TELDE NOG EENENTWINTIG MINUTEN AF Ajax lang in het straatje" Zestien ploegen in na-competitie voetbal Opzienbarend totaal van Kees Verkerk Suurendonk werd grote man ie Spannend i slot aan competitie GEBLESSEERDEN: FEIJENOORD EEN, AJAX TWEE gebreid i L_J MAANDAG 11 MAART 1968 SPORTBIJLAGE VAN „DE LEIDSE COURANT' doelpunt schlemielig verrassend EDDY P.G. SUURENDONK AMSTERDAM Het aftellen duurde voor Feijenoord eenentwintig minuten. De ge hele eerste helft had Ajax precies gedaan wat Feijenoord bedoelde: in de fuik lopen die voor het doel van Pieters Graafland was opgesteld. Het was geen moment bij de Amsterdamse formatie opgekomen om de Rotterdammers wat „lucht" te geven en daardoor meer kans te scheppen zelf met iets flitsends te voorschijn te kunnen komen. Ajax drukte, bleef drukken, maar er stond een onverzettelijke Hans Kraay, er stond een Rinus Israël, die toch mee speelde ondanks een nauwelijks geheelde blessure, er stonden mannen als Romeijn en Veldhoen die de hete vuren niet schu wen. Op die muur liep Ajax zich vast. De equipe van een onverstoorbaar kijkende Rinus Michels hervatte het initiatief ook na de rust. Feijenoord mocht dan tech nisch in de aanval vooral minder zijn dan Ajax, in tactiek wonnen de Rot terdammers het. Zij waren overtuigd van de kracht van hun defensie en konden het zich veroorloven Ajax constant te laten „komen". De afweer geschiedde soms in een veel op paniek lijkende toestand, er werd soms geruimd in de stemming van weg-is-weg maar de muur vertoonde niet de bres, die Ajax zozeer behoefde. Feijen oord hoefde na de rust nog slechts vijfen veertig minuten weg te tellen om de riante voorsprong te kunnen behouden op de ranglijst. Er hoefden zelfs nog maar vier entwintig te verstrijken. Toen nam Theo van Duivenbode na het duel bleek hij een gescheurde enkelband te hebben een vrije trap een van de achttien die Feijenoord moest toestaan en hij richt te in het woud van benen voor het doel van Pieters Graafland. De bal zoefde in de richting van Johan Cruyff, die er echter De strijdwijze van belde ploegen stond evoren vast: Ajax moest winnen; feijenoord was tevreden met een [elijkspel en zou trachten met uitvallen vellicht de winst te grijpen. Het •pzwepende gegil, waarin de schare !ana al voor het duel losbarstte er met de kaartjes van de ni8twedstrijd van 21 januari veel ninder moeilijkheden dan men ver moedde was het hevigst voor de i&nvang. Toen trachtten bei^e kampen lkaar te overtroeven met -;gen en vimpels, de vaderlandse voetiaiüederen- chat en het in koor juichend krijsen de geliefde namen van de ploegen, laar toen scheidsrechter Dorpmans het erste fluitsignaal gaf, werd het pvallend stiller. De aanhang van Ajax rilde van spanning om het moment Vaarop hun ploeg zou scoren. De fans Feijenoord trilden ook! maar meer angst omdat die dekselse Amster- lamse machine de omvang van een bull- lozer aannam en de Rotterdamse af- !er dreigde te overrompelen. Er bleek spoedig dat de mannen, die het kruit noesten aandragen Nunlnga en ïroot hun ijver niet in overeen- temmlng met kwaliteit konden brengen. )at doelpunt had al na elf minuten tunnen komen, toen Cruyff de bal voor e voeten van Groot legde, die naast choot. Ajax-op-de-trlbune tilde daaraan zwaar. Dat was nog slechts de uverture. Hun ploeg had zich alleen laten zien. Jawel, het bleef bij laten iien. Feijenoord was als de egel, die Ich terugtrekt maar de stekels opzet odra er gevaar dreigt Kraay stond met oeten en hoofd enorm veel weg te verken, Israël wierp zich onvervaard in et heetst van de strijd, wat hij nader- id moest bekopen doordat de lies- Tijdens de wedstrijd werd op het ere terras door een hartverlamming getroffen de 50-jarige R. Bakker, een donateur van Ajax, die deel uit maakte van een van de vele commis sies van Ajax. Onmiddellijk ingrijpen van enige artsen baatte niet meer. (illy werkte achterstand weg onni wste MERIBEL Jean-Claude Kllly heeft lsteren de reuzeslalom van Meribel ge en. De Fransman, die