Gouden worden sieraden duurder MELKSTROOM STIJGT E.E.G.- POLITICI TOT DE LIPPEN DE GAULLE: Terugkeer naar gouden standaard Loonsverhoging via pensioenverbetering mm-rnum Schmelzer vond zijn Margriet Kreet om vrijheid met de dag sterker „Novotny moet heengaan Akkoord over bank-CAO BetermetBoter Te veel melk geproduceerd DONDERDAG 21 MAART 1968 DE LE1DSE COURANT PAGINA 5 Van onze correspondent Lucas Klei/n) 'ARIJS Bij nog steeds dalende goudprijzen op de Parijse beurs heeft de 'ranse regering onder leiding van De Gaulle vergaderd over de monetaire m risis. Om duidelijk te laten uitkomen, dat de genomen beslissingen van enerail De Gaulle zelf komen en van niemand anders heeft de minister an Voorlichting uitdrukkelijk tot de journalisten gezegd, dat het uitgegeven oramihiqué over de ministerraad de handtekening draagt van De Gaulle, n eenpaar woorden komt die beslissing van De Gaulle hierop neer: dat hij erugkfer wenst tot de gouden standaard en een beroep doet op de vijf artners van de gemeenschappelijke markt om zich samen uit te spreken oor lerwaardering van het goud, met andere woorden voor devaluatie van 8 e doler. De Gaulle wil alles of niets. Men zegt in Parijs, dat hij met dit ltimitum zijn vijf partners met de rug tegen de muur wil zetten. De crisis van de dollar en van het >nd sterling heeft aangetoond, zegt de ■nertal, dat het tegenwoordige mone- ni ire ^systeem, gebaseerd op het voor- an de dollar als reservegeld on- chttaardig en onaannemelijk is. Vast- ludm aan dit systeem zou betekenen, it wereld in een ernstige economi- n sociale crisis terecht komt. moet de gouden standaard in werden hersteld, want dit systeem het enige onpartijdige en universele. rankiijk is bereid daaraan mee te wer- >n er hoopt derhalve in de Europese ononie de rol te spelen die Frankrijk ekont. Voor het zover is behoudt ankiijk zich alle vrijheid van actie jfcCor, vat een herhaling is van de zo vu- F g dotr De Gaulle bepleitte souvereini- 0 it vai Frankrijk. ;De {rote vraag voor Parijs is thans cL* vijf partners van de gemeen- happslijke markt op deze verklaring te Gaulle zullen reageren. Wat ankijk van zijn vijf partners eist is et illeen technische samenwerking, rook samenwerking in de buiten- nds< politiek, onafhankelijk van de erengde Staten. Het ziet er op het jenbik niet naar uit, dat De Gaulle veel succes zal hebben. loufen tientje Imners bestaat de gouden standaard lan{ niet meer. Een Nederlander, die n briefje van tien naar de Ne derlandse Bank gaat krijgt er geen goud meer voor terug, zoals dat voorheen het geval was. Hij kan er hoogstens een ander biljet of tien klinkende gul dens voor terugkrijgen, maar geen gou den tientje meer. Ook internationaal gaat het die kant uit, namelijk dat men geen goud meer afgeeft aan particulie ren. Verder mag men de vraag stellen of over De Gaulles verouderde en con servatieve standpunt overeenstemming heerst binnen het Franse kabinet zelf. Met name de Franse minister van Fi nanciën Debré zal een minder starre positie innemen naarmate hij merkt, zoals dat pas in Washington het geval was, dat Frankrijk geïsoleerd komt te staan. In plaats van meer naar het goud toe te groeien gaat de wereld geleidelijk en stap voor stap naar een nieuw sys teem, dat losser is van het goud. Nie mand in Nederland maakt zich zorgen over de Nederlandse goudvoorraad. De Amerikaanse goudvoorraad heeft wel iswaar een aderlating ondergaan maar het tekort op de betalingsbalans dit jaar door president Johnson