mm Hoe honden we ons land leefbaar? Zeg maar waaru wilt Met NS kunt u alle kanten uit. Bankstel *68 Slaapbankstel Sterk stijgende belangstelling ruimtelijke ordening 8 Dagen Zeeland, Twen Zuid-Limburg..? v.a.f 149 Reizen en prijzen Vraag op het station om de gratis folders Spoorwegen jongste bediende (mnl.) elektro monteur aank. monteur of leerling OVERDUIN PAGINA 8 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 8 MAART 1968 (Van een onzer verslaggevers)' DEN HAAG De duidelijk stijgende publieke belang stelling voor „ruimtelijke ordening" is de laatste jaren in hoge mate gestimuleerd door een over deze kwestie verschenen nota én door de groeiende activiteiten van gemeenten, rijk en provincies. Het omvangrijke werkterrein van het (enige) Nederlandse Instituut voor Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting houdt met die toenemende belangstelling en activiteiten gelijke tred. „Om in beknopte vorm het doel van onze particuliere maar wel door het rijk gesubsidieerde organisatie te noemen", formuleert ec. drs. H. van der Weijde, sinds 1941 directeur van het instituut: „Wij proberen een centrum van voorlichting en documentatie te zijn; een centrum van gedachten- wisseling; een centrum van studie." Onder de ruim 1000 leden van het in stituut, dat we in wezen als een vereni ging kunnen zien, bevinden zich voor een deel individuele belangstellenden (meestal ambtelijk aan het vak ver want, zoals wethouders, bestuurders van woningbouwverenigingen en ook ruim 100 studenten tegen gereduceerde lidmaatschapsprijs), dito vakmensen (architecten, stedebouwkundige ont werpers, ambtenaren van woning- en planologische diensten, economische en sociologische onderzoekers, enz.), als mede collectieve leden (gemeenten, wo ningbouwverenigingen). De oorspronkelijke naam „Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw" onderging 5 jaar geleden een moder nisering. De oude titel dateert van kort na de eerste wereldoorlog. Mr. D. Hu- dig, directeur van het in 1899 door de politicus Treub opgerichte „Cpntraal Bureau voor Sociale Adviezen", conclu deerde destijds dat de volkshuisvesting met haar complex van problemen eigen voorlichtingscentrum nodig had. „Daar kon een ieder die met de toen nog vrij enge doelstelling te maken had informaties of gesprekspartners en een eigen verzorgd tijdschrift vinden", ver telt directeur Van der Weijde in het aan het sfeerrijke Haagse Lange Voor hout gelegen kantoor. „Uit de zorg voor de huisvesting groeide al gauw de ge dachte dat wil de woning werkelijk góéd zijn, dan tevens op de omgeving moet worden gelet. De omgeving leidt tot de wijk. Mét de ordelijke aanleg van die wijk komen we bij de stede- bouw terecht tóén nog een geheel nieuw terrein. Na enkele jaren werd de naam stedebouw aan die van het in stituut toegevoegd. In dat stadium ble ven we geruime tijd. Stedebouw doet echter nog altijd denken aan alleen-de- stad, terwijl ons werk inmiddels een veel groter kader omvat: de stad met j haar omgeving, daarna de streek, ver volgens het hele nationale grondgebied en misschien zo meteen een boven nationale ordening. Conclusie: ruimte lijke ordening moest in de plaats tre den van stedebouw in de oude beteke nis is echter niet verdwenen, maar die zien we als ónderdeel van de totale ruimtelijke ordening. We moesten de zaak omdraaien: ruimtelijke ordening is primair geworden met als onderdeel de voortaan op de tweede plaats te noe men volkshuisvesting". Stadsplannen kunnen veelal niet op houden by de vaak heel willekeurig getrokken stadsgrenzen. We komen via de woning, de wük en de stad tot bo- vengemeenteltfke planning en dus tot streekplannen. Wie bezig is aai streek plannen moet willen alle streek plannen op elkaar aansluiten