vrijdag in de wste manche tweede werd, was In de «eede manche zo snel dat hij de achter- tand van 0.89 seconden op zijn land- «noot Georgee Mauduit goedmaakte. •e uitslag luidt: 1. Jean-Oaude Kllly >.46.01, 2. Georges Mauduit (FT) 2.46.05, Guv Peru lat (Fr) 2.49.07, 4. MUan Pazout ij-Si) 2.52.10, 5. Sepp Heckelmlller (W-Dld) niet aan kwam. Dat was een unicum want Cruyff mag het leer graag. Van de weer omstuit lieten twee Feijenoorders de bal ook lopen en daar stond eensklaps de na de rust voor Piet Keizer ingevallen Suu rendonk, die frank en vrij voor Pieters Graafland verscheen. De invaller werd op dat moment de grote man. Rotterdam sprak van een „schlemielig" doelpunt. Ajax roemde de verrassende actie van Johan Cruyff, in het midden latend of het voor honderd procent opzet was geweest of dat Cruyff geen kans had gezien het leer onder controle te krijgen. Feijenoord trachtte vergeefs, mikkend op het schut- terstalent van Ove Kindvall, die achter stand in te lopen. De Rotterdammers kwamen in dit topduel nog wel meer voor het doel van Bals dan in alle tijd voor die achterstand maar er zat geen gelijkspel meer in. blessure zich weer openbaarde en hij zich in de tweede helft moest laten ver vangen door Libregts. Geen duimbreed De achttiende minuut: een orkaan van toejuichingen. Sjaak Swart, niet in zijn grootste vorm, had gescoord uit een fraaie combinatie. Buitenspel, oor deelde de heer Dorpmans terecht. De druk op het doel van Pieters Graafland verminderde niet, maar evenzeer hield de defensie van de Rotterdammers zich staande. Gert Bals in het doel van Ajax stond dat allemaal gelaten aan te kijken. Even was Kindvall „weg geweest", maar dat was niet meer dan een speldeprik. Coen Moulijn, vergeefs wachtend op de grote pass, die hem In kansrijke positie moest manoeuvreren, had het geprobeerd. Maar hij en Kindvall, en Cruyff en Keizer aan de andere zijde, kregen geen duimbreed grond toegemeten. Het enige dat Ajax met gulle hand werd toegestaan, waren hoekschoppen. Juist nadat door de luidsprekers het nieuwtje was gelanceerd van het aan kondigen van een blessure van Piet Keizer, kopte Suurbier pal naast. En Wim Jansen gin,' „volmaakt" k.o. op een schot van Israël, die de bal precies in de maag van zijn ploeggenoot depo neerde. Smekend Feijenoord had drie kwartier door staan, precies in „het straatje". Ajax was gekomen en afgewezen. Nog drie kwartier aftellen en de marge van vier punten zou blijven bestaan. Er kwam bfl Ajax een man met nummer twaalf in het veld: Ruud Suurendonk, voor Piet Keizer, die een bloeduitstorting in de rechter oogbol had en een „stoornis" tegen een lichte hersenschudding aan. Israël verscheen ook niet meer. Voor hem trad Libregts aan. Intussen schiep Dit had de gelijkmaker voor Feijenoord kunnen zijn. Samardzic heeft ingeschoten, doelman Bals kan de bal nog net met de vingertoppen aanraken en h-et leer zal tegen de paal stuiten. Uit de houding van de Ajaxspelers blijkt dat het een dubbeltje op zijn kant was. Feijenoord zich de eerste serieuze kans, met medewerking van Pronk, die mis tastte. Via de toppen van de handen van doelman Bals belandde de bal uit het schot van de niet geheel voldoende Samardzic tegen de paal. Feijenoord had zich vlak na het begin van de tweede helft dus ook laten zien. Ajax begreep wonderwel de waarschuwing en greep, opgestuwd door Muller, weer het ini tiatief. Resultaat: Suurendonk vrij. De bal vloog ver naast en over het doel. Smekend klonk het AJax-klap-klap- klap, wat Cruyff inspireerde tot een solo, die eindigde doordat Pieters Graafland zich op de bal liet ploffen. Even kregen de harten van het rood witte Rotterdamse legioen wat te ver werken, toen Pieters Graafland „hjj kan het toch nog wel", klonk allerwege de bal nlei onder controle kon krijgen. Maar de Amsterdamse harten stonden ook even stil bij een nonchalante terugspeelbal van Vasovic. Bals moest ijlings het doel uit on buiten het straf schopgebied de bal voor Kindvall, steeds