gehouden gaan worden. De tegenwoordi ge ambassaderaad, mr. S. D. Emanuels, wordt ambassadeur in Port of Spain. Bandiet gepakt op Sardinië CAGLIARI (Reuter-AFP) De 25- jarige Graziano Mesina. die beschouwd wordt als een van de gevaarlijkste bandieten van Sardinië is door de poli tie gearresteerd. De bendeleider, bij verstek al veroor deeld tot 42 jaar gevangenisstraf wegens moord, gewapende overvallen, ontvoe ringen en pogingen tot ontvoering, werd gegrepen op een verlaten weg in de ber gen van Midden-Sardinië, een toevluchts oord voor rovers en andere misdadigers. Op zijn hoofd stond een prijs van 57.000 gulden. Met hem werden twee van zijn handlangers aangehoduen. In de auto van Mesina vond de politie machinepis tolen en granaten. (Van onze correspondent) ELDROP-NIJ VERDAL Ad van uit Geldrop. 29 jaar. inkoper bij fabriek van landbouwmachines, 'j il de Tweede Kamer ont-Aarden. Hij het namelijk niet mee eens, dat voormalige KVP-volksvertegen- oordiger zijn plaats in de Kamer ijft bezetten sinds hij uit die partij getreden. Ad van Bree is (en zoals middels bleek velen met hem) van 1 lening, dat Aarden c.s. de morele 1 icht hebben het parlement te veria- hun plaatsen ter beschikking te •feilen aan de KVP. Vandaar de ac- hoepel op Aarden". Ad van Bree r de initiatiefnemer van. oe wil hij dat doen? „Primair willen •ij er is intussen een klein comité evormd bewerkstelligen, dat Aar- en, mej. Van Kessel en Jansen hun ïtels alsnog opgeven. Verder zijn wij fan plan erop aan te dringen, dat een irgelijke gang van zaken in de toe- omst niet weer mogelijk zal zijn", •rtikelen in dagbladen en radio-uit- endingen deden vele reageren op de proep van d« heer Van Bree om de radicale voorman een briefkaart te sturen met de korte, maar niets ver bloemende tekst: „Hoepel op Aar den" Dat gebeurde. De post kwam overigens ook met stapels tegelijk op het adres van de heer Van Bree, Munt 10 in Geldrop. Ad van Bree graait in zijn diplomatenkoffertje en leest voor: „Als niet katholiek steun ik u en deze actie". „Het is Aarden niet om het fatsoen, maar om de poen te doen". „Zelf ben ik AR, ben wel voor christe lijke politiek en dus vooral voor chris telijk gedrag in die politiek. Dat u doodleuk blijft zitten op een KVP- plaats is meer dan schandalig. U had moeten wachten tot de nieuwe verkie zingen Nu maakt u grof misbruik van alle democratische wetten. Ik hoop, dat u zich alsnog terugtrekt". ,Dat hoop ik ook", zegt de heer Van Bree. „maar ik ben bang, dat hij het niet doet". Ad van Bree maakte wat los bij vele kiezers. Het hoogtepunt in zijn prille plan vormde het weekeinde van 2 en 3 maart. Telefonisch betuigden toen toen honderden adheeie aan het stand- Doodstraf geëist tegen Egyptische ex-ministers CAIRO (AFP) Dc procureur- generaal van het revolutionair tribunaal in Cairo heeft de doodstraf geëist tegen -minister van Oorlog. Sjam Bad en Binnenlandse Zaken, Abhas Radwan, wegens hun rol in de mislukte staatsgreep van hoge officieren in augus tus vorig jaar. Volgens de procureur-generaal is Bad- raan niet alleen hoofdverantwoordelijk voor de Egyptische nederlaag in de ju- ni-oorlog, maar heeft hij van zijn nau we contacten met de gewezen vice-pre sident en opperbevelhebber van de strijdkrachten maarschalk Amer gebruik gemaakt om de werkelijke opperbevel hebber van het leger te worden en zich bevoegdheden toe te eigenen om „een staat in de staat" op te richten. MALMOE (AP) Een communisti sche spionagebende die naar men ge looft militaire geheimen van dc NAVO doorgaf uit West- naar Oost-Duitsland via Scandinavië, is in Malmoe door de Zweedse veiligheidspolitie ontdekt. De bende had als basis Malmoe en de politie zegt, dat een plaatselijk echt paar regelmatig pakjes naar Oost-Ber- lijn stuurde en dat deze mogelijk gege vens over NAVO-bases in West-Duitsland bevatten. Oostduitse agenten in West-Duitsland stuurden geheime gegevens, soms per koerier, naar Malmoe voor doorzending naar Oost-Duitsland. Dit geschiedde in onschuldig uitziende pakjes. Het echtpaar dat sedert 19 maart ge vangen zit, ontving instructies in Oost- Duitsland. Het echtpaar achter in de dertig, woon de hier 17 jaar. De man werkte als lei dekker. Zij werden gearresteerd in ver band met de arrestatie in Kopenhagen van een Oostduitse monteur E. Holm Haase, die van spionage beschuldigd