VAKANTIE horizontaal of verticaal Werken „Bijspijkerkamp" IEUGD-JONGEREN-JEUGD-JONGEREN-JEUGD OM BOZE OUDERS TE PLEZIEREN UITWISSELING ZATERDAG 2 MAART 1968 Over een paar maanden is het weer zo ver. Tienduizenden jonge mensen be ginnen aan een welverdiende vakantie; kinderen van elf, twaalf jaar, maar ook tieners, twens en oudere jeugd. Hoe komen z|j terug? Teleurgesteld omdat er geen bliksem aan was of enthousiast, omdat zy door hun zaken goed en bijtijds te regelen een geslaagde vakantie hebben gehad? Met weinig moeite is het mogelijk om er nu al voor te zorgen, dat de vakantie niet op een teleurstelling uitloopt. Er zijn in Nederland vele verenigingen, die jongerenvakanties organi- grote mate van vrijheid. Die vakanties lopen zeer sterk r zoal zijn biedt volgt in bijgaand c MET ALS SALARIS EEN HANDDRUK Als men de vakantie „horizontaal" wil doorbrengen: zeker doen! Er zijn ook jongelui, die graag zo'n zes uur per dag in hun vakantie willen werken in een werkkamp. Niet om wat te verdienen, want het salaris bestaat uil een handdruk, een dankbare glimlach en het gevoel echt iets voor een ander te hebben gedaan. Als deze beloning genoeg vol doening geeft, ga dan bijvoorbeeld helpen bij de aanleg van een waterleiding in Griekenland, of Oostduitsers helpen in Dresden, bospaden aanleggen in Rolde, allerlei karweitjes opknappen in een zie kenhuis in West-Berlijn, of in Leiden met jongeren uit verschillende landen geestelijk gehandicapten eenvoudige werkzaamheden leren. Deze werkkampen worden georganiseerd door de Oecumenische Jeugdraad in Nederland, Maliebaan 88, Utrecht, telefoon 030-13492. De Jeugdraad heeft voor de komende vakantiemaanden acht werkkam pen op het programma staan. In een folder zijn al deze kampen beschreven. In Rolde staat een huis, waar kinderen van b.l.o.-scholen op medisch advies wat op verhaal kunnen komen. Rondom het huls ligt twintig ha bos. waarin paden moeten worden aangelegd. In juli gaat in Leiden een tehuis voor geestelijk gehandicapten open. De bewoners moeten routine krijgen in enkele eenvoudige inpakwerk- zaamheden en supervisie is in het kader van deze toegepaste arbeidstherapie hard nodig. Dit wordt de hoofdtaak van dit internationale werkkamp. De zusters in het diaconessenziekenhuis in West- Berlijn kunnen niet met vakantie zonder hulp van buitenaf. Daarom wordt er een werkkamp gehouden, waarvan de deelnemers in dit ziekenhuis gaan hel pen, zoals in de keuken, de linnenkamer en op de ziekenzalen. Er ls ook gelegenheid om in het vraag stuk Oost-West te duiken door naar Oost-Berlijn te gaan en via gesprekken te horen en te zien wat zich daar allemaal afspeelt. Die gelegenheid heeft men ook als men helpt bij de herbouw van een tehuis voor neurologisch zieke kinderen in Oost-Berlijn. Er zijn ook nog meer mogelijkheden om met Oost- Berlijn kennis te maken. Zo moet in een tehuis voor bejaarden in die stad een aantal woongelegen- heden worden vernieuwd en wordt in Dresden hulp gevraagd bij de opbouw van het in de oorlog totaal verwoeste diaconeesenhuis. Met houwelen een sleuf hakken en daarin een waterleiding leggen is de taak van het werkkamp op het Griekse eiland Kythera. terwijl een ander kamp zal moeten assisteren bij het aanleggen van een betonnen wegdek en het ver richten van grond- en metselwerk. Wie niet van dit werken houdt, maar toch kennis wil maken met mensen uit andere landen, kan deelnemen aan een van de ontmoetingsreizen