geraamd op 3'/z miljard dollar, is gering in vergelijking tot de Amerikaanse nationale produktie van 800 miljard dollar. Men heeft in Amerika niet alleen een claim op de goudvoorraad maar ook een claim op de nationale produktie. Een student van de universiteit van Madison loopt op het universiteits terrein langs een schijnkerkhof, dat daar door studenten is gemaakt uit protest tegen het oproepen voor militaire dienst iH Vietnam na het beëindigen van de studie. land is meer bereid de gevolgen te aan vaarden van de gouden standaard, dat wil zeggen, prijsdaling en toenemende werkeloosheid. Vroeger verhaalde men die gevolgend op de nationale economie en maakte men zich in regeringskringen geen al te grote zorgen over massawer keloosheid. Heden is bij alle regerin gen de werkgelegenheid primair. Feit is, dat men in Frankrijk mis schien met uitzondering van De Gaulle zelf, van de dreigende crisis is geschrok ken. Die crisis is door Frankrijk in niet geringe mate door het anti-Amerikanis me aangemoedigd. Men is in Frankrijk sterk onder de indruk gekomen van de budgettaire maatregelen in Engeland, waarvan Frankrijk op korte termijn de nadelige gevolgen zal gaan ondervinden. i - ,J&F Oud-president Harry Truman ij dens een persconferentie de verste sedert jaren waarbij hij lijn nadrukkelijke steun gaf aan president Johnson. fvan een onzer verslaggevers) DBN HAAG K.V-P.-fractievoor zitter drs. W. K. N. Schmelzer is, daik zij. zoals hij zei. de snelle speurzin van de Nieuwe Limburger, vai een zorg bevrijd: de onbekende Mkrgriet van Dijk. die hem met Kirstmis een surprise stuurde, is bdcend. Hij heeft zich gisteravond gehaast haar zijn dankbaarheid voer he» cadeautje te betuigen. ..Dlnk zij de Nieuwe Limburger, die mij hierin zo voortreffelijk hedt geholpen, heb ik mij gehaast eer groet te zenden aan mejuf frouw Van Dijk. om haar over de schrik heen te helpen Zij blijkt teleurgesteld, dat ik de geefster vai het kerstcadeau niet langs een ardere weg heb kunnen vinden. Ik bm dit zelf ook. Maar ik heb tijd n»ch moeite gespaard om haar aires te achterhalen door infor- niaties bij radio Luxemburg en via Int gemeentebestuur van Maas- tilcht met welwillende medewer king van de Burgerlijke Stand, altaar Mej Van Dijk mag con- chderen dat de dankbaarheid voor harr spontaan gebaar wel laat kont, maar niet minder hartelijk is", aldus drs. Schmelzer van wie mej Van Dijk vandaag een ver rasing mag verwachten. Natiurbeschermingsraad De Kroon eft je rekenen van 1 januari 1968 voor n tijdvak van drie jaren benoemd in tatuurbeschermingsraad: tot lid- orztter mr. R. G. A. Höppener te •ernond; tot lid-ondervoorzitter prof. ,aj J. C. van de Kamer te Houten; tot der onder andere jhr. mr. M. van der ef van Naters te Wassenaar, dr. D. Jonge te Delft, E. J. M. Kolfschoten Leidschendam, secretarie mr. H. J. aaaejj Ut Delft. Voorlopig f 1.- per gram (14 krt.) GOUDA (ANP) Het bestuur van de federatie Goud en Zilver dat gisteren de hele dag, gedeeltelijk in combinatie niet de detaillistenorganisaties heeft vergaderd, heeft de situatie op de vrije Nederlandse goudmarkt voor de eigen branche aan een grondig onderzoek on derworpen. De aanvankelijke vrees voor een ster ke stijging van de sieraadprijzen lijkt moenteel volgens het federatiebestuur nog ongegrond te zijn. Een gouden fan- tasiering zal drie vijf gulden duurder worden, een gouden broche zal drie tot tien gulden in prijs stijgen, de gouden slavenarmbanden zullen tien tot vijftien gulden