„NATTLEK" 29?s VEEL DANKBAARHEID ROND HET AFSCHEID VAN PATER DE GOEDE MEDISCHE DIENSTEN VW-Leiden weer gereed voor het nieuwe seizoen VRIJDAG 8 MAART 1968 Alïe edities DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 Uitvaart van een christen Gisteren is pater drs. Balduinus de Goede ofm ten grave gedragen. Het li chaam van de oud-reetor van het St.- Bonaventuralyceum te Leiden werd te ruste gelegd op het kerkhof van Huize De Wilbert te Katwijk aan den Rijn. Om elf uur waren velen rond zyn baar tegenwoordig by een plechtige uitvaart dienst die gecelebreerd werd in de Leld- ii Hartebrugkerk, de parochiekerk van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen. I)e Eucharistie werd gevierd in concelebra- ïet aan het altaar pater Wulf ran C. J. de Goede ofm, uit Zaltbommel, een neef van de overledene, pater dr. Walt P. A. M. Geurts, oud-rector van het lyceum, pater Patr. A. P. M. Mikx, oud-gardiaan en directeur van het se cretariaat middelbaar onderwijs der Franciscanen en pater Paulus A. P. Th. Overeem ofm, rector van St.-Bonaven- tura. Pater Waltram C. A. van Vliet ofm vas ceremoniarius. In de kerk waren behalve vele fami lieleden ook aanwezig tal van mede broeders van pater De Goede, deken W. M. Haring, leraren, leerlingen en oud-leerlingen van het Bonaventura- lyceum. Een kleine schola van paters verzorgde tezamen met de overigen de prachtige gregoriaanse liturgische Re quiemgezangen en o.a. een blij Victlmae Pachali laudes. Eenheid rond afscheid Pater Mikx hield een korte overweging bij het afscheid van pater De Goede. „Er is één en dezelfde reden waarom wij als een gemeenschap rond dit altaar zijn: om afscheid te nemen van een heeroom, een hoogewaardeerde mede broeder, een vriend en een leidsman, die ongetwijfeld in het leven van ieder i u iets heeft betekend. Wij zijn hier ook om onze eenheid te vieren ln Chris tus, een eenheid, die ln het doopsel reeds tot stand is gebracht". In deze eenheid, aldus pater Mikx, gaan wij het leven door, totdat deze eenheid overgaat in heerlijkheid. Bij het voor het laatst vertoeven bij pater De Goede, zo zei de predikant, zou ik eigenlijk maar een enkel woord willen zeggen. „Misschien kan van hem het best worden gezegd, dat hij tot het einde toe een christen is geweest in de volste zin van het woord, met de aparte charme van het Fanciscaan zijn. Luisteren Pater Mikx sprak van een leven vol van werken van liefde, gewijd aan het onderwijs en de opvoeding. Degenen die pater De Goede hebben meege maakt weten wat hij door zijn even wicht, zijn graag geven en openstaan heeft betekend voor jonge mensen. Jarenlang heeft hij op Franciscaanse priestercolleges met ontembare ijver gewerkt. Hij gaf zich totaal. „Als men hem wat vroeg leek het, of hij niets anders te doen had dan te luisteren". Pater De Goede stond niet graag in het middelpunt, maar wel als het ging om anderen, die hy met belangstel ling en zorg begeleid heeft door het leven. Het waren er talloos velen, voor wie hij het lijden draagzaam heeft gemaakt en de moeilijkheden lichter. „Pater De Goede liet zien hoe het heel erg goed kan, christen te zijn. Zijn leven was Christus, ook in zijn dood, die nu voor hem is overgegaan in eeuwige heerlijkheid en bezit", al dus pater Mikx. ZOETERWOUDE J. Z. SJZ vervolgt a.s. zondag de enerverende competitie met de uitwed strijd tegen Warmunda. In de eerste competitiewedstrijd werd van deze te» genstander na een 2-0 voorsprong met 2-5 verloren. De opstelling luidt: doel: J. Maat, achter: G. v.d. Geest, L. van Veen, Jac. Olsthoorn en L. v.d. Ham, midden: