SfeficidóeSoil^CMtt Werden Amerikanen vals voorgelicht? Unieke KRO-documéntaire over Incident in de Golf van Tonkin Vanavond gesprek Irene KYP-jongeren gaan zaterdag uit elkaar Voor honderd jaar ging zijn mefistofele... Radicalen bedanken PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 5 MAART 1968 Omstreden KVP-zetels IJLIJKENS zijn algemeen In vriende- HJke bewoordingen opgestelde ver klaring van zaterdag vindt het K.V.P.- beatuur dat uitgetreden radicalen, hoe wel dan niet staatsrechtelijk daartoe niet verplicht, op politiek-morele gron den hun zetels in de Kamer, Staten en gemeenteraden weer ter beschikking hadden moeten stellen. Buiten het K.V.P.-bestuur is op min der vriendelijke wijze de laatste dagen door menigeen hetzelfde betoogd; ook de liberale fractieleider mr. Toxopeus heeft geschreven, dat hij weinig be wondering heeft voor drs. Aarden en zijn belde mede-uitgetreden en mede In de Kamer gebleven parlementariërs. Voor het K.V.P.-bestuur blijkt door slaggevend voor zijn standpunt te zijn. dat de ultgetredenen een nieuwe partij hebben opgericht met een ander uitgangspunt dan de kiezers bekend was. toen ze op de K.V.P.-kandldaten ■temden. FORMEEL is dat helemaal waar. hoewel over het uitgangspunt de opvattingen van drs. Aarden bepaald niet die van drs. Bogaers schijnen te dekken en de verklaring van de nieuwe fractieleider van de groep-Aarden op dit belangrijke punt meer bewogen dan duidelijk was. Afgewacht moet maar worden of D '66 ook drs. Bogaers zal weten te ..bekeren" of dat op dit punt drs. Aarden toch minder ver van drs. Schmelzer en mr. Biesheuvel staat, dan vorige week op het Binnenhof leek. Wij tillen overigens maar niet te zwaar aan dit formele punt. We ge loven dat eerder dan de radicalen ook de K.V.P. zich feliciteren mag met de gebleven aanwezigheid van radicalen in vertegenwoordigende colleges, althans zeker in het parlement. Het risico, dat anderen nu wel eens het voorbeeld van drs. Aarden zouden kunnen gaan volgen, omdat het geen offer vergt, moet men dan maar op de koop toe nemen. WANT nu de radicalen in de Kamer zitten, betekent dit dat hun stelling nemen geen de-facto vrijblijvende kwestie zal kunnen zijn. Helemaal buiten het parlement en andere vertegenwoordigende colleges staande zouden de radicalen van dc groep-Aarden het beleid van regering en van hun vroegere K.V.P.-genoten hebben kunnen kritiseren zonder zich erg druk te moeten maken voor het acceptabel maken of de houdbaarheid aantonen van een alternatief. Nu zullen drs. Aarden en de zijnen evenwel in het parlement als volksvertegenwoordigers kleur moe ten bekennen; ze zullen vaak moeten kiezen tussen „oppositie omwille van de oppositie" en constructieve politiek, die hen soms zal noodzaken aan De Jong de voorkeur te geven boven Van Mierlo en Den Uyl. Waren Aarden c.s. uit de Kamer ge stapt. dan hadden de kiezers zich kunnen I blijven bezighouden met schone moge- 1 lijkheden; nu wordt de groep-Aarden In zijn gedragingen tot meer realiteits zin gedwongen.