THAILAND STRAKS EEN TWEEDE VIETNAM? Voor het eerst onder Westerse bezetting Novotny moet geheel wijken Bangkok is behalve pretstad ook een van de mooiste steden van het oosten. Talrijke prachtige tempels verheffen er hun kantige daken. (Van onze speciale verslaggever Frank de Jong) BANGKOK Thailand, buurland van een uiteengereten Vietnam, loopt sedert verscheidene jaren een acute kans om eveneens te worden her schapen in een strijdtoneel naar het voorbeeld van voormalig Indo-China. Evenals Zuid-Vietnam gaat Thailand sedert jaar en dag gebukt onder cor ruptie in zogoed als alle takken van administratie, handel en bedrijfsleven. De corruptie vormt, net als in Vietnam, een vruchtbare voedingsbodem voor de gevoelens van onbehagen, die in Noordoost- en Zuid-Thailand koren op de molen van Peking hebben geworpen. Er is, naar Westerse maatstaven gemeten, in Thailand geen spoor van ware democratie te bekennen. De wel vaart, die voor dit land inmiddels legendarisch is ge worden, blijft beperkt tot Bangkok en naaste omgeving en de rijstvelden in het midden van het land. Recente gebeurtenissen hebben het autocratische regime van premier Thanom Kittikachorn opnieuw het gevaar onder ogen gebracht van een door politieke twisten verscheurd Thailand. De toekomst zal leren of dit inzicht nog tijd gekomen is. Vrije algemene verkiezingen worden naar het -voor beeld van andere politiek-onoverzichtelijke landen in Zuidoost-Azië jaar na jaar uitgesteld, omdat de premier terdege beseft, dat zijn regime verre van populair is in Zuid-Thailand (waar rijke mohammedanen worden gechanteerd onder het mom van „bescherming") en in Noordoost-Thailand, waar tweederde van Thai- lands bevolking een vrij kommervol bestaan lijdt in afgelegen bergstreken. De bijna vier miljoen Chinezen vormen een vraagstuk apart. Uit oogpunt van oppor tunisme hebben allen een Formosaans paspoort, maar zij maken van hun communistische sympathieën geen geheim, in de stellige verwachting, dat Mao's gedachten binnen afzienbare tijd ook in Thailand opgeld zullen In het noordoosten kan het merendeel van de ge- isoleerdc dorpen vooralsnog slechts per karrespoor worden bereikt. Elektriciteit is in deze bergstreken een onvoorstelbare luxe. De nog niet door de algehele corruptie aana taste regionale bestuursambtenaren doen hun uiterste best, al voelen ze zich in hun werk ge handicapt door de besluiteloosheid van het centrale bestuursapparaat. In Oebon, ten noorden van Bangkok, legde een politie- kolonel me uit waarom zijn land volgens hem nooit een tweede Vietnam zou worden. „We hebben het boeddhisme en een populaire koning", zei hij. De 40- jarige koning Phoemibol wordt inderdaad door zijn dertig miljoen onderdanen op handen gedragen. Maar een kritische waarnemer heeft aan een rondreis van een week door Thailand genoeg om te ervaren, dat het bestuur van Kittikachorn allesbehalve populair is. En het argument van boeddhisme houdt in de praktijk geen enkele steek. Gezien tegen deze achtergrond heeft de massale toe vloed van Amerikanen en Amerikaanse hulp aan Thai land een speciale betekenis. Naar verluidt zou deze hulp nu reeds jaarlijks de 400 miljoen gulden naderen. Er gaat geen uur voorbij of vliegtuigen uit het buiten land dragen nieuwe Amerikanen binnen op het vlieg veld van Bangkok, Don Moeong. Naar voorzichtige schatting zijn er momenteel een kleine 80.000 Ameri kanen in Thailand, vrouwen en kinderen inbegrepen. Bij dit permanente, maar snel stijgende aantal moeten nog de duizenden Amerikaanse militairen worden ge teld, die vanuit Vietnam hun vijf dagen „rust en re creatie" komen opnemen in Thailands pretstad Bangkok. De rijk versierde koninklijke boot, waarmee hoge gasten door de stad worden rondgevaren. Vergeleken met vijf jaar geleden heeft de Thaise hoofd stad een ware gedaanteverwisseling ondergaan. Al vóór de tweede wereldoorlog stond Bangkok bekend als een der vermaardste amusementscentra van het Verre Oosten. Sedertdien