„Smartlapperij" perst gouden tranen uit kommer en ellende Radio S)aCeldóc(Soii^ant Play-backsysteem inzet kort geding Voorschot en vloer in vakantie ambtenaren De film van vanavond: Les Cousins Van Resteren gedupeerd programma PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 27 MAART 1988 Uitstel niet betreuren, maar benutten /YF de Katholieke Volkspartij en de "CHU het nu leuk vinden of niet, de door het centraal comité der antirevo lutionairen genomen beslissing bete kent, dat het beraad in de „groep van achttien" voor een paar maanden opge schort is. Beter dan hierover te zitten mokken is: nagaan hoe het onvermijdelijk ge worden uitstel positief benut kan worden. We dachten dat hiervoor in de Katholie ke Volkspartij ruime gelegenheid is. Om te beginnen kunnen nu ook in de KVP de stukken waarmee de ..groep van achttien" voorlopig gereed gekomen is, grondig worden bestudeerd en in het straks vernieuwde partijbestuur, moge lijk zelfs in een vernieuwde partijraad, zodanig worden gesproken en van kant tekeningen voorzien, dat bij een hervat ting van het beraad in de „groep van achttien" deze groep de zekerheid heeft dat ze werkt aan iets dat zinvol is voor de praktische politiek. |N de tweede plaats krijgt nu ook de nieuwe KVP-leiding gelegenheid zich te bezinnen op en uit te spreken over de gewijzigde politieke situatie. Zo lijkt het ons niet alleen oirbaar, maar zelfs noodzakelijk, dat de nieuwe partijleiding tot een beraad komt met de Kamerfracties en eveneens met de katholieke bewindslieden. Ons dualisti sche stelsen geeft ministers en staatsse cretarissen een onafhankelijke positie ten opzichte van het parlement, maar dit betekent niet, dat zij geen contac ten mogen onderhouden met de partij, waaruit zij afkomstig zijn. In tegendeel: op dit moent lijken ons dergelijke contacten noodzakelijk te zijn en in het belang van de veelgeprezen politieke duidelijkheid binnen de Katho lieke Volkspartij. Ter bepaling van hun eigen positie op regeringsniveau zullen de katholieke bewindslieden van het ka binet-De Jong, de premier zelf niet in de laatste plaats, bepaald wel behoefte eraan hebben om op de hoogte te blijven van de inzichten van de nieuwe partijlei- MUTTIO kan het verder ook zijn. dat men zich op de Mauritskade snel gaat bezinnen op enkele organisatorische pro blemen; de oplossing hiervan kan wel licht wat sneller afkomen, wanneer men niet onder druk wordt gesteld van op zeer korte termijn te nemen beslissin gen inzake de adviezen uit de „groep van achttien". Door het uittreden van een deel van het lagere kader opvallend is dat de groep-Aarden daar relatief meer voet aan de grond gekregen heeft dan bij de gewone partijleden zijn er in de orga nisatorische opbouw van de KVP gaten gevallen. Ondanks recente bestuursver kiezingen lijkt die opbouw ons trouwens op verschillende plaatsen toch nog aan een reorganisatie toe. Al blijft het politieke werk van de par tij hoofdzaak, de nieuwe leiding ontkomt er niet aan financieel en organisatorisch te zorgen dat er een behoorlijk apparaat is om de vooruitstrevende christen-de mocratische politiek, die zij nastreven wil, te kunnen uitdragen. bezinnen over de ver dere gang van zaken met betrekking tot de in dit artikel diverse malen ter spra ke gebrachte „groep van achttien". Dit betreft dan zowel haar eigen vertegen woordiging in die groep er zijn vaca tures en ook de koers die gevaren moet worden, wanneer