r INDRUKWEKKEND VAN NEDERLANDS LUSTRUMCONCERT MADRIGAALKOOR VOORTREFFELIJK CONCERT VAN RESIDENTIE-ORKEST ONDER BOULEZ Waardevolle Collectie-Boom van het Leids Prentenkabinet in Lakenhal tentoongesteld PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 28 FEBRUARI 1968 Boeiend exposé van sacrale koormuziek en „The hollow men" De annalen van het Nederlands Madri gaalkoor zyn verrekt met de uit voering van een lustrumconcert, dat bij gelegenheid van het twintigjarig beetoNn ,|e~MÏaM "caij"an no«traé' LÜÜtla.' i het koor gisteravond In de Zuiden Herman Strategier (links) en de solisten Marianne Dieleman, Nelly Groeneveld, Esther Hillinga en David Hollestelle (v.Ln.r.) voor de aanvang van 't lustrumconcert. pond heeft gegeven. De stemming van deze psalm heeft de componist prachtig getekend. Een ander juweel van koormuziek I de tweede der „Tres Pueri", Jan Mul. So- kerk gegeven werd. Het is, onder leiding j pranen en alten met in elkaar overvloei- van een geïnspireerde Herman Strate- i jende stemmen zongen de misgedeelten gier. een bijzonder stijlvol en artistiek zeer 8Ubtiei en puur. Mul schreef hier evenement geworden, dat op „The hol- i eenvoudige schoonheid, die helder en low men" van Kees van Baaren na, een gaaf overkwam, sacraal karakter droeg. „Als je gaat zoeken in de Nederlandse en buitenland- -pp DEUM se koorliteratuur stuit je in de regel op religieuze werken", zegt de dirigent, Herman Strategier, er zelf van.. In dit j 'cehtriJjUe g.v.1 wa. dvte twparkiag tegieT.'Te D^'büTvi'erte luatrum publiek nadrukkelijk na het uitvoe ren van hun werken in de hulde be trokken. Aan het begin van de avond werd een openingswoord gesproken door de voorzitter van het Ned. Madrigaal koor, de heer C. Zandbergen, die o.a. burgemeester en mevrouw Van der Willigen, de wethouders Menken en Sannes met hun echtgenoten, gem.- secretaris Van der Poel en oud-wet- houder Van Schaik verwelkomde. Mi nister dr. Marga Klompé kon door ambtsverplichtingen helaas niet aan wezig zijn; zij had twee vertegen woordigers gestuurd. Vele oud-leden waren voor dit concert speciaal naar Leiden gekomen. Er waren prachtige bloemstukken. In een der zalen van de kerk volgde na afloop een drukke receptie, waarop bestuur, dirigent en koroleden hartelijk door velen werden gecomplimenteerd. T. P. feitelijk geen beperking. De selectie gewijde muziek van uitsluitend Neder landse componisten is een indrukwek kend exposé geworden van de vocale prestaties van dit bekwame ensemble het doorwrocht vakmanschap j aan het Madrikaalkoor opgedragen en geschreven in opdracht van het mi- I nisterie van CRM. Het werk heeft een j grootse indruk achtergelaten en vormt een kostbare bijdrage tot het geeste- zijn dl- ijjit bezit van het Madrigaalkoor. Dit I Te Deum is krachtig van structuur, deze psalm in nagenoeg dezelfde stren- wy ontbreken van duidelijk triom- ge canonvorm in zijn Trois Psaumes op-1 fantelijke kenmerken in dit helemaal genomen) bestond het programma uit j menselijke en niet-gotische Te Deum. louter hoogtepunten. Het begin i Strategier heeft het werk boeiend ge- konden we beluisteren in Diepenbrocks jent gezongen werden door de sopraan .,-H. T»«,-aiön, n Esther Hillinga en dè alt Marianne it, koor zelf. overtuigt "Coêlestls urbs Jerusalem, vijfstemmig cappella gezongen In vol chromatische verfijningen. Het koor Na een beheerst Innig kon hier - zonder begeleiding - helemaal j jn te Domine speravi" mochten de zichzelf zijn en demonstreerde een be- wonderenswaardlge zangtechniek, af gaande op de dosering van Strategier. componist-dirigent, solisten, koor orkest uitbundige ovaties in