Voor Pasen nieuw K.V.P.-bestuur Studenten contra officier van justitie DRIE PLAATSEN VOOR RADICALEN KWESTIE-MIEDEMA SPEELT MEE IN PASTORALE RAAD TELEGRAM NAAR MINISTER Tsjechische generaal uitgeweken DCN-leden blijven voorlopig in K. V.P. Weglopers hadden zetel beschikbaar moeten stellen CHU-AR-radicalen lopen nog niet over Compositie op tekst van Anne Frank Staatsmijnen geïnteresseerd in project- Kistemaker Wisselvallig weer tijdens natte winter „Raad geen parlement De Gaulle: Johnson opgewerkt tot sheriff MAANDAG 4 MAART 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 De voltallige koninklijke familie inclusief prins Willem-Alexander is in het Oostenrijkse Lech aangekomen, om daar van een wintersportvakantie te genieten. Prinses Irenes echtgenoot, Charles Hugues, begroet hier prinses Margriet. (Van onze correspondent) I UTRECHT Ruim duizend studenten, I jongeren en een handjevol ouderen, heb ben zaterdagmiddag geprotesteerd tegen het verbod Johnson een oorlogsmisdadi- I ter te noemen, tegen de toenemende I dreiging van klassejustitie en voor vrij- Aeid van politieke meningsuiting. De honderden meters lange stoet, die juist op het wekelijks drukste winkeluur door de Utrechtse binnenstad trok, liet het verkeer in een volkomen chaos achter. I De demonstranten zetten met spandoe- ken, die in incidentele gevallen zeker tot een proces-verbaal hadden geleid en nu met tientallen werden meegevoerd, aan I hun eisen kracht bij. Een inventief „pro testant" ontdook al bij voorbaat het ri sico van inbeslagname door een bord I met de tekst „Johnson is 't toch" te dra gen. Eerst voorzichtig, maar later uit honderden kelen werd „Johnson oor logsmisdadiger" gebruld, j Na verloop van tijd kreeg deze be schuldiging talrijke ook muzikale I variaties. Op de melodie van Vader Jacob werd uit volle borst gezongen: vader Johnson, vader Johnson, moordt 1 gij nog, moordt gij nog, alle bommen vallen, alle bommen vallen, op Hanoi, I op Hanoi. De politie heeft in geen enkel geval ingegrepen. Het lijkt ons verstandiger om dat niet te doen. Daar zou alleen maar een enorme chaos en vechtpartij- I en van zijn gekomen. Nu is alles rustig verlopen. Het is trouwens ook niet spor tief om de organisatoren als er zoveel mensen mee doen verantwoordelijk te stellen voor wat aan beledigende tek sten wordt meegevoerd, verklaarde de politie later. Wel nam de politie foto's, mogelijk als bewijsmateriaal voor nog komende processen in beslag. Op het bordes voor het stadhuis las organisator Rob van Gemert een weinig ■vleiende brief voor die aan de officier i justitie, mr. W. H. Overbeek, was gericht. Mr. Overbeek heeft de zaak in handen van de studenten, die deze week bekeurd zijn voor het ophangen van raambiljetten met voor Johnson beledi gende teksten. In de buurkerk werd de demonstratie besloten met redevoeringen van Rob van Gemert en de Utrechtse hoogleraar in de ethiek, prof. dr. J. de Deze laatste noemde het merkwaardig dat de Groningse hoogleraar Delfgaauw niet is vervolgd. Hij zei tot de conclusie gekomen te zijn, dat deze gelijk heeft en dus ook de studenten die zijn uitla tingen in korte leuzen hebben samenge vat. De Utrechtse hoogleraar richtte zich over de hoofden van zijn gehoor tot zie Tweede Kamer. Aan de minister van Justitie werd tot slót een protest-tele gram gezonden. Ongeveer 150 Amsterdamse Vietnam- betogers hebben zaterdag geprobeerd België binnen te komen. Zij werden bij daarop volgende gevechten met de Bel gische rijkswacht terug geslagen. Een rijkswachter raakte tijdens het gevecht gewond. Ook enkele betogers liepen ver wondingen op. Een van hen is met een hersenschudding weggedragen. Het Bel gische douanekantoor werd beschadigd. Uit protest tegen het terugsturen is na dien een steen gegooid door een ruit van het Belgische consulaat-generaal in de Jon. Vermeerstraat in Amsterdam. In Driebergen en Venlo heeft de poli tie in totaal 7 personen geverbaliseerd, omdat zij zich openlijk tegen Johnson keerden. Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Nu het partij bestuur van de K.V.P. het advies van de vier wijze mannen zater dag jl. in Baarn unaniem heeft aanvaard, hoopt nien dat het nieuwe partijbestuur en het nieuwe dagelijks bestuur van de K.V.P. vóór Pasen definitief zullen zijn samengesteld. Op de bijeenkomst in Baarn zijn nog geen kandidaten gesteld, maar het overleg daarover zal op zeer korte termijn beginnen. Daarna komt de partijraad bijeen om het bestuur te kiezen. Het dagelijks bestuur heeft de op dracht gekregen terstond contact op te nemen met de in de K.V.P. gebleven ra dicalen voor de bezetting van het dage lijks bestuur, waarin de radicalen drie plaatsen zullen krijgen. De vier wjjze mannen hadden daarvoor t.a.v. de radi calen de namen genoemd van drs. Bo- gaers als vice-voorzitter en voorts de heren Van der Gun (thans een der vlce- voorzitters) en mr. Ruiten. Aangezien drs. Bogaers en mr. Ruiten de partij in middels hebben verlaten moeten twee andere radicalen binnen de KVP wor den gezocht. Gestreefd wordt naar een voordracht die algemene instemming zal kunnen verwerven. In een verklaring van het partijbe stuur na afloop van de vergadering te Baarn wordt nog eens uitdrukkelijk ge steld, dat de resoluties van de partijraad te Arnhem zonder voorbehoud moeten worden uitgevoerd. Het uittreden van een aantal KVP-radicalen en drie frac- tielieden wordt besterd. Dat de uitgetreden Kamerleden en hun geestverwanten in andere vertegen woordigende lichamen hun zetels blijven bezetten is staatsrechtelijk mogelijk, zo stelt het partijbestuur. Toch meent het partijbestuur dat het een beschikbaar stellen van de zetels had mogen ver wachten. „Dit te meer nu de ontwikke- BELGRADO (Reuter) Het Joego slavische persbureau Tanjug heeft be kendgemaakt, dat een week geleden een Tsjechoslowaakse generaal, Jan Sheina, naar Hongarije is uitgeweken, nadat hij een bedrag van ongeveer 300.000 kronen (ongeveer 145.000 gulden) zou hebben verduisterd. Het Tsjecho-Slowaakse le ger heeft de Hongaarse en Joego-Sla- vische autoriteiten gevraagd bij de op sporing van de generaal te helpen. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De KVP-leden van het Democratisch Centrum Nederland (DCN) hebben zondag besloten voorlopig nog niet uit de KVP te treden en meegedeeld een beslissing hierover tot uiterlijk 30 maart §an te houden. Een deel had overigens nu reeds willen uittreden. Er waren echter ook leden die dit moment nog niet gekomen achtten, omdat zij de discussie over de partij- vernieuwing op zo breed mogelijke basis willen openhouden. Nadat dit besluit genomen was hield het Democratisch Centrum Nederland hierop aansluitend een algemene ledenvergadering. Daarin kwam men tot de conclusie, dat Nederland en Europa op de drempel van een nieuw tijdperk staan, dat diepgaande eisen tot vernieuwing stelt op geestelijk, economisch, politiek en cultureel gebied. Het DCN wil met iedere andere groepering, die voldoende verwantschap toont bij het streven naar nieuwe politieke verhou dingen, samenwerken aan de totstandkoming van een nieuwe partij formatie. De vergadering gaf het bestuur opdracht stappen in die richting te ondernemen. Op de partij vergadering van de KVP in Arnhem in december jl. vormde de KVP-leden van het DCN een der stromingen, wier standpunt werd vertolkt door dr. S. W. Couwenberg. