H Geschiedenis van een lichtreclame Vanden Boeynants op Waals-Vlaamse lijst Demonstrerende, kreten slakende Delfgaauw zou volle portie krijgen POND STERLING OP ZEER LAAG PEIL Nederland Ontwapent wordt Nederland vredeland Afgescheiden radicalen blijven in Staten zitten Classificatie van hotels opgeschort De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! Enorme zwendel van Utrechtse accountant Verdachte voorlopig vrij Geen afspraak over bouw van proeffabriek ZATERDAG 2 MAART 1968 DE LEIDSE COURANT m u relf zien, als u er op let. LlIIlblirÖJSC M T m 9 welke bedrijven op hoge objec- C? AMSTERDAM Johnson is voor de Naardense, 59 jaar oude industrieel Bert Landman geen oorlogsmisdadiger, leder een, die na half acht over de vierbaans-snelweg tussen Het Gooi en Amsterdam raast, kan dat uit de eerste hand verne men. Landman heeft pal langs deze weg een chemische fa briek, die toevalligerwijs is uitgerust met een hoge, witte Het gevaarte kwam anderhalf jaar geleden in het nieuws, om dat het in grote, stralende neonletters ging waarschuwen: „Nederland ontwapent", in plaats van de produkten van de heer Landman aan te prij zen, zoals begrijpelijk zou zijn geweest voor een hoog, in het oog lopende object als dit. De justitie sprong er met de ge bruikelijke argwaan als een tij ger in, maar ving bot, want de „Nederland ontwapent" op mijn toren. Uit bewogenheid met al le slachtoffers van een geweld, dat volgens mij niets oplost. Iedereen zegt: wij willen snel ontwapenen, maar dan moet de ander ermee beginnen. Ik op mijn beurt zeg: laten wij in Nederland dan beginnen met die ander te zijn. Als niemand begint, komt er nooit iets van". in termen van financiën. Hij heeft zijn toren inderdaad ge offerd aan een ideologisch be lang in plaats van er zijn eigen produkten op aan te prijzen. „Ach, ik en mijn twaalf werk nemers verdienen ons brood toch wel", zegt hij eenvoudig. Maar anderzijds heeft hij en- u zelf zien, als u er op let, welke bedrijven op hoge objec ten adverteren. Hij prefereert dus kennelijk zijn eigen bood schap boven ieder financieel ge win. Die boodschap was „Ne derland ontwapent", en dat mocht na veel moeite van dc justitie. De boodschap wordt: „Nederland vredeland", met een vingerwijzing naar het giro nummer van dr. Lastpost, maar louter in de conversatie, niet in neonletters op de toren, want dat is te duur. Wedden, dat de Derde akte justitie zich in de handen wrijft bij deze vorm van passi- ficatie? Begin tweede akte Van de dappere, omstreden, zegevierende lichtreclame van Bert Landman in Naarden valt het tweede deel uit. Neon is namelijk feilbaar dit in te- hoogste gerechtelijke instantie genstelling tot de hoogste ge- zijn toren te adverteren, wat stralend staan, het „ontwapent" verdwijnt door een technisch defect roemloos in het duister van de Naardense nachthemel en daarmee is de boodschap van Landman ontkracht. Wat te doen? hij wil, aangezien de vrije ningsuiting erbij gebaat is, zonder dat het landschaps- schoon geweld wordt aange daan. Einde eerste akte Bert Landman peinst. Als in- heid begonnen met die slagzin dustrieel denkt hij allereerst Bert Landman: Johnson een speelbal van duistere machten kele duizenden guldens geïn vesteerd in z'n neon-heilsbood- schap, en moet dat nu allemaal over de balk worden gesmeten? Het woord „Nederland" staat er uiteindelijk nog. Wat is voor 3000 piek plus de elektriciteit, Vraag aan Bert Landman van de omstreden toren, die eens de prikkelende provocatie niet schuwde: „Zoudt u er ook