Persoonlijk antwoord van mgr M. A. Jansen op vragen uit Concilieberaad van LTB „Onzekerheid prikkelt tot bezinning" Uitbreidingsplan Westeinde heeft eerste bewoners MEDISCHE DIENSTEN MENINGEN NIET ONVERDEELD OVER KOOPAVOND IN LEIDEN „DE VIJANDEN" VRIJDAG 1 I AART 1968 cffli?- DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Tydens een bijeenkomst in het St.-Antoniusclubhuls te Lelden Is woensdag: Nieuwe katechlsmus zoals wjj gisteren reeds berichtten het rapport „Concilieberaad van de Kath. Land- en Tuinbouwbond LTB" aan de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jan sen, aangeboden. Bjj deze gelegenheid hield mgr. Jansen een toespraak tot de ongeveer 150 afgevaardigden van de Kringraad waarin hjj een persoonlijk ant woord gaf op de acht in het Beraad gestelde vragen. Inbreng van gezag mag niet ontaarden in competentie-kwestie Als zijn verwachting van het Neder lands Concilie (beter genoemd Pastoraal Beraad van de Nederlandse Kerkprovin cie) sprak de bisschop van „duidelijk heid", maar dan niet in die zin, dat we na en door dat Beraad weer een pas klaar antwoord hebben op alle vragen. Er zou al veel gewonnen zijn. als er duidelijkheid zou komen over de vragen alleen, dus een zuiverder formuleren en 'n verdiepen. En vervolgens als 't ant woord de richting zou wijzen, waarin het eigenlijke antwoord zou moeten ge zocht worden. B.v. wat gezagsuitoefe ning In de Kerk betreft: een meer demo cratische instelling, waarbij het Gods volk op een of andere wijze betrokken moet zijn. Hoofdzaak lijkt mgr. Jansen, dat de stilstand doorbroken wordt en dat de Kerk in beweging komt. Dat deze be weging onder velerlei opzicht een Ne derlands karakter dragen moet, ligt voor de hand, al moeten we daarbij wel in overweging nemen, dat de Kerk van ons land slechts een klein deel van de wereldkerk is en dat ieder deel of deel tje zich moet voegen naar en passen in het geheel. Alle onderwerpen, die de leden van de L.T.B. hebben opgesomd, zyn voor be spreking in het Concilie de moeite waard. Men zal by dit eerste Beraad echter zeker wel een beperking moeten aanleg gen. Het zou te wensen zyn, dat als re sultaat van dit eerste Beraad een per manent lichaam in het leven wordt ge roepen, dat zó zou moeten werken dat men eigenlijk steeds in beraad blyft, zo dat de stilstand geen kans van slagen heeft. Mgr. Jansen miste in de opsomming van het rapport de plaats van de leek in de Kerk. „Verschillende punten raken dit onderwerp wel aan, b.v. gezag, doop sel, vormsel, maar ik meen dat de tijd rijp is voor een uitdrukkelijke behande ling". Op de vraag: Voelen de mensen uit uw eigen omgeving zich actief betrok ken bij het Nederlands Concilie?, ant woordde de bisschop: „Deze vraag kunt U beter beantwoorden dan ik. Uit antwoord blijkt, dat de belangstelling maar matig is. Ik zal dit niet bestrijden. Wel zou ik ter verklaring dezer geringe belangstelling willen opmerken, dat in een volkskerk als de onze, het altijd be trekkelijk weinig leden zullen zijn, die zich actief daarvoor instellen. Dat geldt b.v. ook de leden van een politieke par tij. Dat wil niet zeggen, dat velen zich er niet bij betrokken voelen, maa nemen wel gemakkelijk een passieve houding aan. De mist ln. Er wordt dikwijls gezegd: „De Kerk (bedoeld het gezag van de Kerk) heeft ons in de mist gestuurd!" Is dat juist? „Ik meen met velen uwer