Europese wielerwereld worstelt met tal van problemen HELLAS Begeestering kwam juist te laat over ijshockeyteam Schenk kreeg keuken toch... Wolfshohl zette azen5 op verlies de naar hoogste zaalhandbal klas Denemarken had beter ploegverband BELGISCHE ETAPPEZEGE PARIJS-NICE Bfonchïletfen VRIJDAG 15 MAART 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 13 REGENTENPOLITIEK VIERT HOOGTIJ IN NEDERLAND Van onze sportredactie) DEN HAAG Nog nooit werden de Europese wie- lerleiders met zoveel moeilijkheden geconfronteerd als aan de vooravond van het seizoen 1968, en weer is de landenformule van de Tour de France de grote zonde bok. Het gewroet tegen de formule- dus tegen Felix Lévitan, de sterke man achter de Tour de France en geestelijke vader van de nationale ploegen en tegen le vergrijsde bestuurscolleges, is ondeergronds en ipeelt zich grotendeels af achter facades van minzaam heid en welwillendheid. Ondergronds, omdat de weten schap dat Frankrijk wel degelijk belangrijk bleek als markt de vermetelen, die van het tegendeel overtuigd waren, hals over kop in het vertrouwde nest deed duikelen, de landenformule voor lief nemend. Dat geldt de Fransen, Italianen, Nederlanders, Belgen en Spanjaarden. Er la veel gebeurd in de maand januari. Parijs zweeg, zoals Parijs nu al maanden zwijgt: over de Tour, over de verminderde interesse van de merkebazen hun kostbare geld in de wielergroeperingen te steken, over de dopingsyraagstukken. In Nederland vierde de regenten- politiek hoogtij. De K.N.W.U. beloofde de sponsors, dat de extra-sportieven mochten beslissen wie dit jaar de Neder landse Tourploeg zou mogen leiden, een belofte, die nog eens werd herhaald, toen de sportcommissieleden en de sponsors' zich achter de vergadertafel schaarden om zich over de Tourproblemen te beraden. Het bleken de bekende koeien met gouden hoorns te zijn, die de geldschieters waren beloofd. Na ruim twee uur praten, bleek het college zich vast te klampen aan het principe, dat slechts een neutraal persoon de Nederlandse ec,-» ie kon leiden, daarbij gesteund door een merk, dat er geen geheim van maakte weinig belang te stellen in de Tour de France. Merkwaardig, omdat bedrijf dat laat weten niet geïnteresseerd te zijn in de Tour, toch meent te moeten beslissen inzake een beleids kwestie betreffende die Tour. Het feit, dat de leiders van de Tour de France (Lévitan, Goddet en Wermelinger) de nationale bonden volkomen vrijliet in de keuze van ploeg en leider, werd op die vergadering niet ter sprake gebracht. De sportcommis8ie van de K.N.W.U., niet meer onder leiding mr. J. P. A. Ballegooyen de Jong, maar van de met rjjke ervaring gezegende Willem van Steenbergen, bepaalde dat Ab Geldermans, neutraal en niet aan sponsors gebonden, ploegleider zou zijn, met Piet Liebrechts, eens soigneur, als official, die de belangen van de extra-sportieve merken zal moeten behartigen. Genegeerd Willem n/Gazelle, de enig overgebleven Nederlandse ploeg, die in de Tour geïnteresseerd is, ging kort daarna in het offensief. Daar zou men het liefst ploegleider Ton Vissers als Tourbaas van de nationale formatie zien. Willem Til Gazelle wenste zich nog te beraden of renners aan de na tionale ploeg zouden worden afgestaan. Het oude dreigement maar het enige wapen waarover de sponsors in hun strijd met de K.N.W.U. beschikken. Opmerkelijke facetten in een sluw schimmenspel: Caballero zich eerst angstvallig distantiërend van alle Tourproblemen liet weten een neutrale ploegleider te prefereren en genoegen te nemen met Geldermans. Kees Pellenaars, die als geen enkele