ontvangst nemen. De solisten ontvingen een bloemenhulde. Ook de aanwezige com- ANDRIESSEN j ponisten Andriessen. Van Baaren, Mul en De Klerk („doopgetuigen" van het Het Utrechts Symphonie Orkest trad xe Deum) werden door het talrijke gisteravond voor het eerst als begelei der op in het Venl Creator van de nes- tor en grondlegger der Haarlemse School i Hendrik Andriessen. Helaas bleek, ook bij latere gelegenheden, dat deze Instru mentalisten de gevolgen van een be perkt aantal repetities niet te boven wa ren gekomen, ofschoon over het alge meen voor een vaardig en warmkllnkend accompagnement werd gezorgd. Het koor vertolkte deze prachtige getoonzette hymne monumentaal; een moeilijke, maar niet onoverkoombare opgave voor het Madrigaalkoor. Het orkest kon ln de droge ruimte van de Zuiderkerk het koor gemakkelijk overstemmen, vooral de basbezetting behoeft enige uitbreiding bU de zangers. De akoestiek van deze kerk ls voor de combinatie koor en or kest niet zonder rislco'i Hogere vuilniskosten voor Urlusplantsoen Het bestuur van de gemeentelijke Woningstichting voert momenteel on derhandelingen over de exploitatiekos ten van de vuilstortkokers in het Jac ques Urlusplantsoen. Verwacht moet worden, dat de huurdersbijdrage binnen kort aanzienlijk zal worden verhoogd, als gevolg van de op 1 januari van kracht gewortied wijziging van de be trokken gemeentelijke verordening. Bij de vaststelling van de huurdersbijdrage voor de woningen in genoemd plant soen is men uitgegaan van een bedrag van f 18.— per jaar per woning. Door de hogere tarieven blijkt de kostprijs nu echter f71,75 per woning te be- S. Pomrner 40 jaar bij drukkerij Wegens 40 jaar trouwe dienst werd gistermorgen in het bedrijf van de N.V. E. J. Bril aan de Lammenschans- weg de heer S. Pommer, chef van de drukkerij, in aanwezigheid van zijn vrouw en kinderen, gehuldigd. Directeur F. C. Weder jr. releveerde in het kort de loopbaan van de jubi laris. In 1928 begon de heer Pommer als leerling in het oude bedrijf aan de Oude Rijn en daar heeft hij zijn leer jaren doorgebracht. Met een kleine onderbreking van twee jaar in 1932 heeft hy verder onafgebroken bij het bedrijf gewerkt. In die tijd is hij van leerling via voorman opgeklommen tot chef. De directeur bedankte de heer Pommer voor zijn prettige en trouwe medewerking en overhandigde hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud. Bedrijfsleider C. Goedhart gaf de jubilaris een geschenk onder cou vert. Namens het kantoorpersoneel sprak de heer C. J. Oostwoude enkele woorden en overhandigde twee acces soires voor een fototoestel. Van de heer Brugman ontving de heer Pom mer namens de jubileumscommissie een scheerapparaat. Rest nog te vermelden, dat de heer Pommer binnenkort weer een jubileum zal vieren. Hij is namelijk ook 40 jaar lid van de gymnastiekvereniging „Ex celsior". Ook dit jubileum zal niet ongemerkt voorbij gaan, temeer daar hij ook 25 jaar bestuurslid van deze vereniging is. FOTOKUNST PAUL DE BLOCQ Maandagavond kwamen de Leldse Amateurfotografen weer bijeen in de bovenzaal van „De Doelen". De zeer grote opkomst bewees reeds dat de ver wachtingen voor deze avond hoogge spannen waren. Na opening door mevr. Van Dijk, die herinnerde aan de per 1 april a.s. sluitende inzendingstermijn voor de jaarlijkse wedstryd, werd de avond geheel gevuld door het werk van het bestuurslid Paul de Blocq. Zijn cau serie was gewijd aan de Jaargetijden. Met zwartwit ,nog altijd het hart van de amateurfotografie, werd aangevan gen. Duidelijk werd aangetoond, hoe, door de toepassing van o.a. het colorisa- tiesysteem, een zeer persoonlijk accent