L. Bosman en Th. v. Klink, ir: Jac. Wortman, Chr. Bosman, P. Beereboom en Jac. v. Slingerlandt, re es: G. v. Cromvoirt, Th. Schuur en Jac. Schuur. Aanvang 14.30 uur. Ver trek extra bus 1.15 uur vanaf het club- LVB stapt over de drempel heen LEIDS SCHEIDSRECHTERSKORPS MET TER AARSE VERRIJKT Het sclieidsrechterscorps van de Leld- 8e Voetbalbond zal binnen afzienbare tyd verrykt worden met vrouwelijke leden. In andere afdelingen is men niet de „fluitistes" al lang vertrouwd ge raakt en met name in de afdeling Noord- holland werden zjj snel geaccepteerd. Van de in totaal 160 vrouwelijke scheids rechters, die ons land momenteel telt, eist deze afdeling er niet minder dan 60 op. In Leiden en omgeving stond men er aanvankelijk wat negatief tegenover. Wat schuchter liever gezegd. Toen de 19-jarige Pieternel Vis (vrien den en bekenden beperken zich tot de eerste lettergreep) echter begin dit jaar haar „sollicitatie-briefje" naar 't Bonds- bureau instuurde, hakte men daar plot seling de knoop door. De charmante, don kerharige Ter Aarse werd ingeschreven voor de scheidsrechterscursus. Temidden van 32 mannelijke collega's werd zij vo rige maand door CO VS-voorzitter en cursusleider Th. v. d. Klugt vertrouwd gemaakt met de elementaire spelregels van de voetbalsport. Aanvankelijk zou ook een Warmondse zich in de oefenstof verdiepen. De drempelvrees speelde haar kennelijk parten en zo stevent Ter Aarse Pieternel alleen af naar het examen, dat zjj begin april zal moeten afleggen. Slaagt zij dan mag zij spoedig daarna „de wei" in en de eerste C-wedstrijd (junioren van 12 en 13 jaar) gaan leiden. SPORTIEVE AANLEG In mej. Vis krijgt de LVB 'n scheids rechtster, die uit het sportieve hout is gesneden. Zij heeft al lang aangetoond dat het voetballen geen specifieke man nelijke aangelegenheid is. V.v. TAVV kende haar al lang en zelfs moest de voorzitter haar enthousiasme nu en dan nog wel eens intomen. Zondag is zfj weer te vinden in het Olympisch Stadion, want ook Feyenoord gaat haar na aan het hart. Ook bij de Laura is zij een ver trouwde figuur. Om haar conditie te verbeteren en ten einde straks geen moeite te hebben met de speeltijd van 2 x 30 minuten trekt zij vr(j regelmatig de polder in om met col legaatjes een afstand van 4 km. onder de benen te laten wegglijden. ZUIVERING De limiet voor de vrouwelijke scheids rechter heeft de LVB gesteld op 25 jaar. Deze leeftijd varieert nogal, want in Noordholland ligt de grens vijf jaar ho ger. Een bezwaar om de vrouw van de grasmat af te houden was o.m. dat de jeugd „onwelvoeglijke taal" zou gebrui- ken. Een argument, dat door de LVB- leiding opzij geschoven werd, omdat in de andere afdelingen juist het tegen overgestelde was bewezen. De jongelui lieten vele woorden, die zij tot dan toe veelvuldig in hun mond namen achter wege, omdat zij dat niet netjes vonden in de aanwezigheid van een dame. Er vond een ware „zuivering" plaats. Een ander punt was dat de jeugdleiders „ver dreven" zouden worden. Objectieve be oordeling genoot echter de voorkeur, hoewel dat niet wil zeggen dat de bond geen vertrouwen had in de clubarbiters. Zo werd de weg voor Pieternel Vis vrijgemaakt. Wanneer zij nu haar „pa piertje" weet te bemachtigen dan kun nen we haar spoedig begroeten. In welk tenue zjj zal verschijnen houdt zij thans nog even geheim. Wat de lengte betreft heeft zij een grote keuze, want in dit op zicht heeft de bond nog niet voorzien. ADVERTENTIE vmovmfisimutii Advertentie Dame wachtte niet op etiket Verkeerde fles uit apotheek meegenomen Gisteravond heeft iemand