Ik heb om deze beslissing moeten worstelen de beste tabak is NORTON tabak Steun Radicalen vanuit Brabant echt... NORTON PL ME/ NORTON FILTH Tegenactie Steenbergen Drs. J. M. AARDEN: Tweede tochl Pax Christi in voorjaar eet 'n appel! Kardinaal Lercaro weggestuurd ,Men zegt mij namens de Paus dat ik moet gaan; en ik ga* DINSDAG 5 MAART 1968 (DE LEIDSE COURANT PAGINA 5f ADVERTENTIE)t NORTON is er! Drie simpele woorden, een wereld van verandering NORTON heen het bereikt. Planters kweekten nieuwe soorten volle, weelderige tabak, de tabak voor Norton NORTON- rijpvitaal, echt Koop een pakje. Probeer er een, juist, dat is Norton 25/1.50 ACTIECENTRUM OPGERICHT (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN In Eindhoven is gisteravond het eerste actlcentrum opgericht van de nieuwe politieke party Radicalen. De initiatiefnemer* «Mn afkomstig uit verschillende delen van Brabant en onder hen bevinden zich zowel katholieken als protestants-christeiyken. Het actiecentrum, dat op korte termUn elders in Brabant meerdere plaatselijke of regionale afdelingen aal vestigen, onderschrijft volledig de uitgangspunten der Kadicalenparty. Deze zijn: Als christenen in de politiek een pro gressief beleid te willen verwezenlij ken, daarbij hun christen-zijn als een we zenlijke bron van Inspiratie te onder vinden, dat vanuit andere levensbeschouwin gen tot een gelijkgerichte politiek kan worden gekomen en dat samenwerking tussen deze gelijk gerichte groeperingen dringend gebo- Als voorlopig woordvoerdster van het centrum treedt op mevrouw J. van der Heyden-Knol, oud-lid van de Tweede- Een heel ander geluid komt uit Steen bergen, waar de plaatselijke K.V.P.-af- deling zich achter de K.V.P. blijft scha ren. Het afdelingsbestuur heeft voorts brieven geschreven aan mej. A. Kessel te Breda (die thans deel uitmaakt van de Tweede-Kamerfractie der radicalen) en de „Brabantse verontrusten" in de K.V.P. Hierin roept de Steenbergse af deling op lid te blijven van de K.V.P. en wel „in hot belang van een vooruitstre vende politiek in de Brabantse K.V.P.". Ook het Zeeuwse K.V.P.-Kamerlld drs. W. Dusardui.jn heeft zich gisteravond te Vlissingen duidelijk van de radicalen ge- distaneieerd. Hij zei het onfatsoenlijk te vinden dat de weggelopen K.VJ».-radi calen hun Kamerzetels hebben gehou den. In 'Roosendaal trad dr. W. Mulders, voorzitter van radicalen in K.VJ3., A.R. en C.H.U., eveneens toe tot de nieuwe partij der radicalen. Dr. Mulder* ls frac tievoorzitter van de gemeonteraadsgroe- pering „Katholieke Vooruitstrevende Par ty. De Limburger J. J. Tonnaer zal voor taan optreden als fractieleider van de adlcalen in de Limburgse Staten. -strijde rs Er staan genoeg mensen achter ons om onze zetels te blijven bezetten (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG „Norbcrt en ik isen ons in dc Kamer niet tegen elkaar af te zetten. Dat zullen we serieus proberen te vermüden. By de opstelling t.o.v. het kabinet-De .long zal biyken van meningsverschillen. Ik acht me overigens nog wel gebonden aan de voor dit kabinet geldende richtlijnen. ir ik heb met het kabinet thans geen politieke binding :r". Aan het woord is aan het slot van een veelbewogen week drs. J. M. A. Aarden, a van West-Brabant en rman in dc Tweede Kamer de uit dc KVP getreden radicalen. Hü deed die stap o.m. samen met drs. Bogaers, de voorlopige voor zitter van de nieuwe politieke party „Radicalen", die* het nieuwe politieke huis van de thans afgescheiden KVP-radi- calen maar van hen niet alleen moet worden. „In 't persoonlijke vlak is er tussen Norbert (Schmelzcr) en mij niets aan dc hand", verzekert drs. Aarden ons in zijn terugblik op een week van voor Nederlandse begrippen politiek uitermate opwindende dagen. „We hebben voor ons uittreden nog een voortreffelijk gesprek gehad met het fractiebestuur. Het gebeuren is waardig verlopen. Beide partijen waren ervan onder dc indruk, dat we op deze manier afscheid van elkaar hebben kunnen nemen. Zelf heb ik ook om deze beslissing moeten worstelen. Want ik was overtuigd lid van de K.V.P. Ik heb dan ook onder grote