FRAUDE POSTWISSELS AMSTERDAM (ANP De civiele kamer van de Amsterdamse rechtbank heeft zes jongemannen, redacteuren van het literaire tijdschrift „Tegen stroom", die in het tijdvak oktober 1963- januari 1964 533 postwisselformulicren valselijk hadden ingevuld en daarop to taal 98.605 gulden hadden geïnd, veroor deeld tezamen dit bedrag als schadever goeding terug te betalen aan de PTT. Het bedrag wordt vermeerderd met vijf procent rente per jaar plus 1600 gulden aan kosten. Een van de veroordeelden schreef over zijn oplichtingspraktijken een boekje „De vervalsers", dat een li terair verslag wil zijn van de malversa- Itderêen kan een lange sigaret maken. Maar daar gaat het niet om. En de echte selectieve roker weet dat Die aarzelt niet en vraagt meteen om King Size Pall Mall Export. Want mkt of zonder filter. King Size Pall Mall Export is het echte TO waarmerk van veel meer kwaliteit! 20 Pall Mall Export f.1.50 GERUCHTEN IN SAIGON SAIC.ON (DP A-AFP-Reuter) In het noorden van Zuid-Virtnam, daar waar nu reeds enkele maanden meer dan 6000 mariniers worden belegerd In de basis Khe Sanh, broeit iets, zo menen militaire waarnemers. Men vraagt zich af of generaal Westermoreland van plan is in de naaste toekomst een tegenoffen sief in te zetten om de omsingeling te doorbreken en zijn mannen daar weg te zeggen dat de tekenen erop wijzen dat in het noorden „een grote slag" op komst is: een materiaal concentratie op de luchtmachtsteunpun ten, de vliegdekschepen en in Saigon. Generaal Westermoreland heeft bijna tweederde van zijn totale vloot bommen werpers tegen de aan Noord-Vietnam en Laos grenzende provincies ingezet. Rond Khe Sanh worden dagelijks 500 ton bom men en napalm uitgeworpen door de luchtreuzen, de B-52's, en de jacht bommenwerpers. De gehele vloot B-52 toestellen is geconcentreerd op 't gebied en van de 496 jachtbommenwerpers die zondag in de grensprovincies operaties Wrak gevonden. Diepzeeduikers hebben het wrak gevonden van het Ne derlandse schip „Zeewijck", dat in 1727 bij de Abrolhoseilanden Is gezonken. Een Nederlandse groep onderzoekers onder zoekt het wrak en heeft al verschillende munten en glazen en koperen voorwer- ultvoerden, wierpen er 303 hun last af bij Khe Sanh Men acht het uitgesloten dat de aan vallen zo zijn verhevigd om een offen- van de Noordvietnamese belegeraars af te slaan. Een ernstige poging om de basis onder de voet te lopen is door de belegeraars nog niet gedaan en zij be perken zich dan ook in hoofdzaak tot be schieting met raketten en artillerie. De militaire waarnemers verwachten dat het Amerikaanse opperbevel zal trachten 't weggedeelte tussen de ba sis Khe Sanh en 't grote artilleriekamp Camp Caroll open te leggen om de be legerde troepen uit de basis te halen Eenvoudig zal dat zeker niet zijn, want de Noordvietnamezen hebben alle brug gen opgeblazen en zich aan beide zijden in de weg ingegraven. De operatie zou betekenen, dat Khe Sanh wordt opgegeven. Militair gezien Khe Sahn nog van weinig betekenis zijn omdat de basis sinds de omsingeling en de inneming door de tegenstander Lang Vei aan verkeersweg 9 naar I>aos zijn belang voor de afgrendeling van de infiltratie heeft verloren. Het Amerikaan se opperbevel zou bovendien menen dat de 6000 beter gebruikt kunnen worden d: het niet zeker is of generaal Giap (de Noordvietnamese minister van Defensie en overwinnaar van Dien Bien Phoe) de basis wel wil over meesteren. De z- bombardementen moeten haast we! meent men, hun zware tol onder de be legeraars hebben geëist en nu na moesson het weer beter wordt, kunm! de Amerikanen hun luchtaanvallen nog GELEEN WAT SOEPELER OOR ZIEKEN GELEEN In de Geleense gemeente raad is opnieuw langdurig gediscussieerd iver de veel omstreden en veel becrltl- teerde msatregel. die de rsad geno- nen had tegen lijders aan t.b.c. en an dere door B. en W aan te wljsen slokten. Aanleiding was 't feit, dat Ged. Staten Limburg dit raadsbesluit thans aan de kroon ter vernietiging hebben voorge dragen. Onder meer was de B. en W. gegeven bevoegdheid tot het aanwijzen van ziekte volgens GS. in strijd met de wet. Met de mededeling, dat zij gevoelig waren de zienswijze van G.S. waren dooi 1 W. te Geleen te elfder ure bij dr raad gekomen met én voorstel om deze bevoegdheid uit het raadsbesluit te schrappen. Dit betekent, dat de gevraag de maatregel dan enkel nog van toepas sing zouden zijn op t.b.c.