- Dat kan een winstpunt zijn. Ook voor de K.V.P., wanneer bij voorbeeld blijken mocht, dat het „an ders" van de uitgetreden radicalen niet veeli meer betekent dan reeds bekende concerten in een andere toonsoort. Con certen, die op het eerste gehoor aardig klinken, maar die b(j een nadere analyse toch niet blijken te brengen wat de componist in zijn toelichting belooft. Impasse in Vietnam MILITAIR gezien is het Hanoi en de Vietkong niet gelukt de Amerikaan se en Zuidvictnamesc troepen een ver nietigende slag toe te biengenen het ziet er niet naar uit dat dit in de naaste toe komst het geval zal kunnen zijn. Even min zijn er vooruitzichten, dat Ameri kanen en Zuidvietnamezen zich volledig zullen kunnen ontdoen van hun tegen standers. Men zou kunnen spreken van een militaire impasse: behoudens kleine voordelen over en weer, houden de par tijen elkaar goeddeels in bedwang. Amerikanen en Zuidvietnamezen hand haven zich in de steden en in verschil lende bases; de wederpartij is vrijwel heer en meester op het platteland. Politiek liggen de zaken voor de Amerikanen en Zuidvietnamezen duide lijk ongunstig. Aan de ene kant is daar het regime van Hanoi, dat, met een appel op nationaal gevoel, oproept de „witte vreemdelingen en hun handlangers de regering in Saigon hun te verjagen, c.q. te vernietigen" en in staat is ge bleken een slagkracht tc ontwikkelen, die weinigen voor mogelijk hadden ge houden. Aan de andere kant de Ameri kanen friet hun geweldige militaire moge lijkheden en ongetwijfeld ook met een zeker ideaal om een Zuidoost-Aziatisch volk veiligheid, vrijheid en welvaart te verschaffen. De verwezenlijking van dit ideaal schijnt alleen mogelijk door middel van een onaanvaardbare escalatie (traps gewijze verheviging) van de oorlog. Dit zou betekenen nog meer bombardemen ten, nog meer napalm, nog meer dienst plichtigen, nog meer dode en gewonde mannen, vrouwen en kinderen, nog meer daklozen, nog meer vluchtelingen, kortom nog meer oorlogsellende. Een weg, die steeds verder wegvoert van het genoem de ideaal veiligheid, vrijheid en wel vaart. Bovendien hebben de Amerikanen zich verbonden met een regime, dat on bekwaam en corrupt is. zich nauwelijks kan beroepen op de instemming van de bevolking en, gezien de ontwikkeling, steeds nerveuzer wordt. Diezelfde ontwikkeling is er voorts de oorzaak van, dat het grote plan, waarmee de Amerikanen zich op de lange duur populariteit hadden kunnen verschaffen, het pacificatieplan, volkomen in de grond is geboord. Onder de thans geldende om standigheden valt er geen dam te bou wen, kunnen geen landbouwadviezen ge geven worden aan dodelijk beangste vluchtelingen en is een herverdeling van gronden in geteisterde streken een over bodige bezigheid. Onder deze omstandigheden, zou men zich af kunnen vragen of Washington er verstandig aan doet vast te houden aan de San Antonioformule (pas staken van bombardementen als onmiddellijk vruchtbare besprekingen volgen en de tegenstander uit de bombardementspauze geen militaire voordelen probeert te trek ken). Het is nauwelijks aan te nemen, dat dc Amerikanen in een onherstelbaar slechte positie komen, als zij de bombar dementen staken zonder voorafgestelde voorwaarden en dan afwachten of Hanoi de belofte tot spoedige besprekingen gestand wil doen. Een kleine twintig jaar geleden presten de V.S., terecht. Nederland, diens ideeën ten aanzien van Indonesië op te geven. Thans heeft Amerika zichzelf in een positie gemanoeuvreerd, die, in meer dan een opzicht, gelijkt op die van Nederland in de jaren 19451950. Verklaarbare hindernissen op de UNCTAD-conferentie ER komen weinig opwekkende berich ten van de UNCTAD-conferentie; de samenkomst van rijke naties en ont wikkelingslanden in New Delhi, waar men onder auspiciën van de Verenigde Naties probeert door nieuwe handels afspraken tot een billijker verdeling van de economische macht in de wereld te geraken. Er is met grote verwachtingen naar deze conferentie opgezien. Bijna vier jaar geleden vond te Genève de eerste