maar loerend op de grote kans, weg te koppen. Merkwaardige doelman, Gert Bals. Hjj wordt nimmer genoemd bjj de groten van het land, maar hij is altijd betrouwbaar en een „eerlijk" vakman. Dat bewees hij met die safe op het schot van Samardzic, hij deed het weer bij die gevaarvolle situatie, geschapen door Vasovic. Overwinningsroes Halverwege de tweede helft viel dan toch de beslissing. Feijenoord moet zich toen al in de handen hebben gewreven omdat Ajax bleef volharden in het op dringen en de ruimte daarmee alsmaar verkleinde. Een vrije trap en een inval ler velden de lijstaanvoerder. Snaren- donk bracht Ajax op twee punten. Het eerst smekend klinkende yell kreeg de ondertoon van hartstocht en overwin ningsroes. Wat kon Feijenoord anders doen dan naar voren gaan. Dat gebeurde ook. Er waren momenten schaarse weliswaar dat geheel Feijenoord op de Amster damse helft stond. Toen ook waagde Romeijn hem was verweten, dat hij zich te lichtzinnig naar voren begaf Er was slechts een nauwe passage tussen Ouus Baak (C) en Hans Kraay. Net groot genoeg voor Ruud Suurendonk, die eensklaps vrij voor doel kwam en Eddy Pieters Graafland geen kans gaf zijn schot te keren. Over de verslagen doelman vliegt de bal tegen de touwen. Ajax leidt en zal die voorsprong niet meer prijsgeven. zich in de aanval. Hij moest rap weer terug. Henk Groot was door Nuninga een glorieuze kans geboden, maar weer knalde hij hard over. Feijenoord kreeg eveneens nog een koninklijke kans toen Guus Haak een haarzuivere pass gaf aan Kindvall, de man op wie alle hoop aan Rotterdamse zijde was gevestigd, maar die te weinig steun kreeg in zijn aanval. Gert Bals had het gevaar onder kend en was iets eerder bQ de bal. Op de paal Van dat moment af geloofde Feijenoord er niet meer in. Ajax nam het spel in handen en Groot mikte op de paal, waarna de bal in de handen van Pieters Graafland „viel". De heer Dorpmans zag er een hoekschop in. Die bezorgde Ajax weer kostbare seconden. De schuiver van Swart had zelfs nog mogen zitten, want Feijenoord had al verloren. En of dat met 10 of meer is, deed er al niet meer toe. Er was gebeurd wat Ajax alleen nog op schoots afstand van Feijenoord kon brengen. De sportieve botsing van de „grote twee" met helaas toch drie geblesseerden had een spannend slot aan de com petitie gebreid. Er is weer hoop in Amsterdam, hoewel men en dat geldt ook voor Rotterdam met zorg naar de nog op het programma staande wedstrijden Idjkt, Daar zitten ploegen uit de gevaarlijke zone tussen. En die katten in het nauw moeten zowel Feijenoord als Ajax nu al zwaar op de maag liggen. DEN HAAG ADO iz door dc KNVB definitief ingeschreven voor de nacompe- tltie van Europese topclubs, waarover uU reeds eerder hebben bericht. Naar w(j uit betrouwbare bron vernemen, heeft het bestuur van de Internatlonaler Fustbal Cup, dat deze wedstrUdenreeks organiseert, de Inschrijving van de navolgende 18 verenigingen geaccepteerd: NEDERLAND: Ajax, Feijenoord en ADO; BELG If: Anderlecht en Standaard Luik; FRANKRIJK: St.-Etiennc; ZWITSERLAND: Lausanne; DUIT8LAND: FC Nürnberg en München 1860; OOSTENRIJK: Rapid Wien en Austria Wlen; TSJECHO-8LOWA- KIJE: Dukla Praag; ITALIë: Internazionale Milaan en Torino; SPANJE: Athletico Madrid; PORTUGAL: Sporting Lissabon. De wedstrijden zullen plaatsvinden op doordeweekse dagen in de periode van 15 mei tot 19 Juni. Er zullen poules worden gevormd van vier clubs. Elke vereniging zai dus zes wedstrijden spelen. De indeling van de poules en het programma zuilen op 25 maart bekend worden gemaakt. Overigens hebben Sparta en Co Ahead, beide nog serieuze kanshebbers voor de derde plaats, bij de KNVB een fel protest ingediend Sparta is van mening, dat de KNVB met de inschrijving had moeten wachten tot de competitie In de eredivisie in êen wat verder stadium is. Voorts had volgens Sparta de eindstand van vorig seizoen als uitgangspunt moeten dienen (Sparta werd toen derde), maar in ieder geval had men naar de mening van Sparta