van de Jeugdraad. Werkschoenen, werkkleding en ge reedschap vindt men hier niet. Het accent ligt op de ontmoeting van de deelnemers met allerlei mensen uit het land, waar de reis heen gaat. De aard van de ontmoeting wordt geheel be paald door de situatie ter plaatse. Zo zal een gesprek met christenen in Joego-Slavië wel wat anders ver lopen dan in Frankrijk en weer gehéél anders dan een ontmoeting met christenen in de DDR of Tsjecho- Slowakije. Ook worden werkkampen georganiseerd door de Internationale Christelijke Vredesdienst, J. J. Cre- merplein 13, Amsterdam. Dit jaar worden de kam pen, voornamelijk in juli en augustus, gehouden in Nederland, Engeland, Frankrijk, Zwitserland, Duits land, België en Italië. Er zijn twee soorten kampen: een voor junioren van zestien tot achttien jaar en een voor senioren van achttien tot ongeveer twintig jaar. De juniorenkampen houden zich o.m. bezig met schilderen in tehuizen voor bejaarden en voor geestelijk gehandicapte kinderen in België, werk- „Ga JU In je vakantie maar studeren", wordt vaak aan het einde van het schooljaar door boze ouders gezegd. De combinatie van vakantie en studeren is voor scholieren van gymnasia, lycea, h.b.s., heel goed mogelijk als zij deelnemen aan een „bijspij kerkamp" van de Neder landse Christen Studenten Vereniging, Zeist, telefoon 03439-226. In de rietlanden van Over ijssel of midden in de bossen van Zeist vertoeven studen ten om de stof van de moei lijke vakken eens op een an dere manier uit te leggen. Tussen de vier tot vijf uur studietijd per dag bestaat er gelegenheid tot sporten en wandelen, 's Avonds is het spelelement niet vergeten. Die N.C.S.V. is een unieke vereniging, want voor jon gelui zijn er de meest uit eenlopende en aantrekke lijke vakantiemogelijkheden, zoals een zeiltrektocht voor gevorderden, zeilkampen met nachtzeilen, een expres siekamp voor meisjes, een wadloperskamp met werken op een boerderij, novieten kampen voor oriëntatie over het studentenleven, werk kampen in Nederland en Engeland, een hunneachans- kamp waar een week wordt opgetrokken met lichamelijk minder valide scholieren, woudloperskampen met pri mitief kamperen en koken op een houtvuur, een zie kenhuiskamp, waarbij ver pleegsters in een diacones sen huis worden geholpen, een zigeunerkamp, diverse kampen in de bergen, Bies- boschkampen. waarbij met kano's tochten door het na tuurgebied worden gemaakt en een zwerftocht door De nemarken. jongens blijf op nog r terkampen meisjes, een werkkamp in Frankrijk, waar een zwem bad moet worden aange legd, een zeekamp op Ter schelling, een natuurbe schermingskamp met bo men rooien, snoeien, wieden en paden openhakken, een cross countrykamp voor een kleinkunst- geuzenkamp voor meisjes met ver- •en boerderij en en huifkarkamp voor jongens en meisjes met trektochten in huifkarren en verzorgen van paarden en pony's, sportkampen, waar onder deskundige lei ding hockey-, voetbal- of volleybalprestaties kunnen worden verbeterd en een zeilpunterkamp voor jon gens. Als er meer kinderen utt een gezin aan een kamp deelnemen wordt op verzoek reduktie verleend. Twintig procent voor het tweede en veertig procent voor 't der de en volgende kind. zaamheden in de openlucht Duitsland en het aanleggen wandelpaden en vernieuwing Frankrijk. In Nederland wordt gegeven. De werkzaamheden voor de seniorenkampen zijn kindertehuizen i ruiterpaden en oude molens in hulp aan boeren nogal uiteenlopend. Ze variëren van sorteren van lompen, kalken van huizen, inzamelen van geld en medicamenten voor een hospitaal in Vietnam, ver bouwen van diverse tehuizen en schilderwerkzaam heden tot het zeer zware werk van het assisteren in een vakantiekamp voor invaliden, vernieuwen van bejaardenwoningen, hulp aan door overstromin gen getroffen gebieden in Italië en wegenaanleg. Dit positieve werk kan gedurende twee tot vijf weken door jongeren vanaf 18 jaar ook worden verricht via de Internationale Bouworde, St.