Nederlander het klappen van de Tourzweep kent, werd wederom volkomen genegeerd. Als het de K.N.W.U. wer- kelijk te doen was om een neutrale ploegleider, kon Pellenaars in aanmerking komen, omdat Televizier immers JACQUES ANQUETIL en JEAN STABLINSKI de wielerformatie had opgeheven. De K.N.W.U. blijft door gaan met het nemen van verstrekkende beslissingen, terwijl het toch de sponsors zijn, die de wielerprofsport in Neder land mogelijk maken. Kandidatuur In Frankrijk eveneens beroering. Tijdens een persconferentie had Jean Stablinski zijn kandidatuur gesteld voor de Frans'- nationale A-ploeg, waarop Tourvedette Jacques Anquetil prompt reageerde met de mededeling, dat hij wel aan de Tour wilde deelnemen, maar dan niet in die A-ploeg, er geen geheim van makend, dat de ruzie tussen hem en Stablinski nog steeds niet was bijgelegd. Een ruzie, die was ontstaan toen Stablinski zich tijdens de landen-Tour van 1967 duidelijk aan de zijde had geschaard van de latere Tourwinnaar Roger Pingeon en had geweigerd zjjn steun te geven aan merkeploegmakkers Lucten Aimar en Julio Jimenez, die op dat moment beiden in kansrijke po sities lagen. Anquetil verbrak prompt alle relaties met Stablinski en omgekeerd. Zeer tot genoegen van Antonin Magne, die Stablinski direct een contract aanbood voor Mercier en daarmee hoopte zoveel slimheid ln de ploeg te hebben gebracht, dat Raymond Poulidor eindelijk eens „eerste" zou kunnen worden. Gewroet eveneens in de Pelforthgelederen, waar merke- baas Jacques Bonduel onder andere decreteerde, dat het budget moest worden aangepast aan de huidige normen. Bonduel vertolkte met „een landen-Tour, best, maar mijn reclamemogelijkheden worden hierdoor aangetast en daarom steek ik minder geld in die onderneming" de gevoelens van al zijn kapitaalkrachtige collega's, die om de een of andere reden ook geld in de wielersport steken. Bij de politiek van de bazen hebben de renners zich maar aan te sluiten. Drinken Het enige positieve geluid, dat Parijs liet horen, was, dat de renners in de Tour gedurende iedere etappe van drinken voorzien kunnen worden. Dit om elke ontsnappings mogelijkheid inzake een beschuldiging voor het gebruik van doping bjj voorbaat uit te sluiten. Renners verdedigen zich vaak met te zeggen, dat zij onderweg van een vreemde drinken hebben aangenomen. Problemen ook in Spanje, waar de heren sponsors voor zichtig lieten doorschemeren, dat zij veel meer voor een eigen nationale ronde voelden dan voor de Tour en waar de sponsors in een hevige onderlinge strijd gewikkeld zijn over het aantrekken van beloftevolle jonge renners. Ook Italië bleef niet van moeilijkheden verschoond, want daar bleven de talentrijke amateurs gestrikt in de knap uitgezette netten van vage beloften omtrent de Olympische Spelen in Mexico. Felice Gimondi had bovendien laten doorschemeren meer te voelen voor het wereldkampioenschap, dat dit jaar in Italië zal worden gehouden en slechts dan naar de Tour de France te willen als Luciano Pezzi, eens knecht FELICE GIMONDI in dienst van Fausto Coppl en de man, die later Gimondi naar de.titel bracht, de Italiaanse ploeg zou lelden. Dat was volkomen in strijd met de gedachten van de (ook hier weer) vergrijsde commissieleden, die de rol van ploegleider hadden toebedeeld aan ex-Tourwinnaar Gastone Nenclni. Vraagteken En België? Ook dit land hult zich in een diep stilzwijgen, onwetend wat Eddy Merckx gaat doen. Want Merckx is niet langer eigen baas, sinds hij zyn talenten in dienst heeft gesteld van een Italiaanse firma, ir/aardoor hij gedwongen zal zijn in leder geval de