hierop mot een „ja" te moeten antwoorden. Aller eerst omdat in de huidige omstandighe den het gezag zelf in de mist verkeert en ook moet verkeren, tenminste meest al. Op zó'n snelle wyze en op zóvele ter reinen Is de wereld aan het veranderen, Voor kleuren t.v. IEMCO N.V. Nieuwe Rjjn 29-32, Leiden tel. 24244 ZOETERWOUDE Nadat reeds eerder een gezin z'n in trek had genomen ln een van de ge reedgekomen woningen aan de Veld- zichtstrnat, is deze week de tweede woning betrokken. De bewoners vormen de eerstelingen van de ruim 500 gezinnen die in het Zoeterwoudse uitbreidingsgebied West einde I zullen komen te wonen. SJZ SJZ ziet zich zondag voor de moeilijke opdracht geplaatst te pogen revanche te nemen op DOCOS voor de destijds in de Kikkerpolder geleden 1-0 nederlaag. De opstelling luidt: doel: J. Maas; achter: G. v. d. Geest, L. v. Veen, L. Bosman en L. v. d. Ham; midden: Th. Schuur en Th. v. Klink; voor: Jac. Wortman, P. Beereboom, Jac. Olst- hoorn en Jac. v. Slingerland. Reserves: A. v. Slingerland en J. v. d. Geest. Aan vang 14.30 uur. De veertiendaagse kaartavond wordt volgende week i.v.m. de t.v.-voetbal- i-eportage niet op woensdag maar op dinsdag gehouden. dat niemand een klaar beeld ove toekomst bezit. Daarmede heeft het hele mensdom en daarbij dus ook inbegre pen 't gezag in de Kerk en in de we reld te maken. Als het gezag in de Kerk dit niet zou erkennen, dan zou zjj hljjk geven de wereld niet te begrypen en in de kortste tijd zou de Kerk dan een „geschiedenis" geworden zyn, een, hoog stens, Interessant museumstuk, waai men wel bewondering voor zou kunnen hebben, maar wat geen reële, levende betekenis meer heeft", aldus mgr. Jan- Deze erkenning alleen al geeft velen een schok. De Kerk Is Immers een „rots in de branding". Men vergeet daarbij echter een andere vergelijking nl. van het „scheepje in de branding". Tot voor kort leefde men te veel op de eerste ver gelijking en thans ervaren wij de reali teit van de tweede vergelijking. Onzekerheden. Men zegt tegenwoordig dikwijls: de mens moet met onzekerheden weten te leven. Dat is-inderdaad waar, ook voor de Kerk, voor al haar leden. Onzeker heid behoort trouwens van nature tot 's mensen lot. Als alles in beweging is. zoals thans het geval is, valt er een gro tere nadruk op die onzekerheid dan in rustiger tijden. „Het beste lijkt mij die onzekerheid niet te spoedig op te hef fen, want juist die onzekerheid prikkelt tot bezinning en alleen bezinning kan een betrekkelijke zekerheid doen gebo ren worden. Maar het moment van de keuza komt. Men dient wel waakzaam te zijn het juiste moment voor de keuze te kiezen. Dit te bepalen is uiterst moeilijk en men loopt dan ook voortdurend ge vaar om ofwel te vroeg, ofwel te laat te kiezen. Als men echter kiest, dient men overigens meestal nog met gro tere of minder grote weifeling rustig te zijn over zijn keuze, als deze maar verantwoord kan genoemd worden. Van daar de grote waarde van de opvoeding en de begeleiding tot eigen verantwoor delijkheid". In een tjjd als de onze moet de over heid In de Kerk dus wel spreken, maar met grote omzichtigheid en alleen dan, wanneer het gezag dat nodig of min stens nuttig oordeelt. Vandaar dat het episcopaat bewust met grote prudentie en niet bjj Iedere gelegenheid spreekt. Overigens zou er een behoorlijk boekdeel te vullen zjjn met hetgeen ons episco paat sinds b.v. I960 heeft gesproken. Jammer, dat veel ongelezen en onge hoord bLjjft! De kwestie van het aanvaardbare ge zag van bisschoppen en paus is behan deld tijdens de le plenaire zitting van het Pastoraal Beraad. Op de 2e zitting zal dit onderwerp nog nader worden af gerond. Toch zijn er reeds twee zaken duide lijk geworden, zoals trouwens de L.T.B.