uit de Oegstgeester Apotheek aan het Wil- helminapark een fles meegekregen, welke vergif bevatte. Dank zij de medewerking van de televisie en de Rijkspolitie te Oegstgeest, die onmid dellijk met de geluidswagen er op uit trok om de ingezetenen te waarschu wen en de betrokkene op te sporen, is alles goed afgelopen. Het bleek een dames uit de Vogelenbuurt te zijn. De wat haastig doende dames had de fles meegenomen voordat er een etiket was opgeplakt. Zij moest wa- terstofperoxyde hebben voor mond- spoeling. doch terwijl men in de apo theek het etiket gereed maakte, ver liet de koopster reeds de zaak en nam in haar haastige spoed een fles mee, die 70 alcohol met rescorine, een middel tegen hoofdroos bevatte. Thuisgekomen nam zij er iets van in haar mond en bemerkte toen, dat er een vergissing was begaan. „Ik ga morgen wel even terug naar de apo theek," dach zij, en rustig ging zij naar de televisie kijken. Tot haar grote verbazing werd het journaal gevolgd door een politie- oproep, voor een onbekende wouw, die een fles waterstofperoxyde in de apotheek had gekocht, maar in plaats daarvan een fles met resorcine had meegenomen. Zij nam daarop direct contact op met de apotheek, waar haar melding een ware opluchting bete kende. CAUSERIE VOOR C O.VÜ. AFD. LEIDEN De heer P. v.d. Hoek, voorzitter van de afd. Dordrecht van de KNVB zal op maandag 18 maart a.«. een causerie houden voor de leden van de COVS afd. Lelden. Het onderwerp zal zijn: „De scheidsrechter en zijn verantwoor ding". Deze avond zal ook ditmaal gehouden worden in restaurant „Eigenzorg", Stationsweg 29A, Leiden, aanvang 20.00 uur. BURGERLIJKE STAND Geboren: Remmelt Jan Theodoor, zn. van J- W. Oosting en R. van den Berg; Gijsje, dr. van G. Vlieland en J. Vink; Angélique Patricia, dr. van C. A. Eschler en J. Selier; Johannes, zn. van J. van Tongeren en M. van der Weijden. Overleden: J. van der Plas, 57 jaar, echtgenote van I. Schaddé-van Dooren; E. M. Blok, 78 jaar, echtgenote van O. E. A. Jacobs. Geboren: Nicolette, d.v. L. van Duijvenbode en E. van Leeuwen; Ma rianne, d.v. C. D. Zandvliet en W. van Leeuwen; Robertjan, z.v. H. van Aarem en M. Kruijt; Monique, d.v. P. Groenewegen en M. Das; Johannes K. R., z.v. J. Veninga en A. Weeber; Esmeralda E„ d.v. H. D. Wiggers en M. M. van Velzen; Jacqueline J. D., d.v. A. Knetsch en D. A. van der Vis. Ondertrouwd: R. Wielinga en J. P. G. Boogaard; M. R. Veen en S. H. M. Veen; C. Veefkind en A. M. Kramer; G. NL A. Hulshoff en J. W. M. van der Meer; W. Vogelenzang en E. M. J. Oranje; H. W. G. Lieuwens en M. Schaefer; L C. Ju en C. E. A. van Hooven; A. J. van der Lely en M. E. de Tombe; L. Slingerland en Y. M. van den Burg; D. Riemens en E. S. F. Feteris; J. W. Jasperse en C. Beij; F. A. J. M. Schuurman» en C. C. T. M. Mentink; T. H. Koomwinder en T. M. Wijntjes; E. M. C. Kaak en F. A. May; J. D. de Koning en B. W. Brindöpke; J. W. Nienhuys en S. A. van der Brugge. Gehuwd: F. C. Koning en P. Glas bergen; J. H. IJzerman en C. M. Schuster; J. L. Kapaan en M. Bink; A. Kromhout en C. M. A. Beekelaar; W. J. P. M. Fase en L E. M. Kaizer; W. C. Verschoor en E G. van der Niet; T. de Bruin en Z. Abramovitz; A. van der Weijden en P. Onvlee; W. C. D. Blansjaar en E. Vermond; G. L. Jans sen en A. A. Ouwersloot; G. P. van Mook en E. S. Bekooij; J. Hollebeek en H. P. Vermond. Overleden: M. Mol, 67 jaar, man. Leiden: Voor alle artsen die de week enddiensten waarnemen, tel. 22222 bel len. Tot zaterdag 10 uur dient men de eigen huisarts te raadplegen. Apotheken Leiden: Zuid er Apotheek Lammenschansweg 7, tel. 