straks de partij raad van de ARP het sein op groen zou laten zetten. We nemen trouwens aan dat „op hoog niveau" de nieuwe KVP-leiding wel nau we contacten zal blijven houden met de anti-revolutionaire bestuurders en de CHU. In deze tijd met haar vele politie ke verwikkelingen en subtiele menings verschillen moet in elk geval voorko men worden, dat men elkaar verkeerd gaat begrijpen We hebben de indruk dat door ver keerd begrip er de laatste maanden in politiek Nederland een paar gebeurtenis sen hebben plaatsgevonden, waarvan achteraf zo iets gezegd wordt als „Had den we maar VRIJDAG OVERLEG (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Staatssecretaris Van Veen Binnenlandse Zaken) erf de amb- tenarenorganisaties zullen vrijdagmor gen om half negen reeds bijeenkomen om nader te overleggen over een verde re loonsverhoging en over het leggen van een „vloer" in de hoogte van het va kantiegeld. Verwacht wordt, dut dit overleg vrij snel tot resultaten zal leiden en dat spoedig daarna uitkeringen aan het overheidspersoneel te verwachten zijn. De verdere loonsverhoging zal, naar wordt aangenomen, in orde van grootte liggen van anderhalf procent en terug werkende kracht krijgen tot 1 januari 1968. Evenals de reeds toegekende 2 pro cent verhoging zal ook deze anderhalf procent moeten worden gezien als een voorschot op de definitieve salarisverho ging voor 1968. Zoals bekend wordt voor de overheidssalarissen een zogenaamd trendbeleid gevolgd, wat wil zeggen, dat de ambtenaren een verhoging krijgen overeenkomstig die, welke gemiddeld in het bedrijfsleven wordt gegeven. Aan het begin van het jaar wordt hierop een voorschot gegeven en pas later in het jaar, als de ontwikkeling in het bedrijfs leven bekend is, volgt een naberekening. Het voorschot van dit jaar was zeer be perkt, omdat de regering op geen enkele wijze het vrije loonoverleg in het be drijfsleven wilde beïnvloeden. Vandaar, dat nu er enig inzicht bestaat voor Reeds eerder heeft de regering zich be reid verklaard een minimum vast te stellen voor de vakantieuitkering. Dit minimum zou dit jaar 540 gulden (6 pet 9000 gulden) en volgend jaar 600 gul- dragen. Vrijdag zal tevens aan jd<UQrde worden gesteld het verlangen van de ambtenarenorganisaties om aan de va kantietoeslag een uitkering per kind te koppelen. Punt van bespreking wordt voorts, of de „vloer" in de vakantieuit kering voor allen moet gelden, dan wel of bijvoorbeeld jeugdigen en ongehuw- den erbuiten moeten blijven. De kosten van deze extra-voorziening zullen, als totaalbedrag, als een loonsverhoging gel den en dus straks bij de nacalculatie worden verrekend. Negen jaar geleden was de film „Les Cousins" van Chabrol een werk dat je gezien moest hebben. Vanavond voor velen een „weerzien", want de NTS zendt dit produkt van de „Nouvelle j Vague" vanavond uit op het eerste net. (21.00-22.45 uur). De toen 28-)urige Claude Chabrol stel de in zijn film wit en zwart tegenover elkaar in de gedaanten van twee ne ven. De een is een onbedorven student uit een klein dorp op het platteland; de ander een decadent figuur die in het riante huis van een Parijse oom ver blijft, samen met een stel vrienden die even decadent zijn als hij. Er worden feesten aangericht, waarvan de beel den zo'n 9 jaar geleden de bioscoop bezoekers werkelijk schokten. Maar sindsdien is er zoveel met de jeugd ge beurd, over de jeugd gtschreven en over de jeugd gefilmd, dat