spanningen geleefd". Wat vindt drs. Aarden van de radicalen, die in de K.V.P. gebleven zijn, omdat zij zich niet tot uittreden gedwongen voelden? Drs. Aarden: „Ik zal niet zeggen, dat wij nu de betere radicalen zijn. Toch zijn ze anders, hoewel ze in hun denken sterk aan ons verwant zijn. Van Cals bijvoorbeeld, die gebleven is, van hem kun je zeggen, dat hij toch wel in een andere positie verkeerde. Hij was tenslotte een van de vier wijze mannen, die de fractie voorzitters uit dc moeilijkheden wilden helpen. Toen wij besloten uit te treden, was Cals nog niet uit die hele sfeer los, hij voelde zich nog gebonden aan wat ook zijn ad vies was. Dat betekent alle maal niet, dat ik Cals minder radicaal acht. Met Mommer- Oud-s solidair met Yietnampolitiek van Johnson RIJSWIJK (ANP) De „Federatie van Nederlandse oud-strljdersorganisa- ties" heeft de ambassadeur van de VS in Nederland, de heer W. Tyler, schriftelijke verklaring doen toekomen waarin zij haar solidariteit jegens de gering en volk van Amerika inzake Vietnam uitspreekt. In de verklaring wordt onder zegd: „Het linkse optreden in Nederland moge misschien de indruk wekken, dat daarmee de opvattingen van derheid van ons volk wordt weergege ven, de werkelijkheid is. dat dit aanti slechts een zeer kleine fractie is va ons gehele volk. De reacties op onder andere onz klacht bij de justitie inzake de door prof. Delfgaauw bij herhaling uitgespro ken beledigingen aan het adres van uw president vertonen een zeer verheugen de verbondenheid met uw regering' „Met de grootste bewondering wogenheid volgen wij de strijd die de Amerikaanse strijdkrachten tegen onmenselijke vijand moeten voerei wij treuren met uw volk over de duizen den jonge levens die voor de vrijheid van de wereld in het algemeen en in Zuidoost-Azië in het bijzonder worden geofferd", aldus de federatie. (Van onze correspondent) BREDA l)e nieuwe landelijke voe tocht van de Pax Christlbewrglng wordt gelopen in het gebied tussen Breda Rijsbergen. De voorbereidingen tot de- Algemene Voettocht Nederland zijn inmiddels zover gevorderd, dat routes tijdstippen bekend zijn. De voettocht Breda zal aan de deelnemers geheel an- mogclijkhedcn bieden dan de tra ditionele voettocht Den Bosch en staat r ledereen tussen de 18 en 29 jaar. „Thema zal zijn: „Van dorpsmen taliteit naar wereldbesef". een boekje in voorbereiding waaruit gespreksstof tijdens het lopen kan worden geput De routiers zuilen echter niet strikt gebonden zijn aan dc opgegeven thema's. Deze zullen meer als leidraad fungeren. Do Pax Christibe- weging wijst er met nadruk op dat deel- open staat voor iedereen, van welke levensovertuiging of welke oplei ding dan ook. Het ligt in de bedoeling, dat in de toekomst jaarlijks twee grote landelijke voettochten worden gehouden, zodat de voettocht Breda een volwaar dige tegenhanger zal zijn van de Bos sche, die in het najaar gelopen wordt. De data voor Breda zijn 23, 24 en 25 mei. De jongens en meisjes zullen ge durende de nacht in tenten worden on dergebracht. De lengte van de routes variëren van 16 tot 20 km. Kardinaal Al- frink zal aan hot slot samen met de routiers de eucharistie vieren. In tegen stelling tot wat gebruikelijk is bij de voettocht Den Bosch z.al in deze nieu we tocht niet in elk kapittel moezenier worden geplaatst. Dit met het oog op de te verwachten aantal niet-ka- tholieke deelnemers. Textielarbeiders ongerust over werkgelegenheid in de toekomst (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De werknemers In de Tilburgse textielindustrie zijn ernstig bezorgd over hun toekomst. De jonge ren onder hen vrezen dat er voor hen niet tijdig arbeidsplaatsen komen in an dere bedrijfstakken, terwijl de oudere werknemers zich afvragen of sij nog wel omgeschoold kunnen worden. Deze problemen werden herhaaldelijk naar voren gebracht tijdens de voorlich tingsavond van de vakbonden St.