-gevallen. Na levendig debat werd het voorstel van >n W goedgekeurd. Een voorstel van de fractievoorzitter van de KVP om het gehele voorstel in te trekken werd ver worpen. H. Reinoud dir.-gen. PTT DEN HAAG (ANP) Bij KB. is be noemd tot directeur-generaal der PTT de heer H. Reinoud, momenteel hoofd directeur van de hoofdafdeling finan ciële en economische zaken van de PTT De heer Reinoud volgt dr ir G. H. Bast op. die per 1 april zal aftreden als direc teur-generaal der PTT wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef- voor. Wij vragen: „Klinkt dat hoepel op Aarden niet te hard?" „Het is een kreet, die aanspreekt. Het zegt veel. En naar mijn mening is de ze slogan niet onfatsoenlijk. Wat moest ik anders bedenken? Misschien zoiets in de trant van: „Verlaat de Kamer, Aarden?" ONTSTEMD punt van de Geldroppenaar. Het pro test kreeg allengs een hechtere basis en mondt deze week uit in de vorming van een officieel comité, dat aan het Nederlandse volk wordt gepresenteerd. Het wachten is op definitieve toezeg gingen van enige personen, die eerst nog even wilden wikken en wegen, al vorens zitting te nemen in de hoepel op Aardenbeweging. Intussen bereidt Van Bree de aeken Van Bree is voornamelijk over het feit. dat Aarden en zijn aan hang misbruik maakten van het in hen geatelde vertrouwen, toen zU voor de KVP politiek gingen bedrijven. Zij on derwierpen zich aldus Van Bree aan 't partüreglement en 't program ma. Zij hielden zich er niet aan. Staats rechtelijk is aan deze manier van optre den niets te doen. partij-juridisch daar entegen wellicht wel. Persoonlijk heli ik geen enkel bezwaar tegen dc partij van de Radicalen, maar ik vind de wtJ- ze, waarop zij zich in de Kamer wurm den. ronduit afkeuringswaardig. Ata zij zo graag vernieuwingen willen, laten zij dan normaal aan de verkiezingen STROOM VAN REACTIES VOOR ONTAARDEN TWEEDE KAMER Aarden kreeg indertijd maar 542 voor keurstemmen. Hij kwam bovendien met dc hakken over de «loot in de Ka mer. Hij stond op de onderste plaats bij hen, die voor de KVP het volk ver tegenwoordigen. Ik vind het jammer, dat er geen regeling is die een dergelij ke gang van zaken ul> die bij Aarden kart vermijden. De grondwet garan deert iedereen vrij mandaat. Dat is volgens mij zo onjuist". Gaat Van Bree stappen ondernemen om ta proberen hierin veranderingen aan te brengen? „Wij zullen een brief sturen aan de voorzitter (red.: Cals) van dc commis sie voor herziening van de grondwet en hem de aandacht op de kwestie vra gen". Is dit een incidentele actie of blijft het nog te vormen comité bijeen? Van Bree: „Dit is een zaak, die blijft voortduren. Ontdekken wij meer mis standen in de politiek, dan gaan wij meteen weer tot actie over". Denkt hij vanuit Geldrop voldoende uitzicht over de politieke gebeurtenis sen in Nederland te hebben om als het nodig is tot de aanval over te gaan? „Wij krijgen voldoende medewerking van een paar Tweede-Kamerleden en de parlementaire redacties van enige landelijke dagbladen om volledig geïn formeerd te blijven". Wat denkt Van Bree over dc partij Ra dicalen?" „Deze heeft zeker bestaansrecht en draagt ongetwijfeld bij tot versnel ling van de partijvernieuwing. Bij de volgende verkiezingen halen zij zonder meer zetel*. Daarvan ben ik overtuigd. Dat zal dan volgens mij achter niet ten koste van de KVP gaan. maar van D'66 en de Boerenpartij. Ontevreden ex-KVP-ers kunnen dan Immers bij dc Radicalen terecht". VRIJE LIJST Ad van Bree Is geen lid van de KVP. In de gemeenteraad van Geldrop zit bi) voor de vrije katholieke lijst. „Deze was in feite al een grondlegging voor een radicale houding. WIJ waren hel toen al niet eens met hel program van de KVP. Op dit moment kan Ik mi) l meest verenigen met de standpunten van de VVD. Maar ik ben een voor stander van een CDU, zoals een De Quag en de groep van Achttien die zien. Daarin zou ik mij, geloof Ik, hel beste thuisvoelen. Denkt hij steun te krijgen van politici De fractie van de VVD benaderde d»- heer Van Bree al en wees hem erop dat Toxopeus op 29 februari zich in de Kamer ernstig verzette tegen het niet opstappen van de drie radicalen. „De VVD zal ons wel terzijde staan, neem ik aan".

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5