-Anna- straat 172, Nijmegen, telefoon 08800-26074. Degenen, die aan deze kampen deelnemen, worden bouwge zellen genoemd, die tenminste acht uur per dag de hun toegewezen arbeid moeten verrichten onder toe zicht van een plaatselijke bouwleiding of van een daartoe aangewezen technicus van de Bouworde. De werkkampen worden gehouden in Duitsland, België, Frankrijk, Zwitserland en Oostenrijk. Voor verder gelegen kampen, die meestal van langere duur zijn, zoals in Italië, is een minimumleeftijd van negentien jaar vereist. Twee ZOMERKAMPEN dubbelgehandicapte kind Ter gelegenheid van het 20-jarig be staan organiseerde de Stichting Het Vierde Prinsenkind, Hof 13, Dordrecht, telefoon 01850-35925, vorig jaar naast de tien vakantiekampen voor lichame lijk gehandicapte Jongens eri meisjes ook een zomerkamp voor dubbelge handicapte kinderen. Dat is zo goed geslaagd, dat er dit Jaar twee van deze kampen zullen worden gehouden. Die kampen duren elf dagen. De kinderen zijn er eens echt helemaal uit en ook voor de ouders zal dit een welkome rust en ontspanning geven. De kamp kosten voor reis en verblijf, spel en ontspanning, excursies en medische voorzieningen bedragen 225 gulden en als dat te veel is kunt u een beroep doen op de Gemeentelijke Sociale Dienst. Komen ouders niet voor deze bijstand in aanmerking dan zal de stichting uit eigen fondsen de helpen de hand bieden. Redelijke financiële bezwaren mogen nooit de reden zijn dat een kind niet mee zou kunnen gaan, zo is het standpunt van de stich ting. Oudere liohamelijk gehandicap ten kunnen ook van een vakantie ge nieten. Daarvoor zorgt de Commissie Recreatie Lichamelijk Gehandicapten van de Nederlandse Katholieke Invall- denbond, Zwarteweg 22, Den Haag, telefoon 070-112036. Deze commissie organiseert vakantieweken in Neder land, een bootreis en treinreizen naar Zwitserland, Oostenrijk, Italië en Lour- Moskou, Istanboel of Tunesië? Bty de jeugdherbergen is er de laatste tijd heel wat veranderd. De presen tatie en de mentaliteit *yn moderner ge worden. De Katholieke Vakantiever blijven en Jeugdherbergeneentrale en de Nederlandse Jeugdherbergcentrale zyn hiervan goede voorbeelden. Vooral by de katholieke centrale heeft men het roer omgegooid. Daar vindt men de term jeugdherberg nogal belaft en daarom in in de reisgids deze term za- veel mogeiyk vermeden. Ook enkele, hiermee nauw verweven begrippen zijn vervallen. Zo *Un corveediensten, slui- tingstyden en reglementen afgeschaft, wordt de tyd van het slapen gaan soe peler gehanteerd en ls hiervoor geen vaste tyd meer. Verder r,yn er accom modatieverbeteringen en vryiieden ten aanzien van het gebruik van consump ties Ingevoerd. De K.V.C. wil jongelui in hun vakan tie vrijheid geven. Daarom bestaat er in het binnenland niet de verplichting de maaltyden te gebruiken en kan worden gekozen voor bijvoorbeeld al leen overnachten, overnachting met. ontbijt of overnachting met