wereldhandelsconferentie plaats. Door de gebrekkige voorbereiding is het om vangrijke en langdurige beraad toen door geringe resultaten gevolgd. In New Delhi zou men het beter doen. Maar bereids naar Europa terug gekeerde delegatieleden en waarnemers hebben een verre van optimistisch geluid laten horen. Weer hebben verschillende „gevestigde" naties zich, zij het ln wat minder nadrukkelijke termen, opgewor pen als de verdedigers van verworven posities. Zelfs landen die spontaan be reid zijn om de welvaart van achterge bleven landen door ontwikkelingshulp te bevorderen, hebben kennelijk moei te met het treffen van de maatregelen, die het de achtergebleven naties moge lijk moeten maken hun eigen welvaart te verdienen. Terwijl in Nederland zelf door pres siegroepen op de overheid niet aflaten de druk wordt uitgeoefend om de hulp aan arme landen drastisch te vergroten, bleek op internationaal niveau weer, dat ons land op het gebied van de be reidheid tot echte ontwikkelingshulp eer der tot de voorlopers dan tot de achter hoede moet worden gerekend. Maar de schuld van het dreigend mis- CNV pleit voor verhoging van inkomensgrens luistergeld UTRECHT (ANP).— Het Christelijk Nationaal Vakverbond pleit voor een verhoging van de inkomensgrens voor de vrijstelling van het luister- en kijk- Ïeld. nu is aangekondigd, dat het luis- >.r- en kijkgeld met veertig procent tot vijfenzeventig gulden wordt verhoogd. Die inkomensgrens ligt sinds januari 19671 voor alleenstaanden op 68,25 gul den en voor gezinnen van twee personen op 87,50 gulden per week. Het CNV berekent, dat een echtpaar m 1967 een bedrag van minstens 110 gulden in de week nodig had om rede lijk te kunnen rondkomen en om daar van de gemiddeld 30 gulden voor huur en ziekenfondspremie te betalen. Ge lukken van de UNCTAD-conferentie ligt niet bij de geïndustrialiseerde, wester se landen alleen. Ook in New Delhi heb ben communistische landen en achter gebleven landen niet nagelaten bij her haling van het overleg een politieke dis cussie te maken met soms bittere aan vallen op wat zij beschouwen als wes ters imperialisme en Amerikaanse ag- gressie. Op die manier wordt er natuurlijk 'n sfeer geschapen, die bij de westers» landen in zoverre ze toch maar half of nog minder overtuigd zijn van hun plicht om door ontwikkelingsstrategie het produktie- en consumptiepatroon van de verschillende delen van de wereld te coördineren eerder verzet uitlokt, dan de bereidheid tot nieuwe initiatieven doet bevorderen. Zo beschouwd is de gang van zaken rond UNCTAD-conferentie tragisch én onrustbarend. Tragisch omdat achter gebleven landen zich feitelijk niet hebben kunnen losmaken van een houding die het ingooien van eigen glazen betekent. Onrustbarend omdat vele industriële landen te weinig bereid blijken de ei gen consumptiegroei te matigen en ver schuivingen in hun binnenlandse produk- tieopbouw te gaan nastreven. Misschien laat het slotcommuniqué de zer dagen te New Delhi nog een paar positieve kanten zien. We vrezen even wel, dat ook op de tweede wereldhan delsconferentie de kans gemist is om de ontwikkelingshulp nu eens het stevige fundament te geven, dat ze niet ontbe ren kan. Want al zijn verschillende van dc hindernissen op de UNCTAD-confe rentie verklaarbaar, ze blijven betreu renswaardig én zorgwekkend. Amerikanen „onrechtmatig" aanwezig in Vietnam? (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM. Een gewezen marine officier, John W. White, heeft presi dent Johnson ervan beschuldigd, dat hij in augustus 1964 het Amerikaanse volk onjuist heeft voorgelicht over gebeurtenissen, die het begin zün ge weest van een grootscheepse uitbrei ding van de oorlog in Vietnam. HU heeft deze beschuldiging geuit in de documentaire „Hel incident in de Golf van Tonkin", die vanavond via Ned. I (20.2021.00 uur) door de K.R.O.