- enquete liet zien: Gezag in de Kerk, voornamelijk van paus fen bisschoppen, wordt door allen aanvaard. „Ik meen" zei de bisschop, „dat men dit als katholiek moeilijk kan ontkennen. De uitoefening van het kerkelijk gezag dient meer democratisch te zijn. Nu houd ik niet van de term „demo cratisch", want dit kan op honderder lei manieren verstaan worden. Liever spreek ik van een: „reële inbreng van het hele volk Gods". Maar inbreng van het gezag 'en van het volk Gods mag echter nooit ontaarden in een competentie-kwestie (b.v. hoeveel ieder precies te zeggen heeft). Dat is de Kerk onwaardig". Het lijkt mgr. Jansen een grote zegen en een grote rijkdom wat wij in de „Nieuwe Katechismus" bezitten. Het wil een eigentijdse uitdrukking zijn van geloofsopvatting en geloofs beleving. Het ligt voor de hand, dat aan een dergelijk eerste ondernemen fouten kleven, te meer omdat de nii we geloofsopvatting zelf nog niet in alle onderdelen duidelijk is, maar dit laatste rechtvaardigt niet dat er lan ger moest gewacht worden. Er staan inderdaad onduidelijkheden in, volgens mgr. Jansen zeker geen aperte dwalingen, „We wachten de gewenste duidelijkheid af en ons episcopaat zal zich daar nog nader over moeten be- Op de vraag: Dient de hedendaagse katechese op de scholen samen te gaan met een begeleiding van d« ouders (b.v. via ouderavonden)?, ant woordde de bisschop: „Verreweg de meesten Uwer zien de noodzaak in om de ouders de mogelijkheden te verschaffen te weten welke katechese hun kinderen ontvangen. Dat is ook natuurlijk mijn mening. Nu is deze katechismus voor volwassenen inder daad een moeilijk boek geworden. Daarom de noodzaak tot begeleiding. In dit boek kunen de ouders echter een houvast vinden, indien men inder daad de nodige uitleg geeft. Op veler lei wijzen tracht men thans deze be geleiding te geven en tevens zullen de ouders daarmede hun kinderen beter begrijpen en zelf mede kunnen helpen tot opvoeding naar een waar achtig christen-zijn. Wat verwacht u van de priester de parochiegemeenschap?, was een andere vraag. „Uit uw antwoorden bleek, dat men deze vraag alleen heeft beantwoord vanuit de verwach ting, die men van de priester heeft. Ik kan met de antwoorden volledig instemmen. Vooral in de steden, maar toch ook in de dorpen leeft het pa troon van de parochie steeds minder. En waar op het platte land de paro chie nog steeds een min of meer afgesloten eenheid is, ook daar streeft naar grotere verbanden. Een pa rochie met alleen maar een pastoor, die de toevlucht voor allen moet zijn, wordt steeds minder aanvaard. En er twee of drie priesters zyn, daar verwacht men meer samenwer king tussen de priesters onderling. In alle parochies, ook in die met alleen maar een pastoor, verwacht men bo vendien samenwerking tussen clerus en volk. Een parochie dient een echte gemeenschap te zijn, maar in nieuwe Liturgievenieuwing „Het komt er m.i. op aan, dat men er naar zal moeten streven om in de liturgie-viering aan de verlangens van zoveel mogelijk