alleen war me maaltyd. Er is een ruime keuze mogelijk uit jeugdherbergen in Neder land. Men vindt ze van de K.V.C. on der meer in Brabant, Limburg, Zee land, Noord- en Zuid-Holland, Gelder land, Utrecht en de noordelijke eilan den. Gaat men liever naar het buiten land dan kan men deelnemen aan bus reizen naar jeugdherbergen in België. Luxemburg. Duitsland, Oostenryk en Zwitserland of aan een vliegreis naar Spanje. Voor vyf gulden per jaar is men lid van de K.V.C., die ook nog zeilweken organiseert voor beginners en gevorderden. Zeilkampen worden ook door de Ne derlandse Jeugdherberg Centrale ge organiseerd. Voor gemiddeld ruim hon derd gulden is er een leuke zeilvakan tie, waarbij les wordt gegeven in BM's en tjotters. De reisgids van de N.J.H.C. vermeldt een groot aantal aantrekke lijke reizen naar Engeland, Zweden, Noorwegen, Tsjecho-Slowakije, Japan, Israël, Luxemburg, Duitsland, Italië en Spanje. Wat het binnenland betreft zijn er ruitersportkampen, droppingsweek enden, huifkartochten, een geologisch- biologisch kamp en met Pasen werk kampen, een ruiterkamp en een reis naar Londen. Zeilen, sporten, kamperen Voor de jongere scholieren zijn er in Nederland genoeg mogelijkheden om een geslaagde vakantie te houden. Daarvoor zorgt onder meer het Natio naal Centrum voor Katholieke Jeugd clubs. Maliesingel 13, Utrecht, telefoon 030-17663. Voor jongens en meisjes van 14 tot en met 17 jaar zijn er zeilkampen op de Brielse Maas, voor meisjes van dertien tot en met vijftien jaar is er- een sportkamp in Boxtel en in Brunssum is er voor jon gens van elf tot en met veertien jaar een tentenkamp. Wegwezen Naast de in deze pagina genoemde katholieke organisaties zijn er ook ver enigingen op een andere godsdienstige grondslag, die vakanties voor jongeren organiseren. Het Centrum voor Gere formeerd Jeugdwerk, afdeling kamp werk, Maliestraat la, Utrecht, telefoon 03022641, heeft een aantrekkelijke vakantiegids uitgegeven onder de naam „Wegwezen". Deze gids vermeldt rei zen naar Italië, Duitsland, Frankrijk, België, Zwitserland, Oostenrijk en Denemarken, zeilweken, binnenlandse kampen en een groot aantal zeer uit een lopende jeugdkampen. Aan de Hoefkade 927 te Den Haag, telefoon 070330260, is de administratie bui tenlandse reizen van het Christelijk Jongeren Verbond gevestigd. Op dit adres kan men terecht voor reizen naar onder meer Duitsland, Zwitser land, Spanje, Engeland, Italië, Dene marken, Noorwegen, Oostenrijk. Frank rijk en Tsjecho-Slowakije. Voor de binnenlandse vakanties van het C.J.V. moet men zijn bij de administra tie. Soestdijkerweg 10b, post Baarn, telefoon 02156355. Daar weet men alles over zeilkampen, internationale kampen, een tienerkamp en een vaar kamp. Verder is er nog de Werkgroep Jongeren, IJsselstraat 99, Apeldoorn met zeilvakanties, waterkampen, inter nationale kampen en kinderkampen. op internationaal niveau In Den Haag zijn twee organisaties, die zich met jeugduitwisseling bezig houden. Het zijn het Comité voor de Internationale Jeugduitwisseling, Loos- dulnseweg 997 en het Centraal Bureau van de Vereniging voor Internationaal Jeugdverkeer, Statenlaan 51. Het eer ste comité verzorgt uitwisselingen naar Engeland, Noorwegen cn Oostenryk, waar de deelnemers in gezinnen wor den opgenomen. De ouders van deze deelnemers nemen de verplichting op zich na afloop van het bezoek van hun zoon of dochter aan het buitenland gedurende veertien dagen een gast in hun gezin op te nemen. Het telefoon nummer van het comité is 070-633826. PER VLIEGTUIG, TREIN OF BUS Voor ern geslaagde vakantie kan i natuurlijk ook by de-rrisverenigir terecht. De Nederlandse Reisverenii voor Katholieken St.