Kinderkoor ,,De Leidse Sleuteltjes" in nationaal t.v.-programma ASC-spelers gaan gebukt onder psychologische druk Dikkertje Dap werd hun handelsmerk MEDISCHE DIENSTEN WEL GRIEZELIG" „HET WORDT NU NIET WANHOPEN INZET IS GOED PROGNOSES ZATERDAG 2 MAART 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA J Sinds 1957 is het handelsmerk van het bekende kinderkoor „De Leidse Sleuteltjes": Dikkertje Dap. Ze zongen het op hun eerste plaat en dankzij het dartele Dikkertje en de lange gir- raffe-nék gleden zij naar het sukses van een gouden plaat en landelijke bekendheid. Dat alles in een tijd toen het kinderlied, zoals wij dat nu kennen, nog in de kinderschoenen stond en het overgrote deel van Neerlands jeugd op de scholen nog immer galmde van de steeds verder dwalende herder op de heide en kar retjes die op de zandweg reden. De Leidse onderwijzer Henk Franke, oprichter, dirigent, tekstschrijver en begeleider van ,J)e HENK FRANKE: dirigent, begeleider en tekstschrijver \71ak na de oorlog nam de nu 52-jarige Henk Franke met 25 kinderen uit zijn klas deel aan een programma van radio Wereldomroep: „De scholen zin gen". Het koortje voor die ge legenheid onder de naam „De Sleuteltjes" gepresenteerd, had dusdanig sukses dat het bleef bestaan en regelmatig van zich liet horen. In 1957 werd de eer ste plaat gemaakt van het koor, dat vanaf dat ogenblik „De Leidse Sleuteltjes" ging heten. Ondanks vele bezwaren werd het liedje „Dikkertje Dap" opgeno men. „Als er over een jaar of vijf 600 platen van verkocht zijn mag je blij zijn", zei men tegen de heer Franke. Dikkertje Dap haalde ech ter een oplage van 100.000, die in middels al weer bijna verdubbeld is; een ongekend sukses voor een kinderliedje. Sindsdien treedt het in donkerblauw-witte kleding ge stoken koor regelmatig op; heeft het gezongen met een groot aantal Nederlandse orkesten, werkt het mee aan teevee-programma's (zoals jl. dinsdag in de NCRV-aflevering „Stoelendans") en kreeg het ver leden jaar voor een plaat waarop zij vertaalde liedjes van Danny Kaye zongen een „Edison" toege kend, die het koor echter nooit uitgereikt heeft gekregen. Een maatregel, die getroffen werd toen bleek dat de namen van de Edison- winnaars voortijdig waren uitge lekt. in zitten. Maar de teksten zijn wel onderhevig aan een groeipfó'defe. Twaalf jaar geleden was het alle maal „tje" in de liedjes. Kikkertje, regentje, opaatje. Dat vond men lekker kinderlijk staan. Maar daar zit het helemaal niet in. Wanneer ik zelf een kinderliedje schrijf en dat is bepaald geen gemakkelijk werk; ik heb er pas nog 12 ge schreven voor een nieuwe lang speelplaat, die in mei of juni van ons wordt opgenomen dan laat ik het altijd ergens plaatsvinden en aansluiten op de werkelijkheid. Natuurlijk heb ik hierbij als voor deel, dat ik de hele dag tussen de kinderen zit; voortdurend met de kinderlijke geest wordt geconfron teerd. Dan schiet je sneller in de roos. Wanneer ik een liedje ge schreven heb, probeer ik het ook altijd "uit in de klas. Zie ik maar een flits van bedenkelijkheid op de gezichten van de kinderen, dan weet ik wel hoe laat het is. De teksten van de kinderliedjes zijn in de loop der jaren ook harder, reeëler geworden". Leidse Sleuteltjes" heeft ,zijn" kinderen nooit iets anders laten zingen, dan het frisse, onge kunstelde kinderlied, dat zeer ritmisch op muziek gezet spreekt van kinderfantasie en -werkelijkheid. Daaraan heeft het koor door de jaren heen een grote populariteit ontleend, die resulteerde in diverse elpees, een vijftal lang speelplaten en een regelmatig optreden voor radio en teevee. Binnenkort zullen „De Leidse Sleuteltjes" samen