aan de foto's gegeven kan worden. Daarmede wordt het zo mooi mogelijk weergeven van de dingen, die men ziet, omgezet ln een persoonlijk werkstuk, waarin men zijn eigen kunnen èn visie geheel kan uitleven en ontstaan de fo to's die als volkomen „eigen" werk ge rekend kunnen worden. Dit kwam na de pauze nog sterker uit by de getoonde kleurendia's. In de gekozen volgorde tekende zich reeds 'n sterke symboliek af even een flits van de bloelende zomer, dan de herfst met zyn prachtige tinten (maar de wee moed van het stervende met zich dra gende), de winter, als het ware zonder leven, de lente, uitspruitende uit het „dorre" hout, de opstanding van alles wat zonder leven scheen, om te eindigen met de zomer, waarin alles groeit en bloeit ln immense kleuren. Het „ene" herfstblad aan een reeds geheel kale tak, de eerste ontluikende bloemen te midden van een nog winter se doodsheid, een eerste ontspruitende knop aan de boomtak, de kleurschake ring van de natuur in alle jaargetijden, het kwam alles tot ons in een bijzondere schoonheid, door de lichtval, ook wel door persooniyke ingrepen, kortom, zulk hoogstaand werk van een ware ama teurfotograaf dat niet te veel is gezegd om boven dit artikel te spreken van fotokunst Paul de Blocq. Een boeiende en leerzame avond, be horend tot de hoogtepunten ln dit sel- LEIDSE AGENDA WOENSDAG 28 FEBRUARI Camera Film van de maand „The Pink Panter", 19.00 en 21.15 uur. Schouwburg Studio met „Koo- ren", aanvang 20.00 uur. De Lakenhal Lezing met licht beelden door prof. Sierk Schroder over „De menselijke figuur in de beel dende kunst" (Ver. van Belangstellen den in De Lakenhal), aanvang 20 uur. DONDERDAG 29 FEBRUARI De Burcht. KVP afd. Lelden. Dis cussie over koopavond in Leiden. 20.00. Nieuw Minerva, Expogé. Mr. P. J. Idenburg; Egypte en zyn buren. 20.00. Geb. Staalwijk. Tuiniers- en Bloe mistenver. „Door Eendracht Verbon den". 20.00 uur. VRIJDAG 1 MAART Antoniuskerk, Petrakerk en Lutherse kerk. Oecumenische dienst in kader in Vrouwen Wereld Gebedsdag. 20.00. De Burcht. Ned. Politiebond, afd. Leiden. Toneel. 20.00 uur. VOORSCHOTEN Jaarvergadering LTB afd. Voorschoten De LTB afd. Voorschoten hield dit jaar haar vergadering ln de ontmoetings ruimte van de Moeder Godskèrk in Boschgeest. Daar was het, dat de heer J. C. Hendriks, de voorzitter van de LTB, de leden welkom heette en in zijn openingswoord de verschillende bedrijfs takken eens nader onder de loupe nam. Hy sprak vooral over de resultaten van 1967. Waren die voor de landbouw, teelt, de bollen en de bloemen niet gunstig, de tuinbouwsector kreeg de klappen. Deze sector beleeft een moeiiy- ke periode. Uit het financiële jaarverslag bleek, dat de afdeling nog beschikt over een ba tig saldo van 228,54. Als bestuurslid was aftredend de heer C. Moerkerk, doch hij werd met algemene stemmen in het bestuur herkozen. Ook de moeilijkhe den in de KVP werden besproken. Het standpunt van de vergadering was toch wel, dat wanneer men te veel toegeeft aan de wensen en eisen van de radicale groep, er veel stemmen van de zelfstan digen en van minder-radicalen verloren zullen gaan. Dat gevaar is beslist niet denkbeeldig. De samenwerking op economisch ge bied met de CBTB en de Holl. Maat- schappy voor Landbouw is goed en zal zelfs worden bevorderd. Doch voorlopig zeker geen verdere concessies. De LTB Voorschoten telt zo ongeveer 50 leden, maar daar Voorschoten de bestemming heeft als forensengemeente komt de agrarische sector steeds meer in de ver drukking. Op aanwas van leden kan dus niet meer gerekend worden. Op 10 maart a.s. is de LTB uitgenodigd voor de to neel-feestavond van de