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op een zaterdag te Utrecht gehouden vergadering van de werkgroep van christen-radicalen uit de KVP, ARP, CHU en de partij-Bogaers is men niet verder gekomen dan de uitspraak, dat dc werkgroep haar taak ge ïntensiveerd zal voortzetten. Het is niet gekomen tot een openlijk overlopen van ARP- en CHU-radlcalen naar de nieuwe partij „Radicalen" van dra. Voorzover het de radicalen uit KVP, ARP en CHU betreft, blijft men streven naar het omvormen van de eigen partij tot progressieve politieke groeperingen. Het gebeuren binnen de KVP en het stichten van de nieuwe partij „Radicalen" heeft op dit moment geen directe gevolgen voor de radicalen binnen de andere partijen, aldus een communiqué. Wel wordt gezegd, dat de radicalen van de groep-Aarden een zeer belangrijke bijdrage zullen gaan leveren aan de ver wezenlijking van gedachten die in de werkgroep leven. De onderlinge sterke solidariteit en het onderling vertrouwen bestaan nog steeds, zo wordt in het communiqué meegedeeld. De werkgroep zal blijven functioneren als ontmoe tingspunt en ideeencentrale en als actiegroep voor politieke vernieuwing. De opschorting van het gesprek van de 18 uit KVP, ARP en CHU werd een ver standig besluit genoemd. Op 1 juni a.s. houdt men een congres over de verdere gebeurtenissen in de confessionele partijen. ling blijkt te leiden tot de oprichting door de uitgetredenen van een nieuwe partij. Deze partij blijkt een ander uit gangspunt en bindend kader te kie.zen dan de kiezers bekend was toen zij op de K.V.P.-kandidaten stemden". Het partijbestuur zegt erop te vertrouwen, dat dit alsnog zal worden ingezien door hen, die op dit punt nog geen beslissing hebben genomen. Partijvoorzitter mr. Aalberse heeft ge zegd dat er geen sprake is van massale bedankjes voor de K.VP, Er zijn daar entegen wel adhesiebetuigingen binnen gekomen. „Er heert-st een sfeer van: nu gan wij aan het werk", aldus mr. Aalberse. DEN HAAG Het muziekfestival, speciaal gewijd aan hedendaagse mu ziek, dat volgend jaar in februari zal plaatsvinden tijdens de Biennale van Berlijn, zal onder meer het werk „Anne Frank" van de Genuese componist Leo- poldo Gamberini brengen. Het stuk, dat zal worden uitgevoerd onder leiding van dirigent Otmar Suitner, is geschreven voor koor en sopraan mei orkest elektronische geluiden, op de originele tekst van „Het Achterhuis". De i ponist kreeg van de vader van Anne Frank toestemming om de muziek di rect te schrijven op de tekst van het dagboek, die hij, waar nodig, bekort heeft. „Anne Frank" zal worden uitge voerd in oratoriumvorm, maar de diri gent is reeds voornemens een totaal nieuwe enscenering te gebruiken voor een volgende gelegenheid. Leopoldo Gamberini is vooral bekend bij de enthousiaste liefhebbers van oude muziek. Hij houdt zich veel bezig met polyfonische muziek en is oprichter en leider van het Madrigaalkoor van Genua, dat onlangs met concerttournees veel succes heeft geoogst. Nasser: reactie ligt op loer BEIROET (Rcuter-AFP) President Nasser van Egypte heeft in een toe spraak tot arbeiders te Heloean bij Cairo verklaard dat