gelovigen te voldoen. Eucharistie-viering in de Nederlandse taal is zeer zinvol, maar ook in de La tijnse taal kan men (nog) op zinvolle wijze een Eucharistie vieren. Gemeen schappelijk gebed is een groot goed, maar er dient ook ruimte te zijn voor privé-gebed. Voortvarendheid in ver nieuwing is te loven, maar een be hoorlijke mate van prudentie vraagt een niet te snelle ontwikkeling. Eigen initiatief van de priester, privé of in team-verband is aan te raden, maar een bepaalde leiding van het gezag in de Kerk is niet te missen. Liturgie viering is immers geen privé-zaak". Gezinsplanning Uit de LTB-antwoorden constateer de de bisschop een overgrote een stemmigheid in zake gezinsplanning, tenminste in die zin, dat men voor stander van gezinsplanning is en dat deze een zaak is van persoonlijke ver antwoordelijkheid van de betrokke nen. „Ik voor mij kan mij bij deze eenstemmigheid aansluiten". Wat de voor Leiden en Omgeving Leiden Voor alle artsen die de week end-diensten waarnemen, tel. 22222 bel len. Tot zaterdag 10 uur dient men de eigen arts te raadplegen. Apotheken Leiden Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Alkemade en Leimuiden: dkt. P.'Hey- nen, Noordeinde 166, R' 'een, tel. 01713- 329, dkt. D. A. van Haselen, Kerkstraat 91, Oude Wetering, tel. 01713-217. Alphen a- d. Rijn Zaterdag dkt. Van Kooten. Wilhelmlnal. 36, tel. 2079. Zondag dkt Cornet, Kievitstraat 48, tel. 3697. Apotheek: zaterdag (tot 13 uur) Allart, Raadhuisstraat 206, daarna apo theek Somberg, Wilhelm Inalaan 67. Bodegraven dkt. V. Cats, Noord straat, tel. 2030 en zr. B. de Groot, Irenestr., tel. 2599. Apotheek: de Weyer, Statensingel 111 te Gouda, tel. 3337. Derenarts: J. van Oosterom, Vijverlaan. tel. 2136. Boskoop dkt. de Wilde, tel. 2740. Wijkverpleging: zr. Beks, tel. 2141 Hazerswoude zie Leiderdorp. Hillegom dkt. P. A, J. v. d. Kaaden, Hoofdstraat 14, tel. 5114. Wijkverpleging M. C. Glas, Meerlaan 206, tel. 2351. Apotheek Bollenstreek: Apotheek Muy- zert, Hoofdstr. 198, Sassenhelm, Tand arts Bollenstreek: H. A. Meulemans, L. in Ryckevorsel 10, Lisse. Katwijk a. d. Rijn dkt. H. Hueting, tel. 2102. Apotheek: Princestraat 3, tel. 2755. KatwUk aan Zee: dkt. P. A. Visser, tel. 2023. Apotheek: zie Katwyk a. d. Rijn. Koudekerk zie Leiderdorp. Langeraar, NIeuwveen en Wonbrugge dkt. A. M. van Dongen, Nieuwveen, tel. 01723-101. wykverpleging: mevr. Was senaar-Visser, tel. 01723-364, b.g.g. 264. Leiderdorp dkt L, v. d. Berg, Bus- ken Huetstraat 22, Hazerswoude, tel. 01714-344. Wijkverpleging: zr. Prins, Kom van Aaiweg 7, tel. 01710-24909. Apotheek: R. van Breest Smallenburg. Leldschendant Zaterdag dkt. J. J. Grobben, Patrijslaan 32, tel 4445; zon dag: dkt. M. W. Hannig, Kon. Wilhel- minalaan 64, tel. 3494. Tandarts: alleen voor spoedgevallen tel. 070-543035. Wit- Gele Kruis: W. Pyperlaan 49, tel. 4161. Lisse dkt. F. Haase jr., Heereweg 337, tel. 3685. Apotheek en tandarts Bol lenstreek: zie Hillegom. Nieuwkoop en Noorden dkt. G. J. Bremer, Nieuwkoop, tel. 01725-103. Noordwyk dkt. J. D. Mulder, Nwe Zeeweg 69, tel. 2230. Wykverpleging: ge- meensch. wljkgebouw, Van Panhuysstr. tel. 2338 resp, 2907. Apotheek: Duin rand, Nieuwe Zeeweg 1. Noordwyr.erhout en De Ziik dkt. K. A. van Praag, Herenweg 17, tel. 2385. Wijkverpleging: zr. P. Lanke, Dorpsstr. 