23553. Alkemade en Leimuiden - dkt. R. C. N. Glansbeek, Peekloan 22, Oude Wetering, tel. 01713511 en dkt. J. v.d. Werf, Koppoellaan 1, Rijpwetering, tel. 01712—202. Alphen aan den Rijn - zaterdag: dkt. A. Zwartendijk, Stationsstraat 5, tel. 2472; zondag: dkt. J. Platteschor, Burg. Visserpark 4. tel. 2858. Apotheek: za terdag tot 13.00 uur: Somberg, Wil- helminalaan 67, daarna apotheek Al- lart, Raadhuisstraat 206. Bodegraven - dkt. E. Bol, Wilhel- minastraat tel. 2113. Wijkverpleging: zr. G. Borsboom, Pr. Bernhardstraat 2, tel. 2086. Apotheek: Bodegraven. Die renarts: G. Hofland, Vijverlaan, tel. 3798. Boskoop - dkt. Pompe, tel. 2038. Wijk- verpl.: zr. de Haan. tel. 2805. Hazerswoude - zie Leiderdorp. Hillegom - dkt. J. v. Andel, v.d. Ende laan 123-125, tel. 5417. Apotheken Bollenstreek: Apoth. Muyzert, Hoofd straat 198, Sassenheim. Tandarts Bol- Kamgaren- Trevira 55/45* jongenscostuums Wosboar en kreukherstellend. I»e informatiestaf van de V.V.V. Lei den voor het seizoen 1968. V.l.n.r. Nelleke Hardijzer, Henny Belt( resp. Ie en 2e informatrice). Margriet de Groot, Marianne Sosef, Joan de Neef. lenstreek: C. Th. Poederbach, Heren weg 20. Noordwijkerhout. Wijkverple ging: W.G.Kruis zr. Snellenberg, M. Trompstr. 39. Dierenarts: dr. G. v. Rijn, Meerlaan 159. Katwijk aan den Rijn: dkt. C- J. Ha gen, tel. 3222. Apotheek: Kon. Juliana- laan 18, tel. 4370. Katwijk aan Zee - dkt A. F. BeiJ- dervelle, tel. 2182. Apotheek: zie Kat wijk aan den Rijn. Koudekerk a/d Rijn - zie Leiderdorp. Langeraar, Nieuwveen en Woubrug- ge - dkt. J. Nooter, Woubrugge, tel. 01729104. Wijkverpleging: zr. Eys, Nieuwveen, telef. 01723144, b.g.g. 01725—777. Leiderdorp - dkt. G. A. de Bruyne, Hoofdstraat 8, Leiderdorp, tel. 01710 22208. Wijkverpleging: zr. P. J. M. Ruigrok, Rijndijk 200, Hazerswoude (RD) tel. 01714255. Apotheek: zie Leiden. Lcidschcndam - zaterdag: dkt J. W. Ludwig, Voorburgseweg 4A, tel. 3532. zondag: dkt. v.d. Mee, Pr. Margriet- laan 10, tel. 4535. Wijkverpleging: Groe ne Kruis: St.- Willibrordstraat 2, tel. 3449. Tandarts: spoedgevallen: tel. 070- 543035. Lisse - dkt. J. M. v- Dijk sr. Achter weg 6, tel. 3134. Apotheek en tandarts Bollenstreek: zie Hillegom. Nieuwkoop en Noorden Dkt. G. C. A. Essens, Noorden, tel. 01724-282. Noordwljk Dkt. B. de Beer, Want- veld 11. tel. 2751. Wijkverpleging: Ge- meensch. wijkgebouw, v. Panhuysatr., tel. 2338. resp. 2907. Apotheek: Duln- j rand apotheek, Nieuwe Zeeweg 1. Noordwijkerhout. en De ZUk Dkt. H. H. Verdeljen, Kerkstr. 28, tel. 2285. Apotheek en tandarts Bollenstreek: zie Hillegom. Wijkverpleging: zr. C. J. Kos ter, Helmstr. 43, tel. 3137. Oegstgeest Dkt. E. W. F. v. Wal- chren. Oranjelaan 29. tel. 52130. Wijk verpleging: zr. v. d. Klelj (Gr. en W.G. Kruis) tel. 33773, b.g.g. 22222. Apotheek Oegstgeester apotheek. Kynsburg zie Katwijk aan den Rijn. Sassenheim Dkt. H. Kwint, Hoofd straat 324, tel. 7253. Apotheek en tand arts: Bollenstreek: zie Hillegom. Valkenburg zie Katwijk a. d. Rijn. Voorbout en Warmond - Dkt. L. J. H. Lempers. Wijkverpleging: zr. Muhl- haus, Dr. Kuyperlaan 3. Voorhout, tel. 025328122. Apotheek en tandarts Bol lenstreek: zie Hillegom. Voorschoten - - Dkt. F. Swen. Veur- seweg 20. tel. 2356. Wijkverpleging: zr. Molleman, Wijngaardenlaan 2, tel. 2177. Apotheek: zaterd. Voorschotense apo theek, Leldseweg 68, tel. 2525; zondag: zie Lelden. Tandarts: spoedgev, 9.30 u.: B. van WIJk, Kon. Jultanalaan 32. Wassenaar Dkt. E. M. N. Ooster- baan. Pr. Marielann 14a, tel. 3056 en I dkt. M. H. van Tollngen, Wilhelmina- plein 1, tel. 8303. Apotheek: Langstraat 86. tel. 2141. Tandarts: G. E. M. J. I Schulz, Jonkerlaan 86. tel. 2116 (18- 18.30 uur). I Zwammerdani Dkt. P. K. van der Ent Braat, Aarlanderveen, tel. 01725— 1308. morgenochtend 9 uur begint de verkoop geen telefonbche of schriftelijke orders. Reizen in eigen land bevorderen Vanaf gisteren wapperen de vlag gen weer voor het informatiekantoor van de V.V.V. Leiden. Dit betekent, dat het toeristenseizoen 1968 met rasse schreden nadert en dat de V.V.V. weer klaar staat om de bezoekers van goede raad te voorzien. Het informatiekantoor is gedurende de stille wintermaanden van een frisse streek verf voorzien en een grote hoe veelheid informatiemateriaal ligt keu rig gerangschikt te wachten om de vragen van binnenlandse en buiten landse toeristen te beantwoorden. Bo vendien is de V.V.V. Leiden ook in geschakeld bij de A.N.V.V.-aktie „Er op uit, eigen land is in". Deze aktie is vooral gerioht op de bewoners van Leiden zelf en heeft ten doel het rei zen in eigen land builen het seizoen te bevorderen. Daarnaast fungeert de V.V.V. Lei den nu reeds enkele maanden als be spreekbureau voor de theaters van de grote steden in de Randstad. Deze bespreekdienst voorziet in een be hoefte en ook veel Leidenaars hebben de weg gevonden naar het V.V.V.- kantoor om zich op eenvoudige wijze te verzekeren van plaatsen voor voor stellingen als „Anatevka" of de „Snip en Snap" Revue. Om het hoofd te bieden aan de vooral uit de theaterbespreekdienst voortvloeiende drukte, is de staf voor het seizoen 1968 uitgebreid tot vijf infor'matrices. Vanaf 15 maart staan deze dames iedere dag klaar, op week dagen van 's morgens 9 tot 's avonds 10 uur en op zondag van 's middags 1 tot 's avonds 10 uur om de toerist en ook de Leidse bevolking op hun wenken te bedienen. „I)E 12 VEROORDEELDEN": HARD KLIMAAT TRIANON 4n het Amerikaanse leger zijn 12 veroordeelden met zware straffen. Door de legerleiding worden zij voor de keus gesteld, hun straf ondergaan of een gevaarlijke missie uitvoeren. Het verhaal speelt in 1941 en de opdracht luidt een Nazi-kwartier ln Bretagne te overmeesteren. Voor dat echter een poging gewaagd zal worden wordt er uitvoerig getraind in een Engels kamp. De toeschouwer ziet hoe twaalf, beslist niet zulke man nelijke figuren, langzamerhand naar elkaar toegroeien. Onder leiding van de officier Reisman groeit de saamhorigheid en is er sprake van een zeker vertrouwen. Aanvankelijk Is dit vertrouwen ver te zoeken. Men wantrouw de elkaar, de leiding en de vijand. Maar de twaalf hadden geen keus want sommige onder hen zouden anders zelfs de doodstraf gekregen hebben. De dreiging van de uitvoering van de straf en de kleine mogelijkheid het leven te redden door het goed ten uitvoer brengen van de opdracht, vormen wonderlijkerwijs ook de basis voor vele komische effecten. Deze grote <8-11 uur) en kostbare produktie weet van het begin tot het eind te boeien. Men krijgt een goed beeld van de gespletenheid van de persoonlijkheid by som mige situaties lijken wat naïef verfilmd en geven oen wat te rooskleurig beeld van het oorlogsbedrijf. Wanneer men echter niet te veel aandacht besteedt aan de sentimenten, dan wacht er zeker voor liefhebbers van dit genre: een goede film met een hard klimaat. Lea Marvin en Emeat Borg- nioa spelen da hoofdrollen (18 ■s afbraak van leegheid en komplexen Nancy Sinatra als het meisje van Bluee (Peter Fonda) In The Wild Angela. CAMERA: Nattlok Mal Zetterling heeft In „Nattlek" aangetoond hoe men sen door een „overbeschaving" komen tot allerlei perversie*. Mal Zetterling is sterk gekant