er in Egypte een reactionaire groepering is die op een kans wacht om de macht te grijpen. Hij zei dit toen hij zinspeelde op recente be togingen, waarbij ook aangedrongen werd op ontbinding van de Arabische Socialistische Unie. de enige toegestane politieke partij in Egypte. Nasser noemde voorts de vonnissen, uitgesproken over vier opper-officieren van de Egyptische luchtmacht wegens hun aandeel in de nederlaag tegen Is raël, een „schok voor het nationale ge voel". Hij zei dat de omstandigheden waarin de Egyptenaren nu moeten leven en de nederlaag in juni tegen het impe rialisme en zionisme, factoren zijn die de contra-revolutie in de kaart spelen. Nasser zwoer dat hij de westelijke Jordaanoever. 't gebied van Golan in Syrië en het schiereiland Sinaï zou be vrijden, wat dit ook mocht kosten. De maatregelen, die Israël de vorige week had genomen om het verkeer naar en van de door Israël bezette gebieden te legaliseren, zouden Israël duur komen (Van onze correspondent HEERLEN StaatsmiJnen-DSM heeft positieve belangstelling voor het ultra- ccntrlfugcproject voor de vervaardiging van verrijkt uranium. Die belangstelling is echt niet de afgelopen weken ont staan, zij is van veel oudere datum, al dus een woordvoerder van Staatsmijnen. Hij voegde er nog aan toe, dat de con tacten tussen DSM en Reactorcentrum- Nederland al enige jaren lopen. Het ultra-centrifugeproject van prof Kistemakcr, dat uit uranium 238 het verrijkte uranium 235 haalt, nadert lang zaam het stadium van een proeffabriek. Shell. Werkspoor, Philips en TNO wer den tot nu toe genoemd als bedrijven, financieel zijn". Op onze vraag of de re- die geïnteresseerd zijn in de produktie volgens de goedkope methode-Kistema- ker. De woordvoerder van Staatsmijnen verklaarde gisteren: „Een groot bedrijf als Staatsmijnen heeft op basis van zijn pbtenties natuurlijk een behoorlijke In breng te bieden. Maar op welk terrein dit voor het ultra-centrifugcproject zou kunnen zijn weet ik niet. Dat kun com mercieel, technisch, economische cn zelfs financieel zijn". Op onze vraag op de re geling met de gedachte speelt de staat vla de Staatsmijnen bij de ontwikkeling van het project in te schakelen, kon hij geen antwoord geven. (Van onze correspondent) DE BILT Het afgelopen tijdvak van drie wintermaanden heeft bijzonder veel wisselvallig weer gebracht. Koude soms zelfs zeer koude dagen wer den afgewisseld door dagen met zacht weer. De gemiddelde t&mperaluur was in De Bilt vrijwel normaal. Van de 91 dagen die de winter telde, waren er 47 aan de koude kant. Op 45 dagen heeft het in De Bilt gevroren, tegen op 41 da gen normaal. Het was de koudste winter van dc laatste vier jaar. Deze winter was te vens de vierde opeenvolgende te natte winter. Gemiddeld over hel gehele land genomen is ongeveer 210 millimeter neerslag gevallen tegen 176 mm nor maal. Óp dc Waddeneilanden was de hoeveelheid neerslag maar weinig boven de normale waarden, in Zuid-Limburg daarentegen was het belangrijk te nat. De drie wintermaanden waren ditmaal ook vrijwel overal te somber, waardoor ook van de vierde achtereenvolgende te sombere winter kan worden gesproken. Vooral in Zuid-Limburg scheen dc zon weinig, het was daar sedert het begin van de metingen in 1909 nog nooit voor gekomen, dat de zon gedurende de drie wintermaanden maar ongeveer negentig uur scheen, zoals nu is gebeurd. Een beeld van de borden, die de Utrechtse studenten meevoerden op hun tocht door Utrecht. Britse vorstin begenadigt drie ter