Giro te rijden. De Tour blijft voor Merckx en voor België een vraagteken. Zo zijn er tal van problemen, waarvoor de oplossingen nog ver te zoeken zijn. Negen wielerprof s voor de rechter (Van onze sportredactie) BREDA Negen beroepsrenners zul len vandaag voor de Antwerpse recht bank terecht staan omdat ze de doping- wet overtreden hebben. In het gerechtsgebouw aan de Italielei dienen de zaken tegen onder anderen ïo de Roo, Miel Stevereijns, Claus Bug- tahl, Ekiel Bodart en Paul in 't Ven. de loop Van: è'pril 'kan men een in- ssant proces verwachten, want dan iten Anquetil en Motta zich Antwerpen verantwoorden. (Van ome handbalmedeuerker DEN HAAG. De dames van de handbalvereniging Hellas hebben hun vereniging het mooiste jubileumcadeau gegeven dat mogelijk is: pro motie naar de hoogste hand balklasse. Het zaalhandbal team van Hellas had er een derde (beslissende) wedstrijd voor nodig tegen Olympia, die gisteravond in Oss met 96 werd gewonnen. Coach Jan Alma. gymnastiekleraar van de Beeklaan-h.b.s., heeft bewezen dat hij jaren geleden niet verkeerd gokte toen hij zich geheel ging wijden aan een twintigtal jeugdleden. Hij bracht hen tot het kam pioenschap van Nederland en het jaar daarop ging de ploeg, nauwelijks senior, naar de districts 2e klasse en nam daarmee het vaandel van de oudere Hellasdames over. De talentvolle en tech nisch begaafde blauwwitte jeugd werd weer kampioen en promoveerde twee jaar geleden naar de districts le klasse. Vorig jaar werd ook daar het kampioenschap behaald en volgde promotie naar de overgangsklasse. Dit debuut werd wederom met de titel bekroond. In de parallelovergangsklasae Vorig jaar moest deze ploeg de eer aan V.E.L.O. laten en dit jaar werd Olympia voor het derde achtereenvolgende Jaar kampioen. SISEO. In het Siseo-kamp gaat ig a.s. de grote belangstelling uit het resultaat, dat het eerste heren- in de vierde bekerronde tegen het derde team van BMHC zal bereiken. In het kader van de competitie staan Siseo voorts de navolgende inhaal 'edstrijden op het programma: Dames •Kieviten 5; Heren 2-Togo 7; Heren 3- Zuidwijck 2; Rijswijk A-Heisjes A. Opstelling van Heren 1: Frans van Adrichem, Karei Köllman, Peter Gerris, N.N., Gijs Groenewegen, Bert van Brus- '1. Jan Schippers, Ben Ramakers, Rudy van Soest, Lex van Hoof en Jacques Gerris. (Van sportredacteur DEN BOSCH Precies een Jaar .ge leden vocht een, met de titel nationaal leam" gesierd groepje ijshockeyers tij dens het wereldkampioenschap ln We nen een verbeten strjjd, toen het door hun te begrijpen innerlijke drang wilde doorstoten naar het niveau waarop ne derlagen als geflatteerd kunnen worden beschreven en waarop victories aan het thuisfront luide zouden worden beju beld. Men vergat echter dat voor een dergelijk toernooi meer nodig was dan spelers, sticks en een oranje shirt. Een gedegen voorbereiding, waarin de spe lers eikaars mogelijkheden konden le ren kennen, was een eerste vereiste. De Nederlandse (jshockeybond wenste niet temin toch een team in te schryven, een team dat bestond uit spelers die gehard waren in de slijtageslagen, die hun res pectievelijke clubs hadden uitgevochten. Het Nederlandse ijshockeyteam is vol komen gedeslllussioneerd en moreel ge- broken uit Wenen terruggekeerd, dat juist het gebrek aan voorbereiding zich daar wreekte ln desatreuze neder- Na die wereldkampioenschappen werd er over een nationaal ijshockeyteam slechts zelden gesproken. De clubs pre valeerden bij de clubleiders. Eigen belang voor het nationale belang. Later, toen de herinneringen aan We nen langzaam vervaagden, brachten