47, tel. 02533-2468. Tandarts: zie Hille gom. Oegstgeest dkt. D. Held, Marelaan 36, tel. 52255. Apotheek: zie Leiden. Wykverpleging: zr. Voget-v. d. Velden, tel. 54982, b.g.g. 22222. Rynsburg zie Katwijk a. d. Rijn. Sassenhelm Tandarts en apotheek Bollenstreek zie Hillegom; dkt. W, J. de Graaff, Teylingerlaan 17, tel. 8479. Valkenburg Zie Katwyk a. d. Rijn. Voorhout en Warmond dkt. A. W. Bots. wykverpleging: zr. Meyssen, Jac. van Beierenweg 1, Voorhout. Voorschoten dkt. A. M. Kostense, Voorstraat 23, tel. 2493. Wykverpleging: zr. Zuidam, Curielaan 41, tel. 4647. Apo-' theek: Voorschotense Apotheek, Leidse- weg 66, tel. 2525. Tandarts (9.30 uur): Ch. Kengen, Kon. Wilhelminalaan 8. Zwammerdam dkt. K. Gill, Zwam- merdam, tel, 01726-257, middelen betreft kan mgr. Jansen geen afdoend antwoord geven. Echte lijke onthouding is praktisch onmoge lijk en in vele gevallen dan ook niet aan te raden. „Toch meen ik, dat in sommige ge vallen dit middel wel mogelijk is. De periodieke onthouding is door de Kerk geoorloofd genoemd, overigens niet zonder meer, maar aangezien dit mid del niet voor een ieder te gebruiken is en ook om vele andere redenen prefereert men de z.g. „pil". Over het gebruik van de „pil" ik alleen dit kunnen zeggen. De paus zelf heeft deze zaak aan zichzelf ge trokken en het past mij niet een prae- matuur antwoord te geven". De bisschop had er begrip wanneer iemand zich verantwoord voelt om de „pil" te gebruiken. In hoeverre deze verantwoordelijkheid na de eventuele beslissing van de paus tot andere conclusies moet leiden, kan hij thans niet zeggen. De bisschop verwacht niet, dat de paus zo maar zonder meer een algemene uitspraak zal doen. „Ik verwacht meer t kere richtlijn, die inderdaad als ge zagsvol dient te worden beschouwd". Priester-celibaat Het celibaat is een zaak allereerst van de priester zelf en deze heeft het recht om als eerste te worden geraad- jd (zoals thans gebeurt in een enquête). Dat neemt niet weg, dat de stem van het Godsvolk eveneens dient gehoord te worden. Uit de onderzoe kingen in de LTB blijkt, dat de over grote meerderheid vóór ontkoppeling is van priesterschap en celibaat Men dient de Encycliek van paus Pau- lus VI tot uitgangspunt te nemen Deze is zeer sterk voor het celibaat geporteerd. De argumenten, die hij geeft zijn van zeer spirituele aard, die aan de huidige mens evenwel niet zo bijzonder aanspreken en die hij maar moeilijk op hun juiste waarde kan schatten. Persoonlijk had deze ency cliek de bisschop veel gedaan en wel de richting van het behoud van het celibaat. Toch meent hij, dat deze encycliek de kwestie van het celibaat niet af doende beslecht. Er zij z.i. een grote terughoudendheid geboden. Is de hui dige tendens voor de ontkoppeling een tijdsverschijnsel? Te meer klemt deze vraag, omdat de hele trend in de kerk geschiedenis gaat in de richting van het celibaat. Deze trend zou men nu of meer abrupt moeten verbre ken? Is daar voldoende reden voor? Mgr. Jansen is nog niet voor de ont koppeling overtuigd. „Alweer een on zekerheid, die voor mij niet zo erg is, ik begrijp wel, dat* verschillende jonge priesters door deze zaak in grote nood verkeren. Het betekent al veel, dat de Kerk ruime mogelijkheid tot dispensatie geeft, maar een oplossing is dat natuurlijk niet". De bisschop zei benieuwd te zijn hoe de priesters er zelf over denken. „De enquête zal uitsluitsel geven en dan hebben we tenminste