-ChrUtoffel. M. 75a. Rotterdam, telefoon 137228. o niseert jeugdreizen' naar Spanje. tonryk en Italië. Vooral rcisbui F.I.T. in Eindhoven schenkt veel i dacht aan de jongerenreizen. seerd door hot reisbureau Sinbad, Leenderweg 189, Eindhoven, telefoon 04(J 11444. Verder zijn er tochten naai Istanboel. Dit jongerenreisbureau houdt voorts kampeerreizen, vakanties in Oostenrijk. Italië en Spanje. Heel aan trekkelijk en betaalbaar is een trek tocht door Tunesië. Deze tocht duurt 22 dagen, waarbij in jeugdhotels wordt bekende bftdp U1 1 n Spanje, waarbij Mallorcu natuurlijk niet ontbreekt. Builen deze vliegreizen zijn er van de N.R.V. nog jongerenreizen per trein naar Frankrijk, Italië. Duits land, Zwitserland. Oostenrijk. Tsjecho- Slowakije, Griekenland en de Middel landse Zee Voor jong»' kampeerders, die wat van de wereld willen zien, organiseert de N.R.V. speciale kam- peertrektochten per autocar. Voor ruim achthonderd gulden kun Je een iets maken, waarbij o.m. de volgende plaat sen worden bezocht: Berlijn. Warschau, Minsk, Moskou, Leningrad, Stockholm, Kopenhagen en Hamburg. Ook zijn er van dergelijke reizen naar Noorwegen. Spanje en Portugal, Tsjecho-Slowakije en Hongarije, Joego-Slavië, Griekenland en Zwitserland. Een kampeertrektocht naar o m. Rusland wordt ook georganl- Per kano over Zweedse meren Voor stoere waterliefhebbers organi seert de afdeling reizen van Vinea Domini in Witmarsum, telefoon 05175 444, een zeer Interessante vakantie in Zweden. In het merenbied om Dals Langed, 170 kilometer ten noordwes ten van Gothenburg brengen ervaren kano-Instructeurs ln een cursus van zes dagen alle kneepjes bij van de techniek. Daarna wordt er zes dagen getrokken over de meren. Trouwens, de vakanties van Vinea Domini heb ben toch een sportief karakter Er is een groot aantal zeilkampen in het waterrijke Friesland, maar vooi wie het liever op het droge houdt be staat er een trektocht per huifkar dom Ierland. Verder worden er twee vijf- tiendaagse zwerftochten door Noorwe gen en een kampeertocht door Frank rijk per auto gehouden. Het buitenlands 'ogra leidt Joego-Slavië en Tsjecho-Slowakije. De voettochten ko men tegemoet aan het verlangen om voor al fysiek bezig te zijn en zo te kunnen ontspannen. De wandelingen en trektochten in de Oostenrijkse en Italiaanse bergen komen aan dit ver langen tegemoet. Er zijn tochten voor beginners, voor hen met enige erva ring en voor de „grote jongens". Jongelui van veertien jaar af kunnen ook bij Vinea Domini terecht. Zij kun nen deelnemen aan een kamp op Ter schelling, een fietstocht door Zuid-En- geland en een ruiterkamp, waar lessen worden gegeven. Watertoerisme Bij het bureau voor Watertoerisme A.N.W.B.