-tv zal worden uitgezonden. Het onderwerp is een onderzoek, dat thans door de senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen in Wash ington werd ingesteld en dat het uiterlijk begint tc krijgen van een litieke thriller. Er wordt namelijk he vig gerukt imn een v9n.de grondslage^ voor de Amerikaanse aanwezigheid in Vietnam. Die aanwezigheid werd aan vankelijk gebaseerd op een schrifte lijke belofte, die president Eisenhower 1 oktober 1954 heeft gedaan aan de toenmalige president van Zuid-Vietnam Ngo Dinh Diem. Later werd terugge grepen op een nog ouder stuk. name lijk het Zuid-Oost Aziatisch collectief defensieakkoord (Z.O.A.V.O.) van acht september 1954. Maar de meeste waar de is toegekend aan een gezamenlijke In het programma „Denkbeeld" van de NTS, dat vanavond via Ned. II van 21.1021.55 wordt iiitgezond»>n, is het Interview te zien dat enkele dagen geleden in Madrid in gegeven door prinses Irene en haar echtgenoot. Caroline zendt over drie weken weer uit LONDEN (AFP) De Britse piraten zenders Rudio Caroline Noord en Zuid hebben hun uitzendingen slechts voor drie weken onderbroken, zo deelt de directeur van de stations, Ronan O'Ra- hilly, mee. De schepen, vanwaar de zenders opereren, zijn van hun anker plaatsen verdwenen en naar Neder land gesleept voor herstelwerkzaamhe- concrete resolutie, dus van de Ameri kaanse senaat en het Huis van Afge vaardigden samen, van 7 augustus 1964. In die resolutie wordt president John son de bevoegdheid verstrekt alle maatregelen te nemen, inclusief het gebruik van geweld, die hij nodig acht om, wat dan genoemd wordt „de com munistische aggressie tegen Zuid-Viet nam" de kop in te drukken. Die reso lutie is aanvaard op een moment, dat de senaat en afgevaardigden in grote opwinding verkeerden over twee ge beurtenissen: een dubbele aanval door Noordvietnamese patrouilleboten, in volle zee, op eenheden van de Ame rikaanse vloot en een Amerikaanse represailleaanval uit de lucht op vier Noordvietnamese havenplaatsen en een oliedepot. Alleen twijfels Op dit moment komen alleen twijfels op over die episode in augustus 1964. Er zijn twee incidenten geweest: eerst op 2 augustus een aanval op de Ame rikaanse torpedojager „Maddox" De lezing van het Pentagon was destijds, dat het schip zich op een routine patrouille bevond, dat het ver buiten de territoriale wateren van Noord- Vietnam voer en dat de aanval op geen enkele wijze was uitgelokt. In de K.R.O.-doeumentaire wordt aan getoond, dat de „Maddox" opdracht had de Noordvietnamese radar te ac tiveren en te peilen en dat het van Washington de vrijheid had ontvangen binnen de 12-mijlszone te komen. Twee dagen na het eerste incident, toen de „Maddox" intussen versterking had ontvangen van een tweede jager, de „Turner Joy" volgde een nieuwe aanval, ditmaal tijdens een zeer don kere, bewolkte en maanloze nacht. De Noordvietnamese regering heeft de eerste aanval, op de „Maddox" alleen, zonder meer toegegeven. Maar als mo tivering heeft zij opgegeven, dat het schip tevoren had deelgenomen aan 'n beschieting samen met de Zuidviet- namese vloot van het Noordvietna mese eiland Hon Me en dat het Ver scheidene keren de territoriale wateren van Noord-Vietnam was binnengeva- A