op durven zetten, in dezelfde stra lende neonletters: „Johnson, oorlogsmisdadiger?" Dr. Lastpost (minder bekend als de heer J. van Zuylen uit Den Haag) gaat op de welwil lende vuist met Willem Duys en lanceert daarbij zijn stichting „Nederland-vredeland". Er schijnen 150.000 reacties op ge komen te zijn. Een van hen: Bert Landman met alsmaar dat dure, eenzame woord „Neder land" op zijn witte toren langs de vierbaans-snelweg tussen Het Gooi en Amsterdam, een van de duurste reclamespots in Nederland. „Als ik die slagzin „Ja. dat zou ik ei eens overneem?", heeft Bert opzetten, als ik de Landman gedacht. „Dan kan ik de neonletters „Nederland" blij ven gebruiken, en ben ik van dat „ontwapent", dat toch kapot is, af. Er moet variatie zijn. Anders gaat het de automobi listen maar vervelen". Pauze Bert Landman zegt: „Ik had voor die advertentieruimte op mijn toren wel 25.000 gulden kunnen krijgen. Van wie? Dat kan ik niet onthullen. Dat kunt Bert Landman: inderdaad vertuiging had, dat het juist was. Maar ik ben er niet van overtuigd. Ik beschouw Johnson als een stro man, als een tragische figuur. Ik kan niet zeggen waarom. Het is een gevoelskwestie. Ik voel, dat Johnson anders wil, maar dat hij niet anders kan. Hij is een speelbal van duistere machten". (ADVERTENTIE) edactie) Geen vierde akte Hierna gewoon doek Pastorale raad wil bisschop als voorzitter blijven houden (Van onze correspondent) ROERMOND Er is geen sprake van, dat de pastorale raad van het bis dom Roermond een andere voorzitter zou wensen dan mgr. P. Moors, aldus deelt het secretariaat van de pastorale raad mede naar aanleiding van een be richt, dat gisteren in het dagblad „Trouw" stond. Dit blad meldde, dat vandaag in de bijeenkomst van de pas torale raad in Roermond een naderhand aan de agenda toegevoegd punt aan de orde zou komen ter verkiezing van „een neutrale" voorzitter, zodat mgr. Moors niet meer automatisch als voorzitter zal fungeren. Wel is tijdens de vorige ver gadering besloten om de vergaderingen telkens te doen leiden door een van ge val tot geval aan te wijzen vergaderings voorzitter, zoals ook wel gebeurt bij "Congressen en dergelijke. De positie van juporzitter mgr. Moors wordt daardoor met aangetast. DEN HAAG (ANP) De Algemene Nederlandse Vereniging van Vreemdelin genverkeer, die van de week haar plan lanceerde om tot hotelclassificatie over te gaan en daarop kritiek kreeg onder andere van ANWB en KNAC, heeft bij nader inzien besloten, zo deelt zij mede, de door haar voorgenomen maatrege len op dit gebied op te schorten. Bij nadere informatie bij het ministe rie van Economische Zaken is de ANW gebleken, dat het onderzoek van de Ne derlandse Stichting voor de Statistiek in deze binnen ongeveer twee maanden be ëindigd zal zijn. Als gevolg van dien zal het beraad tussen het ministerie, de ANWB en ANW aanzienlijk sneller voortgang kunnen vinden dan de ANW aanvankelijk meende. In deze situatie heeft het ministerie de ANW in over weging gegeven de door haar voorge nomen maatregelen op te schorten. Vordering van Rajakovic afgewezen MüNCHEN (DPA) Een civiele dering van de voormalige medewerker van Eichmann, Erich Rajakovic tegen de leider van het joodse documentatie centrum in Wenen, Simon Wiesenthal, tegen diens Duitse uitgever Willy Droe- Handig politiek spelletje (Van onze correspondent) BRUSSEL Eerste minister Paul an den Boeynants heeft gisteren voor sensatie aan het politieke front in België gezorgd. Ondanks al zijn verklaringen het tegendeel, blijft