een gegeven in handen, waarop we verder kunnen bouwen", aldus mgr. Jansen. „CAR0USSEL" KELDER BOETIEK IN LEIDEN Aan het water van de Oude Ryn en heel Amsterdams van uiteriyk dank zy een groen-gesausde gevel, knusse etalages en kleurige markiezen heeft „Caroussel" een nieuwe boe tiek zyn intrede ln Leiden gedaan. Het byzondere van „Caroussel" is on getwijfeld de aankleding en het feit, dat zowel een manneiyk als een vrou welijk jong publiek hier terecht kan een leuke collectie kleding, met alle variaties tussen vryetyd- en cock tailkleren. „Caroussel" is een met veel fantasie verbouwde kelderruimte (naast mode huls De Faam) zo hoogst-origineel van inrichting, dat toekomstige klanten er bij hun eerste entree moeliyk op uit gekeken zullen raken! Zaterdag a.s. om 12.00 uur wordt „Caroussel" door Shoeszanger Theo van J „Bonjoura" geopend. AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN TE LEIDEN Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Reijst, Steenstraat 35, telefoon 20136. Apotheek R. van Breest Smallen burg te Leiderdorp en Apotheek Voor schoten zijn de gehele wek geopend. De Oegstgeestse Apotheek ls op zondag 3 maart gesloten van 8 uur tot 24 uur. Debat-avond KVP-Leiden OOK ONDERNEMERS ZIJN HET NIET EENS Wel of geen koopavond in Leiden? De discussie-avond van de afd. Leiden van de KVP afrondend stelde vice- voorzitter S. Menken: „Het probleem is nog net zo moeilijk als toen we be gonnen te praten. Ik kan er wel van zeggen, dat het geen zaak is om met één stem meerderheid, zoals in Rot terdam, door de gemeenteraad te ja gen Voor- en tegenstanders van een koopavond in Leiden zijn tijdens de gisteravond in Den Burcht gehou den debatavond goed aan hun trek ken gekomen. De steen der wijzen werd desondanks gisteravond niet ver kocht, want als cr één ding duidelijk is geworden naast de ingewikkeld heid van het probleem dan is het wel. dat de belangen van de bij een koop avond betrokken groepen mensen sterk uiteenlopend om niet te zeggen vier kant met elkaar strijdig zijn. Zelfs in ondernemerskringen, de mensen waarvan men zou kunnen aan- n. dat zij een uitbreiding van de koopgelegenheid zouden toejuichen, bleek men niet onverdeeld. Waar is gevestigd? In het centrum, dat waarschijnlijk wel voordeel zal heb- an een koopavond of in de stads wijken? Welke branche vertegenwoor digt men? Het zijn allemaal factoren op grond waarvan men voor- of tegen stander kan zijn. DIENSTBETOON De heer J. van Zijp, ondernemer en voorstander, zei in zijn inleiding, dat de koopavond niet alleen een mid del tot omzetvergroting, maar ook een belangrijke verbetering van 't dienst betoon kan zijn. Mevrouw C. C. Geyer- v. d. Zande, sprekend als huisvrouw, was het vooral ten aanzien van dit laatste met hem eens: „We kunnen dan eens op ons gemak, zonder op de kin deren te moeten letten, gaan win kelen." Zij benadrukte ook „het ge zellige" van 's avonds winkelen. KOSTENVERHOGEND De heer L. Th. Spanjaard, hoofdbe stuurslid van de r.k. bond van perso neel in de handel, bestreed de stelling van de heer Van Zijp, dat een koop avond omzetverhogend zal werken. „Ervaringen elders hebben al bewe zen, dat een koopavond slechts omzet- verschuivend werkt." Bovendien, aldus de heer Spanjaard zullen de onder nemers zich moeten realiseren, dat een koopavond sterk kostenverhogend nl werken. Personeel beneden de 18 r