-Lam- bertus, Unitas en „De Eendracht" in de Kon. Harmoniezaal te Tilburg. De voor zitters van deze vakbonden toonden ver trouwen te hebben in de negen textielon dernemingen, die betrokken zijn bij het rapport, dat prof. dr. H. O. Golschmidt over de wollen strijkgarens heeft uitge bracht bij de regering. Zij zijn ervan overtuigd, dat deze In dustrieën adviezen van rapport inder daad zullen opvolgen, tenminste als de regering de onmisbare financiële steun wil verlenen voor de zo nodige herstruc turering. (ADVERTENTIE) snoep verstandig: Amerik.-Senaat beëindigt zijn vertragingsactie WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse senaat heeft met 65 tegen 32 stemmen een motie aangenomen, waar in wordt bepaald dat elke senator niet langer dan een uur mag spreken over het wetsvoorstel, dat huiseigenaren ver biedt bij verkoop of verhuur van wonin gen rassenonderscheid toe te passen. Ge durende bijna twee maanden heeft een aantal tegenstanders van het voorstel een vertragingstactiek toegepast door eindeloos lange toespraken te houden. De motie haalde maar net dc vereiste tweederde meerderheid. Mond- en klauwzeer kwam uit Argentinië LONDEN (Rtr) John Reld, hoofd van de veeartsenijkundige dienst van het Britse ministerie van Landbouw, heeft laten welen dut het uit Argentinië ingevoerde lamsvlees de enige oorzaak geweest kan zijn der mond- «n klauw- zeerepidemie die de Britse veestapel 422.000 stuks runderen, schapen en var kens heeft gekost. is een voorzichtig man. Ik voel me wat onafhankelijker, niet zo gebonden. Hf kwam net op (het hoogtepunt van de troubles van de wereldhandels conferentie in New Delhi terug. H(j stond er fris tegen over. Maar je moest je juist in de hele ontwikkeling in geleefd kunnen hebben. Dat was bij hem niet het geval en natuurlijk speelt ook het poli tieke temperament een rol". In de watten „Als dc K.V.P.-leiding nu niet verstand te werk gaal, zullen ze de gebleven radicalen in de watten gaan leggen. De vraag is of dit de K.V.P. niet naar links zal trekken. En wat voor bestuur zal de K.V.P. nu krijgen? Bij sommige nlet- uitgetreden radicalen zie ik niet veel enthousiasme. Dan is er de vraag: hoe zien ze hun partij? Willen ze de K.V.P. in wezen voortzetten" Maar het meest wezenlijke probleem is natuurlijk: met wie wil je samenwerken? Daar ligt de Dat er intussen niet te ont komen zal zijn aan een zekere mate van opbieden in radica lisme tussen beide groepen ra- Aarden en i „radicalen", hoop, dat K.V.P.'» dicalen, dat wil drs. Aarden niet ontkennen: „Dat zal na tuurlijk wel gebeuren". Terug naar dc eigen groep- laar de eigen partij Drs. Aarden: „Ik er nu ook niet- lar ons toe komen, •rwacht mensen uit de A.R. en ook wel uit de C.H.U. bij ons. Dat de A.R. als party „de bocht door" zou zijn. ont ken ik overigens. Een aantal anti-revolutionairen is niette min al zover, dat bij een keuze tussen solidariteit aan de eigen partij en politieke opstelling het laatste voor hen belang rijker is. Van een A.R.-radicaal als Kuiper weet ik dat echter niet zo. Hij is sterk A.R.- Antithese Drsw Aarden verwacht voorts aanhang te zullen krijgen uit P.v.d.A. en D '66. Met de democraten van Van Mierlo ziet hy belangryke verwant schap. ..By hen en by ons heeft de politiek het primaat, niet het beginsel. Natuuriyk werkt bij ons het christeiyk beginsel door in onze houding in de praktyk. Ik erken dus die werking, maar ik kom van daaruit niet zonder meer tot daaraan beantwoordende orga nisatievormen". Zyn afstand nemen van beginselpartijen acht drs. Aarden geen com plete ommekeer ten opzichte van de in december jongstleden aanvaarde resoluties op de K.V.P.-partijraad in Arnhem. Hij meent, «lat zyn huidige op stelling daarmee niet in stryd is. (In de overwegingen van die resoluties wordt de nood zaak van het bestaan van christeiyke partijen uitgespro ken). Drs. Aarden acht het uit gesloten, dat drs. Bogaers met zyn „evangelische bewogen heid" op dit punt zo anders zou denken, dat hieruit nog eens een scheiding tussen Aarden en Bogaers zou kunnen ontstaan. Drs. Aarden: ..We moeten geen nieuwe antithese krijgen lussen christenen en niet-chrls- tenen. Daar is het de tijd niet voor." Dat materialisme en nihilisme doorslaggevende ar gumenten zouden vormen voor het bestaan van christeiyke partyen in