meer gaan kosten. Voor trouw ringen zal eenzelfde prijsverhoging wor den doorgevoerd. Dit zal bij de juwe lier-detaillist neerkomen op een goud- prijsverhoging van een gulden per gram, waarbij het koersrisico door de handel zal worden gedragen. Men streeft er naar de prijzen bij de juwelier-detail- list zoveel mogelijk stabiel te laten. Voor sieraden met briljant zullen zich praktisch geen hogere prijzen voordoen. De prijzen hiervan zullen slechts met enkele guldens worden verhoogd vanwe ge de meerwaarde van het in deze sie raden verwelkte edelmetaal. De federa tie Guild en Zilver zal een goudprijscom- missie gaan instellen, die tot taak krijgt de ontwikkeling op de goudmarkt nauw lettend te volgen. De vaststelling van de prijsverhoging van een gulden per gram 14-karaats goud (18-karaats goud wordt f 1.25 per gram duurder) geldt slechts voor de ko mende twee weken. Gezien de onbekend heid ten aanzien van de uitwerkingen, die zich op wereldniveau zullen doen gel den, heeft de federatie tot deze periode besloten. Hierbij is overwogen dat de risicodek king tot 3 april voor de handel verant woord is. Dat de vrees van een'zeer he vige prijsstijging niet aanwezig is, is een gevolg van de rustige reactie van het pu bliek en de gunstige koersontwikkeling. Na 3 april, wanneer de tendensen rond de goudprijs uit Londen, Zuid-Afrika en Rusland bekend worden geacht, ul de Nederlandse vrije goudprijs opnieuw kunnen worden bezien. Hiertoe zal de in gestelde goudprijscommissie dienen. De ze commissie krijgt in wezen dezelfde taak als de koerscommissie voor het zil ver. Zij is ongeveer twee jaar geleden voor hetzelfde doel opgericht. Overigens zullen de Nederlandse juweliers op kor te termijn evenals de banken de mogelijkheid bieden om 10-, 25- en 100- grams „broodjes" goud te verkopen. TSJECHO-SLOWAKIJE PRAAG (AP-DPA-KNP) Naar schatting 15.000 jongeren, die de groot ste congreszaal in Praag tot de nok toe vulden, hebben woensdagavond luid hun bijval betuigd voor sprekers die aan drongen op het ontslag van president Antonin Novotny, en hen voorhielden, dat Novotny de aanvoerder was van de groep, die het land aan de rand van een morele en economische ramp heeft ge- Zij juichten sprekers toe die hen „so cialistische democratie" beloofden, waaronder volledige vrijheid zal bestaan voor communisten en niet-communis- ten, alle beperkingen zullen worden op geheven op het reizen naar het buiten land en alle in ballingschap levende Tsjechen zullen worden uitgenodigd te rug te keren naar hun land zonder angst voor straf te hoeven hebben. Het bestaande bondgenootschap tus sen Tsjecho-Slowakije en de Sovjet-Unie werd opnieuw benadrukt en suggesties voor een status van „actieve neutrali teit" verworpen. Een spreker voorspel- Cals aanvaardt functie Expo '70 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Oud-premier mr. J. M. L. Th. Cals heeft alsnog besloten een benoeming tot commissaris-generaal voor de Nederlandse inzending naar de wereldtentoonstelling te Isaka te aan vaarden. De benoeming is thans reeds officieel geworden. Het op zich nemen van de leiding voor de Nederlandse bij drage aan de Expo-1970 bevestigt, dat mr. Cals zich tenminste een aantal ja ren uit de actieve politiek wil terugtrek ken. Wel is het de bedoeling dat mr. Cals voorzitter blijft van de staatscom missie voor de herziening van de grond wet en kieswet. Prins ontvangt Von Kielmansegg (Van onze correspondent) BRUNSSUM Afcentopperbevelheb- ber generaal Von