ver- ANNA PAULOWNA Ard Schenk was gisteren in zijn woongemeente Anna Pau- lowna en in Wleringerwaard, waar de familie Schenk grotendeels zijn sportactivi teiten beoefent, het middelpunt van een gezamenlijke huldiging. Na een intocht door beide gemeenten, waaraan ook Peter Nottet, Jorit Jorritsma, Ary Eriks en Frits Bartllng deelnamen werden hem vele cadeaus overhandigd, waar aan de meeste op symbolische wijze. Het zogeheten „studiefonds Ard Schenk" bleek voor de huldigende Noordhollanders de manier om uiting te geven aan hun waar dering. Zoals bekend volgt de 23-jarige Ard Schenk in Amsterdam een cursus heil- &ymnast-mas6eur. Naast deze symbolische giften viel er voor Ard Schenk toch ook nog wel wat aan te pakken Een enthousiaste directeur van een Zaanse houthandel schond zijn belofte, dat hij Ard een keuken zou schenken als hij wereldkampioen werd. Die keuken kvam er, zonder wereldtitel, toch. Voor alle vijf aanwezige rijders waren er oranje kleurige badjassen en badlakens. Het was, zoals burgemeester H. J. Warners tijdens de ontvangst op het gemeentehuis van Anna Paulowna zei: „ons respect voor de prestaties van de buitenlanders ver kleint niet de waardering voor de verrichtingen van de Nederlandse schaatsenrijders". Ard Schenk in zijn dankwoord: ,Jk geloof dat Ik dit Jaar toch meer mijn aandeel lieverd heb, zowel met schaatsen als met praten". Daarna begeon het feest in Wieringerwaard pas goed. Anna Paulowna heeft lang de spandoeken in de kast moeten houden. Maar gisteren roos de bekendste- inwoner, Ard Schenk, na lange tijd weer temidden van zijn dorpsgenoten, die meteen een grootse huldiging van stapel lieten Benfica bereikte halve finales LISSABON. Benfica heeft zich gisteravond in Lissabon geplaatst voor de halve finales van het toernooi om de Europese beker voor lands kampioenen. De Portugezenversloegen in de tweede wedstrijd voor de kwart- eindstrijden het Hongaarse Vasas Boe dapest met 30. Alle doelpunten werden na de hervatting gescoord. De eerste ontmoeting was in een gelijkspel (00) geëindigd. metelen zo tussen neus en lippen het nationale team ter sprake. Sindsdien is er achter de coulissen veel gepraat, ipaar to^h weinig gedaan. De clubleiders wilden slechts dan hun spelers ter be schikking stellen wanneer het seizoen op z(jn laatste benen liep, daarmee alle risico's die verstrekkende financiële ge volgen zouden kunnen hebben vermij dend. Rijp genoeg Gistere., achtte men de tijd waar schijnlijk rijp genoeg om zich voorzichtig in het gewoel van de internationale krachtmetingen te begeven. Als „proef konijn" had men Denemarken weten aan te trekken, het enige team waardoor Nederland zich in Wenen niet had laten afslachten. Men moest met enige schroom bekennen dat er van voorbereiding weer niet veel gekomen was, maar men hoop te niettemin op een interessante strijd, waarin de door Canadezen geschoolden Nederlanders, de boventoon zouden moe ten voeren. Individueel kwamen de Ne derlandse spelers aardig uit de voeten, maar op het terrein van ploegverband worstelde men angstvallig moeizaam. Na veertig rap weggetikte zuivere mi nuten speeltijd, vond het nationale team dat was gegroepeerd rond een kern van acht HIJS HOKIJ-spelers, de juiste ca dans, maar toen waren de met een on verminderde ijver aangedragen strijd liederen al ettelijke malen zonder het be oogde succes in de ijle lucht van half overdekte, half onoverdekte ijsbaan, grenzend aan het stadion De Vllert, verdwenen. De Denen opererend vanuit een hecht defensieblok en beschikkend over een redelijk goede techniek, leken met him