deze tyd, ontkent drs. Aarden evenzeer: ..Dat zyn verschijnselen van alle tjjden. Misschien zijn we wel wat ma- terlallstischer geworden. Ook «lat met die moderne seksuali teit, dat loopt soms de spui gaten uit, maar we moeten er toch niet verschrikkelijk over doen." Echt belangryk acht drs. Aarden de aansluiting met de jeugd: „Als je die partij mist. dan b«»n je verleden tijd." Reacties Hoe zyn de tot dusver ont vangen reacties op zyn uit treden uitgevallen V Drs. Aar den: „Die waren heel verschil lend. De meeste brieven die ik ontving waren lang en gingen uitvoerig in op de zaak zelf. Er zyn brieven van P.v.d.A,- en D '66-mensen onder en ook van politieke „daklozen", die zich nu by ons wilier aansluiten. Er waren ook boze brieven, waar in werd aangedrongen op te ruggave van onze Kamerzetels aan de K.V.P.. Dat is me ook door de K.V.P. In n>yn woon plaats Voorburg gevraagd. Ik ga daar nog met de mensen in Voorburg over praten. Ik vind dat je niet buiten de Kamer kunt biyven. want lUiar vol trekt zich het dagelijkse poli tieke leven en in belangryke mate ook de in gang zynde politieke heroriëntering. Als je buiten dc Kamer biyft. dan houd Je het niet vol. Ik meen tenslotte dat er genoeg mensen in het land achter ons staan om onze drie Kamer zetels te biyven bezetten." Yietnampreek gaf doorslag PARIJS (KNP) Kardinaal Lercaro. j (ut 12 februari van dit jaar aartsbisschop j van Bologna. Is niet op eigen verzoek heengegaan, maar weggestuurd. Dit ont hult vandaag Information* Catholiques Internationale* in een artikel van de be- kende Italiaanse journalist Zizola. De- ze behoort tot de intieme kennissen van de kardinaal. Op zijn afscheidsconferuntie met I priesters en leken heeft de kardinaal dit gezegd: „Ik sla het evangelie open en ik lees. Ik ben een mens onder gezag ge- j stold. Zestien jaar geleden heeft man na- mens de Paus mij gezegd: kom. En ik I ben gekomen. Vandaag zegt men mij weer namens de Paus dat ik heen moet I gaan en ik ga". Toen kardinaal Lercaro, 76 jaar, op 15 augustus 1966 zijn ontslag aan de Paus had aangeboden, wa* hem dit geweigerd. Maar aan het begin van dit jaar bleek de zaak plotseling urgent te zijn geworden. Op 26 januari kwam mgr. Civardi, secretaris van dc congre gatie voor de bisschoppen, uit Rome de kardinaal zijn gedwongen ontslag mee delen. Op 9 januari was kardinaal Lerca ro al ontslagen al* voorzitter van dc Li turgische Raad en in september 1967 had hij een „gematigde" coadjutor ge kregen. De redenen, die tot het ontslag geleid hebben, worden door Zizola op gesomd en uitgelegd. Ten eerste zijn dat de vooruitstrevende ideeën van de kardinaal in het algemeen en in het bijzonder ten aanzien van de liturgievernieuwing. Een tweede be zwaar was de steun, die hij verleende aan het progressieve katholieke dagblad „Awcnire d'ltalia", dat, in nood ge raakt door weigering van de Italiaanse bisschoppen om steun te verlenen, zijn karakter moest prijsgeven. Een andere reden was zijn tolerante houding tegen over andersdenkenden en met name te genover de communistische burgemees ter van Bologna, die kardinaal Lercaro tot tijeburger van de stad uitriep. Zeer verbolgen raakten de Italiaanse bis schoppen over de weigering van Lerca- ru de katholieken te verplichten hun po litieke eenheid te bewaren. Dc eenheid der katholieken wordt in de eucharistie viering tot stand gebracht, niet in dc .Maar dc doorslag heeft gegeven het standpunt van kardinaal Lercaro, die op nieuwjaarsdag 1908 in do kathedraal preekte en Amerika in de naam van het evangelie vroeg de bombardementen in Vietnam te staken. Lercaro doorkruiste hiermee dc politiek van hel Vaticaan, dat neutraal wilde zijn na de gerucht makende verklaringen van de inmiddels overleden kardinaal Spellman van New- York, die de oorlog In Vietnam een „hei lige oorlog" had genoemd, '/.izola be sluit zijn onthullingen aldus: „Hier wordt een eind gemaakt aan een dub belzinnige situatie, zegt hel Vaticaan. maar voor vele katholieken betekent dit heengaan het eind van een verwach ting".

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5