dood veroordeelden LONDEN (AFP) Koningin Elizabeth heeft drie negers die in Rhodesië ter dood waren veroordeeld, voordat het blanke bewind onder premier Ian Smith zich ruim twee jaar geleden van Enge land losmaakte, begenadigd en hun von nissen in levenslange gevangenisstraf gewijzigd. Er was reeds lange tijd een juridische strijd gaande over de vraag of het bewind in Salisbury het rech't heeft doodvonnissen ten uitvoer te leg gen. Een woordvoerder van het ministe rie voor Gemenebestzaken zei dat het „natuurlijk geheel onwettig zou zijn, een doodvonnis te voltrekken als de konin gin de betrokkenen gratie heeft ver- (Van onze correspondent) ROERMOND Een kwestie die niet op de agenda stond de kwestie ,.Elks- j ke" heeft niettemin van het begin tot I het einde als 'n heet hangijzer gehangen boven de tweede vergadering van de diocesane pastorale raad, bestaande uit v(Jftlg priesters, religieuzen en vijftig le- Toen vergaderingsvoorzitter prof. dr. Van der Wouw om vier uur 's middags de om tien uur begonnen zitting be sloot, was met betrekking tot deze kwes- tie het volgende gebeurd: de bisschop, mgr. P. Moors, had ln tegenstelling tot „de mening van som mige leden" verklaard, dat het z.i. niet juist zou zijn, concrete benoemings- en ontslagbeslissingen in de pastorale raad te behandelen: het pastorale raadslid C. Bertrand had het „verbijsterend" genoemd, dat de prioriteit verdienende zaak van het Elks- ke niet op de agenda was geplaatst; Mgr. Moors: godsdienstleraar W. J. M. Heuvelmans uit Roermond had, ook naar aanleiding van andere kwesties, verklaard, dat de pastorale raad ,,een papieren tijger" dreigt te worden, „een messias. die klaagt over eigen darmstoornissen, maar vergeet de evangelische boodschap te lateji opklinken"; een motie was aangenomen, waarin gevraagd wordt een commissie van goe de diensten samen te stellen, die moet zoeken naar een oplossing van „de nood situatie in de St.-Michaëlsparochie te Schaesberg" zonder een oordeel uit te spreken over het aan pastoor Mledema verleende ontslag: het pastorale raadslid L. J. Huynen uit Schaesberg had namens de parochie raad van het „Elkske" het woord ge vraagd, maar niet gekregen. De tekst van hetgeen de heer Huynen had willen zeggen werd na afloop der vergadering op stencil aan ledereen ter beschikking gesteld. Met nadruk verklaarde mgr. Moors, dat de pastorale raad een overlegorgaan 1 en geen bepalend orgaan moet zijn. „De pastorale raad is geen parlement dat beslissingen neemt". Pastoor Albert uit Kerkrado zei toen: „Als van onze adviezen wordt afgewe ken. willen we de motieven weten". De behandeling van enkele moties werkte kalmerend. Een van deze aan vaarde moties vroeg het centraal orgaan te onderzoeken, of gehuwde priesters uit het bisdom Roermond ln een kerkelijke functie in eigen diocees werkzaam kunnen zijn. Een sportief geklede president Johnson met z'n kleinzoon Patrick Lgndon Nugent bij hun aankomst in San Juan voor een korte vakantie. NEW YORK (A.P.). Volgende maand zal in Frankrijk een nieuwe biografie over president Charles de Gaulle verschijnen van de hand van Pierre Galante. In het boek, „Le général", citeert Galante, een redacteur van het Franse tijdschrift Paris Match, De Gaulle over zijn Amerikaanse ambt genoot Lyndon Johnson als volRt: „Johnson is een cowboy, en dal zegt wel alles. Als hij in Europa geboren zou zijn zou hij or niet gebleven zijn maar naar Afrika zijn vertrok ken om or waterbuffels tc schieten of naar Amerika om er goud