voorsprong van 40 op de overbekende lauweren te kunnen gaan rusten. Totdat de begeestering over het Nederlandse team scheen te zijn geko men, wat zich cultiveerde in een aan vaardbare laatste periode. Maar dat is een hoofdstuk apart. Waardig Nationale volksliederen en een uitver kochte fraaie Bossche ijsbaan, volge stouwd met allerhande supporters (Ha genaars, Amsterdammers, Tllburgers en Bosschenaren) hadden NederlandDe nemarken de sfeer gegeven die een echte interland waardig is. Negen ietwat saaie minuten tikten zich weg voordat er voor de eerste maal reden tot juichen was. Doelman Ger Hoek (Amstel Tigers) de HIJS HOKIJ-reserve doelman Freddie de Wit zat ook hier weer in z(jn oude vertrouw de hoekje op het spelersbankje had in dat korte tijdsbestek al enige malen corrigerend moeten optreden om de door nonchalance ontstane fouten van Wil van Dommelen (Den Bosch) en Bennie Roomer (HLJS) te herstellen, toen Niels Schac zich een weg baande door de j Nederlandse defensie en Ger Hoek voor de eerst maal passeerde. Drie doelpunten zijn daar in de tweede periode nog bijgekomen van Jens Burmeister. Jesper Frank en Jorben Nielsen, een respectabel aantal treffers voor een ploeg die ijshockey speelde wars van alle franjeB en die zich nog al eens onderste boven liet schaatsen door de stevige Nederlandse achterhoede Arie Klein, Bennie Roomer, Wil van Dom melen en Wil Ooms). Als een furie Nederland gesterkt door de weten schap dat het niet behoefde onder te doen in kwaliteit en mentaal opgeladen door enige mededelingen van coach Ed Hopman schaatste de laatste twintig minuten als een furie over het ijs, slechts met één doel voor ogen het doel van Niels Kristiansen. Het wist dat een tref fer de weg zou effenen voor meerdere doepunten. De onontbeerlijke ruggesteun diende zich reeds ln de eerste minuut san. Joop M&nuel, samen met Joop Si mons (de op Canadese leest geschoeide aanvaller van Tilburg) de gevaarlijkste aanvaller, zwenkte naar links uit en zette achter zijn schot alle aanwezige kracht. De puck kwam met een klap achter de Deense doelman tot stilstand. Vijf minuten later toonde Joop Manuel een herhaling van het doelpunt aan het enthousiast brullende publiek (24). Prompt gevolgd door een misgreep van Ger Hoek op een vervaarlijk hard pro jectiel van Lauritzen. Gedragen door de ijlings aangerukte Zilvervloot (die overal goed voor schijnt te zijn) en getooid met de feestneuzen Van Toon schudde het Nederlandse team alle reserves van zich af en stoom de vol energie op, naar de Deense doel man, ln het midden latend of het de spel. regels wel of niet zou eerbiedig den. Joop Simons maakte dankbaar van een black-out van de Nederlandse scheidsrechter Wlm Dwars en verklein de de marge tot 35. Hier snel op volgend: Schack 36 en Simons 46. Onstuimig aanvallend trachtte Neder land, geleld door Simons. Bakker en Manuel, een gelijkspel te forceren, maar ln hun ijver ontbrak de accuratesse. Slechts Ronny Gentls doorboorde de Deense barrière eenmaal (56), niet genoeg om de bult eerlijk te verdelen. Wanneer de Nederlandse iJshockey- bond serieuze plannen mocht hebben het volgend Jaar in te schreven voor het wereldkampioenschap dan zullen de ko mende maanden moeilijke maanden wor den, voor de bond en voor de spelers. TOULON Rolf Wolfshohl heeft In dc voorlaatste etappe van de wegwed strijd ParijsNice zUn grote slag gesla gen. De 29-Jarige coureur uit Keulen werd in de rit van Marignane naar Tou lon tweede achter de weinig bekende Belg Wilfried David. Het tweetal had zo n grote voorsprong op de azen dat Wolfs hohl woensdag nog vijfde