KPJ. Deze jon gerengroep zal met eigen krachten toneelavond verzorgen. Een initiatief, dat in deze tyd zeker op prys mag wor den gesteld. LISSE WERELDVROUWENGEBEDSDAG In Lisse word aan de Wereldvrouwen gebedsdag deelgenomen met een samen komst op vrydag a.s. om 8 uur in de Helvetiakapel aan de Grevelingenstr. welke samenkomst een interkerkeiyk. karakter draagt. Muziek van zeer oud tot nieuw avond in de Stadsgehoorzaal een voortreffeiyk concert gegeven, d^t on der leiding stond vart Pleiré Boulez. Er klonk zeer oude en moderne muziek. Het Haags Matrozenkoor,een .aantal leden van Die Haghe Sanghers en de tenoren Paul Hameleers en Wlm van Gerven zongen met begeleiding men kan ook zeggen: met medewerking zes Franse kroningsmuzleken uit ver schillende jaren tussen 1179 en 1350. Deze composities, door Leo Schrade. VAN BAAREN Collectie uit uiteenlopende perioden „7OALS AL EERDER is gebeurd. heeft De Lakenhal gastvrijheid verleend aan het Prentenkabinet van de Leidse universiteit, dat zelf niet over expositieruimte beschikt. Tot 24 maart wordt er de onlangs door het Een „buitenbeentje" op de lustrum- bijeengebracht door de kunsthistoricus avond was Henk van Baaren, wiens en diplomaat Jean Francois George In 1948 geschreven The hollow men niets i Boom, die in 1953 op 33-iarige leeftijd elkaar leunen, werd uitstekend getroffen tekeningen en prenten geschonken. Koor en solisten 1 de sopraan Nelly Groe neveld en de bariton Davkl Hollestelle 1 IEAN FRANCOIS George Boom, in leverden vaak treffende staaltjes van en- 1920 in Amsterdam geboren, stu- semblewerk. Behalve een suggestieve deerde kunstgeschiedenis aan de uni- tckst en karakteristieke toonzetting, die versiteit van Amsterdam, waar hij in naar het twaalftonenstelsel neigt, heeft 1949 het doctoraal examen aflegde. Van 1949 tot 1952 volgde hi.j leiding voor de buitenlandse dienst. 'orl.tl.ch Engel*. deuntje in het midden N. korte tijd in Dj.lMrU rel.tiO; jr. ^^^"teven.i.ren in Leiden r hij j en Voorburg sleet, Jan Bulthus (1750- 1801met een Ontwerp voor een thea- tegenwoordigd met werk van Italianen, zoals Giacomo Pacchiarotti, Agostino Vcneziano, Francesco de Rossi en Lo- dovico Cardi. Van Francesco de Rossi, ook bekend onder de naam Francesco Salviati, is er een bijzonder mooie Bewening van Christus, mogelijk een voorstudie voor een schilderij met het- hetzelfde onderwerp dat zich in Parijs bevindt en aan Salviati of een leer ling van hem wordt toegeschreven. Van de in de collectie vertegen woordigde Nederlanders noemen we Paul Citroen (Gezicht op de Jardin du Luxembourg te Parijs, getekend in 1926, voordat de in Berlijn geboren Ci troen zich in Nederland vestigde). Leo Gestel (1881-1941), van wie zes teke ningen zijn verworven, Abraham Bloemaert (1564-1651) met een niet precies te dateren Figuurstudie van een naakte jongeman ten halven lijve, Jan Asselyn (ca. 1615-1652), Willem de Zwart (1862-1931), een Hagenaar 1 het eind. dat samenvalt met gedempte vroiykhcid, die dit poëtische overgeplaatst en absurde drama afsluit. De uitvoe- renden kregen een ovationeel applaus. op 31 juli plotseling overleed. De verzamelaar heeft ziin collectie opeebouwd tiidens zijn studie en de aankopen gedaan van de toelage die hij als student van zijn ouders kreeg, ryk georkestreerd is de j D* Drenten en tekeningen werden ge- Albert de I kocht op veilingen in Amsterdam, 'utrecht en Parijs. De belangstelling van Boom ging zowel naar oude als hierin naar one mening het beet tot rijn naar eiaentijdse kunst uit. Homogeni- reeht. omdat De Klerk zowel vocaal ata I te» streefde hu als beginnende t erat- mintnmipntnni hi»iii„ nnrtttpn het volle meiaar niet na. hy kocht wa TWEE „PI ERI" Glanzend psalm Laudate Domlnum Klerk, die hier een markante muzikali teit tentoon spreidt. Het koor kwam hierin naar onze mening het best tot zyn terdecor. Eugêne Brands (geb. 1913), een lid van de Cobra-groep, en Jacob van Looy (1855-1930). die behalve als schilder en etser ook bekend is ge worden als schrijver (Jaapje!). Het Prentenkabinet bezat al een paar teke ningen van van Van Looy; daaraan is nu onder meer de Studie naar een reliëf van een gewonde leeuwin in 't Britsh Museum (1895) toegevoegd. Van de bekende Max Liebermann, die na 1875 ieder jaar de zomermaan den in Nederland doorbracht, is er een Studieblad met figuren en ruiters, waarschijnlijk uit de jaren negentig van de vorige eeuw. •TENSLOTTE, om nog één naam te noemen: de onder het pseudoniem Jean Caillou als illustrator van tijd schriften werkende, genaturaliseerde Fransman Theophile Alexandre Stein- len is vertegenwoordigd met een Ont werp voor een lithografische inllustra- tie en een Blad met figuurstudies (van de chanteuse Yvette Gilbert, die model stond voor Toulouse-Lautrec). Met de collectie-Boom heeft 't Pren tenkabinet een belangrijke aanwinst aan zijn verzameling kunnen toevoe gen en het is zeker de moeite van een gang naar De Lakenhal waard zich persoonlijk van het belang ervan te overtuigen. De collectie is niet uit sluitend voer voor kunsthistorici. instrumentaal belde partyen het volle melaar 1 waardevol leek. waarbij den vastgesteld dat zijn inzicht BURGERLIJKE STAND Geboren: Ilonka Y. M., d.v. F. J. Bekkering en W. T. van den Berg: Sander, z.v. E. Winterberg en R, van Gelder: Michel R., z.v. R. A. Lesqtiillier cn G. S. Kelin; Robert, z.v. W. K. Swagers en W. P. Ouwerkerk; Anne- gien J., d.v. D. F. Nijhoff en M. J. H. van Overbeek; Deidre, d.v. R. P. W. Spieksma en H. M. Parisius; Esther M., d.v. A. A. J. Noordover en W. M. A. F. Slats; Hélène E.. d.v. A. F Frissen en E van Beelen; Timothy S.. z.v. R. van Rooij en M W. van der Wel; Marcel V., z.v. T. J. W. de Jong en A. Kras; Walter, z.v. N. Noort en A. Bosveld. Overleden: R. de Jong, 53 jaar, man; J. Hottentot, 57 jaar, echtgenote van P. G. Lakeman; M. H. van den Burgh. 78 jaar. weduwe van T. A. Lamboo; W. de Vreugd, 39 jaar, man; A. P. A. ten Broek, 83 jaar, man. gevallen juist was. geleid door een bijzonder mooie catalogus, samengesteld door de con servator voor tekeningen van 't Pren tenkabinet, de heer J. Bolten. Deze is daarbij geassisteerd door zes studen ten in de kunstgeschiedenis, die daar mee de kans hebben gekregen wat museale ervaring op te doen. Zoals Lakenhal-directeur drs. M. L. Wurfbain in de catalogus schrijft, schort het nogal eens aan die ervaring bij afgestudeerde kunsthistorici, die toch veel al in een museum terecht komen. De assistentie bestond uit het verzamelen van de gegevens, nodig voor het samenstellen van de teksten in de catalogus. De gegevens van Boom zelf waren daarvoor te summier. werk uiteenlopende perioden. De vijftiende en zestiende eeuw zyn ver- naar oorspronkeiyke manuscripten be werkt, klonken voor het eerst in de kro ningskerk der Franse koningen, de ka thedraal van Reims. De Instrumentale omiysting werd ver zorgd door een piccolo, fluiten, hobo, Engelse hoorn, trompet, bazuinen, gita ren en alt-violen. Met elkaar moesten deze instrumenten tezamen met de voca listen de oude klank trachten te doen herleven. Dit is niet geheel gelukt. Maar hoe zou het ook, bij zulke geheel ver- klankidiomen. Sommige 'van de middeleeuwse kerken klonken zeer primitief en het eerste „Ver pacis ape- rit" werd bovendien bepaald