mag immers geen dienst doen op opavonden, overwerk is duur, want vooral in de kleinere bedrijven zal men nauwelijks mogelijkheden tot compensatie op andere uren hebben en tenslotte zijn er de kosten van verlichting en verwarming. „Ik vrees, dat de consument om wie het begon nen is uiteindelijk de kosten zal moe ten betalen," aldus de heer Spanjaard. CENTRUMFUNCTIE De consument, zo bleek uit de weinig verhelderende discussie, is wellicht de enige onverdeelde voorstander van een koopavond. Het zal wellicht ook de consument zijn, die uiteindelijk door het kopen in Alphen en Voorschoten en 's zomers in de badplaatsen, een Leidse koopavond zal gaan „afdwin gen." Op één punt was iedereen het wel eens: Leiden dient zijn centrum functie te behouden. Of de koopavond daar een middel toe is? Helemaal dui delijk werd het niet VAN HUGO CLAUS VERFILMD SPANNING ONTBREEKT STUDIO: „De vyanden" Hugo Claus heeft bewezen, dat hy als schrijver beter werkt dan als cineast. De ln de film bedoelde spanning biyft grotendeels weg en de pacifistische boodschap maakt geen Indruk. Kortom: Claus heeft niet aan zyn gestelde Ideaal kunnen voldoen. In negen bioscopen togeiyk ging de film gisteren In première. Het ls gerust stellend te weten dat de Nederlandse film zo langzamerhand heeft bewezen beter te worden en aldus vergeiykbaar wordt met het werk dat in liet buiten land wordt gemaakt. De schuld ligt niet b|j de hardwerkende Jan Vryman. Fons Rademakers vervult een hoofdrol. Verder zyn er meer Nederlandse i op het doek te zien: Ida Bons (het verlegen meisje), Robhe de Hert (moeizaam gespeelde Belg). Enkele fouten die gemaakt werden: Claus laat iemand naar een naam vragen die door dezelfde persoon reeds eerder was vermeld. En ook mag het niet voorkomen dat soldaten die drie dagen in de modder hebben gekropen nog keurige pakken dragen. Het verhaal is simpel. Het gaat over drie mannen die met elkaar het Arden nen-offensief uit de tweede wereldoorlog doormaken. Het zyn drie totaal ver schillende karakters, de angstige (uit Antwerpen), de laffe Feldwebel en de avontuuriyk Ingestelde Amerikaanse soldaat. Hun kontakten lelden tot een vriendschap voor zover dat tydens de tweede wereldoorlog tussen vyanden mogeiyk was. Een oorlogssfeer ls er nauweiyks, wat vooral zyn oorzaak vindt ln het feit dat er weinig materieel aanwezig was om grote gevechten te sug gereren. Keuring 14 jaar. KL0FJE UITGETROKKEN TRIANON: Een beminnelijke vlegel Sex Is niet meer weg te denken van het witte doek. Iedere producer gooit er wel een vleugje van'door zyn film en „sexloze" films zyn vrywel ondenkbaar geworden. Het is echter altyd een hele kunst om de toeschouwer niet al te zeer te vermoeien met de „aan- en uitkleedpartyen". Jean Paul Belmondo ls met zyn medespelers niet in deze fout vervallen. Hy heeft zyn gewone burgerpakje weer aan getrokken en het „klofje" van de „Dief van Parijs" uitgedaan. In deze nieuwe kleding voelt de Fransman zich weer duideiyk op zyn gemak en zyn spel ls weer „ouderwets". Als handige oplichter, wie de kleine zaakjes in Parys gaan vervelen, weet hy zich te mengen tussen een select gezel schap, dat een bootreis maakt naar Tahiti. Al gauw begint hy zich ln de slaapkamer-vertrekken te „vergissen". Het betekent ook het begin van vele moeliykheden, die er tenslotte toe lelden dat hy van boord gezet wordt. Keuring 14 