an val ont kend De tweede aanval heeft Hanoi evenwel ontkend en bestempeld als „een impe rialistisch verzinsel, dat het excuus zou moeten bieden voor een uitbreiding van de oorlog naar het noorden". Een van de vragen, die de politici in Washington thans bezighouden is, of het Pentagon de berichten uit de Golf van Tonkin destijds heeft beoordeeld in het licht van een duidelijke neiging de „bron van aggressie" aan te vallen. De oorlog in het zuiden ging slecht en de positie van de regering-Khanh was wankel. Bovendien wordt het merk waardig geacht, dat er van die tweede aanval slechts één tastbaar bewjjs is overgebleven: een kogel die men heeft De Amerikaanse senator Fulbright legt onder grote belangstelling van de pers na het zeven uur durende verhoor van Mac Namara een ver klaring af. Beeld uif .Jncident in de Golf van Tonkin" dat de K.R.O. vanavond uitzendt. gevonden in de dekplaten van een va de beide Amerikaanse jagers. John White zei te menen, dat hü ovei wijzen beschikt, dat de tweede aanval anders dan president Johnson mede deelde. in het geheel niet heeft plaats gehad. Toch werd dat de aanleiding tot de eerste Amerikaanse bombardemen ten op Noord-Vietnam. Verhoor van 7 uur De democratische senator Fulbright, die in augustus 1964 de thans ge wraakte resolutie door de senaat heeft geloodst, is tegenwoordig de aam der van een grootscheepse en bittere campagne om erachter te komen of de regering destijds de waarheid heeft geweten, of zij die onvolledig heeft meegedeeld en. zo ja. of zij daaruit wel de juiste beleidsconclusies heeft getrokken. De senaatscommissie de buitenlandse betrekkingfeo^heeft de scheidende minister van Defensie, MacNamara niet rqjnder dan zeven uur op één dag verhoord. De K.R.O. was de enige buitenlandse televisieorganisatie die daarvan film opnamen heeft gemaakt. Het Amerikaanse Congres zou na het aanhouden en opbrengen door de Noordkoreanen van het verkennings vaartuig „Pueblo" zeker hebben aan gedrongen op hardere maatregelen, als het niet et vermoeden had gekregen, dat de reacties op 't incident in de Golf van Tonkin buitensporig zijn geweest. (ADVERTENTIE) HOOFDPIJN poeders KIESPIJN poeders HOEST poeders werken GRIEP poeders verrassend '•PHERLAND I (STER- reclameuitzendingen om 18.56, 19.03, 19.56 en 20.16) NTS 18.50 uur Pipo de clown 19.00 uur Nieuws in het kort KRO 19.06 uur Spitsuur, jeugd programma NTS 20.00 uur Journaal KRO 20.20 uur Het incident in de Golf van Tonkin, docu mentaire 21.10 uur De wrekers, tv-serie (kleurentelevisie) HILVERSUM I KRO 20.45—21.15 uur Dinsdagavondtheater 23.00—23.30 uur Context, magazine 22.00 uur Vanavond in Nieuws- OVV 22.30 uur Wat is onze plaats in de wereld? NTS 22.40 uur Tweede journaal 22.45 uur Sluiting (STER- reclameuitzendingen om 18.56 en 20.16 uur) NTS 18.50 uur Pipo de clown 19.00 uur Nieuws in het kort 19.03 uur De verrekijker, jeugdjournaal 19.15 uur Van gewest tot gewest HILVERSUM II AVRO 21.00—22.00 uur Si j'étais roi, komische NRU 22.55—23.55 uur Signaal, muziek van deze tijd 19.35 uur De 21ste eeuw, tv-serl« 20.00 uur Journaal 20.20 uur De dubbelspion, (kleurentelevisie) 21.10 uur Denkbeeld, gesprek 21.55 uur Tweeduuster, tv-serie 22.20 uur: Tweede journaal 22.25 uur Sluiting Televisie morgen NEDERLAND I AVRO 17.00 uur Geen woorden maar 17.35 uur Sluiting RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 7.30, 8.00. 8.30, 12.30, 18.30, 22.30 en 23.55 uur. HILVERSUM II: 7.00. 8.00. 11.00, 13.00, 16.00. 18.00, 19.30, 22.30 en 23.55 Radioprogramma Nederland. 