slecht en rammelend uitgevoerd. Zelf gaven we de voorkeur aan de Laudes uit de kro ningsmis van 1179. zeer rap en respon- soriaal met de beide uitstekend in stijl zingende tenoren voorgedragen. Ook het laatste Gloria, in Faux Bourdon-styi ge schreven, sloeg aan. De Symfonie op. 21 uit 1928 van de grote Weense baanbreker Anton Webern, in gematigde 12-toons con structie gemaakt, is in belde delen dui delijk verschillend van karakter. Het eerste „Ruhig schreitend" lykt yi en dor abstract, maar houdt toch op de een of andere manier vast, terwyi in zeven mini-variaties tenminste 'n lichte speelmuzikaliteit leeft. Boulez' directie was volmaakt ver helderend. Zijn eigen Eclat uit 1964-'66 voor weer een geheel anders samenge steld ensemble was zeker het merk waardigste evenement van dit toch al byzondere concert. Men kèn het ln feite niet beschryven, zeker niet na eerste auditie. Deze muziek is zo sterk aan de auteur gebonden, dat de bewonde renswaardig, knap spelende vyftien mu zikanten niets meer dan zelf instrumen ten in Boulez' hand waren. Het is de alleen werkende regisseur en wie hem niet zag, miste heel wat. Deze muziek ls vol beginpunten en mogeiykheden, maar de aanzet wordt nergens een opzet, laat staan 'n voort gang. En al die aanzetten grijpen er gens vreemd mysterieus, wonderlijk kleu rig klinkend ineen. Het publiek toonde zich na afloop enthousiast. De hier reeds vaker gespeelde „Mu ziek voor snaarinstrumenten, slagweg en celesta" van Bela Bartók, waarvan Boulez de geladenheid, het geniale spel van spanningen, de prachtig zingende melodiek, vaak het schokkend onver wachte in volle kracht en pracht open baarde, werd met een ovatie beloond. AD INTERIM. OEGSTGEEST Wagen omgeslagen Op de kruising Langevqprt-Adm. de Ruyterlaan te Oegstgeest stond de heer H. K. P. B. om 7.45 uur stil met zijn auto om het verkeer dat op de Langevoort reed voorrang te verle nen. Hierna wilde hij optrekken, maar een VW naderde met grote snelheid, waarvoor B. weer stopte. De bestuur der van de VW begreep de situatie verkeerd en reed om de auto van B. Toen hy terug wilde rijden, raakte hij een wegpaaltje en dat deed de wagen omslaan op zijn kant. H. v. d. M. (be stuurder VW) had geen persoonlijk letsel. Zijn auto werd zwaar bescha digd. Teach-in over kritische Universiteit GROFVUIL- OPHAALD1EN5T. DONDERDAG 29 FEBRUARI Buurt 27: Breestraat. Langebrug, Ketelboetersteeg, Schoolsteeg. Wol- steeg. Gangetje, Botermarkt, Vismarkt, Stadhuisplein. Koornbrugsteeg, Dwars- koornbrugsteeg, Maarsmansteeg. Man- demakersteeg, Vrouwensteeg (geheel), Boommarkt, Aalmarkt, Nieuwe Rijn (geheel), Den Burcht, Burchtsteeg, Nieuwstraat. Hartesteeg, Beschuitsteeg, Moriaansteeg, Hooglandsekerkgracht, Koppenhinksteeg, Hooglandsekerkkoor- stecg. Middelweg, Oude Rijn (beide zijden), Hoogstraat. Kaasmarkt, Hooi gracht, St. Pancrassteeg, Van Driesen straat. Middelstegracht. VRIJDAG 1 MAART Buurt 28: Korevaarstraat, Plantsoen, 4e Binnenvestgracht, Rijnstr., Kraaier- straat, 2e en 3e Havenstraten, le, 2e en 3e Gortestraat, Geregracht, Leven daal. Oranjeboomstraat, Cathrijnestr., Barbarasteeg, St. Jorissteeg, Koene- steeg, Nieuwe Brugsteeg, Wielmaker- steeg, Hogewoerd. Watersteeg, Plan tage, Utrechtse Veer, Veerstraat. De deuren van Sociëteit Minerva zullen maandagavond 11 maart wijd openstaan voor de ongetwijfeld talloze bezoekers, wanneer daar de teach-in over „Kritische Universiteit" zal wor den gehouden. Het besluit voor de teach-in werd gisteravond nauwelijks zonder discusie genomen en past bin nen de nieuwe opzet van het Leids Studenten Corps. „Kritische Universi teit" men heeft er in ons blad