hy een rol in de nationale politiek spelen. Hij zal in het arrondissement Brussel b(j de komen de verkiezingen toch als lijsttrekker van gemengd Vlaams-Waalse Hjst fun- Dank zij" uitermate handig politiek spel, heeft Vanden Boeynants gisteren in enkele uren tijds zijn eigen positie en deels ook de positie van de christelijke volkspartij in Brussel weten te redden. Hij lapte de uitspraak van het bestuur van de Waalse C.V.P. in Brussel het bestuur voor wie op donderdagavond met 12 tegen 7 stemmen de voorstellen van Vanden Boeynants om met een eenheids- lijst uit te komen waren af gewezen aan zijn laars. Met de Walen, die in de afgelopen dagen getoond hadden achter zijn plannen te staan, kwam hij in zeer korte tijd in overeenstemming en dreef daardoor de 12 tegenstemmers in zijn niet door hen gewilde positie van „dissidente CVP'ers". Gevolg van dit alles is, dat Vanden Boeynants de verkiezingen ingaat aan het hoofd van een Vlaams-Waalse CVP-lijst en dat daarnaast ook nog een lijst van Waalse CCVP'ers naar de gunsten van de Brusselse kiezers zal dingen. De Bel gische eerste minister heeft zijn kandi daten uiteindelijk toch weten te vereni gen op een verkiezingsprogram, waarin zowel de punten van overeenkomst, als de punten van verschil (onder mee kwestie-Leuven) worden opgesomd. Als twee op de lijst van premier Vanden Boeynants fungeert de Vlaamse senaatsvoorzitter Struye. Waalse kandi daten zullen verder zijn de huidige volks vertegenwoordigers Gilson, Saint Remy en Scheyven. Gisteravond laat was nog niet duidelijk geworden welke Vlamingen met Vanden Boeynants in zee zullen gaan. Het leek echter meer dan waar schijnlijk, dat twee ministers uit het kabinet Vanden Boeynants zich op de lijst van de premier zullen laten in schrijven: de minister van Europese Zaken en Nederlandse Cultuur Van Elslande en de minister voor het Gezin, mevrouw De Riemaecker. De demissio naire Belgische regering heeft gisteren beslist, dat de verkiezingen voor de Kamer en de Senaat inderdaad op zon dag 31 maart zullen plaatshebben en dat de nieuwe volksvertegenwoordiging op 23 april voor het eerst bijeen zal komen. DEN HAAG De vijf Limburgse ra dicale staatsleden, die dezer dagen ge zamenlijk de K.V.P. verlaten hebben, blijven hun zetels in de Provinciale Sta ten bezetten. Zij menen, dat een groot aantal K.V.P.ers die ook hen gekozen hebben, zeker radicaal denken en hen zullen steunen. Dit zei de voorzitter van de radicalen de heer J. Tonnaer gister avond in „Brandpunt" in antwoord op de opmerkingen van de heer E. M. Mas tenbroek, vice-voorzltter van dc K.V.P.- kring Limburg. Deze stelde tijdens het gesprek vast, dat de vijf leden te snel gehandeld heb ben. Hij vond het onbegrijpelijk, dat de afgescheidenen tevoren niet eerst con tact opgenomen hebben met het kring- bestuur. „Er is altijd een goed contact geweest, er was een basis van vertrou wen en een duidelijke overeenstemming van beleid", aldus de heer Mastenbroek. Die eraan toevoegde, dat de vijf staten leden zich in de K.V.P.