is het aanzien van deze wereldstad drastisch veranderd. De lokroep van de keiharde Ame rikaanse dollar heeft bars. restaurants, benzinepompen en vooral nachtclubs en massage-instituten uit de grond doen rijzen als de spreekwoordelijke paddestoelen. De eerste Amerikanen verschenen in 1963, toen het vorige regime toegaf de rode opstandelingen in de grensgebieden niet langer de baas te kunnen zonder hulp van buitenaf. Sedertdien hebben de Amerikanen ondpr meer verscheidene uiterst moderne vliegbases aangelegd op strategische punten. Deze bases een Koning Phoemibol en zijn vrouw Sirikit zijn niet alleen in het buitenland populair. Hun dertig miljoen onderdanen dragen de koninklijke familie op handen. ervan ligt minder dan 150 kilometer van de grens met Vietnam worden sedert geruime tijd gebruikt als uitvalsbases voor bombardementen op Noord-Vietnam. Verreweg het merendeel van de in Thailand gestatio neerde Amerikaanse militairen is direct betrokken bij de luchtoorlog boven Vietnam en Laos. Een kleine 10.000 militairen helpen bij de aanleg van wegen, kracht centrales en communicatiecentra. In feite is slechts een klein deel van de Amerikaanse troepen indirect be trokken bij Thailands strijd tegen de communisten in eigen huis. Die van Thailand kunnen maar met moeite wennen aan de snackbars met opschriften als „hot dogs" en „hamburgers", aan het onverstaanbare geknauw van de Amerikanen en al het andere, dat zo indruist tegeo de onafhankelijke geest van dit volk. Een voorbeeld: honderden taxichauffeurs in Bangkok hebben er een gewoonte van gemaakt om hun op een taxi wachtende landgenoten voorbij te rijden en te stoppen voor een Amerikaanse verlofganger, die tweemaal zo veel be taalt en het wisselgeld niet terugverlangt. De massale aanwezigheid van deze verlofgangers heeft een ware toevloed teweeg gebracht van plattelandsmeisjes, die in het schemerdonker van honderden nachtclubs meer dan vorstelijk voor hun diensten worden betaald. In de „pretwijken" van Bangkok vinden meer dan 30.000 prostituées hun bestaan. In tegenstelling tot de meeste omringende landen kan Thailand erop bogen in de loop van eeuwen nimmer door een Westerse macht te zijn gekolonialiseerd. Met uitzondering van enkele jaren in de tweede wereld oorlog (toen een Japanse bezettingsmacht van 300.000 man aan troepen de lakens uitdeelde) gaat Thailand prat op een onafhankelijkheid, die volgens velen nu door de Amerikanen grotendeels teniet wordt gedaan. Met de toeneming van politieke onrust in Zuidoost- Azië als een voldongen feit, moet rekening worden ge houden met een permanente legering in de naaste toekomst van tenminste 100.000 man Amerikaanse troepen in Thailand, zulks exclusief burgerpersoneel, vrouwen en kinderen. Het gevaar van een Amerikaanse „staat binnen de staat" wordt in Bangkok duidelijk onderkend. Een ander aspect van de snel toenemende Amerikaanse invloed in Thailand vormen de investe ringen in het bedrijfsleven. Het Amerikaanse aandeel is in zes jaar tijd bijna vervijfvoudig^ tot 600 miljoen gulden .vflrig jaar. Klassieke Siamese schoonheid kunst in ere gehouden. vordt in de dans- WENEN Vanuit het buitenland gezien, zou het soms kunnen lijken dat de val van Novotny als partijchef in Tjecho-Slowakije zo goed als niets veranderd heeft. Als staatspresident treedt Novotny nog geregeld op de voorgrond, zoals vorige week toen hij leiders van Oosteuropese landen ontving en hij veel hoffelijke bijval kreeg voor zijn rede ter gelegenheid van de twintigste verjaardag van Ie communistische revolutie aldaar. Men zou bijna .unncn menen, dat de communistische gelederen ich weer gesloten hadden, zoals in de eerste jaren ia de oorlog en dat Novotny's „vrijwillige terug reden" niets anders te betekenen had dan een flossen van de oude generatie. 