er van het schokeffect anno '59 nu misschien wei nig zal zijn overgebleven. Er is nadien wel meer „geschokt", maar een zo decadente milieuschildering als Chabrol in „Les Cousins"gaf is n adien door geen cineast meer in dergelijke tinten op het witte doek gezet, of het zou moeten zijn in Mal Zerttelings „Nattlek". maar dan zonder erotische „toestanden". Er blijft werkelijk niets „heel" in deze film: de onschuld van het plattelandsneefje krijgt nergens 'n kans, zijn meisje wordt hem door de ander ruw ontnomen. Als hij dan zich om te vergeten, vol overgave op z'n studie gooit, zakt hij toch nog voor z'n examen. En tenslotte schiet de neef hem nog per ongeluk dood ook. De on schuldige neef wordt in „Les Cousins" gespeeld door Gérard Blain, de deca dente Parijzenaar door Jean-Claude Brialy. Kennedy voor onderhandelingen met Hanoi en Yietkong PORTLAND (AFP) In een verkie zingsrede in Portland heeft de Ameri kaanse senator Robert Kennedy dinsdag gezegd, dat de Vietkong wel een rol moet spelen In het Vietnamese politieke leven wil men een einde maken aan het conflict. Kennedy, die hoopt president Johnson te kunnen voorbijstreven waardoor hij de kandidaat zou worden van de Ame rikaanse democratische partij bij de pre sidentsverkiezingen in november, voegde er aan toe. dat een vreedzame regeling met Noord-Vietnam de beste waarborg zou kunnen zijn tegen expansionistische plannen van China. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggever») DEN HAAG Lijkstoeten en grafzerken, 'n stervende vader, moeder of (bij voorkeur enigst) kind, drank en honger, ontbering en barre koude, scheiding en terugkeer, liefdes- en ander verdriet: uit dit assortiment kommer en leed putten de schrijvers van „smart lappen" bij voorkeur de inspiratie voor hun aangrijpende liederen. En feit is dat al dit op rijm en noten gezette treursel in de vorm van grammofoonplaten grif over de toonbanken gaat; hoewel Hilversum er de zendsluizen angstvallig voor dicht houdt. Maar wie de verzoekprogramma's van Veronica beluistert, in een buurtcafé da deundoos inspecteert of vooral in het zuiden des lands het repertoire van een plaatselijk accordeonist of muziekje nagaat, zal tot de bevinding komen dat de „smartlapperij" nog danig hoogtij viert. De KRO-tv doet daar vanavond Ned. II, 19.10 uur een boekje over open. Hoe het komt dat deze treurzangen voor een heel fors deel van het Nederlandse volk nog een grote aantrekkingskracht bezitten, is niet zo'n groot raadsel voor wie de inhoud van de smartlappen met elkaar vergelijkt. Zoals gezegd bezingen zij vrijwel alle voorkomende vormen van kommer en leed, en dan nog wel rechttoe-rechtaan, zonder veel nuances. Het is óf dood óf leven; óf barre ellende óf hemelvreugde, geen tussenweg moge lijk. En meestal zit er aan het eind nog een reus van een moraal ingebakken. De tekst is simpel, bedoeld om de eenvoudige van hart recht in de ziel te grijpen. Hart rijmt op smart, hou op trouw, heen op alleen etcetera. Klein voorbeeld hiervan uit een „Heikrekel"- „Ik wil alleen maar van je houwen, en hoop dan eens met jou te trouwen, Ik wil alleen maar van je houwen, alleen van jou, alleen maar van jou. Je weet dat jij op mij kunt bouwen, en mij je liefde toevertrouwen, Je weet dat jij op mij kunt bouwen. Ja jij alleen, Christina, alleen Opvallend in dit werkje is. dat juffrouw Chris tina, die nergens in dit lied wordt genoemd, op eens in de laatste regel van het