al verscheidene malen over kunnen le zen is een begrip, dat via Amerika en Duitsland over is komen waaien naar Nederland. Daar ging het ge paard met hevige betogingen en col legestakingen. Hier zal er in alle emo tionaliteit. maar toch in redelijkheid over kunnen worden gediscussieerd. De Kritische Universiteit wil een be weging zijn van studenten, liefst in samenwerking met de hoogleraren, die de verahderingen in onze maat schappij telkens op haar verdiensten wil beoordelen en zo mogelijk tracht te verbeteren. Een begin daarvan kan dez teach-in zijn. die georganiseerd wordt door Pro et Contra, het debat- gezelsehap van de Leidse Studenten Raad en door Doctrina, het discussie orgaan van het LSC. Op de teach-in worden inleidingen gehouden door prof. mr. J. F. Glastra van Loon, directeur van het Institute for Social Studies in Den Haag, prof, dr. C. A. van Peursen, hoogleraar in de wijsbegeerte, prof. dr. R. F. Beer- ling, hoogleraar in de sociale filosofie en drs. C. E. Vervoort, socioloog, die zich veel met onderwijszaken bezig houdt. Voorts zullen spreken dr. H. Faber, pastoraal psycholoog, dr. J. H. Scheurer, oud-directeur personeelsza ken van Van der Heem en de student L. M. van der Mey, praeses van de Socictas Studiosorum Reformatorum. Ook zal de bekende voorvechter van de Kritische Universiteit in Amster dam, de student T. Regtien worden uitgenodigd om samen met de heer P. J. Kuyper, die de onderwijszaken van de Leidse Studenten Fakulteiten behartigt zitting te hebben in een panel. Dit zal nagaan wat er doen is aan de toepassing van de ideeën op de Leidse Universiteit. Begn maart komt een documentatiemap uit, die zal proberen enige lijn te brengen in de heftige discussies die verwacht worden. Op initiatief van een aantal leerlin gen is in de Chr. Kweekschool te Lei den een actie gestart met het doel twee kinderen uit Hongkong te adop teren, één kind door leerlingen en één kind door de leraren. LEIDSE BIOSCOPEN Camera: Inspecteur Clouseau slaat weer toe (14 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur, Nachtvoorsteling vrijdag en zaterd 23.30 u.: De Grote Stilte (18 jr.) Lido: Ik Jan Adamsson (18 jr.) Dageiyks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor; De Vampier van Parijs (18 jr) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur, Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur, Studio: Amerika, land van God (14 jr) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur, Zondag: 2.30, 4.45. 7.00 en 9.15 uur, Trianon: De getemde feeks (14 jaar), (prol.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 1 Rex: Superman contra de Vampier- vrouwen (14 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Nachtvoorstelling vrydag en zaterd, 23.30 uur: Spaanse Driften. KORRELTJE Overal, ook in het beste huwelijk, komen soms van die kleine ergernissen voor; uitpraten is voor beide partijen het beste. PUNT „Kun je niet minstens tot morgen wachten met het begroeten van Marktberichten RIJNSBURG, 27 feb. Bloemen Am. Anjers Wite Sim 3036, Rode Sim 28 32, Rose Sim 3031, Crowly Sim 31 33, Carry Sim 32—34, G. J. Sim 30—33, Espérance 2830, Keevers 3234, Fa- rah Diba 2830. Anthurium 110315, Gerbera 1646, Amaryllis 1440. Ro- Baccara 125135, Zorina 4050, Garnet 3040, Carol 3040. Hyacinten: l'Innocence 2830, Anne Marie 2829, Pink Pearl 26—28 alles per stuk. Tulpen: Aladin 250—275, Comeet 225—275, Pru- 275—310, Pink Attraction 275—300, Copland 190210, Snowdon 225275, Oxford 165—175, Apeldoorn 150—175, Prominence 150—165, Paul Richter 140 —155, Preludium 135—145, Lustige Wit- 140—155, v. d. Eerde 135150. LEIDERDORP LEIDERDORPSE BRIDGECLUB Donderdagavond j.l. heeft de Leider- dorpse Bridgeclub een begin gemaakt met de laddercompetitie. Er vielen di rect al enkele verrassende resultaten te noteren. De stand na de eerste ronde ls: Groep rood: 1 mevr. v. d. Kommer- v. d. Kommer jr. 82 p., 2 echtpaar De Koning 76 p.. 3 echtpaar Wenink 65 p. 45 echtpaar Stokhuyzen en echtpaar Vos 60 P-. 