18.30 Nieuws. 18.46 Actualiteiten. 19.05 Licht ensemble en solisten. 19.40 Conciliepostbus. 19.45 Zoekend geloven: godsdienstige vorming ln deze tijd. 20.00 Radio-Kamerorkest en so listen: moderne muziek. 20.45 Miserere, hoor spel. 21.15 Brabants Orkest met soliste: klas siek planoconcert. 22.00 Kunst: cultureel pro gramma. 22.30 Nieuws. 22.40 Overweging. 22.45 De zingende kerk, it 23.00 Contekst: magazine wa: gen wordt dooger zlkale lezing, n": °UedJespro- Londonderry t BRUSSEL NED. Wie Waagt, die I Paardesportult- WOENSDAG Licljte grarnmofoonmiizick. f.JD Muziek uit land: 12.26 Mededelinger langsollste: klassieke muziek (gr.), zilver: programma voor oudere 16.00 Nieuws. 16.02 Voor de jeugd. Nederlandse liederen en liedjes. op en neer, cabaretprogramma. Lichte grammofoonmuziek. 17.50 nagymnastiek 7.20 Socia- strijdlled. 7.23 Ochtendpost: lichte roonmuzlek en reportages, f7.30—7.35 persoverzicht). VPRO: dag. VARA: t uallte'iten. 8.20 Licht. •eportages (vervolg). (OD-8.: narkten thuis, praatje voor d i.OO Stereo: Klassieke gramn i.40 Schoolradio. 10.00 Lichte nuzlek. 10.50 Voor de kleuters. .1.02 Voor de vrouw. 11.40 Sier Arrigo Boïlo: librettist-componist Een Italiaanse Faust (Van c nuziekredacteur) zien de recente prijsstijgingen kan dit bedrag nu op f 112,50 f115,worden gesteld. Het verbond staat op het standpunt, dat dit bedrag zo snel mogelijk moet j worden aanvaard als een minimumnorm voor de bijstandswet, die dan in gemeenten moet gelden. /Van onze parlementaire redacti DEN HAAG De KVP-jongeren zul len zaterdag in gebouw „Ariston" ii Utrecht een spoedcongres houden oir De historie van de opera is goeddeels de historie van operacomponisten Ten onrechte wordt er te weinig attentie geschonken aan hen. die zorgden voor de inspiratie: de schrijvers van het libretto. Wie denkt bjj Mozart aan Da Ponte, aan Schikancder? De tijd heeft hen op de achtergrond gedrongen KVP trouw moeten blijven en door hun activiteiten de KVP in een vooruitstre- Arrigo Boïto(1842-1918), de librettist 'ende richting moeten ombuigen. Oud- van verschillende muziekdramatische voorzitter Harry Gielen boort bij de aan- merken van Giuseppe Verdi, is één van hangers van deze richting. de weinige uitzonderingen, maar dat komende za- i,eeft zijn goede reden: in de muziek- de „Noord- geschiedenis van Europa is hij ook be kend geworden als operacomponist. We Op het spoedcongres terdag komt een advies i Brabantgroep" aan de orde, trou aan de partij wordt beleden. Het resultaat van de behandeling ,.Thc graduate" beste Amerikaanse film NEW YORK (AP) De films „La guerre eat finie" van Alain Resnais en „The graduate" van Mike Nichols heb ben dc eerste prfjs gekregen van de Foreign languange press association. „La guerre"" werd de beste buiten landse film van 1967 genoemd en „The graduate" de beste Amerikaanse. „Accident" van Joseph Losey was de beste Britse film volgens de jury. Anne Bancroft werd uitgeroepen tot de beate actrice en Dustin Hoffman kreeg de prijs voor de beste acteur voor hun rollen in „The graduate". In de Foreign language press asso ciation hebben dertig critici zitting. doelen hierbij natuurlijk op „Mefisto fele", die 5 maart 1868, dus precies één eeuw geleden, in de Scala van Milaan zijn première beleefde. Tussen de schepper van „Mefistofele" Verdi heeft altijd zich te beraden over de ontwikkelingen I bt 'de adviezen zal zijn da.t een deel van mniu-ii de V l'. Op dit congres zul zich de jongeren het congres zal verlaten en bü de KVP-jongeren een „scheiding