refrein opduikt: een verborgen liefde waarschijnlijk. Eduard en Helena De Zangeres zonder Naam met wie een onzer verslaggevers een gesprek voerde bezingt o.m. in „Eduard en Helena" het tragisch lot van twee gelleven, die elkaar in een (waarschijnlijk lom merrijk) prieel eeuwige trouw beloven. Eduard moet vertrekken gaan (waarheen en waarom wordt niet gezegd) en hoopt bij zijn terugkeer Helena weer in het prieeltje aan te treffen. U voelt het al aankomen: Leent je is dood als Eduard terugkomt en ligt in het eigenste prieel onder een zerk te rusten. Eduard treedt in het klooster om daar over zijn verloren geliefde te den (8 pet. van ÏO.OGÜ gulden) kunne» be- A1,.h« 'lel^eweend en <to«i«etreurd door zijn medebroeders naar het graf wordt ge dragen, wordt hij niet op het kloosterkerkhof te ruste gelegd, maar onder de zerk naast Leentje. Gouden markt Een aangrijpend vérhaaltje dus, gezongen op een hyper-gevoelige, uithalerige melodie, com pleet met „ingezongen" tweede stem. Er blijkt, een gouden markt voor dit soort „levensliederen" K.R.O.-t.v. doet vanavond aangrijpend boekje open te zijn. Misschien dat de herkenning van het „leed" de koper aanspreekt. Iedereen heeft wel eens een blinde man zien voortgaan langs de heirbanen, heeft wel eens gelezen van een ver waarloosd oud moedertje (in het hoekje bij de haard, zorgvuldig haar havermout lepelend, ter zijde geschoven door haar kinderen bij wie zü inwoont...). Al dit sentiment wordt zorgvuldig door de smartlappenschrijvers bespeeld. Johnny Hoes (de man die zoveel tranen in zijn gouden platen doet) heeft het jaren geleden al gezegd: „Zolang je over je ouwe moer zingt, zit je goed. Gert Timmerman heeft dat ook ontdekt en is met zijn één miljoen platen (in groeven geperste schommelstoelen en grijze haren) er barstend rijk mee geworden. Zangeres zonder Naam De Zangeres zonder Naam (ze is niet geheel naam loos, bij de burgerlijke stand in Leiden werd zij aangegeven als Mary Bey), is voor de meeste Nederlanders toch wel dé vertegenwoordigster van het gezongen leed. En ze gaat er verdraaid trots op. „Laat die cultuurjongens maar eens gouden platen zien te maken", zegt ze. „Als mijn naam of die van Johnny Hoes genoemd wordt, gaan de deuren dicht. Het lijkt wel of we een ziekte hebben. Ik zorg echter voor gouden platen, al elL4a4r J£W-rLaat,die,.cultuurjongens dat maar eery_ proberen. Waar ^ijn ze gebleven:* Nergens! Een waarom zou ik niet óver menselijk leed zingen? Of mag je dat alleen maar op teevee Aan de tafel zit een kleine vrouw, gekleed in blauwzwart gebloemde jurk. Ze heeft zwart haar en een fel opgemaakt gezicht. Grote oorbellen, een grote armband en een grote ring completeren haar toilet. Mevrouw Mary Servaas-Bey is in de De Zangeree Zonder Naam zingt haar liederen vaak in haar eigen, van de opbrengst van de ellendeplaten gekochte café, waar zij altoos op een trouie en aandachtig gehoor kan rekenen. wereld van de smartelijke muze beter bekend als „De Zangeres zonder Naam". Onder deze naamloze naam treedt ze al elf jaar op en heeft in die jaren de ellende, geperst in de groeven van liefst vier miljoen grammofoonplaten over de toonbank zien gaan. Ze vertelt geposeerd fel dat ze al die elf jaren heeft moeten „knokken" tegen vooroordelen. Kinderlijke stem Werd in Leiden geboren en groeide daar op. Kwam in Maastricht terecht en runt op dit moment met haar man. „mijn particuliere chauffeur", een hotel-café-restaurant