Kielmannsegg is ter gelegenheid van zijn aanstaande af scheid van het Afcenthoofdkwartier ont vangen door prins Bernhard, inspec teur-generaal van de Nederlandse strijdkrachten. De ontvangst was ii werkkamer van de prins op het paleis Soestdijk. de echter dat het buitenlandse beleid van het land in de toekomst meer be paald zal worden door de belangen van Tsjecho-Slowakije zelf. Het presidium van de nationale vergadering houdt zich bezig met een uit parlementskringen af komstige motie van wantrouwen tegen Novotny. Katholieke groeperingen in Tsjecho- Slowakije hebben in een schrijven aan de nieuwe partijsecretaris Dubcek vol ledige godsdienstvrijheid gevraagd. Bo vendien wensen zij, dat kardinaal Beran, die in 1964 uit Tsjecho-Slowakije moest vertrekken, terugkeert. (Van onze parlemenlaire redactie) DEN IIAAG In de afgelopen nacht s overeenstemming bereikt lieuwe C'.A.O. gelijk te maken, zullen de werkgevers voor de aanvullende pensioenverplich ting jaarlijks twee procent reserveren van de salarissom van de werknemers van dertig jaar en ouder. Voorzover er banken zijn met name bij de Algemene Bank Nederland schijnt dit het geval te zijn die al een aan vullende pensioenvoorziening hebben en daarvoor premie van de werknemers et bankbedrijf. Het ht?ffen houdt deze premieheffing op en nkomst geworden. moct jc ln 196g geheven premie worden waarin een deel van de verbetering van terugbetaald. Van deze aanvullende de arbeidsvoorwaarde» wordt gebruikt pensioenvoorziening profiteren de reeds voor pensioenvoorzieningen. De feite- gep€nsione«rden derhalve meteen, de lüke loonsverhoging wordt 4.5 procent. nQfr act|eve werknemers plukken er Bovendien stellen de werkgevers 2 pro- (aler de vruchten van. cent beschikbaar voor het waardevast- maken van de pensioenen. Aanvankelijk zijn er rond het sluiten van een nieuwe bank-CAO, geldend voor het jaar 1968, grote moeilijkheden ge weest, omdat niet duidelijk was hoeveel „ruimte" voor verbeteringen beschik baar was. Intussen is, na een twintigtal vergaderingen, toch overeenstemming bereikt over een nieuw contract voor 30.000 werknemers met een totale hui dige loonsom van circa 300 miljoen gul den. De onderhandelingen werden ge voerd door de katholieke bond voor werknemers in banken, verzekeringsbe drijven en administratiekantoren B.V.A., in samenwerking met de bonden Mer- curius (NVV) en H.B.V. (CNV) Waardevast pensioen Op de eerste plaats kragen de werk nemers een salarisverhoging van vieren eenhalf procent, te rekenen vanaf 1 ja nuari 1968. Op deze verhoging was in veie gevallen reeds een voorschot van drie procent verstrekt. Bovendien is overeenstemming bereikt over de eerste maatregelen tot een beperkte waarde- vastmaklng van reeds Ingegane ouder- doms-, weduwen- en wezenpensioenen. Deze pensioenen zullen vanaf 1 januari 1968 jaarlijks worden verhoogd met een zelfde percentage als de stijging van de kosten van levensonderhoud in het voorafgaande jaar, doch voorshands met maximaal twee procent per Jaar. Het ia de bedoeling om dit percentage geleide lijk op te trekken. Het beraad over dit laatste punt wordt nog voortgezet. Om deze gedeeltelijke waardevastheid mo- Compensatie A.O.W. Een ander punt betreft de compen satie van de premie voor dc A.O.W./ A.W.W., als gevolg van de verhoging van de prentlegrens. De/.e compensatie bedraagt maximaal 111.80 gulden per jaar. Voorts ls er een regeling getroffen voor de avondopenstelling van bank kantoren. Overeengekomen Is. dat zo'n