met „De Damrakkertjes" hun medewerking verlenen aan een nationaal programma dat door de NCRV t.g.v. de geboor te van de baby van prinses Margriet zal worden uitgezonden. „Het is belangrijk dat je in de tek sten geen stadhuistaal of vreemde woorden gebruikt. Van de week heb ik de kinderen een liedje over de métro laten zingen. Maar ik heb eerst gevraagd of ze wisten wat het betekende", zegt de heer Fran ke. „Ook het ritme van de liedjes is erg belangrijk. We leven in een dynamische tijd. Kinderen houden niet van slome melodietjes. Daar om werk ik veel met geluidseffec ten in de muziek. Luister maar eens naar dit liedje wat Hans An dreus heeft geschreven" en hij zet een plaat op, waarop de Leidse Sleuteltjes zingen over een trein, die men duidelijk in muziek en tekst voorbij hoort donderen. Cees van Oyen, die het kinderkoor af en toe begeleidt, en Henk Fran ke, de dirigent van het koor. Ritme erg belangrijk Goede tekst vindt voor een goed kinderliedje, dan zal hij na een peinzende pose antwoorden: „Een goede tekst. Die is erg belangrijk voor een kinder liedje. Er moet ook een verhaaltje Uit een tas haalt Henk Franke teksten van door hemzelf geschreven liedjes. Dikkertje Dap, Beertje Pippeloentje en Het Fluitketeltje, liedjes van toen, hebben gezelschap gekre gen van liedjes over beatkabou- ters, konijnen in hipne kleder dracht, over het verkeer, vlie gende schotels, de ontdekking van Amerika en jongentjes, die dank zij een computer hun huiswerk niet meer hoeven te maken. Op zaterdag 27 april Bloemencorso Bollenstreek komt drie kwartier op TV a.s. 's middags van kwart over drie tot vier uur in kleur op de beeldbuizen. Ver der zal de NTS voor de corso-uitzending een tien minuten durend filmpje draaien over de bloembollenteelt. Dit is een éclatant succes voor de pro- pagandacommissie van het corso. Een dergelijke uitzending betekent niet alleen een enorme reclame voor het corso maar ook voor het bloembollenvak als geheel. Momenteel heeft men 22 ontwerpen van praalwagens moeten reserveren. Ge noeg voor het formeren van een mooie karavaan. (Wkbl. v. Blbc.) CENTRAAL BLOEMBOLLENCOMITé REAGEERT OP AMERIKAANSE MAATREGELEN Als tegenzet tegen de Amerikaanse maatregelen tot indamming van de dollarstroom naar het buiten land Is het Centraal Bloembollen Comité In New York begonnen met een reclame-campagne, die tot doel heeft de Amerikaanse toeristen toch naar Neder land te lokken. In het kader van die campagne hebben twee daar- toen met zorg gekozen .bloembollen-ambassadeurs" zojuist een rondreis v&n 5 weken langs de grootste steden van de Amerikaanse Oostkust en In het bin nenland gemaakt, waarbj] zy telkens in regionale radio- en tv-programma's mochten vertellen, waar- oce Nedtrt&nd sc mooi is In de lente. Het waren de 30-jarige Amsterdamse bloemist Jo- han Weisz uit de Zeilstraat en de 23-jarige Pan Ame rican stewardess Margaret-Rose van der Mey, doch ter van een bekende bloembollenkweker uit Heem stede. Pan American stond haar voor dit doel 5 weken af. De maatschappij vindt er zelf immers ook baat bij, wanneer er meer passagiers de oceaan oversteken, aangezien gij eetf dagelijkse verbinding met Amsterdam onderhoudt. Andere trekpleisters, waarover het tweetal de Ame rikanen heeft voorgelicht, waren Madurodam, de viering van de verjaardag van H.M. de Koningin op 30 april op Paleis Soestdijk, het uitvaren van de haringvloot en het Holland Festival. De Leidse Sleuteltjes in actie ledereen kan lid worden Het lidmaatschap van „De Leidse Sleuteltjes" is gratis. Het koor is voor ieder kind toegankelijk. „Nee ik pas geen selectie toe", zegt de heer Fran ke. „Ik redeneer zo, dat