-fractie altijd volledig hebben kunnen ontplooien. „Ze hebben altijd hetzelfde beleid i gevoerd en omdat ze nu een ander be leid gaan voeren moeten ze hun zetels afstaan". Of Limburg radicaler is dan Brabant, waar van uittreden nog niets bekend is, kon de heer Tonnaer niet onderschrij ven. „In Limburg uit zich het radicalis me waarschijnlijk demonstratiever. Maar ik ben ervan overtuigd, dat een aantal individuele K.V.P.'ers in Brabant ook hun lidmaatschap zullen opzeggen". De fractie van de K.V.P. in de Haagse gemeenteraad blijft zich stellen achter de landelijke K.V.P. Naar haar voorzit ter, mr. J. A. M. Borghols meedeelde, bestaat er bij geen enkel lid van die fractie aanleiding om uit de fractie te treden. Mr. Borghols had de kwestie aan de orde gesteld in de fractieverga dering. Unaniem was de fractie van mening, dat ze solidair diende te zijn net de lijnen, die de laatste dagen door de K.V.P. getrokken zijn. Zoals gemeld, is ook het bestuur van de K.V.P.-kring Den Haag, deze mening toegedaan. 90*TSfM- SPAARBANK! u«'t «N VOtON 998- 1 Er zijn 2200 vestigingon. Op de postkantoren kunt u da hale dag taracht. Een aantal daarvan is ;elfs ook op vrijdagavond of da plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden apnrte openingstijden. Uitgebreid onderzoek politie (Van ■spondent) ming in Luik. Eind 1964 liep dc zuak af. Dc Russen trokken zich terug, hetgeen een Duitse agent aan O. liet K-eten. De Duitsers gaf ook de financiers ln Nederland door, dat het project niet doorging. O. heeft bescheiden die hem ln de daar voor liggende periode waren overhandigd niet teruggegeven. Volgens UTRECHT - I» litwbl», politic h"rm" ")n opUchtfmprtó Geloofsvraag in priesterenquête ligt moeilijk NIJMEGEN (KNP) Het Instituut voor toegepaste sociologie heeft tot op heden 3000 van de 12000 rondgezonden enquêteformulieren over het priester ambt ontvangen. De meesten zijn af komstig uit het westen van het land. Het KNP verneemt, dat niet weinig priesters weigeren te antwoorden op vraag 36, die hun persoonlijke geloofs beleving analyseert. Anderen zijn ten minste verstoord over deze vraag, om dat zij de mogelijkheid van twijfels en zelfs afwijzing van de essentiële geloofs punten insluit. De onderdelen van vraag 36 betreffen het bestaan van God. de godheid van procuratiehoudster van de I Christus, het voortbestaan na de dood, uitgeverij, is door een rechtbank ininspiratie van de bijbel, de verrijzenis München afgewezen. Rajakovic moet de j en de werkelijke tegenwoordigheid van kosten van het geding betalen. Christus in de eucharistie. heeft de 50-Jarlge accountant O. in het politiebureau, waar hl) was ontboden, ge arresteerd. De man werd verdacht van valsheid ln geschrifte, waarmee hl) geld schieters heeft benadeeld voor een be drag van 800.000 Duitse Mark, en van po ging tot oplichting voor 150.000 dollar. Later werd hij weer op vrije voeten ge steld, nadat hem zijn paspoort was ont nomen. In afwachting van het onderzoek kan h|J bet land niet verlaten. O., die al driemaal eerder veroordeeld is voor valsheid ln geschrifte en verduis tering heeft de afgelopen Jnren een in ternationaal spelletje gespeeld. HIJ kreeg twee geldschieters achter z'n gefingeerde opdracht te bemiddelen ln de bouw van een zogenaamde vlakglasfabrlek door een Belgische onderneming ln Rusland. Met de bouw van deze fabriek zou een be drag van 60 miljoen dollar gemoeid zijn. De geschiedenis grijpt terug naar de Jaren 1964-1965, toen er serieuze pogin gen werden ondernomen voor de bouw van een dergelijke fabriek. De fabriek zou gebouwd worden door een ondeme- Grote animo voor goud (Van onze correspondent LONDEN Het gaat terug, slecht met het pond sterling. Wegens de ieu- we gold rush bereikte de waarde van het pond gister zijn laagste peil sedert de devaluatie van november. De span ning op de goudmarkt nam nog toe als gevolg van geruchten dat Zuid-Afrika, de natie die het grootste deel van het goud van de vrije wereld voortbrengt, geen leveringen meer