tegen het bewust spotten met de erotiek. Haar boek Nattlek dat nu eens niet beter is dan de film la een bestaeller. En terecht. Op een eerlijke manier maar keihard wordt de probleemstelling erin gebracht. Het gaat over een graaf (gespeeld door Keve HJeJm) die verliefd is op een meisje dat hj| „uit het niets" opdiept. Zyn liefde tot haar wordt In-antwoord, maar hy Is nog te zeer gebonden nun een moedercomplex om Ie benlissen met haar te trouwen. De moeder is een overheersend type die steeds weer dc meest perverse zaken doet. Zo leert z(J het kleine neefje dat ook ln het kasteel logeert hoe een kas- teel te bouwen van papier. Maar als het kasteel af is. gaat ze eromheen dan sen, daarbij hysterisch zingend en brallend. BIJ alle „feestjes" die worden gegeven en die stuk voor stuk ontaarden in de meest liederlijke situaties valt de leegheid van de personen op. Hun Intelligentie wordt alleen benut voor het verzinnen van nieuwe spelletjes en het grondig bederven van het neefje, dat door de oudere vrouwen „alles" wordt geleerd. Zelfs een Fclllnl heeft niet de moed een onderwerp op een zó Indringende manier te behandelen, zo genade loos en vrijmscherp doordringen ln de afwijkingen van do menselijke ziel. In tegenstelling tot hoe het zich eerst laat aanzien kan de hoofdpersoon zich van zijn moederbinding (Oedlpuskomplex) bevrijden door alle schepen achter zich te verbranden. Dit laatste wordt letterlijk gedaan ln het kasteel waar alle gebeurtenissen zich afspelen. De laatste daden van de gasten zijn na de aankondiging van de graaf dat het kasteel Ib ondermijnd het leegroven van het kasteel en het er vandoor gaan, nog even pervers als zo gekomen waren. De twee hoofdpersonen (waarvan de vrouw geweldig gestalte Is gegeven door Ingrid Thulln) vinden elkaar weer In oprechte liefde zonder belemmeringen van de beschaving. Een totale en vlijmscherpe behandeling van een helaas maar al te vaak voorkomend probleem. En voor de bezoekers zeker de moeite waard om gezien te worden: Keuring: str. volwassen. FUNKTIELOZE SEX REX: Verborgen driften De tweede schokkende film van Zweedse ma kelij. HU is kwalitatief weliswaar minder goed dan Nattlek. maar toch beslist niet onder de middelmaat. Een oude man die geld heeft is een ware dictator voor zijn gezlns- en familieleden. Hy bepaalt wie er met wie moeten trouwen met als wapen om zijn zin te krijgen een ontervtngsdrelglng. Zyn perverse belangstelling is het begluren van de paren die zich hebben gevormd, maar die er geen gewag van durven doen. De beledigingen die hy hen naar het hoofd smyt zyn vele. Een aanslag op hem mislukt. Het sex-idool Lotte Tarp (die de geliefde van de dader van de aanslag speelt) is het zwakke punt in deze film. Zonder haar waren de verhoudingen beter tot hun recht gekomen, terwyi nu de indruk wordt gevestigd, dat er ter wille van de commercie wat sex in de film wordt gebracht. Verder in het verhaal wordt de oude man vermoord door iemand die pas tegen het einde bekend wordt, een psychopate onder de familieleden. De moraal is deze: éón man knn zyn familie tarten zoveel hy wil, en by een aanslag op hem (die elgeniyk een beest Is) zal de tegenparty zonder meer schuldig worden gevonden. Elgeniyk wordt dus een lacune In de wet geving aangetoond die niet te vullen ls. Wat de driften betreft: de regisseur heeft ze goed verborgen weten te houden. Keuring: 18 jaar. DE „WILDE ENGELEN" LIDO: The wild angels The wild angels ls het verhaal van oen neo-fascis tische groep jongens die met hun „duo-engelen" achterop de motor de hele streek onveilig