een kind, dat graag op zang komt, daar wel een zekere aanleg, gevoel voor heeft. Het koor heeft zo'n veertig leden, voor namelijk meisjes. Jongens voe len er niet zoveel voor; we heb ben er vier geloof ik. De ideale leeftijd om lid te worden van het koor is negen jaar. Dan kunnen ze vlot iets bevatten en goed lezen. We hebben kinderen uit heel Leiden, ook uit Oegstgeest. Er wordt één keer in de week ge repeteerd. We treden regelmatig op, maar niet te veel, want als je te bekend wordt zeggen ze: Daar heb je die weer. Bovendien moet het zingen een pleziertje blijven. Ontspanning en geen inspanning. Of ik zelf enig idee heb, waaraan het koor zijn populariteit dankt? Ik heb eens iemand horen zeggen, dat ze zo fris en ongedwongen zin gen. Een goede uitspraak hebben. Het is echt kinderwerk. Er maakt er weieens een 'n foutje, maar dat geeft juist een zekere charme". Zangles geen plichtmatig uurtje De zangles op school vindt de heer Franke, die zich zijn hele leven al met muziek heeft bezig gehouden, aanvankelijk naar het conservatorium wilde voor een piano-studie, maar tenslotte het „zekere" voor het onzekere nam en naar de kweekschool ging, nog al te vaak een plichtmatig uurtje. „Ik geef zangles aan de vijfde en zesde klas; uur per week, dat is volgens het Rijksrooster. Er zijn echter ook heel wat scholen die er niets aan doen. Als je als onder wijzer niets voor muziek voelt, dan is het ook wel moeilijk om zangles te geven. Maar het is belangrijk dat de kinderen zich kunnen uiten, dat hun muzikaal gevoel ontwik keld wordt. Met plezier zingen. Het hoeft allemaal niet zo mooi te zijn". De kinderen uit de vijfde (en zesde) klas waar de heer Fran ke lesgeeft kunnen echter uit volle borst het door hem zelf gecomponeerde liedje zingen: „In de vijfde is het altijd fijn. In de vijfde kun je altijd vrolijk zijn. Daar speelt de meester op zijn hoempapa, hoempapa Heieen Crul-v. Brussel Lelden Voor alle artsen die de week end-diensten waarnemen, tel. 22222 bel len. Tot zaterdag 10 uur dient men de eigen arts te raadplegen. Apotheken Lelden Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Rejjst, Steenstraat 35, tel. 20136. Alkemade en Leiniulden: dkt. P. Hey- nen, Noordelnde 166, R'veen, tel. 01713- 329. dkt. D. A. van Haselen, Kerkstraat 91. Oude Wetering, tel. 01713-217. Alphen a. d. Rijn Zaterdag dkt. Van Kooten, Wilhelminal. 36. tel. 2079. Zondag dkt Cornet, Kievitstraat 48, tel. 3697. Apotheek: zaterdag (tot 13 uur) Allart, Raadhuisstraat 206, daarna apo theek Somberg, Wilhelmlnalaan 67. Bodegraven dkt. V. Cats, Noord- straat, tel. 2030 en zr. B. de Groot, Irenestr., tel. 2599. Apotheek: de Weyer. Statensingel 111 te Gouda, tel. 3337. ADVERTENTIE Bloembollen-ambassadeurs maakten 5-iceekse goodwillreis Margaret-Rose van der Mey uit Heemstede, stewardess maar ook bloemenschikster. Als dochter van een boUen- kweker uit Heemstede was i|| uitgekozen voor een pro- paganda-reis door de V.8. T A P IJ T In veel kwaliteiten, veel kleuren! Van vreemd voordelig tot net niet duur. LEGLOON 15.- p. kamer. Derenarts: J. van Oosterom, Vijverlaan, tel. 2136. Boskoop dkt. de Wilde, tel. 2740. Wijkverpleging: zr. Beks. tel. 2141 Hazcrswoude zie Leiderdorp- HiUegom dkt. P. A. J. v. d. Kaaden, Hoofdstraat 14, tel. 5114. Wijkverpleging zr. M. C. Glas. Meerlaan 206. tel. 2351. Apotheek Bollenstreek: Apotheek Muy- zert, Hoofdstr. 