openstelling slechts op één avond per week mag geschieden en dan gedurende maximaal twee uur en niet later dan negen uur. Het door deze regeling te verrichten overwerk moet worden ge compenseerd in vrfle tijd en wel met anderhalf maal de gemaakte overuren. Deze compensatie mogen de werknemers opsparen totdat een hele vrije dag Is bereikt. ..Door de zaken aldus te stellen, willen wtj tot uitdrukking brengen, dat de veertlgurlge werkweek voor ons een belangrijke zaak is. die niet vla over werkvergoeding in geld aangetast mag worden. Anderzijds willen wij ons niet verzetten tegen de ontwikkelingen, die gepaard gaan met avondverkopen", zo zei ons een woordvoerder van de katho lieke bond B.V.A. desgevraagd. De onderhandelingen moeten nog ver der worden afgerond. Er wordt boven dien al begonnen met een gesprek over 1969, met name wat betreft een ver betering van dc groepsindeling en een herziening van de gemeenteclassificatie. Zware straffen voor vergaan Iraklion PIRAEUS (Reuter) Zeven personen die verantwoordelijk worden geacht voor het vergaan van de Griekse veerboot Iraklion in december 1966, waarbij 241 mensen het leven verloren, zijn in Pi raeus tot gevangenisstraffen van tien maanden tot zes jaar veroordeeld. Vier van de elf beklaagden, onder wie de reder Spyros Typaldos en drie ambtena ren van het ministerie van Koopvaar dij. werden vrijgesproken. Er zijn meer dan 450 getuigen ge hoord. Slechts 47 van dc 288 passagiers vun de bijna 8000 ton metende veerboot hebben er het leven afgebracht. Sommi gen van hen, die als getuigen werden gehoord, spraken van een „drijvende doodkist". Het schip verging doordat een koel auto, die niet goed vast stond, door een laaddeur sloeg en de zee vrij spel gaf. De veroordeelden zijn tegen hun vonnis in beroep gegaan. IADVERTENTIE Aspasia Papathanasstou, de grootste Griekse actrice ran deze tijd, treedt niet meer in Griekenland op. Zij kan sich niet verenigen met Ar onvrijheid, die het generaalsregime gebracht heeft. Momenteel is tij terug in NederUvnd, dat zij een aantal jaren geleden ook al beesocht voor Holland Festivalvooretellingen met het Piraikontheater. Zij brengt voorstellingen van Griekse vrouwen gestalten, geput uit de klassieke literatuur. Gisteren was haar eerste optreden in Amsterdam. Op sater dag 30 maart komt zij met dit programma in Diligentia. (ADVERTENTIE) (n) Uw bruine, botermalse biefstuk: niets is heerlijker dan gewoon zoals het hoort, échte boter voor zo'n sappig stuk vlees. •':e\ f: V>' (Va DEN HAAG De zes EEG-lunden verdrinken langzamerhand in een teveel aan iwilk. Bet wordt een politiek-» agra risch- en consumentenprobleem van de eerste orde in de Benelux, Frankrijk. West-Duitsland en Italië. De zes landen hebben nog maar weinig tjjd over om hierover tot een beslissing te komen, want op 1 april moet de door Brussel vastgestelde richtprijs voor melk ingaan. De boeren zijn er lang niet genist over, want deze rii-lil pniv «In- de tlUil VU de agrarische inkomsten moet zijn, wordt ■eer waarschijnlijk lager dan zü de laatste jaren geweest is. Vandaag en morgen levert het Europees parlement er tüdens een zitting in Luxemburg ren hard politiek gevecht over. Maandag en dinsdag slaat dc EEG- ministerraad een van dc beruchte Brus selse marathonzittingen te wachten om tot een beslissing te kunnen komen. Er is de laatste jaren in de EEG-landcn veel te veel melk geproduceerd en als gevolg daarvan is er een overschot aan boter van duizenden tonnen ontstaan. Een overschot