-K.V.N.M.V - N.K.B., Museumplein 5, Amsterdam is een folder verkrijgbaar met een groot aantal gegevens over zeilscholen en zeilkampen in Nederland. Landgoed (met weinig luxe en komfort) voor raskampeerder Sportieve jonge kampeerders, die ln hun vrije tijd wat lichaamsbeweging willen hebben, moeten deelnemen aan een van de 29 weekend- of een van de tien weeklandgoed- kampen van de ANWB, die in de schoolvakanties op een rustige plaats op enkele landgoederen worden gehouden. Een deel van de tijd wordt besteed aan noodzakelijk bos werk, dat door gebrek aan mankracht ia blijven liggen Op deze prettige, ontspannende manier kan veel worden gedaan voor het behoud en de verbetering van het natuur schoon in Nederland. De landgoedkampen zijn alleen bedoeld voor de raskampeerder, die een rustige, ruige kampplaats met een paar tenten belangrijker vindt dan luxe en komfort. Ieder lid van de ANWB met een eigen kampeeruitrusting kan gratis aan deze kampen deelnemen Nadere inlichtingen bij de afdeling kamperen van de ANWB, postbus 2200 te Den Haag. Bij de ANWB kan men ook een folder krijgen met enkele tientallen adressen van maneges over geheel Nederland verspreid. Nadere infor maties eventueel bij de Federatie van Nederlandse Rij scholen, Waalsdorperweg 29a. Den Haag, telefoon 070- 245484. Verdei heeft de ANWB nog een folder voor jonge lui, die het kamperen willen leren en die iets meer willen weten over de kampeeruitrusting en het gebruik ervan. Voor zo'n kamp hoeft men niet meer mee te nemen dan een persoonlijke uitrusting, zoals dekens en eetgerei. De rest ligt of staat te wachten. Men moet wel lid zijn van ds ANWB. heeft aan de rectoren en directeuren I van scholen voor v.h.m.o. en kweek scholen het sohoolreisprogramma toe gestuurd, zodat geïnteresseerde jonge lui zich hiervoor met hun rector of directeur in verbinding moeten stellen. Dit schoolreisprogramma omvat onder meer reizen naar Londen, Parijs, Ko- 1 penhagen, Brugge en Brussel, West en Oost-Berlijn en naar de omgeving van het Teutoburgerwoud in Duitsland. Verder zijn er internationale school- ontmoetingen in Duitsland en een jon gerenreis naar Amerika. Het vakantieprogramma vermeldt on der meer zeilen, kanovaren en bergbe klimmen in Engeland, een internatio naal jeugdkamp in Engeland, jeugd- en vrije jongerenreizen naar Londen, een internationaal jeugdkamp in Schot land, een werkkamp in Engeland en reizen naar Noorwegen. Verder kan er in Nederland worden gezeild, zijn er jeugd- en werkkampen in Duitsland en zijn er reizen naar Denemarken, Italië, Spanje en Frankryk. Voor dit vakan tiereisprogramma kan men terecht bij I het Centraal Bureau Internationaal Jeugdverkeer, W. Barentszstraat 68. Utrecht, telefoon Ö30-17754. WIE, WAT en WAARHEEN? In bijgaand staatje een overzicht, aan de hand waarvan men kan zien welke meest voorkomende vakantie-activitei- I ten door welke verenigingen worden Zeilkampen: Katholieke Vakantiever blijven en Jeugdherbergen Centrale, Nederlandse Jeugdherbergen Centrale, Katholieke Jeugdclubs (jongens en meisjes van 14 tot en met 17 jaar), Nederlandse Christen Studenten Ver- I eniging (voor jongens en meisjes en I gemengde kampen). Werkgroep Jonge- I ren. Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk. Vinea Domim, Christelijk Jongeren Verbond. A.N.W.B. en inter nationaal Jeugdverkeer Kamperen: Katholieke Jeugdclubs Centrum voor Gereform. Jeugdwerk, Christelijk Jongeren Verbond (jonge renkamp, jongens, meisjes en tieners), A.N.W.B Werkkampen: Nederlandse Chrislep Studenten Vereniging, Vereniging lp temationaal Jeugdverkeer. Ruiterkampen: Nederlandse Jeugdher bergen Centrale, Vinea Domim. ANWB. Sportkampen: Katholieke Jeugdclubs (meisjes 13 tot en met 15 jaar), Neder landse Christen Studenten Vereniging Huifkartochten: Nederlandse Jeugdher bergen Centrale. Nederlandse Christen Studenten Vereniging (jongen* meisjes), Vinea Domini.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 12