6 dames Bose-Latour 56 p.. 7 Veldhuyzen-Van Vliet 54 p., 8 dames Van den Brink-Van Schendel 51 p.. Degraderen: dames Van den Brink Van Schendel. Groep zwart: 1 echtp. Verduin 83 p., 2 dames De Graaff-Onrust 66 p., 34 dames Van Berge Henegouwen-Van der Upwich en echtpaar Zandbergen 65 p. 5 dames Wessels-Zwanenburg 64 p. 6 echtpaar Vrinten 62 p„ 7 Hooger- vorst-Van der Vliet 52 p.. 8 Beek-Bosse 47 p. Promoveren: echtpaar Verduin, de graderen: Beek Bosse. Groep groen: 1 dames Van der Byi- Lenaers 74 p., 2 echtp. Groesbeek 71 p., 3 dames Schutte-Zwarts 70 p., 4 Wes sels-Zwanenburg 64 p., 5 echtp. Danz 59 p., 6 Van der Bijl-Van der Koog 56 p. 7—8 De Koning-Van Zonneveld en echtpaar Van der Pool 55 p. Promoveren: dames Van der Bijl- Lenaers, degraderen: wordt geloot tus sen De Koning-Van Zonneveld en echt paar Van der Pool. Groep geel: 1 echtpaar Rompes 79 p., 2 Danz jr.-De Vries 73 p., 3 Le- naers-Schutte 69 p., 45 Jans-Pouw en dames Jans-Van Zonneveld 65 p., 6 echtpaar Kiel 53 p., 7 Van der Ben- Kiel jr. 51 p., 8 Van der Maat-Sype- steyn 49 p. Promoveren: echtpaar Rompes, de graderen: Van der Maat-Sypesteyn. Groep blauw: 1 Tyssen-De Winter 73 p., 2 Van Berge Henegouwen-Duiker 72 p.. 3 Gerlich-Van Leeuwen 66 p„ 4 echtpaar Van Klaveren 65 p., 5 Loof- Karstens sr. 60 p.. 6 gebr. Karstens 57 p, 7 Blom-Schlppers 56 p., 8 dames Van Gelder-De Jong 55 p. Promoveren: Tijssen-De Winter Verklaring Leidse Jongerengroen K.V.P. over afscheiding in Tweede Kamer De jongerengroep der KVP te Leiden radicalen-progiam ook het KVP-verkie- voelt de behoefte de volgende verklaring zingsprogram. waarover zij voor hun be- af te leggen: noeming tot lid van de Tweede Kamer Het bestuur van de jongerengroep der 1 verklaard hebben dit praktisch te zul- Katholiekc Volkspartij afdeling Leiden j len uitvoeren, een beiangryke plaats zul- spreekt haar teleurstelling uit over de len geven by de uitvoering van hun po- stappen. die door een viertal Tweede Ka merleden zyn genomen. Het afzonderiyk optreden van Kamerleden, die op een gemeenschappeiyk programma zijn ge kozen dient ten alle tijde zoveel moge- ïyk vermeden te worden. Anderzyds heeft genoemde jongerengroep het volste begrip voor de door de heren Aarden, P. J. Janssen en Van Doorn alsmede door mej. Kessel genomen stappen, aan gezien hierdoor een felteiyke toestand een reeële toestand ls geworden in welk opzicht wy alleen maar kunnen spreken van een duidehjker worden van de poli tieke verhoudingen, een Immer gunstig verschynsel. De jongerengroep hoopt en vertrouwt erop dat de Kamerleden die zullen op treden ale „Groep Aarden" naast het litiek en bij hun beleidsbepaling. Tot slot spreekt de jongerengroep te Leiden de hoop uit dat alle Nederlandse KVP-jongeren, zoveel mogeiyk zullen trachten de jongerengroep van de KVP een eenheid te laten blijven, in welke jongerengroep echter plaats dient te zyn voor een levendige diskussie over de uit voering van een consequent vooruitstre vend beleid, waarna op het jongerencon- gres. dat 30 maart gehouden zal wor den, door de jongeren een duldeUjke uit spraak zal worden gedaan. Deze verklaring werd ondertekend door HAN DAMEN, GERRY POSTMA, RENS HERUER en THEO DE WIT.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 4