komen tot nationale ruimtelijke ordening. Langzamerhand blikt men zelfs over dc landsgrenzen; daartoe bestaan reeds contacten. Kort geleden vond door de wederzijdse ministers de installatie i plaats van een NederlandsDuitse commissie voor ruimtelijke ordening. Ook in Beneluxverband werden al bier en daar (schuchtere) pogingen tot sa menwerking gedaan. In 1902 begon Nederland bij het in wer king treden van de eerste woningwet aan stedebouw-op-moderne-voet. „Heel voorzichtig begonnen de gemeenten aan uitbreidingsplannen", verklaart drs. Van der Weijde, die 5 medewerkers heeft. „De eerste regeling van het streekplan kwam in 1931, waarna die voor het nationale plan in 1941 volgde". De afdeling „Documentatie en Voor lichting" beschikt over een met die van de Rijksplanologische Dienst samen be heerde bibliotheek. Daarnaast wordt 26 maal per jaar een eigen literatuur- documentatie uitgegeven- Daarin komen uittreksels voor van de belangrijkste artikelen uit wel 210 vaktijdschrif ten. Als centrum van gedachtenwisse- ling spelen vooral de algemene verga deringen, de ledenvergaderingen met pre-adviezen of met een (buitenlandse) spreker dan wel met een forum, een belangrijke rol. Door het instituut op gerichte studiegroepen behandelen be paalde op enger terrein liggende onderwerpen. „Zo onplooit de groep voor planologisch onderzoek een zeer belangrijke activi teit", vertelt gastheer Van der Weijde, wiens instituut ook een opleiding tot middelbaar planologisch onderzoeker verzorgt „In toenemende mate berust de samenstelling van een gemeente-, een sanerings-, een streekplan op we tenschappelijk onderzoek vóór men zoals in het verleden wél zonder voor studie gebeurde achter de tekentafel gaat staan. Om de situatie in een ge bied goed te kennen en toekomstmoge lijkheden te beoordelen vinden mensen van uiteenlopende opleiding elkaar binnen een team. Het gezelschap voor planologisch onderzoek is inmiddels zó groot geworden dat het een eigen sec tie werd. Die sectie vergadert regel matig, houdt excursies en onderhoudt buitenlandse contacten met naaste buren. Dat laatste was bijvoorbeeld nog in september het geval toen in Antwerpen met Vlaamse vakgenoten werd vergaderd". De juridisch-planologische groep blijkt eveneens in een behoefte te voorzien. Juristen werkzaam op planologisch ge bied langzamerhand velen! ont moeten elkaar binnen het instituut en komen in hun eigen groep eerder tot vertrouwelijke gedachtenwisseling dan tijdens de gróte vergaderingen. Het derde aspect van het instituut, het centrum van studie, richt zich op het vormen van werkgroepen en com missies. Deze werpen zich vooral op problemen die zich in de praktijk voordoen. „Eén bijzonder actueel onderwerp is het enkele jaren geleden door ons op verzoek van de toenmalige minister Witte uitgebrachte rapport laagbouw en hoogbouw", vertelt gast heer Van der Weijde, die 11 jaar secre taris-generaal van de International Federation for Housing and Planning (met hoofdkantoor in Den Haag) en die omdat Nederland zo sterk internationaal geörienteerd is vele buitenlanders ter voorlichting in zijn instituut ontvangt. „Het gepubliceerde rapport waarin voor- en nadelen het eengezinshuis tegenover etagebouw worden belicht, staat ter beschikking van iedereen. Elke zich uitbreidende gemeente zal daarbij belang hebben. Over zo'n onderwerp raak je nooit uit gedokterd, omdat bijvoorbeeld de kos- ten van hoogbouw veranderen naar mate het bouwbedrijf meer ervaring krijgt en de houding van de ateeds meer met hoogbouw bekend rakende bewoner verandert Internationaal liggen de problemen soms merkwaardig parallel, maar dik wijls toch ook weer heel anders. Zo moet bij die hoogbouw worden gerea liseerd dat bijvoorbeeld de Parijzenaar