zon doen. Dit gaf aanleiding tot nieuwe grote vraag naar In Zwitserland deden geruchten de ronde dat president Johnson tijdens het weekend een wijziging zou bekendma ken in de Amerikaanse politiek betref fende de goudprijs. Hoewel betrouwba re kringen in Londen en Zürich er geen geloof aan schenen te hechten, was in de Britse hoofdstad de vraag naar goud het grootst sedert de „gold rush" die zich eind vorig jaar voordeed na de de valuatie van het pond. Er was vandaag ook grote vraag naar zilver. Ondertussen zakte het pond ster ling op een gegeven ogenblik tot 2.40 1/32 ten aanzien van de Amerikaanse dollar. Dat was zijn laagste stand se dert de devaluatie. Dank zij een onder steuningsactie, op touw gezet door de Nationale Bank van Engeland, en tevens omdat er weinig aankooporders binnen kwamen van Parijs, trad er later op de dag enig herstel in. Vervolging eist haalbare kaart (Van onze juridische medewerker) Een kind kan aanvoelen, dat het toch wél enig verschil uitmaakt of iemand vanaf een podium in een zaal verklaart: „Gemeten naar de maatstaven van Neurenberg zijn Johnson, zijn generaals en zijn naaste medewerkers oorlogs misdadigers", dan wel tijdens een op tocht op straat massaal m spreekkoren meeroept: „Johnson moordenaar". Professor Delfgaauw uit Groningen kan dat kennelijk niet. Hij vindt, dat wanneer de roepers uit de optochten wegens belediging van een bevriend staatshoofd (artikel 117 wetboek van strafrecht) gestraft worden, hem, de hooggeleerde, dat lot ook ten deel moet vallen. En natuurlijk komt. nu dat niet gebeurt (minister Polak heeft verklaard de Groningse hoogleraar niet te laten vervolgen i weer het zware verwijt van klassejustitie: de eenvoudige arbeider of student, die aan zijn diepe veront waardiging lucht geeft, wordt wel ge pakt, maar de minister kijkt wel uit eer hij een prof aandurft. Naar mijn stellige overtuiging wordt dit verwijt ten onrechte gemaakt. Wat over deze zaak zowel door de Groningse hoogleraar zelf als door verschillende commentatoren in onze publlcltelts- organen te berde is gebracht, munt niet uit door kennis van zaken. Wellicht had de minister ln zijn antwoord op de door mevrouw Singer-Dekker ln de Tweede Kamer gestelde vragen ook wat uitvoe riger mogen wezen. Een aantal elemen taire opmerkingen over deze kwestie zullen hopenlljk wat meer duideiykheid brengen. Op de eerste plaats moet nooit iemand aan een procedure beginnen als hfj geen redelijke kans heeft het bewijs van zijn zaak rond te krijgen. Dat geldt voor de zakenman, die door een civiele procedure zijn geld van een wanbetaler probeert binnen te krijgen, maar dat geldt even zeer voor de officier van justitie als h(J een strafzaak tegen prof. Delfgaauw of wie dan ook aanhangig wil maken, wegens belediging van een bevriend staatshoofd. Als inderdaad de hoog geleerde Delfgaauw op 21 oktober 1967 tijdens de Vietnamdemonstratle in het Amsterdamse R.A.I.-gebouw precies ge zegd heeft: „Gemeten naar de maat staven van Neurenberg zijn Johnson, zijn generaals en zijn naast medewer kers oorlogsmisdadigers", Is het op zijn minst hoogst dubieus of een Neder landse rechter hem ooit wegens artikel 117 zal veroordelen. Om dit enigszins begrijpelijk te ma ken, moet men voorop stellen, dat een belediging primair een krenkend of grievend karakter moet hebben. Dat is wezenltjk daarvoor. Nu is het allerminst vleiend wanneer van Iemand gezegd Delfgaauw kan maar niet begrijpen, dat de rechercheur, die by hem geweest is hem over die woorden „trawanten" heeft