der j elders de radicale discussies zal voort geesten" voltrekken. Dc KVP-jongeren zetten. De achtergebleven KVP-jongeren zullen zich in twee groepen splitsen: een zullen daarna een interimbestuur kiezen kunnen noemen onbaatzuchtige vriend- groep van trouwe KYP'ers en een groep Hiervan zullen de huidige bestuursleden schap bestaan; vriendschap, duterend die zich by de partij der radicalen zal Crijnen en Tholen deel uitmaken. De van 1862, toen Boïto de woorden schreef aansluiten. Van het huidige bestuur zul- nieuwe voorzitter van de KVP-jongeren voor de „Hymne der Naties". Uit deze ten penningmeester G. Tholen en vice- worden ir. Jac. Stienen, nu voorzit- voorzittcr Ton Crünen de KVP trouw biyven. Voorzitter Gidi van Dongen, se cretaris Han Duindam en vice-voorzit- tcr Antoinc Jacobs zullen voor de KVP bedanken. Afgelopen zondag hebben enige KVP- jongeren in Den Bosch vergaderd om hun positie op het spoedcongres te be palen. Vertegenwoordigd waren de af delingen Den Haag, Dordrecht en Lim burg. Noord-Brabant en Leiden hadden waarnemers gestuurd. Deze jongeren die zich de Noord-Brabantgroep noemen kwamen tot de conclusie dat ze de de jongerencommissie ternationale politiek. Hoe groot de bei de groepen binnen de KVP-jongeren zijn. is heel moeilijk aan te geven. Ver wacht wordt dat ongeveer de helft van de jongeren de KVP trouw zal blijven en de andere zich bij de radicale party van drs. Bogaers zal aansluiten. ontmoeting resulteerden twee vermaard geworden operateksten „Falstaff" en „Otello" die Boïto's vertrouwdheid met Shakespeare, tevens 's mans onge meen literaire begaafdheid voldingend bewezen. Over de première van „Mefistofele" gesproken: deze leidde tot een volslagen mislukking. De geestelijke vader ervan herzag het werk grondig en presenteerde het in deze gereviseerde vorm opnieuw, te BQlogna in 1875: het begin van een steeds stijgend succes. De gunstige ontvangst ervan: wellicht is die te verklaren door het feit, dat deze opera, gezien het dramatisch ge geven, als een concurrent van Gounods „Faust" beschouwd kon worden. Ten dele was dit slechts juist: de letterkundig begaafde Boïto, steunde met zijn tekst veel meer op Goethe, zelfs met opoffering van voor een opera dankbare dramatische effecten. Men ziet hieruit, dat deze Boïto, zoon van een Italiaanse schilder en Poolse gravin, de Europese literatuur volledig overzag: hij was meer, en veel meer. dan een eenvoudig muzikant. Zijn lite rair en kritisch werk heeft hem dan ook in zijn vaderland terecht een zekere vermaardheid gegeven. Hoe verdroegen overigens Boïto en Verdi elkaar in muzikaal opzicht? Ook op het terrein van de toonkunst was dc eerste veel meer Europeaan: hij wenste de Italiaanse muziek te hervormen volgens de richtlijnen door een Berlioz, door een Wagner verschaft. Anders ge zegd: ze waren het dus met elkaar niet eens. Wat, we duidden er reeds op. het voortbestaan van een welgemeende vriendschap niet in de weg heeft ge staan. Behalve „Mefistofele" heeft de libret tist-componist nog twee andere opera's geschreven: „Neröne", waarvan in 1924 niemand minder dan de beroemde diri gent Arturo Toscanini te Milaan de pre mière verzorgde, en „Ero e Leandro". Doch van deze laatste resten slechts fragmenten. (ADVERTENTIE) liedjes. 17.20 Voor de jeugd. HILVERSUM III: NCRV: 9.00 Nieuws. Zing, zing, zing!: lichte vocale muziekjes. speelplaten. 10.30 1 11.30 Grenzenloos: nieuwe lang- Operetteklanken. cprogi amma met Nederlandse artiesten. 0 Nieuws. 15.03 Arbeidsvitaminen: populair zoekplatenprogramma. 