in Geleen, het café „Zange res zonder Naam". Toen ik een jaar of zestien, zeventien was zong ik al met diverse orkestjes. Onder mijn eigen naam, Mary Bey. Als „Mary en Terry" zing ik nog steeds met mijn broer samen. Johnny Hoes ont dekte mij elf jaar geleden. Ik zong een achter grondje bij de plaat „Kindergebed". Johnny vond mijn stem kinderlijk klinken misschien doet ie dat nog steeds maar zei over de plaat dat de achtergrond geen naam mocht hebben. Daarmee was mijn artiestennaam geboren. „Kindergebed" loopt nog steeds. Inmiddels heb ik twee gouden platen gekregen: „Vader ach toe drink niet meer" en „Jongen van achttien jaar". Van „Lieveling" en „Achter tralies en muren" werden er in één jaar een kwart miljoen verkocht. Dat leverde een platina plaat op". Ontrouw Mary begon bij Philips, roaar slapte na* zes Jaar over naar Telstar, de maatschappij van platenbons Johnny Hoes. „Ik heb van nature een stem die geschikt is voor dit genre. Als Mary Bey was ik schlagerzangeres. Ik heb van Philips nog zeker acht of negen platen tegoed. Mijn oude repertoire loopt nog steeds. Maar denk maar niet dat ik die gouden platen krijg. Dat gaat blijkbaar niet. On trouw aan de maatschappij wordt niet met gouden platen beloond", zegt ze schamper. Of ze na al die laren nog niet genoeg heeft van dit genre door de door haar gewraakte cultuur jongens betiteld als „smartlapperij"? „Nee", ze beslist. „Ik heb ontdekt dat mijn stem uit stekend geschikt is voor dit genre. Ik zing al leen Nederlands, buitenlands niet. Ik zou het wel kunnen. Kwestie van uitspraak uit je hoofd leren. Doen wel meer artiesten. Maar dit ligt me beter. Ik heb wel eens geprobeerd wat anders te zingen onder een andere naam, maar dat wordt niet verkocht." Duidelijk laat zij merken dat het verkoopcijfer van de „smartlap" voor haar even hard meetelt als de bewogenheid om het menselijk bestaan, maar ze probeert toch aan te tonen dat zij in haar teksten gelooft. „Er zit een bron van waarheid in niijn liedjes. Er is tenslotte meer leed al» vreugd in de wereld. Ik wil niet zeggen dat Je dat elke dag op tafel moet krijgen, maar I je er dan niet over zingen." Eenzamen kikkeren op Zü geeft een verklaring van haar geëngageerd z(jn met dit leed. „Ik kom uit een arm gezin. Geen geld, geen nieuwe kleren. Viel met mijn eerst* schoentjes, die ik kreeg. Ik heb tien jaar gelegen. Op mijn achttiende jaar werd Ik geopereerd, maar dat hielp niets. Mijn ene been bleef korter dan het andere". „In het begin kreeg ik stapels brieven, het is i minder geworden. Misschien omdat ik minder op treed. Ik bewaar alle brieven in een kast in de garage. Kan ik ze nog eens lezen als ik minder beroemd ben. In al die brieven lees je veel i selijk leed. Brieven van gevangenen, die zegger dat ze weer goed op zullen passen als komen. Brieven van eenzame mensen, die ver tellen dat xa weer opkikkeren als ze mijn stem Zelfs een brief van een man, die schreef dat hij zijn vrouw had vermoord. Ik ben er nooit achtei gekomen wie het was. En verder de gebruikelijke bedelbrieven. Zoals van die vrouw die vroeg ik voor haar een huis wilde kopen. Zou ze me met anderhalve gulden per week terugbetalen." 