198, Sassenheim. Tand arts Bollenstreek: H. A. Meulemans, L. van Rljckevorsel 10, Lisse. Katwijk a. d. Rijn dkt. H. Hueting. tel. 2102. Apotheek: Princestraat 3, tel. 2755. Katwijk aan Zee: dkt. P. A. Visser. tel. 2023. Apotheek: zie Katwijk a. d. Rijn. Koudekerk zie Leiderdorp. Ijingcraar, Nlcuwveen en Woubrugge dkt. A. M. van Dongen. Nieuwveen, tel. 01723-101. Wijkverpleging: mevr. Was senaar-Visser, tel. 01723-364, b.g.g. 264. Leiderdorp dkt. L. v. d. Borg, Bus ken Huetstraat 22, Hazerswoude, tel. 01714-344. Wijkverpleging: zr. Prins, Kom van Aaiweg 7. tel. 01710-24909. Apotheek: R. van Breest Smallenburg. Leldschendam Zaterdag dkt. J. J. Grobben, Patrijslaan 32, tel 4445; zon dag: dkt. M. W. Hannlg, Kon. Wilhel mlnalaan 64, tel. 3494. Tandarts: alleen voor spoedgevallen tel. 070-543035. Wlt- Gele Kruis: VV. P(jperlaan 49, tel. 4161. Llsse dkt. F. Haase Jr.. Heereweg 337, tel. 3685. Apotheek en tandarts Bol lenstreek: zie Hlllegom. Nieuwkoop en Noorden dkt. G. J. Bremer. Nieuwkoop, tel. 01725-103. Noordwyk dkt. J. D. Mulder. Nwe Zeeweg 69. tel. 2230. Wijkverpleging: ge- meensch. wjjkgebouw, Van Panhuysstr. tel. 2338 resp. 2907. Apotheek: Duin rand. Nieuwe Zeeweg 1. Noordwjjkerhout en De Zllk dkt. K. A. van Praag, Herenweg 17, tel. 2385. Wijkverpleging: zr. P. Lanke, Dorpsstr. 47, tel. 02533-2468. Tandarts: zie Hllle gom. Oegstgeest dkt. D. Held. Marelaan 36. tel. 52255. Apotheek: zie Leiden. Wijkverpleging: zr. Voget-v. d. Velden, tel. 54982. b.g.g. 22222. Rjjnsburg zie Katwijk a. d. Rijn. Sassenheim Tandarts en apotheek Bollenstreek zie Hlllegom; dkt. W. J. de Graaff, Teyllngerlnan 17, tel. 8479. Valkenburg Zie Katwijk a. d. RQn. Voorhout en Warmond dkt. A. W. Bots. Wijkverpleging: zr. Meyssen, Jac. van Beierenweg 1, Voorhout. Voorschoten dkt. A. M. Kostense, Voorstraat 23, tel. 2493. Wijkverpleging: zr. Zuldam, Curielaan 41. tel. 4647. Apo theek: Voorschotense Apotheek. Leidse- weg 66, tel. 2525. Tandarts (9.30 uur): Ch. Kengen, Kon. Wilhelmlnalaan 8. Zwammerdam dkt. K. Gill, Zwam- merdam. tel. 01720-257. CWt^fi/den" Schout en Schepenen Corners voor besloten parties WORDT ONRUST IN DE PLOEG FUNEST Psychologie speelt in de sport een niet te onderschatten rol, die menige oefenmeester grote hoofdbrekens heeft bezorgd. Duels, die bij voorbaat reeds gewonnen waren, liepen op grote teleur stellingen uit. Zo b.v. UVS, dat aan het einde van het vorige seizoen de afdelingstitel voor het grijpen had. Alleen Unitas, een „onbeduidend ploegje" uit Gorcum moest nog „even" worden overwonnen. De Leidenaren waren door deze instelling al versla gen voordat zij een voet op het veld gezet hadden en het kam pioensduel liep dan ook op een grote desillusie uit. Om nog een voorbeeld aan te halen, maar dan uit het betaald voetbal: Ajax, dat nog altijd wordt gezien als kanshebber nr. 1 voor de landstitel, kon ternauwernood één punt weghalen uit Sittard tegen Sittardia, de grootste gegadigde voor degradatie. Onderschatting heeft me nige ploeg al parten gespeeld en ook in de toekomst zult u dat in de sportverslagen niet behoeven te missen. Een andere psycholo gische factor is „succesfobie": de angst om een wedstrijd te win nen, waarmee ASC-trainer Tonnie Kantebeen dit seizoen met zijn jongens kampt. De roodzwarten gingen de competitie in als één van de grootste kampioenskandidaten, een predlcaat, dat zij zich verworven hadden door de uitstekende resultaten, die zij in de jubileumwedstrijd t.g.v. het 75-jarig bestaan hadden geboekt. „11/an hoop Is een groot woord, maar yy het wordt wel griezelig" zegt de sinds korte tjjd door maagpijn ge kwelde .1. Aniba, die zo graag wat meer vertrouwen In de defensie wil zien. „Er gaat te weinig rust van uit. Ze lopen maar nerveus rond te sprin gen." In vergelilklng niet vorig Jaar toen ASC In 4B Ingedeeld was, lig gen de zaken wat ongunstiger: „Het spel In 4A ls heel anders. Daarin heb je meer nodig dan