rekening moeten houden met de gun stige „uitgangspositie" van de Rotterdammers bij de laatste competitiewedstrijden. Sparta heeft meer thuis- dan uitwedstrijden voor de boeg. Veel effect zal het protect evenwel niet sorteren, want de Inschrijfdatum is door het bestuur van de Internatlonaler Fuszbal Cup reeds gesloten. INZELL Wereldrecords op bestelling leveren is niet zo eenvoudig. De Europese schaatselite volbracht het kunststuk echter in alle opzichten tijdens de driedaagse record- jacht in Inzeil en gistermiddag sneuvelden de wereldrecords aan de lopende band. Fred Anton Maier, die overigens in het „Beierse Alma Ata" ook het een en ander opeiste (hij verbeterde de records op de drie en vijf kilometer), raakte toen twee van 's werelds topverrichtingen kwijt: op de tienduizend meter (aan zijn landgenoot Guttormsen) en het puntentotaal op de vier klassieke afstan den. Dat laatste record moest het nogal ont gelden, want acht rijders bleven onder het oude totaal van Maier (176.340). Kees Ver kerk kwam tot het opzienbarendste totaal: 172.058 punt. Zijn gedetailleerde prestaties waren: 500 meter 40.4 sec.; 1500 meter 2.03.7; 5000 meter 7.19.9 en 10.000 meter 15.28.7. Nadat Fred Anton Maiei vrijdag de recordjacht inluidde met een nieuwe toptijd op de 3000 meter (4.17.5), volgde zijn landgenoot Ivar Erlksen zater dag door op dc 1000 meter het wereldrecord aan Ard Schenk te ontnemen. Eén tiende seconde was Eriksen sneller. In de namiddag groeiden de wed strijden op de 5000 meter naar een dramatische ontknoping voor Kees Verkerk. Zijn grootste con current was, zoals zo vaak in dit seizoen, lokomo- tief Maier. In een uitermate sterk gereden rit snel de Verkerk die men nauwelijks voor mogelijk had gehouden: 7.19.9. De jubel was amper verstorven of geweldenaar Maier had zijn „rechtmatig eigen dom" weer opgeëist en een fenomenale tijd ver wezenlijkt: 7.16.7. Ook Jan Bols zorgde voor een uitstekende verrichting. Met zijn 7.23.5 eindigde hij, nog voor Per Willy Guttormsen, als derde. De zondag begon in Inzeil met de 1500 meter. De omstandigheden (er was meer wind) waren duide lijk ongunstiger dan op de belde voorgaande dagen. Op de „mijl" kwam het wereldrecord van Magne Thomassen (2.02.5) dan ook niet in gevaar Kees Verkerk bevestigde zijn gouden medaille van Grenoble door in 2.03.7 te zegevieren. Magne Thomassen en Ard Schenk deelden de tweede plaats met 2.05.6. Schenk kwam er verder nauwe lijks aan tc pas en nam zelfs niet deel aan de 10.000 meter Guttormsen wel De schaatsmatathon was het sluitstuk van de wed strijden. Magne Thomassen kwam ver onder zijn persoonlijke record met 15.23.3, Kees Verkerk reed de beste Nederlandse prestatie (15 28 7) en Oerjan Sandler benaderde het record van Maler (15.20.3) tot op 0.3 sec. Maier zelf geloofde niet in een ver betering en reed lang niet voluit naar een matige (tot voor kort nog prachtige) tijd van 15 51.1. Zijn landgenoot Per Willy Guttormsen waagde wel een serieuze poging en slaagde: 15.16.1 Jan Bols werd vijfde in 15.34.1. Arie Eriks reed zijn derde tien kilometor. Hit bleef meteen ruim é*n minuut nn>w Revanche Ook de dames kwam in de baan. Maar er werden geen wereldrecords scherper gesteld Stlen Kaiser nam revanche voor de nederlaag op de 1500 meter tijdens de Winterspelen in Grenoble. Zij won ln 2.20.2, terwijl de Olympische kampioene, de Finse Kaja Mustoncn. als tweede eindigde In 2 21.1. Gisteren was op de 1000 meter de uitslag anders om: 1. Mustoncn 1.31.5 en 2. Kalser 1.32 6 De laatste afstand, de 3000 nieter bracht Stlen Kaiser weer bovenaan Met 4.57 6 bleef z)J als enige onder de vijf minuten. Ans Schut hield haar naam als stayer hoog door in 5.00 3 als tweede tc finishen. Opvallend was in Inzeil bij de dames het goede rijden van Rlencke Demming. In het eindklasse ment, met Ans Schut als eerste, behaalde zij een /eer verdienstelijke vijfde plaats Voor uitslagen zie elders Vnnr uitkl-.u....

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9