't Lijkt op roeping Of zij vindt dat zij liedjes met een boodscha; brengt? Zij aarzelt met haar antwoord, omdat zi de vraag niet begrijpt. Na uitleg: „O dat! Ja da geloof ik wel. Het lijkt soms op een roeping Niet alleen met mijn liedjes. Ik probeer alU brieven te beantwoorden. Ik ben wel twee jaa achter geraakt. Vroeger had ik een meisje dat d< post verzorgde, maar zij gooide regelmatig briever in de prullenmand. Toen ben ik het zelf weer gaan doen. Er gaat echter te veel tijd in zitten. Die heb ik niet. Ik moet mijn zaak ru ik ben in het weekend altijd thuis i treed door de week op. Voordat ik mijn zaak had trad ik iedere dag op. Nu zeg ik wel eens iets af" Of de verdiensten voor haar tellen? „Ik hoef niet rijk van te worden", zegt ze, eraan to< voegend dat haar nieuwe plaat „Mag ik van een lift meneer?" geweldig loopt en niet bijge perst is te krijgen. Zegt een hekel te hebben aar het geklets dat haar vriend Johnny aan haar pla ten verdient. „Voor mij maakt het niets uit". Haar favoriete artiesten z(jn Charles Asnavoui Mabaiia Jackson en Adamo en Corry Brokken. Luistert daarnai populair klassiek. Is een bewonderaar van Tooi Hermans, „groots artiest", maar is het niet eens met de wijse. waarop Willem Duys „Mien. waar is mün feestneus" lanceerde. „Ze moeten anderen ook eens zo'n kans geven. Johnny maakt toch i lang zulke liedjes". Het wordt tijd voor haar op treden. Zü gaat zich omkleden. Haar bewonde raars wachten vol ongeduld. Joan Baez getrouwd NEW YORK (Reuter-AFP) De Ame rikaanse pacifiste Joan Baez, zangeres van volksliedjes, is dinsdag in een epis copale kerk te New York ln het huwelijk getreden met David Harris, leider van n anti-dienstplichtbeweging. Joan Baez is 27, Harris 22 jaar. David Harris heeft in januari tijdens een betoging ln Californië zijn oproe- pingskaart voor de militaire dienst ver nietigd. Hij moet daarvoor nog terecht staan. Brieven van Nederlandse prinses op Londense veiling LONDEN (AP) Een verzameling brieven geschreven door koningin Louise van Zweden en Noorwegen, die meer dan 15.000 pond (36.000 dollar) waard zijn, zal op 19 april ln Londen worden ge veild. In de collect!* bevinden zich enveloppen die koningin Louise tussen de jaren 1857 en 1869 schreef aan een Made moiselle van Wauthler ie 's-Gravenha- ge, een vriendin an vroegere gouvernan te van haar. Koningin Louise was een Nederlandse prinses tot zij in 1856 trouwde met kroonprinses Karei en tij in 1860 tot ko ningin van Zweden en Noorwegen werd bekroond. De verzameling zal worden geveild door de firma Stanley Gibbons, de be roemde Londense postzegelverkopers. AMSTERDAM „Als John van Res teren nu maar wilde zeggen dat hij niet sal meewerken aan uitzendingen waarin het play-backsysteem wordt gebruikt, dan waren we van alles af". Dit sei gistermiddag de advocaat van da Algemene Bond van Kunstenaars (ABK), mr. W. van Maanen. tijdens een kort geding dat diende voor de president van de Amsterdamse recht bank. Het geding was aangespannen door John van Kesteren, Nederlands opera zanger, voornamelijk in Duitsland wer kend. Van Kesteren nam het niet dat da ABK zijn leden een circulaire stuur de waarin werd geadviseerd niet mee te werken aan de opnamen voor een langspeelplaat van Van Kesteren. De ze plaat zo was uitgelekt zou als achtergrondmuziek moeten dienen voor een teeveeshow. Van Kesteren zou dan alleen maar mondbewegingen maken (play-back). Toen dit op de een of an dere wijze aan het Metropole-Orkest bekend werd, weigerden de musici re soluut alle medewerking. m) NCRV bot. lezing. N'RU: 21.30 Wie Is mijn nsa zwakzinnigen. 21.50 Fi Spiegel van België, eei menwerking1g jeeld 22.05 WÊÊÊÊÊJ5T NVSH: 22.20 radioweekblad van de NVSH. NRU: 22.30 Nieuws. 