'nkele blikken in Praag zelf en gesprekken met inge wijden maken evenwel duldeHik dat de zaken anders iggen. De Tsjecho-Slowaakse pers brengt weliswaar dagelijks uittreksels uit reso. .ies die benanaeld zijn jp het jaarcongres van de communistische partij, waarin Ie nieuwe partijleider Dubcek wordt verwelkomd en wordt geklaagd over het gebrek aan informatie naar geen enkele krant zal het wagen de volledige vaarheid te vertellen:'dat namelijk in veel uitspraken an partijcomités geëist wordt dat Novotny ook heen gaat als staatshoofd De autoriteiten hebben deze week besloten de censuur op de pers grotendeels op te heffen, maar uit de kranten valt nog niet veel meer te lezen dan dat op „deze eerste stap andere moeten volgen". Het is inmiddels ook de communistische partijfunctio- narisen duidelijk geworden hoe gevaarlijk Novotny geworden was. Toen het namelijk bij de jaarwisseling vaststond, dat hij zich niet veel langer zou kunnen handhaven, schrok hij niet terug voor een poging mili tairen tegen zijn tegenstanders in te schakelen. Maai geen van de bevelhebbers op een na was bereid zijn troepen voor Novotny in te zetten, omdat dit het risico van een burgeroorlog met zich zou meebrengen. Het is dan ook geen toeval, dat de nieuwe partijleider, Dubcek. ervoor heeft gezorgd, dat een dergelijke poging niet opnieuw mogelijk wordt Zowel de chef van de veiligheidsdienst en hoofd van de geheime politie, Ma- mula, alsook het hoofd van de politieke afdeling van het leger, generaal Prchlik, zijn van hun functies ont heven. Novotny zelf zou er dit jaar nog toe gebrachl worden zijn ambt van staatshoofd „vrijwillig" ter be schikking te stellen, hoewel zijn ambtstermijn nog tot 1969 duurt Als zijn opvolger wordt reeds generaal Ludvik Svoboda genoemd, die in 1942 in de Sovjet-Unie de eersti Tsjechische eenheden tegen Hitier samenstelde, ver volgens tot 1950 minister van Defensie was, maar sindsdien in de vergeethoek is geraakt. Ook premiei Lenart, die al uit de gratie is bij zijn eigen Slowaakse landgenoten, omdat hij Novotny te veel gevolgd heeft, zal zijn ambt neerleggen en genoegen moeten nemen met een ambassadeurspost. Deze en andere wijzigingen zullen eerst na de gemeenteverkiezingen van 19 mei effectief worden. Die verkiezingen zijn dan tevens een proef voor de nieuwe machthebbers, omdat voor het eerst meerdere kandidaten verkiesbaar zullen zijn. Als nieuwe minister-president wordt de tegenwoordige EX-PARTIJCHEF WILDE LEGER INSCHAKELEN NOVOTNY nog president minister voor Bosbouw, Joeef Smrkovsky, genoemd, die in 1945 verhinderde dat de Amerikanen Praag bezetten, daarna echter in ongenade viel en na zijn rehabilitatie pas in 1965 weer «•••n tweederangs regeringspost kreeg toegewezen Ditzelfde spelletje heeft Novotny gespoeld net Gustav Husak, die gelijktijdig met Smrkovsky werd afgezet als provinciechef van Slowakije en spoedig daarna tot levenslange gevangenisstraf werd veroor deeld. Na annulering van dit vonnis werd hem door Novotny een regeringspost In Praag aangeboden, maar Husak weigerde en eiste oen herbenoeming in dc Slo waakse stad Pressburg. hetgeen thans pas tot dc moge lijkheden gaat behoren. In de nu aangebroken nieuwe •ijd immers zal Slowakije waar eenderde van de Tsjecho-Slowaakse bevolking wont een autonomie krijgen, die vergelijkbaar Is met die van de Kroatische republiek binnen Jocgo-Slavlë. Reeds onder Novotny moesten, onder invloed van het befaamde twintigste partijcongres in Rusland, heel wat veroordelingen bij dc schijnprocessen van de vijftiger Jaren worden herzien. Meestal is evenwel rehabilitatie uitgebleven. Bovendien zijn nog tal van gevallen aan herziening toe. Daartoe behoort de Justitiële moord op de Slowaakse partizanenleider Zinger, de dubieuze veroordeling van de voormalige minister van Binnen landse Zaken Barak, concurrent van Novotny. en een norm aantal gevallen waarbij het om niet-communisten ging. Zelfs het centrale partijorgan „Rude Pravo" schreef dezer dagen, dat men op deze zaken moet terug komen en werkelijk „goed maken wat er nog goed ta maken valt".

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9