maken. Blues (gespeeld op een fantastische manier door Peter Fonda) is de leider van de groep eu ls in wezen een verstandige sympathieke knaap. Het is jammer dat ln de film de beweegredenen van zyn gedrag achter wege bleven. Behalve Nancy Sinatra was er een goede rol van de actrice die het meisje van Loser speelde. De rest van de rollen waren door jongeren uit Hollywood gespeeld (volgens de aankondiging) maar het spel was zo slecht, dat we de namen wel niet erg vaak meer tegen zullen komen. De „Wilde engelen" sparen nazi-emblemen en daarmee getooid doen ze niks anders dan wat rondi-yden op hun grote en grotesk uitgedoste motoren. Als ze weer eens een keer voor de politie vluchten, wordt Loser gevangen genomen omdat hy een politiemotor heeft gestolen. Hy is door een kogel gewond en wordt ln een ziekenhuis verpleegd. De „Engelen" gaan hem bevryden, maar hun vroegtydig ingrypen heeft tot gevolg dat Loser overiydt. De politie zoekt de leider Blues. De politie komt, maar Blues blijkt bekeerd te zijn en gaat verder met het begraven van Loser. Blues weet nameiyk, dat er geen andere De film ls modern in scenes gezet, waarbij de moderne wyze van verfilming veel goed maakt van het zwakke verhaal. Het geheel ls erg overdreven en zou een Imitatie van Nattlek kunnen zyn wat betreft de moraal die nagenoeg of geheel ls verdwenen. Aan de regie mankeerde het niet, maar de spelers waren niet al te goed. Keuring: 14 jaar. OP BLOTE VOETEN IN HET PARK Lt'XOR: Op blote voeten lil het park - Tussen al het spektakel en erotiek dat deze week in de Leidse bioscopen hoogty viert, draait gelukkig nog een film die echt voor ontspanning zorgt. Het luchtige werkje, met de even zo luchtige titel, ls nog geen klucht, waarby de lachspieren de volgende dag nog te voelen zyn, maar de regisseur heeft toch wel gepoogd, om de lachers op z(jn hand te krijgen. Het gegeven leent er zich dan ook wel toe. Als Je de gekke belevenissen van een pns-getrouwd stel gaat verfilmen, zyn er genoeg komische situaties ln te lassen. Het verhaal ls elgeniyk zeer een voudig. Alles wat men etvan verwacht zit erin. Het woelige begin van het prille geluk, de teleurstelling als de manneiyke gedeelte van de twee-ln-é^n door zyn werk wordt geabsorbeerd, de schoonmoeder die op een ongelegen tydstip verschijnt en de gekke situaties die hier allemaal uit voortvloeien. Al met al een film die wel wat meer verzorgd had mogen worden, maar niettemin goed wordt gespeeld door Jane Fonda en Robert Redford. Keu ring: alle leeftyden. SPEL VAN VERBEELDING EN WERKELIJKHEID STUDIO Bunuel's film „Dagvlinder" ls een markant spel waarin verbeel ding en werkeiykheld hyna zonder merkbare overgang In elkaar overvloeien, zodat het voor de kyker echt wel mocliyk Is tydens het verloop van deze rol prent de fictie van de realiteit te onderschelden. Bunuel heeft daarmee echter de film een strakke spanning gegeven, ondanks het wat precaire onderwerp. Het gaat nl. om een Jong echtpaar, dat elkaar wel lief heeft, doch waarvan de vrouw geremd wordt in haar erotische gevoelen* tegenover de partner. Dit schept voor haar problemen en wel zodanig, dat «Ie verbeelding haar parten begint te spelen die als het ware uitmondt In dagdromen en nachtmerries. Langzamerhand komt zy daar echter overheen en het einde is dan de onver- mqdeiyke happy ending. Bunuel heeft en een ander knap vertolkt, maar zoal# gezegd door de zo goed als onmerkbare overgangen van verbeelding naar werkeiykheid heeft hy het ds kykers niet gemakkelyk gemaskt (18 jrj.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3