22.40 X. een aprong ln het duister. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II (298 m) VARA: 18.00 Nieuws. 18.18 Actualiteiten. 18.20 Uitzending van de Anti RevoluUonalre Partij. Spreker: mr. W. de Kwaadstenlet. 18.30 Stereo: Meis jeskoor: lichte muziek. 18.55 Stereo Dansor- kest. 19.30 Nieuws. 19 36 Muzikaal klank beeld. 20.00 Stereo: Metropole Show: Me- tropole orkest en zangsollste. 20."* Hf Wit la onze glorie: documentaire voetbalclub Sparta. 20.50 Akkoord: varleerd platenprogramma. 21.35 Akkoord (vervolg). ïI-50 Trammelant ln Loeren aan de Hor: radlofeullleton. 3118 Country an Rood- licht ge- (gr.). 28.30 Nieuw 18.57 Taalwenl DONDERDAG Nieuws. 11.02 Voor de zieken. NCRV: lt.W Lichte grammoloonmuzlek. 12.21 Medede lingen voor land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.41 Actualiteiten. 13.50 «odtdlenatlge uit zending. 13.10 Variant: radlo-snelbutret. 13.45 Stereo: Lichte grammofoorirnualek. 14.30 Harp en vlooi <OPN(: klassieke en mo derne muziek. 15.00 Hervormde godsdiensti ge uitzending. NRU: 15.30 Banden met het verleden, klankbeeld. 15.45 Spel: kroniek voor creatieve vrijetijdsbesteding. 18.00 Nieuws, truch: qulzcompetltli ïrlai 17.00 Stere Voor kiel 16 50 Spe- zettlng: ziek (opi HILVERSUM II (298 m) AVRO: Nleuwa. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Ltch- ta grammofoon muziek. VPRO: 7.54 Desa dag. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Stereo: Licht* grammofoonmuxlek. (8.30 -8.13 D* groenteman J. 8.80 Morgenwijding. Moderr Schoolradio. ■idavltaml Voor de klei rzlng. 15.00 V i Notedop. 1 13.08 T.N.T.: Van Kesteren eiste nu dat de president de ABK zou bevelen de cirulaire, die gegrepen om haar doel te bereiken ook is verstuurd naar de buitenlandse zusterorganisaties, te herroepen. Op niet nakomer) van het bevel, vroeg hij een dwangsom van 10.000 gulden. De raadsman van de zanger mr. Van Waarden stelde dat in wezen het ver schil gaat tussen de ABK enerzijds en de NTS, omroepverenigingen en pla tenmaatschappijen anderzijds. De be doeling is niet een boycot van Van Kesteren. Volgens de advocaat heeft de ABK de kwestie Van Kesteren aan- Contractueel is Van Kesteren gebonden in twee jaar vier elpee's te maken. Zijn show, die door de VARA met Pa sen zou worden uitgezonden, kan nu niet doorgaan, waardoor Van Kesteren direct en indirect nadeel wordt berok kend. De raadsman van de ABK, mr. Van Maanen stelde dat de televisie de ge- luidsproduktie steeds meer in handen legt van de platenmaatschappijen. Dit heeft geleid tot teruggaande werkgele genheid voor de begeleidingsorkesten. De solisten worden wel voor geluids- en beeldopnamen betaald, maar de musici niet. De platenmaatschappijen hebben belang bij de t.v.-uitzending, n.l. de re clame zei mr. Van Maanen. „Deze ac tie is gericht tegen de platenmaat schappijen, die weigeren overleg te ple gen met de AKB," zo zei mr. Van Waar den in zijn repliek. Het bezwaar van de ABK is niet gericht tegen het play- backsysteem op zich. maar de bond wil dat de musici betaald worden als was het een live-uitzending. „Over de rug van de zanger heen wordt een ac tie gevoerd tegen de grammofoonpla tenindustrie". Uitspraak 2 april. NEDERLAND I (STER- redameuitzendingen oi 18.55, 19.03, 19.56 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.06 uur: Nieuwe avonturen vi de drie Musketiers, 19.31 uur: Panoramiek 