16.00 Nieuws. 16.03 BRUSSEL NED. (324 r »r) 12.00 Niet Met Velpon zieje er geen barst van. CEtiÉiMir Velpon -bericht en beursberichten. 13.20 Tafel- muzlek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. 14.20 Lichte muziek. 14.30 Voor de jeugd. 14.50 Koorzang. (15.00—15.03 Nieuws)^ tedêdeïlngenr 17J5 Tophits. Als we „vrij kijker" gewekt zouden zijn, badden we ons gisteravond wel licht met „Spoken" beziggehouden.' Ib- sens ijzersterke drama ligt ons wel. ondanks het verouderde gegeven. We zagen het voor het eerst met Fie Ca- reisen als mevr. Alving, een van haar mooiste rollen en Paul Steenbergen als Oswald. We hebben het in andere opvoeringen en andere stijl gezien. Gisteren keken we naar een paar frag menten en speciaal Martin Benraths nerveus gespeelde Oswald leek ons een creatie van belang. Maar we durven geen oordeel aan over deze Duitse produktie, die door de NCRV werd gepresenteerd. Omdat op „II" de AVRO met louter eigen pro- dukties kwam, die dus onze kritische voorrang verdienden. In Televizier werd 't voorlopige totaal van de 2 we- ken geleden gevoerde actie „Een op twaalf" bekendgemaakt: f. 4.013.092,98. Een prachtig resultaat maar, gezien j het feit dat de nood, die hier geleden wordt één op de twaalf Nederlanders j betreft, eigenlijk niet veel meer dan de bekende druppel op de bekende plaat. Echt soelaas komt er voor de vele betrokkenen pas als de overheid de honderden miljoenen beschikbaar j kan stellen, die hier nodig zijn. Bij voorbeeld door een belastingverlagings- I ronde niet door te laten gaan. Voorts bij de AVRO: De Suprcmes. Of. heel duidelijk. Diana Ross en haar j (zeer ondergeschikte) Supremes. De j drie jongedames toonden met enorm vakmanschap een bewust mikken op commercieel succes. Iets wat zij door dat vakmanschap nog verdreven j óók. Van hun aanvankelijke originali teit leek overigens niet veel overgeble ven. Merkwaardig dat de (niet hoog- j vliegende) conférencegrapjes in de zaal nauwelijks bleken aan te slaan. Hun zang wél. En niet ten onrechte. De vuist van Duys lag boven de mid delmaat. Hij lag óók weer in de recla mesfeer die Duys' vuisten pleegt te kpnmerkvn: reclame voor^Hugo Claus' film De Vijanden, voor een plaat van Kees Stet, voor een plaat van Ria Valk. voor de show van Lia Dorana, voor de film „To grab the ring". Die film is van .Tef van der Heyden, de I man. die mislukking op mislukking I maakte en die gezien de gisteravond I vertoonde scones, geïnspireerd leek I door de jongste, mislukte. Beatlesfilm. I Een der spelers van de film zat óók in I de Vuist vervelend te doen. Het zou I origineel zijn geweest als Duys een Gecsinkachtige figuur bij de hand ge- had zou hebben om zo'n mannetje de I scene uit te kwakken. Die originaliteit had dc Vuist jammer genoeg niet. Er was wél ccn goede finale: Huub W'aber. student aan het enige cont vatorium in Zuid-Limburg, dat operaklas heeft. Een bijzonder mooie stem inderdaad, die het met een pclla zingend koor uit Heerlen treffelijk deed. Professioneel tv-kijker zijnde kunnen we ons helaas weinig met radio bezig houden. Wél luisteren we elke avond naar het nieuws van zes uur dat sinds een paar dagen „omspeeld" wordt door de STER. Reden voor ons om 1 vig te protesteren tegen die vieze i clamevent die zijn w.c. doortrekt op het ogenblik dat wij onze soep nutti gen. Dat is zó onsmakkelijk dat we on ze gade bezworen hebben nooit en te nimmer een produkt van de betreffen de firma te gebruiken. Vg.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2