alleen een goede wil. Je moet stevig en robuust spe len wil Je wat hereiken. Of Je moet veel techniek hebben, maar dat Is nu niet het geval" zegt de heer Anlba, die zich liever van een mening over de wedstriid van morgpn tegen Tey- llniren onthoudt. Het lot lijkt I«ere geld. Echter nog niet helemaal. De laatste kansen zullen gretig worden aangegrepen door ASC. De spelers worden opgeroepen voor extra tral- nlrtgcn. Alles hebben z(J er voor over om de zaak tot een goed einde te brongen. Carnaval vieren was er b.v. niet by. Dan weet men of ASC. een club met een rijke historie, behouden zal z(Jn gebleven voor de amateurs. Zonder afbreuk te doen aan de overige vier deklassers hopen w(J op een voor hen gunstig resultaat, want een com petitie zonder ASC lijkt ondenkbaar. Elftalsecretaris J. Aniba De eerste klap, die dan met de be kende daalder gehonoreerd zou moeten worden moest uitgedeeld worden aan BEC. De Oegstgeestena- ren ontvingen echter niets in Delft en met lege handen keerden zij ont luisterd terug. Als excuus mag gel den dat keeper Hans Holland reeds na 3 minuten gebleaseerd raakte, terwijl Huub de Goey na een kwar tier het slachtoffer werd van een scheidsrechterlijke dwaling, die la ter zou worden hersteld. ASC ver speelde op die eerste competitiezon dag er zijn kampioenskansen door. De 9M: man. die In het veld stond bood weliswaar kranig tegenstand, maar moest de Delftse tegenstander toch de eer laten: 1-2. Het ASC- elftal was nog slechts een zwakke afspiegeling van het team, dat Lug- dunum en Roodenburg bijna ten schande had gemaakt. Aanvallend had de ploeg vrijwel al haar stootkracht verloren en In de verdediging liep het ook nog wel eens uit de hand, met het gevolg dat ASC nu In de vierde klasse de rtf sluit. Leldens oudste club ziet het degradatiespook als nooit eerder op doemen. Van de prettige en onge ëvenaarde sfeer, die in het clubge bouw aan de Kempenaarstraat te vinden was, Is weinig overgebleven. De stemming is bedrukt. De schuld wordt In de schoenen geschoven van trainer Tonnie Kantebeen. Sommige mensen gooien het op hem, maar dat vind ik onjuist. Denk alleen maar aan de Jubileumwedstrb- den en vorig Jaar hebben we 't toch ook lang niet slecht gedaan. Het is een mentale kwestie. Wty zoeken er al maanden naar. De Jongens heb ben gewoon angst om te winnen. De spanning wordt hen gauw teveel. Op de training gaat het wel. Dan denk je dat alles weer in orde is. Zo gauw ze echter weer op het veld staan dun gaat het plotseling niet meer. Ze willen wel. Aan de inzet ontbreekt het echt niet." Deze woorden komen uit de mond van de heer J. Aniba, de man. die met de overige leden van de elftal commissie iedere week moet zorgen dat het sterkst mogelflke elftal bin nen de ltynen komt. De 42-jarige Lel- denaar, die zelf 17 Jaren de rood zwarte kleuren van ASC's topforma- tle heeft mogen verdedigen trekt zich het lot van zijn club ten zeerste aan. Hij wil er niet ln geloven dat ASC het dit jaar niet zal redden en allea zal er aan gedaan worden om te voorkomen dat de Ajax Sportman Combinatie een trapje zal moeten dalen. Eerste klasse B DV8Gouda 1 OnRaa— Roodenburg 3 tfweede klasse A LaakkwartierAlphen 1 LFCODB 1 RKAVVBlauw Zwart 3 Derde klasse A LugdunumGr. Willem II VAC 1 ONA—Van Niapen 1 Bodegraven—HMSH 3 Derde klasse B WassenaarDelft 2 Vierde klasse A BMT—Altior 1 SJC— BEC 3 WarmundaConcordia 2 Teyllngen—ASC 1 SJZ DOCOS l DOSR—WSB 3 Vierde klasse B Boskoop—DSO 3 TonegidoVTL 1 LEIDSE VOETBALBOND Eerste klasse Stompw. Boys—St. Bernardus 3 Tweede klasse LDWSVVO A 1 VNAWeterlngse Boys 1 MMOLeidse Boys 1

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3