met ruim anderhalve minuut achterstand de drager van de witte leiderstrui. Ferdi nand Bracke niet alleen onttroonde, maar zelfs in een vrijwel hopeloze po sitie manoeuvreerde. De Belgische wereldrecordhouder staat weliswaar tweede in de algemene rangschikking, doch zijn achterstand op Wolfshohl bedraagt maar liefst 3 min. 53 sec. Het is zeer onwaarschijnlijk dat Bracke in de slotetappe naar Antibes en in de daarop volgende individuele tijdrit over 28 kilometer het verschil goed kan maken. In feite viel de beslissing al na zes kilometer. Bracke kwam toen op een bijzonder slechte weg ten val. Onmid dellijk lanceerde cyclocross-specialist Wolfshohl officieus geschorst vanaf 10 maart wegens het gebruik van stimu lerende middelen tijdens het wereld kampioenschap cyclocross, doch nog niet officieel ln kennis gesteld van de straf zijn aanval. Dertien renners kreeg hij met zich mee. Na 100 km ontsnapte de als prof debuterende Belg Wilfried David. Even later maakte ook Wolfshohl zich uit het kopgroepje los. Steeds gro ter werd het verschil. De uiteindelijke winst van Wolfshohl op Bracke bedroeg 5 minuten 28 seconden. Uitslag De uitslag luidt: 1. David in*iei SM 41 2. Wolfshohl (W-I (Belg) 3.36.34; 4. brechts (Belg) 3.37.5' (Ned) .1 39.50) 13. Steeven* (Ned) 17 AnquetU (Kr Alg. klassement ^ofUkklng luid r-IXd) 30.3S.3S; Bracke (Belg) .uorechu (Belg) 30.S.07; 7. Croaakost 0.J2.1O; a. Bel I one (Kr) 30 32 37 9. Almar 9.32.4110. Sela (Belg) 30.33.47; 11. Anque- r) 30 33.53; 12. Poulidor (Kr) 30.34.05; 13. Horst 31.02.3*. (ADVERTENTIE) Hoestdronk in tabletvorm.95ct De succesvolle ploeg van Hellas. Van links naar rechts: AfaJa van Kapel (no. 9), Sandra Reinders, Ingrid Borgers, Corry Jansen. Marga de Ruyter, Anja Becker. Wil Proper, Fiep Grappen, Gerry den Duik en Elly Kagie. toonde Helia* zich twee weken geleden ln Houtruat technisch meer dan een klasse beter. Deels door blessures en deels door enige zelfoverschatting verloor Hellas de returnwedstrijd ln Hengelo met 8—6, zodat gisteravond in de sporthal te Oss de ploe<gen elkaar weer moesten ontmoeten. Klasse beter Hellas was een klasse beter. Olympia had als enige gevaarlijke apeelffter Maaike Elzinga, die door Fiep Gruppen ais een schaduw werd gevolgd, zodat niet alleen van haar gevaarlijke schoten de kracht werd ontnomen, maar ook haar taak als aanvalsleldster werd beknot. Met de slimme Marga de Ruyter aan de cirkel en een keihard schot van Wil Proper kwam Hellas ep 20. Mejuffrouw Zangendijk scoorde 21 en toen leek het erop, dat er moeilijkheden zouden komen, want op een ogenschijnlijk ongevaarlijk schot (Ting de Olympladoelvrouwe knock out. Wil Proper scoorde met een tactisch achterwaarts draai- balletje en zjj en mejuffrouw Langendjjk brachten de ruststand op 42. Afgestraft Na het tweede begtnslgnaal van mevrouw Borgman zorgde Wil Proper voor 52. waarop aan voerster Maja van Kapel niet achter kon blijven. Eenmaal werd Fiep Gruppen verrast door Maaike Elzinga (63). Met nog ruim tien minuten te spelen beging Olympia de fout om over te gann op manverdediging. Hellas strafte flat met betere technische bal- behandeling en Individuele anel- held van respectievelijk Vsn Kapel en Kagle af. Een atraf- worp bracht Olympia op 8—G. maar met nog een goede minuut te spelen scoorde aanvoerster Maja van Kapel (9—5). In de allerlaatste seconde was een snelle braek out nog succesvol voor Olympia (9—6). maar dit zullen velen niet meer hebben ge zien, want de honderden Haagse supporters verkeerden al In een feestroes.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 12