doorgezaagd. Naar myn mening heeft de betreffende rechercheur heel goed aangevoeld, dat in de aanduiding van Johnsons naaste medewerkers als diens „trawanten" iets beledigends voor de Amerikaanse president zelf kon schuilen, al mag zo'n uitdrukking op zich genomen, naar myn mening, in deze zaak niet doorslaggevend zjjn. De betrokken officier van justitie zag in een vervolging van prof. Delfgaauw biykbaar geen haalbare kaart. Hij neemt het besluit geen vervolging in te stellen. Dit besluit - door de minister gesanctioneerd is alleszins ver standig geweest. De commentaren, die na het bekendmaken van het minis teriële standpunt zyn verschenen, be wijzen dat. Vry Nederland bijvoorbeeld schrijft op MINISTER DURFT EEN PROF HEUS WEL AAN tijk begonnen. Énkele jat'én later zocht O. contact met oen intefnatlnnale financier, een tb Rome wonende Egyptrnaur, die veel In Duitsland vertoefde. Op 1 soptember 1966 sloot hij een overeenkomst niet dc Egyptenaar en met een geldschieter uit Hamburg af. De commissie, die voort zou vloeien uit de levering-financiering van een glasfabriek, een plan dat door O. volkomen gefingeerd was, zou door hun drieën worden verdeeld, te weten een miljoen gulden elk. O. zou het contact onderhouden met de Russen, de twee anderen zouden fi nanciers zoeken. O. maakte een vervalst basiscontract, waarop de handtekening van de president-gevolmachtigde van de Russische handelsdelegatie ln Moskou naast de zijne prijkte. Door het lange uitblijven vun de eerste Russische maand wissel dreigden de Duitser en de Egyptenaar zelf op een ge geven moment ln contact te treden nvt de Russen. Er was door de weigering van de kredieten een renteverlies van 800.000 D,M. ontstaan. O. drong erop aan, dat zijn compagnons hem 150.000 dollar zou den overmaken. Met dit bedrag zou hU een Russische topfunctionaris om kun nen kopen, waardoor alles verder op rol letjes zou gaan. Het tweetal ls hier ech ter niet op ln gegaan. In plaats daarvan zochten zij contact met de Russen, waar na al spoedig bleek dat er van een con tract met O. over de levering van een glasfabriek geen sprake was. Er werd aangifte gedaan bij de justitie ln Dults- I land. die de zaak heeft, overgedragen aan de Utrechtse recherche. De politie heeft de volledige briefwls sellng van O. terug kunnen vinden bij dc curator. O. ts namelijk onlangs failliet gegaan. Men heeft O eerder moeten arreste ren dan de bedoeling was. Het bleek, dat een emigratie voorbereidde naar Tanxa- nlë. Van zijn vreemde malversaties heeft o geen enkel profijt kunnen trekken. Vanaf december leefde hij van een uit kering van Sociale Zaken. De rechter treedt nu eenmaal niet ln het waarheidsgehalte van een beledi gende uiting. Ook niet als het een be vriend staatshoofd betreft. Wanneer Delfgaauw nu wel vervolgd was en de rechter had I u vrijgesproken of van rechtsvervolging ontslagen een kans. wordt, dat hy een oorlogsmisdadiger is, I 24 februari 1968: „De reden waarom de die er heel dik In zat dan hadden de maar wanneer dit komt uit een mond officier van justitie en zyn superieuren commentaren op de voet van Vry van een hoogleraar, die daarbij ver- tot seponerlng overgaan, ligt zonder Nederland van 24 februari 1968 natuur wijst naar de maatstaven van een inter- twijfel in dc omstandigheid, dat zij ook 1 ".ik Juichend geschreven, dat nationaal militair gerechtshof, dat vlak wel Inzien, dat op grond van het ">n" na de laatste oorlog te Neurenberg de j .statuut van het internationaal gerechts- Duitse