te zoeken. Maar geboren in het land van de ranch en de colt, heeft hij zichzelf opgewerkt tot sheriff. Hij is een legionair, een militair die zijn strepen heeft verdiend, de een na de ander. Hij doet me denken aan Bernadotle (Franse maarschalk, die koning Charles XIV van Zweden werd), een sergeant die is gekroond. Een efficiënt man zonder stijl. Ik hou toch wel van Johnson. Hij doet namelijk niet eens de moeite net te doen of hij denkt. Roosevelt en Ken nedy droegen maskers, die het ware gezicht van Amerika bedekten. John son geeft het juiste beeld van het land. Hij laat het zien zoals het Is- ruig en ruw. Als hij niet had bestaan, hadden we hem moeten uitvinden. Stranden van Portorico door olie bedreigd SAN JUAN (AP) Een 12.065 ton grote Liberiaanse tanker is gistermorgen in dc monding van de haven van Sun Juan Portorico ln tweeën gebroken waardoor de zee over een grote opper vlakte met olie is bedekt. De Ocean Eagle had 25 miljoen liter Venezolaanse olie voor San Juan aan boord. De toegang tot dc- haven wordt volkomen versperd door het wrak. De olie stroomt uit grote gaten aan beide kanten van het schip weg. Twee uur nadat de eerste melding bij de kust- j wacht was binnengekomen was er reeds op de naburige stranden olie aangetrof fen. De mooiste stranden van Portorico liggen op nog geen vijf kilometer van I de plaats van het ongeluk. 11 ilsofi slaat er niet goed op in Engeland LONDEN (AFP/Reuter) Blijkens een onderzoek naar de smaak en mening van de Britten, verricht door de Sunday Times en gepubliceerd in het zondags bijvoegsel van deze krant, vinden dc Britten premier Harold Wilson op drie na de „gemeenste man van de 20ste eeuw". Nummer een is Adolf Hitler, dan komen ln volgorde president De Gnulle, Stalin en Wilson. Schoolbesturen mogen zelf godsdienstleraren benoemen (Van onze correspondent) ROERMOND De ontwikkeling in het beheer van het katholiek onderwijs is van die aard, dat de schoolbesturen in veel ruimere mate dan vroeger hun aandacht wijden niet slecht* aan de uit wendige conditionering van het onder wijs. niaar ook aan de kwalitatieve ver zorging daarvan. De Nederlandse bisschoppen vinden het daarom juist, dat de schoolbesturen ook bij de voorzieningen ten behoeve van de katochese en hei schoolpastoraat een grotere inspraak krijgen dun voorheen. Daarom menen de bisschoppen, dat nu de tijd aangebroken is om de benoe mingsprocedure geheel in handen van de schoolbesturen te leggen, op voorwaar de. dat er voorafgaand overleg Is tussen bisschop en schoolbestuur terzake van de vraag, of de opengevallen post door een priester dan wel door een leek zou kunnen worden bezet Na dit overleg kunnen de besturen van katholieke scholen voor voortgezet on derwijs waaronder begrepen alle scholen na het basisonderwijs ln dc vacante poat voorzien in een wijze, die bi) vacature in het onderwijs gebruike lijk is, o.a. door het plaatsen van een oproep in de pers Naar gelang de in houd van deze oproep kunnen priesters en leken vrijelijk naar de vacante post solliciteren, waarbij dc priesters toe stemming moeten hebben van hun eigen overheid en de leken de vereiste bewij zen van bekwaamheid moeten bezitten, benevens een nader tc omschrijven bis schoppelijke machtiging. In de tentoonstellingszaal van G. H. Bührmanns Papiergroothandel N.V., Nieuwe Molstraat 21—23 Den Haag. wordt van 29 februari tot en met 15 maart een internationale kalender- tentoonstelling gehouden.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5