hóóg-zonder-lift gewend is, terwijl de Nederlander boven de 4 woonlagen al een lift verwacht De in 1965' in werking getreden wet op de ruimtelijke ordening veroorzaakte eveneens veel werk. Naar aanleiding van die wet gaf het instituut o-a. een handleiding voor gemeentelijke be stemmingsplannen uit. Een speciale commissie, die veel weg heeft van een juridische puzzelclub, is bedoeld om allerlei door die nieuwe wet opgewor pen vragen op te lossen; weliswaar moet het uiteindelijke antwoord van de Kroon komen, maar vóór de desbetref fende jurisprudentie op gang is zullen er jaren verstreken zijn. Als hét grote toekomstbeelden b(J uitnemendheid ziet onze gastheer: „Hoe moeten wtf ons gebied met de sterk toe nemende bevolking en de daarmee groeiende behoefte aan ruimte zo doel matig mogelijk tot een leefbaar geheel vormen waarin het goed wonen blijft? Het ruimtegebrek voor allerlei doel einden neemt immers enorm toe. Als typisch voorbeeld kijken we eens naar een universiteit: vroeger een groot schoolgebouw, nu grote terreinen vra gend. Of naar oppervlakteversllndende kruispunten (Oudenrijn). Zo komen er ook steeds meer wegen met 6 rijstroken. Er is zelfs al gesproken van 16-strooks- wegen! De groeiende behoefte aan ruimte Is bepaald benauwend!" „De gezelligheid van Zuid-Limburg zal voor u een bron zijn van nieuwe energie. Neem een week vrij en betaal aan een willekeurig NS- loket f 149.- en ga gewoon weg. Op de zater dag die u uitkomt. Hoe dat zit met trein- retour, verblijf en heerlijke maaltijden, bedieningsgelden, excursies in omgeving en naar over de grens? Komt allemaal voor elkaar. Laat dat maar aan NS over." 8 dagen Montferland f 183.- 8 dagen Twente f 193.- 8 dagen Friesland 8 dagen Sauerland 8 dagen Zeeland 8 dagen Brabant 8 dagen Vlaanderen 8 dagen Ardennen f 213.- f225.- f226.- f234.- f238.- f277.- 8 dagen Ardennen f 277.- L—J vrijdag Avondje uit in de stad? Neem een avondretour! I 's Avonds heen en terug naar de stad is met de trein verreweg 't voordeligst. Want na 18.00 uur betaalt u voor een retour niet meer dan de enkele-reisprijs plus een kwartje. Zo'n lekker goedkoop avondretourtje kunfc u al om 17.45 uur aan alle NS- loketten kopen. Alleen niet op vrijdag én zondag. DOEZASTRAAT 28 LEIDEN N.V. Vereenigde Touwfabrieken Z(jld(jk 22 Leiderdorp Tel. 01710-32841 heeft plaats voor op haar Administratiekantoor. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de Perso neelsafdeling of aanmelden tussen 09.0012.00 uur en 14.00—17.00 uur. aagd voor direct ol zo spoedig mogelijk een Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde AANKOMEND HOVENIER per 1 april a.s. AANLEG EN ONDERHOUD TUINEN in september a.s. MATERIALENKENNIS in september a.s. Opgave en inlichtingen bij het hoofd van de cursussen, de heer A. G. Klumpers, Spaarnestraat 24 Leiden. TE KOOP Door bemiddeling van Make- laarskantoor Zwaan. Hoofd- straat 89 te Sassenheim. tel. X2532-8100. een vijftiental woningen, met vrije vesti ging. te Sassenheim. Ge vraagde koopsommen vanaf f 39.500.— Sassenheim ls een leuke en prettige woonplaats In de Bollenstreek en heeft uitstekende verbindingen o m met Amsterdam - Haarlem - Lelden en Den Haag. Brei voordelig, brei met darlon Nieuwste voorjaarstinten. Patroon gratis bij de wol. Verfijnd van vormgeving en 9olide afwerking. Een oombmohe ven zwart of donkergroen kurtstleder met nylon ribvetours kussens. De bank (uitgeklapt) kan ais slaapbank gebruikt worden. Compleet Slaapbank 375.- Fauteuil per stuk 230.- 7QIC - Paüpress tafei met keerblad 97.50 Afleenvérkoop V. D. Palipress WANDMEUBEL met bar en binnenverkchting 595.- met stofbeideüng neer keuze. 1 pers. slaapbank Fauteuil laag Fauteuil koog 295.- 159.- 175.-

Leidse Courant | 1968 | | pagina 8