oorlogsmisdadigers berechtte. I hof Ie Neurenberg, artikel sub b., dan kan men terecht twijfelen of zo'n moeliyk te bewijzen is. dat prof. Delf- uitlating voldoende krenkend en grie- gaauw ongelijk heeft, wanneer hy pre- vend is om inderdaad als een belediging i aident Johnson een oorlogsmisdadiger de zin van artikel 117 beschouwd te j noemt". worden. Het is immers ook een duidelijk ver schil of ik tegen iemand, met uien* be wering ik het niet eens ben. zee: „Jil bent een leugenaar", of „Als je dit en dal beweert, spreek je niet de waarheid." Om een soortgelijk verschil gaat het in de onderhavige zaak ook. Daarbij kunnen alle omstandigheden een rol spelen. Delfgaauw vindt het (In De-Groene van 24 februari 1968) hele maal niet van belang of hy wellicht gezegd heeft: „Johnson en zqn tra wanten„Want", zo redeneert hy, „het gaat hier alleen over een staats hoofd en Rusk, McNamara moreland zyn dat niet". Zulk een citaat bewijst, dat dc schrUver niets af weet van ccn strafzaak wetens belediging. Want nooit of nimmer zal een rechter, die een belrdigingszaak te be rechten krijgt, treden in de vraag of het Inderdaad waar Is wat de een de ander beledigend toevoegt. Als de rechter daar aan moest beginnen, was het einde zoek en zou men belediglngsklachten kunnen gaan Indienen om dr rechter de waarheid te laten uitzoeken. Stelt u zich eens voor, dat de rechter eerst moest gaan uitzoeken of hel wel waar was wat de een de ander beledigend toevoegt. Het enige waar het bij een beledlgtngsstraf- West- >aak om gaat Is of men zich over de ander in krenkende of grievende bewoor- URANIUM (Van onre parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Block van Economische Zakrn heeft tegenover het socialistische Tweede-Kamerlid Wieren- profcasor Delfgaauw heeft toch geiyk KA nadrukkelijk ontkend, dat de rege- gekregen ring een voorlopige afspraak gemaakt Het lykt ml) niet uitgesloten, dat de heeft met onder meer Shell. Philips en elndeiyk onafhankelijke Nederlandse rechter had uitgemuukt, dat Johnson oorlogsmisdadiger was. Immers: minister bij zijn beslissing hiermee re kening heeft gehouden en voor een der- geiyko onjuist.- voorlichting van het Nederlandse publiek door Juridisch slecht Ingelichte scribenten heeft willen waken. Beledlgingszaken dienen nu een maal niet om de waarheid te laten vaat- Wanneer professor Delfgaauw nu zo graag uitgemaakt zou willen zien of er In Nederland inderdaad klassejustitie be staat. laat hij dan normaal met de studen ten en de ar beiden jongens In een Viet namdemonstratle meelopen en uit volle bont de kreten uiten, die dan worden geschreeuwd en waarvoor herhaaldelijk reeds veroordelingen gevallen zijn. Er be staat geen twijfel aan. dat by dan zyn volle portie zal krygen. Werkspoor over de opzet van een proef fabriek voor de produktlc van verrykt uranium volgens het procédé van de Amsterdamse professor Kistemakrr. 'Hierover la de laatste tijd tussen dc Tweede Kamer en de minister veel te doen. Daarbij verschenen berichten, dat de regering reed» een afspraak met be doelde bedrijven gemaakt zou hebben. „Er vindt", aldus de minister, „slechts contact plaats met de Nederlands.- indus trie over de evaluatie van de mogelijk heid van industriële toepassing". Wanneer tot de bouw van een proef fabriek besloten wordt, komen de be langen van de stimuleringsgebieden (bijvoorbeeld het noorden, waarnaar het Kamerlid Wierenga vroeg) over de ves tigingsplaats mede ln overweging.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7