jaar. A LA SAGAN CAMERA: Vancances Portugalsea Een niet al te boelende film van Pierre kast is het verhaal van enkele ryke mensen die als enige moeiiykhold hebben de verveling die hun als een zwaard van Damocles boven het hoofd hangt, te verbreken. Het thema zou zó uit een boek van Francjolse Sagan ontleent kun nen zyn en heeft als zodanig raakpunten met „Almez-vous Brahms?". In een kiïots van een huls by Lissabon wonen Jean-Pierre en zyn vrouw Fran- golse. Jean-Pierre heeft genoeg van het mondaine leven en de drukte van Parys en is gekomen om de winter ln eenzaamheid door te brengen. Na een poosje begint de eenzaamheid echter te drukken op Jean-Pierre en zyn vrouw. Ze nodigen een groep vrienden uit. De film gaat over de gebeurtenissen van het weekend dat de vrienden die uit zes paren bestaan plus een enkeling mee maken en waarin ze worden gadegeslagen door het uitnodigende echtpaar. Het gemeenschappeiyke in de vriendschappen ls dat het noodlot zich ten koste van hen amuseert, evenals het echtpaar dat het festyn organiseerde. We zien nog gTote namen, Catherine Deneuve, Frangoise Hardy, Jean-Pierre Aumont, b.v. Keuring 18 jaar. GEEN CONCURRENTIE LUXOR: De man met de vier vingers Of de film die deze week in Luxor draait en waarvan bij wyze van uitzondering de Nederlandse titel beter ls dan de Engelse (From Beyrouth with love), erin zal slagen om te concurreren met de „bloscoop-thuls" ls de vraag. De reden is niet ver te zoeken. Het is een aardige film om naar te kyken. Maar daarmee houdt het dan ook wel op. Er ls geen plaats voor de sadisten, want do moorden die worden gepleegd, zyn zo doorzichtig, dat men er nauweiyks lets van merkt. Er Is geen plaats voor romantische toeschouwers, want de liefdes scènes zyn kort, maar niet hevig. Er ls ook geen plaats voor do „sex- kykers", want alleen ln het begin lopen er een paar damoa-ln-blklni over het doek, waarvan de meesten nog een belabberd figuur hebben ook. Wil men zo'n anderhalf uur onbekommerd en ontspannen geamuseerd worden, dan zal men echter beslist tevreden huiswaarts keren. Keuring: 14 Jaar. ONEERVOLLE OPDRACHTEN REX: Operatie Lady C Weer was cr een spionage te zien. Het verhaaltje ls Lady C. Zij is de vrouw die volgens de reklame „voor alle oneervolle op drachten gebruikt werd" De film Is van middelmatige klasse. Na de gebrul- keiyke robbertjes te hebben gevochten, lukt het de vijandige agent vijandig ten opzichte van Lady C. haar ln te palmen en de wereld te redden van een zeker schynende ondergang. De burgerB kunnen weer rustig slapen! Keu ring: 18 jaar. HARD GEKN 0 K LIDO: De schrik van het verre Oosten Geheim agent O'Connor is dit maal naar Hongkong oord van misdaad zoals zo langzamerhand door de vele splonagefilms erover ls gesuggereerd gereisd om een in do handen van een misdadige bende verkerende atoomgeleerde te bcvryden. Talryke andere bendes loeren óók op de prof, en dat zorgt voor aktle en bloed. Lieve meisjes rennen vry bloot tussen de woeste scènes door en riskeren zo telkens hun leven ter genoegen van O'Connor. Uiteindelijk lukt het O'Connor met behulp van de Chinees Xu-Llng (die wel Xu-Llnk mag wor den genoemd) de professor te bevryden. En wy mogen weer dankbaar zyn voor de grote held die het ons mogeiyk maakt ln rust, vrede en orde vorder te levenKeuring 18 Jaar.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3