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Zendtijd Politieke Partijen (D'66) 20.30 uur: Inburgeren 21.00 uur: Les Cousins, film 22.45 uur: Uitzending Stichting SOCUTERA 23.00 uur: Tweede journaal 23.05 uur: Sluiting NEDERLAND II (STER- reclameuitzendingen om 18.55 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort KRO: 19.03 uur: Professor Ya-Ya's memoires, film HILVERSUM II NRU: 20.00—21.30 uur: Avondconcert 22.40—23.55 uur: Iks - een sprong in het duister, amusementsprogramma HILVERSUM I 21.50—22.15 uur: Trammelant in Lo aan de Hor, serie-luisterspel 23.20—23.55 uur: Jazz-magazine 19.10 uur: Smartlap 19.50 uur: Achtste Bisschoppelijk Vastenactie NTS: 20.00 uur: Journaal KRO: 20.20 uur: Kijk op kunst 21.00 uur: Gertrud Stranitzkl, tv-serie 21.25 uur: AU the queen's men, film NT8: 22.15 uur: Tweede journaal 22.20 uur: Sluiting RADIONIEUWSDIENS1 HILVERSUM I: 7.00-7.30-8.00-8.30- 12.30-18.30-22.30-23.55 HILVERSUM II: 7.00-8.00-11.00-13.00- 16.00-18.00-19.30-22.30- 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 Nieuw». 13.03 Act knalmuzlek. 14.00 Nieuws. 14.03 Netty Ro- Draajjljof draallk: delingen. 17.11 Lichte r Tsjechische verboden film toch naar festival PRAAG (AFP) De film „Het feest en de genodigden" van de Tsjechische filmregisseur Jan Nemec, die vorig Jaar van hogerhand niet op het filmfestival van Venetië vertoond mocht worden, zal op het volgende festival van Venetië als officiële inzending van Tsjecho-Slo- wakije te zien zijn. De inmiddels afge zette communistische partijideoloog Jiri Hendrych had de film „weinig mededeel zaam. dubbelzinnig en afwijkend van de socialistisch* werkelijkheid" genoemd. Tot gisteravond hielden wü eigenlijk niet van La Bohème. Wü vonden Puccini's muziek te smeltend, het libretto te banaal, het tweede bedrüf gewoon idioot met zün zomerse terras- scene rond Kerstmis en bet laatste bedrüf te larmoyant. De uitzending die de NCRV gister avond bood was een aankoop uit het buitenland en we hadden dus kunnen „spijbelen". Maar voor Mimi was Mi- rella Freni geannonceerd en dat Intri geerde ons. Een paar jaar geleden hoorden we haar in Verona als Micaela in Carmen. Een onvergetelijke vertol king waarin zij sterren als Sciuttl en Di Stefano naar het tweede plan ver- Sindsdicn vernamen wü dat én in New York èn in Milaan geprezen was als de beste Mimi sinds heugenis. Reden voor ons om niet te spübelen. Het leverde ons een van de mooist opera-ervaringen van ons leven oi want Mirella Frenl bleek inderdan een ideale Mimi: zö nobel gezongei zó fraai ook van rolopbouw, dat er intens door ontroerd werden. De voorstelling had meer voortreffe lijks. Von Karajan dirigeerde en ston borg voor een perfecte uitvoering i een rake bezetting van alle roUen. Ei de regie van Franco Zeffirelli w: vernuftig als zijn decor. Géén van-een-ruimte in Marcello's armzalig schildersatelier en zowaar een vaardbare oplossing van dat moeilijk tweede bedrijf. Het aandeel van de NCRV was ee complete ondertiteling. Gezien nogal banale karakter van het Ubrett een aanvechtbare zaak. Aan de andef kant ook een rerlüke zaak omdat i kijkers nu In dc gelegenheid war* te weten wat er gezongen werd, was door de duidelükheid werd gediend ei we vergeten het te vaak, dat was wln« Want opera is èn muziek èn librett èn enscenering. Deze opera was in t ons geboden uitvoering een t.v.-evew ment van de eerste orde. vl

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2