dat in de komende jaren rampzalig dreigt te worden. Daarom moet volgens de Europese commissie met als initiatiefnemer de Nederlander dr. S. Mansholt, de melkproduktie omlaag, desnoods letterlijk koste wat het kost. De Europese commissie en de EEG- minlsterraad zijn in hel verleden veel te optimistisch geweest. Zij garandeerden de agrariërs in de zes landen, overigens terecht, een behoorlijke melkprijs en het werd lucratief om steeds meer melk te produceren. Maar het gevolg is nu, dat deze melk de EEG al tot de lippen ge stegen is. En nu, met die duizenden ton nen praktisch onverkoopbare boter, moct hel roer zo ongeveer 180 graden om. De Europese melk is plotseling een levens groot structuuxproblcem geworden en zowel in Luxemburg, deze weck als in Brussel volgende week. moet de beslis sing vallen, dat in plaats van de melk produktie de produktie van vlees sterk omhoog moet. Met misschien als direct gevolg, dat door de afbraak van de mclk- subsidies en de verhoogde oriëntatie prijzen voor het rundvlees het vlees duurder wordt.' Ter verkleining van het boterover- schot wil de Europese commissie des noods met behulp van enorme sommen geld, allerlei handelsformules bedenken om een deel van dit overschot toch op consumentenmarkt te brengen, in welke vorm dan ook. Desnoods ten koste van prijsverhogingen In de zuivelsector en andere sectoren en van de margarine- verbruikers. Tegen deze opzet is vooral de Neder landse minister van landbouw, ir. P. Lardinois in verzet gekomen. „De moei lijkheden in de ene sector mag men niet de baas worden door ze naar andere sectoren over te hevelen", zei hij bij vorige besprekingen over deze zeer netelige kwesties. „Want daardoor ver groot men alleen de problemen nog maar weer". Hij weet immers veel te goed dat in het boterrijkc Nederland bijzonder veel consumenten margarine gebruiken, om redenen van sociale, praktische, ge- zondheidsaard of waarom ook. Minister Lardinois kan in deze kwestie onmogelijk een motie van wantrouwen van dc politieke achterban in eigen land riskeren. Maar daarmee staat hij volgen de week in Brussel weer voor onaange name consequenties tegenover landen, zoal» West-Duitsland en Frankrijk, die dit misschien toch willen doorzetten. Even moeilijk is het vandaag en mor gen in Luxemburg voor de Nederlandse parlementariërs. De rapporteur voor het Europees parlement is het Nederlandse Kamerlid mr. T. Brouwer, oud-algemeen secretaris, van de KNBTB en thans voor zitter van de Katholieke Land- en Tuin- bouwbond. Hij staat voor de vertwijfelde opdracht zijn agrarische achterban te beschermen tegen de Europese plannen om dc melkprijs te verlagen met alles wat daarbij dan nog aan subsidie- afbraak bij komt. Maar ook moet hij als rapporteur van het Europese parlement de consumentenproblemen het volle ge wicht geven. Met duarbij In zijn achter hoofd de wetenschap, dat alleen vee teeltbedrijven van minstens 30 ha econo misch rendabel zullen zijn. Wut het ln dc toekomst moet worden durft nie mand op dit moment te voorspellen. Ten slotte moet volgende week In Brussel het beslissende gevecht geleverd worden tussen de Europese commissie en de zes ministers van Landbouw, die ieder voor zich belast zijn met de agrarische- en consumentenproblemen uit eigen land. Om van de nationale politieke moeilijk heden nog maar te zwijgen. Boer en consument zijn, tengevolge van al deze voorstellen, nu gelijktijdig ln het geding gekomen.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5